W przyszłości ogrzewanie gazowe pozostanie wyłączone
System odzyskiwania ciepła z maszyn (Machine Heat Recovery System) firmy igus ogrzewa zakłady przemysłowe za pomocą zużytej wody chłodzącej — pomysł dostępny jest dla wszystkich i to zupełnie za darmo. Inżynierowie z firmy igus stosują obecnie prostą technologię odzyskiwania ciepła. Ogrzewa ona fabryki przemysłowe zużytą wodą chłodzącą z maszyn, zmniejszając koszty gazu i redukując emisję CO2. Firma igus udostępnia tę technologię na swojej stronie internetowej, ze wszystkimi szczegółami. Każda firma przemysłowa może skorzystać z tego pomysłu całkowicie bezpłatnie. Gdyby wszystkie przedsiębiorstwa na świecie, korzystające z wtryskarek, zastosowały tę technologię, można byłoby zaoszczędzić ponad 14 milionów ton CO2 i ponad 7 miliardów m3 gazu.
Ceny gazu rosną. Zmiany klimatyczne postępują i nadszedł czas na działanie — firma igus jest już na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest neutralna klimatycznie produkcja do 2025. Trzech inżynierów zabrało się do pracy, aby uczynić wykorzystanie paliw kopalnych zbędnym w procesie produkcji. W tym celu najpierw eksperymentowali z wymiennikami ciepła z samochodu i wentylatorami z komputera. Eksperymenty stawały się coraz większe i można było ogrzać coraz więcej metrów kwadratowych. Po sześciu miesiącach ten nowy koncept, nazwany „Machine Heat Recovery System" (MHRS), zdołał ogrzać jedną z dużych hal fabrycznych w siedzibie w Lind, w Kolonii, ciepłem z maszyn do formowania wtryskowego.
W zależności od zapotrzebowania na ciepło, system MHRS kieruje strumienie gorącej wody z obiegu chłodniczego bezpośrednio do nagrzewnic wentylatorowych, jednocześnie dbając o to, by maszyny się nie przegrzały. Ponieważ ciepło pobierane z gorącej wody przechodzi przez termowentylator, zapotrzebowanie na chłodzenie wieży chłodniczej maleje. Ma to tę zaletę, że pomijane jest wcześniejsze ogrzewanie gazowe, a do chłodzenia zużywane jest mniej energii. Wahające się temperatury obiegu chłodniczego mogą być regulowane przez system w sposób zmienny. W systemie MHRS nie ma konieczności stosowania kosztownej pompy ciepła ani wymiennika ciepła, ponieważ powodowałyby one straty temperatury. Dodatkowe doprowadzanie ciepła ze sprężarek powietrza również nie jest wymagane. Firma igus już teraz stopniowo zmniejsza energię sprężonego powietrza, aby obniżyć koszty energii. „Dzięki temu wewnętrznemu systemowi grzewczemu możemy w przyszłości zredukować zużycie gazu do zera. Ponadto potrzebujemy mniej energii elektrycznej do chłodzenia" — twierdzi Frank Blase, dyrektor generalny firmy igus. „Nie tylko obniżamy koszty, ale również zmniejszamy emisję CO2, chroniąc środowisko".
Jak działa system ogrzewania oszczędzający gaz
Silniki hydrauliczne maszyn do formowania wtryskowego nagrzewają się podczas pracy. Podobnie jak samochód, potrzebują one chłodzenia, które chroni je przed przegrzaniem. Stosowane są tu wieże chłodnicze, które dostarczają zimną wodę i przewodzą ją do maszyn poprzez system rur. Podgrzana woda wraca do wieży chłodniczej. Podczas jej ponownego schładzania, ciepło ucieka do atmosfery i jest tracone jako energia. W systemie MHRS, część ciepła z obiegu chłodniczego jest przechwytywana przez regulator przepływu i przesyłana bezpośrednio do nagrzewnic, które znajdują się obok starych wentylatorów nagrzewnic gazowych. Aby zapobiec zapychaniu się nagrzewnic, sitka odfiltrowują cząstki znajdujące się w wodzie. Ciepła woda dostaje się do nowej nagrzewnicy i powoduje, że stara przestaje działać. Wentylator na nagrzewnicy ostatecznie rozprowadza ogrzane powietrze po hali. Dopiero wtedy woda wpływa z powrotem do wieży chłodniczej i cykl zaczyna się od nowa. Ponieważ nie są stosowane żadne wymienniki ciepła, system ten może być również stosowany w niskich temperaturach.
Koncepcja dla przemysłu
„Jesteśmy tak przekonani co do tej koncepcji, że w przyszłości planujemy całkowicie polegać na cieple maszyn do ogrzewania fabryk i pomieszczeń biurowych" — twierdzi Dennis Berninger, kierownik produkcji w firmie igus i siła napędowa tego projektu. Kolejnym planem jest wyposażenie centrum logistycznego o powierzchni 7209 m2 w nagrzewnice. Tylko w tym miejscu można zaoszczędzić około 31,5 tony CO2 rocznie. To ważny krok dla firmy igus, zbliżający do całkowicie neutralnej pod względem emisji CO2 produkcji i budownictwa do 2025.
Zachęcona sukcesem, firma igus postanowiła udostępnić tę technologię również innym firmom przemysłowym. Ostrożne obliczenia mówią: ponad 14 milionów ton CO2 i ponad 7 miliardów m3 gazu udałoby się zaoszczędzić, gdyby wszystkie przedsiębiorstwa na świecie, korzystające z wtryskarek, używały tej technologii. Odpowiada to rocznemu zużyciu gazu przez 3,18 miliona czteroosobowych gospodarstw domowych. „Widzimy duży potencjał systemu MHRS w przemyśle i właśnie dlatego chcemy bezpłatnie udostępnić ten pomysł innym firmom. Podczas naszych badań sami nie znaleźliśmy opublikowanych instrukcji" — mówi Dennis Berninger. „Za pomocą naszej strony internetowej już teraz udostępniamy informacje o tym, jak działa MHRS oraz opracowane urządzenie sterownicze".
Więcej informacji na temat MHRS: https://www.igus.eu/info/heating-concept.
igus Sp. z o.o.ul. Działkowa 121 C
02-234 Warszawa
tel. 22 316 36 26
www.igus.pl