Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2004

Napędy i Sterowanie
numer 06/2004


Tobiasz Witor
Napędy Lenze w magazynach wysokiego składowania
Szybciej, taniej, efektywniej to droga do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Taki jest dziś kontekst nowego, wzorcowego centrum logistycznego. Współczesne magazyny wyposażone są w wysokiej jakości przenośniki do transportu ciągłego. Umożliwiają one szybkie przemieszczanie towaru, a przy tym charakteryzują się dużą niezawodnością. Mnogość zalet takiego rozwiązania powoduje, że stają się one powoli normą przy projektowaniu magazynów wysokiego składowania. Efektywna logistyka magazynowa to operacje wykonywane 24 godziny na dobę. Ponad 8000 godzin pracy w ciągu roku nikogo już nie dziwi. Awarie? Nie do pomyślenia! Prace konserwacyjne? Owszem, ale muszą być przeprowadzane bardzo sprawnie. Przy takim cyklu pracy niezbędny wydaje się być przenośnik do transportu ciągłego.

***
Motoreduktory Bonfiglioli – najwyższa sprawność
Tworząc nowe przekładnie, firma Bonfiglioli stawia na przyszłościowy rozwój przemysłu. W nowoczesnych konstrukcjach bardzo ważna jest analiza charakterystyk i metodologii stosowanych w dotychczas istniejących przekładniach, z uwzględnieniem obowiązujących trendów i myśli technicznej oraz najlepszych doświadczeń producentów i eksploatatorów przekładni. Rozwój konstrukcji odbywa się w ściśle określonych i kontrolowanych etapach. W rezultacie motoreduktory Bonfiglioli to trwałość, niezawodność, a przede wszystkim najwyższa jakość, poparta systemem gwarancji jakości ISO 9000.

***
Piotr Huryń
Seria B&R Power Panel – więcej niż panele operatorskie
Współczesny rozwój technologii przemysłowej stawia nowe wymagania przed dostawcami systemów sterowania: realizacja bardziej skomplikowanych i szybszych algorytmów sterowania, przyjazna wizualizacja, większe pamięci, kompaktowa budowa, łatwość rozbudowy systemu, uniwersalne narzędzia programistyczne – to wszystko przy jednoczesnej redukcji kosztów. Odpowiedzią na te potrzeby są Rozwiązania Automatyzacji firmy B&R, a w tym seria produktów Power Panel. Wspólną cechą produktów Power Panel jest integracja sterownika z panelem operatorskim. Można podzielić je na dwie podgrupy: – grupa oparta na jednostkach procesorów Motorola serii 68000 – PP15/35/21/41; – grupa oparta na procesorach kompatybilnych z Intel – PP100/200.

***
Rafał Lebioda
Innowacyjna technologia serwonapędów
Technologia serwonapędu rozwija się niezwykle szybko z powodu rosnących wymagań związanych z dynamiką i precyzją maszyn. Jednocześnie wzrastająca elastyczność i modularyzacja wymagają, by dodatkowe osie pracowały w oparciu o serwonapędy. W ten sposób koszty związane z budową maszyn rosną, zwłaszcza wtedy, gdy rozważane jest zastosowanie absolutnego systemu pomiarowego. Czynniki takie, jak unikanie kolizji lub wyeliminowanie biegu referencyjnego po włączeniu zasilania, są pożądane, często wymagane, ale niebotycznie mogą podnieść koszty wytworzenia maszyny. Serwoprzetwornica charakteryzuje się szybko reagującymi obwodami sterującymi, modułowością, sporą różnorodnością interfejsów oraz wysokiej jakości analogowym systemem służącym do podtrzymywania punktów referencyjnych i dokładnych wartości.

***
Sprzęgła do elektrowni wiatrowych
Elektrownie wiatrowe z uwagi na to, że są źródłem czystej, bezpiecznej dla środowiska energii, stanowią obszar zainteresowania nie tylko wytwórców elementów napędowych. Stawiają one wysokie wymagania w zakresie komponentów do przenoszenia napędu; jeżeli elementy napędowe „zdadzą egzamin” w elektrowni wiatrowej, stanowi to dowód jakości i wydajności oraz pozwala zaistnieć również w innych dziedzinach zastosowań.

***
Leszek Piecyk
IT. Media. Communications Targi SYSTEMS 2004
Nowe centrum targowe w stolicy Bawarii jest miejscem, w którym odbywa się wiele znaczących imprez wystawienniczych. Co roku ponad 2 mln gości i wystawców z ponad 100 krajów odwiedza różne targi branżowe organizowane w Monachium. Jednym z bardziej prestiżowych wydarzeń są z pewnością Targi SYSTEMS organizowane w tym roku w dniach 18–22 października.

***
Piotr A. Wrzecioniarz, Konrad Dupla
Koncepcja i obliczenia układu napędowego kołowego robota mobilnego
Robotyka jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, w której pełny sukces można osiągnąć, pracując w zespole o komplementarnych umiejętnościach, wymagającą ścisłej współpracy elektroników, automatyków, mechaników, programistów, matematyków, a także biologów. Roboty mobilne, czyli te jeżdżące, kroczące, pływające czy latające, bardziej niż inne wymagają zaawansowanej technologii, zbliżającej maszynę do istoty żywej, nierzadko człowieka. Wyprodukowanie maszyny, będącej w stanie widzieć, słyszeć, czuć, przemieszczać się, chwytać, a nawet myśleć, jest od lat jednym z podstawowych celów badań w obszarze robotyki [1.9]. Do tego nurtu prac należy niniejsza, w której przybliża się jeden z projektów, zrealizowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej.

***
Piotr Zianio
Wybrane funkcje przemienników częstotliwości firmy Moeller
W poprzedniej części artykułu o wybranych funkcjach przemienników częstotliwości firmy Moeller zaprezentowano funkcje wspólne dla przemienników skalarnych i wektorowych. Niniejsza część będzie stanowić ich rozwinięcie oraz zostaną dodatkowo przedstawione wybrane funkcje występujące w najbardziej zaawansowanych przemiennikach serii DV6. W spotykanych rozwiązaniach sterowania pracą przemiennika niejednokrotnie wymagana jest od urządzenia możliwość sterowania impulsowego jego pracą. Przy takim typie sterowania sygnał startu obecny jest jedynie przez krótką chwilę wynikającą np. z naciśnięcia przycisku z samopowrotem włączonego w obwód sterowania.

***
Richard Kasper
Bezszczotkowe silniki prądu stałego idealnym rozwiązaniem napędu w automatyce
Bezszczotkowe silniki DC oferują zalety jednokierunkowych silników w połączeniu z długą żywotnością i niezawodnością. Bezszczotkowe silniki firmy MCG – Poly Scientific zostały zaprezentowane w 2003 r. na Międzynarodowych Targach Maszynowych w Brnie oraz na targach elektrotechniki AMPER 2004 w Pradze. Wśród napędów używanych w automatyce najczęściej można się spotkać z małymi indukcyjnymi silnikami, silnikami krokowymi i silnikami prądu stałego o klasycznej oraz nowoczesnej konstrukcji z mechanicznym komutatorem. Obecnie dzięki swoim bardzo interesującym właściwościom coraz popularniejsze są silniki prądu stałego z elektroniczną komutacją, tzw. silniki bezszczotkowe lub silniki EC (electronic commutation).

***
Przekładnia hydrostatyczna, rozkład sprawności, dopasowanie charakterystyk
Henryk Chrostowski, Waldemar Radomski Przedstawiono ogólny model układu napędowego: silnik spalinowy – przekładnia hydrostatyczna – obciążenie. Model ten umożliwia analizę rozkładu sprawności napędu hydrostatycznego i punktów pracy silnika spalinowego dla określonego obciążenia, dla różnych wariantów dopasowania charakterystyk silnika spalinowego i pompy hydraulicznej. Modele matematyczne komponentów układu napędowego, dla analizowanego przypadku, otrzymano w oparciu o wyniki badań doświadczalnych. Do porównania jakości układów napędowych wykorzystano pojęcie sprawności globalnej.

***
Sprzęgła i zespoły sprzęgłowo-hamulcowe firmy Desch Antriebstechnik
W dzisiejszym numerze zapoczątkujemy cykl artykułów przedstawiających oferowane przez naszą firmę wyroby z Techniki Napędów Mechanicznych. W pierwszej kolejności przedstawimy wyroby firmy Desch Antriebstechnik, zwracając szczególną uwagę na sprzęgła i zespoły sprzęgłowo-hamulcowe umożliwiające załączanie i rozłączanie maszyn podczas pracy. Sprzęgło cierne CONAX jest typowym sprzęgłem przeciążeniowym, mającym zastosowanie w różnych maszynach roboczych, zabezpieczając układ napędowy przed jego zablokowaniem lub przekroczeniem momentu obrotowego. Zastosowane w sprzęgle elementy cierne wykonane są w procesie prasowania sztucznych włókien żywicznych z dodatkiem kauczuku, drobnych metalowych wiórów i dodatków organicznych.

***
Zaawansowane, wielopętlowe układy regulacji temperatury/procesu
Regulatory procesowe E5AR i E5ER to zaawansowane układy regulacji temperatury/procesu zapewniające dokładną i szybką regulację w układach sterowania wymagających stosowania wielu pętli regulacji PID (maksymalnie 4) z możliwością wprowadzania i przeliczania kilku analogowych wartości wejściowych. Zaawansowane algorytmy sterowania pętlą PID pozwalają na uzyskanie regulacji temperatury/procesu z dokładnością do 0,1% PV z rozdzielczością temperaturową 0,01 st.c. Dokładność regulacji zwiększa dodatkowo krótki czas próbkowania (50 ms) sygnału wejściowego oraz możliwość ustawienia 0,2-sekundowego cyklu załączania wyjść dyskretnych.

***
COMPLEX – Twój dostawca łożysk
Pojawienie się na rynku marki CX wyznacza początki dynamizmu w rozwoju firmy COMPLEX. Obecnie wyroby z grupy CX znane są pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, a polscy przedsiębiorcy produkcyjni coraz częściej doceniają ich walory. Agencja Obrotu Normaliami COMPLEX w Łodzi to producent i dystrybutor łożysk tocznych, łożysk ślizgowych, tulei łożyskowych, elementów przenoszenia napędu, a także wielu akcesoriów łożyskowych. Atutem firmy jest wszechstronność oferty handlowej, na którą składają się wyroby większości znanych światowych i polskich producentów łożysk. Wśród szerokiej gamy produktów szczególnie ważną rolę odgrywają produkty CX, których grupa obejmuje ponad 5 000 typów.

***
Wojciech Wąsik
Pro-face – nowoczesna technologia i wysoka jakość
Grupa MPL, wychodząc naprzeciw nowym trendom na rynku pulpitów operatorskich i komputerów przemysłowych, poszerza swoją ofertę, wprowadzając na rynek polski produkty jednego z największych światowych dostawców w branży HMI (Human Machine Interface). Firma Digital Electronics Corporation jest producentem znanych i cenionych na całym świecie pulpitów operatorskich rozprowadzanych pod nazwą Pro-face, jak również bogatej linii komputerów przemysłowych, począwszy od zintegrowanych jednostek panelowych, a skończywszy na monitorach z ekranem dotykowym i wolno stojących PC o specjalnej architekturze.

***
Jak dotrzeć do klienta?
Ostatnie raporty GUS dotyczące wzrostu produkcji i sprzedaży, i jednocześnie niemalejącego bezrobocia świadczą dobitnie, że ci, którzy pracują, mają tej pracy aż za dużo. Nic zatem dziwnego, że na wiele rzeczy nie ma czasu. Każda firma ma świadomość, że powinna nieustannie dbać o to, by klienci o niej nie zapomnieli. Tylko jak to zrobić, kiedy nie starcza czasu, by załatwiać bieżące zapytania czy zamówienia? Redakcja Automatyki OnLine proponuje Państwu pomoc w dotarciu do klienta.

***
Nowe konstrukcje silników elektrycznych
W latach 2000–2004 Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT SA przeszedł szereg przeobrażeń własnościowo-organizacyjnych, w wyniku których znalazł się w grupie najważniejszych krajowych producentów silników elektrycznych znanych na rynku pod nazwą Grupa Cantoni. Wraz z powyższymi przeobrażeniami prowadzono szereg prac związanych z nowocześnieniem i rozszerzeniem zakresu produkcyjnego o nowe wyroby. Głównym założeniem było znaczne rozszerzenie zakresu mocy produkowanych wyrobów (rys. 1), przy jednoczesnym spełnieniu ostrych wymogów eksploatacyjnych stawianych nowoczesnym układom napędowym oraz oczekiwań użytkowników.

***
Przekładnie cykloidalne
Kontynuując opis parametrów mechanicznych precyzyjnych przekładni cykloidalnych, należy zwrócić uwagę na sztywność skrętną oraz hałaśliwość. Oba te parametry mają znaczący wpływ na walory eksploatacyjne przekładni cykloidalnych.

***
Nowe enkodery absolutne – cz. I
Efekt pojemnościowy wykorzystywany jest w czujnikach od dawna. Dopiero jednak izraelskiej firmie NetzerPrecision udało się opanować technologię pomiaru przemieszczenia z wykorzystaniem pomiaru zmiany pojemności, tak że przetworniki mogą być masowo produkowane w atrakcyjnej cenie i stosowane nawet w obecności zakłóceń i w trudnych środowiskach, zapewniając przy tym wysoką rozdzielczość pozycji absolutnej.

***
Karolina Bartnik
Zapytanie ofertowe w Portalu automatyka.pl – skutecznie i szybko
W marcu 2004 roku minęły trzy lata, odkąd uruchomiliśmy w Portalu automatyka.pl mechanizm zapytań ofertowych. Narzędzie to, podobnie jak pozostałe współtworzące Portal automatyka.pl, stworzyliśmy po to, aby ułatwiać komunikację w branży. Rolą zapytań ofertowych jest przede wszystkim ułatwienie osobom korzystającym z rynku automatyki szybsze i skuteczniejsze docieranie do najbardziej odpowiednich dla nich partnerów handlowych.

***
Grzegorz Barylski
TR-ELECTRONIC – partner w automatyce przemysłowej
Obecny rynek oczekuje od producentów i dostawców elementów automatyki przemysłowej kompleksowej obsługi użytkownika – Klient potrzebuje propozycji i pomocy przy rozwiązaniu problemu od zarysu projektu, aż po realizację „pod klucz”. Wiąże się to ze stopniowym uzupełnianiem i zwiększaniem oferty, aby wyjść naprzeciw potrzebom swoich Klientów. Bogate zaplecze badawczo-wdrożeniowe, laboratoria i wysokiej klasy specjaliści powodują, że dana branża otrzymuje od firm TR-Electronic GmbH i TR-Systemtechnik GmbH optymalny produkt dla swoich potrzeb.

***
Schmersal – Nowe czujniki bezpieczeństwa CSS 180
Firma Schmersal zaprezentowała właśnie nowe czujniki bezpieczeństwa, przeznaczone do pracy w układach zabezpieczających maszyn i urządzeń. Są to urządzenia całkowicie innowacyjne, a przy ich projektowaniu zostały uwzględnione najnowsze, bardzo surowe przepisy bezpieczeństwa, które z dniem 1 maja bieżącego roku zaczynają obowiązywać także w Polsce.

***
Gerhard Baus
Łożyska ślizgowe do zastosowań pod wodą
Obszerne badania, przeprowadzone przed około 2 laty przez pewnego producenta pomp, wykazały, że nie istniała żadna poważna alternatywa dla stosowanych w dużych ilościach łożysk grafitowych. W bezpośrednim porównaniu wszystkie łożyska z tworzywa sztucznego wykazywały gorsze wyniki pod względem zużycia. Nawet przy uwzględnieniu zalet łożysk polimerowych ewentualna wymiana nie wchodziła w rachubę. Dzisiaj jednak koloński producent bezobsługowych łożysk ślizgowych z wysokojakościowych polimerów przedstawia zupełnie nowe łożysko, którego odporność na zużycie znacznie przewyższa odporność łożysk grafitowych.

***
NI CVS-1454 Compact Vision System
NI CVS-1454 Compact Vision System jest systemem wizji przemysłowej, który w połączeniu z możliwościami LabVIEW czyni kamery inteligentniejszymi w niskobudżetowych i wytrzymałych systemach. Jak powiedział John Hanks, dyrektor ds. platformy pomiarowej, „Compact Vision System obniża koszt systemu obsługi wizji, zachowując przy tym możliwość obsługi wielu kamer przy zachowaniu małych wymiarów. Dla przykładu projektanci mogą połączyć małą i lekką, zdalnie kierowaną kamerę, kamerę wysokiej rozdzielczości (1 megapiksel) do mierzenia małych obiektów oraz tanią, czarno-białą kamerę do rozpoznawania znaków, bez konieczności kupowania wielu urządzeń.”

***
Wod-Kan 2004 – Dobra woda, czyste ścieki
Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2004 odbyły się w Bydgoszczy. Po raz dwunasty majową imprezę zorganizowała Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. To największe wydarzenie wystawiennicze w branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce i jedną z ważniejszych w Europie. W tym roku zgromadziło 240 wystawców. Targi uzyskują corocznie wysoką ocenę wystawców i zwiedzających, czego potwierdzeniem jest uzyskanie rekomendacji Polskiej Korporacji Targowej.

Reklama