Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2016

Napędy i Sterowanie
numer 11/2016


Dominik Turczyński, Jarosław Pawełek
Czym to poruszyć? Urządzenia do pozycjonowania w ofercie firmy Multiprojekt. Serwonapędy ESTUN
Firma Estun Automation Technology istnieje od 1994 roku. W jej centrali w Chinach pracuje aktualnie około 700 osób. Działalność skupiona jest na produkcji serwonapędów AC z bezszczotkowymi silnikami synchronicznymi na magnesach stałych. Od 5 lat Multiprojekt jest autoryzowanym przedstawicielem ESTUN Automation w Polsce, co oznacza, że obok gwarancji jakości i najlepszych cen stoi rzetelna pomoc techniczna dla naszych Klientów.

***
Kompaktowe oraz wytrzymałe zawory do wielu zastosowań. Nowa seria zaworów VUVG-..-S i VUVS-..-S
Dwa kolejne rozszerzenia asortymentu zaworów serii VUVG i VUVS oferują kluczowe cechy przy zachowaniu wysokich standardów jakości Festo oraz znakomity stosunek ceny do wydajności. Zawory te należą do podstawowego programu produkcyjnego Festo i są dostępne w 13 centrach logistycznych na całym świecie. Oznacza to, że są gotowe do wysyłki w ciągu 24 godzin.
Wystarczy kilka kliknięć w sklepie internetowym Festo Online Shop, aby zamówić zawory.

***
Wahadłowy napęd drvs z czujnikiem położenia srbs
Firma Festo wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie czujnika SRBS, które gwarantuje podwójne korzyści: pozwala na szybki montaż i dowolne ustawienie, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

***
Maciej Oleksiuk
Akumulator w układach hydraulicznych. Część II. Dobór i zastosowanie akumulatora
To druga część publikacji dotyczącej akumulatorów. W tej części zamieszczono zasady doboru oraz opis zastosowania akumulatorów w układach hydraulicznych.

***
Enkodery absolutne firmy Leine&Linde z bardzo krótkim czasem odczytu pozycji
W dzisiejszym artykule mamy przyjemność zaprezentować enkodery absolutne serii 600 i 900 firmy Leine&Linde, które w ciągu zaledwie 31,25 µs są w stanie odczytać i przetworzyć sygnał określający bieżącą pozycję. Wynik ten uzyskano dla enkoderów absolutnych z interfejsem EtherCAT dzięki zastosowaniu nowoczesnych zoptymalizowanych układów elektronicznych.

***
Spotkanie branży górnictwa odkrywkowego za nami. ELGOR 2016 – podsumowanie
W dniach 28–30 września br. w Szczyrku odbyła się jedenasta edycja Konferencji Naukowo-Technicznej ELGOR, zorganizowana przez Poltegor Instytut oraz firmę Siemens pod auspicjami Ministerstwa Energii, Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższego Urzędu Górniczego.

***
Pełen sukces 7. Międzynarodowych. Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®
Na przekór typowo jesiennej pogodzie Goście tłumnie odwiedzający EXPO Kraków nie zawiedli oczekiwań Wystawców i organizatora. Kolejna edycja jedynego w Polsce targowego spotkania branży kompozytów zakończyła się pełnym sukcesem. W dniach 5–6 października EXPO Kraków przeżywało prawdziwe oblężenie Zwiedzających, zainteresowanych najnowocześniejszymi technologiami kompozytowymi.

***
Sieci bezprzewodowe w przemyśle
Projektanci sieci przemysłowych chętnie sięgają po rozwiązania bezprzewodowe, ponieważ taka infrastruktura daje przedsiębiorstwu dużo więcej korzyści niż tylko pozbycie się kabli. Bezprzewodowa łączność umożliwia niezawodną transmisję danych w połączeniu z szybką instalacją. Zastosowanie technologii bezprzewodowej zapewnia swobodę projektowania systemów automatyki, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wdrożenia.

***
Wykorzystanie inteligentnych systemów oprzewodowania do obniżenia kosztów szaf sterowniczych
Presja ekonomiczna i konkurencyjna nie jest dla producentów maszyn niczym nowym. Wobec stale malejących marż i nacisku na skracanie terminów realizacji wykorzystują oni każdą okazję do zwiększenia tempa i rentowności produkcji.

***
Otmar Fössing
Ze smartfonem do przemiennika częstotliwości
Niezwykle wyrazista wizualizacja parametrów przy uruchamianiu, regulacji urządzenia czy przy pracach serwisowych – dzięki wykorzystaniu smartfona wszystko to jest jak najbardziej możliwe: Firma Lenze oferuje przemiennik częstotliwości serii i500 wyposażony w moduł WLAN i zapewnia bezprzewodowy dostęp do aplikacji na Android. Zalety bezprzewodowego dostępu do przemiennika częstotliwości są widoczne dosłownie na wyciągnięcie ręki: wyższy komfort obsługi i oszczędność czasu.

***
Podstawa Twojego sukcesu. Wykorzystać każdą okazję
Producenci maszyn przywiązują dużą wagę do opłacalności. Presja wzrasta, gdy w grę wchodzą koszty, a rozwiązania instalacyjne muszą być zaprojektowane tak, by oszczędzać pieniądze firm. W Murrelektronik znamy na to wiele sposobów. Chcemy dzielić się tą wiedzą! Zyskują na tym nasi klienci i ich klienci. To dlatego, że dobre instalacje dają więcej – przynoszą korzyści również po uruchomieniu.

***
Rozwiązania Pro-face z serii LT4000M. Zintegrowane HMI+PLC
Pro-face już na dobre zadomowił się w świadomości programistów urządzeń automatyki przemysłowej w Polsce. Marka Pro-face jednoznacznie kojarzona jest z wysoką jakością i ponadprzeciętną funkcjonalnością dotykowych paneli operatorskich. I to właśnie ta dobra opinia pozwoliła zaistnieć na rynku prostych kompaktowych sterowników programowalnych. Gdyby zapytać dziś przeciętnego inżyniera automatyka – z czym kojarzy się Pro-face? „Już nie tylko z HMI – odpowiedziałby – ale też z PLC”.

***
Mega Trend Przemysł 4.0
Określenie Przemysł 4.0 oznacza przenikanie produkcji i technologii informatycznej w nowoczesnych fabrykach, pozwalające na powstawanie nowych form wytwarzania dóbr. Świat wirtualny nieustannie ewoluuje, systemy są coraz szybsze, bezpieczniejsze, bardziej skuteczne i niezależne. Rozwój ten postępuje coraz szybciej także w świecie produkcji i wytwarzania. Rosnąca liczba niestandardowych rozwiązań stawia nowe wyzwania dla procesów produkcyjnych. Metody produkcji w przyszłości będą wszechstronne, wydajne i zintegrowane, a procesy szybko i łatwo adaptowalne do nowych produktów. W tym celu maszyny, komponenty fabryki i usługi zostaną połączone, by komunikować się i reagować w autonomicznym systemie Smart Factory w Przemyśle 4.0.

***
TOOLEX – narzędzie biznesowego sukcesu!
W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia zakończyła się dziewiąta już edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2016. Tegoroczna ekspozycja po raz kolejny zajęła przestrzeń dwóch hal, tj. 15 tys. m2.  Na targowy sukces TOOLEX złożyła się nie tylko atrakcyjna oferta 500 Wystawców z 18 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek, ale i program 10 wykładów, seminariów i konsultacji dedykowanych specjalistom. T

***
Średnionapięciowy napęd ogólnego przeznaczenia ACS580MV – nowy element napędowego portfolio ABB
W bieżącym roku na rynku pojawił się nowy, dawno oczekiwany ACS580MV – napęd średniego napięcia, ogólnego zastosowania, przeznaczony do silników indukcyjnych. Łączy on w sobie cechy dobrze znanych i szeroko rozpowszechnionych napędów ABB niskiego napięcia z zaletami napędów SN.

***
Klaudiusz Szymczak
Nowa norma w zakresie systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy ISO 45001
Bezpieczeństwo pracowników, konieczność spełniania wymagań prawnych oraz utrzymywanie dobrego wizerunku to powody, dla których aspekty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są niezwykle istotne dla firm. Poza tym nieobecność pracownika w pracy z powodu wypadku przynosi wymierne straty przedsiębiorstwu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale tego roku odnotowano 82 wypadki śmiertelne, a liczba niezdolności do pracy na jednego poszkodowanego wyniosła 28,6 dnia.

***
Efektywne systemy przemieszczeń liniowych
Konstruktorzy często poszukują różnorodnych rozwiązań do realizacji przemieszczeń liniowych w projektowanych przez siebie układach. Aby ograniczyć czasochłonny proces projektowania i budowy maszyny od zera, warto sięgnąć po kompleksowe rozwiązanie, jakim są moduły liniowe ML firmy WObit.

***
Motoreduktory Brevini
Brevini Power Transmission, włoski koncern z 55-letnią tradycją, należy do światowej czołówki producentów systemów przenoszenia mocy.

***
Tomasz Kochanowski
Pięć istotnych aspektów przy doborze falownika
Właściwy dobór przemiennika częstotliwości do silnika napędzającego urządzenie w danej aplikacji jest podstawą optymalnego wykorzystania nowoczesnych napędów – zarówno pod kątem oszczędności energii elektrycznej, jak i czasu jego montażu i eksploatacji. W artykule omówimy czynniki istotne przy wyborze falownika, posiłkując się przykładami falowników z oferty Astraada DRV.

***
Nowa generacja silników górniczych wzbudzanych magnesami trwałymi – większa efektywność wydobycia
Coraz większe wymagania stawiane nowoczesnym napędom górniczym otwierają drogę dla nowych rozwiązań i innowacji.
Użytkownicy silników elektrycznych wymagają od producentów coraz większej wydajności i efektywności, przy jednoczesnym zachowaniu wymiarów gabarytowych oraz niezawodności.  

***
Stefan Grimm, Rafał Sypniewski
Czwarta generacja zasilaczy Quint Power firmy Phoenix Contact
Każda maszyna jest na swój sposób wyjątkowa, ale większość z nich ma jedną wspólną cechę: nie mogą działać bez energii elektrycznej. Dlatego właśnie zasilacze 24 V montowane w szafach sterowniczych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego działania instalacji. Czwarta generacja zasilaczy Quint Power firmy Phoenix Contact może być łatwo dostosowana i skonfigurowana do istniejących warunków, aby zapewnić niezawodne zasilanie każdego systemu i każdej maszyny.

***
ProView SCADA. Nowe podejście w zarządzaniu siecią
Tworząc sieci ethernetowe, często balansujemy pomiędzy korzyściami a kosztami wynikającymi z zastosowania przełączników zarządzalnych i niezarządzalnych. Zazwyczaj niższe koszty niosą ze sobą gorszą funkcjonalność w obszarze warstwy drugiej, która umożliwia dostęp do zaawansowanych protokołów komunikacyjnych. Wykorzystując nowe rozwiązania switchy wspierających protokoły Modbus/TCP oraz SNMP, możemy uzyskać duże możliwości zarządzania siecią oraz korzystać z dodatkowych obszarów, jakie dają narzędzia typu SCADA.

***
Piotr Gocłowski
Monitorowanie stanu maszyn i obiektu protokołem SNMP
Zdalne systemy sterowania i monitorowania są obecne od lat w różnych gałęziach przemysłu. Idea Internetu Rzeczy pokazuje, że kierunek rozwoju również sieci przemysłowych to łączenie ich przez sieć globalną w celu stałej kontroli i zbierania dużych ilości danych (Big Data). Firma Moxa posiada w swojej ofercie szereg rozwiązań kontrolno-pomiarowych, które ułatwiają podłączenie sygnałów wejść/wyjść, cyfrowych, analogowych, a także wejść temperaturowych do sieci LAN i WAN.

***
Rittal uroczyście otwiera Globalne Centrum Dystrybucji. Z Haiger w świat: teraz produkty Rittal docierają szybciej do klientów
40 milionów euro, 24 kilometry regałów, termin dostawy 24/48 godzin: produkty Rittal z nowego Globalnego Centrum Dystrybucji (GDC) w miejscowości Haiger trafiają do miejsc zlokalizowanych na całym świecie. Nowoczesne centrum logistyczne pozwoliło dostawcy systemów techniki szaf sterowniczych i obudów na skrócenie czasów realizacji o połowę i jednocześnie na dotrzymanie zobowiązania faster, better, everywhere. Teraz GDC zostało oficjalnie otwarte.

***
Kinetix 5700 – Connected Enterprise w dużych aplikacjach osiowych
Kinetix 5700 poszerza ofertę napędów serwo Rockwell Automation, łącząc w sobie najlepsze cechy platform Kinetix 5500 oraz Kinetix 6500, dodając do tego funkcje zaawansowanego bezpieczeństwa, oszczędności energii oraz zaawansowanego strojenia.

***
Personalizacja w poligrafii
Dzięki innowacyjnej cyfrowej maszynie drukującej marki Heidelberg indywidualny druk 3D mogą teraz oferować nawet małe i średnie firmy. Niezależnie od tego, czy jest to pudełko muesli, piłka nożna czy but do biegania – kompaktowa drukarka Jetmaster Dimension może szybko wykonać nadruki na prawie każdym przedmiocie. Oszczędnie i w wysokiej jakości. Precyzyjne sekwencje ruchu i doskonałą synchronizację komponentów Jetmaster zawdzięcza technologii B&R.

***
Czujniki 4.0: pomysły bez ograniczeń
Nie sposób praktycznie wyobrazić sobie współczesnego społeczeństwa bez sieci cyfrowych. Ten megatrend już od dawna stanowi część wszystkich aspektów życia i pracy. W automatyce inteligentne czujniki, siłowniki i urządzenia obiektowe zapewniają już podstawowe dane. Teraz konieczne są już tylko nowe technologie ich przesyłania, aby autonomiczność i automatyzacja instalacji i zakładów mogły osiągnąć nowy wymiar.

***
Marka WITTUR w ofercie firmy Siti-Pol
Dynamiczny rozwój przemysłu wymusza zapotrzebowanie na coraz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Uwzględniając powyższy trend, firma SITI-POL Sp. z o.o. z przyjemnością informuje, iż wprowadza pod marką WITTUR, nową gamę serwomechanizmów.

***
Zalety napędów aluminiowych nord
Nowoczesne reduktory powinny być wytrzymałe, kompaktowe, wysokiej sprawności, niedrogie, a przede wszystkim lekkie; jest to zaletą, ponieważ ciężar powoduje koszty a zwłaszcza wtedy, gdy podczas wykonywania ruchów musi przemieszczać się również sam reduktor. Dlatego w wielu zastosowaniach są stosowane stopy aluminiowe jako materiał korpusu reduktora.

***
Targi rosną w siłę
Za nami niezwykle udana 8. edycja Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas oraz 7. edycja Międzynarodowych Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Po raz kolejny pobito rekord frekwencji zarówno wśród Wystawców, jak i Zwiedzających. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 170 firm z 11 krajów Europy. Zainteresowanie obiema imprezami potwierdza, że jesienne spotkanie branży UR oraz producentów maszyn dla materiałów sypkich stało się niezwykle ważnym wydarzeniem w kalendarzach specjalistów z obu branż.

***
Clausohm Polska
Firma działa na rynku polskim od 2006 roku jako oddział niemieckiej firmy Clausohm-Software GmbH.

***
30. edycja TAROPAKU zakończona!
Blisko 500 wystawców z 24 krajów świata, 13 000 metrów kwadratowych oraz 63 000* targowych gości, którzy odwiedzili ekspozycję to bilans 30., jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK, które odbyły się w dniach 26–29 września 2016 roku w Poznaniu. Targom TAROPAK po raz pierwszy towarzyszyły Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu LOGIPAK.

***
Targi RENEXPO® Poland 2016 przeszły do historii
Olbrzymie zainteresowanie, jakim cieszyła się miniona edycja Targów RENEXPO® Poland, potwierdziło, że tego typu wydarzenia są polskiej branży OZE zdecydowanie potrzebne. VI Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej odbyły się w dniach 19–21 października 2016 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Patronat Honorowy nad wydarzeniem organizowanym przez REECO Poland objęli: Ministerstwo Energii oraz MarszałekWojewództwa Mazowieckiego.

***
Katarzyna Zając
INNOWACYJNE MASZYNY I TECHNOLOGIE – BEZPIECZEŃSTWO I OPTYMALIZACJA KOSZTÓW WYDOBYCIA 2016. Nowe możliwości w branży górniczej
O tym, jak ściśle związane są z sobą przemysł i branża górnicza, świadczyła XII edycja Konferencji Naukowo-Technicznej „INNOWACYJNE MASZYNY I TECHNOLOGIE – BEZPIECZEŃSTWO I OPTYMALIZACJA KOSZTÓW WYDOBYCIA 2016”, która zorganizowana została tradycyjnie przez redakcję naszego miesięcznika „Napędy i Sterowanie”. Spotkanie z przedstawicielami zakładów górniczych, nauki i przemysłu odbyło się w dniu 21 września br. w pięknie położonym Hotelu „ORLE GNIAZDO HUCISKO” w Hucisku k. Zawiercia.

***
HaPeS 2016. Nowa odsłona, nowa lokalizacja
Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów HaPeS, organizowane od ponad 20 lat w Katowicach, są doskonale znane wszystkim zainteresowanym tymi branżami zarówno w kraju, jak i za granicą. Dwa lata temu odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja tych Targów. W tym roku jedenasta już edycja również była wyjątkowa z kilku powodów. Targi HaPeS 2016 organizowane w dniach 18–20 października 2016 roku po raz pierwszy odbyły się w zupełnie nowej lokalizacji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

***
Grzegorz Skorek
Hydropneumatyczne zawieszenie w samochodach osobowych – zasada działania
Streszczenie: Artykuł objaśnia zasadę działania zawieszenia hydropneumatycznego stosowanego od lat w samochodach osobowych francuskiej marki Citroën, zapewniającego wyższy komfort jazdy niż zawieszenie aut z konwencjonalnym rozwiązaniem resorowania. Układ hydrauliczny jest w tym przypadku centralnym układem otwartym, którego zadaniem jest: wypoziomowanie nadwozia oraz utrzymywanie go na odpowiednim poziomie niezależnie od obciążenia, umożliwienie regulacji wysokości w określonym zakresie oraz zasilanie układu hamulcowego i wspomagania układu kierowniczego. W artykule ograniczono się do omówienia zasady działania konwencjonalnego hydraulicznego układu podnoszenia stosowanego w starszych modelach oraz przedstawiono budowę wybranych elementów układu hydropneumatycznego. Wspomniano także o nowych generacjach zawieszenia Hydroactive, które w kolejnych latach stosowano w coraz nowszych modelach marki Citroën.

ENG Abstract: Article explains the principle of hydropneumatic suspension used for years in passenger cars French brand Citroën, providing greater comfort than the suspension of cars with conventional suspension solution. The hydraulic system is in this case an open central control unit whose function is the leveling of the body and maintain it at the proper level regardless of the load, allowing height adjustment in a certain range and the power brake and power steering. This article is limited to arrange the principles of conventional hydraulic lifting system used in older models and presents the construction of selected elements of the hydropneumatic. Also mentioned the new generations of Hydractive suspension, which in subsequent years been used in more recent models Citroën.

***
Zygmunt Paszota
O strumieniu mocy w silniku lub w układzie napędowym
Streszczenie: W silniku lub w układzie napędowym wielkość strumienia mocy rośnie w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu mocy. Straty energetyczne i sprawność energetyczna silnika lub układu napędowego powinny być przedstawiane jako funkcje wielkości fizycznych niezależnych od strat. Takimi wielkościami są prędkość i obciążenie silnika. Jednakże obraz strumienia mocy w silniku lub w układzie napędowym jest przedstawiany w literaturze w formie tradycyjnego wykresu Sankeya spadku mocy zgodnego z kierunkiem przepływu mocy. Artykuł nawiązuje do wykresu Matthew H. Sankeya zamieszczonego w jego referacie The Thermal Efficiency of Steam Engines z roku 1898. Przedstawiony jest także wykres wzrostu mocy w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu mocy. Wykres ten, zastępujący wykres Sankeya, otwiera nową perspektywę badań mocy strat energetycznych i sprawności energetycznej silników i układów napędowych.

ENG On power stream in motor or in drive system
Abstract: In a motor or in a drive system the quantity of power increases in the direction opposite to the direction of power flow. Energy losses and energy efficiency of a motor or a drive system must be presented as functions of physical quantities independent of losses. Such quantities are speed and load. But the picture of power stream in a motor or in a drive system is presented in the literature in the form of traditional Sankey  diagram of power decrease in the direction of power flow. The paper refers to Matthew H. Sankey’s diagram in his paper The Thermal Efficiency of Steam Engines – of 1898. Presented is also a diagram of power increase in the direction opposite to the direction of power flow. The diagram, replacing the Sankey diagram, opens a new perspective of research into power of energy losses and efficiency of motors and drive systems.

***
Łukasz Herb
Metody realizacji operacji bitowych języka LD w urządzeniach sterujących opartych o architekturę AVR
Streszczenie: W niniejszym artykule przedstawiono problem realizacji operacji logicznych, będącymi podstawowym elementem języka drabinkowego LD. Pokazano metody dostępu do danych jednobitowych, sposoby wykonania operacji na nich oraz cechy architektury systemu, które wspomagają oraz utrudniają te operacje. Omawiane urządzenia zbudowane są jako systemy mikroprocesorowe o ośmiobitowej architekturze AVR.

ENG The methods of the binary operations in control devices based on AVR architecture
Abstract:  This paper presents problem of implementation of logical operations, that are the basic element of LD language. It shows methods of access to a single-bit data, ways of executing operations on the data and features of system architecture that support or complicate this operation. The described control devices that were built as microprocessor systems with 8 bit AVR architecture.
Keywords: logical operations, microprocessors, AVR.

***
Piotr Osiński, Piotr Patrosz
Badania dynamicznych przebiegów ciśnienia w pompach wyporowych z wykorzystaniem czujników piezoelektrycznych
Streszczenie: W artykule przedstawiono wyniki badań przebiegów ciśnień w pompie zębatej i wielotłoczkowej, przeprowadzonych z wykorzystaniem piezoelektrycznych czujników ciśnienia. Przedstawione wyniki są efektem realizowanych prac badawczo-rozwojowych na Politechnikach Gdańskiej [9] oraz Wrocławskiej [1–5].

ENG Abstract: This article presents the results of research pressure pulsation in gear pump and axial piston unite. The research was conducted using a piezoelectric pressure sensors. The presented results are the effect of ongoing research and development in Technical University of Gdansk [9] and Wroclaw [1–5].

 

Reklama