Targi ITM INDUSTRY EUROPE
Zakończoną 7 czerwca edycję odwiedziło 14.726 profesjonalistów, by zapoznać się z ofertą ponad siedmiuset wystawców, która zajęła aż dziesięć pawilonów. W Poznaniu na inauguracji targów symbolicznie rozpoczęto dekadę Przemysłu 5.0.
– Idea Przemysłu 4.0, o której zaczynaliśmy mówić dekadę temu, dziś jest codziennością i jest mocno widoczna na ITM INDUSTRY EUROPE w ofercie produktów i technologii prezentowanych na targach. Możemy śmiało powiedzieć, że rozpoczynamy dekadę Przemysłu 5.0. Największym wyzwaniem będzie połączenie robotyzacji i automatyzacji z czynnikiem ludzkim. W tej edycji można zwiedzić ekspozycję ponad siedmiuset wystawców – mówił podczas ceremonii otwarcia targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.
Tegoroczna edycja tego kluczowego dla branży przemysłowej i logistycznej wydarzenia trwała cztery dni – od 4 do 7 czerwca 2024 r. – i odbyła się tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W blasku nagród
Produkt, który otrzymuje Złoty Medal MTP musi wyróżniać się nowoczesnością i unikalnością. Takie właśnie są rozwiązania nagrodzone podczas tegorocznych targów. Kapituła konkursu postanowiła przyznać aż dwadzieścia dwa Złote Medale produktom zgłoszonym przez wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE. Dodatkowo pięć tych prestiżowych wyróżnień otrzymały firmy prezentujące swoją ofertę na targach MODERNLOG.
Na czele kapituły konkursu stanął prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej. Jak podkreślał przewodniczący, wybór laureatów był bardzo trudny z uwagi na ich wysoki poziom innowacyjności oraz unikalne cechy związane ze zrównoważonym rozwojem. Nowością tegorocznej edycji konkursu Złoty Medal MTP targów ITM INDUSTRY EUROPE i MODERNLOG było przyznanie specjalnej nagrody Grand Prix za wyjątkowe rozwiązanie, które poruszyło ekspertów, pokazując ciekawe możliwości. Takim okazało się być ProtoPlastMaker 4.0 – centrum addytywno-skrawające obróbki tworzyw sztucznych zgłoszone przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, wyprodukowane przez PPHU POLIGRAF WIESŁAW KASPROWIAK. W tym roku także po raz pierwszy kapituła przyznała wyróżnienie Eco Prize Grupy MTP – za najbardziej ekologiczny produkt pośród nagrodzonych. Za taki uznano produkt Altergrinding E firmy Lubrinnova, zgłoszony przez SYNTACO Sp. z o.o.
Ceremonia otwarcia była także momentem triumfu wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE, którzy najciekawiej zaaranżowali swoje stoiska zdobywając uznanie kapituły, a w rezultacie prestiżową nagrodę Acanthus Aureus.
Gorące debaty, spektakularne pokazy i gratka dla „gamerów”
Jak przekonywać firmy do wdrożenia automatyzacji, jak obliczać ślad węglowy w przedsiębiorstwach, jak zbudować bliźniaka cyfrowego? – to tylko część pytań, na które odpowiadali eksperci podczas dyskusji toczonych w trakcie ITM INDUSTRY EUROPE. Nie zabrakło też widowiskowych pokazów na stoiskach wystawców i w strefach specjalnych oraz warsztatów zakończonych certyfikatem.
Uczestnicy targów ITM INDUSTRY EUROPE mogli m.in. zaczerpnąć wiedzy na temat technologii jutra w Fabryce Przyszłości przygotowanej przez DBR77. Od wczesnych godzin rannych nie cichły tam także rozmowy na Scenie Tech. Słuchacze dowiedzieli się m.in. jak tworzy się Bliźniaka Cyfrowego, a także jak market place może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami. Poruszono także temat AI i wpływu sztucznej inteligencji na działalność fabryk.
Niuanse współpracy robota i człowieka można było bliżej poznać w Strefie Robotów Współpracujących, która była nowością tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. W jednym miejscu i czasie przedstawiono ofertę niemal wszystkich kluczowych producentów cobotów. Spektakularne pokazy towarzyszyły także Strefie Bezpieczeństwa, gdzie pięć wiodących firm działających w branży bezpieczeństwa przemysłowego połączyło siły, tworząc innowacyjne widowisko w postaci testów uderzeniowych.
Jednocześnie w innych salach w ramach przestrzeni wystawienniczej debatowano m.in. o bezpieczeństwie maszyn i ich wpływie na konkurencyjność, a także obalano mity dotyczące AI i analityki w przemyśle. Eksperci TIDK zastanawiali się wspólnie, czy przemysł jest gotowy na AI i czy to już jest dobry moment na rozwijanie kompetencji w zespole w tym zakresie.
Na stoisku redakcji „Lakiernictwa Przemysłowego” można było zobaczyć interaktywną wystawę urządzeń do malowania oraz produktów dedykowanych lakierowaniu. Uczestnicy testowali w praktyce urządzenia, m.in. pistolety i pompy, a także samodzielnie malowali detale farbą proszkową czy na mokro. Ponadto redakcja przygotowała specjalne wykłady branżowe.
Prawdziwa gratka czekała także w Strefie Pneumat.Game, gdzie można było wziąć udział w Turnieju Służb Utrzymania Ruchu, zagrać w wyjątkowe, bo pneumatyczne piłkarzyki, przejść labirynt skonstruowany przez Politechnikę Krakowską lub zagrać we flippera.
Warsztaty z certyfikatem, czyli jak obliczać ślad węglowy
W przedsiębiorstwach produkcyjnych ślad węglowy powstaje bezpośrednio w działalności wytwórczej przedsiębiorstwa, ale też w procesach poprzedzających wytwarzanie produktów oraz w procesach wprowadzania produktów na rynek. Jak obliczać ślad węglowy i jak nim zarządzać dla spełnienia wymagań regulacyjnych i zwiększenia konkurencyjności? Na to pytanie można było uzyskać odpowiedź podczas warsztatów odbywających się w trakcie targów. Jak przekonywano podczas warsztatów, obecnie obowiązujące nowe regulacje wymagają od przedsiębiorców raportowania poziomu śladu węglowego. Warsztaty zakończone certyfikatem dotyczące obliczania, raportowania i redukowania śladu węglowego zorganizowane zostały przez Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej we współpracy z Grupą MTP.
Przemysł wspierany przez naukę
Targi ITM INDUSTRY EUROPE to miejsce, gdzie szczególnie mocno wybrzmiewa współpraca nauki i przemysłu. Widząc potencjał współpracy na linii biznes – nauka, Grupa MTP podjęła decyzję o zainicjowaniu nowej koncepcji: Strefy Nauki i Startupów. Idea polega na zebraniu w jednym miejscu najciekawszych innowacji z polskich uczelni oraz stworzeniu wystawcom i gościom targowym dogodnej możliwości dyskusji z osobami odpowiedzialnymi za współpracę polskich jednostek naukowych z otoczeniem. Za przygotowanie i prowadzenie Strefy odpowiada Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, łącznie skupiające ponad 120 jednostek zajmujących się transferem wiedzy. Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE Strefę Nauki i Startupów stworzyło 15 uczelni, które zaprezentowały aż 32 innowacyjne rozwiązania pod wspólnym hasłem „Nauka dla przemysłu ery cyfrowej”.