Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2005

Napędy i Sterowanie
numer 06/2005


Rainer Banemann, Johannes Deister
Serwonapędy - które bezluzowe sprzęgło jest najlepsze?
W przypadku serwonapędów konieczne jest zastosowanie skrętnie sztywnego sprzęgła w celu zapewnienia dokładności pozycji i dynamiki systemu. Większość projektantów serwosystemów uważa to stwierdzenie za prawdziwe i stosuje w serwonapędach sprzęgła mieszkowe lub sprzęgła płytkowe z laminą stalową.

***
LOTOS Oil – partner dla przemysłu
Miniony rok przyniósł wszechstronne zmiany w firmie LOTOS Oil. Był to okres bardzo intensywnych działań i to zarówno w sferze organizacyjnej, jak i operacyjnej. A efekty? W segmencie olejów przemysłowych odnotowano wzrost sprzedaży aż o 86%!

***
Wysoka wydajność przy niskich kosztach
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku automatyki, firma Lenze poszerza swoją ofertę o nową linię napędów: model 94 SimpleServo oraz model 940 PositionServo. Zostały one zaprojektowane z myślą o tych, którzy poszukują prostych, korzystnych cenowo napędów dla zwykłych aplikacji.

***
Wojciech Bachański
Gotowe do zabudowy moduły liniowe ułatwiające projektowanie, konstrukcję i montaż
Moduły liniowe składają się z różnych mechanicznych, elektronicznych i elektrotechnicznych komponentów. W gotowych do zabudowy modułach liniowych Rexroth pojedyncze części są, w zależności od aplikacji, optymalnie dopasowane i zintegrowane.

***
Seria GENE 8310 firmy AAEON
Rodzina komputerów jednopłytkowych formatu 3,5” powiększyła się o model GENE 8310. Jego wydajność znacząco przewyższa dotychczasowych jej przedstawicieli, a dodatkowo komputer zadowala się mniejszym poborem prądu.

***
Grzegorz Szumiec
Jakość i precyzja – przekładnie planetarne Apex Dynamics
Przekładnie planetarne są wśród konstruktorów maszyn urządzeniami znanymi i wykorzystywanymi od wielu lat. Ich charakterystyczne cechy, takie jak zwarta konstrukcja w połączeniu z dużymi przełożeniami oraz wysoka sztywność, zostały wykorzystane w wielu aplikacjach. Zasada działania przekładni planetarnych nie zmieniła się, natomiast zwiększyły się wymagania względem żywotności przekładni, wartości przenoszonych momentów obrotowych, a także głośności pracy i luzów.

***
40-lecie firmy NORD
Słowo NORD oznacza stronę świata – północ – i zostało przyjęte jako nazwa firmy przez wiodącego obecnie producenta napędów z siedzibą w północnych Niemczech. Nazwa firmy została wybrana w odniesieniu do geograficznego pochodzenia firmy na północ od Hamburga, w kraju związkowym Schleswig-Holstein. Biura centrali firmy NORD znajdują się w Bargteheide na przedmieściach Hamburga, w północnych Niemczech. Nazwa firmy, związana także z przejrzystością wietrznego nadmorskiego nieba, odpowiada otwartości i rzetelności typowej dla ludzi z tego regionu.

***
Wysokiej klasy elementy techniki napędowej
Takie właśnie elementy proponujemy wszystkim firmom i służbom technicznym. Korzystając z naszej oferty i naszego doradztwa technicznego, mają Państwo gwarancje otrzymania dobrego i optymalnego układu napędu mechanicznego. Dział mechaniczny i serwisowo- -montażowy świadczy usługi w kompleksowej obsłudze i dostawie, np. motoreduktorów. Rozwiązania systemowe „bloków napędowych” pozwalają nam złożyć dowolną jednostkę w najkrótszym czasie. Zestawy odpowiednich przełożeń i przystawek montażowych, niczym „klocki”, umożliwiają konstruowanie napędów na życzenie klienta.

***
Przetworniki obrotowo-impulsowe z otworem na oś
Witold Ober Optoelektroniczne przetworniki obrotowo-impulsowe z otworem na oś znajdują wszechstronne zastosowanie w automatyce napędu i wielu innych branżach. Firma WObit od 14 lat specjalizuje się w dostawach przetworników do pomiaru kąta, szczególnie w technologii optoelektronicznej.

***
Szkoła enkoderów - część I, Pomiary w ruchu obrotowym
Pomiar i regulacja prędkości obrotowej jest jednym z ważniejszych zagadnień we wszystkich dziedzinach techniki. Nie można sobie obecnie wyobrazić maszyn i urządzeń bez pomiaru prędkości obrotowej. Do pomiarów wykorzystuje się przetworniki wielkości mechanicznych na sygnał elektryczny. Na drodze elektrycznej prędkość może być mierzona bezpośrednio za pomocą przetwarzania na impulsy elektryczne o częstotliwości proporcjonalnej do prędkości obrotowej oraz za pomocą przyrządu pomiarowego.

***
Sławomir Zieliński
EasyPact – najmniejszy na świecie wyłącznik nn
Wyłączniki EasyPact marki Merlin Gerin są nowością w ofercie Schneider Electric. Są to najmniejsze na świecie wyłączniki w obudowie izolacyjnej (klasa MCCB) o jednej tylko wielkości wymiarowej dla całego zakresu prądów i zdolności wyłączalnych do 100 A i drugiej wielkości wymiarowej dla prądów do 250 A. Spełniają wymagania normy PN-IEC 439-1-2.

***
Jan Wojciechowski, Przemysław Wyglądacz
Możliwości doboru głównych napędów obrabiarek skrawających
Napędy w obrabiarkach służą realizacji ruchów względnych przedmiotu obrabianego i narzędzia. W wypadku obrotowego głównego ruchu roboczego na konwencjonalny układ napędowy składają się: silnik (najczęściej elektryczny), przekładnia oraz wrzeciono, w którym mocowane jest narzędzie bądź przedmiot obrabiany.

***
VISION 1000. Trzy serie - jedna koncepcja
Operatorzy nowoczesnych linii technologicznych potrzebują szczegółowych i szybko dostępnych informacji dotyczących zautomatyzowanych procesów wytwórczych. Aby sprostać tym wymaganiom, konieczne jest stosowanie szeregu różnorodnych, zaawansowanych systemów wizualizacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego przemysłu, koncern Mitsubishi Electric wprowadza urządzenia do wizualizacji procesów technologicznych, stanowiące nową klasę, o nazwie Vision 1000.

***
RSMACC - wyzwanie dla zmian
Wraz z rozwojem systemów automatyki przemysłowej, zarówno w zakresie skali, jak i złożoności rozwiązań, nastąpił wzrost ryzyka związanego z bezpieczeństwem pracy oprogramowania aplikacyjnego. Oprogramowanie RSMACC firmy Rockwell Automation służy pomocą w opanowaniu tego ryzyka w skali całego przedsiębiorstwa.

***
Krzysztof Zajdel
Pulpity dotykowe firmy IDEC
Pulpity dotykowe serii HG firmy IDEC to uniwersalne panele operatorskie o nowoczesnych parametrach przeznaczone do zastosowań przemysłowych w maszynach, liniach technologicznych i innych urządzeniach, gdzie niezbędny jest interfejs człowiek –maszyna (ang. HMI).

***
National Instruments wspiera studentów w konkursie Challenge X
- Firma National Instruments wspiera uczelnie prowadzące innowacyjne badania w ramach programu Challenge X Competition. Studenci czołowych uczelni technicznych posługują się produktami firmy National Instruments: LabVIEW, CompactRIO oraz PXI przy reinżynierii pojazdów General Motors (GM), w ramach konkursu Challenge X: Crossover to Sustainable Mobility (Wyzwanie X: Droga do pojazdów przyszłości).

***
Tomasz Wilk
National Instruments VIP Days 2005
W dniach 27–28 kwietnia br. odbyły się po raz kolejny, a w tym roku jubileuszowe 10. – VIP Days, zorganizowane przez firmę National Instruments. Już sama nazwa spotkania – Virtual Instruments in Practice – jednoznacznie określa główną tematykę konferencji. National Instruments jest pionierem w technologii wirtualnych urządzeń – rewolucyjnej koncepcji, która zmieniła podejście inżynierów i naukowców do pomiarów i ich automatyzacji. Wpływ komputerów PC i technologia wirtualnych urządzeń zwiększyły produktywność i obniżyły koszty klientów na całym świecie. Seminaria takie, jak VIP Days 2005, które zgromadziło w tym roku gości z całego świata, służą możliwie najlepszemu przedstawieniu rozwiązań oferowanych przez National Instruments

***
7SPE-2005 – naukowcy dla przemysłu
W dniach 25–27 kwietnia 2005 r. odbyło się seminarium naukowo-techniczne pt. „Problemy eksploatacyjne elektroenergetyki, elektromechaniki i energoelektroniki” 7SPE-2005. Pierwszy dzień seminarium rozpoczął się w sali konferencyjnej Elektrowni Opole. Uczestniczyło w nim około 130 gości, głównie przedstawicieli energetyki, przemysłu, uczelni, jak również studentów z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Opolskiej. Drugi i trzeci dzień obrad odbywał się w Ośrodku Wypoczynkowym „Chrobry” w Pokrzywnej i zgromadził około 110 osób.

***
Rozpoznawanie kolorów w przemyśle motoryzacyjnym
- Jasnoczerwona kierownica, obicie drzwi w kolorze zgniłej zieleni, rażąco żółte siedzenia oraz jasnoniebieska konsola? Trudno to sobie wyobrazić! Projektanci wnętrz samochodów wybierają „miękkie kolory”, zarówno ciemne (ciemnoniebieski, antracytowy, szary), jak i jasne (beżowy, jasnobrązowy, jasnoszary); kolory należące do widma niekoniecznie łatwo rozpoznawalnego dla czujników kolorów. Co więcej, różne współczynniki odbicia od stosowanych materiałów także nie stanowią ułatwienia w rozróżnianiu kolorów.

***
Igor Morozow, Mirosław Łukiewski
Dławiki współpracujące z energooszczędnymi przemiennikami częstotliwości – cz. II
Energooszczędne przemienniki częstotliwości (zwane dalej EPC) znalazły szerokie zastosowanie w przedsiębiorstwach przemysłowych, gdzie wykorzystywane są w charakterze regulatorów wydajności siłowni (pomp, wentylatorów, kompresorów itp.) Dla otrzymania maksymalnego energooszczędnego efektu przemienniki częstotliwości trzeba wyposażyć w dławiki. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację tematu poprzedniej publikacji, w której omówiono część zagadnień dotyczących doboru i współpracy dławików z przemiennikami częstotliwości.

***
Przyrządy pomiarowe i testujące
Miłosz Ciążyński Multimetry GOSSEN METRAWATT są zgodne z drugą edycją najnowszej normy bezpieczeństwa IEC 61010-1. Ta nowa norma wytycza standardy bezpieczeństwa w pomiarach elektrycznych. Począwszy od 1 stycznia 2004 r. producenci urządzeń pomiarowych w Unii Europejskiej mogą wprowadzać do obrotu tylko te mierniki, które wypełniają postanowienia drugiej edycji normy IEC 61010-1.

***
Programowalne moduły bezpieczeństwa PNOZmulti firmy PILZ
Firma PILZ jest jednym z liderów wśród producentów systemów służących zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi i urządzeń wobec zagrożeń, jakie stwarzają ruchome części maszyn. Problematyka związana z bezpieczeństwem stała się szczególnie istotna po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Obowiązujące normy wymagają, aby wszystkie nowe maszyny, dopuszczone do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej, posiadały niezbędne zabezpieczenia, natomiast wszystkie dotychczas użytkowane niespełniające tych wymagań muszą zostać zmodernizowane.

***
Tomasz Adamczyk
Nowe soft-starty z zabudowanym by-passem
Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o.o. od kilkunastu lat dostarcza na rynek krajowy i zagraniczny nowoczesne urządzenia napędów elektrycznych, jak soft-starty (4 kW – 15 MW), falowniki (od 0,37 kW do 1,8 MW), przekształtniki do silników prądu stałego (20 A – 10 000 A) czy serwonapędy.

***
Hanower - Światowe Centrum Biznesu
Tradycyjnie Światowe Centrum Wysokich Technologii HANNOVER MESSE 2005 stało się miejscem prezentacji 11 wiodących targów branżowych. Każda z branż przedstawiła najnowszą światową ofertę rozwiązań w dziedzinie techniki i technologii oraz ich praktycznego zastosowanie w procesach produkcyjnych, jednocześnie uwzględniając ich powiązania z pozostałymi branżami.

***
Źródła zagrożeń elektromagnetycznych, normalizacja w obszarze EMC
Jerzy Borowiec, Zbigniew Jóskiewicz W artykule tym przedstawiona jest klasyfikacja źródeł zaburzeń elektromagnetycznych i ich właściwości, które należy uwzględniać na etapie projektowania nowych systemów i urządzeń. Omówiono normalizację techniczną w obszarze kompatybilności elektromagnetycznej, tak w zakresie kontroli emisji zaburzeń elektromagnetycznych, jak i badań odporności urządzeń.

***
Bezkontaktowa blokada bezpieczeństwa AZM 200
Stosowane dotychczas elektromagnetyczne blokady bezpieczeństwa wymagają precyzyjnego ustawienia pozycji montażu blokady oraz zwory (elementu ryglowanego). To wymaganie najczęściej jest spełnione w przypadku nowo produkowanych maszyn i urządzeń. Niemniej jednak podczas użytkowania wzajemne położenie tych elementów może się zmienić na tyle, że zwora nie będzie precyzyjnie trafiać w otwór blokady. Skutkiem tego jest uszkodzenie jednego bądź obu elementów. To z kolei prowadzi do konieczności zatrzymania produkcji i poświęcenia środków finansowych na naprawę bądź wymianę urządzenia. Firma Schmersal wyeliminowała ten problem, konstruując nowy typ blokady elektromagnetycznej AZM 200.

***
Nowy system rynien prowadzących do długich dróg transportowych
Tam, gdzie prowadniki przewodów, w postaci już nie wolnonośnej, ślizgają się po drogach transportowych o długości często kilkuset metrów, musi być zapewnione ich pewne prowadzenie. Na przykład w przypadku 50-metrowej drogi transportowej w magazynie wysokiego składowania w centrum logistycznym, czy też 500-metrowej drogi odpornego na działanie wody morskiej prowadnika przez instalację dźwignic portowych. Początkowo pomagały wykonywane na indywidualne zamówienia skrzynki blaszane, później pojawiły się standardowe systemy stalowe. Dzisiaj większość użytkowników stawia na aluminium, nawet w branżach, w których przez długi czas dominowała wyłącznie stal szlachetna (np. przetwórstwo żywności). Najważniejsze powody przejścia na aluminium to jego odporność na korozję, niższy ciężar, szybszy montaż, ale także możliwość niezależnego od wstrząsów zamocowania prowadnika po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie rynny prowadzącej.

***
Nowy wiek w hydraulice i pneumatyce
- „Problemy i tendencje rozwojowe w pierwszej dekadzie XXI wieku” były przedmiotem obrad Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Napędy i Sterowanie Hydrauliczne i Pneumatyczne ‘2005” przygotowanej we Wrocławiu. Spotkanie to – zorganizowane w dniach 17–19 maja br. w nowoczesnym budynku Wydziału Informatyki i Zarządzania oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej – zgromadziło ok. 200 osób.

***
Zamrożony metan – wybawienie czy katastrofa?
- Rosnące ceny ropy dają się nam coraz bardziej we znaki, dlatego też z ogromnym zainteresowaniem przyjmowane są wszelkie informacje na temat możliwości wprowadzenia paliw alternatywnych. Jednym z takich paliw jest zamrożony metan. Tak jak konwencjonalny gaz ziemny, zamrożony metan powstał jako produkt uboczny odżywiania się drobnoustrojów materią organiczną z osadów sedymentacyjnych. W niskiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu cząsteczki wody tworzą sieci krystaliczne wychwytujące cząsteczki metanu bez wiązań chemicznych, tworząc hydraty metanowe.

***
XIV Seminarium Techniczne BOBRME Komel
Mariusz Czechowicz W dniach 18–20 maja br. w Ustroniu--Jaszowcu (woj. śląskie) po raz czternasty spotkali się uczestnicy Seminarium Technicznego „Problemy eksploatacji maszyn i napędów elektrycznych”, organizowanego przez Branżowy Ośrodek Badawczo--Rozwojowy Maszyn Elektrycznych „Komel” z Katowic.

***
Tomasz Wilk
automatyka.pl – sondaż na Targach AUTOMATICON 2005
Na zakończonych 8 kwietnia Targach AUTOMATICON przeprowadziliśmy krótką rozmowę z 285 wystawcami. W ramach ankiety zadaliśmy 3 pytania: o nastroje w firmie z początkiem roku 2005, o najpopularniejsze narzędzia stosowane w marketingu, a także o segmenty gospodarki, które dla firm związanych z automatyką są przedmiotem ich zainteresowania. Dodatkową propozycją kierowaną do uczestników badania był udział w konkursie na najlepsze hasło reklamowe dla Serwisu automatyka.pl.

***
Targi MERA 2005
W dniach od 31 października do 3 listopada br. odbędą się Targi Technologii Pomiarowych, Sterowania i Automatyzacji MERA 2005. Na miejsce spotkania wybrano Expocentr Krasnaya Presnya w Moskwie. Targi MERA zorganizowane zostały przez austriacką firmę MSI Fairs & Exhibitions we współpracy z Rosyjskim Stowarzyszeniem Pomiarowym (MNTO), Państwowym Komitetem Federacji Rosyjskiej ds. Standaryzacji i Metrologii (GOSSTANDARD) oraz Euroexpo Rosja. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Przemysłu, Nauki i Technologii Federacji Rosyjskiej.

Reklama