Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2008

Napędy i Sterowanie
numer 02/2008


Smart micro drive: mały smd stworzony do wielkich zadań
Czy do Państwa zadań potrzebne są cyfrowe i analogowe wejścia, wstępnie wprowadzone prędkości, czy może wyświetlacz z modułem obsługi? A przestrzeń montażowa w szafie sterującej oraz budżet – czy nie są ograniczone? Przemiennik częstotliwości to kompromis zaawansowanej technologii i rozsądnej ceny! Gdziekolwiek dobrano serię smd, dostarczono nie tylko produkt, ale również sprawdzoną technologię i wiarygodność producenta!

***
Rozwiązania branżowe MOTOX dla specyficznych sektorów przemysłowych
Motoreduktory wraz ze swoimi podstawowymi właściwościami, takimi jak dostosowanie prędkości czy podwyższenie momentu obrotowego, mają ogromny udział w licznych rozwiązaniach najrozmaitszych aplikacji napędowych. Zastosowanie jednak odpowiednich opcji specjalnych, spełniających założenia i wymogi poszczególnych branż, daje możliwość niezawodnej pracy nawet w najtrudniejszych warunkach, w najbardziej wymagających sektorach przemysłowych.

***
Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Elementy współpracy elektrycznych urządzeń blokujących i czujników położenia z osłonami maszyn – cz. I
W procesie redukcji ryzyka maszyny, zgodnie z normą PN-EN 12100-2, należy przede wszystkim położyć nacisk na konstrukcję bezpieczną samą w sobie, lecz oczywiście w praktyce całkowite wyeliminowanie ryzyka tą drogą zwykle nie jest możliwe. Należy wówczas zastosować techniczne środki bezpieczeństwa, aby chronić obsługę maszyny i inne osoby, które mogą znaleźć się w jej otoczeniu. Podstawowym środkiem ochrony są osłony. Mogą być one stałe lub ruchome. Za osłony stałe należy uważać takie konstrukcje, które nie zostały zaprojektowane w sposób pozwalający na zmianę ich położenia bez jednoczesnej zmiany położenia całej maszyny. Osłony stałe powinny być albo przyspawane do konstrukcji, albo możliwe do usunięcia tylko z użyciem narzędzi.

***
Thomas Hund
Oszczędność dzięki łagodnemu rozruchowi. Softstarty chronią maszynę i sieć
W większości przemysłowych układów napędowych używane są silniki indukcyjne trójfazowe. „Klasyczny” rozruch bezpośredni lub gwiazda – trójkąt wywołuje jednak niekorzystne i kosztowne zjawiska uboczne, takie jak udary mechaniczne zwiększające zużycie elementów czy przepięcia łączeniowe w sieci zasilającej. Softstarty pomagają uniknąć tych zjawisk i obniżają koszty, chroniąc odbiorniki i sieć. Dzięki softstartom silnik indukcyjny trójfazowy z obciążeniem przyspiesza bez szarpnięć. Zasilanie silnika jest sterowane w fazie rozruchowej w sposób płynny.

***
Marek Kubaczka
Typoszereg motoreduktorów „BB Line” firmy BEFARED
Firma BEFARED od kilku lat produkuje typoszereg motoreduktorów „BB Line”. Jego nazwa odzwierciedla połączenie wieloletniej tradycji firmy BEFARED w produkcji zespołów napędowych z nowoczesną myślą techniczną. Tradycję uwidoczniono w literach „BB” nawiązujących do logo firmy z minionych lat, kiedy to firma BEFARED była niekwestionowanym liderem na rynku krajowym, natomiast wyraz „Line” jest odzwierciedleniem nowości, nowej koncepcji, nowego programu produkcji.

***
NORD rozbudowuje siedzibę
Pomieszczenia i urządzenia w siedzibie firmy NORD w Bargteheide koło Hamburga w Niemczech są obecnie rozbudowywane, a plany przewidują zwiększenie tamtejszej powierzchni z 31 300 m2 do 52 000 m2 do 2009 r.W trakcie rozbudowy powstanie w Bargteheide 100 nowych miejsc pracy dla wysoko kwalifikowanych pracowników.

***
Nowa odsłona internetowej strony NORD
Nowa strona www firmy Getriebebau NORD powoduje, że serca inżynierów biją szybciej. Olbrzymie żurawie w urządzeniach portowych lub ruchome konstrukcje dachowe na nowoczesnych stadionach sportowych – nie tylko dla wielu takich wielkich projektów jeden z największych dostawców techniki napędowej zaopatruje cały świat w motoreduktory oraz elektroniczne urządzenia mocy.

***
Mirosław Łukiewski
Przemysłowe zastosowania transformatorów i dławików
Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie i rozwój przemysłu bez energii elektrycznej. Wiele procesów przemysłowych wymaga dostarczenia ogromnej energii – często elektrycznej. Przemysłowe napędy, systemy sterowania i kontroli również realizowane są elektrycznie. Energią elektryczną stosunkowo łatwo można zasilić zakłady przemysłowe czy konkretne urządzenia. Można również zmieniać lub poprawiać jej parametry użytkowe za pomocą transformatorów, dławików, filtrów czy urządzeń energoelektronicznych.

***
Tomasz Zawilak, Ludwik Antal, Jan Zawilak
Wpływ obciążenia na odkształcenie prądu w silniku prądu przemiennego z magnesami trwałymi
Maszyny synchroniczne z magnesami trwałymi (z ang. LSPMSM – Line Start Permanent Magnet Synchronous Motor) przystosowane do rozruchu bezpośredniego mają liczne zalety w stosunku do silników indukcyjnych przy zachowaniu prostoty obsługi. Do wad należy zaliczyć znacznie większą, w porównaniu z silnikami indukcyjnymi, zawartość wyższych harmonicznych indukcji, prądu oraz momentu elektromagnetycznego [5]. Prostokątny rozkład siły magnetomotorycznej magnesów generuje wyższe harmoniczne strefowe (głównie 5 i 7). Brak skosu pakietu wirnika utrudnia eliminację harmonicznych żłobkowych.

***
Jacek Zarzycki
Oprogramowanie do sterowników PLC wreszcie po polsku!
Dla tych automatyków, których aspiracje wykraczają poza możliwości przekaźników programowalnych, firma Moeller Electric ma dwie niezwykle ciekawe propozycje. Pierwszą z nich jest sterownik programowalny easyControl (EC4P) – pierwszy w pełni swobodnie programowalny sterownik w rodzinie easy. Drugą jest środowisko programistyczne easySoft CoDeSys – teraz dostępne w języku polskim!

***
Enkoder inkrementalny HOG 10 firmy BaumerHübner w terminalu kontenerowym
Antwerpia jest największym miastem portowym w Belgii i drugim po Rotterdamie miastem portowym Europy z przeładunkiem na poziomie 100 milionów ton rocznie. Posiada jeden z największych terminali kontenerowych, w którym pracuje 60 ogromnych dźwigów, służących do przeładunku kontenerów. Wszystkie pracujące w terminalu dźwigi przystosowane są do obsługi statków w tzw. standardzie Panamax. Długość wysięgnika dźwigu odpowiada długości 17 kontenerów.

***
Paweł Łoś
Najbardziej innowacyjna generacja komputerów przemysłowych B&R APC620
B&R rozwija i produkuje komputery dla zastosowań przemysłowych od ponad dziesięciu lat. W odróżnieniu od szybko przeistaczającego się rynku konsumenckiego, ciągłość i kompatybilność utrzymywana przez wiele lat oraz możliwość śledzenia wszystkich wersji produktów ma w dziedzinie automatyki kluczowe znaczenie. Setki tysięcy systemów komputerowych B&R zainstalowanych u naszych klientów na przestrzeni wielu lat dowodzą, że B&R spełnia wymagania branży.

***
Programowalny system bezpieczeństwa PNOZmulti firmy PILZ. NOWOŚĆ – możliwość wymiany danych pomiędzy zestawami
Bezpieczne Sieci Przemysłowe są w stanie sprostać nawet bardzo skomplikowanym zadaniom. Obecnie między kilkoma systemami bezpieczeństwa PNOZmulti możliwa jest już prosta wymiana danych dzięki nowemu modułowi komunikacyjnemu PNOZml1p. Do wielofunkcyjnego systemu bezpieczeństwa PNOZmulti dostępne są obecnie moduły połączeniowe, które umożliwiają komunikowanie się między sobą kilku jednostek bazowych.

***
Rafał Jankowski
CON-TECH. Mobilne serwisy hydrauliki siłowej
Współpraca firmy CON-TECH z producentami z branży Automotive owocuje zleceniami na remonty i przeglądy serwisowe już eksploatowanych instalacji hydraulicznych bądź wykonania nowych, niezbędnych dla utrzymania cyklu produkcyjnego. Renomowany producent elementów wyposażenia wnętrz samochodów, francuska firma FAURECIA, powierzyła nam odpowiedzialne zadanie wykonania w jednym ze swoich zakładów w Wałbrzychu instalacji hydrauliczno-chemicznej do syntezy pianki poliuretanowej.

***
Następna generacja systemów SCADA
W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój systemów do nadzoru i wizualizacji SCADA. Powodem takiej sytuacji jest zarówno implementacja nowych technologii i funkcjonalności, jak i rosnące wymagania rynku. Sukces systemów SCADA zależy dziś jednak już nie tylko od dostosowania się do potrzeb rynku, lecz przede wszystkim od umiejętności ich przewidywania. Przykładem doskonale obrazującym proces rozwoju systemów SCADA jest historia oprogramowania Wizcon®Supervisor™.

***
Thorsten Behr, Lutz Rahlves
Wykorzystanie zalet technologii IT do rozbudowy techniki sterowania
Technologia IT lub, innymi słowami, technika przetwarzania danych i informacji ukształtowała i zmieniła wszystkie obszary życia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Pod wpływem technologii IT postępu dokonał również świat automatyki i w przyszłości nadal będzie nią inspirowany. Połączone siecią Ethernet maszyny produkcyjne, komputery przemysłowe z opartym na systemie Windows oprogramowaniem aplikacji oraz systemy wyższego poziomu do planowania zasobów (ERP) – to kilka przykładów powszechnie dziś stosowanych technologii IT.

***
Kontrola gumy pióra wycieraczki samochodowej w procesie produkcji
Wysokie wymagania jakościowe na produkty masowo wytwarzane skłaniają producentów do stosowania najnowszych technik automatycznej identyfikacji błędów bezpośrednio na linii produkcyjnej. Wytłaczane w sposób ciągły na linii produkcyjnej profile pióra gumowej wycieraczki samochodowej są kontrolowane bezpośrednio na stanowisku pomiarowym w linii produkcyjnej.

***
Siłownik znormalizowany DNCI z przetwornikiem pomiarowym DADE
DNCI – Pierwszy napęd tłoczyskowy Festo ze integrowanym, inkrementalnym przetwornikiem położenia. Łącznie z przetwornikiem pomiarowym DADE tworzy idealną kombinację dla jednoczesnej realizacji ruchu liniowego i pomiaru położenia. Integracja układu pomiarowego w przedniej pokrywie siłownika i na tłoczysku zapewnia kompaktowość i niezawodność.

***
Maria Graczyk
Silniki indukcyjne klatkowe z wirnikiem zalewanym miedzią
Ponad 60% wytwarzanej energii elektrycznej zużywane jest przez silniki indukcyjne, a szczególnie silniki klatkowe. Stąd duże znaczenie ich sprawności. Powszechnie w silnikach indukcyjnych klatkowych od wielu lat stosowana jest niezmiennie ta sama technologia, konstrukcja oraz materiały. Ogranicza to praktycznie możliwość zwiększania sprawności (bez nadmiernego zwiększania gabarytów). Jednym ze sposobów budowy silników energooszczędnych bez powiększania gabarytów, jest zastosowanie miedzianej klatki wirnika. Zastąpienie aluminium miedzią pozwala zmniejszyć oporność wirnika, a więc i jego straty o ok. 40%, co przekłada się np. na wzrost współczynnika sprawności (zależnie od mocy silnika) o ok. 1% do kilku procent. Stosowanie klatki miedzianej prętowanej nie jest opłacalne w silnikach o mocy poniżej kilkuset kW.

***
Łukasz Szymczak
Gigabitowy przemysłowy switch do tworzenia redundantnych sieci Ethernet MOXA EDS-510A
Firma Moxa to znany producent wysokiej jakości urządzeń do sieci typu Ethernet przemysłowy o wieloletniej tradycji i doświadczeniu. Jedną z nowszych serii switchy z oferty tego producenta jest rodzina przełączników EDS-510A, wyposażona w bardzo funkcjonalny zestaw interfejsów sieciowych: trzy porty gigabitowe (w zależności od modelu: do skrętki lub do modułów SFP/mini-GBIC) oraz siedem portów Ethernet 10/100BaseT(X), złącza RJ45.

***
Arkadiusz Jestratjew
Analiza czasowa sterowników PLC z pojedynczym źródłem przerwań
Rozszerzenie klasycznego modelu programowego sterowników PLC o funkcjonalność zgłaszania i obsługi przerwań, a co za tym idzie, możliwości asynchronicznej obsługi zdarzeń i pracy wielozadaniowej, wymaga gruntownej modyfikacji stosowanych dotychczas metod ich analizy czasowej. W artykule przedstawiono metodę analizy czasowej sterowników PLC z układami przerwań, w których aktywne jest pojedyncze źródło przerwań. Przypadek taki jest istotny w praktyce przemysłowej, gdy jedynym źródłem przerwań jest wymagający asynchronicznej obsługi koprocesor komunikacyjny sterownika PLC.

***
Technologia przekazu informacji masowej staje się coraz bardziej dostępna. Telebim
Do niedawna nie było możliwe pokazywanie wielkoformatowego obrazu przeznaczonego dla szerokiego grona odbiorców w czasie rzeczywistym, w świetle dziennym w zadawalającej jakości. Technologia kineskopu telewizyjnego ograniczona była gabarytem, z kolei projektory nadawały się tylko do użytku w godzinach wieczornych lub nocnych. Do dnia dzisiejszego nawet technologia LCD, z którą wiązano szerokie nadzieje, nie radzi sobie ze światłem słonecznym, co powoduje, że może być używana wyłącznie w pomieszczeniach. Jeszcze do niedawna diody LED również nie potrafiły sprostać temu problemowi, gdyż jasność ich była niewystarczająca i nawet z pojawieniem się diod o dużej jasności pozostawał problem niewielkiego kąta świecenia (ok. 15–20°), co powodowało, że ich światło było widoczne tylko na wprost odbiorcy.

***
Przewody sterownicze oraz kable sygnalizacyjne marki CET
CET, jako przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji przewodów słaboprądowych, otworzył właśnie nowy rozdział swojej działalności produkcyjnej, wprowadzając do oferty nowe, nieprodukowane wcześniej wyroby. Nowo uruchomiony park maszynowy w jesieni zeszłego roku rozpoczął produkcję kabli sygnalizacyjnych. Produkty te ujrzały światło dzienne już w lipcu 2007 r. Wtedy jednak musiały zostać poddane badaniom technicznym, które zostały przeprowadzone w laboratorium firmy oraz w zewnętrznym urzędzie certyfikującym.

***
„Triflex RS” do prowadzenia przewodów przy małej przestrzeni. Ściśle przy ramieniu robota
Faliste przewody giętkie z tworzywa sztucznego stosowane w robotyce mogą ulec pęknięciu lub rozerwaniu. Nie potrafią także poradzić sobie z problemem skręcania. Z tego powodu ekspert w dziedzinie systemów zasilania – firma igus GmbH z Kolonii – stworzył wielowymiarowy ruchomy system prowadzenia przewodów „Triflex R” ze zdefiniowaną swobodą ruchu w osi X, Y oraz Z. Specjalnie na potrzeby zastosowań na małej przestrzeni konstrukcyjnej dostępny jest teraz – jako nowość – uniwersalny moduł o nazwie „Triflex RS”, który umożliwia prowadzenie systemu zasilania równolegle do ramienia robota w sposób zapewniający oszczędność miejsca oraz zapobiegający tworzeniu się pętli.

 ***
Prowadniki przewodów, przewody, indukcja, bezprzewodowość – zgłaszanie uczestnictwa do 28 lutego – przyznanie nagród na Targach w Hanowerze 2008. Pierwszy konkurs w dziedzinie systemów zasil
Firma igus GmbH, Kolonia, wiodący producent systemów prowadzenia przewodów wraz z przewodami i wszelkimi akcesoriami, wspólnie z uznanymi partnerami powołała do życia konkurs „vector award”. Twórcy konkursu poszukują śmiałych zastosowań w zakresie zasilania w energię. Zastosowania te można realizować przy pomocy wszechstronnych prowadników przewodów i przewodów lub też na bazie indukcji i bezprzewodowości jako młodszych technologii. Zgłoszenia udziału w konkursie będą przyjmowane do dnia 28 lutego 2008 r.

***
Obracanie i wytrzymałość. Nowość: Odporny na skręcanie przewód specjalny „Chainflex CF Robot”
Ekranowane przewody stosowane w warunkach działania obciążeń skręcających wciąż jeszcze charakteryzują się wysoką awaryjnością. Eksperci w dziedzinie systemów zasilania i transmisji danych, firma igus GmbH z Kolonii, skonstruowała obecnie ekranowany przewód 3D, którego ekranowana żyła wytrzymuje nawet wysokie obciążenia skręcające. Nowy przewód „Chainflex CF Robot”, przeznaczony do stosowania w prowadnikach przewodów, jest pierwszym produktem z całej serii nowych przewodów specjalnych.

 ***
Klaudiusz Szymczak
Podstawowe informacje o integracji systemów zarządzania
Wiele przedsiębiorstw wdraża coraz częściej więcej niż jeden system zarządzania. Rodzi się zawsze w takiej sytuacji pytanie, jak to robić, aby prace wdrożeniowe przebiegły sprawnie i stosowanie systemu zarządzania nie było uciążliwe dla przedsiębiorstwa, a przynosiło wymierne korzyści. Rozwiązaniem jest integracja systemów zarządzania. Jakie systemy zarządzania integrujemy? Integracja systemów zarządzania polega na połączeniu podobnych elementów występujących w różnych systemach oraz wykorzystaniu tych elementów, które są przedmiotem zainteresowania różnych norm, ale z innych powodów.

***
Jakub Skowroński
Systemy wprowadzania kabli i przewodów
Szwajcarska firma AGRO została założona w 1953 r. Jest producentem innowacyjnych, wysokojakościowych dławnic kablowych. Jako producent AGRO zajmuje czołowe miejsce na rynku światowym, co zawdzięcza szerokiej ofercie produktów, jakości oraz funkcjonalności i niezawodności. Dławnice z tworzywa sztucznego, metalu lub stopów metali służą do wprowadzania kabli do urządzeń, obudów i szaf sterowniczych. Ich główne zadanie polega na wprowadzeniu kabli i uszczelnieniu przed ciałami obcymi oraz płynami. Stawia się im różne wymagania, jak np. wytrzymałość mechaniczna i termiczna lub integracja dodatkowych funkcji w dławnicy.

***
Akwizycja w USA z NASDAQ w tle. Ponar Wadowice wyznacza nowe trendy
Ponar Wadowice kupi 50,5% udziałów amerykańskiej firmy Georgia Hydraulic Cylinders. Po raz pierwszy w historii rynku kapitałowego polska spółka giełdowa przejmie firmę produkcyjną w Stanach Zjednoczonych. To na pewno przełomowy krok w historii Ponaru. Proces poszukiwania wiarygodnego partnera, mającego podobną wizję przyszłości rynku hydrauliki na świecie, nie mógł być krótki. Upływ czasu sprawił, że nie wszyscy nasze plany traktowali jako w pełni wiarygodne. Tym bardziej jestem dumny, że rozbudowa grupy kapitałowej Ponaru przebiega zgodnie z zapowiedziami o stworzeniu globalnego dostawcy siłowników przemysłowych – podkreśla Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru Wadowice.

***
Dobry start Ponaru Silesia
Ponar Silesia, spółka zależna giełdowego Ponaru Wadowice, podpisała pierwszy duży kontrakt z klientem zagranicznym. W bieżącym roku dostarczy mu produkty o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mln zł. Ponar Silesia specjalizuje się w projektowaniu oraz wykonawstwie układów hydraulicznych. – W niecałe trzy miesiące od uruchomienia fabryki udało nam się zdobyć zlecenie na wymagającym rynku zagranicznym.

***
Ryszard Dindorf
System sprężonego powietrza w elektrofiltrach i instalacji usuwania suchego popiołu
W artykule przedstawiono problem energooszczędnego wykorzystania systemu sprężonego powietrza do usuwania popiołu z elektrofiltrów oraz transportu pneumatycznego suchego popiołu na przykładzie elektrowni cieplnej opalanej węglem kamiennym. W projektowaniu instalacji pneumatycznych konieczne jest kompleksowe podejście do racjonalizacji zużycia energii przy wytwarzaniu, dystrybucji i użytkowaniu sprężonego powietrza. Praktyka pokazuje, że użytkownicy, konstruktorzy i projektanci nie mają dostatecznej świadomości do podejmowania konkretnych działań zmierzających do oszczędności sprężonego powietrza w systemach pneumatycznych. W warunkach przemysłowych stosowany jest audyt sprężonego powietrza, który pozwala ustalić potencjał oszczędności energii w zakładowych systemach sprężonego powietrza.

***
Henryk Chrostowski, Zygmunt Popczyk, Jolanta Szadkowska
Rynek produktów pneumatyki i hydrauliki – krajowy, europejski i globalny – w świetle danych statystycznych CETOP
Informacje o udziałowcach i strukturze rynku, o aktualnych i przyszłych trendach, obojętne czy dotyczy to skali globalnej czy tylko krajowej, są podstawą decyzji strategicznych podejmowanych w małych, średnich, dużych przedsiębiorstwach i wielkich korporacjach przemysłowych. Dlatego europejska organizacja zrzeszająca producentów, użytkowników i sprzedawców hydrauliki i pneumatyki CETOP – Europejski Komitet ds. Hydrauliki i Pneumatyki zbiera, gromadzi, analizuje i udostępnia swoim członkom dane o sytuacji na rynku.

***
Elementy i systemy pneumatyczne Parkera sprawdzają się w najrozmaitszych gałęziach przemysłu!
Konsekwentne wprowadzanie na rynek innowacyjnych, najwyższej jakości produktów w powiązaniu z doskonałą obsługą klientów pozwala osiągnąć sukces. Parker Hannifin wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, co odzwierciedla się w niezmiernie bogatej i stale poszerzanej ofercie produktowej firmy. Częścią tej oferty są elementy i systemy pneumatyczne. Firma opracowała elementy pneumatyki odporne na ścieranie, pustynne upały, nordyckie chłody czy działanie silnych detergentów w aplikacjach wymagających mycia.

***
Henryk G. Sabiniak
Dobór przekładni zębatych do napędów maszyn i urządzeń mechanicznych pracujących na rzecz inżynierii środowiska
Większość urządzeń mechanicznych pracujących na rzecz inżynierii i ochrony środowiska to urządzenia wolnoobrotowe, tzn. wymagają redukcji prędkości obrotowej pomiędzy źródłem napędu a napędzaną maszyną. Związane jest to z jednoczesnym znaczącym wzrostem momentu obrotowego na wale napędowym reduktora zębatego. Urządzeniami, które spełniają tak postawione wymagania, są przekładnie zębate, a pośród nich szczególnie reduktory ślimakowe.

***
Najlepsza praca dyplomowa 2007
W kolejnej edycji konkursu krakowskiej firmy ASTOR na najlepszą pracę dyplomową 2007 r. – zorganizowanego w ramach działań wspierających edukację – laureatem został Andrzej Latała z Politechniki Krakowskiej. I miejsce zdobył za „Projekt sterowania i wizualizacji procesu neutralizacji ścieków silnie kwaśnych w farmaceutycznej oczyszczalni ścieków”. Praca dyplomowa została wykonana na podstawie artykułu autorstwa Andrzeja Kopczyńskiego i Marcina Wojtczaka opublikowanego na Politechnice Gdańskiej, a zatytułowanego „Koncepcja automatycznego sterowania procesem neutralizacji ścieków silnie kwaśnych w zakładach farmaceutycznych”.

***
Maria J. Jończy
Jubileusz 80. urodzin Profesora Adama Klicha
Zorganizowane w styczniu br. uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie poświęcone zostało jubileuszowi 80. urodzin wybitnego inżyniera, konstruktora i autorytetu w dziedzinie maszyn i urządzeń górniczych. – Prof. Adam Klich należy do elitarnego grona pracowników tworzących poczet najwybitniejszych postaci naszej Alma Mater – powiedział podczas spotkania dziekan prof. dr hab. inż. Janusz Kowal.

***
HANNOVER MESSE – lider wśród imprez branżowych
Ochrona środowiska, nowoczesne elektrownie oraz roboty mobilne, a także nowe perspektywy wynikające ze współpracy z Japonią, krajem partnerskim tegorocznej edycji Targów – to problematyka, która w szczególności zostanie zaakcentowana podczas HANNOVER MESSE 2008. Ta najważniejsza światowa impreza z zakresu technologii dla przemysłu odbędzie się w dniach 21–25 kwietnia 2008 r. w Hanowerze. W jej ramach przygotowano dziesięć wiodących targów specjalistycznych

***
Ryszard Klencz
Monitoring, automatyzacja, eksploatacja w inżynierii środowiska – 2008
Konferencja w cyklu „Monitoring, automatyzacja, eksploatacja w inżynierii środowiska – 2008” stała się wydarzeniem tworzącym płaszczyznę dyskusji między naukowcami i praktykami zajmującymi się gospodarką wodno-ściekową. Patronat honorowy Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Łódź, Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Pol. Śl., Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Pol. Śl., Instytutu Automatyki AGH podkreślał wagę tego wydarzenia.

Reklama