Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Steruj produkcją z nowymi sterownikami PLC


Szybki, stabilny i łatwy w obsłudze – taki jest nowy sterownik PLC M firmy Fatek. Fatek to marka znana z tworzenia niezawodnych i prostych rozwiązań w branży automatyki przemysłowej, m.in. paneli HMI, serwonapędów i sterowników PLC. Nowy sterownik M łączy w sobie niezawodność marki wraz z nowoczesnością innych popularnych sterowników konkurencji. Nowa seria sterowników zapewnia użytkownikom duży zakres precyzji i wydajności. Teraz sterowanie produkcją z PLC M będzie jeszcze szybsze i wygodniejsze. Dlaczego tak uważamy? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
 


Wysoki poziom wydajności, precyzji i szybkości
Sterownik PLC M to wysokowydajny sprzęt przeznaczony do przeprowadzania operacji logicznych. Architekturę systemu charakteryzuje niskie zużycie energii i wysoka stabilność, a także brak wymogu korzystania z wentylatorów i radiatorów. Sterownik nie potrzebuje skomplikowanego i obszernego systemu operacyjnego, aby mógł działać bez opóźnień po włączeniu zasilania.
PLC M potrafi w precyzyjny sposób realizować skomplikowaną i masową liczbę poleceń sterowania ruchem w czasie rzeczywistym, nie wpływając na czas skanowania. Wynika to z dedykowanego procesora sterowania ruchem, który niezależnie przetwarza zadania polegające na sterowaniu ruchem.

Poza wysoką wydajnością i precyzją nowy sterownik wyróżnia innowacyjny wysokowydajny procesor i algorytm, dzięki którym osiąga najwyższą prędkość przetwarzania poleceń do 0,8 ns.

Sterownik M ma również możliwość jednoczesnego sterowania nawet 16-osiowymi napędami serwo bez potrzeby rozszerzania modułów sterowania ruchem lub łączenia kilku procesorów. Pozwala to na precyzyjne, wieloosiowe i zsynchronizowane w czasie sterowanie kooperacyjne, natomiast każda oś może być wykorzystywana do realizacji zaawansowanego sterowania synchronizacją ruchu.
 


Błyskawiczna transmisja danych
Seria M jest znacznie szybsza od poprzedniej serii FBs. Transmisja danych wprowadzona w serii M to Fatek HyperBus, która jest 10-krotnie szybsza od połączenia z wykorzystaniem CANbus’a.

Sterownik PLC M jest tak zwanym Hard PLC, co oznacza, że po włączeniu zasilania zaczyna wykonywać zlecony program praktycznie od razu, bez konieczności oczekiwania na załadowanie się oprogramowania. Przyspiesza to proces produkcji, zmniejszając czas przestoju na linii produkcyjnej. Rozwiązanie Hard PLC jest jednym z najszybszych na rynku. Ten hardware został zaprojektowany w taki sposób, aby wykonywał operacje logiczne z dużą wydajnością i mniejszym poziomem zużycia energii.
 

Wytrzymałe łączenia
Połączenie modułów w serii FBs dotychczas przebiegało przez tasiemki, ale w serii M połączenie jest zrealizowane za pomocą specjalnych gniazd z dodatkowym połączeniem na górze i na dole sterownika, które jest wykonane na sztywno. Konstrukcja lokalnego złącza magistrali z opatentowanymi połączeniami absorbującymi wibracje łagodzi wpływ drgań wywołanych przez maszynę i środowisko.

Szybkie okablowanie bez użycia narzędzi dzięki złączom typu push-in zapewnia mocne połączenie styków w celu uniknięcia słabej jakości kontaktu. Dzięki temu otrzymujesz większą ochronę przed utratą danych spowodowaną słabym połączeniem. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla przemysłu maszynowego i transportowego.
 

W celu dodatkowego zabezpieczenia pamięć programów i danych jest oparta o nieulotną pamięć. Wobec tego bateria nie jest już potrzebna do utrzymania wewnętrznej pamięci danych. Nie musisz obawiać się już o utratę danych czy uszkodzenia spowodowane brakiem zasilania z baterii.

Dla zwiększenia wygody użytkownika sterownik można rozszerzyć o 64 moduły pozwalające na obsługę 2048 wejść/wyjść cyfrowych, 256 wejść/wyjść analogowych oraz 6 modułów komunikacyjnych RS232 i RS485. W modułach analogowych zastosowano dodatkowe funkcje takie jak autotuning i skalowanie.

Dodatkowo w każdym module można zastosować mikrokontroler, który przejmuje część operacji wykonywanych przez jednostkę główną. Dzięki temu wykonywanie całego programu jest bardziej stabilne i wydajne.

Tagi
W dotychczasowych sterownikach Fatek najbardziej brakowało użytkownikom tagów, dlatego wprowadzamy je w serii M. Znaczniki mogą być globalne, czyli wykorzystywane w całym programie lub lokalne, czyli używane np. w podprogramie. Tagi mogą być wartością bitową, stringiem, a także rejestrami 16- lub 32-bitowymi. Można je również importować i eksportować np. do panelu HMI.
Sterownik posiada również swoje własne tagi systemowe, które odnoszą się do konkretnych funkcji sterownika i je również można eksportować w formacie CSV. Oprogramowanie pozwala nam dodatkowo tworzyć kopię zapasową programu. W momencie, gdy rozpoczynamy pisanie programu – system automatycznie zapisuje zmiany i w wypadku awarii możemy je łatwo odzyskać.

Budowa
Jednostka główna serii M jest znacznie węższa od poprzedniej wersji FBs 32M, która miała 13 cm szerokości, podczas gdy seria M ma 6,5 cm. Przy zastosowaniu większej liczby takich kompaktowych urządzeń, np. w swojej szafie sterowniczej, możesz zmniejszyć przestrzeń przeznaczoną dla danego stanowiska produkcyjnego. W rezultacie twoja produkcja zajmuje mniejszą przestrzeń i oszczędzasz na braku konieczności rozbudowywania swojej szafy sterowniczej.
 

Seria M standardowo zawiera dwa porty RS485, każde po 16 cyfrowych wejść i wyjść, 2 wejścia analogowe o rozdzielczości 12 bitów, rozbudowane porty komunikacyjne – Ethernet, EtherCat, złącze USB C i port karty MicroSD.

Wykorzystanie powszechnie dostępnego USB typu C jako standardowego interfejsu programowania sprawia, że ładowanie, pobieranie oraz monitoring i edycja online projektów jest znacznie prostsza.

Dzięki rozbudowanemu portowi EtherCat sterownik może obsługiwać do 20 osi: 16 po protokole EtherCat i 4 krok-kierunek. W zależności od sterownika – w tej serii są 3 podserie – możemy obsługiwać do 4 osi szybkich wejść i do 8 osi szybkich wyjść. Przy czym szybkie wejścia/wyjścia w tym sterowniku mają częstotliwość 200 kHz.
 

Magistrala EtherCAT może być również bezproblemowo połączona z serwomechanizmami EtherCAT innych marek, oferując niezawodną i wysoce efektywną metodę sterowania, a także zapewniając szybszą prędkość transmisji. Okablowanie realizowane jest przy użyciu standardowych kabli RJ-45, co zwiększa efektywność montażu i zmniejsza koszty utrzymania.
 

Nowy sterownik PLC M od Fatek oferuje szybkość, stabilność i łatwość obsługi, które są tak istotne w automatyce przemysłowej. Dzięki rozwiązaniom takim jak błyskawiczna transmisja danych przez Fatek HyperBus, wytrzymałe łączenia odporne na wibracje, a także możliwość rozszerzenia o dodatkowe moduły, serię M można uznać za synonim efektywności i precyzji. Wprowadzenie tagów, zarówno globalnych, jak i lokalnych, daje użytkownikom niezrównaną elastyczność w programowaniu i zarządzaniu systemami. Ponadto, wyjątkowa konstrukcja pozwala na znaczną oszczędność przestrzeni i energii, jednocześnie zapewniając najlepsze w swojej klasie funkcje sterowania ruchem i interpolacji. Wszystko to sprawia, że sterownik PLC M jest idealnym wyborem dla każdego, kto poszukuje niezawodności i innowacyjności w sterowaniu produkcją.




FATEK POLSKA Sp. z o.o.
ul. Siwka 11
31-588 Kraków
tel. 533 329 921


Reklama