Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2023

Napędy i Sterowanie
numer 05/2023


Świat przemysłu w czasach transformacji
Pracujące maszyny i roboty, drukarki 3D w akcji, widowiskowe pokazy wykorzystujące sztuczną inteligencję a także największa scena TECH w Polsce ze strefą Fabryki Przyszłości – to czeka wszystkich entuzjastów nowych technologii podczas zbliżających się targów ITM INDUSTRY EUROPE. Imponującej ekspozycji ponad sześciuset wystawców reprezentujących topowe marki już po raz trzeci będzie towarzyszył Kongres Industry Next. W tym roku to wyjątkowe spotkanie ekspertów odbędzie się pod hasłem: Świat przemysłu w czasach transformacji. Program powstaje przy wsparciu wiodących organizacji tego sektora.
 
***
 

TNC7 – nowoczesne rozwiązania, wygodniejsza praca
Nowe sterowanie oferuje operatorom i producentom innowacyjne podejście do programowania i użytkowania maszyny. TNC7 jest intuicyjne w obsłudze, stworzone z myślą o procesie wytwarzania detali na każdym etapie produkcji, a dodatkowo pozwala na personalizowanie układu ekranu pod każdego z operatorów. Dzięki licznym inteligentnym funkcjom TNC7 obróbka będzie szybsza, prostszai wygodniejsza, od projektu przez ustawianie, aż po wykończenie detalu. Uczestnicy ITM 2023 w Poznaniu będą mogli zapoznać się z TNC7 i przetestować jego nowe funkcje na stanowisku APS w hali nr 3 przy stoisku 3A.


***
 

#TheGreenSideOfDrive technika napędowa SEW-EURODRIVE w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju
„Nasze inwestycje w Strategię Zrównoważonego Rozwoju oraz cyfryzację pozwalają nam na wprowadzanie innowacji w zakresie produktów, procesów oraz usług, dzięki którym obniżamy nasz ślad węglowy i zużycie zasobów. W ten sposób realizujemy postulaty zrównoważonego rozwoju, takie jak ochrona środowiska, efektywne wykorzystanie zasobów czy solidarność międzypokoleniowa” – mówi Tomasz Wieland, Prezes Zarządu SEW-EURODRIVE Polska Sp. z o.o.

 

***
 

Monitorowanie prądów różnicowych System e.Guard

W przemyśle bardzo istotne jest by zachować ciągłość produkcji, a to często wiąże się z zagwarantowaniem nieprzerwanego zasilania. By móc to zapewnić jednym z istotniejszych czynników jest  bieżące śledzenie stanu izolacji. Firma Doepke wypuściła na rynek system e.Guard umożliwiający ciągłe monitorowanie prądów upływu.


***
 

Repozytorium Robotyki – cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki
Robotyka i dziedziny pokrewne rozwijają się obecnie dynamiczniej niż kiedykolwiek dotąd. Nieocenioną pomocą na drodze do kreowania przyszłości tego obszaru jest wiedza zdobyta wcześniej. Z myślą o wsparciu w tym zakresie zarówno świata przemysłu, jak i nauki Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz opracował Repozytorium Robotyki. Celem jest zapewnienie dostępu do wiedzy o zdobyczach techniki –  zarówno historycznych, jak i najnowszych – z zakresu szeroko rozumianej automatyki i robotyki, a co za tym idzie, przyczynienie się do rozwoju nauki i zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu.


***
 

Jak TME wspiera utrzymanie ruchu w Twoim parku maszynowym? Profesjonalna pomoc i setki tysięcy produktów dostępnych od ręki
Sprawność pracy parku maszynowego zależy od regularnych prac konserwacyjnych i skutecznej likwidacji usterek. Te z kolei uzależnione są od dostępności podzespołów, które będą podlegać wymianie. Ale nie tylko. W zagadnieniu utrzymania ruchu mieszczą się również narzędzia, instrumenty pomiarowe, a także całe systemy kontrolne. Te ostatnie pozwalają zlokalizować miejsce awarii, a nawet przewidzieć jej wystąpienie. Dzięki temu serwisanci mogą skutecznie przeciwdziałać zużyciu maszyn już na etapie konserwacji.


***
 

Precyzyjne pozycjonowanie: Wybierz idealny stół liniowy pod swoje potrzeby
Ze względu na ograniczony czas oraz potrzebę ekonomicznego podejścia w procesie tworzenia automatycznych urządzeń pozycjonujących i manipulatorów wieloosiowych, projektanci coraz częściej decydują się na wykorzystanie gotowych komponentów, co umożliwia łatwe i szybkie składanie wymaganych konstrukcji. Można to porównać do składania klocków.


***
 

Pułapki w nowych dotacjach

Po długich miesiącach wyczekiwania rozpoczęły się nabory wniosków na projekty w ramach programu FENG. Budżety kuszą ogromnymi kwotami, np. 4,4 mld zł w naborze PARP. W tych okolicznościach pojawiło się sporo pułapek zastawionych przez nieuczciwe podmioty, jak firmy doradcze czy dostawcy sprzętu. 


***
 

Bezpiecznie, chociaż bez kierowcy. Rozwiązania z zakresu czujników i automatyki dla pojazdów AGV
Samojezdne wózki transportowe przejmują coraz więcej zadań logistycznych. Często działają w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, dlatego bezpieczeństwo funkcjonalne jest jednym z podstawowych wymogów ich użytkowania. Wymagana jest tutaj niezawodna baza danych do nawigacji, pozycjonowania, identyfikacji i – w razie potrzeby – wyzwalania obwodu bezpieczeństwa. Portfolio firmy Pepperl+Fuchs obejmuje liczne czujniki o różnych zasadach pomiaru, umożliwiające rozwiązywanie tych zadań w sposób dostosowany do konkretnych zastosowań. Kompaktowa konstrukcja i odpowiednie interfejsy ułatwiają wdrożenie i przesyłanie danych


***
 

Czy opalarka do farby może pomóc w regulacji temperatury w pomieszczeniu?
Koszty energii związanej z eksploatacją naszych mieszkań czy domów w przeważającej większości wiążą się z ogrzewaniem, cóż – taki mamy klimat. Dlatego każda racjonalizacja sposobu zarządzania energią cieplną powinna przynieść wymierną korzyść finansową. Chcemy również ograniczać zużycie energii, by pośrednio chronić środowisko naturalne. Połączenie motywacji ekonomicznych z ekologicznymi idealnie zachęci większość z nas do działania.

 

***
 

Jerzy Sobczak

Falownik solarny / ładowarka serii SPV 18 VPM off grid firmy Sanyu
Kwestia ceny energii dostarczanej do domu lub przedsiębiorstwa to często pojawiający się problem, który powoduje, że wiele osób zaczyna poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Jednocześnie coraz większy nacisk kładziony jest na tak zwaną „zieloną energię”, czyli energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W związku tymi dwoma postulatami coraz prężniej rozwijają się układy fotowoltaiczne, pozwalające na pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej.

 
***
 

W przyszłości ogrzewanie gazowe pozostanie wyłączone

System odzyskiwania ciepła z maszyn (Machine Heat Recovery System) firmy igus ogrzewa zakłady przemysłowe za pomocą zużytej wody chłodzącej — pomysł dostępny jest dla wszystkich i to zupełnie za darmo. Inżynierowie z firmy igus stosują obecnie prostą technologię odzyskiwania ciepła. Ogrzewa ona fabryki przemysłowe zużytą wodą chłodzącą z maszyn,  zmniejszając koszty gazu i redukując emisję CO2. Firma igus udostępnia tę technologię na swojej stronie internetowej, ze wszystkimi szczegółami. Każda firma przemysłowa może skorzystać z tego pomysłu całkowicie bezpłatnie. Gdyby wszystkie przedsiębiorstwa na świecie,  korzystające z wtryskarek,  zastosowały tę technologię, można byłoby zaoszczędzić ponad 14 milionów ton CO2 i ponad 7 miliardów m3 gazu.


***

Ludzie i maszyny. Ludzie i bity
Przypomnijmy: pojęcie Przemysłu 4.0 wyłoniło się w 2011 roku w czasie Targów Hanowerskich (często wykorzystuje się je jako termin-zamiennik IV rewolucji przemysłowej, choć niektórzy przypisują mu nieco inny krąg znaczeniowy).

***
 

EcoVadis: NORD wysoko w rankingu zrównoważonego rozwoju

NORD wspiera rozwój i produkcję energooszczędnych systemów napędowych, otrzymując srebrny certyfikat zrównoważonego rozwoju przyznany przez EcoVadis. NORD DRIVESYSTEMS został oceniony przez globalną agencję ratingową zrównoważonego rozwoju EcoVadis w 2022 roku i otrzymał srebrny certyfikat zrównoważonego rozwoju. EcoVadis to agencja ratingowa oceniająca działania i praktyki dostawców w zakresie ich społecznej odpowiedzialności biznesu.


***

Tomasz Biskup, Andrzej Cieniuch, Henryk Kołodziej, Dariusz Paluszczak, Jacek Sontowski 

Przekształtnik typu DAB w systemie magazynowania energii z akumulatorem niskonapięciowym

W artykule przedstawiono układ przekształtnika energoelektronicznego o mocy 3 kW, którego celem jest połączenie obwodu DC systemu fotowoltaicznego i akumulatora niskonapięciowego służącego jako lokalny magazyn energii. Ze względu na dwukierunkowy przepływ energii i znaczną różnicę napięć DC zastosowano przekształtnik typu DAB. Istotnym elementem tego przekształtnika jest transformator WCz. W ramach niniejszego rozwiązania analizowano różne materiały magnetyczne do realizacji tego elementu. W trakcie etapu projektowania konstrukcji urządzenia przeprowadzono proces optymalizacji w celu minimalizacji kosztów, przy zachowaniu odpowiedniej funkcjonalności. W artykule pokazano budowę oraz wyniki badań całego układu.

DAB CONVERTER USED IN LOW-VOLTAGE BATTERY STORAGE SYSTEM 
In the article is presented 3 kW power converter. The aim of the converter is coupling photovoltaic DC circuit with a battery which is used as energy storage system. We used DAB converter because of great voltage difference and bidirectional flow of energy between sources. One of the important element of the system is HF transformer. The analyze of the transformer focused on type of core material. During the design procedure of the converter optimization process was carried out to reduce cost while maintaining the functionality of the system. The authors show in the article construction and measurements of the converter. 


***
 

Stefan Gierlotka

Ślązacy zasłużeni w rozwoju elektrotechniki / Silesians merited for the development of electrical engineering
Śląsk w swej przeszłości historycznej przynależny był do Polski, Czech, Węgier, Austrii i Prus. Cały region śląski od 1335 roku stanowił lenno Korony Czeskiej. W 1526 roku, przeszedł pod panowanie monarchii Habsburgów. Trzy wojny o panowanie nad Śląskiem, prowadzone w latach 1740-1763 między Prusami a Austrią, zakończone zostały ostatecznie zwycięstwem Prus. Po podpisaniu w 1763 roku pokoju w Hubertsburgu Śląsk stał się częścią państwa pruskiego. Po I wojnie Górny Śląsk, w wyniku plebiscytu i powstań, został podzielony pomiędzy Polskę i Repu-blikę Weimarską. Powstało w 1922 roku autonomiczne województwo śląskie w ramach II Rzeczypospolitej. Stolicą województwa ustanowiono Katowice. Po II wojnie światowej cały Śląsk włączony został do Polski.















 

Reklama