Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Trzy razy tak! Powstaje Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny



Połączenie trzech Instytutów jest szansą na zbudowanie multidyscyplinarnej jednostki naukowo-badawczej o międzynarodowej skali działania. Nową jednostkę stworzą trzy placówki naukowe współpracujące w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz: Łukasiewicz – Instytut Metalurgii Żelaza, Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa oraz Łukasiewicz – Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL.


Oficjalnie nowa nazwa będzie używana od 1 stycznia 2023 roku. Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny połączy wszystkie obszary, które do tej pory reprezentowane były przez poszczególne Instytuty. Naukowcy i inżynierowie połączą swoje siły w wielu dyscyplinach naukowych, aby zwiększyć potencjał badawczy nowej jednostki w konkursach europejskich, co umożliwi podniesienie poziomu komercjalizacji prac B+R. Łukasiewicz – GIT będzie pracować nad innowacjami w czterech centrach badawczych w takich dziedzinach, jak: badania materiałów, technologie metalurgiczne, spawalnictwo oraz napędy i maszyny elektryczne. Kompetencje personelu oraz zaawansowana infrastruktura badawcza przyczynią się do intensywnego rozwoju i opracowania kompleksowej oferty dla takich sektorów, jak energetyczny, transportowy oraz dla sektora obronnego, które wpisują się w strategiczne obszary działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz i są kluczowe dla gospodarki oraz bezpieczeństwa Państwa. Przemysł lotniczy i kosmiczny to obszary badań nowego Instytutu, które będą intensywnie się rozwijać. Te dziedziny gospodarki w połączeniu z technologiami przyrostowymi (druk 3D), stanowiącymi ogniwa szeroko pojętej transformacji cyfrowej, będą szczególnie rozwijane w Łukasiewicz – GIT. Stworzy się możliwość zwiększenia zatrudnienia i odbycia staży naukowych wynikających z rozszerzenia tematyki naukowo-badawczej, co może mieć pozytywny wpływ na rynek pracy. W przyszłości planowane jest także stworzenie kampusu na terenie Gliwic, dzięki któremu w jednym miejscu znajdą się wszystkie centra badawcze. Koncepcja utworzenia Łukasiewicz – GIT wpisuje się w strategię Centrum Łukasiewicz dotyczącą budowania Campusów Łukasiewicza.

Pracami nowej jednostki pokieruje prof. dr hab. inż. Adam Zieliński, dotychczasowy dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Metalurgii Żelaza.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 roku, jej celem jest ścisła współpraca nauki z biznesem z naciskiem na komercjalizację prac badawczo-rozwojowych. Po połączeniu się górnośląskich jednostek Sieć Badawcza Łukasiewicz liczy 23 instytuty z liczbą ponad 7,5 tys. pracowników oraz infrastrukturą badawczą, na którą składa się 440 laboratoriów i blisko 4000 urządzeń kluczowej aparatury badawczo-rozwojowej.

Łukasiewicz oferuje biznesowi unikalny System wyzwań, w ramach którego grupa 4500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i w czasie nie dłuższym niż 15 dni roboczych przygotowuje rozwiązanie. Co ważne, przedsiębiorcy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przygotowaniem pomysłu na prace badawcze; a jeśli odpowiedzią na problem przedsiębiorcy jest gotowe rozwiązanie, badanie lub certyfikacja, całość procesu trwa jeszcze krócej. Łukasiewicz działa w następujących obszarach badawczych: Zrównoważona gospodarka i energia, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zdrowie.


Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
ul. K. Miarki 12–14
44-100 Gliwice

Kontakt dla mediów:
Mgr Magdalena Szczyrba, tel. +48 509 901 077
e-mail: magdalena.szczyrba@komel.lukasiewicz.gov.pl

Mgr Dominika Jaranowska, tel. +48 725 801 500
e-mail: dominika.jaranowska@imz.lukasiewicz.gov.pl


Reklama