Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2007

Napędy i Sterowanie
numer 04/2007


Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Kurtyny świetlne i ich praca w układzie sterowania bezpiecznym zatrzymaniem maszyny z przekaźnikami bezpieczeństwa – cz. I
Dzięki rozwojowi technologii elektroniki przemysłowej stało się możliwe zastępowanie ruchomych osłon zabezpieczających obsługę maszyn oraz osoby postronne kurtynami świetlnymi. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku, ponieważ projektując układ bezpieczeństwa maszyny, należy bezwzględnie dążyć do minimalizacji ryzyka, a w wielu przypadkach osłony fizyczne spełniają nie tylko rolę czujnika – inicjatora dla układu sterowania bezpiecznym zatrzymaniem maszyny, ale również osłaniają osoby przebywające w otoczeniu pracującej maszyny przed uderzeniem elementami poruszającymi się w kierunku tych osób np. w wyniku rozpadnięcia się części wirujących.

***
WISŁA WAN już w maju
Wizualizacja – Automatyka – Napędy to tematyka poruszana podczas corocznego Seminarium Naukowo-Technicznego „WISŁA WAN”. W tym roku 18. już edycja odbędzie się w dniach 15–18 maja w Rezydencji Prezydenta RP Zamek Dolny w Wiśle Czarne. Seminarium organizowane jest przez przedsiębiorstwo PROLOC z Katowic, licencjonowanego reprezentanta firmy CONVERTEAM, a patronat honorowy objęło miasto Wisła.

***
Właściwe połączenie
Wyspa zaworowa VTSA łączy standaryzację z indywidualną integracją. Oprócz możliwości podłączenia elementów pneumatycznych i elektrycznych istnieje również możliwość rozbudowy VTSA do pełnej instalacji z możliwością diagnostyki. Tak więc standaryzacja łączy się tu z elastycznością i modułowością. Potrzebujesz połączenia zaworów o różnych rozmiarach w celu zoptymalizowania zużycia energii? To żaden problem dla wyspy zaworowej VTSA zgodnej z normą ISO 15407-2. Szerokie możliwości modyfikacji tej wyspy zaworowej umożliwiają jej idealne dostosowanie do potrzeb klienta oraz łatwą zmianę i rozbudowę istniejącej konfiguracji w przypadku zmieniających się wymagań.

***
Grupa MPL na Targach AUTOMATICON 2007
Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON to dla Grupy MPL obowiązkowy punkt w kalendarzu imprez wystawienniczych. Nie inaczej było i tym razem. Firma po raz kolejny zaprezentowała na Targach nowości w ofercie oraz urządzenia cieszące się największym zainteresowaniem wśród klientów. Po raz pierwszy na Targach zostały przedstawione możliwości otwartej sieci przemysłowej CC-Link. Jest to jedna z trzech najbardziej popularnych tego typu sieci na świecie.

***
ABB wzięła udział w trzynastej edycji Targów branżowych AUTOMATICON 2007
Targi branżowe to jedna z najważniejszych platform komunikacji z klientami, mediami oraz środowiskiem naukowym. Dlatego również w tym roku podczas Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON 2007 nie zabrakło ABB. Udział firmy w tej technicznej ekspozycji trwa dokładnie tak długo, jak organizowane są Targi i prawie tak długo, jak koncern istnieje w Polsce. W dniach 13–16 marca 2007 r. w warszawskim Centrum Expo XXI ABB zaprezentowała wybrane produkty i usługi skierowane do branży automatyki. Wszystkim odwiedzającym stoisko przedstawiciele firmy udzielali szczegółowych informacji oraz służyli pomocą w poszukiwaniu rozwiązań produktowych, systemowych oraz technicznych, nawet tych najbardziej skomplikowanych lub niekonwencjonalnych.

***
Franciszek Slanina, Franciszek Steinmec
Ciecze hydrauliczne HFA w obudowach zmechanizowanych wyrobisk ścianowych
Nowoczesne kompleksy ścianowe, w skład których wchodzą obudowy zmechanizowane, kombajny ścianowe, przenośniki, agregaty pompowe, magistrale zasilające i spływowe, przy bardzo korzystnych warunkach górniczo-geologicznych osiągają ze ściany o długości do 300 m wydobycie dobowe dochodzące nawet do 20 000 t. Tak wysoką wydajność osiąga się, gdy prędkość robocza kombajnu przekracza 10 m/min. Dlatego wymagane są tu krótsze czasy przestawiania sekcji obudowy zmechanizowanej ochraniającej bezpośredni strop za kombajnem.

***
NORD Napędy – wyróżnienie zobowiązuje
13 marca 2007 r. podczas Targów AUTOMATICON w Warszawie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Firma NORD Napędy miała zaszczyt otrzymać nagrodę w kategorii „Napędy i silniki” za przetwornicę częstotliwości SK 500 E. Pragniemy podziękować osobom, które oddały głosy na nasz produkt, oraz pogratulować wszystkim innym firmom również biorącym udział w konkursie. Z dumą możemy stwierdzić, iż nie jest to pierwsze wyróżnienie, jakie otrzymuje firma NORD za osiągnięcia w 2006 r. Mamy przyjemność poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni już po raz trzeci z rzędu certyfikatem Solidnej Firmy oraz po raz pierwszy tytułem Gazeli Biznesu.

***
Rexroth IndraDrive oraz Rexroth IndraDyn powodują zamieszanie na rynku systemów napędowych
Nowoczesne konstrukcje, kompletne w zakresie sprzętu i oprogramowania, bezpieczne w zastosowaniu oraz inteligentne w swej funkcjonalności, na nowo określają standardy w technologii systemów napędowych. Rozwiązania IndraDrive oraz IndraDyn, dzięki oszczędnemu, inteligentnemu i przyszłościowemu podejściu do zagadnień automatyki – bez względu na branżę przemysłową – przynoszą użytkownikom wymierne korzyści.

***
Do budowy maszyn stosuj sprawdzone elementy
Artykuł przedstawia wyroby firmy RINGSPANN GmbH, wiodącego producenta wolnobiegów, blokad ruchu, ruchów taktujących, hamulców przemysłowych, techniki mocowań m.in. pierścieni rozprężno-zaciskowych i sprzęgieł Helical. Wolnobiegi posiadają szczególne właściwości wykorzystywane w budowie maszyn. Skuteczne i dokładne działanie, bezobsługowe, bezawaryjne, łatwe w montażu. Zalety te pozwoliły wykorzystać wolnobiegi przy konstruowaniu, upraszczając niejednokrotnie skomplikowane rozwiązania.

***
Michał Górny
Pomiar i regulacja temperatury przy użyciu sterowników PLC firmy FATEK
Firma FATEK – producent kompaktowych sterowników PLC – wśród szerokiej gamy modułów rozszerzeń posiada produkty umożliwiające pomiar i regulację temperatury przy wykorzystaniu termopar oraz czujników rezystancyjnych. Łatwa konfiguracja, dobre parametry techniczne oraz korzystna cena powodują, że sterowniki PLC wykorzystywane są w wielu aplikacjach, w których istnieje konieczność sterowania temperaturą.

***
Piotr Augustynek
Geneza i historia sieci CAN – cz. II. CAN w napędach
W dobie XXI w. zdominowanego przez elektronikę i automatykę przemysłową na każdym kroku spotykamy systemy komunikacji, od niezawodności których zależy często bezpieczeństwo i życie ludzkie. Coraz szersza automatyzacja procesów produkcyjnych wymaga od stosowanych sieci komunikacyjnych dużej wydajności, którą osiąga się dzięki szybkości przesyłania danych oraz niskiemu współczynnikowi określającemu produkcję wadliwych komponentów. Magistrala CAN, a właściwie jej wersja CANopen, zaadaptowana do automatyki, pozwala dzięki swojej funkcjonalności, a także systemowi detekcji – korekcji błędów na zredukowanie ryzyka do minimum.

***
Nowoczesne napędy firmy Kacperek
Firma Mechanika Maszyn Andrzej Kacperek od ponad 25 lat produkuje nowoczesne napędy: motoreduktory, reduktory, przekładnie ślimakowe (kątowe) i zębate (liniowe). Dostarcza zamienne części uzębione: ślimaki, ślimacznice, koła zębate, koła łańcuchowe oraz śruby trapezowe. W ofercie firmy znajdują się również falowniki, silniki elektryczne, sprzęgła, koła pasowe, pasy zębate, wariatory. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, opracowano nowe typoszeregi przekładni ślimakowych: R50, R63, R80, R100, R120 oraz przekładni zębatych: HM 14/1, HM20/2, HM25/2, HM30/2, HM40/2.

***
Anna Szymczak
Dotacje dla mikrofirm na wsi
W opracowaniu jest program przeznaczony dla najmniejszych przedsiębiorstw z obszarów wiejskich i małych miasteczek, w ramach którego można liczyć na dotację do 500 tys. zł do wykorzystania na różne inwestycje. Lata 2007–2013 to okres nowej perspektywy finansowej w Unii Europejskiej. Oznacza to konieczność przygotowania dokumentów programowych, będących podstawą wydatkowania środków w ramach funduszy unijnych. Dotyczy to także polityki rozwoju obszarów wiejskich, które będą wspierane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW. 2007–2013) z budżetem ok. 17,2 mld euro. Z punktu widzenia przedsiębiorców i osób, które zamierzają utworzyć firmę w najbliższym czasie, na uwagę zasługuje jeden z programów dotacji „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.

***
Nowy enkoder absolutny firmy Hübner Elektromaschinen GmbH. Bez przekładni i baterii
Nowa generacja wieloobrotowych enkoderów absolutnych firmy „Hübner Elektromaschinen GmbH” jest już dostępna na rynku. Aplikacje, w których oprócz określania aktualnej pozycji konieczne jest zliczanie obrotów, wyposażane są w wieloobrotowe enkodery absolutne. Możemy wyróżnić dwie metody zliczania obrotów w enkoderze absolutnym. Pierwsza metoda opiera się o przekładnię mechaniczną, a druga metoda polega na zastosowaniu specjalnego układu elektronicznego.

 ***
Inteligentne zabezpieczenia silnikowe marki Allen-Bradley
Spośród całej gamy urządzeń służących do zabezpieczania i sterowania silnikami coraz większe zastosowanie znajdują urządzenia integrujące komunikację sieciową, lokalne wejścia/wyjścia i prostą logikę programowalną. Umożliwia to wgląd w aplikacje napędowe z poziomu sieci przemysłowej, a co za tym idzie, monitoring pracy napędów, zdalne sterowanie, szybką diagnostykę oraz uzyskanie ostrzeżeń o możliwości zadziałania zabezpieczeń (alarmy).

***
Andrzej Okoniewski
Pro-Face – zaawansowane możliwości – proste oprogramowanie
Firma Pro-Face – światowy lider w zakresie graficznych interfejsów operatora – zmienia oblicze zwykłego panelu operatorskiego. Panel to nie tylko intuicyjny graficzny ekran dotykowy obsługujący wymianę danych ze sterownikiem PLC, to nowoczesne centrum sterowania maszyną. Do tego celu firma Pro-Face wprowadza nowe, proste w obsłudze, a jednocześnie bardzo funkcjonalne oprogramowanie GP-Pro-Ex. Firma Pro-Face znana jest z niezawodnych i szybkich paneli operatorskich. Jednak doskonały sprzęt to nie wszystko. Nierozłącznym elementem jest oprogramowanie służące do konfiguracji oraz tworzenia aplikacji (ekranów) na panel.

***
Piotr Sobota
Nagroda Prezesa Rady Ministrów za wybitne krajowe osiągnięcie naukowo-techniczne
Prezes Rady Ministrów przyznał III nagrodę za wybitne krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne zespołowi kierowanemu przez prof. dr. hab. inż. Marka Jaszczuka w składzie: prof. dr hab. inż. Marian Dolipski, dr inż. Piotr Cheluszka i dr inż. Piotr Sobota z Instytutu Mechanizacji Górnictwa Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej oraz mgr inż. Mirosław Bochenek, mgr inż. Andrzej Skrzypiec i mgr inż. Stanisław Wysocki z Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych SA. Nagrodzone zostało osiągnięcie pn. „Energooszczędne organy urabiające kombajnów ścianowych przeznaczone do urabiania węgli trudno- i średniourabialnych oraz oprogramowanie do komputerowego wspomagania procesu ich projektowania”.

***
Ryszard Jasiński
Badania zespołów hydraulicznych firmy HYDROTOR w niskich temperaturach otoczenia
Od wielu lat istnieje współpraca pomiędzy przedsiębiorstwem HYDROTOR SA z Tucholi a Politechniką Gdańską. Współpraca ta polega na badaniu produkowanych podzespołów hydraulicznych w różnych warunkach, także w warunkach niskich temperatur otoczenia, w celu określenia ich zdatności do pracy. Wysoką jakość produkowanych wyrobów zapewnia park obrabiarkowy wysokiej dokładności przeznaczony do obróbki elementów o małych i średnich gabarytach. Spośród szerokiego spektrum produkowanych hydraulicznych podzespołów przebadano: pompy zębate, tłoczkowe, rozdzielacze, siłowniki w warunkach niskich temperatur otoczenia.

***
Tomasz Wilk
Najnowocześniejsze laboratorium w Polsce
Istniejące na Politechnice Wrocławskiej Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej (LKE) cieszy się już 20-letnią historią. Bieżący rok jest przełomowy w długiej historii jego funkcjonowania. Całkowita modernizacja, na którą złożyły się zmiana lokalizacji oraz istotne rozszerzenie oferty badawczej, to kolejny krok w pościgu za najlepszymi w Europie i na świecie. Uroczystość oficjalnej inauguracji zmodernizowanego LKE miała miejsce 14 marca br. Nowa siedziba laboratorium została zlokalizowana na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, dzięki czemu LKE zyskało większą powierzchnię, nowe umeblowanie, a przede wszystkim nowe lub zmodernizowane, często unikatowe w naszym kraju, stanowiska badawcze.

***
Mirosław Łukiewski
Projektowanie cewek bezrdzeniowych – cz. I
Elhand Transformatory jest producentem bezrdzeniowych elementów indukcyjnych typu EP1 oraz EP3. W artykule zestawiono podstawowe informacje dotyczące projektowania powietrznych elementów indukcyjnych. Rozważania ograniczono do kilku najczęściej występujących w praktyce typów cewek.

***
Detekcja końca sondy w radarach falowodowych
Technika pomiarów poziomu za pomocą radarów falowodowych zwielokrotnia swoją skuteczność, jeżeli przyrządy pomiarowe wykorzystują algorytm detekcji końca sondy (ang. End-of-Probe Algorithm, EoP). W szczególności gdy z różnych przyczyn technologicznych okresowo zanika sygnał wysokiej częstotliwości, odbity od powierzchni medium mierzonego, algorytm ten pozwala zachować ciągłość pomiaru poziomu, gwarantując jego najwyższą niezawodność i wiarygodność.

***
Anna Szymczak
Trudności z rozliczeniem dotacji
Dotacje inwestycyjne są coraz bardziej popularne na rynku. Wielu przedsiębiorców planuje już aplikować o dotację w ramach nowych programów z budżetu na lata 2007–2013. Tymczasem nie każdy wie, co się dzieje po podpisaniu umowy o dotację i jak wygląda rozliczenie projektu. Niektórym wydaje się, że skoro umowa o dotację jest już w kieszeni, to najgorsze za nami i to rozliczenie też „jakoś przejdzie”. Niefrasobliwe podejście to realizacji i rozliczania projektów może przysporzyć firmie wielu trudności, a nawet doprowadzić do odmowy refundacji, o czym czasami zapominają beneficjenci.

***
Jacek Plichta
Symulacja pracy jednotorowej stacji mycia z wykorzystaniem sterownika PLC
Stacje mycia są obecnie niezbędnym wyposażeniem zakładu branży spożywczej. Pozwalają na utrzymanie czystości w urządzeniach wchodzących w skład cyklu technologicznego przygotowania produktu. Istnieje zatem potrzeba tworzenia nowych projektów realizujących proces mycia w systemie zamkniętym (CIP). Próbą realizacji takiego projektu jest praca dyplomowa pt. „Symulacja pracy jednotorowej stacji mycia z wykorzystaniem sterownika PLC”.

***
KROHNE – pomiar przepływu gęstego szlamu
Choć nowoczesne opomiarowanie oczyszczalni ścieków o dowolnej wielkości i wydajności nie stanowi dziś zasadniczego problemu – wciąż można napotkać szereg zagadnień szczegółowych, które domagają się dopracowania. U podłoża tych zagadnień leżą zwykle bądź naturalne ograniczenie konstrukcyjne urządzenia pomiarowego (wynikające choćby z zastosowania określonej fizycznej metody pomiaru), bądź rosnące wraz z rozwojem technologii wymagania formalne (prawne lub administracyjne).

***
Edward Barbachowski, Edward Tomasiak
Nowa generacja pomp jednołopatkowych
Pompa w napędach hydrostatycznych, obok silnika hydraulicznego, jest podstawowym elementem układu. Jej zadaniem jest wprowadzenie do układu energii strugi. Wśród różnych odmian pomp wyporowych, stosowanych w napędach hydrostatycznych, szerokie zastosowanie znajdują pompy łopatkowe. Pompy łopatkowe można podzielić na pompy pojedynczego działania (mimośrodowe) oraz podwójnego działania (odciążone), w których na jeden obrót wirnika występuje dwukrotne zasysanie i wytłaczanie medium roboczego [1].

***
BOT chce inwestować w nowe moce
W pojawiających się od kilku miesięcy wypowiedziach medialnych na temat tworzenia największej w Polsce grupy energetycznej – PGE – w skład której wejdzie również holding BOT, słychać optymistyczne deklaracje o powstawaniu regionalnego czempiona energetycznego, partnera i konkurenta dla wielkich europejskich firm energetycznych: RWE, EdF, Eon, Vattenfall i im podobnych. Nie wszyscy odbiorcy tych deklaracji zdają sobie jednak sprawę z rzeczywistej odległości dzielącej polskie firmy od europejskich liderów branży. Żeby się liczyć w tym gronie, będziemy musieli inwestować!

***
Jarosław Kurkowski
System sterowania i monitorowania węzłów cieplnych w Kołobrzegu
Podstawowym zadaniem Miejskiej Energetyki Cieplnej w Kołobrzegu jest zaopatrywanie odbiorców w energię cieplną. Eksploatuje ona 11 źródeł ciepła o łącznej mocy 113,3 MW. Głównym źródłem ciepła jest Ciepłownia Centralna zlokalizowana przy ul. Kołłątaja w Kołobrzegu. Łączna moc zainstalowanych tam 6 kotłów węglowych wynosi 104,7 MW. Stanowi to 92,5% mocy wszystkich źródeł. MEC posiada również niezależną kotłownię gazową o mocy 7,2 MW na osiedlu w Podczelu oraz 9 gazowych kotłowni lokalnych o łącznej mocy 1,7 MW.

***
Lech Wilk
Urządzenia komunikacyjne w systemach automatyki
Komunikacja przemysłowa dzisiaj ma bardzo szerokie znaczenie. Obecnie wiodące firmy na rynku automatyki oferują szereg rozwiązań sieciowych, a co za tym idzie, również cały wachlarz urządzeń obsługujących dostępne standardy. Do niedawna wymiana informacji w sieci komunikacyjnej obejmowała jedynie stacje operatorskie oraz inne urządzenia pracujące głównie w warstwie aplikacji. Obecnie w systemach rozproszonych w interfejsy sieciowe wyposaża się już urządzenia z najniższej warstwy, takie jak np. porty we/wy dyskretnych czy pojedyncze wyjścia sterujące 4–20 mA. Jednak starsze ich wersje – o ile jakiekolwiek interfejsy w nich występują – to zwykle porty szeregowe, przeważnie RS232. Dlatego firma HMS wprowadziła na rynek AnyBus Communicator.

***
Technologia przekazu informacji masowej staje się coraz bardziej dostępna. Telebim
Do niedawna nie było możliwe pokazywanie wielkoformatowego obrazu przeznaczonego dla szerokiego grona odbiorców w czasie rzeczywistym, w świetle dziennym w zadawalającej jakości. Technologia kineskopu telewizyjnego ograniczona była gabarytem, z kolei projektory nadawały się tylko do użytku w godzinach wieczornych lub nocnych. Do dnia dzisiejszego nawet technologia LCD, z którą wiązano szerokie nadzieje, nie radzi sobie ze światłem słonecznym, co powoduje, że może być używana wyłącznie w pomieszczeniach. Jeszcze do niedawna diody LED również nie potrafiły sprostać temu problemowi, gdyż jasność ich była niewystarczająca i nawet z pojawieniem się diod o dużej jasności pozostawał problem niewielkiego kąta świecenia (ok. 15–20°), co powodowało, że ich światło było widoczne tylko na wprost odbiorcy.

***
Enkodery absolutne serii „Sendix absolut” z interfejsami sieci przemysłowych
Firma Kuebler GmbH, wprowadzając na rynek nową serię enkoderów Sendix, rozszerzyła swoją ofertę o enkodery z interfejsami sieci przemysłowych. Dzięki nowej konstrukcji seria Sendix zarówno enkoderów inkrementalnych, jak i absolutnych sprawdziła się na rynku polskim jako enkodery szczególnie odporne mechanicznie i przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych.

***
Targi AUTOMATICON 2007. Nowości i perspektywy polskiej automatyki
Najważniejsza w Polsce ekspozycja automatyki to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej firm, zarówno tych prezentujących nowoczesne produkty i rozwiązania dla przemysłu, jak i specjalistów zainteresowanych aktualną ofertą branży. Techniczne przedwiośnie, które tradycyjnie zainaugurowały Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON 2007 odbywające się łącznie z Międzynarodowymi Targami Pomp i Armatury Przemysłowej POMPY i ARMATURA, rozpoczęło się – jak zresztą należało się spodziewać – z ogromnym rozmachem.

***
Marek Winiecki
Programowalne przetworniki temperatury serii SINEAX
Programowalne przetworniki SINEAX mierzą temperaturę i przetwarzają wynik pomiaru na proporcjonalną wielkość analogową. Przetworniki współpracują z różnego typu sondami temperatury. Producentem przetworników jest szwajcarska firma Camille Bauer. Programowalne przetworniki przetwarzają sygnał pomiarowy z termoelementu lub czujnika rezystancyjnego na proporcjonalny sygnał analogowy (prąd lub napięcie stałe).

***
Michał Lisowski
Sterowanie lepkością dyspersyjnych cieczy elektroreologicznych
W artykule scharakteryzowano właściwości dyspersyjnych cieczy elektroreologicznych. Przedstawiono możliwości zastosowania efektu elektroreologicznego w technice. Opisano opracowany przez autora czujnik do pomiarów lepkości cieczy elektroreologicznych oraz podano przykładowe wyniki badań lepkości dynamicznej cieczy elektroreologicznej składającej się z oleju silikonowego lub transformatorowego oraz skrobi.

***
TIG XP 5 i LUBIANA – serwis środków smarnych oferowany przez TOTAL Polska Sp. z o.o.
Jakość smarowania zależy od jakości stosowanych produktów, sposobu ich doprowadzania do smarowanego skojarzenia, a następnie uważnego monitorowania samego smarowania. Smarowanie jest operacją złożoną, wymagającą uwzględnienia wielu parametrów, poczynając od specyficznych rozwiązań technicznych każdej maszyny, do zawodowych kwalifikacji pracowników, bez zapominania o okresach smarowania. Aby smarowanie parku maszynowego w zakładzie przebiegało sprawnie, niezbędne jest wdrożenie efektywnego programu gospodarki smarowniczej. TIG® XP 5 to komputerowy program gospodarki smarowniczej o szerokim spektrum możliwości.

***
Dwukrotne wyróżnienie prowadnika przewodów firmy igus nagrodą za przemysłowy design. Zestaw robotów „Triflex R” z nowymi elementami
Aż dwa prowadniki przewodów firmy igus z Kolonii, światowego eksperta w dziedzinie prowadników przewodów i akcesoriów, zostały wyróżnione nagrodą „iF Product Design Award 2007”. W Hanowerze renomowane jury oceniło łącznie 2393 produkty z 35 krajów. W kategorii „przemysł” nagrodę uzyskał wieloosiowy prowadnik przewodów „Triflex R light” służący ruchom 3-D zarówno przy kompleksowych zadaniach związanych z handlingiem, jak i przy prostych ruchach robotów oraz nowa seria prowadników z rolkami profilowanymi „P4” skonstruowana z myślą o szczególnie długich odcinkach pracy (do 800 m) i cechująca się nawet przy dużych prędkościach (do 10 m/s) wyjątkowo niskim poziomem hałasu.

***
Grzegorz Wiciak, Janusz Kotowicz
Pomiar w nietypowych warunkach przepływu
Rozliczanie zużycia energii i wody odbywa się w oparciu o wskazania przyrządów pomiarowych. Do oceny jakości i działania procesu technologicznego służą odpowiednie metody i sposoby pomiaru parametrów procesowych. Przy czym do grupy najistotniejszych wielkości pomiarowych należą pomiary strumieni, temperatury i ciśnień. Znaczna ilość czynników wpływających na dokładność pomiaru strumienia przyczyniła się do powstania dużej liczby typów przepływomierzy. Przy czym w większości stosowanych aplikacji projektanci i służby utrzymania ruchu dobierają przepływomierze cechujące się wysoką niezawodnością.

***
Elwira Klencz
Kompetentni ludzie, doskonałe procesy, innowacyjne produkty firmy Bosch Rexroth AG
Ponad osiemdziesięciu dziennikarzy z dziewiętnastu krajów świata wzięło udział w „2nd Rexroth Global Technology Summit”, zorganizowanym przez firmę Bosch Rexroth AG w centrum konferencyjnym w Ulm. Ten międzynarodowy szczyt, łączący w sobie formułę prezentacji oraz warsztatów technicznych, był platformą służącą omówieniu trendów rynku, technologii, rozwiązań w automatyce, hydraulice, pneumatyce, energii odnawialnej w kontekście oferty Rexroth.

***
„Najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006” Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” – rozstrzygnięty
Podczas Targów AUTOMATICON 2007 ogłoszone zostały wyniki zorganizowanego po raz pierwszy przez redakcję miesięcznika „Napędy i Sterowanie” konkursu na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Spośród 42 propozycji zgłoszonych przez 19 firm wybrano i uhonorowano 10 produktów. Wręczono nagrody w kategoriach...

***
Nagroda dla Remiza
Wzrost eksportu i konsumpcji na rynku wewnętrznym oznaczać może tylko jedno. Gospodarka zaczyna przyspieszać. To zaś oznacza większe zapotrzebowanie na energię. LOTOS Oil systematycznie rozwija i rozszerza ofertę dla tego sektora. W marcu tego roku olej REMIZ TG SUPER został laureatem konkursu „Najlepsze rozwiązanie, produkt roku 2006”, zorganizowanym przez prestiżowy magazyn „Napędy i Sterowanie”. Rynek olejów i smarów dla przemysłu to szczególny rynek. Zwycięża na nim ten, kto potrafi sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Nam się to udaje.

***
Bogdan Kodura, Adam Grzonka, Stanisław Wengerski
Praktyczna analiza podstawowych parametrów mediów stosowanych w górniczych obudowach zmechanizowanych
Obecnie istnieje tendencja, aby w górniczych obudowach zmechanizowanych dotychczas stosowane media otrzymywane na bazie olejów mineralnych typu HFA-E o stosunkowo dużym stężeniu 3–5% zastępować mediami o niższym stężeniu ograniczonym do około 1%. Jest to podyktowane nieuniknionymi wyciekami w trakcie eksploatacji oraz podczas przerzutów obudowy do następnego wyrobiska ścianowego. W drugiej połowie lat 90. ub.w. zaczęto zastępować koncentraty HFA-E, których bazą był olej mineralny, koncentratami na bazie środków syntetycznych typu HFA-S tworzących ultramikroemulsje.

***
Chcemy mieć wpływ na przyszłość branży
Z prezesem Mieczysławem Poniatowskim oraz zastępcą prezesa ds. techniczno-handlowych Stanisławem Nawracajem z firmy SEW-Eurodrive Polska rozmawiał Tomasz Wilk. Tomasz Wilk: – Spotykaliśmy się na Targach AUTOMATICON, które odbyły się tradycyjnie na początku roku. To dobry moment na ocenę obecnej sytuacji polskiego oddziału firmy SEW. Mieczysław Poniatowski: – Kierunek, w którym zmierzamy, to zwiększanie zatrudnienia. W tej chwili w polskim oddziale firmy pracuje ok. 50 osób. Chcemy pozostawać z naszym zakładem montażowym oraz centrum szkoleniowym jak najbliżej klientów.

***
Piotr Tatjewski
Znaczenie i efektywne realizacje algorytmów regulacji predykcyjnej
Pierwotne, podstawowe cele sterowania procesami technologicznymi czy gospodarczymi w gospodarce rynkowej są natury ekonomicznej – osiąganie zysku z prowadzonej działalności produkcyjnej, handlowej czy produkcyjno- -handlowej. Jednakże, aby efektywnie realizować podstawowy cel ekonomiczny, trzeba z reguły zapewniać realizację szeregu celów częściowych, warunkujących możliwość przede wszystkim odpowiednio bezpiecznej realizacji celu podstawowego, a ponadto gwarantujących wymagane parametry jakościowe oferowanych produktów czy usług i to przy braku czy niepełnej informacji o zachowaniu otoczenia obiektu sterowanego.

***
Leszek Kowal, Krzysztof Turewicz
Nowe rozwiązania zespołów sterowania hamulców maszyn wyciągowych
Wprowadzone w 1994 r. znowelizowane wymagania przepisów wraz z późniejszymi zmianami odnoszącymi się m.in. do budowy i struktury układów sterowania hamulców maszyn wyciągowych wymusiły podjęcie prac nad nowymi urządzeniami podnoszącymi niezawodność działania hamulców, a tym samym bezpieczeństwo prowadzenia ruchu górniczych urządzeń wyciągowych. Konstruktorzy CMG KOMAG wraz z partnerami przemysłowymi opracowali następujące urządzenia: - zespół ZSHP do sterowania hamulców pneumatycznych maszyn wyciągowych – opracowany wraz z firmą OPA-ROW Sp. z o.o.;

***
Ryszard Klencz
Innowacyjne maszyny i technologie 2007
Konferencja „Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne – Oleje i środki smarne 2007” jest kolejnym ze spotkań producentów, użytkowników i przedstawicieli nauki, które odbywają się tradycyjnie na przełomie lutego i marca. Spotkania w tym cyklu, których tematem wiodącym są „Innowacyjne maszyny i technologie”, stały się doskonałą platformą poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń, łączącą formułę seminariów naukowych, prezentacji, a także wystaw pokazujących nowe trendy w budowie maszyn i nowe technologie.

***
X-lecie Zakładu Maszyn Górniczych GLINIK Sp. z o.o.
Przed dziesięciu laty ze struktury Fabryki Maszyn GLINIK SA w procesie prowadzonej od 1992 r. restrukturyzacji wydzielona została i rozpoczęła działalność w 1997 r. samodzielna spółka prawa handlowego: Zakład Maszyn Górniczych GLINIK Sp. z o.o. Nowo utworzona spółka rozpoczęła działalność z 1698-osobową załogą, siedmioma wydziałami produkcyjnymi i kapitałem zakładowym 19 803 000,00 zł. Sto procent udziałów w Spółce posiadała Fabryka Maszyn GLINIK SA.

Reklama