Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2003

Napędy i Sterowanie
numer 01/2003


Tadeusz Minksztym
Przetwornice częstotliwości VLTŽ Danfoss w rozproszonych systemach sterowania silnikami
W ciągu ostatnich kilku lat rozproszone systemy sterowania i kontroli napędami pozostają w centrum zainteresowania inżynierów i osób zarządzających wysoko wydajnymi procesami produkcyjnymi w różnych sektorach przemysłu. Firma DANFOSS zaznacza swój udział w rozwoju takich systemów, oferując przetwornice częstotliwości VLTŽ przeznaczone do nabudowy na maszynę lub silnik, lub wręcz tworzące z silnikiem zintegrowany układ napędowy.

***
Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Konstrukcja motoreduktorów z zastosowaniem globalnej optymalizacji układu
Zespół konstruktorów otrzymujący zadanie rozwoju nowej przekładni staje przed faktem rozwiązania problemu wpływającego na rozwój własnego przemysłu w przyszłości. W rozwoju nowej konstrukcji bardzo ważna jest analiza charakterystyk i metodologii stosowanych w dotychczas istniejących przekładniach, jednak z uwzględnieniem podobnych przekładni produkowanych przez konkurentów oraz z wykorzystaniem doświadczeń producentów i eksploatatorów przekładni. Proces konstrukcji, tak jak inne ważne procesy przedsiębiorstwa, zarządzany jest przez system gwarancji jakości ISO 9000, zapewniający rozwój konstrukcji w ściśle określonych i kontrolowanych etapach.\

***
Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc
Sterowanie transportem taśmowym - część II
W doborze kryteriów napędów taśmociągów użytkownicy kierują się takimi cechami, jak łatwość konserwacji, eksploatacji, niezawodność pracy urządzeń, elektryczne i mechaniczne cechy rozruchu taśmociągu oraz możliwości rozdziału mocy w napędach wielosilnikowych na poszczególne jednostki napędowe. Stąd bierze się pod uwagę następujące rodzaje napędów: napęd bezpośredni z sieci, zastosowanie układu łagodnego rozruchu (softstart), sprzęgło hydrokinetyczne, napęd z silnikiem pierścieniowym, napęd regulowany z przemiennikiem częstotliwości (falownikiem napięcia lub falownikiem prądu). Załączanie bezpośrednie do sieci zasilającej powoduje znaczące prądy rozruchowe, w efekcie których mogą występować spadki napięć w sieciach. Ponadto momenty rozruchowe są zdecydowanie za małe dla obciążonego taśmociągu, wywołując dodatkowo mechaniczne zakłócenia podczas tego typu rozruchu.

***
Marek Kosiński
SUMITOMO CYCLO EUROPE
Z dużym zainteresowaniem zwiedzaliśmy niemiecki oddział jednej z największych organizacji przemysłowych Japonii, Sumitomo. Grupa Sumitomo obecna jest na rynku japońskim w wielu gałęziach gospodarki, np.: w ubezpieczeniach, nieruchomościach, przemyśle maszynowym i stoczniowym, przemyśle chemicznym, przemyśle samochodowym, a nawet w handlu i bankowości. Jeden z działów, Sumitomo Heavy Industries, zajmuje się m.in. produkcją urządzeń napędowych opartych o technologię cykloidalną.

***
Jacek Kęsy
Przekładnie FINE CYCLO serii FT
Wychodząc naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających klientów, firma Sumitomo Cyclo Europe wdrożyła specjalną konstrukcję przekładni bezluzowych. Produktem tym są przekładnie Fine Cyclo serii FT. Unikalna konstrukcja przekładni pozwala na osiągnięcie ekstremalnych parametrów: # moment rozruchowy do 11 000 Nm; # obroty wejściowe do 8400 obr./min; # moment obciążenia ciągłego do 4300 Nm; # moment obciążenia udarowego do 22 000 Nm przy całkowitym i trwałym braku luzów mechanicznych. Na szczególną uwagę zasługuje liniowa, określona jednym parametrem charakterystyka sztywności skrętnej przekładni.

***
Jerzy Witor
Szybka droga doboru właściwego napędu dzięki konfiguracji rozwiązań z uwzględnieniem technologii, zastosowań i korzyści
Czynnik wiedzy ma coraz większe znaczenie w prawie każdej dziedzinie. Dlatego liczące się firmy wykorzystują systemy komputerowe, aby zorganizować wiedzę o produktach i procesach, a następnie odpowiednio ją wykorzystać. Firma Lenze stanowi doskonały przykład, jak pracownicy posługują się wiedzą techniczną w procesie rozpowszechniania, aby rozwiązać postawione zadania napędowe indywidualnie dla każdego klienta. W jaki sposób firma Lenze potrafi szybko, prawidłowo i pewnie przedstawić ofertę techniczną? W jaki sposób dobierane są komponenty i które z nich w ogóle można wzajemnie kombinować?

***
Janusz Flasza
Analiza pracy samotokowego układu napędowego z motoreduktorem typu 2SM - HCS i indukcyjnym silnikiem samotokowym o zwiększonym momencie rozruchowym
Analiza opracowań i publikacji z zakresu dynamiki motoreduktorowych układów napędowych samotokowych hutniczych linii transportowych wykazała, że nie ma opracowań poświęconych analizie stanów dynamicznych motoreduktorowych układów napędowych w modelu, do którego wprowadzony jest rzeczywisty przebieg czasowy momentu lub momentów obciążenia z jednoczesną analizą zjawisk powstania momentu lub momentów obciążenia.

***
Arne Köpke
Mniej kabli, mniejsze koszty
Połączenie systemów inteligentnych z techniką zdecentralizowaną umożliwi w przyszłości jeszcze większe oszczędności w zakresie okablowania. Przykłady z praktyki pokazują, iż obniżenie kosztów o 20% jest jak najbardziej realne. Decentralizacja systemów instalacji i techniki sterowania doprowadziła do rewolucji w technice napędowej i pozwoliła umieszczać układy sterowania i regulacji w coraz większym stopniu bezpośrednio w samych napędach. Obecnie nie ma już prawie producentów systemów napędowych i automatyzacyjnych, którzy nie oferowaliby tego rodzaju komponentów w swoim programie.

***
Grzegorz Walaszek
Serwonapędy DC rodziny Maestro
Na przełomie lat 2000 i 2001 odbyła się w Mediolanie światowa konferencja firmy Control Techniques Ltd. pod hasłem "The Year of Servo", stanowiącym symptom nowej epoki w dziedzinie napędowej oraz w systemach sterowania. Podczas prezentacji przedstawiono nowe rodziny napędów serwo AC, takie jak M'Ax, oraz dokonano analizy światowych trendów w dziedzinie systemów serwo AC oraz DC. Uznaną i już od kilku lat stosowaną na całym świecie rodziną systemów serwo DC jest napęd Control Techniques Maestro w wersji Mini, Midi oraz Maxi, współpracujący z typoszeregiem silników serwo DC rodziny Matador.

***
Zbigniew Krzemiński, Jarosław Guziński
Zestaw uruchomieniowy z cyfrowym układem programowalnym
We współczesnych układach sterujących, wykorzystywanych m.in. w napędzie elektrycznym i energoelektronice, coraz częściej stosowane są cyfrowe układy programowalne. Zastosowanie tych układów umożliwia realizację złożonych algorytmów sterowania, w których wymagane jest stosowanie specjalizowanych układów wejść/wyjść. Powszechnie dostępne procesory i mikrokontrolery, pomimo wyposażenia w dodatkowe interfejsy, nie spełniają wszystkich potrzeb konstruktorów układów sterowania. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie systemu, w którym procedury sterujące rozdzielone są na część realizowaną programowo w procesorze oraz część realizowaną sprzętowo w układzie programowalnym.

***
Michał Szerling
Nowe gamy produktów napędowych Telemecanique firmy Schneider Electric
Coraz bardziej wymagający rynek elektroenergetyczny wymusza na firmach produkcyjnych ciągłe doskonalenie swoich produktów. Co kilka lat następuje zmiana gam oferowanej aparatury, które są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i - co ważne - coraz bardziej przyjazne użytkownikowi. Schneider Electric nie pozostaje w tyle i dostosowuje się do tej tendencji rynkowej. W tym artykule zaprezentowane zostaną trzy nowe produkty Telemecanique z dziedziny napędowej: Altivar 11, Altivar 38 i Altistart 48. Dwa pierwsze z nich to przemienniki częstotliwości, natomiast trzeci to softstart.

***
Grzegorz Czeszyk
Silniki synchroniczne firmy Stegmann - cz. I
Podstawowym produktem firmy w dziedzinie napędów są silniki synchroniczne małej mocy, dzięki którym firma STEGMANN zdobyła uznanie na rynku tych produktów. Silniki te produkowane są w Niemczech, a także w zakładzie produkcyjnym w Sosnowcu, w oparciu o własną dokumentację konstrukcyjną. Dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia specjalistów działu badań i rozwoju oraz dobrze wyposażonemu laboratorium, silniki te odznaczają się wysoką jakością i nowoczesnością. Prowadzone systematycznie przez firmę Stegmann badania rynkowe oraz współpraca z wieloma firmami na świecie pozwalają na rozwój produktów, które zaspakajają bieżące, a także pojawiające się potrzeby klientów w tej branży.

***
Koniec żarówek?
Artykuły dotyczące zalet diod LED i porównania z klasycznymi żarówkami były już wielokrotnie przedstawiane w prasie branż elektronicznej i automatyki, więc nie będziemy ich przypominać. Dotychczas były dostępne na rynku następujące barwy: czerwona, zielona, żółta, pomarańczowa oraz od pewnego czasu niebieska. Wiele aplikacji wymaga światła białego. Dzięki rozwojowi techniki w ostatnich latach można zaspokoić zapotrzebowanie na źródła światła tego koloru.

***
Grzegorz Barylski
TR-ELECTRONIC - inteligentne enkodery
Nowoczesne rozwiązania automatyki wymagają od producentów zaawansowanych technologii i parku maszynowego. Postęp techniczny, który dyktuje nowe standardy, przyczynia się do poszukiwania coraz to doskonalszych urządzeń. Obecny rozwój to jednak nie tylko obniżanie kosztów maszyn i urządzeń, lecz również zwiększanie ich wydajności i funkcjonalności. Nowoczesne procesy produkcyjne wymagają od parku maszynowego coraz większej elastyczności oraz korzystnych cenowo rozwiązań przypadków indywidualnych. Z ekonomicznego punktu widzenia o przydatności urządzeń w równym stopniu decyduje zarówno cena zakupu, jak i wielkość kosztów poniesionych na utrzymanie urządzenia w stanie całkowitej sprawności w przewidywanym okresie eksploatacji. Profesjonalne urządzenia pomiarowe są gwarancją bezpiecznej i bezawaryjnej pracy maszyn, a nawet całych linii technologicznych.

***
Andrzej Just
Zdalny nadzór nad instalacjami automatyki przemysłowej
W czasach, gdy świat staje się globalną wioską, gdy odległe miejsca stają się coraz bliższe - także świat automatyki przemysłowej ulega ciągłym przeobrażeniom. Instalacje realizowane przez firmę Mawos pokazują Klientom, czego można oczekiwać po współczesnych rozwiązaniach technicznych w dziedzinie automatyki przemysłowej.

***
Mirosław Łukiewski, Grzegorz Kamiński
Transformatory stosowane w kolejnictwie
Zasilanie kolejowych przytorowych obwodów elektrycznych odbywa się, ze względu na bezpieczeństwo eksploatacji, najczęściej za pośrednictwem transformatorów separacyjnych, których parametry i konstrukcja dostosowane są do zmiennych i trudnych warunków pracy. ELHAND TRANSFORMATORY od kilkunastu lat produkuje transformatory kolejowe typu ET1KOL oraz ET3KOL, przystosowane do pracy w przytorowych układach zasilających.

***
Czujniki zbliżeniowe nowości w ofercie WObitu
W wielu urządzeniach przemysłowych czujniki zbliżeniowe są obecne w sposób równie oczywisty, jak elementy złączne czy napędy, a zakres ich zastosowania nie tylko nie maleje, ale przeciwnie, poszerza się o te obszary, gdzie dotąd stosowane były elementy elektromechaniczne, głównie wyłączniki krańcowe lub czujniki dźwigniowe współpracujące z elementami stykowymi. Wiąże się to przede wszystkim z naturalną zdolnością współpracy czujników zbliżeniowych z elektronicznymi układami sterowania, powszechnymi w obecnych konstrukcjach. Jednak głównym powodem ich stosowania jest bardzo wysoka, niedostępna dla elementów elektromechanicznych, niezawodność działania i łatwość w doborze przyrządu o parametrach dokładnie odpowiadających konkretnej aplikacji.

***
Patryk Lange
Rewolucja od kuchni, czyli NOWY PANEL ADMINISTRATORSKI DLA FIRM na www.automatyka.pl
W styczniu 2003 roku Serwis automatyka.pl uruchomił nowy moduł, służący do edycji danych dotyczących zarejestrowanych firm. Powstał szereg zupełnie nowych funkcji, które umożliwiają wprowadzanie jeszcze bardziej kompleksowej i uporządkowanej informacji o firmach zarejestrowanych w Serwisie.

***
Michael Blaß
Robo Triflex - system zasilający do układów wielowymiarowych
Robo Triflex to pracujący w trzech wymiarach, elastyczny system zasilający do robotów - tak brzmi prawie dosłowne tłumaczenie nazwy tego produktu, która obrazuje równocześnie jego główne właściwości. System ten chroni przewody przed nadmiernym zużyciem lub zniszczeniem, prowadząc je w zdefiniowanym promieniu gięcia.

***
Komfortowa obsługa urządzeń: jeszcze wizja, czy już rzeczywistość? Przyszłość obsługi urządzeń pomiarowych
Automatyk lub technolog poszukujący przyrządu do pomiaru poziomu natrafia na dużą różnorodność dostępnych rozwiązań. Liczni producenci oferują szereg metod pomiarowych opartych o często całkowicie odmienne zasady działania. W każdej z grup urządzeń mamy do wyboru różnorodne materiały konstrukcyjne, systemy ochrony przeciwwybuchowej, przyłącza technologiczne itp. Wszystkie rozwiązania mają jedną wspólną cechę: potrafią mierzyć poziom - jedne nieco dokładniej, inne mniej dokładnie, ale za to pewniej. Porównując karty katalogowe urządzeń z określonych przedziałów cenowych, wielkich różnic w parametrach technicznych już dziś się nie spotyka. Ale jak wygląda kwestia obsługi, uruchomienia, diagnostyki, ustawienia parametrów charakterystycznych dla danego punktu pomiarowego? Tutaj użytkownik jest zdany na koncepcję obsługi wybranego producenta, a te znacznie się różnią pod względem funkcjonalności i komfortu pracy. Firma Endress+Hauser udowadnia w nowych modelach przetworników poziomu, jak wysoki poziom komfortu pracy może oferować nowoczesna koncepcja obsługi przyrządów. Koncepcja ta zostanie zaprezentowana na przykładzie nowego radaru linowego Levelflex M.

***
Ewa Osiecka
W "Sofitel Victoria Warsaw" o Hannover Messe 2003
Na początku grudnia ub.r. w warszawskim hotelu "Sofitel Victora Warsaw" miała miejsce konferencja prasowa poświęcona targom hanowerskim. Kolejna już edycja Zintegrowanych Światowych Targów Przemysłu Hannover Messe 2003, zaplanowana na 7-12 kwietnia, przebiegać będzie pod hasłem: "Miniaturyzacja - siła motoryczna postępu technologicznego" (Milestones in Innovation).

***
Marek Kosiński
Targi automatyki w Norymberdze
W dniach 26-28 listopada 2002 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Automatyki - Systemy i Komponenty w Norymberdze w Niemczech (SPS/IPC/DRIVES/ Elektrische Automatisierung - Systeme und Komponenten). Na 42 400 m2 zaprezentowało się 779 wystawców z 18 krajów.

***
Katarzyna Kajstura
Przedsiębiorstwo Fair Play
Zakończyła się V jubileuszowa edycja programu promocji kultury przedsiębiorczości "Przedsiębiorstwo Fair Play". Jego ideą jest promocja etyki w działalności gospodarczej, przy czym etyka jest rozumiana jako zespół norm rzetelnego postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, wspólnikami oraz społecznością, władzą lokalną i państwową, norm zgodnych z obowiązującym prawem i powszechnie przyjętymi normami społecznymi.

Reklama