Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2023

Napędy i Sterowanie
numer 02/2023


Przemiennik Coolvert – idealne rozwiązanie w pompach ciepła
Angielska firma Invertek Drives poszerza swoją ofertę o przemiennik częstotliwości dedykowany dla producentów z branży HVAC-R.

***

Zwiększona wydajność produkcji przez integrację robotów SCARA
Roboty przemysłowe są współcześnie standardem w produkcji przemysłowej. Każde przedsiębiorstwo, które chce przyspieszyć proces produkcji i poprawić jej jakość, powinno rozważyć ich zakup. Szczególnie popularnym rodzajem robotów przemysłowych są 4-osiowe roboty SCARA, cechujące się dużą szybkością, precyzją i małą lub średnią możliwością udźwigu. Zastosowanie jednego zintegrowanego kontrolera do robotów SCARA i pozostałych elementów maszyny znacząco upraszcza proces programowania oraz uruchomienia linii produkcyjnej w porównaniu z wykorzystaniem oddzielnego sterownika robota i PLC maszyny.

***

Nowa kolumna podnosząca LINAK do kobotów paletyzujących: nowy standard wysokości
Paletyzujące roboty współpracujące, które są funkcjonalne, łatwe w użyciu i zarazem niedrogie oraz potrafią automatycznie dostosować się do zmiennych parametrów pracy w różnych aplikacjach, pozwalają wykorzystać możliwości, jakie daje paletyzacja towarów w procesach przemysłowych i uzyskać szybki zwrot z inwestycji.

***

Jesteś innowatorem w branży produkcyjnej, naukowcem lub studentem, albo przedsiębiorcą? Bardzo prawdopodobne, że zainteresuje Cię oferta darmowego wsparcia ze strony EIT Manufacturing
EIT Manufacturing to partnerstwo kilkudziesięciu instytucji, współfinansowane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) – niezależny organ UE powołany dla umożliwienia innowatorom przekształcania ich najlepszych pomysłów w produkty, usługi i miejsca pracy w Europie.

***

Technika napędowa i elementy napędzające norelem. Zielone światło dla każdego przedsięwzięcia
W budowie maszyn i technice automatyzacji każdego dnia realizowanych jest wiele zadań związanych z przenoszeniem siły. Tutaj norelem, jako producent z segmentu techniki napędowej i elementów napędzających, oferuje różne komponenty techniki napędowej w sklepie internetowym, aby sprostać wszystkim wymaganiom techniki napędowej.

***

System pasów klinowych norelem zapewnia wydajność przekładni napędowych
Asortyment pasów klinowych i kół pasowych firmy norelem zapewnia płynną i wydajną pracę układów przeniesienia napędu przy jednoczesnym przenoszeniu wysokiej mocy. Nowa seria, zaprojektowana do użytku z napędami pasowymi lub łańcuchowymi, jest w stanie przenosić i wytrzymać wysoki moment obrotowy oraz tarcie.

***

Automatyka w zakładzie mięsnym
Roboty szwajcarskiej firmy Stäubli od wielu lat wzbudzają duże zainteresowanie producentów żywności na całym świecie. Duży wybór modeli, w tym maszyn takich jak roboty SCARA czy wersje sześcioosiowe z zaawansowaną kinematyką, zapewnia uniwersalność zastosowań tych urządzeń w przemyśle spożywczym. W czasach gdy automatyzacja procesów produkcji żywności nie była jeszcze tak rozwinięta, firma Stäubli skoncentrowała się na projektowaniu robotów mających nie tylko usprawnić samą produkcję i zwiększyć jej powtarzalność, ale również spełniać wysokie wymagania higieniczne. Obecnie te czynniki techniczne mają kluczowe znaczenie w automatyzacji linii produkujących żywność.

***

Gotowy – stabilny – szaszłyk!
Automatyzacja produkcji żywności stanowi ogromne wyzwanie, nie tylko ze względu na surowe normy higieniczne i trudności związane z obchodzeniem się z produktami. Firma PINTRO bv z Belgii opracowała nowatorskie rozwiązanie: ich w pełni zautomatyzowany system Pick & Skewer do przygotowywania kebabów jest pierwszym na świecie. Roboty Stäubli z opcją mycia są odpowiedzialne za obsługę i precyzyjne nadziewanie składników.

***

DIGITALIZACJA USŁUG SEW-EURODRIVE. Po prostu zeskanuj kod QR na produkcie i sprawdź informacje
Etykieta produktu pozwala na szybkie i  proste powiązanie produktu z naszymi cyfrowymi usługami. Wystarczy zeskanować smartfonem lub tabletem kod QR i  natychmiast skorzystać z wielu naszych usług cyfrowych: od dostępu do wszystkich danych i dokumentów dla określonych produktów, przez wizualną kontrolę pozycji pracy napędu, szybki dostęp do analiz błędów oraz zamówień usług serwisowych, po dobór i zamawianie części zamiennych czy też nowych odpowiedników.

***

Centrala sterująca serii AFG-4000
Centrala sterująca urządzeniami oddymiającymi i przewietrzającymi typ: AFG-4024 / AFG-4048 z możliwością pracy w sieci.

***

Nowa generacja przetwornic częstotliwości przekonuje funkcjami cyfrowymi i wydajnością energetyczną. Praktyczne funkcjonalności nowego przemiennika Lenze i550 motec
Rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej stawiają przed przemysłem coraz to nowe wyzwania. Specjalista w dziedzinie automatyzacji, firma Lenze, oferuje przemyślane, ekonomiczne i energooszczędne rozwiązanie, jakim są zdecentralizowane przetwornice częstotliwości motec serii i500.  Nowy przemiennik i550 motec posiada wszystkie docenione już przez klientów cechy swej serii oraz nowe funkcjonalności.

***

Elektryczne siłowniki tłoczyskowe firmy Emerson oferują doskonałą wszechstronność zastosowań, precyzję oraz powtarzalność ruchu
Dzięki trzem różnym wersjom napędu śrubowego, elektryczne siłowniki tłoczyskowe marki AVENTICS™ serii SPRA oferują dużą wszechstronność zastosowań w rozmaitych branżach, a także pozwalają na lepsze spełnianie wymagań danych aplikacji.

***

Emerson prezentuje inteligentne czujniki marki AVENTICS™ serii AF2 o wysokim przepływie (High Flow)
Inteligentne czujniki natężenia przepływu AVENTICS™ serii AF2 to wysoce skuteczne narzędzie zrównoważonego rozwoju, które może pomóc firmom produkującym dobra szybko zbywalne (CPG) w oszczędzaniu energii, obniżaniu kosztów operacyjnych, a także realizacji celów związanych z ograniczeniem emisji CO2 do atmosfery.

***

Falownik Hitachi serii SJ, typ P1 – wybrane funkcje
Chociaż najnowszy produkt w rodzinie falowników Hitachi – falownik serii SJ-P1 – miał swoją polską premierę już ponad rok temu, zyskując w  tym czasie liczne grono zadowolonych użytkowników, a jego możliwości i rozwiązania były szeroko opisywane w licznych materiałach marketingowych, szkoleniowych i artykułach, to niewątpliwie istnieje ciągła potrzeba dokładniejszego opisu wybranych ciekawych możliwości i funkcji tego falownika.

***

Łatwy w montażu i prawie nieskończenie długi: drylin EGW oferuje ogromną swobodę przy projektowaniu długich przesuwów. Nowy moduł liniowy firmy igus dla przesuwów o dowolnej długości
Firma igus wprowadza na rynek moduł liniowy drylin Endless Gear (EGW) – bezsmarowy zespół z napędem na listwie zębatej. System składa się z pojedynczych modułów prowadnic liniowych, które można ze sobą łączyć, rozbudowując go do dowolnej długości przesuwu. W dowolnym kierunku i z różną prędkością może przemieszczać się po nim kilka niezależnych od siebie karetek. Użytkownicy mogą również wydłużyć prowadnicę liniową po instalacji czy też dodać więcej wózków.

***

Logistyka przyjazna dla klimatu
Wysoce wydajne rozwiązania napędowe NORD DRIVESYSTEMS wspierają DHL na drodze do logistyki przyjaznej dla klimatu.

***

Czym kierować się przy wyborze przemysłowego switcha PoE
PoE czyli Power over Ethernet to znana od niemal dwóch dekad technologia, która pozwala na przesyłanie danych i zasilania tym samym kablem Ethernet. Rozwój sieci komputerowych i urządzeń IoT spowodował, że standard PoE a tym samym switche PoE rozwijają się bardzo dynamicznie. Na rynku funkcjonują równolegle aż trzy standardy: PoE, PoE+ i PoE++, dlatego warto wiedzieć czym się różnią i co oferują.

***

Dawid Szurgacz, Dawid Rojek, Szymon Węgrzyn
Stacja redukcyjno-zabezpieczająca typu PREREST-01/1 – monitorowanie parametrów i sterowanie układem ppoż dla górnictwa podziemnego
Streszczenie: Przedstawiona stacja redukcyjno-zabezpieczająca typu PREREST-01/1 do zabezpieczania, monitorowania oraz kontroli regulacji parametrów ciśnienia i przepływu medium hydraulicznego jest nowoczesnym i zautomatyzowanym urządzeniem służącym do pracy w podziemnych zakładach górniczych. Powstała stacja jest efektem wieloletnich doświadczeń konstruktorów z Centrum Hydrauliki DOH w dziedzinie hydrauliki. Jej pierwsze wdrożenie odbyło się w JSW SA KWK Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka na poziomie 705.

***

Certyfikowane zabezpieczenie antykolizyjne firmy Fotoelektrik Pauly
Bezpieczeństwo maszyn jest jednym z wielu segmentów na rynku, w którym swoje produkty oferuje firma Fotoelektrik Pauly z Niemiec. Produktem, który chcielibyśmy zaprezentować w dzisiejszym artykule jest kompleksowy system zabezpieczenia antykolizyjnego suwnic.

***

Żyjemy w zwariowanych czasach,
gdy wszystko zmienia się błyskawicznie i podczas zawodowego życia jednego pokolenia inżynierów dokonała się rewolucja w każdej dziedzinie. Największe jednak zmiany dokonały się w obszarze sterowania i automatyzacji produkcji.

***

System pomiarowy eDrive
„HBM eDrive Testing” to niestandardowy system pomiarowy do testowania maszyn elektrycznych zasilanych przez inwerter. W przeciwieństwie do konwencjonalnych analizatorów mocy, system zapewnia wyjątkowe i znacznie przyspieszone opcje gromadzenia i analizy danych. Ponadto system ten zapewnia efektywne odwzorowywanie w minutach, a nie w dniach, a zatem wykracza daleko poza konwencjonalne rozwiązania wykorzystujące mierniki mocy i późniejsze analizy komputerowe. Modułowy system pomiarowy można w dowolnym momencie zmodernizować z 3 do 51 kanałów mocy na jeden układ akwizycji. Jest idealny do zastosowań trójfazowych, a wraz z najnowszym ulepszeniem, również do zastosowań z wieloma kanałami, takimi jak maszyny 6-fazowe, hybrydowe lub wielosilnikowe.

***

Czołowe międzynarodowe Targi Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki
W połowie roku czeka nas kolejna odsłona Międzynarodowych Targów Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki – automatica, które odbędą się w dniach 27.06.–30.06.2023 r.

***

Międzynarodowe trio targowe w Lipsku: Intec, Zuliefermesse, GrindTec
W dniach od 7 do 10 marca 2023 roku w Lipsku odbędą się trzy istotne imprezy targowe, będące pierwszym ważnym spotkaniem w Europie w 2023 roku dla firm z branży obrabiarek, przemysłu metalowego, poddostawczego i narzędziowego. Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji Intec, Międzynarodowe Targi Poddostawców Zuliefermesse oraz Międzynarodowe Targi Szlifowania i Ostrzenia Narzędzi GrindTec stanowią dla polskich przedsiębiorstw istotną platformę nawiązywania nowych kontaktów kooperacyjnych na europejskim i światowym rynku.

***

Znaczenie kabli, przewodów i osprzętu kablowego dla spełnienia wymagań kompatybilności elektromagnetycznej
Rozmawiają:   
Rafał Baranik Kierownik Działu Technicznego HELUKABEL Polska Sp. z o.o.
Marek Trajdos Konsultant ds. Technicznych HELUKABEL Polska Sp. z o.o.

***

Nowe dotacje z UE – rewolucyjne zmiany
W styczniu ruszyła machina nowych dotacji unijnych 2021–2027. To wyczekiwane miliardy euro pomocy dla polskich firm, które od niemal dwóch lat czekały na nowe możliwości. Nowe warunki w ramach tzw. nowej perspektywy budżetowej wprowadzają sporo zmian. Każdorazowo szczegółowe warunki wskazane są w regulaminach naborów, ale generalnie zidentyfikować można kilka strategicznych zmian.

***

Zbigniew Zienowicz, Stanisław Gawron
Autonomiczne kosiarki przemysłowe dziś i jutro
Streszczenie: Tematem referatu są najnowszej generacji bezzałogowe kosiarki przemysłowe do wykaszania dużych obszarów zielonych. Kosiarki powstały w ramach projektu B+R: POIR.01.01.01-00-0523/19-00. Aktualnie kosiarki posiadają napędy hydrostatyczne, zasilane silnikami spalinowymi. Czynnikami istotnymi dla rozwoju tego projektu są: autonomiczność lub sterowanie radiowe, możliwość nadążnej pracy w grupach, przejście z napędów spalinowych na napędy elektryczne lub wodorowo-elektryczne. Możliwości przyszłej transformacji napędów kosiarek w kierunku ekonapędów zostaną przedstawione w niniejszym referacie wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL w Katowicach. Ważnym aspektem tego projektu będzie komercjalizacja efektów prac B+R w ramach posiadanych i wypracowanych przez polskie firmy i instytuty kompetencji. Projekt wpisuje się w program „Wspólnie budujemy rynek” wdrażany w Partnerstwach przez firmę Hydromega jako kolejny etap budowania krajowej gospodarki rynkowej w ramach zakończonego projektu ISP, dotyczącego analizy rynku pod kątem posiadanych przez polskie firmy kompetencji projektowo-produkcyjnych oraz wdrożeniowych.

***

M. Dźwiarek
Bezpieczeństwo utrzymania ruchu w Przemyśle 4.0 – procedury LOTO
Streszczenie: Problem bezpieczeństwa w systemach produkcyjnych Przemysłu 4.0 ma charakter wielowymiarowy. Nowe technologie generują nowe rodzaje zagrożeń, ale jednocześnie umożliwiają budowę bardziej efektywnych systemów bezpieczeństwa. Systemy LOTO to zbiór specjalnych procedur i praktyk mających na celu ochronę pracowników przed energią uwalnianą przez pracujące maszyny lub zagrożeniami występującymi podczas bieżących czynności obsługowych. Celem badań było opracowanie wytycznych i materiałów szkoleniowych wspierających wdrażanie procedur LOTO w Przemyśle 4.0. Wymagało to przeprowadzenia analizy 5 wybranych inteligentnych systemów produkcyjnych Przemysłu 4.0 w celu identyfikacji zagrożeń, które mogą wystąpić podczas prac konserwacyjnych. Analizowane były systemy produkcyjne, takie jak maszyny współpracujące bezpośrednio z operatorem, automatyka przemysłowa sterowana za pośrednictwem IoT, systemy produkcyjne wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji itp. Opracowane wytyczne i materiały szkoleniowe zostały zweryfikowane podczas szkolenia pilotażowego. W ankietach dotyczących wytycznych i materiałów szkoleniowych znalazły się wypowiedzi dotyczące ich zawartości, użyteczności oraz oraz kompleksowości i kompletności. W ankiecie wykorzystano 5-punktową skalę Likerta. Następnie dokonano oceny wskaźnika ważności treści, określając I_CVI i S-CVI. Do oceny istotności statystycznej wybrano test parametryczny wartości średniej jednej zmiennej z prawostronną hipotezą alternatywną t-studenta. Wyznaczono również prawdopodobieństwo testowe p-value. Opracowane wytyczne wraz z materiałami szkoleniowymi stanowią podstawę do wdrażania systemu LOTO w przedsiębiorstwie.

***

Andrzej Chmiela, Janusz Smoliło
Systemy magazynowania energii szansą transformacji terenów pogórniczych
Streszczenie: Działania rewitalizacji i restrukturyzacji kopalń węgla kamiennego realizowane są przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń SA jako następcę prawnego wcześniejszej eksploatacji górniczej. Proces likwidacji zakładu górniczego wymaga uwzględnienia szeregu powiązanych ze sobą czynników o charakterze ekonomicznym, śro­dowiskowym i prawnym.
W publikacji przedstawiono analizę możliwości prowadzenia niekonwencjonalnych działań przy uwalnianiu majątku zakładów górniczych postawionych w stan likwidacji. Szansą na „nowe życie” dla terenów pogórniczych może być produkcja i magazynowanie energii czy zagospodarowywanie wody odpompowywanej ze zlikwidowanych kopalń. Działania te są odpowiedzią na potrzeby regionu oraz mogą zainicjować rozwój działalności pozagórniczej w restrukturyzowanych obiektach przemysłowych. Wskazano również obszary i problemy, których rozwiązanie pozwoli na poprawę efektywności i trafności prowadzonego procesu rewitalizacji i restrukturyzacji likwidowanych kopalń węgla kamiennego.

***

Stefan Gierlotka
Elektrownie wodne w Sudetach
Początki budowy zapór i elektrowni wodnych w Sudetach związane są z tworzeniem na początku XX wieku sieci zbiorników wodnych, które miały zabezpieczać przed powodziami. Budowa systemu zabezpieczeń w dolinach rzecznych stała się programem rządowym Rzeszy Niemieckiej po katastrofalnych powodziach z końca XIX wieku. W ramach tego programu, powstała w 1901 roku pierwsza zapora z elektrownią wodną, na rzece Kwisie, w Leśnej. Po niej do wybuchu I wojny światowej powstały jeszcze 4 kolejne w Złotnikach na Kwisie, w Pilchowicach na Bobrze oraz w Lubachowie na Bystrzycy. Dziś te stare niemieckie elektrownie nadal działają. Ale są też nowe, obok zniszczonej w czasie wojny elektrowni Bobrowice III wybudowano w 2008 roku elektrownię wodną Bobrowice IV, która nawet architekturą nawiązuje do innych elektrowni wodnych w rejonie Jeleniej Góry.

***

Z. Żurek, B. Solecka, B. Chmiela, T. Jasiński
Walidacja metody spektroskopii impedancji (MSID2/3) dla badań NDT i SHM w energetyce
Streszczenie: Artykuł przedstawia metodę diagnostyki stalowych łopatek wysokoprężnej części turbiny parowej poprzez analizę częstotliwościową parametrów elektrycznych i magnetycznych materiału, w funkcji czasu jego eksploatacji. Metodologia wywodzi się historycznie z analizy unormowanych składowych impedancji do wykrywania defektów i selekcjonowania materiałów. Została opracowanych przez F. Förstera i jego zespół badawczy [2, 3].
W opracowaniu przedstawiono możliwość badań diagnostycznych Wielopunktowej Spektroskopii Impedancji (WSI2/3) aż po procesy degradacyjne materiału (defekty ciągłości struktury), a nie tylko defekty ciągłości materiału. Wyniki badań porównano między innymi z badaniami strukturalnymi metodą elektronowej mikroskopii skaningowej (SEM) i spektometrii rentgenowskiej z dyspersją energii (EDS) i dyspersją długości fali (WDS).
Spektroskopia impedancji przyjmuje obecnie znaczące miejsce w badaniach diagnostycznych (NDT i SHM), tak w literaturze krajowej, jak i zagranicznej [11, 14, 23]. Tematyka prezentowana była była także na Światowym Kongresie NDT w Monachium w 2018 roku [23]. Artykuły o tej tematyce można znaleźć na stronie NDT.net [24], Spektroskopia impedancji jest tematem dwóch prac doktorskich i promocji kolejnych doktorów nauk technicznych [27, 28]. Obszar tematyczny objęty niniejszym artykułem skierowano głównie na porównanie zagadnienia walidacji metody.

***

Mariusz Ruszel, Przemysław Ogarek
Bezpieczeństwo paliwowe Polski w roku 2023 i latach następnych. Analiza Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
W bieżącym roku, jak i w latach następnych, rynek paliw gotowych znacznie się zmieni. Przyczyn tego jest wiele i są one od siebie niezależne. Począwszy od wojny na Ukrainie, która skutkuje objęciem agresora, czyli Rosji (i wspierającej ją Białorusi), sankcjami, po zmiany właścicielskie operatorów terminali paliwowych i decyzje regulacyjne Komisji Europejskiej, Wszystko może mieć wpływ na poziom zaspokojenia polskiego rynku w paliwa gotowe. Najgorszym scenariuszem jest okresowy brak paliw w Polsce.
















 

Reklama