Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2015

Napędy i Sterowanie
numer 11/2015


Karol Surma
Elementy pneumatyki firmy E.MC – wysoka jakość w niskiej cenie
Firma Multiprojekt – dostawca sterowników FATEK, paneli operatorskich Weintek, serwonapędów ESTUN oraz techniki liniowej – poszerzyła swoją ofertę o asortyment pneumatyki. Multiprojekt oferuje podzespoły pneumatyki szerokiemu gronu odbiorców, wśród których znajdują się: biura projektowe, producenci maszyn i urządzeń, firmy integratorskie, osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu itp. W niniejszym artykule został przedstawiony asortyment firmy E.MC.

***
System pomiaru wibracji zbudowany w oparciu o platformę ARM
Jak wiadomo, na podstawie wibracji i dźwięku można się wiele dowiedzieć na temat kondycji poszczególnych komponentów obrotowych w maszynie, np. łożysk. Istnieje nawet oddzielna dziedzina zajmująca się badaniem stanu maszyn na podstawie drgań różnej częstotliwości – wibroakustyka. Jednak bez specjalistycznych kart pomiarowych ciężko jest dokładnie mierzyć te wartości.

***
Zawory bezpieczeństwa z funkcją wolnego startu i odpowietrzenia. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Zabezpieczenie ludzi i maszyn poprzez zawory bezpieczeństwa MS..-SV-E, -D , -C oraz VOFA zapewnia, że komponenty o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu są bardzo szybko odpowietrzane i wyłączane w przypadku wystąpienia zagrożenia lub awarii. Stan bezpieczny skutecznie zapobiega niebezpieczeństwu. Co więcej, wszystkie zawory MS..- SV posiadają zintegrowaną funkcję wolnego startu, aby łagodnie i bezpiecznie uruchomić system.

***
Tobiasz Witor
Mniej znaczy więcej!
Firma Lenze w swoim najnowszym przemienniku częstotliwości serii i500 zredukowała wszystko, co zbędne, pozostawiając to, co jest faktycznie istotne. Każdy dodatek powoduje wzrost nie tylko ceny urządzenia, ale i stopnia jego komplikacji. Inżynierowie Lenze z działu badań i rozwoju postawili sobie trzy cele przy projektowaniu nowej serii przemienników. I500 miał być kompaktowy, o modułowej budowie oraz prosty w obsłudze!

***
Krzysztof Kotwica, Janusz Reś
IX Międzynarodowa Konferencja Techniki Urabiania „TUR 2015”
W dniach 29 września do 2 października 2015 roku odbyła się w Krynicy-Zdroju IX Międzynarodowa Konferencja Techniki Urabiania „TUR 2015”. Konferencja ta została zorganizowana w ramach III Polskiego Kongresu Górniczego pod patronatem J. M. Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej Prof. dr. hab. inż. Tadeusza Słomki. Organizatorem Konferencji były Katedra Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych, Wydział IMiR, AGH Kraków oraz Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze. Miejscem Konferencji był hotel Mercure Resort & SPA. W Konferencji wzięło udział ponad 150 uczestników z ośmiu krajów – Polski, USA, Kanady, Niemiec, Węgier, Republiki Czeskiej, Rumuni i Słowacji. Byli to zarówno pracownicy uczelni wyższych o profilu górniczym, jak też firm związanych z branżą górniczą, kopalń i zakładów produkujących maszyny i sprzęt górniczy.

***
Robert Harrison
Tablet zamiast papieru, czyli innowacyjny Paper on the Glass w branży farmaceutycznej, modernizujący proces rejestracji produkcji wsadowej
Niniejszy artykuł prezentuje, w jaki sposób technologia i komputeryzacja umożliwiły postęp w zakresie tworzenia i zarządzania elektroniczną dokumentacją oraz sprawiły, że jest to rozwiązanie, które może bezpośrednio konkurować z wykorzystywanym do tej pory papierem, dzięki czemu osiąga się maksymalną efektywność procesu produkcyjnego, a produkt końcowy jest zawsze najwyższej jakości.

***
Dodatkowe elementy mocowania gwarantem funkcjonalności maszyn i przyrządów
Funkcjonalność maszyn przemysłowych, niezależnie od tego, czy chodzi o linię produkcyjną czy obrabianie materiałów, musi charakteryzować się wygodą i bezpieczeństwem użytkowania. Czasem to najmniejsze części składowe całego systemu odpowiadają za spełnianie tych warunków.

***
Tomasz Depta
Bezpieczeństwo i precyzja, czyli nowe podejście do zagadnienia sterowania silnikiem z wykorzystaniem przemiennika częstotliwości serii PowerFlex 527
W coraz większej ilości aplikacji napędowych oprócz przemienników częstotliwości wykorzystywane są także serwonapędy, których sterowanie realizowane jest za pomocą sterownika PLC oraz sieci komunikacyjnej. Zastosowanie przemienników serii PowerFlex® 527 w tego typu aplikacjach umożliwia wykorzystanie wspólnych metod konfiguracji przemienników i serwonapędów oraz unifikację środowiska programistycznego.

***
Gotowe do błyskawicznego uruchomienia: układy napędowe firmy Bosch Rexroth wstępnie skonfigurowane do współpracy z kontrolerami CompactRIO firmy National Instruments. Szybka automatyzacja maszyn pomiarowych i testujących
Firmy National Instruments i Bosch Rexroth zaprezentowały podczas tegorocznej Konferencji NIWeek doskonale zintegrowane rozwiązanie złożone z układu sterującego i napędowego. Rozwiązanie łączy w sobie zalety sprzętu sterującego CompactRIO, środowiska programowania LabVIEW oraz technologii serwomechanizmów dynamicznych. Wstępnie skonfigurowane układy napędowe firmy Bosch Rexroth do maszyn pomiarowych i testujących umożliwiają realizację szerokiego zakresu usług oraz pozwalają na wstępne uruchomienie maszyny w czasie zaledwie trzech minut dzięki użyciu kreatora konfiguracji. Przetestowany wspólnie przez obie firmy interfejs umożliwia producentom maszyn programowanie sekwencji ruchów przy użyciu środowiska graficznego LabVIEW, bez potrzeby pisania choćby jednej linijki kodu dla kontrolera programowalnego (PLC).

***
Mocniejszy, ale jednocześnie bardziej kompaktowy i cichy. Nowy planetarny mechanizm śrubowy
Dzięki całkowicie nowej konstrukcji w postaci planetarnego mechanizmu śrubowego PLSA (Planetary Screw Assembly) firma Bosch Rexroth poszerza swoją ofertę w zakresie mechanizmów śrubowych przeznaczonych do szybkiego przemieszczania dużych ciężarów. Ta typoseria obejmuje nakrętki cylindryczne i kołnierzowe, jak również wałki z gwintem o różnych średnicach i skokach. Wartości nośności dynamicznej do 231 kN oraz nośności statycznej do 475 kN, przy jednocześnie małej przestrzeni zajmowanej przez tę konstrukcję oraz ograniczeniu generowanego przez nią hałasu, pozwalają na jej wykorzystanie w różnych aplikacjach i otwierają przed nią zupełnie nowe obszary zastosowań.

***
Modele CAD złącz Stauff Connect
Nowa gama modeli złącz dodana do bazy danych online. Stauff pomyślnie zakończył rozbudowę własnej internetowej bazy danych modeli CAD z asortymentu Stauff Connect.

***
Doskonała precyzja i maksimum dynamiki – układy Pick & Place firmy SCHUNK najszybsze na rynku!
Precyzja, szybkość i niezawodność – to kluczowe czynniki decydujące o efektywności aplikacji zrobotyzowanych. Rosnące wymagania związane z dokładnością w aplikacjach przenoszenia i montażu oraz konieczność miniaturyzacji w elektronice, fotowoltaice czy aplikacjach optycznych z jednej strony i presja ekonomiczna z drugiej – wymagają zastosowania coraz bardziej precyzyjnych i dynamicznych układów Pick & Place.

***
Przemysłowe routery Antaira
Technologia LTE (Long Term Evolution) staje się nowym standardem dla sieci komórkowych, ponieważ dzięki LTE internet mobilny może oferować parametry zbliżone do łączy stacjonarnych. LTE jest następcą systemów trzeciej generacji (UMTS) i – co ważne – jest w pełni kompatybilny ze standardami 3G. Dzięki temu modem, który znajdzie się poza zasięgiem LTE, automatycznie przełączy się na transmisję w innej dostępnej technologii. Poza szybkością transmisji danych LTE ma kilka dodatkowych zalet, m.in.: większą pojemność sieci, znacznie mniejsze opóźnienia oraz większą odporność na zakłócenia.

***
Jacek Zarzycki
System SmartWire-DT firmy Eaton jest prawdopodobnie najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem w branży automatyki. Z czego to wynika?
System SmartWire-DT został opracowany przez firmę Eaton jako odpowiedź na szereg obserwacji w obrębie produkcji szaf sterowniczych i układów sterowania. Dzięki silnej pozycji wytwórcy produktów niskonapięciowych o dużej renomie, takich jak lampki i przyciski serii RMQ-Titan, wyłączniki silnikowe PKZ, styczniki DIL, czy wyłączniki mocy NZM, oraz doświadczeniu w zakresie klasycznych produktów automatyki – Eaton mógł opracować całkowicie nowatorskie rozwiązanie tworzenia szaf sterowniczych. SmartWire-DT jest technologią, która w pomysłowy sposób przenosi filozofię Lean, polegającą na identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa, do świata automatyki. Optymalizuje dzięki temu ich budowę na każdym etapie tworzenia: począwszy od projektowania, poprzez montaż i uruchomienie aż do utrzymania ruchu.

***
VIPA rozpoczęła marketingową współpracę z firmą WSCAD electronic GmbH
VIPA GmbH to niemiecki producent sterowników PLC, systemów I/O, paneli operatorskich i urządzeń do teleserwisu. WSCAD Suite to kompleksowa aplikacja stanowiąca jedną wspólną platformę projektową w zakresie: inżynierii elektrycznej, systemów automatyki, zabudowy szaf sterowniczych, instalacji elektrycznych, techniki fluid, automatyki budynkowej i procesów technologicznych.

***
Nowy internetowy konfigurator silników, skrzyń biegów oraz VSD. Strona www.motive.it stała się doradcą i asystentem. To więcej niż strona internetowa!
Strona Motive służyła już na pierwszej linii obsługi klienta, oferując usługi takie, jak sekcja pobierania raportu badań zgodności, albo ostatecznych raportów z badań każdego numeru seryjnego, również trójwymiarowe animacje produktów, oraz znaczne więcej.

***
Bezpieczeństwo funkcjonalne w ofercie Kübler
Kübler jest jednym ze światowych liderów w branży czujników do pomiarów prędkości i pozycjonowania. Bezpieczeństwo od lat było i jest nadal jednym z głównych celów firmy. Obecnie jesteśmy postrzegani jako pionierzy w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego dzięki wprowadzeniu na rynek pierwszego enkodera z dopuszczeniem SIL.

***
Astraada One – nowa linia kompaktowych i modułowych sterowników w ofercie ASTOR
ASTOR, podnosząc efektywność polskich zakładów produkcyjnych, dostarcza wiedzę i nowoczesne technologie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, wprowadzamy do naszej oferty nowe produkty z rodziny Astraada One. Poszerzenie oferty to zwiększenie elastyczności w wyborze odpowiednich rozwiązań pod konkretne aplikacje. Produkty z rodziny Astraada One to kompaktowe sterowniki PLC, modułowe sterowniki PLC, sterowniki PLC zintegrowane z terminalem operatorskim oraz terminale operatorskie.

***
Złącza M23 – proste i niezawodne przyłączanie serwonapędów
Serwonapędy często przyłączane są z wykorzystaniem złączy M23, które stały się obecnie standardem i są zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Murrelektronik wprowadził do swojej oferty najwyższej jakości przewody zasilające i sygnałowe (rozmiar 1.0) z wtykami M23. Są one perfekcyjnie wykonane, odporne na wstrząsy i uderzenia, łatwe i pewne w montażu.

***
Współczesne falowniki ŚN – niezawodność, szybkość, bezpieczeństwo
Od połowy lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy pojawiły się pierwsze – dalekie jeszcze od doskonałości – falowniki napięcia (VSI) dostosowane do średniego napięcia (ABB: Sami MEGASTAR 3,3 kV) – minęło już kilka dziesięcioleci, a nieustanny rozwój technologii wysokonapięciowych półprzewodników mocy umożliwił powstanie nowych rozwiązań, dostosowanych do coraz wyższych napięć.

***
Nowa wersja normy ISO 14001
We wrześniu br. opublikowana została nowa wersja normy ISO 14001. Norma wprowadziła całkiem nową strukturę i kilka nowych wymagań. W niniejszym artykule w skrócie zostaną zaprezentowane najważniejsze zmiany.

***
Zautomatyzowany montaż elementów przewlekanych
Większość podzespołów elektronicznych montowana jest powierzchniowo, ale nadal wiele wyspecjalizowanych elementów wymaga montażu przewlekanego, który może być realizowany ręcznie bądź automatycznie. Do automatycznej realizacji tego procesu firma WObit proponuje zastosowanie robota desktop własnej produkcji, wyposażonego w odpowiedni osprzęt.

***
Przemysłowo, merytorycznie i z wybuchem – za nami Targi SyMas i Maintenance
Podczas tegorocznej edycji Targów SyMas i Maintenance nie zabrakło specjalnych atrakcji i wydarzeń towarzyszących. W ciągu dwóch dni odbyły się liczne seminaria, konferencje, szkolenia, a także pokaz wybuchów i zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Jednak to, co rokrocznie przekonuje coraz szersze grono specjalistów branży do udziału w Targach, to przede wszystkim wyjątkowa oferta Wystawców i atmosfera sprzyjająca biznesowi. Targi SyMas i Maintenance są imprezą szczególną, która w zasadzie nie ma odpowiednika na terenie całej Europy Centralnej.

***
Marcin Iwiński, Anna Kocurek
Apator Control w porcie kontenerowym
Mierząca ponad 100 m szerokości i ponad 60 m wysokości, mająca 45 t udźwigu suwnica portowa służąca do załadunku i wyładunku kontenerów to jedno z wielu urządzeń, które zostały zmodernizowane wysiłkami inżynierów firmy Apator Control w bieżącym roku.

***
Zbliża się Konferencja Bezpieczeństwa Przemysłowego
Bezpieczeństwo użytkowania maszyn i urządzeń będzie tematem Konferencji Bezpieczeństwa Przemysłowego.

***
Konstruowanie aplikacji układów napędowych na sprawdzonych elementach
Budując czy remontując układy napędowe, dobieramy takie elementy składowe, które gwarantują nam najlepszą pracę maszyn. Wykorzystując doświadczenie inżynierów firmy Radius-Radpol oraz proponowane wysokiej klasy elementy napędów mechanicznych, budowane aplikacje spełnią oczekiwania każdego użytkownika.

***
Napędy AC30 firmy Parker obecnie oferowane w wersjach o mocy maksymalnej 250 kW. Elastyczność, niezawodność i prostota
Firma Parker Hannifin, światowy lider w technologiach sterowania i napędu, wzbogaciła serię AC30 swoich regulowanych napędów prądu przemiennego o modele o maksymalnej znamionowej mocy wyjściowej do 250 kW. Pojawieniu się nowych modeli towarzyszyło wprowadzenie do asortymentu napędów Parkera wersji do pracy ze sprzężeniem zwrotnym w oparciu o impulsy z enkodera, rozszerzając funkcjonalność o możliwość pracy w pętli zamkniętej. Działania te podkreślają zaangażowanie firmy do oferowania odbiorcom jeszcze większej funkcjonalności napędów serii AC30.

***
ASCO Numatics rozszerza ofertę produktów z zakresu sterowania przepływem mediów o zespoły FRL serii 652
Łatwy w instalacji FRL oferuje wysokie natężenie przepływu oraz szeroki zakres temperatur pracy dla układów przygotowania powietrza.

***
Nowości w ofercie firmy ANIRO
Rynek automatyki przemysłowej intensywnie się rozwija. Firma ANIRO od 12 lat jest dystrybutorem automatyki koreańskiego producenta LSIS. Wśród oferowanych produktów są sterowniki kompaktowe, sterowniki modułowe, panele operatorskie HMI oraz system wizualizacji SCADA – InfoU. Urządzenia te zawdzięczają swoją popularność bardzo dużej wydajności, łatwości programowania oraz dużym możliwościom aplikacyjnym. Producent kładzie duży nacisk na funkcjonalność sprzętu. Przez cały czas zwiększa liczbę oferowanych rozwiązań.

***
Sprawne sekwencje ruchu realizowane przez sterowane silniki asynchroniczne i synchroniczne
W połączeniu z wysokiej klasy elektroniką i układami logicznymi, standardowe silniki asynchroniczne bez trudności mogą spełniać wymagania określone dla klas sprawności IE2 oraz IE3, podczas gdy nowo powstałe silniki synchroniczne IE4 o wirnikach z magnesami trwałymi mogą realizować te same sekwencje ruchu z podwyższoną dynamiką, a jednocześnie z zachowaniem wyjątkowej sprawności energetycznej. Często silniki IE4 integruje się w zwarte zespoły napędowe, łącząc z kontrolerami montowanymi wprost na silniku lub w bezpośrednim sąsiedztwie silnika. Możliwe są oczywiście warianty klasyczne w formie przetwornic przeznaczonych do zabudowy w szafach elektrycznych. Tego typu zespoły napędowe pozwalają na realizację zadań związanych z pozycjonowaniem o wysokiej precyzji oraz funkcje bazujące na kontroli prędkości i pozycji, czyli uch zsynchronizowany, skoordynowane działanie wieloosiowe oraz funkcje tzw. latającej piły.

***
Gięte prowadnice liniowe od igus. Nowe, bezsmarowne rozwiązania drylin dla indywidualnych koncepcji projektowych
Indywidualne wymagania i potrzeba optymalizacji przestrzeni instalacyjnej rodzi potrzebę nowych pomysłów i idei w zakresie projektowania. W przypadku łożysk liniowych właśnie liniowa konstrukcja szyny powodowała ograniczenia konstrukcyjne. Od teraz firma igus ma w swojej ofercie gięte szyny drylin, które oferują konstruktorom więcej wolności i kreatywności projektowej.

***
MARKING System – idealne rozwiązanie do każdej aplikacji
Współczesne aplikacje stawiają przed nami wiele wymagań w odniesieniu do stosowanych w nich materiałów oznaczeniowych.
Oznakowanie w warunkach przemysłowych musi spełniać szereg kryteriów. Przykładowo są to odporność na działanie warunków atmosferycznych, oleje, chemikalia, ścieranie i tarcie oraz starzenie się materiału. Ważnym aspektem dotyczącym oznaczników jest również jego dobra czytelność oraz możliwość zastosowania w ciężkich warunkach, np. w środowisku zagrożonym wybuchem. Aby sprostać tym wszystkim wymaganiom, Phoenix Contact oferuje szeroką gamę systemów opisowych oraz dedykowanych materiałów.

***
Jerzy Sobczak
Praca suszarni z wykorzystaniem falownika SX1000
Niedawno firma Sanyu Sp. j. wprowadziła nowy produkt. Jest nim przemiennik częstotliwości serii SX1000. Reprezentuje on nową generację wysokiej jakości wielofunkcyjnych, ekonomicznych i wysoko wydajnych przemienników częstotliwości. Przemiennik częstotliwości SX1000 jest energooszczędnym przemiennikiem skalarnym, zasilanym jedno- lub trójfazowo, produkowanym obecnie do mocy 2,2 kW. Energooszczędny (funkcja energy-saving), prosty i tani falownik serii SX1000 został bardzo dobrze przyjęty przez klientów i znajduje coraz szersze zastosowanie. Jednym z takich zastosowań jest suszarnia osadów, która w wersji testowej została zainstalowana w oczyszczalni ścieków na Śląsku.

***
Mechanizmy śrubowo-toczne
Zapewne nieraz, podróżując samolotem, tuż po starcie lub na kilka minut przed przyziemieniem słyszeli Państwo charakterystyczny kilkusekundowy dźwięk podobny do golarki elektrycznej lub blendera. Proszę się nie obawiać. Nic Państwu nie grozi. To odgłos, jaki wydają mechanizmy śrubowo-toczne (MST) i ich napędy sterujące klapami w skrzydłach samolotu. Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej tym ciekawym mechanizmom, od których zależy poniekąd życie pasażerów aeroplanu.

***
System sterowania X20 – na rynku od 2004 r.
Firma B&R wprowadziła przełomowy na rynku system sterowania X20 I/O już w roku 2004. B&R sprzedała tego roku niemal 200 000 sterowników i ponad milion modułów I/O z tej wciąż niezmiennie popularnej linii produktów. Anton Meindl, kierownik Działu Technologii Sterowania w B&R, opowiada, jak trzyczęściowa architektura, kompaktowe wymiary i trwała konstrukcja X20 wciąż wyznacza trendy na rynku przemysłowych systemów sterowania.

***
Marcin Nowak
Seria LT4000M – zintegrowane rozwiązanie HMI+PLC
Badania rynku automatyki wskazują na ciągły rozwój zintegrowanych rozwiązań HMI+PLC. Japoński producent automatyki, firma Pro-face, od wielu lat jest czołowym dostawcą rozwiązań w tym zakresie. Najnowszy produkt w tym obszarze, seria LT4000M, wprowadza sporo udogodnień. Modułowa budowa, czytelne matryce oraz szerokie możliwości przyczyniają się do ciągłego wzrostu sprzedaży tej serii.

***
Technologie i innowacje na Konferencji NIDays 2015
W warszawskim hotelu Mariott 13 października br. odbyła się największa bezpłatna Konferencja NI z wieloma ścieżkami tematycznymi dla inżynierów, naukowców oraz nauczycieli akademickich.

***
Schneider Electric, globalny lider w automatyce przemysłowej
Wkroczyliśmy w nową erę rewolucji przemysłowej, w której kierunki rozwoju wyznaczają nowe megatrendy. Ich główną osią jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, które pozwalają być bardziej konkurencyjnym na rynku. O najważniejszych zjawiskach, które zmieniają współczesny przemysł, mówi Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu Schneider Electric, globalnego lidera w automatyce przemysłowej.

***
Katarzyna Zając
Uroczystości obchodów 50-lecia NORD Drivesystem, 10-lecia NORD Napędy Zakłady Produkcyjne oraz otwarcie nowej części fabryki w Nowej Soli. Nord napędza gospodarkę
Firma NORD Napędy Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Nowej Soli jest częścią międzynarodowej grupy NORD, należącej do światowej czołówki producentów napędów do urządzeń mechanicznych i elektronicznych. Koncern posiada swoje placówki w ponad 30 krajach. Firma powstała w 1965 r. w Bargteheide koło Hamburga. Prowadzona jest przez rodzeństwo Ullricha Kuchenmeistera i Juttę Humbert.

***
Ryszard Klencz
CYLINDER – INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA W PROJEKTOWANIU UKŁADÓW HYDRAULICZNYCH
XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna: „Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych”, 23–25 września 2015 r. – Zamek Kliczków.

***
Ryszard Klencz
ELGOR – FORUM GÓRNICTWA ODKRYWKOWEGO
Jubileusz 10-lecia Konferencji ELGOR, poświęconej zagadnieniom górnictwa odkrywkowego, był wyjątkowy. Podczas imprezy odbyła się prezentacja innowacyjnych osiągnięć naukowo-badawczych i wdrożeniowych oraz podsumowanie minionej dekady w tej branży. Partnerem strategicznym wydarzenia był Siemens.

***
DREMA, FURNICA, SOFAB 2015 znowu na fali
Profesjonaliści z branży drzewnej i meblowej z 30 krajów odwiedzili tegoroczną edycję Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA oraz Międzynarodowych Targów Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA i Międzynarodowych Targów Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB, które odbyły się w Poznaniu od 6 do 9 października 2015 r. Poznańskie trio targowe potwierdziło swoją pozycję wiodącego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum zakupu maszyn i urządzeń do obróbki drewna oraz komponentów i materiałów do produkcji mebli.

***
Katarzyna Zając
Jubileusz firmy Lenze Polska. 20 lat inteligentnego biznesu
W dniu 2 października br. w chorzowskim Hotelu Arsenal, została przygotowana uroczystość z okazji 20-lecia istnienia firmy Lenze w Polsce. Wydarzenie to stało się okazją nie tylko do wspomnień, ale również do doskonałej zabawy.

***
Nowe pokolenie stawia sobie za cel kontynuację sukcesów Festo na polskim rynku automatyki przemysłowej
Festo z powodzeniem działa na rynku polskim już od kilku dziesięcioleci. Początkowo jako Biuro Informacji Technicznej, potem Biuro Handlowe, a następnie Festo Sp. z o.o. z siedzibą w Jankach k. Warszawy. W kwietniu 2015 roku odbyły się uroczyste obchody 25-lecia utworzenia Festo Sp. z o.o. z udziałem wielu klientów oraz ścisłego kierownictwa firmy.

***
Wrocław przybliżył ideę czwartej rewolucji przemysłowej
21 oraz 22 października br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyła się Konferencja „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. Podczas niej przedstawione zostały inicjatywy świata nauki i przemysłu służące wykreowaniu inteligentnego przedsiębiorstwa, tzw. fabryki jutra. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić siedziby Organizatorów, firm: Balluff, Fanuc, Lapp Group i Wago, które specjalizują się w automatyzacji produkcji, mogli wymienić się swoją wiedzą oraz poglądami, a także wysłuchać interesujących prelekcji.

***
Paweł Skruch, Marek Długosz, Antoni Cieśla
Kluczowe elementy jazdy autonomicznej na przykładzie elektrycznego pojazdu demonstracyjnego EVE
Streszczenie: W pracy przedstawiono kluczowe elementy składające się na system automatycznego sterowania pojazdem autonomicznym, który może być traktowany jako rodzaj wyspecjalizowanego robota mającego do wykonania zadanie podróży z punktu A do punktu B. Do kluczowych elementów jazdy autonomicznej należy zaliczyć: czujniki i systemy percepcji otoczenia, platformy sterowania i obliczeniowe, architekturę elektryczno-elektroniczną pojazdu, systemy łączności, doświadczenie użytkowników, wsparcie infrastruktury oraz systemy bezpieczeństwa i ochrony. Elementy jazdy autonomicznej zostały zilustrowane na przykładzie demonstracyjnego pojazdu elektrycznego EVE.

ENG Essential elements of autonomous driving based on demo electric car EVE
Abstract: The paper presents essential elements of the control system for autonomous vehicles, which can be considered as a sort of specialized robot having a task to go from point A to point B. The key elements of autonomous driving include: sensors and perception systems, computing platforms and control systems, electrical-electronic architecture, connectivity to other vehicles and elements of infrastructure, user experience, off board support and services, functional safety and security. The key elements are illustrated on demo electric car EVE.

***
Andrzej Przytulski
Pionierzy elektrycznych napędów zegarów. Cz. 1
W 1938 roku znany poznański zegarmistrz Bogdan Strojny – autor książki pt. „Zarys nauki o zegarze” – napisał: „Siła elektryczna znalazła szerokie zastosowanie wśród licznych gałęzi przemysłu. Nie mogła więc i branża zegarmistrzowska przejść obok niej obojętnie. Elektryczność w zegarmistrzostwie znajduje coraz szersze zastosowanie, tak że zegary mechaniczne, zwłaszcza umiejscowione, zagrożone są bardzo poważnie w swej popularności. Niebezpieczeństwo to nie dotyczy na razie zegarków noszonych. Powodem tego są stosunkowo wielkie rozmiary źródła prądu, w porównaniu do rozmiarów zegarków noszonych” [1].

***
Robert Wójcicki
Internet Rzeczy jako narzędzie wspomagające poprawę efektywności energetycznej w fotowoltaicznych instalacjach prosumenckich
Streszczenie: Niniejszy artykuł zawiera analizę pracy prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej oraz omówienie sposobów wykorzystania technologii Internetu Rzeczy w celu poprawy jej efektywności energetycznej.

ENG The Internet of things in energy management systems for reSidential prosumers
Abstract: This article presents an analysis of the photovoltaic prosumer system and discusses the use of Internet of Things technology in order to improve energy efficiency.

***
Jarosław Smyła, Tomasz Molenda, Piotr Szymała, Piotr Loska
Bezkontaktowa rejestracja zsunięcia taśmy na przenośniku taśmowym – KARO-t
Streszczenie: Niniejszy referat dotyczy opisu modułu służącego do rejestracji zbiegania taśmy. W odróżnieniu od oferowanych na rynku rozwiązań, prezentowany rejestrator wykrywa położenie taśmy w sposób bezkontaktowy. Urządzenie ma charakter modułowy i może składać się z kilku pojedynczych czujników, rozmieszczonych w kilku punktach na całej długości taśmy.

ENG Abstract: This paper applies the module description servant to make registration of convergence tapes . In contrast to the offered solutions on the market , presented recorder detects the position of the strip in a non-contact . The device has a modular character and can consist of several individual sensors are arranged at several points along the entire length of the tape.

***
Krzysztof Pietrusewicz
Projektowanie mechatroniczne. Projektowanie bazujące na modelach
W artykule niniejszym przedstawiono problematykę realizacji innowacyjnych prac nad systemami sterowania budowanymi z zastosowaniem programowalnych sterowników logicznych (PLC) oraz programowalnych sterowników automatyki (PAC). Cykl życia produktów mechatronicznych (robotów, obrabiarek sterowanych numerycznie, manipulatorów wieloosiowych, maszyn o złożonej kinematyce) zwykle rozpoczyna się od określenia wymagań funkcjonalnych, odzwierciedlających oczekiwania użytkowników końcowych co do projektowanego systemu/produktu.

***
Piotr Osiński, Janusz Rutański, Ryszard Różycki
Analiza widmowa drgań korpusu pompy zębatej o zazębieniu zewnętrznym
Streszczenie: W artykule przedstawiono badania drgań korpusu prototypowej pompy zębatej opracowanej na Politechnice Wrocławskiej, przeprowadzone przy użyciu wibrometru laserowego. Przedstawiono kolejne etapy analizy danych pomiarowych, przebieg pomiarów oraz analizę otrzymanych wyników.

ENG Abstract: This paper presents vibration analysis of prototype gear pump constructed in Wrocław University of Technology. Research has been performed using laser vibrometer. The following stages of measurement data analysis have been presented, measuring procedure has been described and final results have been analysed.

Reklama