Znaczenie kabli i przewodów dla spełnienia wymagań EMC
Czwarta rewolucja przemysłowa to kolejny etap zwiększania nasycenia obszaru przemysłowego urządzeniami elektronicznymi. Pojawia się w związku z tym coraz więcej źródeł zakłóceń z jednej strony, a odbiorników tych zakłóceń z drugiej, co powoduje często niezamierzone oddziaływania między nimi.
Takie zakłócenia elektromagnetyczne mogą nie tylko utrudniać produkcję, ale również być niebezpieczne. Wpływają one bowiem na pracę systemów sterowania, które to zarządzają pracą maszyn i innych urządzeń. Możemy mieć wówczas do czynienia nie z załączaniem, czy wyłączaniem ciśnienia, ale z zakłóceniami sygnałów, np. z błędnym odczytem przez przetwornik ciśnienia lub temperatury. Co prawda sygnały cyfrowej transmisji danych są odporne na większość zakłóceń, to jednak i tu pojawiają się problemy w postaci powtórzonych transmisji, a dalej opóźnień.
Problemy pojawiają się szczególnie w miejscach, gdzie zastosowane są długie przewody zasilające
lub do transmisji danych pomiędzy urządzeniami. Aby temu zapobiec stosuje się zabezpieczenie w formie izolowanych przewodów, owiniętych przewodzącą powłoką. Ekranowanie ogranicza szum elektryczny i obniża jego wpływ
na sygnały, jak również ogranicza promieniowanie elektromagnetyczne (ekranowanie zapobiega przesłuchom pomiędzy zbliżonymi kablami).
Przewody zasilające są projektowane jako kompatybilne elektromagnetycznie (EMC), by ograniczyć hałas, który wpływa na wiele innych systemów, takich jak łączność radiowa lub transmisja danych. Kable do transmisji danych są ekranowane, by zapobiec ingerencji w dane przesyłane z EMI.
By dodatkowo uniknąć zakłóceń, kable do transmisji danych są sparowane i indywidualnie ekranowane. W niektórych zastosowaniach, np. tych wymagających kabli serw, wymagane jest podwójne lub potrójne ekranowanie: dookoła poszczególnych przewodów, dookoła zwiniętych par i dookoła
całego kabla.
W bogatej ofercie przewodów spełniających wymagania kompatybilności elektromagnetycznej i bezpieczeństwa elektromagnetycznego (CE), pojawił się przewód TOPFLEX®-06-EMV-UV-2XSLCHK-J – Bezhalogenowy przewód do zasilania silników z przemiennikami częstotliwości wg IEC60502-1.
W porównaniu do znanego od lat i stosowanego z dobrym skutkiem przewodu
TOPFLEX®-EMV-UV-2YSLCYK -J, wyróżniają go następujące atuty:
- Średnio o 20% zwiększona obciążalność prądowa
- Temperatura pracy na żyle zwiększona z 70 do 90°C
- Klasa CPR Dca – s2, d1, a1 (przewód bezhalogenowy uniepalniony, do stosowania w większości rodzajów budynków, jedynie nie w obszarach dróg ewakuacyjnych)
- Największy przekrój wynosi aż 240 mm2, co pozwala na obciążenie prądem nawet ponad 500 A
- pojedynczego przewodu
Przewód TOPFLEX®-06-EMV-UV-2XSLCHK-J jest metrowany, może być ułożony w budynku jak i bezpośrednio w ziemi, a także wystawiony na działanie promieni UV. Te wszystkie cechy świadczą o ogromnej uniwersalności tego przewodu. W jednym obiekcie możemy zastosować jeden typ
przewodu falownikowego.
HELUKABEL Polska Sp. z o.o.
Krze Duże 2, 96-325 Radziejowice
tel.: +48 46 858 01 33
www.sklephelukabel.pl