Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Sterowniki układów SZR serii ATL


LOVATO Electric posiada w swojej ofercie siedem typów nowoczesnych sterowników układów SZR, które łączą historyczne doświadczenie firmy w sektorze przełączania źródeł zasilania z wymaganiami rynku i nowymi rozwiązaniami technologicznymi.
 

ATL500


Pomimo niewątpliwego sukcesu rynkowego poprzednich modeli sterowników do automatycznego przełączania źródeł zasilania typu ATL10, ATL20 i ATL30, wymagania rynku skłoniły Lovato Electric do zdefiniowania na nowo oferty produktów, które będą w stanie dostosować się do coraz bardziej wymagających aplikacji jak i dialogu z obecnym poziomem technologii.
Zaprojektowana z tej perspektywy i z różnym poziomem wydajności, seria ATL składa się z siedmiu modeli: 
  1. Wykonanie modułowe: ATL100; 
  2. Wykonanie tablicowe w obudowie 144 × 144 mm: ATL500, ATL600, ATL601 i ATL610;
  3. Wykonanie tablicowe w obudowie 180 × 240 mm: ATL800 i ATL900.
Uzupełnieniem oferty jest moduł podwójnego zasilania ATLDPS1 do automatycznego wyboru zasilania AC do sterowania napędami rozłącznikowych układów przełącznych.
 
Rodzina sterowników ATL


ATL500
ATL500 jest wersją bazową i gotową do użycia automatycznych sterowników układów SZR do automatycznego lub ręcznego przełączania obciążenia z linii głównej na linię pomocniczą lub odwrotnie. Kontroluje dwa trójfazowe napięcia zasilania pochodzące z dwóch źródeł i podaje na wyjściu zasilanie, które jest aktualnie w zakresie ustawionych limitów. Sterownik znajduje zastosowanie w układach trójfazowych z przewodem neutralnym, dwufazowych lub jednofazowych. Do przełączania zasilania można wykorzystać jako elementy wykonawcze styczniki lub rozłączniki w układzie przełącznym z napędem. Synoptyka na panelu przednim, dzięki wskaźnikom LED, zapewnia prostą i czytelną wizualizację statusu układu SZR. Przy użyciu przycisków na panelu przednim możliwy jest wybór trybu pracy (automatyczny lub ręczny) i sterowanie urządzeniami wykonawczymi (pozycja I – linia 1, pozycja neutralna 0 – obciążenie nie jest zasilone oraz pozycja II – linia 2) bez konieczności programowania jakichkolwiek ustawień sterownika. Komunikacja NFC umożliwia konfigurację parametrów sterownika w prosty oraz intuicyjny sposób przy użyciu smartfonu oraz zainstalowanej aplikacji LOVATO NFC. W tylnej części ATL500 znajdują się 2 potencjometry do ręcznego ustawiania opóźnień obecności linii oraz opóźnień zadziałania progów zabezpieczeń.
ATL601


Funkcja samoczynnego zasilania pozwala na automatyczny wybór najlepszego źródła zasilania pomocniczego pobieranego z obu wejść pomiarowych (napięcie znamionowe: 110...240 VAC L-N), bez konieczności tworzenia zewnętrznego obwodu przełączającego czy też stosowania modułu podwójnego zasilania. Dla każdej linii ATL500 monitoruje stan napięcia i częstotliwości, aby sprawdzić, czy linia jest dostępna i czy wszystkie parametry mieszczą się w prawidłowych granicach. ATL500 posiada wbudowane zabezpieczenia dla: kolejności i zaniku faz, napięcia minimalnego i maksymalnego, asymetrii napięć, częstotliwości minimalnej i maksymalnej.

ATL6…
Dzięki nowej konstrukcji, a przede wszystkim zmienionemu interfejsowi użytkownika, seria ATL6… posiada podświetlany wyświetlacz graficzny, który znacznie upraszcza programowanie i odczyt statusu oraz pomiarów.
Jednak główną zaletą tej serii jest przedni port optyczny – który stał się standardem komunikacji w najnowszej generacji produktów LOVATO Electric – umożliwiający połączenie sterowników przez interfejs USB lub Wi-Fi z komputerami, tabletami i smartfonami (z użyciem akcesoriów o kodzie: CX01 lub CX02), który gwarantuje pełne bezpieczeństwo elektryczne podczas programowania, dzięki izolacji optycznej i w związku z brakiem konieczności otwierania drzwi szafy sterowniczej. Urządzenia ATL600 i ATL601 różnią się między sobą tylko napięciem zasilania pomocniczego. ATL600 pracuje przy napięciu 110-240 VAC, natomiast ATL601 przy napięciu 12/24 VDC.

 

ATL800


Natomiast ATL610 posiada dodatkowo dwa gniazda modułów rozszerzeń (seria EXP), pracuje przy zasilaniu AC oraz DC i posiada wbudowany zegar czasu rzeczywistego i zapisuje listę zdarzeń, którą można łatwo pobrać z użyciem aplikacji SAM1 lub oprogramowania Xpress. Aplikacja SAM1 dostępna na urządzenia typ iOS i Android umożliwia wyświetlanie pomiarów i programowanie urządzenia bezpośrednio z poziomu urządzenia mobilnego. Możliwość rozbudowy i podwójne zasilanie sprawiają, że ATL610 jest wysoce elastycznym sterownikiem układu SZR, który można wykorzystywać w różnych konfiguracjach źródeł zasilania, jakie można znaleźć w aplikacjach układów samoczynnego załączania rezerwy. Co więcej, właśnie dzięki rozbudowie funkcjonalności istnieje możliwość dodania wejść, wyjść i portów komunikacji przeznaczonych do monitorowania urządzenia poprzez oprogramowanie do zarządzania energią typu Synergy. 
Seria ATL6… może być używana w dowolnej konfiguracji linii zasilających (sieć/sieć; sieć/agregat; agregat/agregat). Duży ekran graficzny LCD umożliwia podgląd pomiarów i ustawionych progów dla obu linii zasilających. Sterownik rejestruje wszystkie dane statystyczne dotyczące systemu, liczbę operacji przełączenia, czas pracy poszczególnych linii z obciążeniem lub bez i wiele innych danych.

ATL900


W związku z dostępnością tych danych wprowadzono nową funkcjonalność ułatwiającą serwis układu łączeniowego oraz aktywację dwóch alarmów generowanych w przypadku przekroczenia liczby operacji łączeniowych lub czasu pracy.
Domyślna konfiguracja wejść i wyjść oparta została na najczęściej spotykanych aplikacjach, niemniej użytkownik może dostosować urządzenie do swoich potrzeb. Na przykład możliwe jest zaprogramowanie szesnastu zmiennych zdalnych przesyłanych przez protokół komunikacyjny Modbus, cztery limity z progami, które można dowolnie zastosować do wybranych pomiarów, cztery alarmy użytkownika z konfigurowalnym źródłem alarmów i tekstem oraz cztery liczniki z dowolnym wyborem źródła licznika. Wszystkie alarmy posiadają konfigurowalne właściwości, a ich sygnalizacja odbywa się z wykorzystaniem czerwonego wskaźnika LED umieszczonego na panelu przednim oraz wyskakujących okienek na wyświetlaczu graficznym.

W swojej ofercie LOVATO Electric posiada również złożone i zmontowane w metalowej obudowie układy SZR serii ATP w zakresie od 45A do 160A. Układy wyposażone są w sterownik typu ATL600, zabezpieczenia nadprądowe serii P1MB, moduł podwójnego zasilania typu ATLDPS1 oraz styczniki serii BF jako urządzenia wykonawcze.
 

Złożone układy SZR typu ATP


ATL800 i ATL900
ATL800 i ATL900 mogą być używane w aplikacjach wymagających wyższej wydajności. Przykładowo: komunikacja RS485 jest dostępna w urządzeniach bez dodatkowych modułów rozszerzeń, część logiki sterującej może być realizowana poprzez wbudowany sterownik PLC, a liczba cyfrowych wejść i wyjść może być zwiększona dzięki trzem dostępnym gniazdom modułów rozszerzeń serii EXP. Urządzenia te można również wyposażyć w analogowe wejścia i wyjścia, które można w pełni konfigurować, a także wykorzystać do generowania niestandardowych alarmów.
Zasadniczą różnicą pomiędzy ATL800 i ATL900 jest liczba kontrolowanych źródeł i zastosowanych urządzeń wykonawczych, którymi można sterować. ATL800 kontroluje dwie linie zasilające oraz trzy urządzenia wykonawcze (w tym jedno sprzęgło). ATL900 może być używany do monitorowania i zarządzania przełączaniem pomiędzy trzema różnymi źródłami i sterowania pięcioma urządzeniami wykonawczymi (w tym dwa sprzęgła). Dodatkowo ATL900 posiada cztery wejścia pomiaru prądu, które umożliwiają kontrolę progów mocy i wykorzystanie ich w logice przełączania.

ATLDPS1: rozwiązanie LOVATO Electric gwarantujące podwójne zasilanie podczas fazy przełączania 
Jednym z problemów związanych z przełączaniem jest zapewnienie zasilania sterownika i urządzeń wykonawczych podczas i po transferze między źródłami. Funkcja ta jest często realizowana przy użyciu dwóch lub więcej przekaźników, odpowiednio podłączonych w celu odbioru zasilania z pierwszego dostępnego źródła. Rozwiązanie to ma znaczne wady, do których zalicza się wykorzystanie dedykowanego okablowania i przestrzeni wewnątrz szafy na umieszczenie dodatkowych przekaźników, a także niewystarczające bezpieczeństwo i niską precyzję przełączania pomiędzy dostępnymi źródłami. Aby temu zaradzić, LOVATO Electric ma w ofercie moduł podwójnego zasilania: teraz możliwe jest realizowanie tej funkcji za pomocą jednego urządzenia. Dzięki bardzo ograniczonym wymiarom (wersja modułowa o szerokości 3 modułów DIN) stale monitoruje napięcia jednofazowe z obu źródeł podłączone do dwóch niezależnych wejść napięciowych. Wewnątrz dwa niezależne obwody pomiarowe sterowane mikroprocesorem sprawdzają, czy napięcia mieszczą się w granicach limitów i potrafią wybrać najbardziej niezawodne z nich, które można podłączyć na wyjściu zasilania układu sterowania przełączaniem. Wykorzystanie tego urządzenia niesie ze sobą wiele korzyści: drastycznie zmniejsza się ilość okablowania i możliwość wystąpienia błędów, zwiększa się niezawodność i bezpieczeństwo systemu, a progi kontrolne są stałe i zdefiniowane cyfrowo. Co więcej, wewnątrz urządzenia realizowane są funkcje autodiagnostyki: potrafi ono rozpoznawać usterki wewnętrzne i sygnalizować je poprzez wskaźnik LED umieszczony z przodu urządzenia oraz styk do zdalnej sygnalizacji.

Podsumowanie
Dziś LOVATO Electric dostarcza kompleksową i konkurencyjną gamę urządzeń dedykowanych do stosowania w aplikacjach automatycznego przełączania zasilania. Duży wybór funkcji sterowników, z których większość można dostosować do własnych potrzeb, port optyczny i nowy interfejs użytkownika zwiększają elastyczność automatycznego systemu przełączania zasilania i sprawiają, że monitorowanie, kontrolowanie i serwis systemu będą jeszcze bardziej wydajne i precyzyjne.




LOVATO Electric Sp. z o.o.
ul. Zachodnia 3
55-330 Błonie k. Wrocławia
e-mail: info@LovatoElectric.pl
tel. +48 71 7979 010

Reklama