Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2016

Napędy i Sterowanie
numer 09/2016


ELBOK SC
Firma ELBOK działa od 1996 r., produkując urządzenia automatyki mające zastosowanie w przemyśle.

***
Moduły rozproszonych wejść/wyjść firmy CREVIS – nowości w ofercie Multiprojektu
Realizując aplikacje automatyzacji, czy to w dziedzinie maszyn przemysłowych, czy też w obszarze automatyki budynku, często napotyka się konieczność powiększenia puli dostępnych interfejsów w postaci wejść/wyjść dyskretnych, analogowych, ale także punktów o wyspecjalizowanym sposobie działania. Dotyczy to zarówno aplikacji o charakterze lokalnym, jak również aplikacji mających charakter rozproszony. Drugi z tych przypadków swą specyfiką wymusza zastosowanie sieci w celu wymiany informacji o stanach odczytywanych wejść i ustawianych wyjść pomiędzy oddaloną ich lokalizacją a sterownikiem nadrzędnym, jednak również w pierwszym z nich można napotkać ograniczenie w możliwości rozszerzania interfejsów zastosowanego sterownika.

***
Anna Żabierek, Paulina Misterska
Mitsubishi Electric na IV Konferencji i Pokazie Maszyn Pakujących TREPKO. Maszyny pakujące to nasza specjalność
Tegoroczna, czwarta już edycja Konferencji i Pokazu Maszyn Pakujących TREPKO odbyła się w dniach od 16 do 20 maja i podobnie jak poprzednie zakończyła się ogromnym sukcesem dla organizatorów. W gronie współorganizatorów znalazła się firma Mitsubishi Electric, która wspólnie z TREPKO zaprezentowała uczestnikom Konferencji innowacyjne rozwiązanie, polegające na integracji stanowiska miksującego opakowania żółtego sera na tackach, wyposażonego w roboty przemysłowe z automatem pakującym TREPKO typu Wrap Around, do pakowania zbiorczego w kartony.

***
EPLAN Data Portal: Dostęp dla użytkowników AutoCAD-a i ERP
Firma EPLAN powiększyła krąg użytkowników programu EPLAN Data Portal i umocniła swoją pozycję globalnego dostawcy cyfrowych danych produktów. Dotychczas dostęp do około 600 tys. danych produktów i ponad 1,2 miliona wariantów konfiguracyjnych był możliwy tylko dla użytkowników oprogramowania EPLAN. Jak informuje firma EPLAN S&S, w trakcie Targów Hannover Messe zwiększyła ona liczbę formatów wyjściowych w EPLAN Data Portal. EPLAN zapewnia teraz użytkownikom dostęp do danych w formacie .dxf, dzięki czemu staje się dostępny dla znacznej grupy użytkowników programu AutoCAD, zwłaszcza z terenu Ameryki Północnej i Azji. Zyskają na tym dostawcy produktów reprezentowanych w EPLAN Data Portal, mogąc zwiększyć swój zasięg rynkowy. Kolejną nową zaletą jest to, że dane komercyjne o wysokiej jakości stały się dostępne dla użytkowników ERP, PDM i PLM. Będą mogły być pobierane indywidualnie lub w postaci kompletnych pakietów danych. Już od połowy maja wszyscy zainteresowani użytkownicy mogą się bezpłatnie rejestrować online.

***
Dagmara Hangiel-Kozieł
Platforma EPLAN 2.6 jest już dostępna!
To niemal wzorcowy przykład kultury innowacji „wyciągany prosto z pudełka”. Dzięki nowej wersji 2.6 Platformy EPLAN użytkownicy mogą skorzystać z istotnych funkcjonalności inżynieryjnych, które mogą być w łatwy sposób integrowane w codziennych procesach pracy, włącznie z nowymi funkcjami projektowania zacisków i zarządzania danymi projektu, reprezentacją rurociągów w inżynierii płynów oraz zoptymalizowaną integracją IT. Warto również podkreślić, że dzięki wprowadzeniu kolejnego języka – języka tureckiego, Platforma EPLAN jest obecnie dostępna w 18 wersjach językowych.

***
Redundantne konwertery RS/światłowód
Interfejs szeregowy pomimo upływu czasu wciąż jest bardzo popularny w automatyce, energetyce, transporcie i systemach zabezpieczeń. Za pośrednictwem RS-a komunikują się m.in. liczniki energii, moduły pomiarowe, centralki alarmowe itd. Pomimo upływu lat RS zdaje się nie tracić na popularności, ponieważ jest prosty w implementacji, tani, a jednocześnie stabilny i niezawodny.

***
Danfoss Napędy Elektryczne, czyli VLT i VACON razem
Firma Danfoss po przejęciu firmy Vacon skupiła się na ujednoliceniu aktywów oraz połączeniu technologii obu firm. Skutkiem tej synergii jest stworzenie nowej, choć znanej już historycznie jednostki Danfoss Drives (Dział Napędów Elektrycznych Danfoss). Przesłanie tej fuzji od samego początku to połączenie najlepszych cech Danfoss oraz Vacon, wynikających z jednej wspólnej i wielkiej pasji do projektowania, produkcji oraz dystrybucji najlepszych przetwornic częstotliwości na rynku, z wykorzystaniem tego, co najlepsze w każdej z firm.

***
Nowość w ofercie Danfoss Drives – VLT® Midi FC 280 – wszechstronny napęd elektryczny dla producentów maszyn i przetwórczych linii technologicznych
Firma Danfoss wprowadziła na rynek nową serię przetwornic częstotliwości VLT® Midi Drive FC 280. Napęd umożliwia sterowanie silnikiem elektrycznym maszyny zapewniające wysoką precyzję, dynamikę, dokładność i energooszczędność. VLT® Midi Drive nadaje się praktycznie do wszelkich zastosowań w maszynach technologicznych, takich jak przenośniki, systemy maszynowe używane w technologii procesowej, miksery i młyny, maszyny pakujące. Dzięki kontroli nad przyspieszaniem i zwalnianiem wyeliminowano naprężenia mechaniczne oddziałujące na przenośnik. Przekłada się to na dłuższą żywotność oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Doskonale sprawdzi się również w aplikacjach napędów pomocniczych, takich jak pompy, wentylatory czy sprężarki.

***
Jacek Zarzycki
Przekaźniki programowalne easy – klasyka i nowoczesność
Przekaźniki serii easy są wciąż jednymi z najbardziej popularnych urządzeń tego typu na rynku. Wpływa na to nie tylko ich niezawodność i uznana marka, ale także stałe uzupełnianie oferty o nowoczesne rozwiązania.

***
Nowość Elesa+Ganter. Pokrętła z łańcuchem zabezpieczającym – seria VCT-LP
Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty pokrętła z łańcuchem zabezpieczającym, dzięki któremu element może być dodatkowo przymocowany do maszyny lub urządzenia. Rozwiązanie takie pozwala na zabezpieczenie pokrętła przed zgubieniem i jest szczególnie przydatne w przypadku jego częstego montażu i demontażu. Nowy produkt powstał na bazie popularnego pokrętła VCT, które dodatkowo wyposażono w rowek umożliwiający przyczepienie łańcucha.

***
Wziernikowe wskaźniki przepływu HVF
Elesa+Ganter – światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn – wprowadziła do oferty wziernikowe wskaźniki przepływu o oznaczeniu HVF. Nowy, unikatowy na rynku produkt jest przeznaczony do sprawdzania przepływu cieczy przez rurę oraz jej właściwości, takich jak np.: kolor, obecność cząsteczek stałych, zanieczyszczeń itp. Wziernikowe wskaźniki przepływu mogą być stosowane z różnymi rodzajami cieczy, w tym z zimną i gorącą wodą, olejami, benzyną, alkoholami oraz roztworami na bazie glikolu.

***
Dociskacze poziome z blokadą otwarcia
Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła na rynek innowacyjne dociskacze przeznaczone do zastosowań w urządzeniach i maszynach narażonych na drgania. Nowe produkty noszą oznaczenie GN 820.3 i GN 820.4 i zostały skonstruowane w taki sposób, by uniemożliwić przypadkowe otwarcie. Specjalny mechanizm wbudowany w dociskacze blokuje się automatycznie podczas zamykania. Otwarcie go jest możliwe tylko po świadomym zwolnieniu mechanizmu blokady.

***
Sterownik PLC+HMI+IO Jazz z szybkimi wejściami i wyjściami
Firma Unitronics dodała do swojej popularnej serii sterowników Jazz dwa modele z szybkimi wejściami i wyjściami. Jazz to w pełni funkcjonalny sterownik PLC, posiadający do 40 wbudowanych wejść i wyjść oraz zintegrowany panel HMI w cenie inteligentnego przekaźnika. Przewidziany jest do prostego sterowania maszyną bądź małego projektu automatyki.

***
Jak wybrać, dobrać i zabezpieczyć softstart – układ łagodnego rozruchu
Silniki elektryczne prądu przemiennego są obecnie największą grupą odbiorników energii na świecie. Większość napędów przemysłowych wymaga stosowania indukcyjnych silników prądu przemiennego. Największym problemem, jaki pojawia się w przypadku zastosowania tych silników, jest ich rozruch. Rozruch bezpośredni czy rozruch gwiazda – trójkąt są już rozwiązaniami niewystarczającymi. Przy takich rozruchach występuje wiele niekorzystnych i generujących koszty zjawisk, takich jak udary mechaniczne, udary napięcia w sieci zasilającej i wiele innych. Aby wyeliminować te niekorzystne zjawiska, wprowadzono do użytku układy łagodnego rozruchu. Zmiany parametrów ruchu przy użyciu tych urządzeń odbywają się bez gwałtownych zrywów, a także z bezskokową regulacją napięcia zasilającego silnik.

***
Andrzej Cyganik, Mirosław Wciślik, Karol Suchenia
Bezpieczeństwo procesów produkcyjnych
Bezpieczeństwo procesów produkcyjnych należy rozpatrywać w kilku aspektach. Najważniejszym wymogiem jest, by maszyny produkcyjne były bezpieczne. Artykuł opisuje metody realizacji bezpieczeństwa maszyn z wykorzystaniem współczesnych środków technicznych. Zabezpieczeniem ekonomicznym procesu mogą być dodatkowe środki techniczne, które z wyprzedzeniem pozwalają wykrywać możliwe awarie. Działania prewencyjne i logistyczne pozwalają zaplanować remonty tak, by nie kolidowały z produkcją. Artykuł prezentuje przykładowe środki techniczne do realizacji tych zagadnień.

***
Automatyczne przełączniki układów SZR i APZ
Automatyczne przełączniki sieci ATL600, ATL610 i ATL800 umożliwiają kontrolę i zarządzanie przełączaniem między 2 trójfazowymi liniami zasilającymi. Pomiary napięcia i częstotliwości wyświetlane są na graficznym ekranie LCD, a wskaźniki LED na panelu przednim oddają czytelny status układu.

***
Wielokanałowy system AX8000 do sterowania serwomechanizmów wieloosiowych
Oszczędność miejsca w szafie sterowania, uproszczenie obsługi oraz sterowanie z olbrzymią szybkością i precyzją – to trzy główne cechy systemu AX8000, służącego do sterowania serwomechanizmów wieloosiowych. W połączeniu z obsługą standardów firmy Beckhoff otrzymujemy urządzenie, które natychmiast znajdzie swoje miejsce w każdym systemie automatyki przemysłowej.

***
Nowe przewody readycable są konfekcjonowane w 14 krajach świata i wyposażane w oryginalne złącza zgodnie ze standardami 24 producentów. Atrakcyjna cena spotyka niezawodność: konfekcjonowane przewody igus również w ekonomicznej wersji
Pod marką readycable firma igus, specjalizująca się w tworzywach motion plastics do zastosowań ruchomych, oferuje asortyment ponad 4000 przewodów fabrycznie zmontowanych zgodnie ze standardami wszystkich liczących się producentów napędów. Od teraz igus rozszerzył zakres wyboru o przewody konfekcjonowane chainflex M, dostarczając je w dowolnej długości, z centymetrową precyzją, łącznie ze złączami. Te ekonomiczne przewody są odpowiednie dla ruchomych połączeń o średnim obciążeniu, do około 5 milionów podwójnych cykli gięcia, i obniżają cenę nawet o 60%.

***
Murrelektronik prezentuje prosty sposób na zmniejszenie zużycia energii. Maksymalna efektywność energetyczna
Czołowym zagadnieniem w produkcji maszyn jest efektywność energetyczna. To jedna ze specjalności Murrelektronik!

***
AGILE – nowy standard przemienników częstotliwości
BONFIGLIOLI VECTRON GmbH od zawsze proponuje rozwiązania innowacyjne, o najwyższym stopniu zaawansowania, a jednocześnie w przystępnej cenie.

***
Komentarz Dana Rosseka, Omron, Wielka Brytania. Przemysł 4.0 i implikacje dla technologii czujników
Pojęcie „Przemysł 4.0”, przedstawione podczas Hannover Messe w 2011 r. w celu opisania i powiązania trendów w różnych branżach, przeobraziło się w zapowiedź nowego paradygmatu w produkcji. Luźno definiowane jako komputeryzacja produkcji, odnosi się ono do przejścia w kierunku samoczynnej organizacji operacji produkcyjnych z większym udziałem inteligencji na poziomie pojedynczych maszyn i podzespołów.

***
SEMiX®
SEMIKRON przedstawia platformę SEMiX®, obejmującą zarówno moduły IGBT, jak i prostowniki diodowe w niskich obudowach (17 mm). Dzięki zastosowaniu technologii „Spring® contact”, wykorzystującej konektory sprężynowe, SEMiX® jako jeden z pierwszych na rynku modułów średniej mocy pozwalał na tani i niewymagający lutowania montaż płytki drivera. Po wprowadzeniu SEMiX® 3p press-fit, nowej wersji modułu z konektorami wciskanymi, rodzina produktów SEMiX® została wzbogacona o alternatywne rozwiązania, przez co daje nowe możliwości projektantom i pozwala na ograniczenie kosztów produkcji.

***
Adam Więch
steute Extreme – wyłączniki i czujniki do pracy w ekstremalnych warunkach
Inżynierowie-projektanci często mają duży problem ze znalezieniem niezawodnych wyłączników czy czujników, przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach. Żeby wyjść im naprzeciw, firma steute stworzyła nowy dział – Extreme – oferujący aparaturę łączeniową, opracowywaną z myślą o trudnych aplikacjach.

***
Nowa rodzina serwonapędów w ofercie ABB
Znana od wielu lat na rynku automatyki maszynowej seria prostych napędów serwo BSD, która jest ceniona głównie za bezawaryjność oraz łatwość uruchomienia, doczekała się następcy. Nowa linia BSDS została zaprojektowana tak, aby spełniła dotychczasowe wymagania niezawodności oraz prostej integracji dla użytkownika.

***
Nowe dwustopniowe przekładnie walcowo-stożkowe z momentem obrotowym na wale do 50 Nm
Firma NORD DRIVESYSTEMS powiększa swoją najnowszą serię dwustopniowych przekładni walcowo-stożkowych, dodając nowy, mniejszy moduł z momentem obrotowym na wale do 50 Nm. Tym samym wysoko wydajne moduły typu stożkowo-walcowego uzupełniają asortyment już dostępnych przekładni ślimakowych przeznaczonych do małych obciążeń.

***
Od Z1P do ISO 9001
Kradex – polski producent obudów z tworzyw sztucznych dla elektroniki. Ponad 30 lat doświadczenia na polskim i zagranicznych rynkach, producent obudów znanej serii „Z”.  Z okazji otwarcia nowej hali produkcyjno-magazynowej rozmawiamy z Robertem Radzikowskim i Robertem Męciną, dyrektorem i kierownikiem handlowym.

***
Command Sequencer w systemie zenon Energy Edition. Stworzony w odpowiedzi na potrzeby Energetyki
Firma COPA-DATA to lider w produkcji oprogramowania działający na rynku od prawie 30 lat. Produktem, który sprawił, że COPA-DATA jest znana inżynierom z branży energetycznej, jest wielokrotnie nagradzany – m.in. na Targach ENERGETAB – zenon Energy Edition.

***
System SCADA do zarządzania energią
Zdalne monitorowanie i kontrola systemów wytwarzania energii pozwalają zapewnić wysoką jakość usług, zwiększyć produktywność, ograniczyć przestoje i zmniejszyć koszty operacyjne. SCADA PcVue umożliwia nadzór dowolnej elektrowni i rozdzielni energetycznej, poczynając od prostych generatorów, po dużej skali linie przesyłowe.

***
RENEXPO® Poland – międzynarodowe wydarzenie biznesowe dla branży OZE
Dyskusje na aktualne tematy, konferencje, spotkania eksperckie oraz prezentacja oferty blisko 120 wystawców – tego nie zabraknie podczas najbliższej edycji RENEXPO® Poland.

***
Transformatory Noratel – szerokie portfolio, wiele branż i rynków
Grupa Noratel to producent transformatorów ze 100-letnim doświadczeniem w branży. Firma swoją działalność rozpoczęła jako lokalny producent sprzętu radiowego, dzisiaj tworzy międzynarodową grupę zrzeszającą 16 spó­łek w 13 krajach i zatrudnia łącznie niemal 3 tys. pracowników.

***
Resolwery firmy Tamagawa zamontowane w samochodzie o napędzie hybrydowym
Chcielibyśmy Państwa poinformować, że firma TERM posiada w swojej ofercie resolwery firmy Tamagawa, które stosowane są głównie w serwonapędach. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Państwu bardzo interesujące, naszym zdaniem, zastosowanie resolwera.

***
Wszystko pod kontrolą
W nowoczesnej fabryce 4.0 wszystkie elementy procesu produkcyjnego muszą być zdolne do przesyłania danych w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu sieci Ethernet, w której prędkość transmisji danych znacznie wyprzedza prędkości uzyskiwane poprzez standardowe sieci przemysłowe.

***
Falowniki średniego napięcia (do 15 kV) serii XMV660
Hiszpańska firma Power Electronics specjalizuje się w produkcji sofstartów, falowników i stacji solarnych dużej mocy. W swojej ofercie posiada również sofstarty i falowniki średniego napięcia do 15 kV.

***
Anna Szymczak
Kredyt na innowacje technologiczne – wsparcie na inwestycje w firmach
Do 30 wrzenia 2016 roku przedsiębiorcy mają szansę na pozyskanie wsparcia na inwestycje w rozwój swoich firm. Można uzyskać nawet do 70% zwrotu poniesionych kosztów. W procedurze niezbędna jest zdolność kredytowa i wkład własny na poziomie min. 25%.

***
Hitachi – rozwiązania dla automatyki
Najnowszym wprowadzonym przez HITACHI na rynek modelem falownika jest seria WL200. Falownik ten jest następcą znanego i cenionego za niezawodność modelu X200, mającego zastosowanie w aplikacjach pomp, wentylatorów oraz wielu innych aplikacjach napędowych niewymagających stosowania zaawansowanego sterowania wektorowego lub bezpośredniego sterowania momentem.

***
Tobiasz Witor
Mniej znaczy więcej!
Firma Lenze w swoim najnowszym przemienniku częstotliwości serii i500 zredukowała wszystko, co zbędne, pozostawiając to, co jest faktycznie istotne. Każdy dodatek powoduje wzrost nie tylko ceny urządzenia, ale i stopnia jego komplikacji. Inżynierowie Lenze z działu badań i rozwoju postawili sobie trzy cele przy projektowaniu nowej serii przemienników.
I500 miał być kompaktowy, o modułowej budowie oraz prosty w obsłudze!

***
Kolejna realizacja systemu sterowania ANIRO dla wieży chłodniczej wysokiej wydajności
Zespołowi inżynierskiemu firmy ANIRO zlecono kolejną realizację systemu sterowania wieży chłodniczej. Poprzednia realizacja, opisywana również na łamach miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, służyła chłodzeniu wyparki należącej do jednego z potentatów branży przetwórstwa mleka z północy Polski. Tym razem dział inżynierski ANIRO podjął się stworzenia systemu sterowania wieży chłodniczej służącej do schładzania wody procesowej obiektu innego typu – nowo budowanej galerii handlowej w centralnej części Polski. Partnerem firmy ANIRO w realizacji opisywanego zadania była warszawska firma ALGRA. Firma ALGRA wraz z jej właścicielem – Panem Markiem Richterem – była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji systemu chłodzenia oraz prowadzenie inwestycji.

***
Przekaźniki interfejsowe spełniające szczególne wymagania
Finder jest wiodącym w Europie producentem przekaźników z czterema zakładami produkcyjnymi oraz globalną siecią sprzedaży i dystrybucji. Gama asortymentu firmy obejmuje ponad 12 000 produktów z grup przekaźników dedykowanych dla przemysłu, modułów interfejsowych, nadzorczych, czasowych przekaźników do zastosowań w instalacjach komercyjnych i mieszkaniowych oraz całą gamę gniazd i akcesoriów. Założona w 1954 roku we Włoszech firma dostarcza przekaźniki na polski rynek od początku lat 90. XX w. Jego spółka zależna, Finder Polska Sp. z o.o. powstała w 2016 roku, z siedzibą w Poznaniu.

***
Dostęp online do maszyny – na Twoim smartfonie. Sprawdź, jakie to wygodne!
Obecnie przeglądamy witryny internetowe dosłownie wszędzie: w pociągu, w autobusie, w samochodzie (pod warunkiem, że nie jest się kierowcą), na plaży, w sklepie (w oczekiwaniu na żony lub mężów), w hotelu lub w domu przed snem. Czy można wtedy zajrzeć online do pracy i sprawdzić, co się dzieje na produkcji? Otóż tak!

***
Bernd Schairer, Dariusz Chiliński
Innowacyjny system wtyków pomiarowych do testowania urządzeń zabezpieczających sieć elektroenergetyczną. Wysoka dyspozycyjność sieci miejskiej w Monachium
Na całym świecie sieci elektroenergetyczne podlegają wymianie, modernizacji oraz coraz ściślejszej kontroli. Aby obsługa, konserwacja i modernizacja sieci były prostsze i bezpieczniejsze, Phoenix Contact wprowadził na rynek swój system kontrolno-pomiarowy FAME. Zakład energetyczny w Monachium, jedno z największych przedsiębiorstw gospodarki komunalnej w Niemczech, korzysta z tego systemu przy aktualnych modernizacjach oraz w celu zwiększenia dyspozycyjności swojej sieci (rys. 1).

***
Wrześniowa kampania objazdowa po Polsce samochodu pokazowego Automation Demo Truck firmy Parker Hannifin
Z myślą o prezentacji oferty Parkera na miejscu u klientów Grupa Automatyki firmy Parker Hannifin przygotowała samochód pokazowy Automation Demo Truck, który objeżdża klientów w całej Europie. We wrześniu br. samochód będzie ponownie gościł w Polsce.

***
Czujniki optyczne: zwiększona wydajność w systemach transportu
Detekcja, pomiar odległości, monitoring 2D – tam gdzie istnieje konieczność zastosowania technologii OPTO w przemysłowych systemach transportowych, tam Pepperl+Fuchs ugruntowuje swoją pozycję jako jeden z liderów innowacji. Nowa generacja miniaturowych czujników serii R100/101/103 – ze zintegrowanym interfejsem IO-Link – oferuje wszystkie rodzaje detekcji w jednej obudowie, łącznie z najmniejszym prawdopodobnie obecnie na rynku czujnikiem odległości. Laserowe skanery 2D serii R2000 łączą w sobie pełną, 360-stopniową detekcję wraz z dużym jej zakresem. Wielopromieniowe pomiarowe skanery LED serii R2100 sprawdzają się głównie w mobilnych aplikacjach z użyciem wózków widłowych, jak i innych pojazdów na hali.

***
Dla energii odnawialnej i konwencjonalnej – system sterowania procesami APROL
Energia odnawialna zrewolucjonizowała krajobraz tradycyjnej technologii energetycznej. Pojedyncze rozwiązania od dawna bezskutecznie próbują nadążyć za procesami sterowania, których złożoność stale rośnie. Potrzebne jest całościowe rozwiązanie – niezawodne podejście, które umożliwi zarządzanie skomplikowanymi systemami z jednej centralnej lokalizacji. Istnieją na przykład świetne systemy stosowane do monitorowania i sterowania farmami wiatrowymi. Jednakże koordynacja urządzeń w dużych zakładach załamuje się, jeśli jednocześnie stosowane są urządzenia na energię słoneczną i na biogaz. Zazwyczaj każdy pojedynczy system wymaga nie tylko własnej infrastruktury, ale również własnej architektury.

***
Robert Borowiecki
Integracja z systemem Klienta – nowy trend w katalogach elektronicznych dla B2B
Wobec coraz częściej pojawiających się bardzo konkretnych wymagań naszych Partnerów Handlowych w zakresie automatyzacji procesów zakupowych przygotowaliśmy zupełnie nowe rozwiązania, pozwalające na skomunikowanie platform katalogowych bezpośrednio ze środowiskiem ERP odbiorcy.

***
Projekt Green Economy™
Wszystkie produkty przechodzą cykl życia składający się z poszczególnych etapów, tj. od wykorzystania surowców i zasobów naturalnych, poprzez produkcję, pakowanie, transport, użytkowanie, recykling do ostatecznego unieszkodliwiania tych produktów.

***
Falowniki firmy Simphoenix – nowy, innowacyjny produkt w ofercie firmy Siti-Pol
Zbliża się kolejna, XXX edycja Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania Taropak. Dynamiczny rozwój wielu gałęzi przemysłu mobilizuje do poszerzania oferty o nowy asortyment.

***
Nowe możliwości dla przemysłu podczas WARSAW INDUSTRY WEEK 2016
Nowe Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, które tylko w tym roku odwiedziły już setki tysięcy gości, zaprezentuje w dniach 7–9 listopada br. nowe możliwości dla przemysłu. Swoją ofertę przedstawią kluczowi producenci maszyn i urządzeń branży produkcji i przetwórstwa. Wszystko to podczas Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych WARSAW INDUSTRY WEEK 2016.

***
Jednostka o napędzie elektrycznym – pytania i odpowiedzi
Rzecznik prasowy: Oscar Rivella, kierownik ds. marketingu sektora okrętowego i instalacji morskich – dział elektryczny Eaton na Europę, Bliski Wschód i Afrykę

***
Andrzej Korczak, Mirosław Majkut, Grzegorz Peczkis, Michał Strozik
Komputeryzacja pomiarów charakterystyk pomp wirowych
Streszczenie: W artykule opisano schemat typowego układu pompowego i pokazano jego statyczne i dynamiczne charakterystyki, istotne przy komputeryzacji ich pomiaru. Przedstawiono skomputeryzowane stanowisko badawcze do wyznaczania podstawowych charakterystyk statycznych i dynamicznych pompy wirowej i rurociągu. Oprogramowanie wspomagające pomiary umożliwia wyznaczenie parametrów energetycznych pompy na podstawie zmierzonych wielkości fizycznych. Stanowisko ułatwia pomiary i opis krzywych rozwoju kawitacji, a także wyznaczenie pełnej charakterystyki kawitacyjnej pompy. Opracowana karta pomiarowa pozwala na ocenę zgodności parametrów nominalnego punktu pracy z parametrami katalogowymi wg obowiązującej normy dla przyjętej klasy maszyny. Przedstawione skomputeryzowane stanowisko badawcze dedykowane jest do pomiarów odbiorczych pomp odśrodkowych.

ENG  ACCEPTANCE AND PERFORMANCE TEST OF CENTRIFUGAL PUMPS
Abstract: In the paper it is described a schema of typical pump system and it is shown its static and dynamic characteristics which are essential in the process of computerization measurements of the characteristics. Compurized test stand for operational measurements has been presented. The article describes the basic static and dynamic characteristics of a centrifugal pump and pipeline Software aiding measurements make possible to determine pump parameters on the basis of measured physical quantities. Test-stand is labour-saving for measurements, description of cavitational development curves and determination of cavitational pump characteristics. Elaborated measurement card makes possible to compare working point with catalogue parameters.

***
Tadeusz Glinka, Bronisław Drak, Jan Kapinos
Uszkodzenia izolatora przepustowego i awaria transformatora
Streszczenie: W artykule przedstawiono dwa przykłady pożaru transformatorów spowodowane awarią izola­torów przepustowych papierowo-olejowych 400 kV i 220 kV. Przyczyną uszkodzenia izolatorów przepusto­wych były wyładowania niezupełne wewnątrz izolacji papierowej, które doprowadziły do eksplozji izolatora, zwarcia fazowego i pożaru transformatorów. Przedstawiono przykład transformatora z izolatorami przepusto­wymi suchymi, które wydają się być bardziej bezpieczne w eksploatacji.

ENG  DAMAGE OF THE BUSHING INSULATOR AND THE TRANSFORMER’S BREAKDOWN
Abstract: This article presents two examples of the fire in transformers, caused by the 400 kV and 220 kV paper-oil-type insulators breakdown. The bushing insulators’ breakdown was caused by the partial discharges inside of the paper insulation, which leaded to insulator’s explosion, phase short-circuit fault and also to fire of the transformers. An example is also shown in this article of the power transformer with dry-type bushing insulators, which seems to be safer in the exploitation.

***
Paulina Liwska
Automatyzacja procesu znakowania w branży spożywczej
Firmy produkcyjne, którym zależy na ekspansji kolejnych rynków zbytu i zwiększeniu skali produkcji, stają przed koniecznością automatyzacji znakowania. Za wprowadzeniem maszynowego nanoszenia etykiet, dat przydatności czy kodów przemawia wiele korzyści, między innymi eliminacja błędów w procesie znakowania przez pracowników czy ujednolicenie oznaczeń w ramach spełnienia wymogów prawnych. Efektywne i poprawne znakowanie przyczynia się do osiągania celów biznesowych przez przedsiębiorstwa.

***
Piotr Gajewski, Krzysztof Pieńkowski
Przekształtnikowe układy elektrowni wiatrowych z generatorami PMSG
Streszczenie: W artykule przedstawiono przekształtnikowe układy elektrowni wiatrowej z generatorem synchronicznym o magnesach trwałych (Permanent Magnet Synchronous Generator – PMSG). Opisano modele matematyczne turbiny wiatrowej i generatora PMSG. Przedstawiono klasyfikację układów przekształtnikowych stosowanych w elektrowniach wiatrowych. Przedstawiono algorytm działania śledzenia mocy maksymalnej (Maximum Power Point Tracking – MPPT) oraz algorytm sterowania nachyleniem kąta łopat turbiny wiatrowej. W celu potwierdzenia prawidłowego działania algorytmów sterowania dla wybranego układu elektrowni wiatrowej przeprowadzono badania symulacyjne. Badania symulacyjne potwierdziły prawidłowość i dużą dokładność sterowania systemu elektrowni wiatrowej z generatorem PMSG.

ENG  Abstract: The paper presents the wind energy conversion systems with permanent magnet synchronous generator (PMSG). The mathematical models of wind turbine system, PMSG generator have been described. The wind energy converter systems have been described. The principle of the maximum power point tracking (MPPT) algorithm and pitch angle control have been considered. The performance of wind energy converter system has been studied by digital simulation. The simulation studies confirmed the good effectiveness and accuracy control of the wind energy conversion system with PMSG.

***
Ryszard Rut, Jan Mróz, Jadwiga Płoszyńska, Ryszard Schab
Problem badań konstruktorskich trwałości eksploatacyjnej wysokonapięciowych silników klatkowych
Streszczenie: Problematyka badań eksperymentalnych dużych maszyn elektrycznych, a szczególnie konstruktorskich badań trwałościowych, jest trudnym i kosztownym zagadnieniem. Artykuł zawiera retrospektywny opis prac eksperymentalnych podjętych przed kilkudziesięciu laty w Politechnice Rzeszowskiej, w odniesieniu do wysokonapięciowych silników indukcyjnych klatkowych.

ENG  The constructional research of operating endurance of high-voltage squirrel-cage motors
Abstract: The issues of experimental tests of large electric machines is a complex and costly task, especially constructional endurance tests. The paper contain a retrospective desription of experimental tests of high-voltage squirrel-cage induction motors which have been taken in Rzeszow University of Technology for several decades.
 

Reklama