Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2016

Napędy i Sterowanie
numer 05/2016



Stopy wahliwe z możliwością kotwienia – seria LV.FO oraz LVQ.FO
Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, rozszerzyła ofertę stóp wahliwych o nowy model z możliwością kotwienia. Nowy produkt jest dostępny w dwóch wariantach o oznaczeniach LV.FO i LVQ.FO. Jest przeznaczony do zabezpieczania maszyn i urządzeń, które wskutek drgań są narażone na przesuwanie się po podłożu. Stopy wahliwe dają możliwość odpowiedniego wypoziomowania oraz stabilnego ustawienia maszyny nawet na nierównych powierzchniach.

***
Zespoły łożyskowe Elesa+Ganter
Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, rozszerzyła ofertę o nową rodzinę produktów – wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach z tworzywa. Nowe produkty są odpowiedzią firmy na zgłaszane przez klientów zapotrzebowanie na wysokiej jakości elementy pełniące rolę punktów podparcia dla osi i wałów w różnego typu urządzeniach i maszynach przemysłowych, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiedniego łożyskowania i współosiowości. Wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach są przeznaczone do stosowania w różnych gałęziach przemysłu, w tym do systemów transportu wewnętrznego. Do głównych zalet nowej rodziny produktów należą: łatwość montażu, wahliwość, kompensacja niewspółosiowości, szczelność i odporność na korozję.

***
CFSW – zawias z wyłącznikiem bezpieczeństwa
CFSW to zawias z wyłącznikiem bezpieczeństwa. Jego konstrukcja jest wynikiem kilkuletniej pracy inżynierów firmy ELESA, związanej zarówno z opracowaniem samego produktu, jak i jego certyfikacją. Zostały one stworzone z myślą o bezpieczeństwie pracy operatorów maszyn i urządzeń przemysłowych.

***
Krzysztof Gołąb
ESTUN – oferta, innowacyjne rozwiązania oraz zapowiedzi nowych produktów w branży serwonapędów
Obecna na rynku polskim już kilka lat firma ESTUN – producent serwonapędów i serwosilników – w ostatnim czasie wprowadziła nowe rozwiązania w swojej ofercie. Bazując na informacjach od swoich odbiorców, poszerzyła gamę i silników, i napędów oraz dostępnych dla nich opcji.

***
Krzysztof Kania
NXP System Drive – modułowy napęd systemowy. Marka VACON® uzupełnia ofertę Danfoss Drives
Od 2015 roku Danfoss Drives po przejęciu firmy Vacon to dostawca napędów elektrycznych o  największym udziale rynkowym sprzedaży przetwornic częstotliwości niskiego napięcia w Europie i w Polsce. Nasze marki VLT® i VACON® to jeden cel i jedna pasja. To szeroka i najbardziej innowacyjna oferta produktowa, a także usługi serwisowe o najwyższej jakości. Danfoss Drives to wolność wyboru dowolnej technologii silnikowej, z ofertą obejmującą zakres mocy od 0,18 kW do 5,3 MW. Użytkownicy w przemyśle ciężkim, takim jak: hutniczy, górniczy, papierniczy, morski, chemiczny, wymagają solidnych, dopasowanych do szczególnych potrzeb, niezawodnych napędów AC. Dla takich zastosowań powstał modułowy napęd AC NXP System Drive.

***
Krzysztof Kubicki
Współpraca przetwornicy Danfoss FC202 Aqua Drive z pompami głębinowymi
VLT® AQUA Drive FC202 to inteligentna przetwornica częstotliwości do sterowania napędami w gospodarce wodno-ściekowej. Dzięki dużej liczbie dedykowanych, wbudowanych funkcji pompowych znacząco ogranicza konieczność instalowania dodatkowych sterowników, układów sterowania i zabezpieczeń. Funkcje te mogą być wykorzystane w całym zakresie prędkości obrotowych zarówno w trybie regulacji zmienno- jak i stałomomentowej, tzn. nie tylko dla tradycyjnych układów pompowych, ale także dla nietypowych konstrukcji pomp, napędów dmuchaw i innych urządzeń procesowych.

***
Mniejsze od pudełka zapałek. Solidne czujniki optyczne w miniaturowej obudowie
Standardowe czujniki fotoelektryczne z serii R2 i R3 robią wrażenie swoją niezwykle małą obudową. Podczas gdy seria R2 wyjątkowo małych czujników z możliwością montażu M2 to wspaniałe rozwiązanie pozwalające maksymalnie oszczędzać miejsce, seria małych czujników R3 zapewnia również możliwość standardowego montażu M3. Dzięki miniaturowej obudowie czujniki fotoelektryczne sprawdzają się w zastosowaniach, w których wymagana jest duża precyzja na małej przestrzeni. Przeczytaj więcej na temat korzyści wynikających z używania obu serii.

***
Produkt roku 2015 – Przetwornica częstotliwości SK200E firmy NORD
Drugiego dnia Targów AUTOMATICON w Warszawie podsumowana została X edycja konkursu na najlepsze produkty minionego roku organizowanego przez czasopismo „Napędy i Sterowanie”. Przy kwalifikowaniu produktów do konkursu jury kierowało się takimi kryteriami, jak: innowacyjność, możliwości aplikacyjne, spełnianie dyrektyw, norm, recenzje wystawiane przez firmy, które wdrożyły aplikacje. Istotne znaczenie przy wyborze najlepszych przedsięwzięć miały również: potencjał rozpowszechnienia, wpływ na środowisko, podnoszenie efektywności w działaniu i bezpieczeństwo. Konkurs posłużył wyróżnieniu najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w 2015 roku. NORD został wyróżniony za przetwornicę częstotliwości SK 200E w kategorii „Systemy sterowania procesami i układami”.

***
Karol Bielecki
Pomiary w technice napędowej
Wykorzystywane w technice napędowej przetwornice częstotliwości ze względu na swój charakter pracy są wyzwaniem z punktu widzenia pomiarów, które wykonywane są celem dokonania diagnostyki przetwornicy, silnika i urządzeń z nimi skojarzonych. Niejednokrotnie wykorzystanie dobrze znanego multimetru nie jest wystarczające i konieczne staje się sięgnięcie po znacznie bardziej zaawansowane przyrządy pomiarowe. W niniejszym artykule zostaną przedstawione praktyczne przykłady pomiarów wielkości elektrycznych dokonywanych w technice napędowej.

***
29 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2016 odbędą się w dniach od 13 do 15 września br.
ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. Jest to zarazem jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego.

***
Tomasz Depta
Logika w przemiennikach, czyli moduł logiczny DeviceLogix w napędach PowerFlex serii 750
W dzisiejszych czasach coraz więcej przemienników częstotliwości wykorzystywanych jest w układach, w których rolę nadrzędną pełni sterownik PLC. Coraz częściej także dąży się do tego aby część zadań, za których realizację odpowiedzialny był sterownik PLC, realizowana była za pomocą przemiennika częstotliwości. Odpowiedzią firmy Rockwell Automation na powyższą potrzebę było wyposażenie przemienników PowerFlex 750 w moduł logiczny DeviceLogix.

***
Maszyna Stauff do wstępnego i końcowego zacinania pierścieni
Stauff przedstawia maszynę do wstępnego i końcowego zacinania pierścieni z połączoną kontrolą ciśnienia i położenia tłoka.

***
WL200 – nowy kompaktowy falownik
W odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy wymagają od przemienników częstotliwości coraz większej niezawodności, wszechstronności zastosowań oraz prostoty obsługi, firma HITACHI wprowadza na rynek nowy model falownika WL200. Falownik ten jest następcą znanego i cenionego za niezawodność modelu X200, mającego zastosowanie w aplikacjach pomp, wentylatorów oraz w wielu innych aplikacjach napędowych niewymagających stosowania zaawansowanego sterowania wektorowego lub bezpośredniego sterowania momentem.

***
Historia i oferta firmy Ciesse S.r.l.
Firma CIESSE S.r.l. powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie osób pracujących w sektorze chłodnictwa przemysłowego

***
Po słonecznej stronie energetycznych targów. ENEX i ENEX Nowa Energia 2016 z sukcesem
Za nami kolejna edycja targów, w której pierwsze skrzypce zagrały energetyka, elektrotechnika i odnawialne źródła energii. Od 30 do 31 marca w Targach Kielce odbyło się setki spotkań i rozmów na temat efektywnego zarządzania energią. Ofertę ponad 150 firm z Polski i świata poznało ponad 4,5 tysiąca zwiedzających.

***
Softstarty średniego napięcia VS65
Firma POWER ELECTRONICS poszerzyła gamę wyrobów o softstarty średniego napięcia typu VS65. Urządzenie, tak jak i pozostałe wyroby firmy, objęte jest 3-letnią gwarancją oraz bardzo szybkim czasem reakcji serwisu. Softstart ma modułową, konfigurowalną budowę, co pozwala na elastyczne zaadaptowanie układu do istniejącej instalacji zarówno w zakresie rozmaitych typów podłączeń, jak i wyposażenia w aparaturę elektryczną. W konstrukcji zastosowano przewymiarowane podzespoły mocy, co korzystnie wpływa na czas bezawaryjnej pracy oraz umożliwia stosowanie softstartu w wymagających aplikacjach.

***
Targi itm Polska odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiego rynku
Przedstawiciele branży, biznesowo i naukowo związani z przemysłem i nową technologią, nie mogą pominąć w swoim grafiku wizyty w Poznaniu na Targach ITM Polska! W dniach 7–10 czerwca 2016 r., na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, spotkają się liderzy z sektora innowacji,  miłośnicy nowinek technologicznych, producenci maszyn i nowatorskich rozwiązań. Tegoroczna edycja, choć do rozpoczęcia pozostał jeszcze miesiąc, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i już śmiało można stwierdzić, że będzie rekordowa! Światowej klasy wystawcy, profesjonaliści z zakresu automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali, nowoczesny sprzęt, bogaty program wydarzeń towarzyszących, niepowtarzalna atmosfera – to wszystko sprawia, że hale i pawilony MTP będą pękać w szwach!

***
Noratel – lider urządzeń indukcyjnych
Grupa Noratel jest producentem transformatorów, dławików, zasilaczy i przekładników niskiego napięcia z blisko 100-letnim doświadczeniem w branży. Chociaż naszą działalność rozpoczynaliśmy jako lokalny producent sprzętu radiowego, obecnie tworzymy międzynarodową grupę zrzeszającą 16 spółek w trzynastu krajach i zatrudniamy ogółem 3 tysiące pracowników.

***
Jerzy Sobczak
Falownik dla silników jednofazowych z kondensatorem pracy serii SXE
Firma Sanyu Sp. j. przyzwyczaiła już swoich klientów do tego, że w ostatnim roku wprowadziła na polski rynek wiele nowości. Hitem rynkowym jest z pewnością przemiennik częstotliwości serii SX1000. Jest to prosty przemiennik częstotliwości w przystępnej cenie. Jego rozbudowaną wersją jest falownik serii SXS1000, oferowany klientom w obudowie IP65. Dla bardziej wymagających klientów mamy falownik serii SX2000, szeroko opisywany w wydaniu marcowym NiS.

***
Aleksander Nowak
Przemienniki częstotliwości ABB zasilane energią słoneczną
Około 40% energii elektrycznej wyprodukowanej na świecie jest wykorzystywane w procesach przemysłowych, a ponad 2/3 z tej części jest konsumowane przez pracujące silniki elektryczne. Zastosowanie przemienników częstotliwości do sterowania prędkością silników przyczynia się do redukcji zużycia energii w aplikacji napędowej nawet do 30–50%. A co, jeśli ta energia będzie pochodziła z darmowego źródła?

***
Florian Lenzmeier
Kompleksowa ochrona przed przepięciami instalacji zasilania również dla maszyn. Nowa rodzina ograniczników wykonanych w technologii Safe Energy Control
Awarie systemów spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi, jak i przepięciami są dosyć powszechne – nowa rodzina produktów, na którą składają się kompleksowe urządzenia zabezpieczające, zapewnia skuteczną ochronę właśnie przed takimi niepożądanymi zjawiskami. Firma Phoenix Contact opracowała technologię Safe Energy Control (SEC), aby ochrona maszyn i instalacji elektrycznych przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami była jeszcze bardzie efektywna i długotrwała.
W praktyce oznacza to m.in. łatwiejsze zastosowanie, w tym brak konieczności stosowania dodatkowych dobezpieczeń obwodów ograniczników.

***
Nowy sterownik z ekranem 7" firmy UNITRONICS
Firma Unitronics poszerzyła swoją wielokrotnie nagradzaną serię sterowników VisionTM o nowy model V700.

***
Układ energoelektroniczny „z półki” ograniczający ryzyko awarii pojazdów elektrycznych i hybrydowych
Wprowadzenie napędów elektrycznych do autobusów miejskich niewątpliwie miało wpływ na oszczędność energii, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i ograniczenie kosztów. Jednak typowe warunki spotykane w tej branży stanowią wyzwanie w przypadku przetwarzania energii elektrycznej. Na przykład autobus miejski powinien być w ruchu przez 50 000 godzin w ciągu dziesięciu lat swojej pracy. O ile silniki i generatory AC zwykle wytrzymują taki czas, to w przypadku baterii i układów energoelektronicznych nie jest to takie proste.

***
Druga edycja Targów InEnerg® OZE + Efektywność Energetyczna już za nami!
W dniach 13–14 kwietnia we Wrocławiu odbyły się Międzynarodowe Targi Energii ze Źródeł Odnawialnych i Efektywności Energetycznej InEnerg®. Wydarzenie to zgromadziło w ciągu dwóch dni wielu zwiedzających, ściśle związanych z branżą OZE i efektywnością energetyczną, a także osób prywatnych, zainteresowanych budownictwem energooszczędnym oraz pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych w gospodarstwie domowym i rolnym.

***
Enkoder w ciągu 24 godzin?
Tak – to jest możliwe. Z myślą o potrzebach klientów firma Fritz Kübler GmbH stworzyła nową usługę 24ONE. W ramach tej usługi wybrane enkodery inkrementalne z serii SENDIX 5000 lub SENDIX 5020 produkowane są tego samego dnia.

***
Stacja nalewcza do załadunku kontenerów IBC i beczek
Dwustanowiskowa stacja nalewcza z dwoma stacjonarnymi wagami pomostowymi i obrotowym nalewakiem, ręcznie naprowadzanym na otwór wlewowy z pojemnikiem.

***
Wyłączniki MICO od Murrelektronik
Instalacje 24 V DC w wielu systemach automatyki zabezpieczane są za pomocą standardowych, mechanicznych wyłączników. W sytuacji, gdy jeden z obwodów jest przeciążony, zwykle dochodzi do gwałtownego spadku napięcia oraz wystąpienia szkodliwych dla instalacji efektów.

***
Predykcyjna diagnostyka maszyn w oparciu o sterowniki PLC AC500 firmy ABB
W dzisiejszych czasach dostawcy produktów stale rywalizują o klientów. W efekcie, aby utrzymać wysoką konkurencyjność, muszą inwestować w nowe środki produkcji oraz utrzymywać w doskonałym stanie posiadany park maszynowy. Taka sytuacja powoduje, że wzrasta znaczenie technik diagnostycznych pozwalających na wiarygodną ocenę stanu urządzeń.

***
Anna Szymczak
Badania, wdrożenia i inwestycje – jak zrozumieć programy unijne  
Wiele się mówi o współpracy sektora nauki z biznesem. O tym, że jest to zjawisko pożądane, nikogo nie trzeba przekonywać. Nowości opracowane w sferze nauki powinny być wdrażane w firmach, a nie trafiać na półkę. Jednak widać, że jest to trudne zjawisko, a dotacje na ten cel są jeszcze większe niż dotychczas, więc warto poznać zalety, a także zaznajomić się z takimi pojęciami, jak wdrożenie czy projekt celowy.

***
Urządzenia pomiarowe i SCADA
W procesach produkcyjnych konieczna jest realizacja różnego rodzaju pomiarów oraz zbieranie danych. Jest to niezbędne zarówno w celu poprawnego przebiegu procesu, jak i do jego optymalizacji. Firma WObit proponuje szeroką gamę urządzeń pomiarowych własnej produkcji, a także system SCADA PcVue do zbierania i analizy danych.

***
RAPORT Z TARGÓW. Logistex i SilesiaKOMUNIKACJA 2016
Kolejna edycja Targów Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA oraz Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu LOGISTEX za nami. Wydarzenia te odbyły się w dniach 20–21 kwietnia 2016 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu.

***
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Polityka energetyczna Unii Europejskiej – filary i perspektywa rozwoju”
W dniach 25–26 kwietnia 2016 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Polityka energetyczna UE – filary i perspektywa rozwoju”, która została zorganizowana przez Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.

***
Fundusze norweskie i EOG wspierają kształcenie z zakresu napędu elektrycznego
W celu zwiększenia atrakcyjności i skuteczności procesu nauczania w zakresie energoelektronicznych układów napędowych w Katedrze Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Politechniki Śląskiej prowadzony jest projekt o akronimie ePEDlab (Power Electronic Drives laboratory).

***
Nowoczesne technologie zmienią polski miks energetyczny
Rodzaje źródeł, z których będzie pozyskiwana energia w UE, jak i w Polsce, jest przedmiotem ciągłych dyskusji na poziomie eksperckim oraz rządowym. Nie ma wątpliwości, że cele unijnej polityki klimatycznej odcisną piętno na przyszłym kształcie naszego miksu energetycznego. Jednak duży wpływ na to będą miały również trendy, które wyznaczają dziś kierunki rozwoju energetyki, oraz technologie, które wpływają na kształtowanie optymalnej struktury wytwarzania. O tych technologiach mówi Michał Ajchel, Wiceprezes Pionu Energetyki w Schneider Electric Polska.

***
Ryszard Klencz
KOMEKO 2016
 Celem tegorocznej konferencji z cyklu KOMEKO, zorganizowanej przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG, był przegląd najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych w dziedzinie badań i przyjaznych dla środowiska technik i technologii przeróbki surowców mineralnych. Spotkanie miało miejsce 16–18 marca 2016 r. w hotelu „Klimczok”. Stanowiło płaszczyznę wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu wykorzystania innowacyjnych technik i technologii, prac instytucji naukowych i badawczych pod kątem możliwości i celowości zastosowania nowych koncepcji i rozwiązań. Patronat medialny nad konferencją objęły miesięcznik „Napędy i Sterowanie”, „Kruszywa” oraz  portal branżowy Przemysł Skalny. Zrównoważony rozwój, polegający na zbilansowaniu korzyści czerpanych z eksploatacji ze spłatą zobowiązań wobec środowiska, stanowił główny nurt zagadnień w dyskusji podczas konferencji KOMEKO.

***
Michał Rad
Diagnostyka klatki we współczesnych zabezpieczeniach silników indukcyjnych
Streszczenie: Obecne systemy zabezpieczeń silników indukcyjnych realizują coraz bardziej złożone algorytmy ochrony. Układy mikroprocesorowe, które sterują pracą zabezpieczeń, mają względnie duże możliwości obliczeniowe. Zastosowanie w nich funkcji diagnostycznych nie pociąga za sobą istotnych zmian w konstrukcji takich układów. Artykuł opisuje procedurę diagnostyki klatki wirnika maszyn indukcyjnych, którą można zastosować wprost w układach zabezpieczeń, oraz uzasadnia celowość takiego zastosowania.

ENG CAGE DIAGNOSTIC FUNCTIONS OF INDUCTION MOTOR PROTECTION RELAYS
Abstract: Protection relays of induction motors employ more and more sophisticated protective algorithms. Microprocessor units used in protective relays, have nowadays quite high computational power. Application of diagnostic functions in them does not involve significant changes in the design of such systems. The article describes the procedure of the induction machines rotor cage diagnosis. Such procedure can be used directly in protection relay systems. Paper also discuss the benefits of such a solution.

***
Marcin Barański, Adam Decner
Diagnostyka maszyn elektrycznych z magnesami trwałymi – wybrane metody
Streszczenie: Artykuł przedstawia metody diagnostyczne, które mogą być zastosowane do określenia stanu technicznego silników i generatorów z magnesami trwałymi, wykorzystywanych, m.in. w elektrowniach wodnych i wiatrowych oraz napędach trakcyjnych pojazdów elektrycznych. Opisywane metody wykorzystywane są przez autorów w czasie okresowych badań diagnostycznych. W artykule zwrócono szczególną uwagę na metodę diagnostyki drganiowej oraz diagnostykę izolacji zwojowej, gdyż obie zostały opracowane w Instytucie KOMEL. Metoda dotycząca diagnostyki drganiowej wykorzystuje specyficzne właściwości konstrukcyjne maszyn ze wzbudzeniem od magnesów trwałych, mianowicie indukowanie się SEM pod wpływem drgań. Autorzy przedstawiają podobieństwo maszyny z magnesami trwałymi do czujnika elektrodynamicznego oraz wyniki symulacji i badań laboratoryjnych maszyn z magnesami trwałymi, w których zwiększony poziom wibracji spowodowany był niewywagą.

ENG PM ELECTRICAL MACHINES DIAGNOSTIC –SELECTED METHODS
Abstract: This article presents a several diagnostic methods that can be used to determine the technical condition of electrical machines, especially permanent magnets (PM) machines. Those machines are commonly used in small wind and water systems and vehicles drives. Those methods are preferred by the author in periodic diagnostic of electrical machines. The special attention should be paid for diagnostic methods of turn-to-turn insulation and vibrations. Both of those methods were invented in the Institute of Electrical Drives and Machines Komel. Specific structural properties of machines excited by permanent magnets are used in vibration method - electromotive force (EMF) generated due to vibrations.  Authors present similarity of machine excited by permanent magnets to electrodynamic sensor and the results of simulation and laboratory tests of electrical machine excited by permanent, in which an increased level of vibration was caused by unbalance.

***
Jacek Listwan, Krzysztof Pieńkowski
Sterowanie ślizgowe wielofazowym silnikiem indukcyjnym klatkowym
Streszczenie: Przedstawiono model matematyczny wielofazowego silnika indukcyjnego klatkowego. Omówiono zasady transformacji równań modelu matematycznego silnika. Omówiono metody i układy sterowania ślizgowego wielofazowymi silnikami indukcyjnymi klatkowymi. Przedstawiono metodę i wyniki badań bezpośredniego sterowania polowo zorientowanego (DFOC) z wykorzystaniem regulatorów ślizgowych oraz algorytm sterowania ślizgowego z bezpośrednim sterowaniem zaworami wielofazowego falownika napięcia.

ENG SLIDING-MODE CONTROL OF MULTIPHASE SQUIRREL-CAGE INDUCTION MOTOR
Abstract: The mathematical model of multiphase squirrel-cage induction motor has been presented. The transformations of motor phase variables are discussed. The methods and control systems of the sliding-mode control of multiphase induction motors are described. The structure of Direct Field-Oriented Control (DFOC) with sliding-mode controllers and with sliding-mode algorithm of direct determination of the inverter switching are described. The analysis of the properties of various methods of sliding-mode control have been carried out.

***
Piotr Bogusz, Mariusz Korkosz, Jan Prokop, Piotr Wygonik
Metoda sterowania z korektą kąta załączania silnika bldc bezzałogowego aparatu latającego
Streszczenie: Punkt komutacji poszczególnych tranzystorów w układzie zasilającym silnika BLDC uzależniony jest od momentu przecięcia się przebiegów napięć indukowanych przewodowych. Pomiędzy punktami komutacji napięcie indukowane powinno mieć wartość stałą. Przy takim punkcie komutacji tętnienia wytwarzanego momentu elektromagnetycznego powinny być najmniejsze. W praktyce określona wartość napięcia zasilającego, moment obciążenia oraz praca z dużą prędkością obrotową mają wpływ na czas narastania i zanik prądu w uzwojeniach silnika, powodując jego wydłużanie. W konsekwencji prowadzi to do ograniczania wartości wytwarzanego momentu elektromagnetycznego. Dodatkowo w niektórych aplikacjach, z uwagi na zmieniające się warunki pracy (np. zmniejszające napięcie zasilające baterii akumulatorów), tak określony kąt załączenia może uniemożliwić utrzymanie zadanej mocy na wale silnika. W pracy dokonano analizy wpływu zmiany wartości kąta załączenia na właściwości silnika. Na bazie modelu symulacyjnego pokazano wpływ zmiany wartości kąta załączenia na wytwarzaną wartość średnią momentu elektromagnetycznego. W warunkach laboratoryjnych dokonano weryfikacji praktycznej. Zamieszczono wnioski.  

ENG CONTROL METHOD WITH TURN-ON ANGLE CORRECTION OF BLDC MOTOR FOR UNMANNED AERIAL VEHICLE
Abstract: Switching point of particular transistors in BLDC power converter depends on the intersection moment of induced line voltages. When taking dependence of trapezoidal induced voltage on commutation point, then this voltage should be constant. At this commutation point, ripple of generated electromagnetic torque should be the smallest. In practice, specified supply voltage, load torque and high-speed operation affect rise time and decay of current in motor windings causing extension of rise time. In consequence, it leads to decrease of generated electromagnetic torque. In some applications, defined in such way turn-on angle cannot be able to keep set motor power due to change of working conditions (e.g. decrease of battery voltage). In the paper the analysis of influence of turn-on angle on motor properties was conducted. The influence of turn-on angle on average electromagnetic torque was shown based on the simulation model. A practical verification was made in the laboratory conditions. Conclusions were placed.

***
Jarosław Starczyński, Maciej Sułowicz
Wykrywanie uszkodzeń łożysk tocznych i klatek wirników silników indukcyjnych w oparciu o sygnały akustyczne
Streszczenie: W artykule omówiono opracowane i sprawdzone na stanowisku laboratoryjnym metody diagnostyki silników indukcyjnych klatkowych. Metody te pozwalają na ocenę stanu silnika w oparciu o sygnały akustyczne emitowane przez silnik podczas normalnej pracy. Zaprezentowano wyniki pomiarów uzyskane dla różnych uszkodzeń silników indukcyjnych oraz rezultaty analiz zebranych danych przy pomocy różnych metod. Do analiz diagnostycznych zastosowano analizę czasowo-częstotliwościową STFT i analizę obwiedni funkcji autokorelacji sygnału akustycznego. W podsumowaniu artykułu zawarto propozycję skutecznego algorytmu oceny rodzaju uszkodzenia silników indukcyjnych na podstawie sygnałów akustycznych. Sformułowano wnioski co do możliwości zastosowania tylko sygnałów akustycznych do wykrywania uszkodzeń silników indukcyjnych.

ENG FAULT DETECTION OF INDUCTION MOTORS BASED ON ACOUSTIC SIGNALS
Abstract: This paper presents elaborated cage induction machine diagnostics methods, tested on laboratory test bench. These methods allow for motor’s condition assessment basing on acoustic signals emitted by the machine during operation. Measurement results obtained for different machine faults were presented together with results of analyses of collected data using different signal processing methods. For diagnostic analyses, time-frequency STFT method and analysis of autocorrelation function’s envelope of acoustic signal were used. In conclusion of the paper, proposition of effective algorithm of fault type detection of induction machine basing on acoustic signal, was presented. Conclusion about possibility of application of acoustic signals only for fault detection of induction machines was developed.
 

Reklama