Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2014

Napędy i Sterowanie
numer 03/2014


Krzysztof Kania
Modułowy napęd systemowy Vacon NXP System Drive
Użytkownicy w przemyśle ciężkim, takim jak: hutniczy, górniczy, papierniczy, morski, chemiczny, wymagają solidnych, dopasowanych do szczególnych potrzeb, niezawodnych napędów AC. Dla takich zastosowań powstał modułowy napęd AC Vacon NXP System Drive.
 
***
OPTOSOFT przedstawia kamerę IP ze zintegrowanym serwerem wideo
OPTOSOFT Sp. z o.o. przedstawia autonomiczną kamerę produkcji IDS Imaging Development Systems GmbH ze zintegrowanym serwerem wideo do zastosowań w dziedzinach kontroli procesu, logistyce i ITS. Kamera VSE IP oferuje wbudowany w przeglądarkę internetową intuicyjny interfejs użytkownika o wcześniej niespotykanej łatwości użytkowania.

***
Systemy detekcji gazów
W naszym kraju coraz powszechniej stosowane są elektroniczne detektory do wykrywania i pomiaru stężeń gazów. Przyczynia się do tego lepsze, aktualizowane prawo oraz coraz łatwiejsza dostępność urządzeń. W użyciu są detektory przenośne i stacjonarne. W przypadku stosowania urządzeń przenośnych trzeba stworzyć procedury posługiwania się nimi i egzekwować od pracowników ich stosowanie. Należy zapewnić wymaganą ilość sprzętu, odpowiednie warunki przechowywania, łatwość dostępu do urządzeń oraz uwzględnić konieczność ładowania akumulatorów.

 ***
SKAMER – Twój partner w efektywnym użytkowaniu mediów
Gospodarka Polski charakteryzuje się nadal nadmiernym, w stosunku do wyników osiąganych w innych krajach, zużyciem energii, surowców i materiałów w tworzeniu dochodu narodowego. Energochłonność pierwotna PKB polskiej gospodarki jest wciąż kilkukrotnie wyższa od wartości tego wskaźnika dla krajów rozwiniętych. Np. w przypadku Szwajcarii jest to sześciokrotna różnica, a w przypadku średniej UE blisko trzykrotna. Dlatego istotne i zasadne jest racjonalne użytkowanie energii. Firma SKAMER-ACM, dzięki swojemu blisko 30-letniemu doświadczeniu, wszechstronnej wiedzy, współpracy z ośrodkami akademickimi i wykwalifikowanej kadrze, pomaga wszystkim potrzebującym w efektywnym użytkowaniu energii.

 ***
Optymalizacja całkowitych kosztów operacyjnych przy użyciu elektrycznych napędów liniowych
Analiza współczynnika TCO (Total Cost of Ownership) wskazuje na wysoki potencjał oszczędnościowy przy zastąpieniu napędów pneumatycznych silnikami liniowymi. Nawet w przypadku prostych aplikacji. W coraz większej liczbie aplikacji elektryczne napędy liniowe zastępują konwencjonalne cylindry pneumatyczne. Powodów jest kilka. Są to między innymi: niska sprawność energetyczna pneumatyki, wysoki koszt przekonfigurowania, serwisowania i konserwacji, a także ograniczone możliwości kontroli systemów pneumatycznych. Ostatnie porównania całkowitych nakładów finansowych pokazują, że koszt elektrycznych napędów liniowych, biorąc pod uwagę obecne ceny komponentów i elektryczności, zwraca się już po kilku miesiącach, nawet w przypadku prostych aplikacji typu „punkt do punktu”. Pomaga to również znacząco zmniejszyć ślad węglowy. Dodatkowo elektryczne napędy liniowe zapewniają większą elastyczność w projektowaniu procesów produkcji i systemu monitorowania produkcji.

 ***
Nowość w ofercie Apex Dynamics Polska Sp. z o.o.
Apex Dynamics INC., światowy leader w produkcji precyzyjnych przekładni planetarnych, od prawie 20 lat dostarcza swoim klientom wysokiej jakości produkty. Z początkiem 2014 roku producent wprowadził do oferty nowe przekładnie planetarne serii P2. Jest to druga generacja bardzo popularnych na świecie przekładni serii P. Nowa generacja tak jak jej poprzedniczka posiada kilka wersji wykonania, takich jak: PA2, PE2, PS2 i PG2. Różnią się one między sobą wymiarami, jak również sposobem mocowania przekładni do urządzenia. Doskonale sprawdzają się one podczas pracy ciągłej, jak również cyklicznej przy dużej liczbie cykli.

***
Uchwyty firmy Elesa+Ganter – bezpieczne otwieranie osłon maszyn i urządzeń
W aktualnym numerze miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, chcielibyśmy zaprezentować Czytelnikom obszerną linię uchwytów oferowanych przez firmę Elesa+Ganter.

***
Termowizja – pomoc w diagnostyce i lokalizacji usterek
Obrazowanie w podczerwieni ma szerokie spektrum zastosowań m.in. w mechanice, w procesach utrzymania ruchu i energetyce. Termowizja pozwala na kontrolę zużycia wewnętrznych i zewnętrznych elementów maszyn (łożyska, przekładnie, silniki), kontrolę izolacji instalacji CO czy też inspekcję równomiernego rozkładu temperatury urządzeń grzewczych bez ich demontażu. Ponadto umożliwia diagnozę urządzeń, w których występują napięcia rzędu kilkuset kilowoltów i natężenie prądu o wartości setek amperów, bez ich wyłączania. Kontrola ich stanu staje się prosta i całkowicie bezpieczna.

***
Zintegrowane bezpieczeństwo zapewnia najwyższą wydajność i wszechstronność
Procesy automatyki przemysłowej, a także same maszyny wykorzystywane w procesach przemysłowych stają się coraz bardziej dynamiczne. Ta sytuacja wiąże się z koniecznością zwiększenia wydajności produkcyjnej, wszechstronności użytkowania, ergonomii i bezpieczeństwa, a także ograniczenia przerw w produkcji. Aby to osiągnąć, należy umożliwić swobodną wymianę informacji między poszczególnymi technologiami i komponentami. System bezpieczeństwa Sysmac firmy Omron został zaprojektowany w celu uwzględnienia wszelkich możliwych scenariuszy zagrożeń dla obsługujących osób i spełnia wszelkie wymogi związane z bezpieczeństwem.

***
Mateusz Sikorski
Sterownik V560-T25B zintegrowany z  kolorowym panelem dotykowym
Firma Unitronics wprowadziła do sprzedaży nowy sterownik z serii Vision. Jest to pierwszy sterownik z serii Vision z kolorowym panelem dotykowym (5,7˝), wyposażony w 24 w pełni programowalne klawisze, dostępny na naszym rynku. Główne i sprawdzone rozwiązania pozostały takie same, jak budowa modułowa: PLC i SNAP w zwartej obudowie (moduł wejść i wyjść montowany na „plecach” sterownika). Dzięki temu odpada konieczność stosowania kabla połączeniowego, który w warunkach przemysłowych byłby narażony na uszkodzenia.

***
Roboty przemysłowe firmy ADEPT. Szybkie, precyzyjne, inteligentne
Rosnące koszty pracy, zapewnienie wyrobom wysokiej jakości oraz wymogi elastycznej produkcji powinny zwrócić uwagę firm na możliwość zastosowania inteligentnych i szybkich robotów przemysłowych oferowanych przez firmę Adept Technology Inc.

***
NAPĘDZAMY WIEDZĘ. Współpraca SEW-EURODRIVE z Politechniką Śląską
Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w lutym została uruchomiona nowa specjalność na kierunku Mechatronika: „Aplikacje napędowe” pod patronatem firmy SEW-EURODRIVE.

***
Anna Szymczak
Niższe dotacje dla firm są faktem
W okresie budżetowania 2014+ obowiązywać będą nowe limity dotacji unijnej, jakie można przyznać przedsiębiorcom. To nie 70% na inwestycje. W większości przypadków obniżono poziom dotacji o 15%. Taka zmiana oznacza realne zmiany w planowaniu źródeł finansowania inwestycji, gdyż oznacza konieczność zwiększenia wkładu własnego.

***
Łukasz Chmiel
Wyłącznik ryglujący osłony Guardmaster® 440G-LZ
Nowe wyłączniki ryglujące osłony Guardmaster® serii 400G-LZ stanowią uzupełnienie oferty komponentów bezpieczeństwa marki Allen-Bradley®. Włączniki serii 400G-LZ łączą w sobie technologię mikroprocesorową z kodowanym aktywatorem za pomocą techniki RFID. Dzięki takiemu rozwiązaniu mechanizm blokujący wyłącznika 440G-LZ działa tylko w przypadku wykrycia prawidłowego aktywatora.

***
Nowy elektrosiłownik Parkera – ETH100 – cechuje duża siła oraz wyjątkowo długa żywotność!
Parker Hannifin – wiodący globalny producent technologii napędów i sterowań – rozszerzył gamę swoich elektrosiłowników ETH o model ETH100. Podobnie jak w przypadku ETH032, ETH050 i ETH080 rozwój ETH100 skoncentrował się na zapewnieniu nadzwyczajnej gęstości mocy (siła w stosunku do rozmiaru korpusu). ETH100 łączy zalety hydrauliki z zaletami elektroniki, co skutkuje solidną konstrukcją elektrosiłownika i wynikającym z tego długim okresem użytkowania.

***
Zintegrowana wszechstronność
Przewaga siłowników elektrycznych nad hydraulicznymi i pneumatycznymi wydaje się oczywista w odniesieniu do niektórych zastosowań. Siłowniki elektryczne oferują nie tylko prostsze, ale także tańsze sterowanie i monitorowanie. W LINAK poszliśmy o krok dalej. Kluczowym pojęciem jest tu „zintegrowana wszechstronność”. Wiele siłowników jest już dostępnych właśnie z taką zintegrowaną elastycznością (iFLEXTM). Podstawą rozwiązania jest wbudowana w siłownik elektronika, która zapewnia liczne opcje informacji zwrotnej dotyczącej położenia oraz zaawansowanej regulacji.

***
Witold Biesiada
ROSLYDE – nowa generacja silników synchronicznych
Silniki synchroniczne małych mocy są z powodzeniem produkowane i sprzedawane klientom od ponad 30  lat. Firma ROTEK stale udoskonala ich konstrukcję oraz optymalizuje parametry, chcąc sprostać wyzwaniom związanym z ochroną środowiska, jak również wychodząc naprzeciw ciągle rosnącym wymaganiom ze strony końcowych użytkowników.

***
Kamery Basler w portfolio AVICON. Od prostych aplikacji wizyjnych do high-endu
Niemiecka firma Basler AG już od ponad 25 lat dostarcza kamery do zastosowań w przemysłowych systemach wizyjnych odbiorcom na całym świecie. Dzisiejsze portfolio produktów obejmuje ok. 300 modeli standardowych oraz 250 modeli specjalnych kamer w bardzo szerokim przekroju rozdzielczości, interfejsów danych oraz prędkości akwizycji obrazu. Elastyczność i bardzo duży wybór dostępnych modeli, oprócz zastosowania w typowych zadaniach kontroli wizyjnej, otwiera zupełnie nowe, nietypowe zastosowania w różnych branżach, jak motoryzacja, reverse engineering, motion capture, kinematografia, grafika komputerowa czy inne nowe technologie. W trosce o zapewnienie jak najwyższej jakości i bezawaryjności wszystkie modele kamer Basler są produkowane wyłącznie w Niemczech, w siedzibie koncernu.

***
Bartosz Jagła
Optymalna ochrona napędów NORD dla każdej aplikacji
Reduktory i silniki są poddawane podczas pracy licznym wpływom środowiska, takim jak wahania temperatury i wilgotności, lub obciążeniom chemicznym i dynamicznym. Optymalne powłoki i pokrycia lakiernicze chronią powierzchnie, spełniają specjalne wymagania we wrażliwych obszarach i wkomponowują się w estetyczny wygląd urządzeń i stylistykę firmy. W szczególności dotyczy to rozwiązań napędowych firmy NORD. Dzięki innowacyjnym metodom, sprawdzonej jakości i konsekwentnej realizacji szerokiego zakresu funkcji umożliwiamy trwałe, ekologiczne i szybkie spełnianie indywidualnych wymagań. Firma NORD DRIVESYSTEMS oferuje wyjątkową różnorodność produktów i jednolite standardy jakości na całym świecie. Rozwiązania napędowe NORD są przygotowane do malowania dla danej instalacji przez klienta. Nasze systemy powłok zostały pomyślnie przetestowane przez niezależne laboratorium zgodnie z normami: DIN EN ISO 2409, DIN EN ISO 9227 i DIN EN ISO 4628-8.

***
Mariusz Snowacki
HF Inverter Polska – technika napędowa
Siedziba firmy HF Inverter Polska zlokalizowana jest w Toruniu i działa bez przerwy od 2006 roku. HF Inverter to polska firma z polskim kapitałem. Jesteśmy prężnie rozwijającą się firmą bazującą na dużym doświadczeniu naszych pracowników z branży techniki napędowej. Wiemy, że ta branża dynamicznie się zmienia, tak jak zmieniają się dynamicznie potrzeby naszych Kontrahentów. Każdą potrzebę Kontrahenta traktujemy jako niepowtarzalne wyzwanie, któremu sprostamy dzięki naszej kreatywności i sprawności w działaniu. Nasze pomysły śmiało wdrażamy w życie. Wiemy, że zaawansowanie dzisiejszych i jutrzejszych rozwiązań technologicznych oraz nasze zaangażowanie pozwalają zamienić idee w rzeczywistość.

***
Test kompatybilności kompleksu dla JSW SA
Dwunastego lutego odbył się test kompatybilności i odbiór techniczny dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W czwartek i piątek – pokazy dla zaproszonych gości. Kopex Machinery zaprezentował swój najnowszy produkt – kompleks ścianowy do eksploatacji cienkich pokładów Mikrus.

***
Ryszard Klencz
Od automatyzacji w kierunku inteligentnej kopalni
Przed nami trudne lata, musimy zrestrukturyzować polskie górnictwo, a restrukturyzacja to nowoczesność i niestety też ograniczenie przywilejów górniczych. Jeżeli chcemy być konkurencyjni, to musimy w tej sprawie znaleźć kompromis ze stroną społeczną. Nasza szkoła górnicza jest wiodąca w świecie, a polski przemysł górniczy jest wizytówką polskiego przemysłu. Ale nie będziemy w stanie tej pozycji utrzymać, jeśli nie uda nam się odnowić górnictwa w duchu nowoczesności, efektywności i opłacalności – powiedział prof. Kaliski.

***
ELBOK SC
Firma ELBOK działa od 1996 r., produkując urządzenia automatyki mające zastosowanie w przemyśle.

***
Pepperl+Fuchs – niezawodni w każdych warunkach
Pepperl+Fuchs – międzynarodowy koncern przemysłowy produkujący niezawodne i kompletne rozwiązania dla automatyki przemysłowej.

***
Dekonstrukcja modułowości maszyny
Urządzenia do sterowania napędem oferowane przez firmę B&R w ramach rodziny ACOPOS, praktycznie od zawsze skupiały się na kwestii modułowości. Koncepcja modułowości w dziedzinie produkcji maszyn dotknęła też falowników, dzięki czemu i te urządzenia mogły opuścić okowy szafek sterowniczych i migrować tam, gdzie są rzeczywiście potrzebne. Pod postacią ACOPOSremote firma B&R wprowadziła na rynek zdecentralizowany falownik do sterowania napędem, który wspomaga producentów maszyn w adaptacji systemów do indywidualnych wymagań.

***
EGP firmy SCHUNK – najbardziej kompaktowy chwytak elektryczny na rynku
Mechatronika to dziedzina, w której SCHUNK jest wiodącym producentem, posiadającym szeroką gamę produktów. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia w pneumatyce z pionierskimi sukcesami w mechatronice firma SCHUNK oferuje skuteczne, wydajne i niezawodne rozwiązania niemal dla każdego zadania. Alternatywa, inteligencja i elastyczność tworzą unikalny system modułowy wysokiej jakości.

***
HICore  firmy HIMA – najmniejszy PLC z certyfikatem SAFETY
W oparciu o najnowsze wymogi europejskich dyrektyw bezpieczeństwa maszyn i procesów technologicznych czynnik bezpieczeństwa odgrywa coraz częściej główną rolę w dopuszczeniu obiektu do użytku. Wysokość bezpieczeństwa maszyn i procesów technologicznych między innymi zależna jest od rodzaju zastosowanego systemu sterowania safety. Specjalizująca się od ponad 20 lat w zakresie sterowników PLC safety firma HIMA o światowym zasięgu działania wypuściła na rynek najmniejszy sterownik PLC safety z certyfikatem bezpieczeństwa TÜV.

***
Strona www.steute.pl w nowej odsłonie
Praca automatyków, projektantów czy handlowców coraz częściej przypomina przedzieranie się przez prawdziwy gąszcz informacji w poszukiwaniu rozwiązania problemu aplikacyjnego czy produktu. I – niestety – poszukiwania często nie prowadzą do osiągnięcia zamierzonego celu. Firma .steute Polska postanowiła uprościć dostęp do informacji na temat swych produktów i ich zastosowań, a efekty tych działań można obejrzeć pod adresem www.steute.pl.

***
Premiera Hitachi – falowniki serii NE-S1
Duża konkurencja na rynku układów napędowych w segmencie małych ekonomicznych falowników skalarnych stworzyła konieczność zaprojektowania nowego modelu falownika Hitachi.

***
Expopower 2014 z podwójnym doładowaniem
W dniach 13–15 maja w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER. Przez 3 dni Poznań stanie się stolicą nowych technologii i rozwiązań z zakresu elektroenergetyki.

***
Nowe funkcje i możliwości – iFIX w wersji 5.8
System wizualizacji z rodziny rozwiązań przemysłowych Proficy doczekał się kolejnej wersji – 5.8. Wśród wielu zmian wpływających znacząco na komfort pracy z systemem należy wymienić przede wszystkim nowy algorytm dynamicznego skalowania ekranów synoptycznych oraz wsparcie dla najnowszych systemów operacyjnych, w tym dla Windows 8 oraz Windows Server 2012.

***
MODLINK MSDD – system z ponad czterema tysiącami możliwości
Podłączanie zewnętrznych urządzeń do sterowania okazuje się często sprawą trudną i skomplikowaną. Mnogość stosowanych interfejsów w najróżniejszych kształtach i rozmiarach sprawia, że zwykła wymiana nie zawsze jest możliwa. Pomocne okazują się wtedy urządzenia interfejsu płyty czołowej Modlink MSDD Murrelektronik.

***
Marek Gackowski
Ciągła kontrola stanu izolacji urządzeń średniego napięcia przy pomocy monitora InsulGardTM firmy Eaton
Uszkodzenie izolacji stojana należy do najczęstszych uszkodzeń silników średniego napięcia. W przypadku wystąpienia awarii konieczne jest najczęściej przezwajanie silnika. Nieplanowany przestój instalacji w przypadku krytycznych urządzeń technologicznych może generować dla zakładu produkcyjnego straty, które znacznie przekraczają koszty samego silnika.

***
AirTAC – nowy gracz na polskim rynku pneumatyki przemysłowej
Na europejskim rynku komponenty pneumatyki przemysłowej azjatyckich producentów nie cieszą się zbyt dobrą opinią pod względem jakości. W dużej części jedynym ich plusem jest zazwyczaj niska cena, która często nie idzie w parze z jakością. Firma AirTAC International Group z powodzeniem wyłamuje się z tego stereotypu, dostarczając swoim klientom produkty, których stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry.

***
Moment obrotowy – uzyskany w inteligentny sposób
Najpierw był silnik MF o regulowanej prędkości obrotowej, specjalnie skonstruowany przez firmę Lenze do współpracy z przemiennikami częstotliwości. Następnie był silnik Lenze Smart przeznaczony do aplikacji ze swobodnie wybieranymi, ale stałymi prędkościami obrotowymi. Obecnie firma specjalizująca się w zakresie Motion Centric Automation przedstawiła na ostatnich Targach SPS/IPC/Drives w Norymberdze nową serię przekładni g500. Została ona opracowana po to, aby przekształcać prędkość obrotową silnika na moment obrotowy w najbardziej inteligentny i dokładny sposób.

***
Jaromir Turlej
Moduły zwrotu energii do sieci zasilającej dedykowane dla przetwornic częstotliwości Danfoss, VLT® AutomationDrive
W artykule zostało zaprezentowane jedno z wdrożeń firmy Control-Service z Krakowa, która współpracuje z Danfoss od ponad 10 lat. Control-Service zapewnia kompleksową obsługę klientów – od projektu systemu, po jego realizację i uruchomienie ze stałym systemem szkoleń, wsparciem technicznym i serwisem.

***
TARGI ELEKTROTECHNIKA 2014
W dniach 26–28 lutego w Warszawskim EXPO XXI odbyły się XII Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2014.

***
Szybkość bez ograniczeń
Gotowe do zainstalowania manipulatory Festo z innowacyjnym napędem paskowym ułatwiają bardzo dynamiczne operacje montażowe. Można je stosować we wszystkich przypadkach wymagających szybkiego, elastycznego i ekonomicznego pozycjonowania.

***
Stelaże transportowo-montażowe readychain rack i readychain rack light firmy igus obniżają koszty procesów nawet o 80 procent Mały, precyzyjny i dopasowany nawet w najbardziej niedostępnych miejs
Lekki i smukły stelaż transportowo-montażowy readychain rack light firmy igus umożliwia zastosowanie precyzyjnie dopasowanych, konfekcjonowanych systemów prowadzenia przewodów plug and play również w małych aplikacjach. W połączeniu ze stosowanymi na wiele sposobów dużymi stelażami, system zasilania readychain firmy igus można teraz dostosować jeszcze precyzyjniej do aplikacji klienta. Stelaże readychain rack umożliwiają konstruktorom maszyn i urządzeń obniżenie kosztów procesów nawet o 80 procent.

***
Aparatura kontrolno-pomiarowa w ofercie WObit
Pomiary pozycji, przemieszczenia, koloru oraz temperatury są integralną częścią kontroli jakości, jak również procesów produkcyjnych, które wymagają precyzji. Do ich realizacji mogą być wykorzystywane różnorodne metody i technologie. Firma WObit proponuje znakomite czujniki firmy Micro-Epsilon do realizacji najbardziej wymagających zadań pomiarowych.

***
Ożywienie gospodarcze na 7. Targach Budowlanych SIBEX 2014 w Sosnowcu
W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym zakończyła się siódma edycja Targów Budowlanych SIBEX 2014. Wystawie branży budowlanej towarzyszyły: 4. Targi Wyposażenia Wnętrz SilesiaINTERIOR, Targi Mieszkaniowo-Developerskie TeMD; Salon Techniki Grzewczej i Instalacyjnej SILTERM-INSTAL oraz Targi Technologii Izolacyjnych IZOLACJE 2014. Trwające od 21 do 23 lutego targi zgromadziły ok. 7 tysięcy zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą 195 przedsiębiorstw. Oprócz bogatej oferty wystawienniczej na odwiedzających czekało wiele wydarzeń towarzyszących – konferencji, seminariów, warsztatów oraz pokazów.

***
Technologia VDSL2 w sieciach przemysłowych
VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) jest technologią umożliwiającą transmisję danych za pomocą pary przewodów miedzianych. Jest ona najnowszym i najbardziej zaawansowanym standardem transmisji szerokopasmowej typu DSL i stworzona została głównie z myślą o świadczeniu usługi Triple Play, a więc możliwości jednoczesnego korzystania z internetu, telewizji wysokiej rozdzielczości i telefonu z wykorzystaniem jednej linii abonenckiej.

***
PMX – szybka akwizycja danych pomiarowych dla aplikacji przemysłowych
Wymagania automatyzacji produkcji stale wzrastają. Rozwiązania automatyki muszą przetwarzać coraz większe ilości wartości pomiarowych w krótszym czasie. W celu zmniejszenia obciążenia centralnej jednostki sterującej stosuje się zdecentralizowaną inteligencję – również w sektorze przemysłowej technologii pomiarowej.

***
Grzegorz Kiszka, Krzysztof Bodzek
Sterowanie falownikiem Sanyu serii SY8000 za pomocą sterownika PLC Siemens S7-1200
Falowniki Sanyu serii SY8000 mają wbudowany interfejs komunikacyjny RS485. Interfejs ten może zostać użyty do sterowania falownikiem z wykorzystaniem przemysłowego protokołu komunikacyjnego MODBUS. Protokół MODBUS jest często stosowany w systemach sterowania. Przykładem mogą być sterowniki programowalne PLC firmy Siemens serii S7-1200, wyposażone w moduł komunikacyjny (np. CM 1241 RS485).

***
Gala wręczenia nagród CEE Manufacturing Excellence Awards
EuropaProperty.com i CEO Manufacturing Magazine wspólnie organizują drugą doroczną galę wręczenia nagród CEE Manufacturing Excellence Awards, która poprzedzona zostanie konferencją Manufacturing Strategy Summit. To ważne wydarzenie w branży produkcyjnej jest okazją do wyrażenia uznania dla sukcesów przedsiębiorstw reprezentujących wszystkie gałęzie przemysłu.

***
Produkty firmy EUROTORQUE
Siłowniki pneumatyczne stosowane są powszechnie do automatyzacji armatur przemysłowych (zaworów kulowych, przepustnic itp.). W ofercie firmy EUROTORQUE Sp. z o.o. znajdą Państwo szeroką paletę osprzętu pozwalającego na sterowanie (zaworki sterujące) oraz kontrolę pozycji napędów pneumatycznych (moduły wyłączników krańcowych), a także bezproblemowe połączenie siłownika z armaturą (adaptery, sprzęgła oraz mostki montażowe).

***
Z PREMĄ wciąż do przodu
Trzy lata temu Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA SA obchodziło jubileusz 35-lecia powstania spółki. Od tamtej pory wciąż rozwija się nie tylko pod względem organizacyjnym, ale też poprzez nieustanne rozszerzanie swojej oferty. Stale rosnące wymagania kontrahentów napędzają wzrost jakości asortymentu PREMY na równi z coraz większą ilością nowych elementów prezentowanych klientom.

***
Advantech – Fabryka Przyszłości. Advantech – globalny lider w platformach obliczeniowych klasy przemysłowej
Firma Advantech, lider w platformach obliczeniowych klasy przemysłowej, założona została w 1983 roku. 30 lat doświadczeń pozwala nam oferować najlepsze w swojej klasie wysokiej jakości produkty, tym samym umożliwiając naszym klientom, takim jak integratorzy systemów, optymalizację ofertowania swoich produktów i realizowania swoich celów związanych z rozwojem biznesu.

***
Tomasz Haliniak
Serwonapędy SERVOTRONIX już w Polsce!
Z początkiem roku Eldar podpisał umowę dystrybucyjną z izraelskim Servotronix Motion Control Ltd., firmą, która posiada ponad 25-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji układów automatyki ze szczególnym naciskiem na systemy sterowane ruchem (z j. ang. motion control). Do dnia dzisiejszego powstało kilka generacji bardzo wydajnych serwonapędów. Obok rozwiązań standardowych firma angażuje się również w projekty indywidualne. Jeszcze do niedawna współpraca z klientami OEM stanowiła podstawę działalności Servotronixa. Firma jest obecna m.in. w przemyśle medycznym, zbrojeniowym, maszynowym (maszyny obróbcze, drukarskie, włókiennicze). Najważniejszymi kontrahentami są wiodący w świecie producenci maszyn i dostawcy systemów automatyki: Kollmorgen, Baldor, Horner, GE (General Electric), Stäubli, Samsung, Kodak, HP, Moons’, Portescap i inni. Fundamentalną zasadą, którą kieruje się Servotronix, jest dostarczenie produktu najwyższej klasy, zachowaniu korzystnego stosunku do jego ceny.

***
Anna Kocurek
SM-Safety – bezpieczeństwo zintegrowane w falowniku
Bezpieczeństwo maszyn i linii produkcyjnych to zagadnienie, które nie traci na aktualności. Jeszcze parę lat temu mniej powszechne – ze względu na brak regulacji prawnych, kosztowność i ograniczoną dostępność rozwiązań – w obecnych czasach jest absolutną koniecznością. Zarówno producenci nowych maszyn, jak i właściciele istniejących linii produkcyjnych szukają nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa maszyn, starając się sprostać rosnącym wymogom narzucanym przez przepisy.

***
Stanowisko zrobotyzowane z systemem wizyjnym
Markon i Astor dostarczają zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji. Obszarem naszych działań jest szeroko pojęta automatyka i robotyka przemysłowa. Jednym z ostatnio zrealizowanych przez nas przedsięwzięć przy współpracy z firmą Astor był nowatorski projekt zrobotyzowanego stanowiska z systemem wizyjnym, wykonany dla Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Stanowisko to przeznaczone jest do paletyzacji oraz depaletyzacji czterech rodzajów detali.

***
GE Intelligent Platforms. Nowe panele HMI QuickPanel+
GE Intelligent Platforms zastępuje znaną i popularną rodzinę paneli operatorskich QuickPanel CE nowym rozwiązaniem o nazwie QuickPanel+. Nowa linia produktowa bazuje na najnowszej technologii, która ma zapewnić wyższą wydajność oraz dać nowe możliwości wizualizacji pracy systemu.

***
Dariusz Chiliński
Mobilny automat do odizolowywania i zaciskania tulejek Inteligentne rozwiązanie do prefabrykacji szaf sterowniczych
Obok standardowych zaciskarek oraz narzędzi do zaciskania tulejek zasilanych z sieci Phoenix Contact oferuje nowy mobilny automat do odizolowywania i zaciskania końcówek rurkowych, który zapewnia szybsze i efektywniejsze okablowanie. Crimphandy to pierwsze mobilne urządzenie do przygotowywania przewodów z końcówkami rurkowymi bezpośrednio w szafie sterowniczej.

***
Mariusz Mrowiec
Nasz nowy zawór – Twoje nowe możliwości
Ponar Wadowice S.A. poszerza rodzinę dostępnych zaworów bezpieczeństwa. W grupie zaworów typu DBDS Klienci mają teraz do dyspozycji produkt o wielkości nominalnej 20 z max. dopuszczalnym przepływem do 220 l/min. Uprawnienia na jego wytwarzanie są zgodne z dyrektywą ciśnieniową 97/23/CE. Zawory bezpieczeństwa typ DBDS…/…C stosowane są jako końcowe urządzenie zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w chronionym układzie (najczęściej w akumulatorze hydraulicznym).

***
Marian A. Partyka, Agnieszka Tiszbierek
Analiza zmiennej zastępczej w układach automatyki i sterowania z interakcyjnymi parametrami konstrukcyjno-eksploatacyjnymi
Streszczenie: Celem opracowania jest przedstawienie konieczności wprowadzenia zmiennej zastępczej w układach automatyki i sterowania z interakcyjnymi parametrami konstrukcyjno-eksploatacyjnymi. Analiza prowadzonych badań dotyczy optymalizacji sprawności pompy wirowo-śmigłowej. Podano wyznaczanie rangi ważności parametrów konstrukcyjno-eksploatacyjnych za pomocą wielowartościowych logicznych drzew decyzyjnych. Wprowadzono zmienną zastępczą o wielowartościowości równej liczbie wszystkich wariantów realizowalnych dla kolejnych wartości pojedynczych parametrów interakcyjnych. W ten sposób zmienna zastępcza zajmuje jedno piętro na wielowartościowym logicznym drzewie decyzyjnym, które powstało z połączenia kilku pięter dla parametrów interakcyjnych. Słowa kluczowe: zmienna zastępcza, optymalizacja sprawności, pompa wirowo-śmigłowa.

ENG AN ANALYSIS OF A PROXY VARIABLE IN THE AUTOMATION AND CONTROL SYSTEMS WITH INTERACTION CONSTRUCTION AND EXPLOITATION PARAMETERS
Abstract: The aim of this elaboration is to present the necessity of introducing a proxy variable in the automation and control systems with interaction construction and exploitation parameters. An analysis of the research concerns the optimization of the axial-flow vortex pump efficiency. Indication of the degree of importance of construction and exploitation parameters has been made by means of multi-valued logical decision trees. The proxy variable has been introduced of multivalency equal to the number of all versions realised for subsequent values of single interaction parameters. In this way, a proxy variable occupies one level on the multi-valued logical decision tree which was created as a result of connection of several levels for interaction parameters.

***
Piotr Chudzik, Andrzej Radecki, Rafał Nowak
Modelowanie pracy sieci trakcyjnej na potrzeby budowy stanowiska badawczego z superkondensatorowym zasobnikiem energii
Streszczenie: W artykule przedstawiono strukturę stanowiska badawczego przeznaczonego do prowadzenia badań nad algorytmami sterowania superkondensatorowymi zasobnikami energii, stosowanymi w pojazdach trakcyjnych dla podniesienia sprawności energetycznej ich układów napędowych. Opisano problematykę ograniczania strat przesyłowych i strat powstających na skutek braku możliwości oddania do sieci energii odzyskanej podczas hamowania dynamicznego układu napędowego. Zaproponowano wykorzystanie do badań nad algorytmami sterowania zasobnikiem rzeczywistych danych pomiarowych, zarejestrowanych podczas jazdy tramwajów i trolejbusów w kilku polskich miastach. Przedstawiono metodę identyfikacji parametrów sieci trakcyjnej i zamieszczono przykładowe wyniki obrazujące zmienność parametrów układów zasilania pojazdu w funkcji czasu na skutek obecności na tym samym odcinku zasilania innych pojazdów. Opisano budowę stanowiska badawczego oraz omówiono zasady działania poszczególnych jego części składowych. W artykule został przedstawiony zakres badań możliwych do wykonania z wykorzystaniem opracowanego stanowiska laboratoryjnego oraz zamieszczono przebiegi wybranych prądów i napięć obrazujące działanie urządzenia.

ENG LABORATORY TESTS OF SUPERCAPACITOR ENERGY STORAGE DESIGNED FOR ENERGY LOSS REDUCTION
Abstract: In this article a laboratory test-stand designed for development and study of traction power losses optimization algorithms of ultracapacitor control was presented. Described in article a laboratory test-stand allows to model a traction power grid with motor drive load and controlled super-capacitor energy storage. It was proposed to use real measurements recorded in traction vehicles on their typical working profiles to use for identification of traction power grid parameters and drive load. Waveforms showing a working state of modeled grid traction with drive load was included in article.

***
Michał Rad, Witold Rams, Wojciech Kandora
Kontrola zwarć w rdzeniach dużych maszyn synchronicznych z wykorzystaniem wielu czujników magnetycznych
Streszczenie: Tradycyjna metoda wykrywania zwarć blach w stojanach maszyn elektrycznych prądu przemiennego polega na wzbudzeniu kołowego pola magnetycznego w żelazie i obserwacji rozkładu temperatur na wewnętrznej powierzchni żelaza. Metoda ta ma jednakże istotne wady: duża wartość prądu wzbudzającego i potrzebna moc źródła, kilkugodzinny czas potrzebny do otrzymania wiarygodnych wyników. Stosowane są więc inne metody, oparte na pomiarze pola magnetycznego przy powierzchni żelaza. Typowym urządzeniem jest system ELCID. Dla każdej pary zębów otrzymuje się jedną wartość w danym miejscu na długości stojana. Wymaganiem praktyki kontroli jest bardziej precyzyjne określenie miejsca zwarcia blach, porównywalne z metodą termowizyjną. Opracowano inny sposób pomiaru pola magnetycznego przy powierzchni żelaza – czujnikami elektronicznymi. Wykorzystywana głowica ma rozdzielczość przestrzenną pomiarów około 10 mm. Pomiary i niezbędne obliczenia oraz wizualizacja wyników realizowane są przez dedykowany program komputerowy. Słowa kluczowe: maszyny elektryczne, izolacja blach, badania diagnostyczne prądem zmiennym

ENG Fault diagnostics of AC electric machines cores, based on scanning of magnetic field
Abstract: A new method of detecting faults in cores of AC machines is presented. It is based on measurement of the magnetic field near the surface of the core. Some of the disadvantages of other method are dismissed. Method does not need a high source current and long operation time, like it is in thermal method. It has also better resolution then ELCID method. Dedicated computer program is used for measurement and for results visualisations which could be similar to those obtaining from the thermal camera. Keywords: electrical machines, stator core insulation, AC diagnostic tests

***
Arkadiusz Domoracki
Materiały z izolowanym podłożem metalowym
Streszczenie: W artykule przedstawiono możliwości zastosowania nowoczesnych materiałów bazowych, dedykowanych do produkcji silnoprądowych obwodów drukowanych, wykonanych na podłożu metalowym (IMS). Jak dotąd podstawowym obszarem zastosowania materiałów typu IMS są nowoczesne instalacje oświetleniowe, wykorzystujące diody LED dużych mocy. Jako przykłady innych aplikacji można wymienić podzespoły dedykowane do szeroko rozumianej branży automotive czy obwody mocy niskonapięciowych, kompaktowych przekształtników energoelektronicznych. W realiach krajowych zastosowanie tych materiałów ograniczało się dotychczas również do instalacji oświetleniowych. Jednak wzbogacenie oferty wielu producentów obwodów drukowanych o technologię IMS oraz obniżenie jej kosztów przyczyniło się do opracowania nowych produktów, w których znalazła ona szersze zastosowanie. Słowa kluczowe: silnoprądowe obwody drukowane, materiały z izolowanym podłożem metalowym

ENG Abstract: The paper presents the possibility of using modern materials base, dedicated to the production of high-current PCB, made ​​on a metal substrate (IMS). So far, the primary area of ​​application materials such as IMS are modern lighting systems, using high-power LEDs. As examples of other applications can replace components dedicated to the wider automotive industry or low-voltage power circuits, compact power converters. The realities of domestic use of these materials were previously confined to the lighting installations. However, many manufacturers offer enrichment PCB IMS technology and reduce its costs contributed to the development of new products in which it has found wider application.
 
***
Zapraszamy na WOD-KAN
W dniu 20 maja 2014 roku rozpocznie się xxii edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji wod-kan 2014. Jak co roku, targi odbędą się w Bydgoszczy na terenach centrum wystawienniczo-targowego w Myślęcinku.
 

Reklama