Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 12/2013

Napędy i Sterowanie
numer 12/2013


KVM-y i extendery USB
Zdalny dostęp do komputerów i urządzeń USB to temat często występujący w automatyce i informatyce. Wynika to z faktu, że są one często umiejscowione w oddalonych lokalizacjach i serwerowniach. Producenci oferują szereg urządzeń do realizacji tego typu aplikacji.

***
Modernizacja hamowni u wiodącego producenta silników spalinowych dla samochodów osobowych – Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o.
Silnik to serce każdego pojazdu. Jego niezawodna praca to najważniejszy element warunkujący prawidłowe działanie innych podzespołów. Jego stabilna praca gwarantuje niezakłócone funkcjonowanie całego pojazdu.

***
Modułowe rozdzielnice napędowe Allen-Bradley IntelliCENTER® z EtherNet/IP. Zaprojektowane dla bezpieczeństwa, wydajności i niezawodności
Zintegrowane, inteligentne i intuicyjne – to pojęcia, które najlepiej opisują najnowszą technologię IntelliCENTER zaoferowaną w modułowych rozdzielnicach napędowych CENTERLINE firmy Rockwell Automation.

***
Anna Szymczak
Nowe dotacje – nowe marzenia – stare pułapki
Nadchodzi czas, gdy już prawie wszyscy uświadomili sobie, że budżet dotacyjny na 2007–2013 jest wykorzystany niemal w 100%. Coraz częściej i intensywniej szukamy informacji o „nowych” dotacjach, czyli z perspektywy 2014–2020. Dotychczasowe warunki były dosyć trudne do spełnienia, więc może teraz będzie łatwiej o unijną kasę.

***
Nowe przetwornice częstotliwości serii SY7000 firmy Sanyu
Seria SY7000 to nowa generacja sterowanych wektorowo falowników, pracujących ze sprzężeniem enkoderowym oraz wbudowanym prostym sterownikiem PLC. Falowniki te są produkowane od mocy 0,75 kW do 400 kW w wersji jedno- i trójfazowej.

***
Integracja sterowania maszyną i bezpieczeństwem
Producenci maszyn, jako jedni z głównych odbiorców zaawansowanych produktów automatyki przemysłowej, stawiają przed swymi dostawcami coraz większe, a czasem wydawałoby się sprzeczne wymagania. Z jednej strony maszyny mają pracować coraz szybciej, wydajniej, ich sterowanie i komunikacja z operatorami mają zapewniać minimalne czasy przestojów, szybką reakcję na występujące usterki i nieprawidłowości w działaniu, a z drugiej mają być bezpieczne. Bezpieczeństwo w maszynach to nie tylko żądanie ich producentów, to realne wymaganie, którym bezwzględnie muszą się podporządkować, aby sprzedawać i wprowadzać swoje maszyny zarówno na rynku polskim, jak i europejskim.

***
Hydrauliczny układ Start-Stop (HSS) dla maszyn budowlanych
Firma Bosch Rexroth po raz pierwszy przedstawiła hydrauliczny układ Start-Stop dla maszyn roboczych na Baumie w 2013 roku. Sam pomysł zaczerpnięty został z przemysłu motoryzacyjnego – tam bowiem firma Bosch wprowadziła z sukcesem technologię Start-Stop jako standard dla nowoczesnych samochodów i jeden ze sposobów efektywnego i ekologicznego korzystania z silnika spalinowego.

***
Jakość tworzy jakość. KSB Pompy i Armatura wybiera dźwignice ABUS
Planowanie inwestycji budowlanej musi opierać się na prawidłowo przeprowadzonym rachunku ekonomicznym. Ceny gruntów, postępująca specjalizacja w produkcji oraz rozwój technologii sprawiają, że już na etapie projektowania hali przemysłowej zwraca się szczególną uwagę na optymalizację kosztów. Zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz obiektów jest w związku z tym przedmiotem dogłębnych analiz, a właściwy dobór urządzeń transportu bliskiego ma istotny wpływ na jej maksymalne wykorzystanie. Z tego względu od potencjalnych dostawców dźwignic słusznie oczekuje się profesjonalnego doradztwa i wariantowych propozycji technicznych.

***
Spotkanie branży stalowo-metalowej w sosnowieckim Expo Silesia
W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w dniach 5–6 listopada odbyły się trzy imprezy o charakterze przemysłowym: 6. Międzynarodowe Targi Stali, Metali Nieżelaznych, Technologii i Produktów SteelMET, 7. Targi Zabezpieczeń Powierzchni SURFPROTECT, 2. Targi Produkcji i Zastosowania Elementów Złącznych TEZ Expo. Podczas dwóch dni można było przyjrzeć się szerokiej prezentacji ofert łączących pokrewne sektory branży stalowo-metalowej.

***
Napędy do kotłów
Marka TRANSTECNO to włoski producent szerokiej gamy napędów małych i średnich mocy. Specjalizuje się nie tylko w uniwersalnych przekładniach ślimakowych, ale także w walcowych, kątowych i planetarnych. Godne polecenia są zarówno napędy prądu zmiennego, jak również rozwiązania dla napędów prądu stałego, których oferta marki TRANSTECNO jest szczególnie bogata. Napędy tego producenta to nie tylko estetyka i uniwersalność, ale także jakość, której można zaufać.

***
XII Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń – ELETROTECHNIKA 2014. XXII Targi Sprzętu Oświetleniowego – ŚWIATŁO 2014
Warszawa 26–28 lutego 2014, EXPO XXI. Zapraszamy do udziału w tym najważniejszym wydarzeniu branży oświetleniowej i elektrotechnicznej 2014 roku!

***
Tomasz Haliniak
Wyróżnienie dla Eldaru podczas międzynarodowych targów KOMAF w Korei
W dniach 16–19 października w centrum targowym KINTEX (Goyang, Korea) odbyły się międzynarodowe targi maszyn KOMAF. Impreza zgromadziła łącznie blisko 2000 wystawców z 40 krajów oraz około 150 000 odwiedzających. Na 100 000 m2 powierzchni wystawienniczej podzielonej na 13 salonów tematycznych prezentowano najnowsze technologie i rozwiązania ze świata maszyn, mechaniki, automatyki, sterowania i napędów.

***
ALFACO POLSKA ma już 20 lat
Firma ALFACO POLSKA jest wiodącym dystrybutorem oraz dostawcą najwyższej klasy urządzeń i elementów stosowanych w układach klimatyzacyjno-chłodniczych oraz wentylacyjnych.

***
Nowi zawodnicy w drużynie falowników zdecentralizowanych NORD – SK 180E i SK 135E
Sukces rynkowy techniki zdecentralizowanej NORD w postaci rodziny falowników SK 200E zmotywował dział konstrukcyjny firmy do szybszego wdrożenia nowej przetwornicy częstotliwości SK 180E oraz softstartu SK 135E.

***
Dawid Jakubowski
Technologie połączeń kołnierzowych
Budowa instalacji hydraulicznych za pomocą połączeń kołnierzowych SAE jest obecnie jednym ze sposobów łączenia wysokociśnieniowych hydraulicznych instalacji rurowych (rys. 1). Obecnie dostępne są na rynku dwie podstawowe technologie budowy kołnierzowych instalacji hydraulicznych dla średnic powyżej ∅42 mm. Wyróżniamy tu technologię połączeń spawanych wg standardu SAE (Norma J518C, ISO6162) oraz technologię niespawanych połączeń kołnierzowych, opracowaną przez firmę GS-Hydro®. Oba rozwiązania są ze sobą kompatybilne i można je łączyć.

***
Złącza M23 – proste i niezawodne przyłączanie serwonapędów
Serwonapędy często przyłączane są z wykorzystaniem złączy M23, które stały się obecnie standardem i są zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Murrelektronik wprowadzi wkrótce do swojej oferty najwyższej jakości przewody zasilające i sygnałowe (rozmiar 1.0) z wtykami M23. Są one perfekcyjnie wykonane, odporne na wstrząsy i uderzenia, łatwe i pewne w montażu.

***
Sterowanie silnikami DC w automatyce budynkowej
Automatyzacja budynków sprawia, że standardowym elementem wyposażenia stają się silniki prądu stałego wraz ze sterowaniem. Pozwalają one m.in. na automatyczne otwieranie okien, drzwi czy sterowanie oświetleniem. Firma WObit, od wielu lat dostarczająca silniki prądu stałego oraz sterowniki na polskim rynku, proponuje niezawodne napędy Buehler Motor wraz z dedykowanym sterowaniem.

***
Łukasz Chmiel
eFive®. Przemysłowy serwer VPN marki eWON®
Przemysłowy serwer VPN (Virtual Private Network) eFive® jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na szerokopasmowy bezprzewodowy dostęp do zdalnej obsługi urządzeń przemysłowych. Urządzenie stanowi idealny pomost między zdalnym dostępem do sterowników PLC a systemem SCADA.

***
Bezpieczeństwo w przemyśle maszynowym
Wprowadzenie zaawansowanych procesów produkcyjnych to zjawisko coraz częściej występujące w nowoczesnych firmach. Głównym powodem jest potrzeba optymalizacji procesów produkcyjnych, pozwalająca na zwiększenie wydajności, przy jednoczesnej redukcji kosztów.

***
VI edycja Targów Energetycznych ENERGETICS za nami
W Targach Lublin SA zakończyła się VI edycja Targów Energetycznych ENERGETICS. W dniach 19–21 listopada 2013 r. przedstawiciele branży energetycznej mieli okazję zaprezentować swoje produkty i usługi, a także nawiązać nowe kontakty.

***
Pionierskie wdrożenie ogólnokrajowego systemu planowania Schneider Electric w Turcji
Schneider Electric, globalny specjalista w dziedzinie zarządzania energią, poinformował, że firma İGDAŞ – największy dystrybutor gazu ziemnego w Turcji – będzie korzystać z rozwiązania Schneider Electric Gas Day Operations (GDO) podczas tworzenia planów zapotrzebowania na ten surowiec. W ciągu minionego roku firma İGDAŞ, która zaopatruje w gaz m.in. Istambuł, zapoznała się z funkcjonowaniem tego zaawansowanego systemu w ramach instalacji pilotażowej. Wysoka wydajność i pozytywna ocena rozwiązania sprawiły, że firma podjęła decyzję o wdrożeniu systemu na obszarze całej sieci dystrybucyjnej.

***
Ryszard Klencz
KOMTECH 2013. Innowacyjne techniki i technologie dla górnictwa
XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu KOMTECH odbyła się w dniach 18–20 listopada na Zamku Kliczków. Poświęcona była innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności.

***
Ryszard Klencz
Spotkanie przedstawicieli branży górnictwa odkrywkowego – dyskusje, prognozy, nowe trendy. ELGOR 2013
W dniach 9–11 października br. w Busku-Zdroju spotkali się uczestnicy Konferencji Naukowo-Technicznej ELGOR, która tworzy płaszczyznę dyskusji dla przedstawicieli świata przemysłu, nauki i biznesu. ELGOR, jako konferencja odbywająca się cyklicznie co roku, stanowi płaszczyznę prezentacji innowacyjnych osiągnięć naukowo-badawczych i wdrożeniowych oraz przedstawia najnowsze techniki i światowe technologie, związane z działalnością górnictwa odkrywkowego.

***
Podczas Konferencji ELGOR – wywiad ze znanym kierowcą rajdowym, Maciejem Wiślakiem
O odpowiedzialności w górnictwie odkrywkowym i w rajdach samochodowych

***
Ryszard Tadeusiewicz
Electronic Observation and Computer Monitoring of Human Behavior in Public Space
ENG Security is value, which become more and more desirable while we must note dramatically increasing quantity and weight of numerous dangers related to particular persons, to different populations and to almost everybody and everywhere. Therefore we can observe up-to-date fast and massive increase of social requisition in the area of protection against terroristic attacks and hapless random events. Even fanatic privacy defenders, who in the past often protested against surveillance, now must take into account scale of threats which is generated by actual political and social tensions, and must agree for inconsiderable limitations of privacy (in public space) when it is connected with huge increase of public security. Therefore now the question is not whether oversee of human behavior in public space – but how to do it?

***
Andrzej Ożadowicz
Systemy automatyki budynkowej jako element inteligentnych sieci elektroenergetycznych – Smart Metering i aktywny odbiorca
Współczesne systemy elektroenergetyczne wymagają modernizacji i przystosowania do nowych warunków funkcjonowania, powstających na skutek wciąż rosnącej liczby dołączanych odbiorców, ograniczonych rezerw systemowych i coraz popularniejszej generacji rozproszonej, opartej o źródła odnawialne. Czynniki te zwiększają dynamikę zmian rozpływu mocy w systemie energetycznym oraz poziomie jego obciążenia, co wpływa na skuteczność i jakość zasilania odbiorców energii oraz wymaga zmian zasad funkcjonowania producentów energii. Dlatego też w branży energetyki pojawiła się idea wdrożenia tzw. inteligentnych systemów elektroenergetycznych – Smart Grid. W systemach tego typu istnieje możliwość wykorzystania różnych technologii branży automatyki i teleinformatyki, jako bazy dla implementacji systemów zdalnego, inteligentnego opomiarowania odbiorców i prosumentów, organizacji kanałów transmisji i zbierania danych oraz komunikacji zwrotnej z odbiorcami.

***
Jarogniew Rykowski
Interakcja ludzi z „inteligentnymi” instalacjami i budynkami – główne problemy i kierunki rozwoju
Streszczenie: Głównym celem artykułu jest przedstawienie problemu zapewnienia efektywnych metod współdziałania człowieka i urządzeń „inteligentnej” instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem tak zwanych interfejsów naturalnych, wykorzystujących komunikację głosową, wizualną (gesty i obecność), multimedialną: wirtualną i wzbogaconą rzeczywistość itp. Głównym celem artykułu było przedyskutowanie rzeczywistych potrzeb i oczekiwań użytkowników w stosunku do możliwości technologii, a także wskazanie potencjalnych obszarów zastosowań.
Przedstawione w artykule alternatywne interfejsy z „inteligentną” instalacją wykorzystują w większym stopniu bezpośrednią komunikację z człowiekiem za pośrednictwem jego zmysłów – wzroku, słuchu oraz dotyku. Interfejsy te zakładają rezygnację z tradycyjnego tandemu klawiatura/ekran na rzecz interakcji naturalnej – rozmowy, rozpoznawania gestów i ruchów, cech charakterystycznych postaci (na przykład elementów ubioru, postawy) itp. Takie podejście przenosi ciężar nauki z użytkownika na system – to instalacja uczy się, jak najlepiej spełniać żądania i potrzeby człowieka, a nie człowiek, jak zmusić instalację do konkretnego zachowania. Dodatkowo rozbudowa instalacji staje się znacznie łatwiejsza zarówno dla projektanta, jak i przyszłego użytkownika – nowo oferowane przez system funkcje łagodnie poszerzają zakres dotychczasowych możliwości systemu, a nauka korzystania z nich nie zabiera dużo czasu.

***
Tomasz Kisilewicz
Przegrzewanie budynków niskoenergetycznych
Streszczenie: W budynkach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię oprócz radykalnego ograniczenia strat cieplnych dąży się do uzyskania maksymalnych zysków słonecznych poprzez zorientowane na południe otwory. W artykule omówiono problem racjonalnego projektowania pola powierzchni okien południowych, kierując się nie tylko kryterium minimalnego zapotrzebowania na ogrzewanie, ale kryterium łącznego zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie. Wskazano także w jaki sposób można skutecznie chronić budynek przed przegrzewaniem. Słowa kluczowe: fizyka budowli, komfort cieplny, przegrzewanie wnętrza, budownictwo niskoenergetyczne.

ENG OVERHEATING OF LOW ENERGY BUILDINGS
Abstract: Significant decrease of heating energy demand in low energy buildings may be achieved not only by radical reduction of heat losses, but also due to maximized solar gains via south oriented glazing. The problem of rational design of south window area was discussed in the paper, taking into account not only criterion of minimum heating demand but also criterion of total energy demand on heating and cooling. The basic measures of efficient protection against overheating have been shown.

***
Marcin Nowak, Mariusz Nowak
Komputerowe systemy wspomagania utrzymania AUTOMATYKI BUDYNKOWEJ
Streszczenie: W artykule przedstawiono możliwości wdrożenia systemu CMMS przeznaczonego do wspierania służb zajmujących się utrzymaniem infrastruktury automatyki budynkowej. Zdefiniowano najważniejsze zadania realizowane przez te systemy oraz zyski z zastosowania specjalistycznego systemu informatycznego w strukturze zarządzania instalacjami w inteligentnym budynku. Omówiono koncepcję systemu CMMS typu klient-serwer. Scharakteryzowano funkcjonalność aplikacji serwerowej oraz warstwową budowę aplikacji klienckiej. Przedyskutowano obszary, na których można oczekiwać wymiernych zysków z zastosowania nowoczes¬nego systemu informatycznego.

ENG Computerized Maintenance Management System for building automation SYSTEM
Abstract: In this article Computerized Maintenance Management System (CMMS) for building automation system was characterized. The most important tasks performed by these systems were defined and profits from the use of specialized computer system in the management structure of an intelligent building installations were presented. The article discusses the concept of the CMMS client-server system. The functionality of the server application and the layer structure of client application were characterized. The possibility of profits from the use of modern information system in intelligent buildings are discussed.

***
Jakub Jurasz, Magdalena Krzywda, Jerzy Mikulik
Wykorzystanie fotowoltaiki w warunkach solarnych miasta Krakowa – wstępne studium wykonalności dla budynku użyteczności publicznej – budynek wydziału uczelni wyższej
Streszczenie: W poniższym artykule przedstawiono możliwość zastosowania instalacji fotowoltaicznej w celu obniżenia kosztów funkcjonowania budynku użyteczności publicznej. Badanie przeprowadzono w celu wykazania ekonomicznej zasadności tego typu instalacji. Dane do analizy pozyskano z osobistej inspekcji lokalizacji, od pracowników technicznych oraz dostępnego oprogramowania (meteonorm7, PVSYST). W pracy badano uzysk energetyczny dla instalacji fotowoltaicznej zlokalizowanej na trzech wstępnie wyróżnionych obszarach budynku. Wyniki symulacji uzysku zestawiono z prognozowanymi kosztami w celu obliczenia przewidywanego czasu zwrotu nakładów inwestycyjnych i przedstawiono je na wykresie.

***
Marek Horyński
Inteligentne instalacje budynkowe a sprawa polska
Streszczenie: W ostatnich latach ogromny postęp zanotowały technologie stosowane w rezydencjach i budynkach handlowych. Niniejszy artykuł omawia polski wkład w rozwój inteligentnych systemów budynkowych. Opisano w nim ponadto zastosowanie inteligentnych systemów budynkowych polskiej produkcji w naukowo-badawczym Laboratorium Energooszczędnych Systemów Budynkowych Politechniki Lubelskiej. Omówiono również zagadnienie energooszczędności tych instalacji.

ENG Intelligent Building installations vs. the Polish question
Abstract: In recent years, has made significant progress in residential and commercial buildings. This article discusses the Polish contribution to the development of intelligent building systems. It also describes the use of intelligent building systems of Polish production in research laboratory Energy Efficient Building Systems at Technical University of Lublin. They also discussed the issue of energy efficiency of these systems.

***
Robert Marcinkowski
Postęp technologiczny a skuteczność komunikacji werbalnej
Streszczenie: Podstawą zespołowej działalności naukowej, szczególnie w dyscyplinach technicznych, jest precyzyjna, intersubiektywna komunikacja. To dzięki niej można osiągnąć przekazywalność doświadczenia, wyróżniającą wiedzę naukową spośród innych rodzajów wiedzy. Ta właśnie sfera nauki jest mi dobrze znana z racji uczestnictwa w międzynarodowych programach wymian studentów i nauczycieli oraz tworzenia przedmiotowych programów nauczania w języku angielskim. Sfera analityczno-językowa jest mi bliska również z racji działalności twórczej w Związku Literatów Polskich. Chciałbym jednak zawęzić tu pole uwagi do zagadnień architektoniczno-budowlanych, pozostających w ścisłym związku z tematem niniejszego artykułu.

ENG Technological progress vs. effectiveness of verbal communication
Abstract: The basis of scientific teamwork, especially in technical disciplines is precise, intersubjective communication. This can be achieved through the transferability of experience, what distinguishes the scientific from other kinds of knowledge. This sphere of science is known to me because of my participation in international exchange programs for students and teachers, and in the creation of the programs taught in English language. Linguistic analysis are also familiar to me because of my creative activity in the Polish Writers Union. But I would like to focus now the attention to the branch of architecture and construction, in close relation with the theme of this article.

***
Witold Krieser
Podstawy obliczeń inżynierskich/przemysłowych z obszaru przepływomierzy próbkujących
Streszczenie: Pomiary przepływu są bardzo ważne w przemyśle. Przepływomierze próbkujące to urządzenia, których można użyć do pomiaru przepływu w sytuacji, gdy nie ma możliwości użycia całoprzewodowych, uwzględniając techniczne i ekonomiczne warunki. W przypadku, gdy używamy matematycznych modeli czujnika oraz matematycznych modeli obiektu, istnieje możliwość teoretycznej analizy optymalnego położenia czujnika w rurociągu. W artykule przedstawiono matematyczne metody analizy przepływomierzy próbkujących.

ENG USING MATHEMATIC IN INDUSTRY OPERATION WITH SAMPLING FLOWMETERS
Abstract: Flow-rate measurements have very important meanings in industry. The sampling flowmeters are devices which can be used for measuring the flow-rate in situations where full-bore flowmeters cannot be used for technical or economical reasons. When we use a mathematical model of a sensor and a mathematical model of an object, we can theoretically optimize the position of the sensor in the pipe. In this article are the mathematical method to a analized the sampling flowmeters.

***
Ryszard Nowicki, Mark Bate
Programowe rozpoznawanie anomalii pracy agregatów napędzanych silnikami elektrycznymi
W [1] i [2] omówiono komponenty systemu nadzoru stanu technicznego i ich wzajemne powiązanie. Typowa struktura systemu wspomagania oceny stanu technicznego maszyn wykorzystywana przez system UR posiada pięć warstw, a mianowicie:
czujniki;
system pomiarowy realizujący funkcję monitorowania (a także w przypadku ważniejszych maszyn funkcję zabezpieczeń);
system akwizycji danych przydatny służbom utrzymania ruchu (= UR) w ocenie diagnostycznej majątku;
system wspomagania ekspertowego oceny stanu technicznego (tu następuje automatyczny proces konwersji danych diagnostycznych w informacje użyteczne dla służb UR);
system wspomagania zarządzania majątkiem.
Powyższa struktura jest dedykowana ocenie stanu technicznego maszyn w zakresie ich integralności mechanicznej. Natomiast drugim ważnym elementem w ocenie stanu technicznego jest sprawność działania agregatów i w konsekwencji linii produkcyjnych. W przypadku oceny sprawności niezbędne jest monitorowanie pomiarów charakteryzujących proces i w tym celu wykorzystywane są czujniki umożliwiające pomiary procesowe (jak np. temperatury, ciśnienia, przepływy, pH itp.). Również w tym przypadku możemy (lepiej: winniśmy) realizować zadanie diagnostyki procesu, bowiem diagnostyka warunkuje możliwość optymalizacji procesu.

 

Reklama