Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2009

Napędy i Sterowanie
numer 06/2009


Przyszedł czas na orzeźwienie! Redukcja kosztów energii przy zastosowaniu systemu MOVIGEAR® firmy SEW-EURODRIVE
Kwestia energooszczędności, a przez to i redukcji kosztów energii, będzie w przyszłości odgrywać coraz ważniejszą rolę. Obecne dyskusje na temat światowej emisji CO2 oraz badania w zakresie globalnego ocieplenia wskazują na to, jak istotne jest odpowiedzialne zarządzanie zasobami energii. Każda forma oszczędzania energii stanowi więc nie tylko ważny element w ochronie środowiska, ale przede wszystkim pozwala użytkownikowi zredukować koszty.

***
Andrzej Przytulski
Początki zastosowań trójfazowych silników asynchronicznych w trakcji elektrycznej
Inspiracją do napisania poniższego tekstu było przeczytanie przez autora artykułu z czwartego tegorocznego numeru miesięcznika ,,Napędy i Sterowanie” pt. Napęd asynchroniczny ze sterowaniem momentu.

***
Inwestujemy w lepszą jakość i przyszłość - Befared
Na temat inwestycji w BEFARED rozmawialiśmy z Januszem Bączkiem – dyrektorem ds. inwestycji i administracji Fabryki Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED SA.

***
Bartosz Jagła
Produkcja o wielu obliczach - Nord
NORD Electronic DRIVESYSTEMS jest oddziałem firmy NORD zajmującym się produkcją elektroniki sterującej do napędów. Zakład działa od 1984 r. i położony jest w miejscowości Aurich w Niemczech. Firma zainwestowała tutaj ponad 7 mln euro w budowę nowych obiektów produkcyjnych, które rozpoczęły działalność pod koniec 2005 r. Zatrudnienie w zakładach znajduje 110 pracowników, którzy wytwarzają przetwornice częstotliwości, elementy zdecentralizowanego sterowania silnikiem i serworegulatory. Produkty te są następnie sprzedawane na całym świecie przez przedstawicielstwa grupy NORD.

***
Nowości produktowe Festo
Festo jako lider innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i automatyzacji procesów wprowadza rocznie na całym świecie ok. 100 nowych produktów i posiadając 2800 patentów, zapewnia najwyższą produktywność w automatyzacji fabryk oraz procesów technologicznych.

***
Tomasz Haliniak
Ezi-SERVO Plus R – dwa w jednym. Napęd serwokrokowy z wbudowanym pozycjonerem - Eldar
Ezi-SERVO Plus R to odmiana coraz popularniejszych na rynku napędów serwokrokowych dająca możliwość pracy w sieci. Napęd posiada wbudowany pozycjoner, a zadawanie pozycji odbywa się szeregowo poprzez port RS485. Dystrybutorem urządzeń na rynku polskim jest opolski Eldar.

***
Mariusz Królik
Układy chłodzenia w silnikach zasilanych z przemienników częstotliwości - Grupa Cantoni
Nie zawsze jest proste takie zaprojektowanie napędu, aby spełniał wszystkie wymagania użytkownika. W projekcie napędu należy przewidzieć zakres częstotliwości, co jest równoznaczne z zakresem prędkości, oraz możliwie dokładnie określić, jakie będzie obciążenie momentem na poszczególnych prędkościach.

***
Wały przegubowe – istotne aspekty doboru i zastosowania - Radius-Radpol
Wały przegubowe produkowane przez firmę Elso i Elbe podzielić można na dwie podstawowe grupy ze względu na ich budowę i zastosowanie. Wyróżnić można przemysłowe wały przegubowe oraz precyzyjne wały przegubowe.

***
Praktyczne roboty mobilne - WObit
Popularyzacja robotyki powoduje, że już najmłodsi interesują się robotami mobilnymi. Firma WObit opracowała i produkuje roboty mobilne, które poruszają wyobraźnię, odsłaniając zarówno tajniki konstrukcji mechatronicznej, jak i oprogramowania.

***
Krzysztof Ludwinek, Bogusław Krasuski, Michał Osiecki, Jacek Olejarczyk
Konfiguracja przemysłowych sieci sterowników PLC z modułami Ethernet CJ1W-ETN21 i CS1W-ETN21
Moduły komunikacyjne ułatwiają przesyłanie informacji do sterowników PLC i urządzeń pracujących w różnych konfiguracjach sieci (Ethernet, DeviceNet, ProfiBus itp.) lub podsieciach. Wzrastające wymogi co do niezawodności i szybkości przesyłania informacji oraz ułatwienia diagnostyki i serwisu, które można dokonać praktycznie z dowolnego miejsca w sieci, wymusiły na konstruktorach sterowników PLC opracowanie takich układów (modułów), które mogłyby sprostać powyższym wymaganiom. Do takich modułów niewątpliwie należy zaliczyć moduły ethernetowe typu CJ1W-ETN21 i CS1W-ETN21 firmy Omron.

***
Rozwiązania dla przemysłu spożywczego i opakowaniowego firmy Bosch Rexroth
Produkty finalne, które coraz szybciej trafiają na stoły konsumentów, sezonowa zmienność wielkości produkcji, rodzajów i gatunków, a także zmienność samego procesu produkcyjnego – to czynniki, które determinują dziś wydajność urządzeń i linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym i w branży opakowań. Bardziej elastyczne systemy są kluczem do skrócenia cyklu produkcyjnego, szybszego przezbrojenia linii technologicznych, a dzięki temu do osiągnięcia wyższej wydajności.

***
Narzędzia internetowe wspomagające projektowanie - Bosch Rexroth
Na stronach internetowych firmy Bosch Rexroth dostępny jest szereg narzędzi internetowych wspomagających projektowanie. Poniżej przedstawione zostały narzędzia służące do projektowania w zakresie pneumatyki. Pełną ofertę znajdą Państwo na stronach internetowych: www.boschrexroth.pl, www.boschrexroth.com, wybierając branżę pneumatyka.

***
Christoph Bettmer
Redukcja hałasu w zasilaczach hydraulicznych - KTR
„Zasilacze hydrauliczne są często postrzegane jako źródła zakłóceń, ponieważ są hałaśliwe” – ten bonmot autorstwa Wilhelma Buscha w oryginale dotyczy muzyki, ale jako parafrazę można odnieść go również do hydrauliki siłowej. Na szczęście mający problem z hałasem mogą podjąć kroki zaradcze. Projektant zasilaczy hydraulicznych ma do dyspozycji wiele sprawdzonych technik, podobnie jak użytkownik, który chce zoptymalizować zakres napraw pod kątem zmniejszenia hałaśliwości.

***
Maciej Świstek
Zapytania SQL w systemie Proficy HMI/SCADA iFIX. VisiconX - VIX
Zestaw narzędzi VisiconX pozwala rozszerzyć funkcjonalność systemów SCADA i stworzyć kompletną platformę do sterowania i zarządzania procesem technologicznym. Łatwo konfigurowalne obiekty umożliwiają pobranie danych z relacyjnych baz danych, a następnie wyświetlanie ich na synoptyce aplikacji SCADA.

***
Znamy najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce
W dniu 29 kwietnia br. w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom III edycji „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”. Organizatorem Konkursu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA (KAPE SA).

***
Nadzór nad poborem mocy dla odbiorów rezystancyjnych (obwody grzewcze) w układach prądu trójfazowego - Siemens
Półprzewodnikowe aparaty łączeniowe 3RF2 w wykonaniu jednobiegunowym oferują szeroki zakres wyposażenia, tak zwane moduły funkcyjne, służące do nadzorowania obciążenia i sieci. Przy trójfazowych półprzewodnikowych aparatach łączeniowych moduły funkcyjne nie mogą być zastosowane z powodu nieznacznych odstępów pomiędzy fazami.

***
Konferencja prasowa TOX® PRESSOTECHNIK
Na tle pięknych okolic górnej Szwabii oraz Jeziora Bodeńskiego odbyła się w dniach 28–29 kwietnia 2009 r. międzynarodowa konferencja prasowa firmy TOX® PRESSOTECHNIK – dostawcy innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie łączenia blach oraz napędów. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie głównej firmy w Weingarten. Piętnaścioro dziennikarzy wiodących czasopism technicznych z Danii, Finlandii, Anglii, Francji, Włoch, Polski, Czech i Szwajcarii powitała dyrektor marketingu, Stefanie Rapp, oraz dyrektor generalny dr. inż. Wolfgang Pfeiffer.

***
Mirosław Włas, Zbigniew Krzemiński, Jędrzej Pietryka, Janusz Szewczyk
Przekształtniki dwukierunkowe ze zwrotem energii do sieci
Nowoczesne napędy z silnikami indukcyjnymi klatkowymi i przemiennikami częstotliwości stanowią blisko 90% napędów elektrycznych z regulowaną prędkością kątową. Dzięki zastosowaniu nowych typów silników, przekładni oraz nowych generacji tranzystorów IGBT w przekształtnikach napędy te są energooszczędne, zaś koszt ich instalacji zwraca się średnio w ciągu kilkudziesięciu miesięcy od chwili zainstalowania. W 95% są to napędy z jednokierunkowym przepływem energii od sieci do układu napędowego. W przypadku hamowania energia zgromadzona w masach wirujących jest tracona na tzw. rezystorze hamowania.

***
Piotr Lato
Rzeczywista skuteczność w zmniejszonym wymiarze! Mały, intuicyjny, niezawodny Altivar 12 - Schneider Electric
Altivar 12 jest następcą modelu Altivar 11, który dzięki wieloletniej wiedzy eksperckiej Schneider Electric zdobył uznanie wśród użytkowników maszyn. Model ATV12 przewyższa swojego poprzednika na wielu płaszczyznach technologii – zaawansowane sterowanie, otwartość komunikacyjna, jakość i niezawodność. Dzięki ulepszonej i udoskonalonej elektronice elementów mocy i sterowania ATV12 nie wymaga częstych prewencji serwisowych – gwarancja 10-letniej ciągłej pracy!

***
Piotr Lato
Rodzina przemienników ALTIVAR 61/71 Schneider Electric wyznacza drogę ewolucji - Schneider Electric
Nowa generacja przemienników częstotliwości ALTIVAR dynamicznie kreuje nowe standardy sterowania silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi. Przemienniki Schneider Electric to wydajność energetyczna, która jest obecnie najszybszym i najczystszym sposobem oszczędności energii. Efektywność energetyczna jest możliwa do zastosowania od zaraz a przemienniki Altivar stanowią znaczącą część systemów sterowania wyposażonych w układy napędowe. Rodzina napędów Altivar to moc rzędu pojedynczych megawatów!

***
Proces jednoczenia marki Schneider Electric rozpoczęty
Rozwój firmy Schneider Electric to szereg przemyślanych strategicznych decyzji. Przez ponad 170 lat istnienia firma sprostała wielu wyzwaniom, swój rozwój w dużej mierze zawdzięczając strategicznym przejęciom mającym na celu poszerzenie oferty i powiększenie udziałów w rynku oraz zdobycie nowych segmentów rynku.

***
Aneta Bera
Mitsubishi Electric umacnia pozycję w Europie
Przedsiębiorcy z Dalekiego Wschodu nie wahają się otwierać u nas filii swoich firm, tym bardziej, że są postrzegani przez europejskich konsumentów jako profesjonaliści w swojej branży. Wiodącym krajem jest Japonia, która przez wielu kojarzona jest przede wszystkim jako kraj o najbardziej zaawansowanej technice w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego, automatyki przemysłowej i robotyki. Nic więc dziwnego, że ciesząc się tak doskonałą renomą, japońscy potentaci dążą do ekspansji swojej działalności w kolejnych krajach naszego kontynentu.

***
Cube67+ – nowe możliwości - MURRELEKTRONIK
Mając 16 wielofunkcyjnych 1,6 A wejść lub wyjść i 16 dodatkowych wyjść 2 A, doskonale nadaje się do zastosowań w obszarze hydrauliki. Dzięki zwiększonej mocy oraz opcji podwójnej konfiguracji portów można wygodnie przyłączać podwójne zawory. Moduł I/O przetwarza do 32 sygnałów, co pozwala na tworzenie rozwiązań o wielkiej liczbie wejść i wyjść w jednym węźle magistrali. Dwa oddzielne obwody napięcia obciążenia o prądzie do 9 A mogą być zrealizowane za pośrednictwem każdego z dwóch wtyków 7/8’’, dając w wyniku cztery obwody napięciowe. Moduł I/O został zaprojektowany jako element rozszerzający, zatem połączenie systemu może być stosowane bezpośrednio poprzez niego do dodatkowych modułów.

***
Michał Hennig
SmartWire-Darwin – efektywność na wszystkich etapach budowy układów sterowania - Moeller
Rosnące koszty układów sterowania oraz ograniczony czas na ich realizację skłaniają do poszukiwania metody redukcji obu tych czynników. SmartWire-Darwin (SWD) jest propozycją odpowiedzi na tak postawione zadanie.

***
System modułowy RIO firmy Schleicher Electronic - Term
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować Państwu kolejną grupę sterowników firmy Schleicher Electronic – modułowy system RIO.

***
Firma SMR, producent maszyn specjalistycznych SMR, zaufała technologii IO-Link. Szybsza produkcja - Balluff
– W naszej firmie elektrycy nie muszą już całymi dniami układać przewodów. Dzięki IO-Link pozbyliśmy się konieczności skomplikowanego układania kabli równoległych, dzięki czemu zaoszczędziliśmy ogromną ilość czasu – mówi Christian Wüst, dyrektor zarządzający firmy SMR Sondermaschinen GmbH, opisując swoje doświadczenia z nowym, otwartym interfejsem komunikacyjnym.

***
Maciej Kowalski
Przemysłowy system MicroTCA do zastosowań w automatyce - Eltron
Systemom MicroTCA stosowanym w przemyśle stawia się zupełnie inne wymagania niż tym, które wykorzystywane są w telekomunikacji. Odpowiednie zaprojektowanie chłodzenia i specjalne funkcje zarządzania oraz przesyłania danych pozwalają tworzyć proste i optymalne w sensie kosztów rozwiązania. We współpracy z jednym z partnerów firma Schroff opracowała obecnie tego typu system MicroTCA. W systemie wykorzystano doświadczenie firmy Schroff w dziedzinie projektowania mechanicznego, technologii płyt montażowych, zarządzania temperaturą i symulacji.

***
SVS2 – zaawansowane rozpoznawanie obiektów - Eltron
Firma Datalogic Automation prezentuje nowe modele czujników wizyjnych serii SVS2. Obecnie do sprzedaży wprowadzona została nowa wersja czujnika AOR (Advanced Object Recognition – zaawansowane rozpoznawanie obiektów).

***
Konkurs Innowacyjne Rozwiązania w Budowie Maszyn i Urządzeń Górniczych „Katowice 2009”
Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2009”, w katowickim SPODKU. W dniach 01–04.09.2009 r. Katowice staną się centrum światowego górnictwa. Managerowie, kadra techniczna, producenci maszyn, przedstawiciele nauki spotkają się na wystawie prezentującej najnowsze rozwiązania w budowie maszyn górniczych. Pierwszego dnia Targów zostanie rozstrzygnięty konkurs Innowacyjne Rozwiązania w Budowie Maszyn i Urządzeń Górniczych „Katowice 2009”.

***
Adam Fenzlan
Simocode Pro – pełna ochrona napędów, niezależna od systemu automatyzacji - KDM
Zarządzanie czasem pracy oraz ochrona napędów elektrycznych nalleżą do najważniejszych elementów projektowania systemu automatyki. System Simocode firmy Siemens jest elastycznym rozwiązaniem podczas projektowania systemów napędowych o rozruchu bezpośrednim.

***
Anna Szymczak
Dotacje na rozwój działalności eksportowej – pomoc na trudne czasy? - MS-consulting
Wiele firm próbuje rozwinąć rynek działania poza Polską. Promocja produktów czy firmy za granicą do tanich nie należy. Udział w targach, druk materiałów promocyjnych, reklama, zakupy baz danych czy analiza ryzyka działania na danym rynku to duże wydatki, których efekt nie jest pewny. W takim układzie pomocne mogą się okazać dotacje na rozwój eksportu udzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – tzw. Paszport do eksportu (działanie 6.1). Do ubiegania się o tę dotację uprawniony jest przedsiębiorca sektora MSP (mikro, mały, średni), którego udział eksportu w całkowitej sprzedaży w poprzednim roku nie przekracza 30%.

***
Rackowy switch do zastosowań w energetyce - Elmark
Sieć Ethernet staje się dzisiaj coraz bardziej powszechna w rozwiązaniach przemysłowych. Dzięki rozbudowanej architekturze pozwala na pewną i szybką transmisję na dowolne odległości, praktycznie bez limitu liczby urządzeń funkcjonujących w jej obrębie. Aby jeszcze bardziej podnieść jakość przesyłu danych, switche firmy Advantech przeszły testy zgodności z normami IEC61850-3 i IEEE1613, co umożliwia zastosowanie ich w systemach energetycznych. Normy te definiują zbiór cech i funkcji, które pozwalają na swobodne łączenie różnorodnych przełączników dostępnych aktualnie na rynku.

***
Nowe testy z prowadnikami przewodów i przewodami z tworzywa sztucznego. Efektywność energetyczna – o sześćdziesiąt procent niższe zużycie - igus
Systemy prowadzenia przewodów są odpowiedzialne nie tylko za przenoszenie energii, danych i mediów do maszyn i urządzeń. Mają one również wpływ na koszty energetyczne tych urządzeń. Ile potrzeba siły ciągnąco-pchającej, a więc mocy napędowej, przy danej prędkości, żeby poruszać prowadnik przewodów? Jak lekka, a zarazem stabilna musi być przy tym konstrukcja prowadników przewodów, żeby zapewnić możliwie jak najmniejsze zużycie energii i żeby wystarczyły możliwie małe silniki wraz ze sterowaniem, przetwornicą częstotliwości i mechaniką? Nowoczesne prowadniki przewodów z tworzywa sztucznego oraz przewody „Chainflex” firmy igus GmbH z Kolonii pomagają zaplanować i eksploatować maszyny w taki sposób, żeby były one efektywne pod względem energetycznym i kosztowym.

***
Krzysztof Kuźniarz
Rozwiązania IT ze stali nierdzewnej! - INEE
Firma INEE Sp. z o.o. wprowadza nowe produkty! Nowa oferta skierowana jest do Klientów z branży spożywczej, medycznej, farmaceutycznej oraz górnictwa i obejmuje komputery panelowe, monitory oraz szereg urządzeń i akcesoriów dodatkowych.

***
Wojciech Mazurek
OEE – jak produkować efektywnie
Coraz większy nacisk kładzie się obecnie na efektywność produkcji i możliwie jak najlepsze wykorzystanie parku maszynowego. Gra idzie często o pojedyncze minuty, które pozbierane razem decydują o wyższości nad konkurencją. Jak jednak określić efektywność pracy maszyn? Jak ją policzyć, porównać? Jak określić, czy dana maszyna nie mogłaby przypadkiem zrobić więcej i lepiej, niż robi dotychczas?

 ***
Bogdan Kietzman
SinuTrain – efektywne oprogramowanie szkoleniowe dla CNC SINUMERIK - Siemens
SinuTrain jest pakietem programowym symulującym działanie sterowania numerycznego SINUMERIK na komputerze klasy PC. Oprogramowanie to dokładnie odwzorowuje środowisko obsługi, tj. interfejs operatora HMI, jakie zainstalowane jest w rzeczywistym sterowaniu NC. Daje ono możliwość zrealizowania specjalistycznego, gwarantującego wysoki stopień skuteczności szkolenia od poziomu podstawowego, aż do zaawansowanych technologii. W trakcie nauki szkolone osoby wykonują dokładnie te same czynności, jakie są wymagane na realnej maszynie. Zapewnia to płynne przejście od szkolenia i symulacji do stanowiska pracy.

***
Tomasz Jęczarek
Solid Edge Mold Tooling. Automatyzacja procesu projektowania form wtryskowych - Siemens
Solid Edge Mold Tooling od Siemens PLM Software jest pakietem dodatkowym (Add-on) zintegrowanym ze środowiskiem Solid Edge Classic. Zawiera on zestaw wypróbowanych, zaawansowanych technologicznie narzędzi do szybkiego i wydajnego projektowania form. Szczególną uwagę zwrócono na skrócenie cyklu projektowego poprzez zautomatyzowanie wielokrotnie powtarzających się czynności podczas projektowania form wtryskowych, przez co konstruktorzy zyskują więcej czasu na wykonywanie ważniejszych zadań. Solid Edge Mold Tooling zawiera m.in. narzędzia do analizy wypraski, narzędzia do tworzenia stempla i matrycy, biblioteki elementów standardowych do konstrukcji form, dzięki czemu można szybciej wykonać powierzony projekt.

***
Oferta firmy COMPLEX® SA dla całego przemysłu - COMPLEX
COMPLEX® SA od lat jest liderem produkcji i handlu łożyskami oraz częściami maszyn na rynku polskim i środkowoeuropejskim, dostarcza produkty na potrzeby przemysłu, motoryzacji i rolnictwa. Swoją pozycję budował przez kilkanaście lat ciężką i sumienną pracą zespołu pracowników o najwyższych kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu zawodowym. Niezależnie od koniunktury, firma COMPLEX SA jest stabilną i wiarygodną firmą.

***
Anna Krawczyk, Wojciech Szczepka
Automatyczne generowanie dokumentacji jako narzędzie wspomagające realizację wymagań systemu zarządzania jakością
Znormalizowane systemy zarządzania, mimo wielu głosów sprzeciwu, nadal stanowią powszechnie wykorzystywane narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej, w szczególności wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Wytyczne systemowe są ponadto swoistego rodzaju bazą do wdrożenia bardziej zaawansowanych technik, wspomagających zarządzanie, w szczególności dużymi podmiotami gospodarczymi, charakteryzującymi się złożonością działań operacyjnych.

***
Najwyższa precyzja w technologii laserowej - B&R Automatyka Przemysłowa
Grawerowanie, precyzyjne cięcie, zdobienie – maszyny laserowe są obecnie idealnym rozwiązaniem do skomplikowanej obróbki materiałów o różnych właściwościach. Zaawansowane pozycjonowanie i metoda cięcia gwarantują osiągnięcie najlepszych rezultatów.

***
Rozwiązania nietypowe przy wykorzystaniu techniki transportowania MTF - P3solutions
Firma P3solutions słynie z wykorzystania transporterów MTF do budowy rozwiązań wykraczających poza standard, tym samym umożliwiając zwiększenie wydajności produkcji, obniżenie kosztów związanych z zakupem dodatkowego miejsca lub problemów związanych z eliminacją wadliwych części.

***
SHB niezawodny i kompetentny partner w dostawach komponentów dla urządzeń dźwignicowych i transportu bliskiego - SHB
SHB Zakład Urządzeń Dźwigowych w Saalfeld z 60-letnią tradycją i doświadczeniem, przedstawia w zarysie produkcję w jednej ze swoich branż: komponentów do urządzeń dźwignicowych i transportu bliskiego.

***
Wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego firmy .steute
Wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego wciąż zyskują na popularności, stanowiąc doskonałą alternatywę dla przycisków grzybkowych. Szczególnie gdy zabezpieczany obszar jest bardzo rozległy, a możliwość natychmiastowego zatrzymania maszyny czy przenośnika taśmowego odgrywa kluczową rolę.

***
Adam Bartnicki, Piotr Sprawka
Hydrostatyczne układy napędowe we współczesnych maszynach i pojazdach
Trudne warunki pracy maszyn inżynieryjnych i pojazdów wojskowych, duże i zmienne obciążenia ich układów roboczych i jezdnych, eksploatacja w relatywnie niekorzystnych warunkach pracy sprawiają, iż poszukuje się efektywniejszych układów przenoszenia mocy, obniżających koszt eksploatacji maszyn i pojazdów. Dąży się też do zwiększenia bezpieczeństwa pracy i odciążenia kierowcy-operatora od nadmiernego wysiłku psychicznego i fizycznego oraz między innymi do obniżenia emitowanego przez maszyny hałasu i ciepła.

***
Szkoła daje lekcję efektywności energetycznej
Szkoła w Helsinkach, w Finlandii, zainstalowała napędy ABB w celu obniżenia zużycia energii w swoim gimnazjum o około 15%. Taka redukcja jest możliwa dzięki zastosowaniu napędów służących do zarządzania energią zgodnie z potrzebami.

***
Z.A. Godżajew, N.S. Sokołow-Dobriew, W.W. Szechowcow, W.P. Szewczuk, M.W. Lias
Wpływ sztywności więzi z ramą obudów elementów układu napędowego ciągnika gąsienicowego na obciążenie odcinków przekładni mocy
Wiadomo, że będące podporami elementów wirujących obudowy zespołów i podzespołów, przekształcających lub po prostu przekazujących moment obrotowy, są poddawane działaniu momentów reakcyjnych pochodzących od tych elementów, o zwrocie przeciwnym do zwrotu momentu obrotowego. Przy czym w przekładni mocy elementy te bądź całe odcinki linii wałów tworzą z obudowami ogniwa z więzami reakcyjnymi. Udział tych ogniw w procesie drganiowym, wynikającym z nierównomiernego oddziaływania obciążeń eksploatacyjnych, wykazuje istotny wpływ na obciążenie układu przeniesienia mocy (UPM).

***
Jaroslav Homišin
Nowoczesne elastyczne sprzęgła pneumatyczne do układów mechanicznych drgających skrętnie
W wielu układach mechanicznych, w tym z maszynami tłokowymi, powstają niebezpieczne drganie skrętne. Rozpatrywane układy mechaniczne z silnikami spalinowymi, kompresorami, pompami i wentylatorami będziemy określać jako układy mechaniczne drgające skrętnie (UMDS).

***
Aneta Bera
Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie rozwiązań systemowych, wizualizacyjnych oraz zastosowania odnawialnych źródeł energii
W dniach 12–15 maja br. w Centrum Konferencji i Rekreacji Geovita w Wiśle odbyło się seminarium firmy PROLOC z Katowic z udziałem licencjonowanego reprezentanta firmy, światowego lidera techniki napędowej, Converteam. Tematem spotkania były najnowsze osiągnięcia firmy PROLOC oraz prezentacja aplikacji, jednakże zagadnieniem, które wzbudziło największe zainteresowanie biorących udział w spotkaniu inżynierów i techników, były osiągnięcia firmy partnerskiej Converteam w zakresie odnawialnych źródeł energii.

***
Sympozjum PARAGRAF 34. Aspekty prawne a bezpieczeństwo przemysłowe w praktyce
Dzielenie się wiedzą, doświadczeniem w połączeniu z możliwie najszerszą informacją na temat najnowszych uregulowań prawnych niezbędnych w spełnieniu wymagań bezpieczeństwa przemysłowego to cele konsekwentnie realizowane przez Klub PARAGRAF 34.

***
Klub kształtuje świadomość bezpieczeństwa
Na temat Klubu PARAGRAF 34 rozmawialiśmy z prezesem Kapituły Klubu Markiem Trajdosem – dyrektorem, prezesem Zarządu firmy T-System Projekt Sp. z o.o. w Łodzi.

Reklama