Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2007

Napędy i Sterowanie
numer 09/2007


Tobiasz Witor
Drive-based: Automatyzacja, która spełnia wymogi bezpieczeństwa
Podobnie jak konstruktorzy maszyn i urządzeń, którzy muszą ciągle unowocześniać swoje wyroby, aby spełnić coraz wyższe wymagania klientów, firma Lenze pracuje nad uzyskaniem takich samych rezultatów w swoich mechaniczno-elektronicznych produktach. Dzięki zastosowaniu inteligentnych napędów uzyskuje się obniżenie kosztów materiałowych, projektowych i montażu. Napędy takie potrafią na przykład przejąć funkcje kontroli i sterowania w warunkach krytycznych pod względem czasu reakcji, dzięki czemu uzyskuje się odciążenie nadrzędnych systemów sterujących. Można uzyskać jeszcze dodatkowe oszczędności przez zintegrowanie w napędach certyfikowanych funkcji zabezpieczających.

***
60 lat doświadczeń w technice napędów
Firma Lenze obchodzi we wrześniu 60 lat swego istnienia. O historii oraz obecnej sytuacji w przedsiębiorstwie mówi prezes Lenze-Rotiw, Jerzy Witor. Tomasz Wilk: – W tym roku Lenze obchodzi 60-lecie istnienia. Jakie były początki tej niemieckiej firmy? Jerzy Witor: – Początki firmy Lenze sięgają 1947 r., kiedy to Hans Lenze przejął firmę Stahlkontrol GmbH Weser w mieście Hameln (oddalonym 55 km od Hanoweru w kierunku południowym). Załogę stanowiło 20 pracowników, a firma została ukierunkowana na produkcję i rozwój techniki napędów...

***
Simone Witzgall
Układy sterowania dla instalacji biogazu i elektrociepłowni blokowych. Prąd prosto z pola
Już w średniowieczu marzeniem człowieka było stworzenie czegoś z niczego. Wystarczy wspomnieć o złocie. Wtedy nikomu się to nie udało, a dziś jest rzeczywistością. Dowodem tego jest ekspansywny trend budowy coraz to nowych instalacji biogazu. Dzięki inteligentnemu zastosowaniu surowców odnawialnych w połączeniu z niezawodną techniką sterowania powstają samowystarczalne jednostki, które automatycznie dostarczają prąd niemal prosto z pola.

***
Olbrzymie możliwości technologiczne firmy
Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED w każdym momencie swojej 130-letniej historii dbała o zaspokojenie potrzeb swoich Klientów oraz ich zadowolenie. Na przełomie lat zmieniała się nazwa firmy, właściciele, wyroby, technologie wytwarzania oraz park maszynowy. Jednak niezmienna pozostawała dbałość o jakość swoich wyrobów oraz dążenie do oferowania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.

***
Marcin Szendzielorz
Simatic S5 + Echolink + OPC = MES (PIMS)
Z miesiąca na miesiąc, również w Polsce, ważne staje się pozyskanie, archiwizowanie i bieżące śledzenie procesów produkcji – systemy MES, PIMS etc. W różnych gałęziach przemysłu dużą jeszcze popularnością cieszą się niezawodne i pracujące od wielu lat sterowniki Siemens Simatic z serii S5. Zarówno młoda kadra inżynierska, jak również fachowcy pracujący na co dzień ze sterownikami PLC często zadają sobie pytanie: „Jak zbudować sieć ethernetową na sterownikach S5 lub zintegrować je z już istniejącą siecią?”.

***
Zbigniew Mierzwa
Nowe produkty Bosch Rexroth z zakresu hydrauliki siłowej z ATEKSEM dla górnictwa podziemnego
Górnictwo węgla kamiennego jest kolejną gałęzią przemysłu, która coraz śmielej stawia na rozwiązania wysoko zaawansowane technologicznie. Mamy w tym miejscu na uwadze układy sterowania automatycznego maszyn i ciągów technologicznych, systemy informatyczne służące poprawie organizacji pracy i zarządzania. Ten trend jest nieodwracalny, chociaż z uwagi na specyfikę branży wymaga przełamywania utartych stereotypów i stosowania rozwiązań technicznych przystosowanych do specyficznych wymagań.

***
Technika napędowa dla przemysłu procesowego. Wartość dodana dla pomp
W zależności od wymaganej prędkości obrotowej i momentu obrotowego pompy mogą być napędzane układem składającym się z reduktora i silnika lub bezpośrednio silnikiem. Wpływ na wybór ma tutaj rodzaj pompy oraz charakterystyka medium pompowanego. Firma NORD oferuje szeroki wybór komponentów – różnych przekładni walcowych, walcowych płaskich, stożkowych i ślimakowych dopasowanych do odpowiednich silników asynchronicznych w celu uzyskania optymalnej konfiguracji układu napędowego.

***
Adam Decner, Bogusław Picheta
Diagnostyka izolacji metodą napięcia stałego w Cementowni Nowiny
W większości zakładów typu cementownia silniki elektryczne tam pracujące są poddawane znacznemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych ze względu na ich miejsce zainstalowania. Znaczna część tych maszyn umieszczona jest na wolnym powietrzu, a w niektórych zakładach w okresie podwyższonej wilgotności powietrza (listopad – marzec) zakład wstrzymuje produkcję i przeprowadzane są planowe remonty linii produkcyjnych. W tym okresie prowadzone są również badania diagnostyczne maszyn elektrycznych.

***
W Jaworznie komin nie będzie potrzebny
Z Janem Kurpem, prezesem Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA rozmawia Ryszard Klencz. Redakcja: – Wmurowanie kamienia węgielnego 18 lipca oraz podpisanie aktu erekcyjnego trzeciego ciągu odsiarczania spalin dla bloków 3 i 4 stało się dla koncernu szczególnym wydarzeniem. Jakie znaczenie ma to przedsięwzięcie w planach PKE? Jan Kurp: – Przedsięwzięcie w Jaworznie jest obecnie najważniejszą – po budowie bloku w Łagiszy – inwestycją PKE i zarazem pierwszą realizowaną w ramach holdingu EP. Jest to kolejna bardzo ważna ekologiczna inwestycja koncernu, dzięki której będziemy spełniać bardziej rygorystyczne ekologiczne normy unijne.

***
IT w Przemyśle GigaCon 2007
2 października 2007 r. w hotelu Qubus Prestige w Katowicach odbędzie się bezpłatna konferencja „IT w Przemyśle GigaCon”. Jest to nowe wydarzenie z cyklu konferencji GigaCon – największych na polskim rynku tego typu imprez o tematyce informatycznej, które co roku gromadzą w sumie ok. 6 tys. osób.

***
Najnowsza kamera termograficzna produkcji VIGO System SA
Rynek kamer termograficznych wzbogacił się we wrześniu 2006 r. o nową pozycję. Zespół konstruktorów VIGO System SA opracował i wdrożył do produkcji w ramach realizowanego Projektu Celowego kamerę termograficzną VIGOcam v50. Firma specjalizuje się w produkcji detektorów podczerwieni (wg opracowanej przez siebie technologii) i urządzeń z nimi związanych. Ultraszybkie, niechłodzone detektory głównie są eksportowane. Odbiorcą krajowym jest przemysł zbrojeniowy. W projekcie kamery v50 zostały wykorzystane wieloletnie doświadczenia w produkcji i sprzedaży kamery skanującej V-20.

***
Czujniki koloru w praktyce
Kolor, intensywność, gładkość powierzchni i nasycenie barw służą jako kryteria wyboru i kontroli produktów w wielu dziedzinach przemysłu, gdzie automatyzacja wymusza coraz szybszą weryfikację procesu. Rozpoznawanie koloru pomaga w rejestracji, selekcji i sortowaniu wszystkich rodzajów kolorowych obiektów w procesie wytwarzania, składowania, klasyfikowania i pakowania. Obsługa za pomocą nowoczesnego środowiska programistycznego lub przez nauczanie, technika światłowodowa lub wręcz warianty ze stałą optyką, RGB, True Colour względnie wybór przestrzeni koloru HSI wymagane są dzisiaj ze strony aplikacji klienta.

***
Poradnik dla początkujących elektryków. Falowniki Sinus N i M
Artykuł ten powstał jako odpowiedź na powtarzające się pytania klientów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z napędami elektrycznymi. Zwrócono w nim uwagę na podstawowe zasady, którymi należy kierować się przy doborze, instalacji i uruchomieniu falowników Sinus N i Sinus M. Poniższe informacje w rozszerzonej formie można odnaleźć w instrukcjach obsługi przemienników Elettronica SANTERNO. Jednym z podstawowych kryteriów doboru falownika jest typ silnika oraz sieć elektryczna, z którą mamy do czynienia na danym obiekcie.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, we współpracy z Katedrą Automatyki AGH oraz Instytutem Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej, organizuje II już edycję Konkursu na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007. Tegoroczne przedsięwzięcie jest kontynuacją zeszłorocznej idei wyróżnienia najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w bieżącym roku.

***
Anna Szymczak
Kredyt czy leasing przy inwestycji unijnej
Dotacje dla firm są refundacją poniesionych kosztów, co oznacza, że dotacja jest wypłacana dopiero po zakończeniu realizacji projektu i uregulowaniu wszystkich zobowiązań wobec dostawców wynikających z tego tytułu. Takie podejście do tematu połączone z brakiem zaliczek wypłacanych przy zawieraniu umowy o dotację powoduje konieczność zapewnienia środków finansowych na całą inwestycję, czyli wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych. Zakupy zazwyczaj są finansowane ze środków kredytu bankowego bądź leasingu. Warto nadmienić, że wypłata dotacji jest inna dla każdego z tych przypadków.

***
Anna Szymczak
Co słychać w dotacjach regionalnych dla firm?
Promocja dotacji na lata 2007–2013 trwa już od jakiegoś czasu. Zapowiadane były duże zmiany w rozdzielaniu unijnych środków – nowy podział, nowe zasady, lepsze warunki. W obszarze przedsiębiorstw główną zmianą był podział środków na programy sektorowe, mające wspierać duże, innowacyjne, ponadregionalne projekty, oraz mniejsze dotacje regionalne mające na celu wspieranie regionalnych inwestycji. Ponadto wyeliminowanych miało być także wiele innych barier w aplikacji po środki z Brukseli, aby umożliwić firmom szybszy rozwój. Idea szczytna, lecz z wykonaniem może być różnie.

***
Polskie nowoczesne napędy firmy KACPEREK
Firma Mechanika Maszyn Andrzej Kacperek od ponad 25 lat produkuje nowoczesne napędy: motoreduktory, reduktory, przekładnie ślimakowe (kątowe) i zębate (liniowe). Dostarcza zamienne części uzębione: ślimaki, ślimacznice, koła zębate, koła łańcuchowe oraz śruby trapezowe. W ofercie firmy znajdują się również falowniki, silniki elektryczne, sprzęgła, koła pasowe, pasy zębate, wariatory.

***
Kompleksowe rozwiązania automatyki koreańskiego koncernu LS Industrial Systems
Obecny rynek wymaga nie tylko możliwości zakupu niezawodnych i tanich urządzeń automatyki, lecz kompleksowych rozwiązań od swoich dostawców. Coraz większą przewagę nad dużymi sieciami hurtowni mają firmy inżynierskie, które zajmują się aplikacją zakupionych systemów. Myśl inżynierska coraz bardziej zaczyna być doceniana w naszym kraju. ANIRO Grupa Handlowa, jako przede wszystkim firma inżynierska, realizuje ten cel od początku swojej działalności. Proponujemy klientom głównie kompleksowe rozwiązania inżynierskie w oparciu o automatykę koncernu LG LS.

***
Adam Owczarzy
Aktualne rozwiązania konstrukcyjne silników asynchronicznych w aspekcie niepożądanych zjawisk występujących przy zasilaniu z przekształtników częstotliwości
W dzisiejszych czasach trudno jest sobie wyobrazić istnienie przemysłu bez napędów przekształtnikowych realizowanych najczęściej przy użyciu silnika asynchronicznego i przetwornicy częstotliwości. Układy te ze względu na swoje liczne atuty (np. możliwość płynnej regulacji prędkości, bardzo dobra dynamika, oszczędność energii) znalazły zastosowanie wszędzie tam, gdzie do tej pory stosowane były maszyny prądu stałego lub skomplikowane układy elektromechaniczne.

***
Prezentacja łożysk igiełkowych ABEG
Łożyska igiełkowe utorowały sobie drogę w aplikacjach podlegających wysokim obciążeniom wywoływanym m.in. na skutek uderzeń. Tłumaczyć to należy tym, że powierzchnię toczną stanowią stosunkowo długie igiełki o małym przekroju, które są odporniejsze na stawiane im ekstremalne wymogi eksploatacji. Przebogatą ofertę różnego typu i wielkości łożysk igiełkowych, zwanych popularnie igiełkami, posiada Holding ABEG Germany. Należałoby zaznaczyć, że w skład oferty wchodzą także łożyska igiełkowe cienkościenne przelotowe HK i nieprzelotowe BK, złożenia igiełkowe – K, pierścienie IR i dodatkowe uposażenie. Łożyska igiełkowe w ABEG® są dostępne w trzech z czterech klas ABEG – Premium, Supra i Eco. Bogactwo tej oferty pozwala każdemu znaleźć optymalny dla siebie produkt.

***
Precyzyjne serwonapędy MAVILOR SERIA MSS
W tym artykule chcielibyśmy zaprezentować Państwu kolejną serię precyzyjnych serwonapędów firmy MAVILOR, charakteryzujących się m.in.:- Prędkością maksymalną do 6 000 RPM. -Kompaktowymi wymiarami. -Płynną pracą bez zacięć. -Dużym momentem obrotowym. Wysoki moment obrotowy w stosunku do momentu bezwładności i płynna praca bez zacinania przy wolnych obrotach czynią silniki MAVILOR idealnym rozwiązaniem nawet dla najbardziej wymagających aplikacji.

***
Enkodery firmy BaumerHubner w technologii „HeavyDuty” montowane na wałkach o dużej średnicy
Wiele aplikacji napędowych, stosowanych w różnych gałęziach przemysłu, posiada wałki o bardzo dużej średnicy. Klasyczne enkodery charakteryzują się ograniczonym zakresem średnicy otworu na wałek silnika – maksimum 100 mm. Ponadto wymiary takiego enkodera wykluczają jego zastosowanie, gdy mamy zaledwie kilka centymetrów miejsca na wałku. Firma „BaumerHubner” opracowała serię enkoderów magnetycznych, które można zamontować na wale o średnicy do 690 mm. Taki enkoder składa się z dwóch podstawowych elementów – obręczy oraz czujnika.

***
Tomasz Bianga
System połączeń SmartWire firmy Moeller
Firma Moeller wprowadza nowy system połączeń SmartWire. Konwencjonalne oprzewodowanie sterownicze pomiędzy modułami WE/WY a urządzeniami łączeniowymi jest zastępowane przez nową i prostą technologię łączeniową – takie właśnie były wymagania płynące z rynku: odejście od złożonych i trudnych do zarządzania struktur, które mogą być obsługiwane przez drogich specjalistów, w kierunku prostych, przejrzystych rozwiązań, opartych na najnowszych standardach.

***
Automatyka Festo dla przemysłu spożywczego
Przy produkcji żywności obowiązują precyzyjne i surowe przepisy dotyczące higieny. Między innymi maszyny muszą być przystosowane do szybkiego i łatwego codziennego mycia. Elementy pneumatyczne firmy Festo spełniają te specyficzne wymagania. Charakteryzują się wysokim standardem higieny oraz odpornością na wpływ agresywnych czynników środowiska zewnętrznego i częsty kontakt z silnie działającymi środkami myjącymi. Festo oferuje produkty dla urządzeń działających zarówno w strefie bezpośredniego i pośredniego kontaktu z żywnością, jak i w strefie bez kontaktu z żywnością.

***
Cezary Ziółkowski
DSA 600 – przenośne systemy do pomiaru drgań i wibracji firmy IOTech
W pomiarach drgań i wibracji bardzo istotną kwestią, oprócz wyboru odpowiednich czujników, jest dobór sprzętu pomiarowego. W przypadku niewielkich systemów pomiarowych, w których występuje maksymalnie pięć punktów pomiarowych sygnałów dynamicznych, bardzo ciekawą propozycją jest nowa seria urządzeń firmy IOTech o oznaczeniu DSA 600. W skład serii wchodzą cztery urządzenia różniące się między sobą sposobem podłączenia do komputera PC oraz ilością kanałów wejściowych i wyjściowych.

***
Sektor energetyczny, użyteczności publicznej i górnictwa. Ogólnoświatowe badanie przedsiębiorstw użyteczności publicznej 2007. Energia i efektywność: zmiana klimatu w sektorze energetyczny
Co roku firma PricewaterhouseCoopers wnikliwie bada opinie zarządów przedsiębiorstw użyteczności publicznej na całym świecie. W zeszłym roku zbadano poglądy przedstawicieli sektora na temat „dużego kroku naprzód”, który trzeba będzie uczynić, aby sprostać ogromnym wyzwaniom, wynikającym ze zmian klimatycznych i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. W wyniku badania ustalono, że sektor rozumie potrzebę zmian, ale w związku z przedłużającą się niepewnością regulacyjną nie jest zdecydowany, kiedy i jak należy je wprowadzić.

***
„…O tym, czego nie widać w tunelu…”. Urządzenia monitoringu i kontroli wideo
Zadania, jakie powinny zrealizować urządzenia systemu monitoringu i kontroli wideo, podzielono na dwie kategorie. Pierwsze zadanie, które realizuje system monitoringu, to oczywiście obserwacja i rejestracja obrazu z wybranych miejsc. Podgląd obrazu z ciągu trasy DTŚ, jak i samego tunelu, zrealizowano w następujący sposób:...

***
Modułowe komponenty item. MB w przemyśle
Komponenty modułowe na bazie profili aluminiowych są w dniu dzisiejszym sprawdzonymi i coraz szerzej rozpowszechnionymi produktami bazowymi. Poprzez rozwiązania modułowe budowa maszyn, urządzeń i stanowisk pracy staje się łatwa, szybka i przede wszystkim ekonomiczna. Od początku przedsiębiorstwu item przyświecał cel stworzenia ekonomiczniejszych procesów budowy maszyn poprzez redukcję nakładów ponoszonych na obróbkę i montaż oraz standaryzację komponentów. Obrana droga poprowadziła wprost do systemu modułowego item MB, umożliwiającego w racjonalny sposób budowę różnych urządzeń od stanowiska montażowego, poprzez jednostki oprzyrządowania produkcji, aż po zautomatyzowane urządzenia technologiczne.

***
XIII edycja Targów METAL oraz Targi CONTROL-TECH
Odlewnictwo to dziś jedna z dynamiczniej rozwijających się dziedzin gospodarki – zarówno światowej, jak i krajowej. W Polsce działa dziś około 400 odlewni, w których wykonuje się wyroby z żeliwa, staliwa, aluminium, brązu i innych metali. W ubiegłym roku całkowita produkcja krajowych odlewów wyniosła ponad 745 tys. t. Odlewnictwu poświęcone są Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL, których tegoroczna, trzynasta już edycja odbędzie się w dniach 26–28 września br.

***
NOWOŚĆ! Kasety Sterownicze SP22
Przyciski i lampki sygnalizacyjne SP22 dostępne są również w kasetach (obudowach), wykonanych z tworzyw sztucznych. Stopień ochrony obudowy kasety sterowniczej: IP65. Do kasety można wmontować dowolny napęd przycisku lub korpus lampki SP22. Kasety SP22 posiadają nowe, bardzo łatwe i proste w montażu, przepusty dławiące G20, których montaż i demontaż nie wymagają dużej siły oraz użycia żadnych narzędzi.

***
NOWOŚĆ! Obudowy do łączników krzywkowych OB11, OB12, OB13, OB14
Nowe obudowy przeznaczone dla łączników krzywkowych SK charakteryzują się nowoczesnym kształtem. Mniejsze obudowy OB11 i OB12 dla łączników SK 10,16 20 A, większe OB 13, OB14 dla łączników SK 25,32, 40 A.

***
Andrzej Dereń
Sieci FOUNDATION™ Fieldbus i PROFIBUS-PA – komponenty warstwy fizycznej
Systemy oparte o komunikację cyfrową stały się już powszechnie stosowanymi rozwiązaniami w automatyce procesowej. Zarówno FOUNDATION™ Fieldbus, jak i PROFIBUS-PA doskonale spełniają wymagania aplikacji w sektorze chemicznym, petrochemicznym czy farmaceutycznym. Najważniejsze zalety tych sieci to m.in.: - redukcja kosztów materiałowych (głównie okablowania) i wykonawstwa...

***
Rozwiązania B&R dla maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych – cz. II
Ciągły i dynamiczny rozwój przemysłu tworzyw sztucznych skłonił firmę B&R do poszukiwania rozwiązań pozwalających w jak najszerszym zakresie zaspokoić potrzeby tej branży. Na przestrzeni wielu lat firma B&R zdobyła pozycję lidera w zakresie dostawy rozwiązań automatyzacji dla maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, co potwierdzają szerokie referencje obejmujące m.in. producentów wtryskarek, wytłaczarek, maszyn do rozdmuchu, manipulatorów i inne.

***
Współpracuj z najlepszymi. Nasze aplikacje pracują w przemyśle spożywczym, przetwórczym, opakowaniowym, motoryzacyjnym i ciężkim
Takie właśnie elementy proponujemy wszystkim firmom i służbom technicznym. Korzystając z naszej oferty i naszego doradztwa technicznego, mają Państwo gwarancję otrzymania dobrego i optymalnego układu napędu mechanicznego. Dział mechaniczny i serwisowo-montażowy świadczy usługi w kompleksowej obsłudze i dostawie, np. motoreduktorów. Rozwiązania systemowe „bloków napędowych” pozwalają nam złożyć dowolną jednostkę w najkrótszym czasie. Zestawy odpowiednich przełożeń i przystawek montażowych, niczym „klocki”, umożliwiają konstruowanie napędów na życzenie klienta.

***
Zaprzęgnąć podciśnienie do pracy
Podciśnienie, częściej niewłaściwie nazywane próżnią, kojarzy się wszystkim z jednej strony najczęściej z atmosferą technologiczną wytwarzania specyficznych produktów. Z drugiej zaś strony traktowane jest z lekceważeniem, jako ubogi krewny pneumatyki siłowej. Podciśnienie natomiast spełnia bardzo poważną rolę jako medium pozwalające przenosić elementy niedające się uchwycić np. chwytakami magnetycznymi lub przedmioty, na których nie wolno pozostawić śladów uchwytów mechanicznych.

***
Sterowniki CX: skalowalność konfiguracji i kosztów
Rozwój technologiczny współczesnego rynku wymusza na producentach układów automatyki projektowanie coraz to nowszych urządzeń. Elastyczne rozwiązania określane ogólnie mianem PC BASED AUTOMATION sukcesywnie zyskują coraz większe grono zwolenników, stanowiąc przy tym interesującą alternatywę dla układów tradycyjnych. Przy ciągłej migracji instalacji automatyki w kierunku IT oraz decentralizacji systemów w aplikacje o inteligencji rozproszonej rozwiązania te są idealną odpowiedzią na stale rosnące wymagania współczesnych użytkowników.

***
Anja Moldehn-Kleinesdar
Zasilacze przemysłowe – lepszy wybór
Projektowanie maszyn i instalacji jest zwykle długim i wymagającym dokładności procesem, natomiast na wybór zasilaczy zwraca się stosunkowo niewiele uwagi. Rozwiązanie automatyki dla bezawaryjnego działania wymaga dobrze dopasowanego, niezawodnego zasilacza, ale fakt ten jest często lekceważony. Może nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wymagane cechy jakościowe i parametry techniczne właściwego zasilacza nie są od razu oczywiste, a wybór dostępnych na rynku produktów może dezorientować. Jest jednak wiele istotnych parametrów, które zasilacze przemysłowe powinny zapewniać – np. szerokozakresowe wejścia i mostkowanie w przypadku awarii zasilania.

***
Jedno środowisko programowania i konfiguracji. CX-One – jedno oprogramowanie dla całego systemu automatyki
Zintegrowane oprogramowanie Cx-One firmy Omron pozwala użytkownikowi w prosty sposób zbudować, skonfigurować, zaprogramować i kontrolować systemy automatyki przemysłowej. Przy użyciu oprogramowania Cx-One możliwa jest obsługa nie tylko sterowników PLC, terminali operatorskich HMI ale również urządzeń peryferyjnych, takich jak: systemy kontroli ruchu, napędy, regulatory temperatury, czujniki itp. Specjalna architektura oprogramowania pozwala także na konfigurację i zarządzanie połączeniami typowych sieci przemysłowych, takich jak: Ethernet, Profibus, DeviceNet, ControlerLink lub ustawieniami i wymianą danych po standardowej komunikacji szeregowej RS232/422/485.

***
Andrzej Okoniewski
Rewolucyjny sterownik z ekranem dotykowym 3,8’’
Firma Pro-Face, lider w produkcji paneli operatorskich, przygotowała nowoczesne rozwiązanie dla producentów maszyn. Funkcje sterowania maszyną i obsługa operatora zostały zintegrowane w jednym urządzeniu. Kompaktowy sterownik PLC zintergrowany z doskonałej jakości ekranem LCD oraz matrycą dotykową to nowa linia produktów firmy Pro-Face o nazwie: LT 3000. Seria LT 3000 jest zalecana dla klientów preferujących rozwiązania kompaktowe, którzy chcieliby mieć całe urządzenie sterowania i obsługi w jednym panelu.

***
Dane - Analiza - Raport - Trafna decyzja
Czy potrzebujemy narzędzi do raportowania? Zastanówmy się chwilę nad tą kwestią. Odpowiedź, jak zawsze, jest bardzo konkretna: to zależy. Jeżeli prowadzimy firmę jednoosobową, to i tak większość danych przechowujemy w swojej głowie i w każdej chwili, gdy potrzebujemy podjąć jakąś strategiczną decyzję, jesteśmy w stanie je przeanalizować i „wygenerować” raport – wystarczy chwila skupienia. Choć i to nie zawsze, gdyż informacje o finansach zazwyczaj przechowujemy w Excelu lub jakimś programie księgowym. Sytuacja jednak diametralnie się zmienia, gdy w firmie pracuje nie jedna, lecz dziesięć, sto, tysiąc osób. Jak miałoby wyglądać podjęcie natychmiastowej, trafnej decyzji?

***
Bartłomiej Szydłowski
Układy Samoczynnego Załączenia Rezerwy – SZR z zastosowaniem sterowników programowalnych NEED
Wymagania związane z niezawodnością i ciągłością zasilania wielu obiektów są coraz większe, dlatego odbiorcy często decydują się na zastosowanie układów eliminujących dłuższe przerwy w zasilaniu. Jednym z rozwiązań są układy Samoczynnego Załączenia Rezerwy SZR. W wielu przypadkach mamy do czynienia z dość drogimi i skomplikowanymi układami, które mają zastosowania w dużych budynkach użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych. Często zdarzają się jednak aplikacje, w których nie ma potrzeby inwestowania w tego typu rozwiązania, a wystarczy jedynie zaprojektować prosty układ automatyki oparty na monitorowaniu napięcia oraz realizacji załączenia rezerwowego źródła energii elektrycznej i powrotu podstawowego zasilania. W tego typu układach znakomicie znajduje zastosowanie sterownik programowalny NEED firmy Relpol, będący urządzeniem prostym przy programowaniu, a jednocześnie pewnym w działaniu.

***
Krzysztof Foit
Połączenie i konfiguracja sprzętowa sieci CC-Link
W niniejszym artykule zostanie przedstawiony sposób połączenia sieci CC-Link, począwszy od fizycznego połączenia modułów za pomocą przewodu, a na konfiguracji modułów kończąc. Czynności przygotowawcze. Podobnie jak w przypadku każdej sieci informatycznej w pierwszej kolejności należy sporządzić odpowiedni projekt i szkice. Należy przy tym mieć na uwadze maksymalną dopuszczalną długość przewodu sieciowego.

***
Krzysztof Brzoza-Brzezina
Wspieranie rozwiązań efektywnych energetycznie przez Polski Program Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych (PEMP)
Poprawa efektywności energetycznej elektrycznych układów napędowych jest skutecznym sposobem obniżania kosztów przedsiębiorstw, a tym samym poprawy ich konkurencyjności. Obecnie użytkownicy silników elektrycznych mogą skorzystać z dwóch różnych mechanizmów zachęt materialnych, mających na celu upowszechnienie w Polsce elektrycznych silników energooszczędnych. Pierwszym z nich jest system dopłat do wysoko sprawnych silników elektrycznych w zakresie mocy od 0,75 do 160 kW. Drugi mechanizm dotyczy dotacji na modernizację napędów elektrycznych o mocy równej 200 kW i wyższej.

***
Janusz Kotowicz, Grzegorz Wiciak, Katarzyna Janusz
Ogniwa paliwowe – zastosowania w energetyce
We współczesnej energetyce zastosowania ogniw paliwowych w głównej mierze dotyczą jednostek małych i średnich mocy, źródeł rozproszonych ciepła i energii elektrycznej. Zastosowania te w istotny sposób uwarunkowane są ograniczeniami ekonomicznymi. Już w 2002 r. Unia Europejska postanowiła zintensyfikować prace nad zastosowaniem technologii wodorowych w energetyce. Największa część prac ma zostać poświęcona konstrukcji ogniw paliwowych. Unia Europejska planuje, aby w 2010 r. na jej obszarze z odnawialnych źródeł pochodziło około 12% energii.

***
Automatyczne przełączniki SZR
Automatyczne przełączniki sieci ATL 20 i ATL 30 są stosowane do automatycznego przełączania obciążenia z sieci podstawowej na drugą linię sieci rezerwowej lub awaryjnej i na odwrót. Urządzenia są wykonane w postaci jednego zespołu w izolowanej obudowie do montażu tablicowego (rys. 1). Opisywane urządzenia mają wyjścia do „automatycznego” lub „ręcznego” sterowania stycznikami lub wyłącznikami z napędem silnikowym.

***
Andrzej Juszczyk
Optymalne rozwiązanie w przypadku modernizacji rozdzielni SN o ograniczonym budżecie. Zespół zabezpieczeń MiCOM P111
Zespół zabezpieczeń MiCOM P111 został opracowany w oparciu o platformę sprzętową P10, której ideą było opracowanie pomostu (cena oraz posiadane funkcje) pomiędzy platformą P20 (np. P122, P126) a rozwiązaniami analogowymi lub elektromechanicznymi. Najistotniejsze założenia dla platformy P10 to: -niska cena; -podstawowe funkcje zabezpieczeniowe; -komunikacja z systemem nadzoru (RS485, w protokole Modbus) z funkcją sterowania...

***
Firma igus, ekspert w zakresie polimerowych łożysk ślizgowych, stosuje także łożyska kulkowe. Łożysko toczne: rozwiązania z tworzywa sztucznego jeszcze długo nie będą przeżytkiem
Firma igus z Kolonii, wiodący producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych ze specjalnego tworzywa sztucznego, oferuje również niewymagające smarowania łożyska kulkowe z tworzywa sztucznego. Według przedsiębiorstwa coraz więcej klientów pyta o rozwiązania niewymagające konserwacji, także w przypadku łożysk tocznych. Wykorzystując swoje 20-letnie doświadczenie z wysoce wydajnymi polimerami zoptymalizowanymi trybologicznie, igus chce wypełnić ową lukę, „w której materiały standardowe z ich znanym technicznym status quo się nie sprawdzają”.

***
Nowość: niewymagające smarowania łożysko kulkowe zwykłe do zastosowań w wysokich temperaturach
Pierścień wewnętrzny, zewnętrzny oraz koszyczek nowego łożyska kulkowego z tworzywa sztucznego wykonane są z wysokogatunkowych materiałów „iglidur”. Odporne na korozję elementy toczne wykonano ze stali szlachetnej lub ze szkła dla osiągnięcia jeszcze większej odporności na media. Opcją dodatkową jest ceramika. W Hanowerze zaprezentowano przede wszystkim łożyska toczne, których pierścienie smarujące wykonano z odpornych na wysokie temperatury materiałów „iglidur A500”. Pokazano niewymagające konserwacji łożyska kulkowe zwykłe dla 3-, 6-, 8- i 10-milimetrowej średnicy wału, odporne na temperaturę do 150°C.

***
„invis data”: system radiowy przystosowany do zastosowań przemysłowych w nowej, modułowej obudowie spełniającej wymogi IP67
Firma igus stworzyła odporną rodzinę produktów „invis data” przeznaczoną do zastosowania poza szafą rozdzielczą i umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie danych. Rozwiązanie nr 1: sygnał o wysokiej częstotliwości (np. USB 2.0 albo FireWire 1394a/b) jest przekształcany w łączniku na sygnał świetlny, przesyłany za pomocą światłowodów, następnie ponownie przekształcany na sygnał elektryczny i przesyłany dalej za pomocą przewodów miedzianych.

***
Kujawska Fabryka Manometrów KFM SA w przemyśle energetycznym
Od 2002 r. Kujawska Fabryka Manometrów KFM SA jest strategicznym partnerem Grupy WIKA. Współpraca z tak dużą grupą daje nam szanse ciągłego unowocześniania i rozszerzania oferty najwyższej jakości produktów, a także pozwala umocnić pozycję lidera w Polsce. Nasza przewaga nie wynika jednak z ogromnego potencjału produkcyjnego i lat doświadczeń, ale przede wszystkim z ciągłego dążenia do doskonalenia swoich wyrobów. Wysoka jakość oferowanych produktów pozwoliła nam na podwojenie okresu gwarancji z 12 do 24 miesięcy.

***
Prorynkowe kierunki zmian w zasadach eksploatacji krajowego systemu elektroenergetycznego
Ze Stanisławem Porębą – dyrektorem Departamentu Energii i Paliw w BOT GiE SA – rozmawia Ryszard Klencz. Ryszard Klencz: – Elektroenergetyka przez dziesiątki lat funkcjonowała, i to nie najgorzej, w warunkach monopolu. Od kilkunastu lat w polskiej elektroenergetyce przeprowadzane są zmiany, które mają doprowadzić do optymalizacji warunków dostaw energii poprzez rozwój konkurencji. W jakim punkcie jesteśmy w stosunku do innych krajów? Stanisław Poręba: – Monopole w elektroenergetyce były potrzebne do zbudowania niezbędnej infrastruktury, tworzącej krajowe lub regionalne systemy elektroenergetyczne. Systemy, które umożliwiają uzyskiwanie wysokich standardów jakościowych i niezawodnościowych dostaw energii elektrycznej po znacznie niższym koszcie niż przy zasilaniu z własnych źródeł...

***
Bosch Rexroth – technika sterowań hydraulicznych w siłowniach wiatrowych
Od pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, m.in. siły wiatru albo siły fal morskich, które posłużą do wytwarzania prądu elektrycznego, zależy pomyślna przyszłość naszej cywilizacji. Im szybciej zastosuje się nowoczesne rozwiązania techniczne umożliwiające korzystanie z ekologicznych źródeł energii, tym wcześniej zyskają powszechną akceptację, a środowisko naturalne będzie lepiej chronione.

***
Napędy i Sterowania Hydrauliczne i Pneumatyczne 2007
„Krajowy sektor wobec wyzwań konkurencyjności” to temat Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Napędy i Sterowania Hydrauliczne i Pneumatyczne 2007”. Konferencja odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 10–12 października 2007 r., na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, a także – zgodnie z tradycją – w znanych wrocławskich przedsiębiorstwach produkujących elementy oraz układy hydrauliczne i pneumatyczne.

***
Kluczowy parametr – precyzja. Technologia pomiarowa firmy KROHNE w produkcji soków owocowych
Jedną z charakterystycznych cech współczesnego przemysłu spożywczego jest jego ciągła ewolucja związana z przetwarzaniem produktów o wciąż skracającym się okresie przydatności do obróbki i spożycia. Według danych pochodzących od niemieckiej instytucji GfK Group, jedynie w samych Niemczech wprowadzanych jest na rynek konsumencki blisko 600 nowych produktów lub ich wariantów tygodniowo. Dla każdego z nich wymaga się przy tym zachowania ścisłych standardów higienicznych oraz równie ścisłego przestrzegania stosownych aktów prawnych, w obrębie których zarówno producenci, jak i dostawcy oprzyrządowania podlegają tym samym, koniecznym restrykcjom i ograniczeniom.

***
Nowe moduły bezpieczeństwa SRB – więcej bezpieczeństwa, mniej komponentów
Moduły przekaźnikowe bezpieczeństwa są używane najczęściej w prostych obwodach zabezpieczających do przetwarzania sygnałów z urządzeń wejściowych. Nowa seria tych modułów oferuje dodatkowe funkcje oraz specjalne zalety dla poszczególnych zastosowań. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii sterowania pozwalają nawet na podłączenie wielu urządzeń bezpieczeństwa do jednego modułu – pozwala to zmniejszyć koszt i oszczędzić miejsce w szafce sterowniczej. Z kolei do bardziej skomplikowanych systemów zabezpieczających stosuje się raczej tzw. sterowniki programowalne z funkcją bezpieczeństwa, które można zaprogramować w taki sposób, że zastępują kilka lub kilkanaście modułów przekaźnikowych, a dodatkowo przetwarzają też sygnały niezwiązane z bezpieczeństwem (np. wizualizację).

***
Zasilacz Cabur CSG500C jako wyposażenie elektryczne maszyn według PN-EN 60204-1
Wymagania stawiane współczesnym zasilaczom impulsowym uległy zmianie wraz z uaktualnieniem normy ISO--PN-EN 60204-1 „Bezpieczeństwo maszyn, wyposażenie elektryczne maszyn”. Norma ta pozwala na stosowanie w maszynach, w celu poprawy bezpieczeństwa, takich elementów, jak PLC oraz innych urządzeń elektronicznych, wliczając w to Wi-Fi, Bluetooth, odbiorniki/nadajniki radiowe. Umożliwia to zastąpienie dotychczasowych elementów elektromechanicznych łączonych przewodami technologią bezprzewodową.

***
Forum branżowe i zarazem impuls: MAINTAIN 2007
Jednym z najważniejszych spotkań branżowych poświęconych utrzymaniu maszyn i linii produkcyjnych w niezawodnym stanie są Międzynarodowe targi Specjalistyczne Konserwacji Maszyn w Przemyśle MAINTAIN, których 3. edycja odbędzie się w dniach 16–18 października 2007 r. w Monachium. Wydajniejsze cykle produkcyjne i krótsze cykle innowacyjne prowadzą do tego, że konserwacja maszyn staje się coraz bardziej istotnym czynnikiem w strategii przedsiębiorstw, a stała konserwacja maszyn jest czynnikiem nie do przecenienia. Dlatego targi MAINTAIN nastawione są na wymianę i całościowe, innowacyjne rozwiązania w procesach kontroli, dozoru, uruchamiania i ulepszania maszyn, urządzeń i infrastruktury technicznej, jak również na prezentację najnowszych trendów branżowych.

***
René Scherer
Prasy: zwiększone bezpieczeństwo dzięki wyłącznikom nożnym
Norma dotycząca bezpieczeństwa krawędziowych pras hydraulicznych (PN-EN 12622) zaleca – oprócz zastosowania kurtyn świetlnych – podjęcie dalszych kroków wpływających na bezpieczeństwo obsługi tego rodzaju maszyn. Urządzeniem, które może być tu bardzo przydatne, jest wyłącznik nożny bezpieczeństwa, wyposażony w specjalny moduł zestyków. Projektanci krawędziowych pras hydraulicznych muszą brać pod uwagę szereg czynników wpływających na bezpieczeństwo obsługi tego typu urządzeń. Szczególnie że operator musi mieć możliwość załadunku detalu do prasy, co wiąże się z koniecznością pracy w strefie bezpośredniego zagrożenia.

***
Mirosław Łukiewski
Projektowanie cewek bezrdzeniowych – cz. II
Elhand Transformatory jest producentem bezrdzeniowych elementów indukcyjnych typu EP1 oraz EP3. Artykuł przedstawia podstawowe parametry techniczne bezrdzeniowych elementów indukcyjnych. Pojemność własna cewek powietrznych. Parametrami technicznymi cewki powietrznej, oprócz indukcyjności własnej i wzajemnej, są również rezystancja oraz pojemność uzwojenia. Na wypadkową pojemność własną cewki składają się elementarne pojemności występujące między poszczególnymi zwojami oraz między każdym ze zwojów a pozostałymi zwojami uzwojenia.

***
Bożena Ciałkowska, Krzysztof Dudek
Wybrane zagadnienia cieplne procesu cięcia materiałów trudnoobrabialnych struną diamentową
Geneza problemu. Coraz częściej elementy napędów hydraulicznych i pneumatycznych wykonywane są z trudnoobrabialnych materiałów niemetalicznych (ceramika lita i porowata, kompozyty, materiały przekładkowe). Materiały te charakteryzują się pożądanymi własnościami – małymi współczynnikami rozszerzalności cieplnej i odpornością na gwałtowne zmiany temperatury (ceramika kordierytowa) oraz dużą odpornością chemiczną (kompozyty honey comb). Dla materiałów tych najbardziej efektywną metodą wycinania prostoliniowego i kształtowego (rys. 1) wydaje się cięcie struną diamentową.

***
Włodzimierz Koczara
Generatory o niekonwencjonalnej i regulowanej prędkości – wykorzystanie w energetyce
Światowy system elektroenergetyczny został zbudowany w oparciu o zastosowanie generatora synchronicznego o stałej prędkości obrotowej. Ten genialny wynalazek ery elektromagnetyzmu XIX wieku pozwolił na wspaniałe upowszechnienie elektryczności jako podstawowego medium użytkowania energii w procesach produkcyjnych, gospodarstwach domowych, komunikacji, informatyce itp. Jest też wiadomo, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie w dalszym ciągu rosło. Główną zaletą generatora synchronicznego jest jego prostota, zapewniająca połączenie dwóch funkcji: przemiany energii mechanicznej na elektryczną oraz wytwarzania standardowego napięcia sinusoidalnego. Również istotną cechą jest możliwość pracy autonomicznej oraz pracy w systemie. Generator ten nie jest jednak pozbawiony wad. Należą do nich: brak regulacji napięcia chwilowego, duża stała czasowa obwodu wzbudzenia, skłonność do kołysań, długi czas synchronizacji, wypadanie z synchronizmu oraz bardzo duża masa. Szczególnie niekorzystne jest dostarczanie napięcia odkształconego w przypadku przyłączenia odbiorników nieliniowych, np. prostowników diodowych. Brak też perspektyw na ulepszenie tego generatora.

Reklama