Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2015

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2015


Mariusz Snowacki
Green Economy™
Wszystkie produkty przechodzą cykl życia składający się z poszczególnych etapów, tj. od wykorzystania surowców i zasobów naturalnych, poprzez produkcję, pakowanie, transport, użytkowanie, recykling do ostatecznego unieszkodliwiania tych produktów. Każdy z tych etapów ma wpływ na środowisko naturalne. Więcej niż 80% wpływu na środowisko mają decyzje podejmowane już na etapie projektowania produktów, a ponad 10% wpływu na środowisko ma właściwe jego użytkowanie.

***
Rozwiązania dla przemysłu ciężkiego. Wszechstronne przekładnie przemysłowe o dużej mocy
Dla zastosowań wymagających ekstremalnych wartości znamionowych momentu obrotowego do napędu urządzeń pracujących pod bardzo dużymi obciążeniami zastosowanie mają odpowiednie przekładnie przemysłowe. Modułowa koncepcja techniki napędowej firmy SEW-Eurodrive pozwala na optymalne dopasowanie przekładni przemysłowych do szerokiego zakresu zróżnicowanych zastosowań. Dla specjalnych wymagań realizowane są projekty uwzględniające kompaktowe zespoły napędowe.

***
Energetab 2015 – największe w Polsce targi w branży energetycznej
Przed nami kolejna, już 28. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2015, które odbędą się w dniach: od 15 do 17 września br. ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. To jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego.

***
Elektrohydraulika dla przemysłu rafineryjnego oraz wydobywczego Oil & Gas. Rozwiązania EX-proof dla środowisk zagrożonych wybuchem
Elektrohydraulika jest najbardziej rozpowszechnioną technologią kontroli ruchu/pracy w przemyśle rafineryjnym. Kontroluje pracę takich elementów, jak: wciągarki łańcuchowe, windy kotwiczne czy układy/systemy wiercenia i wydobycia.

***
Mariusz Czechowicz
XXIV Seminarium Naukowo-Techniczne KOMEL „Problemy Eksploatacji Maszyn i Na­pędów Elektrycznych”
W dniach 27–29.05.2015 r. w Ry­trze po raz 24. spo­tkali się uczestnicy Seminarium Naukowo-Technicznego „Pro­blemy Eksploata­cji Ma­szyn i Napędów Elek­trycz­nych”, orga­nizowanego przez Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL z Katowic. Patronat nad Seminarium objął Komi­tet Elektrotechniki PAN.

***
II Łódzkie Targi Energetyczne. Efektywność Energetyczna
11 czerwca 2015 r. zakończyła się druga edycja Łódzkich Targów Energetycznych. Innowacyjne technologie, profesjonalne konferencje i branżowe panele dyskusyjne zachęcały do zwiedzania osoby zainteresowane generowaniem i użytkowaniem energii w sposób zrównoważony.

***
Rossi – sprawdzone rozwiązania napędowe dla przemysłu
Rossi dostarcza rozwiązania napędowe dla wielu branż przemysłu już od ponad sześćdziesięciu lat. Firma, założona w 1953 r. przez Gilio Rossiego, przeszła długą drogę – rozwijając się stopniowo od lokalnego producenta przekładni aż do wielozakładowej grupy kapitałowej, stanowiącej obecnie ważną część dużego szwajcarskiego koncernu Habasit AG.

***
BEFARED SA cechuje postęp techniczny i nowoczesność
Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED SA w Bielsku-Białej jest głównym na rynku polskim producentem reduktorów i motoreduktorów ogólnego zastosowania. W ciągu wielu lat działalności BEFARED rozwinął produkcję znormalizowanych typoszeregów reduktorów zębatych o takim stopniu normalizacji, typizacji i unifikacji, że wielka liczba ich zastosowań przy niewielkiej liczbie różnych części i podzespołów jest możliwa do wykonania przy użyciu półautomatycznych obrabiarek zespołowych i linii obróbczych, a więc technologią jak w warunkach produkcji seryjnej.

***
Przenoszenie, pompowanie, mieszanie i tłoczenie – napędy NORD zapewniają niezawodną pracę maszyn w fabryce czekolady austriackiej firmy Zotter. Systemy napędowe NORD pokazują się ze słodkiej strony
Od ziarna kakao aż do finalnego produktu – różnorodne napędy NORD DRIVESYSTEMS są wykorzystywane do szerokiego wachlarza procesów przy produkcji czekolady w zakładzie Zotter. Proces produkcji czekolady składa się z wielu etapów. Dodatki i mieszanki, czy to w stanie stałym, w formie sypkiej czy płynnej, znajdują się przez całe godziny i dni prawie bez przerwy w ruchu. Dbają o to niezawodne systemy napędowe. W fabryce czekolady w południowo-wschodniej Austrii ich żywotność i wysoki stopień bezawaryjności mają podwójne znaczenie. Po pierwsze bezawaryjny przebieg procesu jest ważny dla jakości produktu końcowego. Po drugie produkcję oglądają na bieżąco goście, więc praca musi przebiegać bez jakichkolwiek zakłóceń.

***
Anna Szymczak
Do 80% dotacji na zakup usług badawczych przez firmy
W najbliższych tygodniach rozpocznie się nabór wniosków dla firm na projekty związane z działalnością badawczo-rozwojową. Uzyskać będzie można do 80% dotacji na usługę zakupioną na zewnątrz w jednostce naukowej. To ciekawy instrument, któremu warto się przyjrzeć, gdyż może okazać się bardzo pomocny w późniejszych aplikacjach o środki na wdrożenie nowości, np. zakup maszyn.

***
Przetwornica częstotliwości Danfoss VLT Lift Drive LD302 dedykowana dla napędu wind
W artykule zostało zaprezentowane jedno z najnowszych rozwiązań napędowych Danfoss Drives, tj. przetwornica częstotliwości dedykowana dla aplikacji sterowania windami, schodami oraz chodnikami ruchomymi.

***
Tomasz Ofiara
Sterowniki serii Samba firmy Unitronics
Samba to kompaktowy kontroler zawierający PLC, HMI oraz I/O w jednym urządzeniu. Przeznaczony jest do prostego sterowania maszyną. Wyróżnia się konkurencyjnym kolorowym i dotykowym panelem, dużą funkcjonalnością i niską ceną.

***
Wojciech Gościniak
HEP – bezwentylatorowe zasilacze  do pracy w ciężkich warunkach

***
Tomasz Haliniak
Laserowe czujniki do pomiaru odległości w ofercie ELDAR
AR200 to seria czujników triangulacyjnych z diodą laserową. Przeznaczone są do pomiarów odległości od 25 do 130 mm. Posiadają funkcję eliminacji wpływu tła. Konfiguracja czujnika odbywa się poprzez port szeregowy lub za pomocą przycisków na obudowie czujnika.

***
16. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Innowacyjne Techniki i Technologie dla Górnictwa. Bezpieczeństwo – Efektywność – Niezawodność”,  18–20 listopada 2015 r. – Zamek Kliczków. KOMTECH 2015
Instytut Techniki Górniczej KOMAG zaprasza na Konferencję KOMTECH 2015, która odbędzie się w listopadzie br. Celem Konferencji jest przedstawienie najnowszych osiągnięć naukowych, badawczych i technicznych w dziedzinie górnictwa podziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i technologii, jak również prezentacja oferty producentów maszyn i urządzeń.

***
Eurotrafo – transformatory od projektu do wykonania
Firma Eurotrafo Sp. z o.o. powstała w roku 2003. Celem działania przedsiębiorstwa od pierwszych dni jego istnienia, była produkcja transformatorów i innych elementów indukcyjnych oraz  wprowadzenie naszych wyrobów na rynek krajowy  i zagraniczny.
Udało się to nam, ponieważ obecnie nasze produkty znalazły zastosowanie zarówno na rynku polskim, jak i w krajach Unii Europejskiej.

***
„Podnosimy nie tylko ładunki, ale całe firmy”. Suwnice NEO Konecranes – nowa jakość w branży dźwignicowej
Konecranes, oferując pionierskie rozwiązania podnoszące efektywność i bezpieczeństwo pracy swoich klientów, stał się liderem na rynku dźwignicowym.

***
Kontrola jakości produktu z wykorzystaniem aparatury firmy Bruel & Kjaer
Firma Bruel & Kjaer o ponad 70-letniej tradycji jest wiodącym producentem aparatury do pomiarów drgań i dźwięku, systemów wibracyjnych, sterowników do wzbudników drgań oraz przetworników pomiarowych (akcelerometrów, mikrofonów). Dostarczamy kompletny tor pomiarowy, tzn. kable, przetworniki, systemy pomiarowe oraz, co jest bardzo ważnym elementem każdego systemu pomiarowego, kalibratory: akustyczne i kalibracyjne wzbudniki drgań.

***
Emparro® 3~. Nadzwyczaj niezawodne i wyjątkowo wydajne
3-fazowe zasilacze impulsowe Emparro najnowszej generacji umożliwiają tworzenie optymalnych systemów zasilania.

***
Uniwersalne sterowniki silników UMC100.3 produkcji ABB – inteligentne rozwiązanie dla układów napędowych
Duże obiekty przemysłowe często wyposażone są w dużą liczbę silników. Każda nieplanowana lub nagła przerwa w pracy napędu może w procesie przemysłowym wywołać zakłócenia, których skutki bywają bardzo kosztowne. Z tego powodu, aby utrzymać ciągłość procesu przemysłowego, konieczne jest zapewnienie niezawodnego zarządzania pracą silników.

***
Genesis HighSpeed
Rejestrator danych GEN3i z rodziny Genesis HighSpeed może być używany w szerokim zakresie aplikacji, zawierającym m.in. generatory, turbiny, silniki, elementy rozdziału energii, stanowiska do prób zderzeniowych, łączeniowych i komory wybuchowe. Dane pomiarowe nawet z 96 kanałów wejściowych są transferowane bezpośrednio do miejsca przechowywania (dysk stały SSD) z prędkościami do 200 MB/s.

***
Transport detali w produkcji gniazdowej
Procesy produkcyjne charakteryzują się różnym przebiegiem – wyróżnia się m.in. produkcję stacjonarną, potokową oraz gniazdową. W zależności od produkowanych wyrobów firma decyduje się na inny rodzaj organizacji procesu. Firma WObit proponuje roboty AGV do automatycznego transportu detali np. w produkcji gniazdowej, aby zwiększyć jej wydajność.

***
Daniel Małż
Realizacja funkcji bezpieczeństwa w oparciu o przekaźniki bezpieczeństwa SIRIUS 3SK1 i programowalne przekaźniki bezpieczeństwa SIRIUS 3SK2
W ramach rozwiązań Safety Integrated Siemens dysponuje wszechstronną ofertą układów sterowania, napędów oraz aparatury łączeniowej, spełniających wszelkie wymagania związane z bezpieczeństwem funkcjonalnym maszyn. Oferta przekaźników bezpieczeństwa z zakresu aparatury łączeniowej SIRIUS została rozbudowana o nowe przekaźniki programowalne serii 3SK2. Przekaźniki te umożliwiają efektywniejszą realizację funkcji bezpieczeństwa i wraz z przekaźnikami serii 3SK1 pozwolą optymalnie rozwiązać większość zagadnień związanych z układami bezpieczeństwa.

***
Grzegorz Wolski
Zaawansowane algorytmy w sterownikach automatyki SZR – optymalizacja układów
Istotne aspekty projektowania optymalnych układów Samoczynnego Załączania Rezerwy i przykłady ich realizacji w oparciu o sterowniki RZR®-Mikro.

***
Moduły firmy Parker do sterowania pantografami – niższe koszty, niezawodność działania i krótszy czas instalowania
Firma Parker Hannifin, światowy lider w technologiach sterowania i napędu, uzyskała renomę jako firma technologiczna tworząca innowacyjne, optymalne rozwiązania dla kolejnictwa i innych sektorów transportu szynowego – zarówno w zakresie urządzeń liniowych, jak i pokładowych urządzeń taboru szynowego. Firma dodatkowo umocniła swą pozycję, ukończywszy nowy, główny moduł sterujący układem pantografu. Skonstruowany pierwotnie z myślą o taborze szynowym, moduł ten jest obecnie oferowany wszystkim odbiorcom z sektora kolejnictwa, pragnącym nawiązać współpracę z partnerem wyspecjalizowanym w technologiach pneumatycznych.

***
Harald Grewe
System Axioline F I/O dla technologii energetycznej. Spełnia wszystkie specyfikacje IEC 61850
Ruch w kierunku zielonej energii oraz globalne wyzwania w zakresie ochrony klimatu i zasobów stanowią główne wyzwania zarówno dla społeczeństwa, jak i przemysłu energetycznego. Stworzenie IEC 61850 dało nam międzynarodową normę, umożliwiającą jednolite projektowanie sieci i systemów komunikacyjnych, w tym także systemu Axioline F I/O zaprojektowanego i produkowanego przez Phoenix Contact.

***
Akcesoria do przemienników częstotliwości firmy Sanyu
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, firma Sanyu produkuje kilka modeli przemienników częstotliwości dedykowanych do różnorodnych aplikacji. Są to znane Państwu falowniki serii SY6600, SY7000 i SY8000. Uzupełnieniem tej oferty są akcesoria dla ww. falowników. Służą one poprawie parametrów pracy. Do podstawowych akcesoriów zaliczamy: dławiki sieciowe, filtry sieciowe, czopery hamujące i rezystory hamujące.

***
Kalrez®. Optymalizacja kosztów dzięki użyciu elementów perfulorowych marki DuPontTM
Dążenie do redukcji całkowitych kosztów i względy ochrony środowiska spowodowały, że wielu inżynierów, projektantów decyduje się używać uszczelnień wykonanych z elastomerów perfluorowych marki DuPontTM, jako najbardziej efektywnego rozwiązania.

***
Targi WOD-KAN za nami
Bydgoskie Targi od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony Wystawców, jak i Zwiedzających. Tak było i w tym roku. Na terenach hali widowiskowo-sportowej „Łuczniczka” swoje produkty prezentowało 370 Wystawców, a Targi odwiedziło około 10 000 osób. Zarówno liczba producentów prezentujących swoje produkty, jak i powierzchnia wystawowa nie mają sobie równych wśród branżowych imprez z Europy środkowo-wschodniej. 

***
Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” Spółka Akcyjna
Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” Spółka Akcyjna stale rozwija swoją sieć sprzedaży, otwierając kolejne sklepy firmowe na terenie Polski. Nieustannie rozszerzamy swoją ofertę produktową o nowy asortyment z zakresu pneumatyki i hydrauliki. Jesteśmy również doświadczonym dostawcą nowoczesnych rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych.

***
Nowa koncepcja mocowania „DL” teraz także dla 8 mm produktów firmy LEE. Komponenty hydrauliczne Spółki Lee
Koncepcja i zarazem metoda „DL-Locking End” stosowana jest już od dłuższego czasu dla 5,5 mm produktów firmy Lee. Klasyczna metoda i zarazem koncepcja firmy Lee mocowania rozprężnego produktów przemysłowych przewiduje pierścień rozprężny, który montowany jest (wstępnie) na korpusie produktu, przyczyniając się do jego blokady.

***
Odkryj nowe opcje prowadzenia elastycznych i ekonomicznych przewodów z e-skin i e-shell od igus. Peszle 2.0: igus prezentuje nowe idee w zakresie e-prowadników kablowych
Peszle są integralną częścią systemów zasilania w maszynach i urządzeniach budowlanych, jak również w przemyśle medycznym i motoryzacyjnym. Na Targach Hanower 2015 igus zaprezentował całkowicie nową ideę peszla, czyli e-skin. To nowe, łatwe w otwieraniu rozwiązanie może również pracować na długościach niepodpartych i w pomieszczeniach typu cleanroom. Natomiast już istniejące na rynku węże faliste, dzięki zastosowaniu nakładki w postaci e-shell, mogą realizować większy zakres ruchu.

***
Nowy system zasilania do ruchów obrotowych nawet do 7000º – lekki i niezwykle elastyczny. System twisterband HD to jedna z ponad 100 innowacji zaprezentowanych przez igus na Targach Hannover 2015
Ruchy obrotowe w maszynach mogą być problematyczne szczególnie w przypadku pracy przewodów i węży w jednym systemie. Aby chronić i bezpiecznie prowadzić przewody i węże, igus rozszerzył asortyment swoich systemów zasilania do ruchów obrotowych o twisterband w wersji heavy duty. Nowy twisterband HD jest jeszcze bardziej wytrzymały, kompaktowy i zoptymalizowany do ruchów obrotowych.

***
Voswinkel częścią grupy Stauff
Dwie niemieckie firmy z wieloletnimi tradycjami, wywodzące się z regionu Sauerland, łączą swoje doświadczenie i know-how, aby stać się międzynarodowym ekspertem w branży części do hydrauliki siłowej. Lokalizacja zakładów Voswinkel – „Neugrünenthal” i „Auf der Koppel” – jest świetna; oba usytuowane w Meinerzhagen (Niemcy).

***
Napędy i sterowania hydrauliczne Bosch Rexroth w kombajnie chodnikowym FR 160 FAMUR SA
Ważną częścią procesu wydobycia węgla kamiennego są dołowe prace przygotowawcze wykonywane najczęściej za pomocą kombajnów chodnikowych (samojezdna maszyna górnicza przeznaczona do drążenia wyrobisk korytarzowych i komorowych głównie w skałach płonnych). Istotą ich działania jest skrawanie skały przez obrotowy organ urabiający zamontowany na ruchomym ramieniu. Urobiona skała pobierana jest przez umiejscowiony w przedniej części kombajnu system ładujący, który – połączony z kombajnowym przenośnikiem zgrzebłowym – podaje urobek na znajdujący się za kombajnem system transportu – przenośnik lub wóz odstawczy.

***
Bogdan Iwiński
System kontrolno-pomiarowy dla stanowisk badawczych kompleksu ścianowego
Firma Veritech opracowała system kontrolno-pomiarowy dla hali badawczej w ramach projektu „System automatycznego sterownia kompleksem ścianowym”, realizowanego przez KOPEX. Projekt zakładał budowę kilku stanowisk badawczych, umożliwiających prowadzenie testów różnych modułów maszyn i urządzeń górniczych. Veritech dostarczył kompletny system, pozwalający na sterowanie, monitorowanie poszczególnych komponentów stanowisk oraz akwizycję, przetwarzanie i analizę danych w czasie rzeczywistym.

***
System wieloprotokołowej światłowodowej sieci przemysłowej w LW Bogdanka, zrealizowanej w oparciu o urządzenia firmy Westermo – koncepcja, doświadczenia z eksploatacji, możliwości rozbudowy
W 2011 roku w kopalni Bogdanka wdrożona została sieć technologiczna oparta o komunikację Ethernet i przełączniki szwedzkiej firmy Westermo. Projekt stworzyła firma INDSoft, a jego podstawowym założeniem było bezpieczeństwo, niezawodność wymiany informacji między poszczególnymi węzłami systemu automatyki oraz połączenie kilkudziesięciu sterowników, wielu punktów wizualizacji procesów, a dodatkowo integracja ciągle bezawaryjnie działających urządzeń i sterowników instalowanych na przełomie lat 1999/2000 z nowoczesnymi sterownikami obecnie wdrażanymi przez producentów systemów automatyki.

***
RENEXPO® Poland 2015 – tutaj musisz być
W dniach 22–24 września, w Warszawskim Centrum EXPO XXI, odbędzie się piąta edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej.

***
Marek Sikora
LPI-14 – nowe podejście w oświetleniu górniczym
Długa historia wydobycia węgla kamiennego w Polsce spowodowała konieczność sięgania do coraz głębszych pokładów. Wraz ze zwiększaniem głębokości zwiększa się także zagrożenie wybuchem metanu i pyłu węglowego. Wymusza to stosowanie osprzętu budowy przeciwwybuchowej. W przypadku opraw oświetleniowych najczęściej stosowane są oprawy budowy ognioszczelnej. Konstrukcje te charakteryzują się znacznymi rozmiarami i wagą dochodzącą do kilkunastu kilogramów. W większości warunków kopalnianych nie stanowi to problemu, jednakże istnieją instalacje, gdzie zastosowanie oprawy ognioszczelnej jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takim przypadku alternatywą może być oświetlenie iskrobezpieczne.

***
Nowoczesne centrum zarządzania produkcją w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla KWK Knurów – Szczygłowice
Kopalnia KWK Knurów, która ma ponad 108 lat tradycji, zrobiła milowy krok w zarządzaniu – od rozproszonego sterowania urządzeniami w zakładzie, do jednego z najnowocześniejszych na Śląsku rozwiązań, umożliwiającego centralne zarządzanie całą linią produkcyjną.

***
Sławomir Dolecki
ABB dla górnictwa: w stronę bezpieczeństwa i efektywności
W przemyśle wydobywczym liczą się przede wszystkim dwa obszary – bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczna. Pierwszy z nich ma kluczowe znaczenie dla życia i zdrowia ludzi, którzy pracują w warunkach dużego zagrożenia. Drugi natomiast przekłada się wprost na obniżenie kosztów operacyjnych, przez co znacząco wpływa na ostateczną rentowność zakładu. ABB od wielu lat wspiera zakłady górnicze na całym świecie nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi bezpieczeństwo pracy i eksploatacji maszyn, a także pozwalającymi na znaczącą poprawę efektywności ekonomicznej i operacyjnej.

***
KOMEL – silniki górnicze o większych możliwościach
Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL zajmuje się projektowaniem oraz produkcją różnego typu napędów elektrycznych. Komel intensywnie wspiera przemysł w zakresie opracowywania oraz produkcji napędów i silników elektrycznych od prawie 70 lat.

***
Piotr Gaj
Sieci komputerowe na arenie międzynarodowej
Sieci komputerowe otaczają nas zarówno w środowisku zawodowym, jak i w życiu prywatnym. Zagęszczenie dostępnych infrastruktur sieciowych i wynikającego z niego dostępu staje się coraz większe. W wielu przypadkach nie sposób wydostać się poza obszary, gdzie funkcjonują sieci przewodowe lub bezprzewodowe różnego typu (np. komórkowego, biurowego, osobistego czy też przemysłowego). Sieci komputerowe zaczynają być postrzegane jako coś, co jest, otacza nas i stanowi stały element środowiska, w którym żyjemy. Czy zatem w dziedzinie sieci komputerowych nastąpiła stagnacja rozwoju? W ostatnich latach przeciętny użytkownik komputerów wykorzystuje sieci na co dzień, nie wnikając zbytnio w ich działanie i nie zastanawiając się, czy i co nowego pojawiło się w wykorzystywanych rozwiązaniach. A w dziedzinie tej dzieje się dużo, szczególnie w obszarze komputerowych systemów automatyki.

***
KOMEL – silniki trakcyjne wzbudzane magnesami trwałymi
Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL zajmuje się projektowaniem oraz produkcją różnego typu napędów elektrycznych. Komel intensywnie wspiera przemysł w zakresie opracowywania oraz produkcji napędów i silników elektrycznych od prawie 70 lat.

***
Bezpieczeństwo funkcjonalne układu sterowania radiowego maszynami pracującymi w przestrzeniach zagrożonych wybuchem
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom globalnego rynku producentów maszyn, firma ELSTA ELEKTRONIKA opracowała kompaktowe rozwiązanie układu sterowania radiowego MSR-1000, przeznaczone do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, spełniające również wymagania w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego.

***
ATB Tamel Spółka Akcyjna zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego!
Jesteśmy producentem silników elektrycznych łączącym tradycję i innowacyjność. Działamy nieprzerwanie od 1949 roku. Obecnie, jako kluczowy zakład grupy ATB Low Voltage, jesteśmy częścią wielkiej organizacji o globalnym zasięgu i stabilnej pozycji na rynku. Silniki wysyłamy codziennie na sześć z siedmiu kontynentów.

***
Oświetlenie LED – nowoczesne oświetlenie przemysłowe
Specyfika przemysłu stawia wysokie wymagania urządzeniom oświetleniowym w zakresie intensywności i równomierności oświetlenia miejsc pracy. Ponadto coraz wyższe są oczekiwania odnośnie energooszczędności oświetlenia elektrycznego i jego niezawodności. Różnorodne warunki środowiskowe narzucają z kolei wodo- i pyłoodporne konstrukcje oraz konstrukcje do stref zagrożonych wybuchem bądź pożarem.  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, firma FAMOR SA w ostatnim okresie wprowadziła do swojej oferty nowe rodziny opraw oświetleniowych LED.

***
System dyspozytorski THOR
System dyspozytorski THOR, produkcji firmy SEVITEL Sp. z o.o., jest uniwersalnym i kompleksowym rozwiązaniem przeznaczonym do pracy w dyspozytorniach zakładów przemysłowych takich, jak kopalnie (głębinowe, odkrywkowe itd.), przedsiębiorstwa produkcyjne oraz inne obiekty, w których ważna jest rejestracja danych obiektowych wraz z ich wizualizacją, archiwizacją i raportowaniem.

***
Expopower 2015: innowacje, biznes i dobra energia
Debata o innowacjach Forum InnoPower oraz Kongres Energi@21 z udziałem wszystkich grup energetycznych – to dwa najważniejsze wydarzenia zakończonych niedawno w Poznaniu Międzynarodowych Targów Energii EXPOPOWER 2015. Nie przemijają echa odbytych dyskusji i zadanych pytań odnośnie do przyszłości branży oraz kierunków jej rozwoju.

***
Zielony pawilon, czyli Drema drewnem stoi
Branża drzewna, podobnie jak wiele innych sektorów światowej gospodarki, stoi dziś przed koniecznością znalezienia złotego środka pomiędzy coraz większym zapotrzebowaniem i konsumpcją surowca a kurczeniem się jego zasobów. Zalesianie w skali globalnej nie jest proporcjonalne do zużycia zasobów drzewnych, dlatego pojawia się coraz więcej projektów mających na celu regulację konfliktu na linii rozwój przemysłowy – ekologia. Mając na uwadze zagrożenia, przed którymi stoi branża drzewna, oraz możliwości płynące z unijnych programów dofinansowań, organizatorzy październikowych Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Drema, które odbędą się w Poznaniu w dniach 6–9 października 2015 roku, postanowili stworzyć platformę promocji firm branży drzewnej.

***
ITM Polska – prestiż klasy biznes
21 tysięcy metrów kwadratowych, blisko 1000 wystawców z 27 krajów, 16 955 zwiedzających, setki maszyn w ruchu, innowacje pozwalające na zoptymalizowanie pracy przedsiębiorstw, konferencje, wykłady i pokazy umożliwiające właściwą implementację nowych technologii na grunt przemysłu – w Poznaniu zakończyły się właśnie Targi ITM Polska. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się w dniach 7–10 czerwca 2016.

***
Roczna konferencja Grupy Bosch w Polsce. Wzrost obrotów Grupy Bosch w Polsce do 2,6 mld złotych
Grupa Bosch, wiodący dostawca innowacyjnych technologii i usług, osiągnęła w Polsce w 2014 roku obrót w wysokości ponad 2,6 mld złotych, co oznacza wzrost obrotów o 6,4% w porównaniu do roku poprzedniego.

***
20 lat w branży napędów i sterowań. Lenze – wiarygodny partner w biznesie
O historii firmy, jej przyszłości, produktach i obchodzonym aktualnie jubileuszu z Jerzym Witorem, Prezesem Zarządu Lenze Polska Sp. z o.o., rozmawiała Katarzyna Zając.

***
Kopalnia „BOGDANKA” – sytuacja w dzisiejszych realiach i perspektywa na przyszłość
Ryszard Klencz, redaktor miesięcznika naukowo-technicznego „Napędy i Sterowanie”, rozmawia ze Zbigniewem Stopą, prezesem LW Bogdanka SA.

***
Stefan Gierlotka
Górnicze lampy osobiste
Od najstarszych czasów człowiek zatrudniony przy podziemnej eksploatacji minerałów musiał posługiwać się oświet­leniem sztucznym. W najstarszych kopalniach krzemienia w okresie neolitu ok. 2300–1800 lat p.n.e. do oświetlenia stosowano nasączane łuczywa. W późniejszym okresie zastosowano naczynia wypełnione łojem z palącym się knotem, zwane kagankami. Jako knota używano sierści zwierzęcej lub włókna roślinnego. Naczynia w postaci czarek wykonywano z wypalonej gliny. Lampy takie posiada Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a także Muzeum Górnicze w Zabrzu.

***
Piotr Dukalski, Emil Król, Robert Rossa
Zalety elektrycznych silników górniczych wzbudzanych magnesami trwałymi
Streszczenie: W artykule przedstawiono porównanie silników synchronicznych wzbudzanych magnesami trwałymi (ang. PMSM) z silnikami asynchronicznymi klatkowymi, na przykładzie silników górniczych. Autorzy omówili podział strat w obu typach maszyn oraz przedstawili porównanie znamionowych parametrów pracy silników obu typów dla wybranych aplikacji. Pierwszą aplikacją jest lokomotywa dołowa Ld31, natomiast drugą aplikację stanowi napęd posuwu kombajnu KSW-460NE.

ENG The advantages of electric mining motors with permanent magnets
Abstract: This paper presents a comparison of permanent magnet synchronous motors (PMSM) with DC motors and squirrel-cage induction motors on the example of motors dedicated to mining industry. The authors discussed the allocation of losses in mentioned types of rotating electrical machines and presented a comparison of nominal operating parameters of these motor types designed for selected applications in mining industry. The first application is an underground  locomotive LD31, while the second application is the haulage drive of the longwall shearer type KSW-460N.

***
Grzegorz Standzia, Ryszard Nowicki, Stanisław Strzelecki
Monitorowanie stanu technicznego wolnoobrotowych łożysk ślizgowych maszyny wyciągowej
Streszczenie: Silnie obciążone, wolnoobrotowe łożyska ślizgowe z dwoma rowkami smarowymi stosowane są w układzie łożyskowania maszyny wyciągowej. Dla zapewnienia bezawaryjnej pracy kopalni, układ łożyskowania powinien być wyposażenie w niezawodny, działający w sposób ciągły online układ monitorowania.
W artykule przedstawiono możliwości monitorowania stanu technicznego wolnoobrotowych, silnie obciążonych, cylindrycznych łożysk ślizgowych z dwoma rowkami smarowymi. Układ monitorowania zawiera układy pomiaru drgań i temperatury łożysk ślizgowych oraz układ kontroli jakości środka smarowego.

ENG Technical Condition Monitoring of Low Speed Journal Bearings of a Hosting Machine
Abstract: Heavy duty, low speed 2-axial-groove cylindrical journal bearings are applied in the bearing system of the hoisting machinery of coalmine. These very responsible journal bearings, from the point of the reliable operation of coal mine, should be equipped with modern, continuously online operating monitoring system.
This paper describes the monitoring possibilities of the technical state of low speed, heavily loaded 2-axial-groove cylindrical journal bearings. The monitoring system combines the measurements of bearings vibration, temperature as well as the quality of applied lubricant.

***
Grzegorz Brudny, Krzysztof Filipowicz, Arkadiusz Frymarkiewicz
Modułowy system wiertniczy VLI drilling seria 1000 – cele i zadania
Streszczenie: W artykule przedstawiono budowę modułową maszyny, opisano system zarządzania wierceniami kierunkowymi DDMS, zasady projektowania otworów kierunkowych oraz zadania i cele postawione modułowemu systemowi wiertniczemu VLI serii 1000 produkcji australijskiej.

***
Adam Decner, Lesław Iskierski
Pomiar momentu obrotowego w warunkach przemysłowych
Streszczenie: W artykule przedstawiono budowę systemu pomiarowego zastosowanego podczas prac badawczych prowadzonych na terenie KGHM Polska Miedź SA przez Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL. Zaprezentowano możliwości zastosowania systemu oraz wyniki rejestracji i pomiarów w oparciu o wybrany przykład. System umożliwia przeprowadzenie pomiaru momentu obrotowego w czasie normalnej pracy układu napędowego. Możliwe jest wyznaczenie charakterystyk obciążenia (wyznaczenie sprawności), rejestracji momentu na wale podczas rozruchu itp. Zastosowany system nie powoduje konieczności wprowadzenia zmian konstrukcyjnych układu mechanicznego ani nie zakłóca normalnej pracy napędu.

ENG Torque measurement in industrial conditions
Abstract: The paper presents the construction of the measurement system used during the research work carried out in the KGHM Polish Copper SA by the Institute of Electrical Machines and Drives KOMEL. The possibilities of application of the system and the results of the registration and measurements based on the selected example are presented. The system allows to measure torque during normal operation of the drive. It is possible to determine the load characteristics (determination of efficiency), registration of the torque on the shaft during start-up, etc. Used system does not involve structural changes of the mechanical system or interfere with the normal operation.

***
Piotr Szymała, Piotr Loska, Tomasz Molenda, Jarosław Smyła
RSKID – system radiowego sterowania dla kombajnów chodnikowych typu KID-220MP
Streszczenie: Opisany został system diagnostyki i sterowania RSKID, przeznaczony dla kombajnu chodnikowego. System opracowany został w ramach zrealizowanej w Instytucie pracy „Opracowanie nowej funkcjonalności modułu interfejsu obsługi i wizualizacji systemu sterowania kombajnem”. System ten został zastosowany na kombajnie chodnikowym KID‑220MP w IPR Soligorsk. Przedstawiono strukturę systemu oraz opisano jego właściwości, ponadto przedstawiono krótkie charakterystyki poszczególnych urządzeń wchodzących w jego skład oraz realizowane przez nie funkcje.

ENG Abstract: Described diagnostics and control system RSKID is designed for roadheader. The system was developed in the Institute as part of the project „Development of a new functionality of the operating and visualization interface control system combine”. System was used to KID 220MP roadheader in IPR Soligorsk. The article presents the structure of the system and describes its properties. Also provides a brief description of devices included in its composition and function.










 

Reklama