Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Turck Solution – niewielkie inwestycje – duże korzyści


Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne stoją obecnie przed tak dużą liczbą wyzwań jak chyba nigdy dotąd w historii. Cyfryzacja, zmieniające się modele biznesowe, indywidualne preferencje odbiorców, komplikacje w łańcuchach dostaw, rotacja i brak kadr, inflacja i rosnące koszty surowców i energii, czy wreszcie zrównoważony rozwój, czyli zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko to tylko najważniejsze z nich. Zmiany są konieczne, bez nich przedsiębiorstwa tracą na tle konkurencji, wstrzymują swój rozwój albo wręcz się cofają. Z pomocą przychodzą nowe technologie i rozwiązania. O ile duże jednostki chętniej i śmielej zmieniają sposób funkcjonowania, o tyle małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej ostrożne w dokonywaniu zmian. Przyczyn jest wiele, ale kluczowe jest chyba jednak to, że trzeba zainwestować w nowe technologie i narzędzia, a to niestety kosztuje. Jak zatem sobie z tym radzić? Jedną z opcji jest realizacja małymi krokami, na początek w jakimś jednym wybranym obszarze. Czasem niewielkie zmiany i inwestycje przynoszą bardzo zauważalne korzyści w funkcjonowaniu firm i zbliżają je widocznie do wyznaczanych standardów pozwalających na pozostanie w grze. Poniżej parę przykładów rozwiązań, które przy relatywnie niewielkich inwestycjach optymalizują procesy i obniżają koszty funkcjonowania.





Systemy Pick-by-Light to idealne rozwiązanie wspomagające pracowników np. przy kompletacji zamówień czy skomplikowanych montażach. Nużące, powtarzalne operacje pobrania komponentów montażowych czy pozycji zamówień realizowanych na podstawie papierowej dokumentacji prędzej czy później nieuchronnie wygenerują błędy ludzkie, które spowodują braki jakościowe czy dodatkowe koszty związane z wysyłką niewłaściwie spakowanych elementów. Pick-by-light to nic innego jak system sygnalizacji świetlnej, który na podstawie zamówień czy dokumentacji technicznej prowadzi pracownika krok po kroku, wskazując właściwą kuwetę do pobrania części, pilnując sekwencji pobierania oraz ilości.
 
Doskonale przyspiesza procesy, eliminuje błędy w wysyłkach, poprawia jakość finalnych produktów. Bardzo duże znaczenie ma użyteczność systemów Pick-by-Light w procesach wdrożenia nowych pracowników.

Jak wiemy, braki i rotacja kadr to zjawisko powszechne, z którym mierzą się wszyscy przedsiębiorcy. Dzięki systemowi Pick-by-Light wdrożenie nowego pracownika na stanowisku montażu czy kompletacji czasem skraca się z wielu dni do kilku godzin. Odpowiednio zaprojektowany interfejs użytkownika pomaga też w przypadku barier językowych. Nie jest przecież problemem, aby panel operatorski, gdzie programuje się sekwencje procesu zawierał kilka opcji językowych szybko i łatwo zmienianych jak wybór języka w laptopie czy na komórce.





Temperatura i wilgotność to parametry, które w wielu obszarach produkcji oraz składowania gotowych wyrobów muszą być stale kontrolowane aby zapewnić deklarowaną przez producenta i oczekiwaną przez klienta jakość. Sprawdzanie parametrów i ich raportowanie manualnie jest zwykle żmudne i zabiera sporo czasu, szczególnie w dużych obszarach magazynowych i z dużą liczbą wymaganych punktów pomiarowych. Zbieranie tych danych, ich dokumentowanie oraz sposób prezentacji można łatwo i niedrogo zautomatyzować. Dzięki temu nie angażujemy personelu, zapobiegamy stratom oraz ograniczamy do minimum możliwość manipulacji danymi. Automatyzacja zbierania danych i raportowania pozwala na efektywniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów ludzkich. System powiadamiania zdalnie przez SMS/e-mail lub lokalnie na panelu operatorskim, czy za pomocą sygnalizacji świetlnej pozwala na szybkie reagowanie na niewłaściwe parametry środowiskowe, ograniczając tym samym straty wynikające z niewłaściwego składowania gotowych wyrobów. System jest niezależny od istniejących systemów sterowania czy monitoringu, zwykle nieingerujący w istniejącą infrastrukturę teleinformatyczną. Dostęp do danych w każdym czasie i miejscu jest możliwy dzięki dostępnym serwisom w chmurze. Kontrola i dokumentowanie warunków środowiskowych są wykorzystywane w wielu aplikacjach, m.in. przy składowaniu wyrobów spożywczych, kontroli przechowywania leków, magazynowaniu wyrobów stalowych, czy zapewnieniu właściwej temperatury w halach produkcyjnych.
Zmiana podejścia i sposobu funkcjonowania może dotyczyć nie tylko obszaru produkcji oraz logistyki, ale także utrzymania ruchu.
 
Najbardziej popularny model funkcjonujący nadal w większości zakładów produkcyjnych to strategia prewencyjna opierająca się na planowanych i regularnych przeglądach i konserwacjach mających minimalizować wystąpienie awarii i utrzymywać majątek produkcyjny w możliwie najlepszej kondycji.

Alternatywą jest predykcja, czyli przewidywanie i zapobieganie awariom na podstawie obserwacji trendów zmian istotnych parametrów diagnostycznych maszyn i urządzeń. Planowanie czynności konserwacyjnych odbywa się wtedy kiedy jest konieczne, a nie zgodnie z jakimś założonym harmonogramem. Inaczej mówiąc: nie naprawiaj, jeśli nie jest zepsute. W praktyce predykcyjne utrzymanie ruchu opiera się głównie na danych o stanie wibracji kluczowych maszyn. Odpowiednio umiejscowione czujniki (zwykle 1 – 2 na maszynę) dostarczają danych systemowi, który umożliwia obserwację trendów zmian, alarmuje o przekroczeniach oraz pozwala na symulacje i określenie potencjalnego czasu do awarii. Tak zorganizowane utrzymanie ruchu daje świetne rezultaty, pozwala na lepsze planowanie i podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. To przekłada się na mniejsze koszty UR. Do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów w predykcji nie trzeba stosować drogich zaawansowanych systemów do analizy wibracji, wystarczą standardowe czujniki których koszt relatywnie do maszyn jest naprawdę nieduży (typowo 1 – 2 tys. zł). Do prezentacji danych można użyć dedykowanego software ale równie dobrze można włączyć czujniki np. do istniejącego systemu SCADA i z jego pomocą analizować trendy czy alarmować o przekroczeniach. Z dostępnych w różnych źródłach analiz wynika, że dzięki strategii predykcyjnej da się uzyskać oszczędności rzędu przynajmniej 8 – 10%. Z perspektywy przedsiębiorstwa jest więc o co walczyć.



 
To trzy przykłady, które bez wielomilionowych inwestycji widocznie usprawnią procesy i przyniosą policzalne oszczędności. Dział Solution w Turck Polska, tak jak i wiele innych aplikacji optymalizujących produkcję, logistykę i utrzymanie ruchu, pomaga zrealizować kompleksowo. Opracowuje koncepcje, dobiera aparaturę, szacuje koszty i nadzoruje wykonanie i rozruch aplikacji. Wszystkie projekty firmuje marką Turck, a realizuje bazując na sieci rzetelnych i doświadczonych firm integratorskich programu Turck Solution Partner.



Więcej szczegółów na: www.turcksolution.pl


Turck sp. z o.o.

ul. Budowlanych 131/4
45-123 Opole, Poland
M +48 533 388 070
T +48 77 5 562 113
Sekretariat: +48 77 5 562 100
poland@turck.com
www.turck.pl 


 

Reklama