Szybka akwizycja danych pomiarowych dla aplikacji przemysłowych
Wymagania odnośnie automatyzacji produkcji stale wzrastają. Oczekiwania dotyczące wysokiej jakości wraz z krótkimi czasami cykli oznaczają, że oprócz innych zagadnień, rozwiązania automatyki muszą również przetwarzać coraz to większe ilości wartości pomiarowych w coraz krótszym czasie. W celu zmniejszenia obciążenia centralnej jednostki sterującej w takich wypadkach, coraz częściej używane są rozwiązania o tzw. zdecentralizowanej inteligencji – również w sektorze przemysłowej technologii pomiarowej.
System akwizycji danych pomiarowych PMX gwarantuje szybką obróbkę danych i ich transmisję do sterownika wyższego poziomu. Częstotliwość próbkowania poszczególnych kanałów wynosi do 19,2 kHz przy zachowaniu wysokiej precyzji zmierzonych danych na poziomie 0.1% FS i rozdzielczości 24 bitów. Ponadto dopracowana konstrukcja obudowy układu gwarantuje jego wysoką odporność EMC.
System składa się z układu bazowego, który obsługuje do pięciu wpinanych kart. Pierwsze gniazdo jest zarezerwowane dla karty komunikacyjnej, która umożliwia integrację z systemem automatyki wyższego poziomu. Pozostałe cztery gniazda są z kolei przeznaczone dla czterokanałowych wzmacniaczy lub kart we/wy. Dostępne są cztery różne moduły ze wzmacniaczami pomiarowymi dla tensometrów, napięć i prądów, sygnałów częstotliwościowych, wejść i wyjść analogowych i dla wyjść cyfrowych. Umożliwia to pomiar najczęściej wymaganych wielkości fizycznych, takich jak: siła, moment, ciśnienie, odkształcenie, temperatura, prędkość itp. Wszystkie moduły są zasilane napięciem za pośrednictwem układu bazowego. Użytkownik może cieszyć się wysokim bezpieczeństwem inwestycji dzięki modułowej konstrukcji systemu – jeżeli wystąpi konieczność rozbudowy układu lub jego modyfikacji, wystarczy zaopatrzyć system w dodatkową kartę pomiarową lub zmienić ich konfigurację. Jeżeli cztery gniazda jednego układu bazowego okażą się niewystarczające, większa liczba modułów może zostać połączona w sieci i łatwo zsynchronizowana ze sobą. System oferuje również duże udogodnienia dla utrzymania ruchu maszyny, w której został użyty. Jeżeli wzmacniacz pomiarowy zostanie uszkodzony, odpowiednia karta może być łatwo wymieniona, co minimalizuje czas przestoju maszyny.
Zmierzone sygnały mogą być przetwarzane wewnętrznie przez wzmacniacz i udostępnione w czasie rzeczywistym. Niektóre zadania można zaimplementować bezpośrednio we wzmacniaczu, które w przeciwnym razie byłyby przejęte przez sterownik wyższego poziomu. Do tych zadań należą np. określanie wartości średniej, akwizycja wartości szczytowych i inne obliczenia matematyczne, jak również np. sterowanie PID, specjalna filtracja sygnału, generatory sygnału, pomiar szerokości wypełnienia impulsu itp. Użytkownik ma w tym celu do dyspozycji 32 tzw. wirtualne kanały obliczeniowe obsługiwane przez wydajne procesory sygnałowe, które mogą realizować obliczenia z wymaganą prędkością. Wszystkie zmierzone wartości i otrzymane obliczone wartości mogą być transmitowane w czasie rzeczywistym z częstotliwością do 10 kHz za pośrednictwem Ethernet do sterownika maszyny i zakładu.
Każdy system PMX posiada innowacyjny webserver, który nie tylko wizualizuje status systemu i dane pomiarowe, ale również umożliwia jego obsługę i konfigurację. Tym samym specjalne oprogramowanie nie musi być instalowane – standardowy PC lub laptop z przeglądarką jest całkowicie wystarczający. To umożliwia zrealizowanie aplikacji mobilnych jak również sterowania zdalnego, redukując nakłady i czasy przestojów, a tym samym obniżając koszty jego użytkowania.
Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski
ul. Krauthofera 16
60-203 Poznań
tel. 61 6 625 666
kom. 501 607 400
info@hbm.com.pl
www.hbm.com.pl