Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2006

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2006


Festo – partnerem w automatyzacji produkcji dla przemysłu samochodowego
Od ponad 40 lat Festo rozwija współpracę z branżą motoryzacyjną w zakresie automatyzacji produkcji. Pierwsze duże projekty realizowane były z firmami posiadającymi zakłady w niemieckim „zagłębiu samochodowym”, zlokalizowanymi po sąsiedzku z centralą Festo w Berkheim koło Stuttgartu. Obecnie Festo prowadzi partnerską współpracę ze wszystkimi wiodącymi producentami tej branży na świecie.

***
10 lat SEW-Eurodrive w Polsce. Firma blisko klienta
Dotrzymując kroku wymogom czasów, które determinują rozwój techniki napędowej, oraz konsekwentnie realizując strategię jakościową, SEW- Eurodrive GmbH & Co. KG należy dziś do najbardziej liczących się na świecie przedsiębiorstw w branży. Firma z tradycją, stale umacniająca swą markę na rynku, obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia. Wydarzenie to dodatkowo zbiegło się z rocznicą 10-lecia powstania oddziału SEW-Eurodrive w Polsce.

***
Tomasz Lange
Nowy enkoder dla silników przekładniowych: Najlepsza technologia dla aplikacji o ograniczonej przestrzeni montażowej
Nowy enkoder firmy Kübler, wykonany specjalnie dla silników przekładniowych, pasuje nawet do montażu wewnątrz klatek wentylatorów silnika. Spełnia najwyższe wymagania, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz silnika oraz oferuje wszelkie możliwości doskonałego zamocowania. Jego sprawność i wydajność optymalizują proces działania silnika, przemysłowe wykonanie zapewnia bezpieczną pracę urządzenia w długim przedziale czasu.

***
Oficjalnie zatwierdzona cecha bezpiecznego zatrzymania dla przetwornicy częstotliwości VLT® AutomationDrive
Przetwornica częstotliwości VLT® AutomationDrive z funkcją bezpiecznego zatrzymania, przystosowaną do instalacji kategorii 3 zgodnej z normą EN 954-1, staje się standardem. Funkcja ta zapobiega niezamierzonemu uruchomieniu napędu. Koncepcja bezpieczeństwa zintegrowanego w przetwornicy częstotliwości VLT® AutomationDrive FC 300 została zatwierdzona przez BGIA (Berufsgenossenschaftliche Institut fuer Arbeitssicherheit – Instytut Zawodowy ds. Bezpieczeństwa Pracy) jako „odpowiednia do instalacji kategorii 3 wg EN 954-1”.

***
Targi PROTECH 2006
W warszawskiej hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego w dniach 14–16 listopada 2006 r. odbędą się II Międzynarodowe Targi Technologii i Produkcji PROTECH. Honorowymi patronami imprezy są w tym roku: Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Patronat prasowy nad imprezą objęła m.in. redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.

***
G. Frankowski, R. Janiszewski, S. Kuczma
SIMOCODE pro oraz sterowniki SIMATIC w praktyce – w zakładach chemicznych w Inowrocławiu
Inowrocławskie Zakłady Chemiczne SODA MĄTWY z Grupy Kapitałowej CIECH SA są jednym z dwóch w Polsce producentów sody oraz produktów sodopochodnych. Firma funkcjonuje od prawie 130 lat. Stary zakład – wybudowany w 2. połowie XIX wieku – został zlikwidowany w latach 1995–2000. Obecnie trzon przedsiębiorstwa stanowi wytwórnia sody wybudowana przed ok. 30 laty i rozbudowywana oraz modernizowana do chwili obecnej. Ważną rolę odgrywają przy tym moduły inteligentnego sterowania układów napędowych – SIMOCODE – oraz nowoczesne systemy sterowania oparte o sterowniki SIMATIC.

***
Przemysław Anczakowski
Energooszczędne silniki Grupy Cantoni
W krajach europejskich problematyka silników energooszczędnych nabiera coraz większego znaczenia. Starania o wprowadzenie do eksploatacji silników energooszczędnych w Unii Europejskiej podjęło Stowarzyszenie Producentów Maszyn Elektrycznych i Elektroniki CEMEP (European Committee of Manufacturers of Electrical Machines and Power Electronics). Grupa Cantoni została zarejestrowana w CEMEP jako producent silników elektrycznych i nabyła prawo do znakowania silników określonymi logo odzwierciedlającymi poszczególne klasy.

***
Adam Modzelewski
Inteligentny rozrusznik silnikowy TeSys model U Telemecanique
TeSys model U to rozrusznik typu D.O.L. (1), który wykonuje następujące funkcje: * zabezpieczenie i kontrola silników jedno- i trójfazowych: – funkcja wyłączania,– zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe,– zabezpieczenie przeciążeniowe termiczne, – przełączania przy dużej mocy;* kontrola aplikacji: – alarmy funkcji zabezpieczeniowych,– monitoring aplikacji (czas pracy, ilość zakłóceń, wartości prądu silnika...), – funkcja rejestracji historii zdarzeń (ostatnie pięć zakłóceń, razem z parametrami silnika).

***
Andrzej Kwiecień, Piotr Gaj
Metody integracji sieci przemysłowych najniższego poziomu
Przez integrację sieci najniższego poziomu należy rozumieć takie działanie, które umożliwia wymianę informacji pomiędzy istniejącymi lub dobudowywanymi (rozszerzenia) segmentami sieci, które mogą być względem siebie heterogeniczne lub homogeniczne. Opisywane działanie dotyczy rozszerzenia ruchu informacji zarówno w poziomie, a więc pomiędzy węzłami sieci tego samego poziomu, jak i w pionie, pomiędzy węzłami różnego poziomu. Zarówno sposób integracji, jak i jej zasadność, będą zależały od szeregu czynników.

***
Tomasz Śliwakowski
Frenic MULTI w zastosowaniach dźwigowych
Podróżując po Europie Zachodniej, niejednokrotnie spotykamy urządzenia dźwigowe, tj. windy w relatywnie niskich budynkach. W zależności od kraju i standardów życia w windy wyposaża się już budynki o jednym czy dwóch piętrach. W trosce o bezpieczeństwo pracowników także sklepy i magazyny wyposaża się w automatyczne urządzenia podnośnikowe i małe windy towarowe. Również w Polsce rośnie zapotrzebowanie na ekonomiczne napędy do dźwigów i dźwignic.

***
NORD napędza mistrzostwa
Nadeszło lato 2006 r., a wraz z nim największe na świecie wydarzenie piłkarskie! Zespoły piłkarskie ze wszystkich kontynentów przybyły na stadiony w Niemczech, aby walczyć o tytuł Mistrza Świata. Stadion Schalke arena, który został oznaczony przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich jako „stadion pięciogwiazdkowy” – tj. najwyższej kategorii – również jest miejscem kilku rozgrywek mundialowych.

***
Jarosław Buczek
Jak zaoszczędzić na kosztach eksploatacji napędu elektrycznego?
Podczas projektowania nowych napędów elektrycznych oraz przy okazji jakichkolwiek zmian w elektrycznych układach napędowych warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które mogą ułatwić decyzję o wyborze, wymianie lub remoncie silnika. Czy jest możliwość zmniejszenia strat mocy? - Należy dobierać silnik o możliwie największej sprawności energetycznej do danego zastosowania. Warta przemyślenia jest możliwość zastąpienia już pracującego silnika o klasie sprawności gorszej niż eff1 konstrukcją sprawniejszą energetycznie, tym bardziej, że obecnie dzięki Polskiemu Programowi Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych – PEMP (Polish Energy Efficient Motor Programme) można nabywać silniki energooszczędne, nie ponosząc wysokich kosztów związanych z nowoczesnymi technologiami.

***
TURCK otworzył nowe podwoje
Otwarcie nowej siedziby firmy TURCK miało miejsce 26 czerwca br. w centrum Opola i nie pozostało bez wpływu na prestiż tego czołowego producenta w branży automatyki. W uroczystości uczestniczyli założyciele koncernu: senior Hans Turck – już na emeryturze; Werner Turck, obecnie urzędujący prezes koncernu Ulrich Turck; szef oddziału Turck Beierfeld Eberhard Grünert, odpowiedzialny za rynki Europy Wschodniej i Azji oraz wiceprezes ds. finansowych Christian Pauli. Na spotkaniu gościł też Zygmunt Grzegocki – prezes zaprzyjaźnionej firmy Projekt Sp. z o.o. – oraz wszyscy pracownicy firmy TURCK Polska.

***
CX1020 – kolejna generacja sterowników w technologii Embedded PC
Nowatorskie rozwiązanie polegające na zamknięciu w jednej małej obudowie sterownika PLC i komputera przemysłowego IPC przerosło oczekiwania projektantów urządzenia. Ze względu na tak duże zainteresowanie firma Beckhoff postanowiła rozbudować swoją ofertę tak, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Seria CX1020 jest najnowszym rozwiązaniem firmy Beckhoff z zakresu sterowników PLC zintegrowanych z komputerem przemysłowym. Jej konfiguracja sprzętowa bazuje na serii CX1000 (nagrodzonej tytułem Produkt Roku 2005 w kategorii „Automatyzacja Procesów”), która stała się obecnie najczęściej stosowanym, wielofunkcyjnym urządzeniem firmy Beckhoff, wykorzystywanym przede wszystkim dla sterowania aplikacjami czy inteligentnymi budynkami.

***
Wizualizacja w zintegrowanej architekturze Rockwell Automation – cz. II. ViewAnyWare. Wyświetlacze tekstowe serii InView™
- Wyświetlacze InView™ marki Allen-Bradley są istotnym elementem sterowania z użyciem środków wizualnych, ułatwiającym zarządzanie procesem produkcji. W przeciwieństwie do paneli operatorskich, które zwykle dedykowane są do pojedynczych operatorów, wyświetlacze InView™ niosą informacje jednocześnie dla wielu odbiorców. Z przesyłanym komunikatem związane są trzy atrybuty: właściwość danych, miejsca i czasu. W procesach sterowania atrybuty te odgrywają szczególną rolę zwłaszcza w sytuacji, gdy indywidualni pracownicy obsługują jednocześnie więcej niż jedną maszynę lub gdy praca jednostki wpływa na wydajność całego zespołu.

***
System kontroli pomp za pomocą falownika Sinus K firmy Santerno
Falowniki serii Sinus K zyskują coraz większe uznanie klientów. Spośród wielu innych urządzeń tego typu dostępnych na rynku polskim wyróżniają się szerokim zakresem mocy (do 2 tys. kW). Dużym atutem serii jest szeroki wachlarz możliwości i funkcji. Powoduje to, że falowniki produkcji Santerno są chętnie stosowane w wielu aplikacjach przemysłowych.

***
Sławomir Ruda
Przetwornice częstotliwości firmy HITACHI serii L200 i SJ200
Oferowane od blisko dwóch lat kompaktowe przemienniki częstotliwości firmy HITACHI: skalarny L200 i wektorowy SJ200 (w zakresie mocy 0,2–7,5 kW), z powodzeniem zastąpiły sprawdzone już w ciągu wielu lat użytkowania przemienniki serii L100 i SJ100. W pierwszym rzędzie przyczynił się do tego fakt, że nowe przemienniki zachowują wszystkie szczególnie doceniane cechy swoich poprzedników. Falowniki nowej serii, podobnie jak serii L100 i SJ100, nie wymagają szczególnych zabiegów i ustawiania wielu parametrów przy zastosowaniu w prostych aplikacjach.

***
Anna Trąbała
Dotykowe panele operatorskie rodziny DOP
Współczesny rynek aplikacji oraz inwestycji przemysłowych i modernizacyjnych to nieustanna potrzeba monitoringu oraz wizualizacji procesów produkcyjnych, w których dotykowe panele operatorskie stanowią kluczowe komponenty systemów automatyki. Apator Control Sp. z o.o. jako producent i dystrybutor dla rynku techniki napędowej oraz automatyki przemysłowej poszerza obecnie swoją ofertę o nową rodzinę ekonomicznych cenowo dotykowych paneli operatorskich rodziny DOP.

***
Paweł Wiącek
Nowy czujnik ultradźwiękowy z opcją tłumienia tła
Od wielu lat czujniki ultradźwiękowe pozwalają na kontrolę i pomiar poziomu oraz wykrywanie obiektów niemetalicznych czy transparentnych. Czy można dodać jakieś nowe cechy do tej grupy czujników? Podstawową cechą czujników ultradźwiękowych jest możliwość detekcji obiektów niezależnie od ich kolorów, stanu powierzchni oraz w pewnych granicach kształtu. Dzięki wykorzystaniu zjawiska fali ultradźwiękowej czujniki te umożliwiają detekcję płynów, folii i szkła – również transparentnych – oraz obiektów o błyszczących powierzchniach.

***
Nowoczesne regulatory mocy biernej
W Polsce utrzymuje się nadal wzrost inwestycji, powstają nowe zakłady, a w wielu starych podejmuje się modernizacje zapewniające wzrost mocy produkcyjnych bądź unowocześnienie technologii. Każda z tych inwestycji rodzi zapotrzebowanie na zwiększone dostawy energii elektrycznej, a ceny tego medium ciągle wzrastają, dlatego istnieje zapotrzebowanie na urządzenia zmniejszające pobór energii elektrycznej. Baterie kondensatorowe do kompensacji mocy biernej są urządzeniami, które zapewniając poprawę współczynnika mocy cos, przynoszą jednocześnie wymierne efekty ekonomiczne, gdyż eliminują z rachunków za energię elektryczną dodatkowe opłaty.

***
Nowy 3-fazowy licznik energii elektrycznej firmy SAIA-Burgess
Po wprowadzeniu na początku bieżącego roku dwóch nowych 1-fazowych liczników energii elektrycznej; AAD1(32 A) i AAE1(65 A), obecnie firma SAIA-Burgess dołącza do swojej oferty nowe, 3-fazowe urządzenia z tej grupy produktowej AAE3.

***
Nowe możliwości techniczne sterowników SAIA PCD3. PLC+IT = SAIA PCD3
- Od momentu wprowadzenia na rynek, czyli od 2004 roku, sprzedaż sterowników serii PCD3 cieszy się niesłabnącą popularnością. Te oparte na korzystnych cenowo jednostkach centralnych oferują w swojej klasie moc i funkcjonalność na poziomie wyższej klasy sterowników. Seria PCD3 jest ciągle unowocześniana poprzez dodawanie kolejnych możliwości technicznych i funkcjonalnych.

***
SABUR RoadShow 2006. Cykl konferencji – wrzesień 2006
Wzorem poprzednich lat i po sukcesach dotychczasowo organizowanych konferencji technicznych, także w tym roku firma SABUR poprowadzi cykl spotkań – RoadShow 2006. Tegoroczne konferencje będą poświęcone nowej klasie oprogramowania Dream Report oraz nowościom technologicznym firm SAIA-Burgess, Wizcon Systems i ESA. Spotkania są zaplanowane na wrzesień 2006 r. i będą przeprowadzone w siedmiu miastach.

***
Nowy system akwizycji danych przez magistralę USB
Nowa platforma NI CompactDAQ łączy możliwość wykonywania różnorodnych pomiarów i łatwość w użytkowaniu gwarantowaną przez magistralę USB. Firma National Instruments (Nasdaq: NATI) przedstawiła nowy modułowy system akwizycji danych oparty na magistrali USB – NI CompactDAQ. Nowa platforma umożliwia pomiary laboratoryjne, przemysłowe, na liniach produkcyjnych oraz w terenie. System NI CompactDAQ składa się z 8-slotowej obudowy, która umożliwia podłączenie modułów wejść/wyjść i pomiar nawet do 256 kanałów sygnałów elektrycznych oraz czujników wielkości fizycznych w jednym systemie.

***
Marcin Szendzielorz, Nadine Heid
Inteligentne konwertery
Obecnie, dzięki konwerterom ethernetowym, problem przyłączenia urządzeń z komunikacją szeregową do lokalnej sieci LAN już nie istnieje. Jednakże sterownik dostępny w sieci nie oznacza jeszcze możliwości wymiany danych z innym urządzeniem oraz pomiędzy różnymi systemami komunikacji. Do tego potrzebna jest „dodatkowa porcja” inteligencji, zawarta w konwerterze.

***
Anna Szymczak
Narodowa Strategia Spójności. Dotacje na lata 2007–2013
Dzięki skutecznej promocji banków, mediów, firm doradczych i ministerstwa niemal wszyscy już wiedzą o takim źródle finansowania inwestycji, jak dotacja. Budżety programów wyznaczone na lata 2004–2006 są w większości przypadków rozdysponowane i wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytania: Co będzie po 2006 roku? Na co będą przyznawane dotacje? Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację Narodowej Strategii Spójności NSS w latach 2007–2013 wyniesie ok. 85,6 mld euro, z czego ok. 59,5 mld euro stanowić będzie wkład ze środków wspólnotowych.

***
Wiarygodność potwierdzona certyfikatem
Fabryka Aparatury Elektromechanicznej FANINA SA w Przemyślu została laureatem tegorocznej edycji konkursu, w którym przyznaje się certyfikaty i nadaje tytuł „Wiarygodnej Firmy Województwa Podkarpackiego”. Uroczystość wręczania certyfikatów wiarygodnej firmy odbyła się 15 maja br. w Rzeszowie, w obecności oficjalnych gości, w tym przedstawicieli władz, samorządów oraz mediów.

***
Konferencja prasowa Entsorga-Enteco 2006. Zupełnie nowy wymiar Targów
Aby przedstawić stan przygotowań do kolejnej edycji Międzynarodowych Branżowych Targów Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska, osoby odpowiedzialne za organizację tej ekspozycji zorganizowały w Warszawie konferencję prasową. Podczas spotkania uczestnicy zostali zapoznani m.in. z poziomem rozwoju technicznego tego rynku w Europie, a w szczególności w Niemczech. W tym roku Targi oferują wystawcom i gościom następujące działy tematyczne: gospodarka odpadami i recykling, woda i ścieki, spalanie i energie odnawialne, usługi komunalne i usługi w dziedzinie ochrony środowiska, technika i logistyka, zachowanie czystości powietrza i ochrona przed emisjami, bezpieczeństwo pracy i ochrona przed hałasem oraz badanie i organizacja.

***
Laserowy czujnik krawędzi
Laserowy czujnik krawędzi (laserowy licznik egzemplarzy) produkowany przez firmę Sensor Instruments ułatwia detekcję krawędzi obiektów, takich jak: gazety, czasopisma, ulotki i inne materiały drukowane. Sensor Instruments GmbH, firma reprezentowana w Polsce przez CONTEC Sp. z o.o., posiada w swojej ofercie szeroką gamę laserowych czujników krawędzi z możliwością programowania w systemie Windows®. Umożliwiają one precyzyjną i dokładną detekcję nawet podczas bardzo szybkich operacji (do 500 000 kopii na godzinę).

***
Rainer Lumme
Nowa generacja osprzętu łączeniowego w wykonaniu przeciwwybuchowym
Obecnie osprzęt łączeniowy przeznaczony do pracy w strefach zagrożonych wybuchem jest projektowany tak, by spełniał wymagania dyrektywy ATEX. Oferta firmy steute obejmuje szereg tego typu urządzeń, w tym dość szczególnych, jak np. blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa. Dostępne są także urządzenia bezprzewodowe, stanowiące bardzo nowatorskie rozwiązania, przynoszące konstruktorom wielorakie korzyści.

***
Gerhard Hofmann, Witold Ober
Mały silnik bezszczotkowy prądu stałego o dużej żywotności
Małe silniki prądu stałego o mocy 1 W do 200 W produkuje masowo firma Buehler Motor GmbH z Niemiec. Rosnące wymagania na żywotność m.in. w zastosowaniach automotive wymuszają próby w kierunku tworzenia nowych konstrukcji silników spełniających wyższe wymagania żywotności niż silniki komutatorowe, ale pozostających w tym samym obszarze cenowym. Poniżej opisano wyniki takiej próby. Jedną z głównych zalet silników bezszczotkowych jest ich trwałość.

***
Zbigniew Goryca
Niskonapięciowy, wolnoobrotowy napęd z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego
Niskonapięciowe układy napędowe z bezszczotkowymi silnikami prądu stałego znajdują coraz szersze zastosowanie w pojazdach o zasilaniu akumulatorowym, głównie ze względu na dużą trwałość i cichą pracę [1]. Przy takim zasilaniu ważnym argumentem jest także wysoka sprawność napędu. W układach przenośnych zależy nam także na małej masie i wymiarach silnika. Prosta konstrukcja układu sterowania do bezszczotkowego silnika prądu stałego [2, 3, 4] przyczynia się w znacznym stopniu do zmniejszenia ceny układu napędowego i z powodzeniem może on cenowo konkurować z układami napędowymi wyposażonymi w silniki asynchroniczne, nad którymi góruje pod względem sprawności i dynamiki.

***
FARO w Polsce. Pomiar drogą do sukcesu
Pod koniec maja firma FARO – światowy dostawca współrzędnościowych urządzeń pomiarowych – zorganizowała konferencję, podczas której przedstawiła swą działalność, ofertę urządzeń, a także początki funkcjonowania na polskim rynku. Od dziewięciu miesięcy działa bowiem nowy oddział – FARO Technologies Polska Sp. z o.o.

***
Regulacja temperatury
Regulacja temperatury jest jednym z najpoważniejszych i najczęściej spotykanych procesów w naszym życiu. Poczynając od naszego mieszkania, gdzie musimy regulować chociażby temperaturę wody, przez urządzenia sprzętu AGD, takie jak lodówka czy klimatyzator, po skomplikowane procesy technologiczne, podczas których temperatura ma zasadniczy wpływ na technologię, jakość oraz zasadnicze właściwości gotowego wyrobu.

***
Nowa bezkontaktowa blokada magnetyczna MZM 100
Nowa zasada działania – praktyczne korzyści. Blokada elektromagnetyczna bezpieczeństwa bez mechanizmu ryglującego z funkcją przymusowego rozwarcia zestyków, o całkowicie bezkontaktowej zasadzie działania? Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na sprzeczność. Nie, jeśli wykorzystamy siłę elektromagnesu. Nowa blokada MZM 100, zaprezentowana na Targach w Hanowerze, wykorzystuje elektromagnes do wygenerowania 500 N siły przytrzymującej, po czym transmituje sygnał „blokada zaryglowana” do modułu przekaźnikowego bezpieczeństwa.

***
Maciej Kowalski
Zintegrowane obudowy elektroniczne
Określenie „obudowy elektroniczne” oznacza coś więcej niż tylko niewyposażone 19-calowe kasety czy też obudowy. Firma SCHROFF, rozumiejąc potrzeby wynikające z postępującej integracji systemów zarówno w zakresie elektromechanicznym, jak i elektrycznym, zarówno w okablowaniach, jak i przełącznikach, magistralach systemowych, zasilaczach czy też systemach klimatyzacyjnych lub ekranowania EMC, cały czas proponuje nowe rozwiązania z tego zakresu.

***
Marek Trajdos, Robert Pastuszka, Ireneusz Sosnowski
Znaczenie pojemności kabla w układach zasilających silniki indukcyjne za pośrednictwem przekształtników częstotliwości
Wszystkie współczesne przekształtniki prądu przemiennego pracują w oparciu o zasadę modulacji szerokości impulsu (PWM). Powyższe warunkuje występowanie w widmie harmonicznych napięcia zasilającego silnik poza pierwszą harmoniczną o regulowanej częstotliwości (zwykle w zakresie 0–60 Hz) pasm wyższych harmonicznych, będących wielokrotnością podstawowej częstotliwości modulacji, która jest z reguły nastawiana jednym z parametrów konfiguracyjnych falownika. Z reguły nastawa fabryczna wynosi od 2,5 do 4,5 kHz, ale użytkownik może zmieniać tę częstotliwość w zakresie nawet do 16 kHz.

***
Pierwszy dostępny na świecie magnetyczny system prowadników przewodów. Nowość: LeviChain – bezdotykowe „unoszenie się” prawie bez ścierania
Przedstawiony przez firmę igus na Targach w Hanowerze nowy prowadnik przewodów LeviChain, stworzony z myślą o długich liniach procesowych, nie przesuwa się, lecz „unosi”. LeviChain jest pierwszym dostępnym na świecie prowadnikiem przewodów, który „unosi się” w magnetycznym polu siłowym prawie bez żadnego ścierania i bez odgłosów ślizgania. LeviChain może być zastosowany np. w: czystych pomieszczeniach, technice medycznej, technice pomiarowej, instalacjach lakierniczych, produkcji elektronicznej, procesach podawania materiałów, silnikach liniowych.

***
Janusz Kotowicz, Grzegorz Wiciak
Układ zasilania pompowego do instalacji stosowanych w badaniach przepływu cieczy i wzorcowania
Nowe uregulowania prawne (Nowelizacja ustawy „Prawo o miarach” z dnia 27 maja 2004, która obowiązuje od 6 lipca 2004) stwarzają możliwości rozwoju dla nowych laboratoriów badawczych przepływu cieczy i wzorcowania przetworników przepływu. Przy niedostatecznej ilości akredytowanych laboratoriów badawczych przepływu cieczy wydaje się, że powiązanie wzorca strumienia cieczy z wzorcami masowymi (metoda wagowa pomiaru strumienia) nie powinno stanowić utrudnienia we wprowadzaniu modyfikacji do dotychczasowych metod pomiaru strumienia oraz we wprowadzaniu wzorców opartych na innych metodach pomiaru, pod warunkiem, że będą one spełniać wymagania metrologiczne dotychczasowych masowych wzorców strumienia.

***
Ewa Osiecka
Konferencja w Rytrze. Jubileusz w stolicy automatyków
Rytro – większości automatyków kojarzy się niemal jednoznacznie z największym branżowym wydarzeniem roku. Dla specjalistów z tej technicznej dziedziny pod nazwą pięknej, malowniczo położonej w Beskidzie Sądeckim miejscowości kryje się bowiem najbardziej znaczące spotkanie – Konferencja Automatyków Rytro. W tym roku ta naukowo-techniczna impreza miała bardzo szczególny wymiar, gdyż zorganizowana została już po raz dziesiąty.

***
Alina Kodan-Kudłacik
Spotkajmy się w listopadzie na InterRailTech 2006
W dniach 22–23 listopada 2006 r. w warszawskim Centrum Expo XXI odbędą się VI Międzynarodowe Targi Kolejnictwa InterRailTech 2006 oraz Międzynarodowa Konferencja Kolejowa „Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem”. O randze tych wydarzeń świadczy fakt, że patronat honorowy objęły czołowe instytucje, tj.: Ministerstwo Transportu i Budownictwa, Urząd Transportu Kolejowego, OSŻD, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, CER, PKP SA, PKP Cargo SA, PKP Intercity Sp. z o.o., PKP PLK SA, PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o.

***
CETOP General Assembly. Głos europejskiego rynku hydrauliki i pneumatyki
Tomasz Wilk W dniach 7–9 czerwca br. Kraków gościł Zgromadzenie Ogólne CETOP – Europejskiego Komitetu ds. Hydrauliki i Pneumatyki. Okazją do krakowskiego spotkania było niedawne przyjęcie Korporacji Napędów i Sterowań Hydraulicznych i Pneumatycznych we Wrocławiu do tej organizacji. Obecnie CETOP skupia przedstawicieli 15 krajów. Są to głównie producenci, ale także firmy handlowe i dealerzy.

***
Magdalena Grzonka, Gabriela Dutkowska
ITM Polska 2006. Targi dziś – o technologii jutra
Interesująca i różnorodna oferta zaproponowana przez wystawców Targów ITM Polska w Poznaniu przyciągnęła i zaciekawiła szerokie grono tegorocznych zwiedzających. Motorem napędzającym produktywność, zatrudnienie i wzrost gospodarczy są innowacje, wieloletnie badania i zdobyta przy tym wiedza oraz technologie informacyjne i telekomunikacyjne.

***
Konferencja CYLINDER 2006. Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych
KOMAG ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w XVI Ogólnopolskiej Konferencji CYLINDER 2006, która odbędzie się w dniach 26–28 września 2006 r. w WDW „Kościelisko” w Zakopanem. Konferencja będzie służyć integracji środowiska naukowego z producentami i użytkownikami systemów hydraulicznych, a także weryfikacji prac instytucji naukowych i badawczych pod kątem możliwości i celowości przemysłowego zastosowania nowych koncepcji i rozwiązań.

***
Ryszard Klencz
Teoretyczne i praktyczne aspekty stosowania środków smarnych – sprawozdanie z konferencji
II Międzynarodowa Konferencja „Teoretyczne i praktyczne aspekty stosowania środków smarnych”, zorganizowana w dniach 29–31 maja br. w Ustroniu, przerodziła się w forum dyskusyjne złożone z przedstawicieli nauki, pracowników ośrodków badawczych oraz pionu technicznego w przemyśle. Inauguracji konferencji dokonał Zygmunt Folta, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. Lędziny.

***
Ewa Osiecka
Konferencja „electronica 2006”. Monachijska platforma komunikacji światowego przemysłu elektronicznego
„elektronika 2006” – wiodące Targi dla przemysłu elektronicznego – była tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Przedstawicielstwo Targów Monachijskich w Warszawie, a dziennikarzy pism branżowych na spotkaniu podejmował dyrektor Krzysztof Kiljański. Na specyfikę oraz najnowsze trendy i konstrukcje, które znajdą szczególne miejsce podczas tej międzynarodowej imprezy, zwrócił uwagę przedstawicieli prasy Klaus Dittrich – dyrektor generalny Messe München International.

***
Grażyna Śliwińska
Targi PLASTPOL 2006. Tworzywa sztuczne niezbędne w przemyśle
Wszystko to, co jest niezbędne dla współczesnego przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych, można było zobaczyć podczas 10. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL w Kielcach – jednej z największych imprez branżowych w Europie Środkowej. Tegoroczna jubileuszowa ekspozycja odbyła się w dniach 30 maja – 2 czerwca i zgromadziła 720 wystawców z 25 krajów.

Reklama