Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2003

Napędy i Sterowanie
numer 03/2003


Tobiasz Witor
Przemiennik częstotliwości Lenze dla masowego odbiorcy
Lenze przedstawia nowy, efektywny i funkcjonalny przemiennik częstotliwości dla szerokiej rzeszy prostych aplikacji napędowych. Napęd SMD (small drive) jest doskonałym rozwiązaniem, cechuje go bowiem wysoka jakość i łatwość obsługi. W swojej klasie jest niezwykle atrakcyjny, łamie wszelkie konwenanse cenowe. Zakres mocy zawiera się między 0,25 kW a 2,2 kW przy zasilaniu jednofazowym i od 0,37 kW do 22 kW przy trójfazowym. Umożliwia to stosowanie SMD Lenze w większości aplikacji. Obecnie w sprzedaży oferowane są przemienniki do mocy 11 kW, a w połowie roku 2003 Lenze poszerzy swoją ofertę do 22 kW. Nowością serii SMD jest kostka pamięci EPM, która pozwala skrócić czas programowania i serwisu.

***
Systemy regulacji w klasie ekonomicznej
Firma SEW Eurodrive z główną siedzibą w Bruchsal wyznaczyła sobie jasne priorytety: konstrukcja, produkcja i dystrybucja napędów. "Koncentrujemy się w szczególności na motoreduktorach, silnikach współpracujących z falownikiem oraz inteligentnych, programowalnych falownikach napędowych przeznaczonych zarówno do montażu w szafie rozdzielczej, jak też do instalacji zdecentralizowanych". Rainer Blickle, szef firmy SEW Eurodrive GmbH & Co., wyjaśnia, iż w zakresie motoreduktorów i techniki falownikowej firma osiągnęła przodującą pozycję na rynku, a produkty "made by SEW" stały się gwarantem jakości w technice napędowej.

***
MAŁE SILNIKI PRĄDU STAŁEGO -wskazówki do praktycznego stosowania
Przy wyborze silnika prądu stałego dla konkretnej aplikacji występuje szereg wymagań, wynikających z zastosowania, które muszą zostać skonfrontowane z danymi technicznymi silnika. Tworzy się przy tym formularz danych (parametrów) - zeszyt obciążeń. Jako najbardziej praktyczne przyjęło się, że wymagany moment obrotowy jest pierwszym rozpatrywanym parametrem, jako że moment obrotowy wyznacza rozmiary silnika. Moment rozruchowy lub trzymający (zatrzymania) musi być ok. sześcio- do dziesięciokrotnie większy od wymaganego momentu. Przez to wyraźne przewymiarowanie stwarza się pewność, że punkt obciążenia na linii charakterystycznej leży w pobliżu maksymalnego stopnia sprawności.

***
Niskoluzowe przekładnie kątowe
Nowa generacja przekładni kątowych serii CycloŽ BevelBuddybox (CycloŽ BBB) produkcji Sumitomo sta-nowi kombinację wysokiej jakości reduktora CycloŽ z jednostopniowym, kątowym reduktorem zębatym o zębach kołowo-łukowych. Całość stanowi zwartą konstrukcję, przystosowaną do zawieszenia na wale za pomocą sprężystej tulei zaciskowej.

***
Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Walcowe przekładnie czołowe serii "F" o zębach śrubowych
Przekładnie walcowe z zębami śrubowymi serii "F" BONFIGLIOLI stosuje się w tych przypadkach, gdy zależy na znacznej równomierności przenoszenia ruchu przy zachowaniu możliwie największej cichobieżności [1]. Zazębienie w walcowej przekładni czołowej zewnętrznej o zębach śrubowych odbywa się w płaszczyźnie czołowej, a osie kół są do siebie równoległe.

***
Kamil Ziółkowski
MICROMASTER 430 i SINAMICS G150 przekształtniki częstotliwości dopasowane do potrzeb aplikacji
Regulacja prędkości obrotowej układów napędowych jest obecnie powszechnie stosowana w różnorodnych gałęziach przemysłu i gospodarki. Spowodowało to konieczność zoptymalizowania układów regulacji ze względu na różne wymagania stawiane dla określonych typów aplikacji. Firma Siemens, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, wprowadziła na rynek nowe rodziny przekształtników częstotliwości MICROMASTER 430 oraz SINAMICS G150.

***
Sławomir Kwiatosiński
Kompaktowe moduły napędowe ABB do zabudowy w szafach użytkownika serii ACS800
Moduły napędowe spełniają wymagania w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Pozwala to zaoszczędzić czas montażu i obniżyć koszty instalacji. Firmy zajmujące się budową szaf rozdzielczych i sterowniczych oraz integracją systemów mogą teraz, po wprowadzeniu nowych modułów napędowych firmy ABB serii ACS800-04, montować kompaktowe napędy prądu przemiennego w standardowych szafach rozdzielczych.

***
Bogdan Partyka
Z ELTRONEM W ŚWIAT AUTOMATYKI Electronic-Key-System EKS
System EKS służy do kontrolowania dostępu uprawnionych osób do komputera bądź układów sterowania. Obecnie temat dostępu regulowany jest najczęściej przez zakładanie haseł. W praktyce prowadzi to jednak często do wstępu osób nieuprawnionych na zabronione obszary sterowania. Tam, gdzie tylko upoważnione osoby mogą mieć dostęp do urządzeń obsługi oraz mogą mieć wpływ na zmianę parametrów procesu technologicznego, system kontroli dostępu EKS może w znaczący sposób ułatwić użytkownikowi sposób nadzoru.

***
Andrzej Milecki
Sterowanie liniowych serwonapędów elektrohydraulicznych - część I
W artykule przedstawiono rodzaje i budowę serwonapędów elektrohydraulicznych. Omówiono stosowane do ich sterowania metody i układy. Opisano podstawowe właściwości oraz zestawiono główne wady i zalety serwonapędów elektrohydraulicznych. Zaprezentowano również niektóre wyniki ich badań doświadczalnych. Przedstawione w referacie informacje pozwalają na wskazanie głównych obszarów zastosowań serwonapędów elektrohydraulicznych oraz na porównanie ich osiągów z osiągami innych rodzajów napędów, szczególnie elektrycznych.

***
Wojciech Wąsik
Oprogramowanie do wizualizacji procesów przemysłowych
Od lat Citect przewodzi na polu rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej, oferując produkty, które dzięki wyjątkowym cechom są w stanie sprostać twoim wymaganiom. Od momentu wejścia na rynek Citect stał się produktem wychodzącym naprzeciw potrzebom przedsiębiorstw poszukujących skutecznych, zintegrowanych systemów kontroli i monitorowania, które mogłyby obniżyć koszty działalności. Niezmienna od ponad 25 lat polityka firmy Citect gwarantuje bezpłatny dostęp do pełnego środowiska projektowego - developera.

***
Grzegorz Czeszyk
CoreTech - nowoczesność, niezawodność, uniwersalność
Nowoczesne linie technologiczne wymagają coraz doskonalszych i dokładniejszych urządzeń stosowanych w procesach automatyzacji. Ciągle rosnący postęp technologiczny i rosnące wymagania odbiorców wymuszają na producentach optoelektronicznych przetworników pomiaru położenia wprowadzanie zmian konstrukcyjnych w oferowanych sensorach, które w efekcie mają umożliwić dokładniejszy pomiar przy niższym koszcie inwestycji.

***
Krzysztof Woliński
Zespół dla pola silnika asynchronicznego wysokiego napięcia typu CZIP-1M
Pierwsze zespoły cyfrowe dla pola silnika asynchronicznego wysokiego napięcia pojawiły się w ofercie producentów krajowych na początku lat 90. ubie-głego wieku. Rozwój techniki mikroprocesorowej w tej dziedzinie powodował doskonalenie rozwiązań w zakresie ochrony pracy silników asynchronicznych wysokiego napięcia. Zespoły dla tego typu pola wysokiego napięcia były wyposażane w nowe rodzaje zabezpieczeń, przystosowywane do współpracy z coraz doskonalszymi modelami cieplnymi silników oraz oferowały szeroką gamę różnego rodzaju charakterystyk rozruchowych.

***
Michał Januszek
CIMPLICITY Machine Edition PL Zintegrowany pakiet do programowania i wizualizacji z modułem do programowania sterowników po polsku
Dostępne na rynku oprogramowanie wprowadza wyraźny podział na to, które przeznaczone jest do wizualizacji procesów, oraz takie, które służy do programowania sterowników. Podejście takie jest wprawdzie wygodne, ale tylko tam, gdzie budowane systemy spełniają tylko jedną funkcję, tzn. konstruktorzy albo zajmują się obiektami, które posiadają już swoją logikę sterującą i tworzą do nich wizualizację, albo obiekty nie potrzebują procesu wizualizacji.

***
Krzysztof Kania
Rozwiązania napędowe Vacona w zakresie regulacji prędkości obrotowej pomp i wentylatorów
VACON Oyj to ceniony na rynku międzynarodowym fiński producent przemienników częstotliwości niskiego napięcia. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją dostosowanych do wymagań użytkownika nowoczesnych przemienników, wykorzystując do tego najnowsze osiągnięcia technologiczne oraz długoletnie doświadczenie inżynierów Vacona w konstruowaniu falowników. Oprogramowanie przemiennika do konkretnego zastosowania, nazywane potocznie aplikacją, ulega ciągłemu rozwojowi, a liczba różnorodnych zastosowań rośnie z roku na rok.

***
Antoni Wojtulewicz
Raporty dla firm: jak wykorzystujesz potencjał Serwisu automatyka.pl?
W styczniu 2003 r. Serwis automatyka.pl uruchomił nowego Administratora Danych - moduł służący do edycji danych dotyczących zarejestrowanych w Serwisie firm. Jedną z jego nowych funkcji dostępnych po zalogowaniu się jest system wyliczający stopień wykorzystania możliwości, jakie niesie ze sobą wpis w Serwisie. System ten ma na celu pomóc osobie zarządzającej wpisem szybko zorientować się, czy są jeszcze jakieś obszary, w których modyfikacja informacji o firmie spowoduje lepsze wykorzystanie potencjału stawianego do jej dyspozycji.

***
Jacek Sikorski
MiCOM P211 - zabezpieczenie i sterownik silnika prądu przemiennego
Wszechobecna i ciągle rosnąca dbałość o koszty znajduje swe odbicie w sposobie zabezpieczania oraz sterowania silników prądu przemiennego. Silniki takie są jednym z najczęściej stosowanych odbiorników energii elektrycznej w przemyśle, tak więc optymalizacja kosztów związanych z ich instalacją oraz eksploatacją ma pierwszorzędne znaczenie. W związku z tym automatyzacja wszelkich procesów oraz stosowanie "inteligentnych" rozwiązań wkracza w obszary, które jeszcze kilka lat temu broniły się przed ekspansją elektroniki i informatyki, takie jak np. rozdzielnice.

***
Zbigniew Kiełbus
Przetwornice częstotliwości Danfoss VLTŽ5000 z wbudowanym sterownikiem SyncPos
Holenderski producent maszyn dla przemysłu tytoniowego wykorzystuje zalety przetwornic częstotliwości Danfoss VLTŽ5000 z wbudowanym sterownikiem SyncPos w urządzeniach do pakowania w folię. Informacje takie, jak cena, kod kresko-wy czy reklamy na folii stosowanej do owijania paczek z papierosami, powinny być umieszczane w określonym miejscu na powierzchni opakowania. Wydaje się to proste, niemniej właśnie to zagadnienie jest głównym wyzwaniem dla producentów urządzeń do pakowania papierosów. Folia plastikowa jest niezwykle elastycznym materiałem, przez co tolerancja pozycjonowania może wynosić kilka milimetrów. W przypadku opakowania dla papierosów takie odchylenie jest jednak niedopuszczalne.

***
Sterowniki OPLC firmy Unitronics i Allen-Bradley
Elmark Automatyka Sp. z o.o. jest przedstawicielem firmy Unitronics, której flagowymi produktami są sterowniki z panelem operatorskim. Najmniejszą rodziną sterowników Unitronics jest seria M90/M91. Są to sterowniki z panelem operatorskim i programowalnymi przyciskami (1 linia x 16 znaków). Większą rodziną jest seria sterowników Vision 120, 230 i 260 z panelem graficznym i tekstowym (z polską oraz ustawianą wielkością czcionki).

***
Grzegorz Szydełko
System montażowy Bosch Rexroth System profili aluminiowych
W przemyśle lekkim coraz bardziej widoczne są tendencje do stosowania rozwiązań opartych na modułowych systemach montażowych. Dzisiaj liczy się modułowość systemów - producenci maszyn i urządzeń stawiają na łatwość montażu konstrukcji, elastyczność systemu montażowego oraz uniwersalność zastosowań poszczególnych komponentów.

***
CX1000 - sterowniki nowej generacji firmy Beckhoff
CX1000 to najnowsza seria produk-tów znajdująca się w ofercie handlowej firmy Beckhoff. Łączy w sobie zalety klasycznych sterowników PLC z funkcjonalnością komputerów przemysłowych IPC, tworząc tym samym zupełnie nowy wymiar w układach sterowania. Dzięki wysokiemu współczynnikowi ceny do osiągów plasuje się w "złotym środku" szerokiej gamy urządzeń kontrolno-sterujących firmy Beckhoff. Priorytetowym założeniem przy projektowaniu tej serii było stworzenie takiego produktu, który byłby czymś więcej niż ministerownikiem PLC i jednocześnie gwarantował możliwie maksymalną wydajność dostępną w komputerach przemysłowych.

***
Sławomir Płachetko, Wojciech Michalski
ARCHIMEDES - dla przemysłu
W dobie konkurencji rynkowej w szeroko rozumianej branży przemysłowej bardzo dużą rolę odgrywa kompleksowość oraz różnorodność oferowanych produktów, zapewnienie odpowiednich stanów magazynowych, a także związana z tym terminowość dostaw. Firma ARCHIMEDES z siedzibą w Toruniu, powstała w 1998 r., działa, aby sprostać tym wyzwaniom. Posiadamy w ofercie ponad 15 głównych grup towarowych wykorzystywanych w produkcji, bieżącej eksploatacji oraz serwisie maszyn i urządzeń przemysłowych.

***
Kompleksowa automatyka TR-Electronic i TR-Systemtechnik
Nadzór nad procesami technologicznymi pociąga za sobą stałą komunikację i współpracę pomiędzy elementami automatyki przemysłowej. Obróbka i zarządzanie sygnałami od elementów wykonawczych, jakimi są np. czujniki pomiarowe, wymagają odpowiednich sterowników lokalnych oraz modułów wejść/wyjść. Dzięki wprowadzeniu komunikacji można szybko i prosto dokonać zmiany parametrów w zmieniających się warunkach pracy, możliwa jest automatyczna rejestracja parametrów ruchowych połączona z jednoczesną wizualizacją i diagnostyką urządzeń wykonawczych. Kompleksowe połączenie urządzeń wykonawczych ze sterowaniem i odpowiednim software to rozwiązanie problemów użytkownika.

***
Schmersal - synonim bezpieczeństwa
Powstała w 1945 roku niemiecka firma SCHMERSAL (z siedzibą w Wuppertalu) od samego początku istnienia kładła główny nacisk na produkcję urządzeń mających zapewnić bezpieczeństwo ludzi i maszyn w miejscu pracy. Obecnie oferta obejmuje bardzo zróżnicowane typoszeregi wyłączników mechanicznych i bezdotykowych, najbogatszy na świecie program wyłączników bezpieczeństwa oraz kompletne systemy bezpieczeństwa. Program sprzedaży jest bezustannie rozszerzany i udoskonalany.

***
Paweł Łoś
B&R Automation StudioTM - pełna integracja, wszechstronność, intuicyjny interfejs
Perfekcyjny system automatyzacji to idealne dopasowanie wszystkich komponentów sprzętowych i programowych. Takie dopasowanie wymaga zastosowania zaawansowanych narzędzi programistycznych, gwarantujących pełną integrację, intuicyjny interfejs zgodny z MS WindowsTM, zaawansowane zarządzanie projektami i bibliotekami użytkownika, programowanie w językach wysokiego poziomu, rozbudowane mechanizmy diagnostyki oraz możliwości zdalnego serwisu. Wszystkie te kryteria spełnia B&R Automation StudioTM.

***
"Cicha" dokładność
Miniaturowe sanie prowadzące dla systemów liniowych DryLinŽ, eliminujące luz i grzechotanie Nowe miniaturowe sanie prowadzące DryLinŽ, zaprojektowane przez firmę igus, w pełni odpowiadają wymaganiom związanym z konstrukcją mniejszych jednostek transportu i przesuwu, sprzętu laboratoryjnego i medycznego, automatów i maszyn pakujących. Bezluzowe, lekkie i odporne na korozję systemy liniowe składają się z sań przemieszczających się liniowo w profilu o kształcie C, wykonanym z eloksalowanego aluminium. Cechę szczególną systemu stanowią zintegrowane elementy sprężynowe, które pozwalają uzyskać lekkie naprężenie własne oraz wyeliminować luz w przypadku mniejszych obciążeń, a tym samym zapewniają żądaną precyzję prowadzenia.

***
Grzegorz Walaszek
Serwonapędy M'Ax i MultiAx technologii SLM - cyfrowej generacji systemów serwo AC
W ramach kontynuacji tematyki serwonapędów, zapowiedzianej w pierwszym tegorocznym numerze niniejszego miesięcznika, pragniemy zaprezentować dla odmiany technikę najnowszą, która dopiero niedawno ujrzała światło dzienne w zastosowaniach ogólnodostępnych. Serwonapędy AC to obecnie dynamiczna dziedzina rozwoju energoelektroniki na całym świecie. Proste i mniej precyzyjne układy DC są stopniowo zastępowane systemami opartymi o nowocześniejsze technologie, bazujące głównie na przemiennikach częstotliwości oraz silnikach bezszczotkowych z magnesami trwałymi i coraz nowszych rozwiązaniach odnośnie problematyki sprzężenia zwrotnego prędkości i położenia. Technologia SLM (Speed Loop Motor) w sposób zasadniczy zmodyfikowała topologię obecnych systemów serwo AC.

***
Robert Pastuszka, Marek Trajdos
Połączenie kablowe przekształtnika częstotliwości PWM i silnika elektrycznego
Wzrastający udział procentowy układów napędowych z falownikami PWM generuje rosnącą liczbę połączeń kablowych, w których napięcie jest modulowane i tworzy ciąg impulsów prostokątnych o amplitudzie przekraczającej 500 V, częstotliwości kilku kHz i czasie narastania impulsu na poziomie 0,1 do 1 ms (co wynika z czasu przełączania tranzystora IGBT). Powyższy fakt zmusza do coraz bardziej wnikliwej analizy możliwych skutków oddziaływania wspomnianych połączeń kablowych z otaczającym środowiskiem. Przy czym w wyniku wzrastającej liczby urządzeń klimatyzacyjnych i zautomatyzowanych stacji pomp problem rozszerza się ze strefy przemysłowej na tzw. komercyjną (mieszkania, biura, sklepy), gdzie spotykane są inne urządzenia mniej odporne na zakłócenia niż typowe układy przemysłowe. Poniżej podjęto próbę analizy wybranych zagadnień związanych z dążeniem do zrealizowania idealnego pod względem kompatybilności elektromagnetycznej, bezpieczeństwa i niezawodności połączenia kablowego przekształtnik-silnik.

***
Złoty Jubileusz Endress+Hauser
Pięćdziesiąt lat temu - 1. lutego 1953 roku - szwajcarski inżynier Georg H. Endress oraz niemiecki bankier Ludwig Hauser założyli firmę L. Hauser KG z siedzibą w Lorrach (Niemcy). Kilka lat później została ona przemianowana na Endress+Hauser GmbH.

***
Jacek Turski
Czujniki firmy TWT AUTOMATYKA
Tegoroczne Targi AUTOMATICON 2003, które w dniach od 1 do 4 kwietnia 2003 r. odbędą się w Warszawie, dają okazję do zaprezentowania produkowanych przez firmę TWT AUTOMATYKA indukcyjnych i pojemnościowych czujników zbliżeniowych, czujników optycznych i indukcyjnych czujników ruchu. Czujniki te wykorzystuje się w układach automatyki i sterowania do kontroli położenia, przemieszczeń i ruchu we wszystkich gałęziach przemysłu.

***
Krzysztof Szatkowski
Czujniki analogowe do pomiaru odległości serii CP firmy Wenglor Sensoric GmbH
Firma Wenglor poszerzyła swoją ofertę o nowe analogowe sensory laserowe serii CP. W chwili obecnej dostępne są dwie wersje CP24MHT80 (zakres 40-160 mm) i CP35MHT80 (50-350 mm). Sensory te działają na zasadzie triangulacji (pomiaru kąta odbicia światła), co sprawia, że wynik pomiaru jest niemal niezależny od koloru i jasności rozpoznawanego obiektu. W większości czujników analogowych, wykorzystujących technikę triangulacji jako element odbiorczy, stosowana jest dioda PSD (position sensitive diode), w której w wyniku padania plamki świetlnej na diodzie generowane są na jej końcach dwa prądy proporcjonalne do położenia punktu padania wiązki świetlnej. Na tej podstawie obliczany jest kąt odbicia światła od obiektu, a następnie odległość od obiektu.

***
Targi INTERTELECOM łączą firmy
Na terenach Centrum Targowego EXPO w Łodzi, w dniach 4-6 marca br. odbyły się XIV Międzynarodowe Targi Łączności INTERTELECOM. Organizatorami tej najważniejszej i największej imprezy telekomunikacyjnej w Polsce są Międzynarodowe Targi Łódzkie. W odróżnieniu od innych tego typu wydarzeń ekspozycyjnych w kraju i w Europie, INTERTELECOM posiada jednorodny, branżowy charakter.

***
Paweł Kwiatkowski
Systemy gwarantowanego zasilania o podwyższonej niezawodności
Dla wszystkich odbiorników energii elektrycznej bardzo ważną funkcję pełni ciągłość zasilania o ustalonych parametrach. W zależności od rodzaju urządzeń, ich funkcji i zastosowania wymagania co do jakości zasilania znacznie się różnią. Nawet jeśli ograniczyć zakres odbiorników do tych, które zasilane są bezpośrednio z sieci zawodowej (230 V AC/50 Hz), spotykamy się ze znacznym zróżnicowaniem wymagań dla systemów zasilania. Od zapewnienia zakończenia pracy pojedynczego komputera do zapewnienia ciągłej i nieprzerwanej pracy, nawet w przypadku awarii jednego ze składników systemu zasilania rozbudowanej sieci komputerowej.

***
Mirosław Łukiewski
Zmiana liczby faz z zastosowaniem transformatorów
Praktyka elektrotechniczna jest źródłem ogromnej liczby zastosowań transformatorów i urządzeń elektrycznych. Wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych stwarza zapotrzebowanie na transformatory o nietypowej budowie i specyficznych własnościach. ELHAND TRANSFORMATORY w ofercie produkcyjnej proponuje obok tradycyjnych, sprawdzonych i standardowych produktów również konstrukcje innowacyjne i nietypowe.

***
Andrzej Dereń
Liniowe i obrotowe przetworniki położenia firmy TURCK
Enkodery i liniowe przetworniki położenia znajdują szerokie zastosowanie w wielu aplikacjach, gdzie wymagane jest precyzyjne określenie przemieszczeń liniowych, kątowych lub prędkości obrotowej. Firma TURCK rozszerzyła zakres produktów o tego typu urządzenia, proponując szeroką gamę przetworników położenia liniowego oraz enkoderów inkrementalnych i absolutnych.

***
Monika Firla
NAPĘDY I STEROWANIE 2003, ELEKTROINSTALACJE, AIRPORT EXPO
W tegorocznych Targach wzięło udział 81 wystawców, którzy zaprezentowali ofertę 140 firm. Oprócz wystawców krajowych wystąpiła grupa firm z Wielkiej Brytanii, a także z Niemiec, Francji, Norwegii i Finlandii. Wyróżnione firmy i instytucje to: APS Energia Sp. z o.o., Ząbki (Grand Prix im. prof. Roberta Szewalskiego oraz Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich), Wydział Elektrotechniki i Automatyki, Katedra Energo-elektronik i Maszyn Elektrycznych Politechniki Gdańskiej (wyróżnienie kategorii I w zakresie "Napędy i Sterowanie") oraz OSPEL SA Werbka (wyróżnienie kategorii II w zakresie "Elektroinstalacje").

Reklama