Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2012

Napędy i Sterowanie
numer 02/2012


Mariusz Snowacki
EURA Drives Electric nowa marka napędów na rynku europejskim
Siedziba firmy EURA DRIVES ELECTRIC CO., LTD. jest zlokalizowana w Yantai, pięknym nadmorskim mieście w chińskiej prowincji Shandong. Wcześniej firma działała pod nazwą YANTAI HUIFENG ELECTRONICS CO.,LTD. (HF Inverter), która została założona w 1992 r. i jest pierwszym przedsiębiorstwem w Chinach, które wyspecjalizowało się w badaniu i rozwoju techniki napędu AC. W 2007 r. został pozyskany inwestor strategiczny i od tego czasu przedsiębiorstwo funkcjonuje pod obecną nazwą, pracując nad podnoszeniem poziomu technologicznego w produkcji napędów, a także podwyższając standardy zarządzania jakością, by w ten sposób doskonalić produkty i w coraz większym stopniu zaspokajać potrzeby swoich klientów. Coraz większa wydajność, zaawansowana technologia, bezawaryjność i niezawodność oraz perfekcyjna obsługa Klientów, powoduje nieustanny wzrost zaufania do marki EURA®.

***
5 lat na rynku. HF Inverter Polska świętuje swoje urodzinki
Firma została założona we wrześniu 2006 r. z myślą o dostarczaniu dla branży HVAC (wentylacyjno-klimatyzacyjnej) nowoczesnej techniki napędowej, stąd w ofercie znalazły się przetwornice częstotliwości serii F-1500 i przekładnie ślimakowe. Przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem, a firma szybko rozwinęła swoją działalność, oferując produkty i usługi dla wielu branż rynkowych, wykraczając daleko poza obszar HVAC. Obecnie HF Inverter Polska posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów – od przemienników częstotliwości, poprzez silniki elektryczne i przekładnie, do układów automatyki przemysłowej. Jubileusz 5-lecia istnienia przedsiębiorstwa stał się dobrą okazją do przedstawienia planów firmy na przyszłość.

***
Nowy 2012 rok rozszerza grupę produktów elektronicznych NORD o nowe, oczekiwane wyroby i rozwiązania. Nowości elektroniczne 2012 w NORD
Niewątpliwym sukcesem ostatnich dwóch lat w zakresie przetwornic częstotliwości jest seria SK 200E. Rozwiązanie integrujące napęd wraz z przetwornicą częstotliwości w jeden zespół napędowy staje się coraz bardziej pożądanym rozwiązaniem pod kątem zarówno technicznym, jak i cenowym. Brak konieczności prowadzenia okablowania ekranowanego, sterowanie magistralowe w połączeniu z takimi właściwościami przetwornic częstotliwości, jak stopień ochrony IP66 i zakres temperatur pracy od –25°C do +50°C stawiają produkt firmy NORD na czele producentów przetwornic częstotliwości w tzw. rozwiązaniu zdecentralizowanym. Szczególnie teraz, gdy z początkiem roku oferta wyrobów serii SK 200E została rozszerzona z zakresu mocy 0,25 kW – 7,5 kW aż do 22 kW!

***
Uczelnia zainwestowała w nanotechnologię
Nowoczesne urządzenia do badań i pomiarów w dziedzinie nanotechnologii (badającej cząstki wielkości milionowych części milimetra) zakupi za unijną dotację Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Sprzęt oraz prace związane z jego adaptacją do pomieszczeń będą kosztowały 64 mln zł – poinformowała rzeczniczka prasowa UMCS, Anna Guzowska.

***
Sterowanie i wizualizacja w kompaktowej jednostce. Sterownik 3200 C rodem z Lenze
Redukcja kosztów, oszczędność czasu i wzrost jakości to wyzwania przyszłości. Firma Lenze podjęła to wyzwanie i stworzyła L-force – rodzinę napędów i systemów automatyzacji oraz wzajemnie dopasowanych interfejsów i komponentów do szybszego projektowania i uruchamiania, większej wydajności i wyższej elastyczności produkcji.

***
Nowa epoka w dziedzinie przekaźników programowalnych. Nowe easy800 ze SmartWire-DT firmy Eaton
Oferta Eaton Electric rozszerzona została o przekaźnik programowalny easy800 z komunikacją SmartWire-DT: rodzina easy wzbogaciła się o dwa nowe urządzenia, które oferują zarówno funkcje przekaźnika easy800, jak i połączenie SmartWire-DT.

***
Napędy Sumitomo
W ofercie Sumitomo Drive Technologies znajduje się szeroka gama urządzeń napędowych, przewidzianych do zastosowania we wszystkich gałęziach przemysłu. Doświadczenia zdobyte przy produkcji napędów precyzyjnych pozwoliły na osiągnięcie najwyższych parametrów jakościowych w produktach przeznaczonych do najbardziej wymagających zastosowań.

***
Piotr Augustynek
Układy pomiarowe z zastosowaniem systemów magnetycznych
Magnetyczne systemy pomiarowe z serii GC-MK firmy Gemac są przystosowane do detekcji pozycji liniowej układu. Zaliczane są one do układów inkrementalnych, co oznacza utratę aktualnej pozycji po zaniku napięcia zasilania i ponownym jego przywróceniu. Maksymalna do osiągnięcia rozdzielczość zależy od konfiguracji systemu i może dochodzić do 1 µm. W efekcie jest możliwa absolutna dokładność na poziomie 10 µm. W tym samym czasie powtarzalność pomiaru wynosi 1 µm.

***
Edmund Grabias, Dariusz Ways
SIMOCODE pro w nowym wymiarze Safety
W ostatnich latach można zauważyć coraz większy udział rozwiązań komunikacyjnych w instalacjach przemysłowych nn. Producenci rozdzielnic elektrycznych oraz integratorzy systemów automatyki muszą coraz częściej ze sobą współpracować i wymieniać informacje, zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa. Od przeszło 10 lat w tym obszarze z dużym powodzeniem znajdują zastosowanie rozwiązania oferowane przez Siemensa. W zależności od specyfiki urządzeń obsługiwanych przez instalację oraz od wymagań komunikacyjnych w ramach oferty producenta stosowane są różne urządzenia. Jednym z nich jest system zarządzania pracą silników SIMOCODE pro, oferujący wyjątkowo szerokie możliwości ochrony silnika, monitoringu i komunikacji z nadrzędnym systemem automatyki.

***
MIRO 6,2 w wersji wtykowej – małe wymiary, maksymalna funkcjonalność
Przetwarzanie, wzmacnianie czy wolne od potencjału przesyłanie sygnałów – to wszechstronne wymagania stawiane komponentom technologii interfejsu. Murrelektronik oferuje, jako rozwiązanie do wielu zastosowań, rodzinę produktów MIRO 6,2. Do modułu bazowego dołączyć można wiele różnych modułów funkcjonalnych.

***
Jakub Kantor, Tomasz Haliniak
Napęd Ezi-SERVO Plus-R z programowalnym pozycjonerem – cz. II. Konfiguracja wejść/wyjść
W pierwszej części cyklu opisana została parametryzacja napędu Ezi-SERVO Plus-R. Obecnie skupimy się na konfiguracji wejść/wyjść sterownika i funkcjach, jakie możemy im przypisać.

***
Dariusz Sobczyński, Małgorzata Łatka, Wiesława Malska
Wysokoobrotowy układ napędowy z silnikiem indukcyjnym
W obecnie spotykanych rozwiązaniach w napędach małej mocy stosuje się silniki wysokoobrotowe komutatorowe. Są to jednak układy o małej sprawności energetycznej i dużym koszcie produkcji (wykonanie komutatora). Przyszłość nowoczesnych napędów, zwłaszcza w sprzęcie gospodarstwa domowego, elektronarzędziach, a także w lotnictwie, to układy napędowe z silnikami wysokoobrotowymi bezkomutatorowymi. Do grupy tej można zaliczyć m.in. silniki indukcyjne, silniki z magnesami trwałymi, silniki bezszczotkowe prądu stałego itp. W artykule opisano układ napędowy oraz przedstawiono wyniki badań silnika indukcyjnego wysokoobrotowego małej mocy, zasilanego napięciem o częstotliwości 667 Hz z przemiennika częstotliwości.

ENG High-speed induction motor drive
Abstract: At the present common solutions in low-power drives high-speed brush motors are used. However, these are systems of low energy efficiency and high cost of production. Future in modern drives, especially in household appliances, power tools as well as aviation are drive systems with high-speed brushless motors. This group may include, among others induction motors, permanent magnet motors, BLDC motors etc. The article describes the drive system and presents the research results of low-power, high-speed induction motor, supplied with a voltage frequency of 667 Hz from frequency converter.

***
Wszechstronnie utalentowane. Nowe kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa
„Jeden typoszereg urządzeń do wszelkich możliwych zastosowań” – ta idea przyświecała inżynierom w Centrum Doskonałości AOPD Grupy Schmersal przy projektowaniu nowych kurtyn i barier bezpieczeństwa. Efektem prac są nowe, pracujące w CC, cztery urządzenia, które zostały zaprezentowane na Targach SPS/IPC/DRIVES 2011 w Norymberdze.

***
Bezpieczeństwo Funkcjonalne w ofercie Kübler. Implementacja nowej Dyrektywy Maszynowej na przykładzie monitoringu napędów
Kübler jest jednym z liderów w branży sensorów do pozycjonowania. Bezpieczeństwo od lat było i jest nadal jednym z głównych celów firmy. Obecnie jesteśmy postrzegani jako pionierzy w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego, dzięki wprowadzeniu dwa lata temu na rynek pierwszego enkodera z dopuszczeniem SIL.

***
Nowa generacja modułów we/wy do sieci EthernetIP
Firma Balluff wprowadziła na rynek kolejną generację modułów wejść/wyjść przeznaczoną do pracy w sieci Ethernet.

***
Mobilny system detekcyjny
System, który mógłby m.in. uniemożliwiać przemyt broni jądrowej, powstaje w ramach projektu MODES-SNM. Naukowcy z pięciu krajów, w tym z Polski, chcą opracować prototyp taniego mobilnego systemu nowej generacji do wykrywania ładunków i materiałów rozszczepialnych.

***
ABUS. Sposób na 150 ton
Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najbogatszych i najszybciej rozwijających się państw Azji Zachodniej. Gospodarka oparła się nie tylko na sprzedaży ropy naftowej oraz transakcjach finansowych, ale także prężnie rozwija się w gałęziach przemysłu chemicznego, cementowego oraz energetycznego. Kosztowne inwestycje potrzebują solidnych dostawców rozwiązań, w tym także z branży dźwignicowej.

***
Inwertor dla elektrowni słonecznych
Naukowcy i inżynierowie pracujący dla firmy technologicznej ArrayPower z Sunnyvale w Kalifornii opracowali inwertor – urządzenie przekształcające prąd stały wytwarzany w ogniwach słonecznych na prąd zmienny, który może trafić do sieci przesyłowej. Duże instalacje ogniw słonecznych w elektrowniach stosują jeden wielki centralny inwertor lub kilka mniejszych, połączonych w sieć. Wtedy każdy inwertor przyporządkowany jest określonej grupie ogniw słonecznych. Oba rozwiązania są mało wydajne ze względu na sieciowe podłączenie do nich paneli. Oznacza to, że jeśli jeden panel będzie gorzej funkcjonował, wydajność inwertora spadnie do jego poziomu, a więc cała sieć działa tak, jak jej najsłabsze urządzenie.

***
Urządzenia sieciowe do zastosowań kolejowych
W dzisiejszych czasach szybkie autostrady i nowoczesne koleje wymagają coraz pewniejszych i bardziej odpornych na warunki zewnętrzne urządzeń transmisyjnych, odpowiedzialnych za komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Nad ich niezawodnością mają czuwać restrykcyjne międzynarodowe nomy, które z góry określają, czy dane rozwiązanie może być dopuszczone do zastosowań w transporcie. Wszystko to sprawia, że stawiane są również coraz większe wymagania w stosunku do producentów modułów do transmisji danych.

***
Anna Szymczak
Uwaga – nowy program dotacji na inwestycje w polskich firmach
Jeszcze w marcu br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości planuje ogłosić konkurs dla przedsiębiorstw działających na terenie Polski. Program adresowany będzie do mikro, małych i średnich firm. Uzyskać można nawet 20 mln zł na inwestycje w wyposażenie lub doposażenie zakładu w ramach programu pilotażowego „Wsparcie na wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej”.

***
Wytrzymały enkoder serii 600 firmy Leine & Linde w nowej obudowie
W ubiegłym roku firma Leine&Linde opracowała nową serię enkoderów absolutnych w typowej obudowie o średnicy 58 mm. Enkodery absolutne serii 600 są używane w aplikacjach, w których wymagane jest precyzyjne określanie pozycji. Uzyskanie dokładnych wskazań jest możliwie dzięki zastosowaniu w enkoderach serii 600 skanowania indukcyjnego.

***
Bezpłatne szkolenia z automatyki przemysłowej w firmie Multiprojekt
Firma Multiprojekt to znany na polskim rynku dostawca elementów automatyki, napędów i części maszyn. Oferujemy kompleksową obsługę klienta. Jej częścią są bezpłatne szkolenia, które w znacznym stopniu wpływają na satysfakcję klientów ze współpracy z naszą firmą.

***
Robert Piotrowski
Zastosowanie wielowymiarowego nieliniowego algorytmu predykcyjnego do sterowania stężeniem tlenu
W artykule zaprojektowano wielowymiarowy nieliniowy algorytm predykcyjny do sterowania stężeniem tlenu w przepływowej biologicznej oczyszczalni ścieków w Kartuzach. W badaniach symulacyjnych w środowisku Matlab/Simulink przeanalizowano wpływ zmian parametrów algorytmu sterowania na jakość sterowania.

ENG Application of multivariable nonlinear predictive algorithm for dissolved oxygen control
Abstract: The paper addresses control design for dissolved oxygen in the biological wastewater treatment plant. The multivariable nonlinear predictive controller is developed and its performance is investigated. The controller is applied to wastewater treatment plant at Kartuzy. The proposed control system is validated by simulation in Matlab/Simulink environment. The influence of control parameters is analyzed.

***
Jaromir Turlej
Danfoss VLT® AQUA Drive i systemy sterowania kaskadami pomp. Nudny hydrofor
Firma Danfoss należy do liderów branży napędowej, a nazwa VLT od lat określa przetwornice częstotliwości o najlepszych parametrach technicznych. W artykule zostało zaprezentowane jedno z energooszczędnych napędowych wdrożeń firmy Control-Service z Krakowa, która współpracuje z Danfoss od ponad 10 lat. Control-Service zapewnia kompleksową obsługę klientów, od projektu systemu, po jego realizację, uruchomienie i serwis.

**
Słońce i „magiczny proszek” oczyszczą brudną wodę
Brudną wodę można łatwo oczyścić i wydzielić z niej wartościowe substancje chemiczne. Spektakularny recykling zachodzi dzięki fotokatalizatorom, nad którymi pracują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

**
Nowe kamery termowizyjne do pomiarów rozkładu temperatur w przemyśle
TEST-THERM Sp. z o.o. oferuje całą gamę urządzeń pomiarowych. W swej ofercie posiada m.in.: kamery termowizyjne japońskiej firmy NEC, stacjonarne kamery termowizyjne z wyjściem USB firmy OPTRIS. W styczniu 2012 r. firma OPTRIS wprowadziła na rynek nowe modele kamer stacjonarnych z wyjściem USB, przeznaczonych do pomiarów rozkładu temperatur w przemyśle. Kamera termowizyjna niemieckiej firmy OPTRIS z detektorem 382 x 288 pikseli, wyjściem USB oraz pełnym oprogramowaniem PIConnect plus gratis SDK z .dll dla VC++.

***
Andrzej Przytulski
„Woda jest węglem przyszłości” Juliusz Verne (1874)
Trudno dzisiaj odgadnąć, co miał na myśli ten znakomity dziewiętnastowieczny pisarz. Czy wypowiedziane przez niego słowa powodowane były niepokojem o stan energetycznych surowców kopalnych, których wydobycie w dziewiętnastym wieku wzrosło lawinowo? Być może współtwórca gatunku science fiction przewidywał już wówczas, że za pewien czas ludzkość będzie zmuszona sięgnąć po jeden z pierwiastków tworzących wodę, by zaspokoić swoje rosnące potrzeby energetyczne, a być może jego trafne powiedzenie wynikało z obserwacji, bo przecież energię przepływu wody wykorzystywano do różnych celów od wielu wieków.

***
Florian G. Piechurski
Przeglądowa ocena urządzeń do pomiaru przepływu ścieków
Pomiar przepływu należy do najczęściej wykonywanych i najważniejszych pomiarów w gospodarce wodno-ściekowej. Pomiary te dokonywane są od miejsca poboru wody, aż do jej odprowadzenia w formie ścieków do oczyszczalni. Każdy obiekt gospodarki wodno-ściekowej powinien być objęty pomiarami objętości odprowadzanych ścieków, a wynika to z obowiązujących aktów prawnych: Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. nr 62, poz. 627 m z późniejszymi zmianami); Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U. nr 130/01, poz. 1453); Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. (Dz. U. nr 115, poz. 1229, z późniejszymi zmianami).

ENG Reviewing evaluation of sewage flow measurement
Abstract: Flow measurement is both the most frequently performed and the most important measurement in water and sewage management. These measurements are made from the place where water is collected to its runoff in the form of wastewater. Every facility of water and sewage management should be covered by the measurements of sewage runoff volume. Knowledge of the actual volume of sewage produced is very important, because it enables the proper design, exploitation, modernization of sewerage system, pumping stations, sewage treatment plant and other objects of sewage management system. In many cases, the need of sewage flow measurement is forced by institutions which objective is environmental protection. It is also connected with other requirements, e.g. when applying for water-legal permission, fee determination connected with the entry of wastewater to sewerage system, or control of this wastewater due to the harmful substances during the direct and indirect entry of wastewater into the sewerage system.

***
Tadeusz Stefański, Łukasz Zawarczyński
Sterowanie przepływem i prędkością silnika hydraulicznego w układzie z falownikowym napędem pompy
W pracy analizowano problem regulacji przepływu i prędkości obrotowej silnika hydraulicznego, w układzie sterowania objętościowego i dławieniowego, z pompą o stałej objętości geometrycznej. Do identyfikacji parametrów modeli matematycznych analizowanych obiektów sterowania i doboru parametrów regulatorów zastosowano numeryczną metodę optymalizacji statycznej (metoda complex Boxa). Badania laboratoryjne przeprowadzono dla napędów z silnikami AC, PMSM i BLDC o mocy ok. 2,5 kW.

ENG FLOW AND HYDRAULIC MOTOR SPEED CONTROL IN SYSTEM WITH INVERTER-FED PUMP DRIVE
Abstract: The problem of flow and speed control of an hydraulic motor in volumetric and throttling control system with constant displacement pump is presented. The numerical static optimisation method (complex method) for parametric identification of the system mathematical models and to calculate of controller parameters were used. The tests were carried out for the drives with AC, PMSM and BLDC motors (2,5 kW).

***
Mirosław Kulesza
Rozwiązania systemowe Bosch Rexroth dla przemysłu maszyn górniczych
Górnictwo węgla kamiennego wraz z jego zapleczem dostawców maszyn i urządzeń jest w Polsce ważną częścią gospodarki narodowej. Mimo odwrotu w ostatnich latach w Europie od źródła energii, jakim jest węgiel kamienny, jego światowe wydobycie rośnie. Z pewnością jest to dobra okazja dla producentów sprzętu dla górnictwa do włączenia się do rywalizacji na dostawy swoich wyrobów. Zauważalna od kilku lat jest również tendencja zwiększania nakładów na modernizację krajowych spółek węglowych. W proces ten zaangażowanych jest wielu polskich producentów maszyn górniczych, z którymi współpracuje nasza firma.

***
Adam Walczyński
e-kopalnia w praktyce – wdrożenie systemu monitoringu i diagnostyki pracy maszyn kompleksu ścianowego FL 12/18 w KWK Murcki-Staszic
W latach 2007–2011 w Famur Institute (dawniej: Polskie Centrum Techniki Górniczej) opracowano ideę dołowej infrastruktury informatycznej – e-kopalni. Infrastruktura ta składa się z warstwy sprzętowej (komputerów i urządzeń peryferyjnych przystosowanych do pracy pod ziemią), warstwy komunikacyjnej (łącza światłowodowe stanowiące kręgosłup sieci Ethernet) oraz warstwy programowej (platforma FAMAC DATA). W poprzednich latach, w ramach Konferencji Naukowo-Technicznej „Innowacyjne maszyny i technologie”, prezentowaliśmy poszczególne elementy wchodzące w skład infrastruktury informatycznej, a także pojedyncze systemy na nich oparte. W niniejszym opracowaniu prezentujemy, po krótkim przypomnieniu elementów składowych, referencyjne wdrożenie systemu e-kopalnia, zrealizowane w ramach dostawy przez FAMUR SA kompleksu ścianowego FL 12/18 dla KWK Murcki-Staszic.

***
Krystian Szebesta, Grzegorz Przegendza, Marcin Przegendza, Damian Wojtas
ATUT-MFE – przykład systemu iskrobezpiecznej transmisji i wizualizacji danych w światłowodowej sieci Ethernet firmy ATUT
Wdrożenie nowoczesnych aplikacji sterowania, parametryzacji zdalnego serwisowania i diagnostyki maszyn i podzespołów, monitorowania, analizy i wizualizacji procesu technologicznego czy monitoringu wizyjnego uwarunkowane jest rozwojem odpowiedniej infrastruktury rozległych sieci teleinformatycznych. Zbudowanie niezawodnego i elastycznego systemu iskrobezpiecznej transmisji i wizualizacji danych w światłowodowej sieci Ethernet, pracującej w szczególnie trudnych warunkach eksploatacji górniczej, jest możliwe dzięki szerokiemu wachlarzowi technologii podzespołów platformy ATUT-MFE firmy PPHU ATUT Sp. z o.o.

***
Wyłączny przedstawiciel firmy LINDE w Polsce. Transtools – produkcja i serwis hydrauliki
Znana i licząca się w branży hydrauliki maszynowej firma Transtools od lat koncentruje swą działalność na produkcji, dystrybucji i serwisowaniu elementów oraz układów hydraulicznych stosowanych w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Specjalnością spółki są pompy i silniki wielotłoczkowe.

***
Marek Kostka
Kombajn ścianowy typu KSW-460NE1 w zautomatyzowanym kompleksie ścianowym
W opracowaniu na przykładzie kombajnu typu KSW-460NE1 przedstawiono podstawową funkcjonalność najnowocześniejszych systemów sterowania kombajnów ścianowych przystosowanych do pracy w automatycznym kombajnowym kompleksie ścianowym. Zaprezentowano możliwości automatycznego odwzorowania skrawu wzorcowego jako wewnętrznej funkcji kombajnu oraz sterowania kombajnem online bezpośrednio z nadrzędnego systemu sterowania kompleksem.

***
Łucjan Gajda
Wydajność ścian w Kompanii Węglowej SA
Kluczowym zagadnieniem w prowadzeniu efektywnej produkcji węgla jest osiągnięcie odpowiedniej wydajności w poszczególnych ścianach wydobywczych. „Odpowiedniej” oznacza na poziomie planowanym, uwzględniającym rachunek ekonomiczny oraz czynniki ryzyka niewykonania planu. Celem oceny wydobycia ze ścian w kopalniach Kompanii Węglowej przeprowadzono analizę danych statystycznych w tym zakresie za listopad 2011 r., która wykazała, że ponad 38% wydobycia dobowego pochodzi ze ścian o wydajności powyżej 4000 t/dobę. Ściany te stanowią tylko ok. 19% liczby wszystkich analizowanych ścian.

***
Stanisław Lasek, Zbigniew Gach, Michał Skrabaka, Czesław Stach
Alternatywa dla techniki strugowej w kopalniach wydobywczych wchodzących w skład KHW SA Wybieranie cienkich pokładów węgla kamiennego kombajnowym kompleksem ścianowym
W artykule przedstawiono możliwości eksploatacji pokładów cienkich w kopalniach wchodzących w skład Katowickiego Holdingu Węglowego. Przeanalizowano ilość węgla, którą z pokładów cienkich można wyeksploatować, oraz jego podstawowe parametry, tj. wartość opałową, zawartość popiołu i zawartość siarki. Ponadto przedstawiono charakterystykę techniczną kombajnowego kompleksu ścianowego dla ścian niskich firmy Famur, który jest stosowany przy eksploatacji pokładów cienkich w KWK „Murcki-Staszic” Ruch „Staszic”.

***
Zdzisław Budzyński, Krzysztof Kaczmarczyk, Edward Pieczora
Akumulatory nowej generacji w górniczych systemach transportowych na przykładzie ciągnika PCA-1
Przedstawiono innowacyjne rozwiązanie ciąg­nika akumulatorowego podwieszonego, w którym zastosowano nowej generacji akumulatory litowo-jonowe. Szczególną uwagę zwrócono na zasilanie i sterowanie ciągnika PCA-1, przystosowanego do pracy w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego. Bateria akumulatorów przystosowana jest do doładowywania z ogólnodostępnych urządzeń górniczych będących na wyposażeniu kopalń.

***
Antoni Kozieł, Dariusz Jasiulek, Krzysztof Stankiewicz, Sławomir Bartoszek
Inteligentne systemy mechatroniczne w maszynach górniczych
Inteligentne, rozumiane jako zdolne do adaptacji i uczenia się, systemy sterowania i automatyzacji zdobywają coraz szersze grono odbiorców. Wzrasta także obszar implementacji systemów inteligentnych w polskim górnictwie węgla kamiennego, szczególnie ze względu na konieczność ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa pracy załóg oraz potrzebę zwiększenia efektywności wydobycia. W opracowaniu przedstawiono wybrane prace realizowane w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG w zakresie nowoczesnych, inteligentnych systemów mechatronicznych, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w górnictwie oraz obniżają energochłonność procesu technologicznego produkcji węgla. Omawiane prace obejmują swoim zakresem systemy automatyki, monitoringu i wizualizacji, techniki sztucznej inteligencji oraz systemy ewidencji, doskonale wpisujące się we współczesne kierunki rozwoju górniczych systemów mechanizacyjnych, opisane m.in. w projekcie foresight pt. „Scenariusze rozwoju technologicznego przemysłu wydobywczego węgla kamiennego”.

ENG Intelligent mechatronic systems in mining machines
Abstract: Intelligent control and automation systems, i.e. the systems capable for adaptation and learning, gain wider group of users. The area of implementation of intelligent systems in the Polish hard coal mining industry also extends, especially due to the necessity of continuous increase of work safety and due to the need of increasing of production effectiveness. Selected projects realized at the KOMAG Institute of Mining Technology as regards state-of-the-art, intelligent mechatronic systems, which increase the safety in the mining industry and which reduce energy consumption of technological process of coal production, are presented in the paper. Discussed projects include automatics, monitoring and visualization, technologies of artificial intelligence and systems of recording, which perfectly fit to present directions of development of mining mechanization systems described, among others, in the foresight project entitled “Scenarios of technological development of the hard coal mining industry”.

 ***
Przemysław Wiszniowski, Dariusz Babecki, Krzysztof Zych
Praktyczne wykorzystanie monitorowania bezprzewodowego na przykładzie bezprzewodowego systemu wspierania logistyki WLSS™ zastosowanego w transporcie podziemnym
Artykuł prezentuje możliwości opracowanego w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG systemu bezprzewodowego wspierania logistyki dla transportu podziemnego WLSS™. Przedstawiona została budowa oraz podstawowe funkcje realizowane przez opracowane rozwiązanie, związane z monitorowaniem, komunikacją oraz wizualizacją.

***
Jan Marianowski
Automatyzacja funkcjonowania maszyn roboczych w skalnym górnictwie podziemnym i odkrywkowym
Sprecyzowano motywy wprowadzania zdalnego sterowania pracą ciężkich maszyn roboczych w górnictwie. Opisano systemy sterowania i kontroli pracy tych maszyn. Szczególny nacisk położono na sposoby nawigacji maszynami w górnictwie podziemnym oraz odkrywkowym. Jak dotąd w dziedzinie automatyzacji osiągnięto pozytywne rezultaty wprowadzając ją do ładowarek i wozów odstawczych w kopalniach pod ziemią oraz do wiertnic pracujących w kopalniach odkrywkowych.

ENG AUTOMATION OF HEAVY DUTY MACHINE OPERATION INTO UNDERGROUND AND OPENCAST ROCK MINING
Abstract: The motives of application of remote control to heavy duty machine operation into mining have been defined. The systems of control and monitoring of these machines have been described. A particular attention was given on machine navigation ways into underground and opencast mining. Up till now there were only achieved the satisfactory results of implementation of automation in mining into loaders and haulage cars in underground mines and also to drilling rigs operating in opencast mines.

***
Antoni Kalukiewicz
Innowacje w mechanizacji i automatyzacji polskiego górnictwa podziemnego
Współczesne górnictwo w Polsce pod względem ilości wydobywanego urobku osiągnęło na przestrzeni ostatnich lat pewien poziom stabilizacji. Dopasowało ono poziom wydobycia do zapotrzebowania i możliwości racjonalnej ekonomicznie sprzedaży wydobywanych kopalin (węgiel, kruszywa itp.). W mniejszym zakresie stwierdzenie to dotyczy górnictwa rud.

***
II Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi
Stworzenie forum wymiany doświadczeń, dotyczących aktualnych problemów górnictwa rud miedzi w Polsce i na świecie, stało się podstawą do zorganizowania II Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi. Inicjatywę taką podjął po raz kolejny Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Lubinie przy poparciu Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

***
Jubileuszowe XX Międzynarodowe Targi WOD-KAN w Bydgoszczy
W dniu 22 maja 2012 r. rozpocznie się XX jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012. Targi odbędą się w Bydgoszczy, a po raz czwarty na terenach malowniczo położonego Centrum Wystawienniczo-Targowego w Myślęcinku.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie”. PRODUKT ROKU 2012
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” pod patronatem Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie organizuje kolejną edycję konkursu, którego celem jest wyróżnienie nowych urządzeń i rozwiązań technicznych oraz przedstawienie ich Czytelnikom. Pragniemy również przybliżyć Państwu firmy i producentów, którzy dzięki innowacyjnym technologiom oraz nowoczesnej myśli technicznej wzbogacają polski rynek o nowatorskie rozwiązania i aplikacje.

Reklama