Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2008

Napędy i Sterowanie
numer 05/2008


Napędy VLT® dużych mocy – nowa strategia Danfoss Drives
Dotychczasowe osiągnięcia i silna pozycja lidera. Ruch w kierunku napędów dużych mocy nie jest czymś nowym w działalności Danfoss Drives, lecz tylko logiczną kontynuacją rozwoju tych obszarów biznesu, w których od lat Danfoss jest na pozycji lidera wśród dostawców urządzeń dla przemysłu. W dzisiejszych czasach rynek napędów regulowanych podąża w kierunku standaryzacji rozwiązań i obejmuje coraz to większy zakres mocy.

***
Przemiennik częstotliwości MCH dedykowany dla systemów HVAC
Wiarygodność Lenze. Seria MCH to specjalne wykonanie dla sterowania zmiennym obciążeniem systemów HVAC, wykorzystujących standardowe silniki indukcyjne: - aplikacje wentylatorowe;- aplikacje pompowe;- układy chłodzenia.

***
TOX® – Prasy szczękowe – rozwój aż do osiągnięcia doskonałości – cz. I
Technika napędów – pras – łączenia – wszystko pod skrzydłami TOX® PRESSOTECHNIK. Firma rozwija pięć głównych grup produktów: technika komponentów napędowych TOX® (pneumohydrauliczne, hydrauliczne i elektromechaniczne), systemy pras TOX® (modułowe zestawy od 2 kN do 2000 kN), system łączenia blach okrągłym punktem TOX® (5 wariantów toxowania), systemy produkcyjne TOX® (moduły produkcyjne oraz specjalne maszyny do łączenia, montażu, wtłaczania), sterowania TOX® (systemy, sensoryka oraz oprogramowanie do kontroli procesów łączenia/tłoczenia).

***
Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Elementy topologii układów bezpieczeństwa – układy złożone, połączenia kaskadowe – cz. I
Projektant, opracowując nową aplikację, musi postępować zgodnie z pewnym algorytmem, zwanym procesem redukcji ryzyka. Jest on przedstawiony w normie PN-EN ISO 12100-2. Z punktu widzenia niniejszej pracy należy podkreślić, iż została narzucona pewna kolejność działań polegająca na tym, że dobór aparatury do realizacji funkcji bezpieczeństwa poprzedza analiza ryzyka. To ona bowiem narzuca dobór właściwej aparatury. Przejście od analizy ryzyka do konkretnego rozwiązania technicznego umożliwia w wypadku układów o niskim stopniu złożoności kategoria bezpieczeństwa, natomiast dla układów o wysokim stopniu złożoności poziom nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL). Ustalenie kategorii bezpieczeństwa lub poziomu SIL warunkuje bowiem w sposób jednoznaczny rodzaj koniecznych do zastosowania elementów oraz sposób powiązań między nimi, który właśnie określamy pojęciem topologii układu sterowania bezpieczeństwem.

***
Maria J. Jończy
Bezpieczeństwo nie tylko spod paragrafu
Awaria urządzenia w systemie automatyki to problem, który może zapowiadać paraliż, wyłączenia sieci, a w rezultacie zatrzymanie produkcji. Ażeby scenariusz z koszmarnego snu inżyniera utrzymania ruchu nie musiał się spełniać, niezbędne jest przestrzeganie reguł bezpieczeństwa przemysłowego. Ta złożona problematyka bezpieczeństwa maszyn i instalacji przemysłowych przyciągnęła w dniach 10–11 kwietnia br. do Bełchatowa członków i sympatyków Klubu PARAGRAF 34.

***
Międzynarodowe Targi Energetyki Cieplnej 2008
W dniach 1–2 października br. w katowickim Spodku odbędą się Międzynarodowe Targi Energetyki Cieplnej 2008. Planowane przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby intensywnie rozwijającego się w rynku. Zamierzenia inwestycyjne w energetyce i ciepłownictwie, związane zarówno z ogólnym rozwojem techniki, jak i z nurtującymi tę branżę problemami, skłaniają do zapoznania się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami technicznymi. Dzięki swej innowacyjnej formule Targi umożliwią również merytoryczną dyskusję przy udziale liczących się graczy polskiego rynku energetyki.

 
Andrzej Urbanek, Krzysztof Sanecki
Łatwo, szybko i efektywnie...
Dotychczas dobór motoreduktora wymagał żmudnego i czasochłonnego przestudiowania opasłych katalogów producentów. Po przeprowadzeniu obliczeń należało wertować katalogi w poszukiwaniu reduktora pasującego do projektowanej aplikacji. Każdy, kto kiedykolwiek otworzył ponad 1000-stronicowy katalog motoreduktorów, wie, jak czasochłonne jest poszukiwanie optymalnego rozwiązania. Firma SIEMENS wraz z kompletną ofertą motoreduktorów serii MOTOX bezpłatnie udostępnia klientom nowoczesne narzędzie do doboru motoreduktorów – oprogramowanie .

***
Firma NORD rozszerza paletę produktów
Przekładnia walcowo-stożkowa SK 9072.1. Firma NORD opracowała nowy reduktor SK 9072.1, który jest trzystopniową walcowo-stożkową przekładnią opracowaną na podstawie sprawdzonego reduktora typu SK 9062.1. Cechuje się on większą obciążalnością przy zachowaniu standardowych wymiarów, jednakże przy większych wartościach przenoszonych momentów i większym zakresie przełożeń od tych powszechnie dostępnych na rynku.

***
Anna Trąbała
Innowacyjny serwonapęd AC od 0,72 Nm do 19,3 Nm. Digitax ST
Serwonapędy odgrywają coraz większą rolę w układach napędowych. Polski rynek tych urządzeń ciągle się rozwija, stając się bogatszym w coraz to nowsze rozwiązania. Potwierdzenie tego trendu odnaleźć można było na tegorocznych Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów Automaticon 2008 w Warszawie, gdzie napędy serwo prezentowane były na stoiskach każdej z liczących się na polskim rynku firm. Apator Control, posiadający w swojej ofercie, oprócz napędów AC i DC, również urządzenia serwo oraz gotowe rozwiązania aplikacyjne z ich udziałem, zaprezentował nowość w ofercie firmy Control Techniques, jakim jest serwonapęd Digitax ST.

***
Paweł Dybowski
Diagnostyka silnika indukcyjnego z zastosowaniem sygnału skutecznej wartości ruchomej prądu
Diagnostykę maszyn indukcyjnych w oparciu o sygnał skutecznej wartości ruchomej można prowadzić w przypadkach zasilania badanego obiektu ze źródła o napięciu odkształconym [6]. W artykule przedstawione zostały wyniki zastosowania sygnału skutecznej wartości ruchomej prądu stojana w diagnostyce maszyny indukcyjnej zasilanej sinusoidalnym, symetrycznym napięciem trójfazowym. Prądy stojana dla różnych uszkodzeń maszyny poddano analizie za pomocą wartości skutecznej ruchomej i dokonano przeglądu wyników pod kątem przydatności tego sygnału do diagnostyki maszyny indukcyjnej w zadanych warunkach zasilania.

***
Andrzej Okoniewski
Zdalny dostęp oraz kontrola paneli operatorskich Pro-Face
Wielokrotnie po wykonaniu maszyny i umieszczeniu jej w miejscu pracy potrzebny jest stały zdalny dostęp w celu kontroli pracy, archiwizowania danych, czasami też niezbędna jest zdalna modyfikacja projektu. Światowy lider w produkcji paneli operatorskich i komputerów panelowych z ekranami dotykowymi – firma Pro-Face – przygotował swoje produkty oraz oprogramowanie, by spełnić te wymagania. Poniżej przedstawiono oprogramowanie oraz możliwości zdalnej modyfikacji projektu. Większość wykorzystuje komunikację po sieci LAN.

***
Serwomotory firmy MAVILOR
Serwomotory są dostępne jako AC lub DC. Wczesne serwomotory były generalnie w wersji DC, ponieważ przez wiele lat jedyny typ kontroli dla wielkich prądów odbywał się za pośrednictwem SCR-ów. W miarę rozwoju techniki tranzystorowej rosła ich zdolność do sterowania większych prądów i do przełączania takowych prądów z większą częstotliwością, a serwomotor AC był używany coraz częściej. Wczesne serwomotory były przeznaczone szczególnie do serwowzmacniaczy.

***
Nowoczesne zintegrowane systemy sterowania
Firmy produkujące maszyny przemysłowe poszukują zwykle dostawców, którzy mogą zaoferować im kompletne rozwiązania z zakresu automatyki. Pozwala to na redukcję czasu i kosztów wdrożenia, jak również zapewnia późniejsze sprawne współdziałanie wszystkich podsystemów maszyny. Przykładem dostawcy, którego oferta charakteryzuje się kompleksowością, jest firma B&R – producent systemów wizualizacji, napędów oraz sterowania.

***
Nowy najmniejszy dotykowy i kolorowy panel operatorski HMI Vision350
Vision350 jest najmniejszym, najbardziej zaawansowanym dotykowym i kolorowym panelem HMI firmy Unitronics. Dodatkowo HMI jest zintegrowany ze sterownikiem PLC, wejściami i wyjściami, jak również posiada opcje komunikacyjne. Oprócz panelu dotykowego o rozdzielczości aż 320 x 240 pixeli (QVGA) 3,5” sterowniki te posiadają m.in. możliwość dodania karty pamięci, co w znaczny sposób zwiększa pamięć, a co za tym idzie, możliwości zastosowania.

***
Wyłączniki kompaktowe LS Industrial Systems
LS Industrial Systems (nowa nazwa LG) jest producentem automatyki przemysłowej szeroko znanym na całym świecie. W Polsce oficjalnym dystrybutorem tej firmy jest ANIRO Grupa Handlowa Sp. z o.o. z Torunia. Seria Susol to najnowsza seria aparatury niskonapięciowej koreańskiego koncernu. Obejmuje ona dwie grupy aparatów: wyłączniki kompaktowe oraz styczniki.

***
Paweł Nowak
Zaawansowany system raportowy – Proficy Real-Time Information Portal
Proficy Portal to wszechstronne środowisko raportowe, pozwalające na przedstawienie danych historycznych, rzeczywistych oraz danych pochodzących z relacyjnych baz danych w jednym miejscu. Daje tym samym wszechstronny wgląd w pracę całego zakładu produkcyjnego. W poprzednim numerze opisane zostało oprogramowanie Proficy Historian do gromadzenia danych procesowych w celu ich dalszej analizy. Przedstawione zostało również proste narzędzie do analizy zgromadzonych danych, oparte na oprogramowaniu Excel wraz z nakładką Historian Add-In.

***
Tachoprądnice firmy BaumerHübner w obrabiarkach CNC
Tachoprądnice są przetwornikami prędkości rzeczywistej bez zróżnicowania w czasie, które wytwarzają sygnał do kontrolera prędkości. Sygnałem wyjściowym z tachoprądnicy jest napięcie, które zmienia się proporcjonalnie do prędkości obrotowej. Jako przykład ich zastosowania chcielibyśmy opisać obrabiarkę CNC. Jednym z najważniejszych parametrów podczas jej pracy jest prędkość obrotowa.

***
Bezprzewodowa transmisja danych w oparciu o nowe radiomodemy firmy RACOM
Prowadzenie pomiarów, odczytów danych i parametrów czy zdalne sterowanie urządzeniami często wiąże się z przesyłaniem informacji na duże odległości. Zdarza się, że punkty, z którymi chcemy się połączyć, znajdują się w niedostępnym – ze względu na stopień urbanizacji czy ukształtowanie – terenie. Poprowadzenie do takich miejsc okablowania sieci teleinformatycznej, o ile w ogóle jest możliwe, wiąże się z poniesieniem dużych kosztów. Tym bardziej, jeżeli mamy w sieci dziesiątki czy setki takich punktów.

***
Zbigniew Kęsy
Zastosowanie hamulców hydraulicznych z cieczą o zmiennych właściwościach fizycznych w systemach naciągu wstęgi
W artykule przedstawiono konstrukcję oraz wyniki badań eksperymentalnych prototypowych hamulców hydraulicznych z inteligentną cieczą roboczą. Rozpatrzono zarówno hamulce z cieczą elektroreologiczną, jak i cieczą magnetoreologiczną. Prace te były prowadzone w celu oceny możliwości zastosowania tych hamulców w systemach naciągu wstęgi różnego rodzaju maszyn. Stwierdzono, że sterowane hamulce hydrauliczne z cieczą inteligentną mogą być wykorzystywane w systemach naciągu wstęgi, gdyż zapewniają wymagany zakres hamującego momentu obrotowego, a dodatkowo znacznie lepiej od innych hamulców tłumią drgania skrętne.

***
Wyspa zaworowa MPA firmy Festo – regulacja i pomiar ciśnienia poprzez fieldbus
Jako terminal fieldbusowy, wyspa multipol lub jako zawory pojedyncze – innowacyjna wyspa zaworowa MPA to najnowsza modułowa technologia zaworowa. Unikalna, kompleksowa wielofunkcyjność, przykładowo dzięki ręcznej regulacji ciśnienia oraz czujnikom ciśnienia zintegrowanym z wyspą zaworową! Zapewnia równoległe sterowanie zaworami – nawet na duże odległości. Innowacyjne rozwiązania: duża łatwość obsługi, wygoda i niezawodność.

***
Andrzej Sobczyk
Fluid Power Net International 5th PhD Symposium
5. edycja PhD Symposium Fluid Power Net International odbędzie się na początku lipca br. w Krakowie. W dniach 1–5 lipca 2008 r. na terenie Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej odbędzie się 5th FPNI PhD Symposium dla doktorantów zajmujących się w swoich pracach różnorodnymi zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą problematyką hydraulicznych i pneumatycznych układów napędowych i sterujących.

***
Efektywne rozwiązania w projektowaniu systemów sterowania partiami urządzeń
Wysokie wymagania w stosunku do producentów maszyn stosowane w przemyśle przetwórczym zmuszają do dostarczania bardziej uniwersalnych systemów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Zdaniem specjalistów z Rockwell Automation, powstanie systemów sterowania dostępnych na rynku, uwzględniających właściwości zgodne z S88, powoduje rewolucję w projektowaniu urządzeń. Norma S88 oraz jej kolejne uzupełnienia umożliwiły producentom maszyn optymalne wykorzystanie systemów modułowych, co wpłynęło na utrzymanie niskich kosztów rozwoju oraz wyeliminowało konieczność tworzenia kodów zamówieniowych osobno dla każdego zastosowania.

***
Mariusz Litwa
Kamera termowizyjna TH9260 firmy NEC – profesjonalne narzędzie detekcji promieniowania podczerwonego
Termowizja jest dziedziną nauki zajmującą się detekcją, przetwarzaniem i obrazowaniem promieniowania podczerwonego. Termowizyjny wynik pomiaru to obraz odwzorowujący rozkład temperatur badanego obiektu. Termowizja jest metodą pomiaru pozwalającą na bezdotykowy pomiar temperatury obiektów w podczerwieni. Z tego powodu jest stosowana w wielu gałęziach nauki i przemysłu. Kamera termowizyjna TH9260 firmy NEC jest doskonałym narzędziem pomiarowym wykorzystywanym do detekcji promieniowania podczerwonego. Główną zaletą kamery jest niechłodzony detektor mikrobolometryczny o rozdzielczości geometrycznej 640 x 480 pikseli.

***
Michał Kaźmierczak, Michał Gajewski
Główne kierunki automatyki elektroenergetycznej
„Automatyka elektroenergetyczna – problematyka eksploatacji i modernizacji” – to tytułowa tematyka XI seminarium zorganizowanego w dniach 16–18 kwietnia 2008 r. w Hotelu Jawor w Jaworzu przez Energotest-Energopomiar Sp. z o.o. Ponad 170 uczestników – specjalistów automatyki elektroenergetycznej, kadry zarządzającej firm z sektora elektroenergetyki zawodowej oraz przemysłu, projektantów, jak również przedstawicieli firm inżynierskich i producentów – miało okazję wysłuchać 14 referatów i podyskutować na temat konkretnych zagadnień z zakresu automatyki elektroenergetycznej oraz kierunków rozwoju elektroenergetyki.

***
Mirosław Łukiewski
Trójfazowy dławik symetryczny
Elhand Transformatory jest producentem dławików indukcyjnych. Artykuł przedstawia parametry techniczne dławików z symetrycznym obwodem magnetycznym. Trójfazowe dławiki, podobnie, jak transformatory, najczęściej produkowane są na bazie trójfazowego niesymetrycznego rdzenia typu 3UI (rys. 1). Rozwiązanie takie jest od lat powszechnie stosowane ze względu na prostą konstrukcję...

***
System pomiaru pH z automatycznym czyszczeniem i kalibracją. Topcal S
Pomiary analityczne zawsze stanowiły dla automatyków pewną trudność, głównie z powodu wymagania większych nakładów obsługowych niż „standardowe” pomiary przepływu, ciśnienia, poziomu lub temperatury. W szczególności dotyczy to pomiarów pH, zwłaszcza gdy czujniki (elektrody) pH wymagają regularnego czyszczenia i kalibracji. Odpowiedzią firmy Endress+Hauser na tę sytuację jest nowy system automatycznego pomiaru pH Topcal S CPC310 oraz jego wersja uproszczona Topclean CPC30.

***
Witold Ober
Ochrona przed przytrzaśnięciem przez drzwi
Automatycznie otwierane okna są dzisiaj standardowym wyposażeniem pojazdów. Coraz więcej stosuje się również automatycznie rozsuwanych drzwi, tylnych klap i pokryw bagażników. Niestety z oczywistym poziomem komfortu bezpośrednio związane jest pewne ryzyko: każdy, komu zdarzyło się przytrzasnąć rękę w drzwiach, wie, jak to boli. Na skutek dużej masy automatycznie rozsuwany dach i tylne klapy samochodów dostawczych mogą powodować bardzo poważne urazy ciała.

***
Marek Trajdos, Ireneusz Sosnowski
Kabel odporny na zwarcia
Wprowadzenie – czyli: czy lepsze jest wrogiem dobrego? Typowym elementem konstrukcyjnym szafy sterowniczej jest układ przewodów szynowych rozprowadzających energię wzdłuż układu szafowego. Układowi szyn towarzyszy główne zabezpieczenie w postaci wyłącznika lub wkładek bezpiecznikowych w podstawach bądź rozłączniku. Niekiedy obydwa zabezpieczenia występują łącznie, niekiedy, w przypadku zastosowania wyłącznika w wysuwnej kasecie, bezpieczniki są zbędne (jako element realizujący widoczną przerwę). Opisane zabezpieczenie charakteryzuje z reguły prąd znamionowy o znacznej wartości, a cały układ duża moc zwarciowa.

***
Solidny system zasilania do ogromnego zewnętrznego ekranu projekcyjnego. Prowadnik przewodów E4/4 – pomimo upału, słońca, deszczu, śniegu
W Victory Plaza w Dallas (Teksas), na zewnątrz obiektu American Airlines Center, umieszczono ogromny ruchomy wyświetlacz LED, widoczny dla wszystkich przechodniów. Wyświetlacz, złożony z ośmiu 312-calowych ekranów, został skonstruowany przez belgijską grupę Barco – czołowego oferenta wizualnych rozwiązań całościowych. Solidne prowadniki przewodów E4/4 serii 4040 firmy igus ze światłowodami, przewodami silnikowymi i sterowniczymi Chainflex zapewniają niezawodne zasilanie w energię i dane.

***
Bezobsługowe polimerowe łożyska kulkowe z nowych materiałów i w nowych wymiarach. „xiros” przeciwko tarciu i zużyciu
Przed rokiem kolońska firma igus GmbH, specjalista w dziedzinie łożysk ślizgowych z trybologicznie zoptymalizowanych polimerów, po raz pierwszy wprowadziła na rynek własne łożyska kulkowe z tworzyw sztucznych. W wyniku żywego oddźwięku ze strony klientów powstała na tej podstawie samodzielna linia produktów: „xiros” – bezobsługowe polimerowe łożyska kulkowe. Nazwa „xiros” wywodzi się od starogreckiego słowa „xsiros”, które oznacza „suchy” – łożysko kulkowe do pracy na sucho bez użycia środków do smarowania. Na targach w Hanowerze firma igus prezentuje obecnie nowe łożysko kulkowe zwykłe, którego pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne wykonano w dwóch kolejnych wariantach materiałowych.

***
Najlepsze prace dyplomowe 2007
Przedstawiamy Państwu streszczenie ostatniej już uhonorowanej pracy dyplomowej „Automatyzacja instalacji sprężonego powietrza jako rozproszonego obiektu sterowania”, będącej stanowiskiem dydaktycznym. Jej autor, Maciej Gorączko, nagrodzony został III miejscem w konkursie krakowskiej firmy ASTOR na najlepszą pracę dyplomową 2007. Wzorem lat poprzednich, kolejna już edycja konkursu zorganizowana została w ramach działań wspierających edukację.

***
Paweł Śliwiński, Andrzej Balawender, Leszek Osiecki
Nowe pompy i silniki hydrauliczne – prace rozwojowe w Katedrze Hydrauliki i Pneumatyki Politechniki Gdańskiej
Zespół pracowników Katedry Hydrauliki i Pneumatyki od wielu lat specjalizuje się w badaniach rozwojowych pomp i silników hydraulicznych, współpracując z producentami oraz oferując również własne rozwiązania konstrukcyjne. Istotnym nurtem prac prowadzonych od kilkunastu lat w Katedrze Hydrauliki i Pneumatyki są badania nad nowymi pompami wielotłoczkowymi osiowymi z rozrządem krzywkowym typu PWK. Efektem tych prac jest opatentowana w kraju i za granicą konstrukcja hydrostatycznie odciążonego rozrządu sterowanego krzywką...

***
SCHENCK RoTec Polska
Niewyważenie ma ogromny wpływ na kondycję silników elektrycznych i maszyn elektrycznych. Niewyważenie zespołu wirującego silnika stanowi jeden z podstawowych problemów maszyn elektrycznych. Pojęcie wyważania – definicja wg DIN ISO 1925. „Wyważanie to procedura, podczas której sprawdzany jest rozkład masy wirnika i jeśli to konieczne, jest on korygowany, aby wirował z dopuszczalnym niewyważeniem resztkowym”.

***
Ewa Osiecka
Targi AUTOMATICA 2008. Optymalizacja produkcji – lepsza jakość życia
Co jest potrzebne, aby takie wydarzenie branżowe, jakim są Targi, było udane? – na to pytanie odpowiadali w trakcie konferencji prasowej organizatorzy 3. Międzynarodowych Targów Automatyki Przemysłowej i Robotyki AUTOMATICA 2008. Właściwa odpowiedź to: innowacyjna koncepcja targowa. – Targi AUTOMATICA to jedyna międzynarodowa ekspozycja o specjalistycznym wymiarze, która pod jednym dachem łączy technikę montażu i obsługi, robotykę oraz przemysłowe przetwarzania obrazu.

***
Ewa Osiecka
Targi AUTOMATICON 2008. Rozwój myśli technicznej na najwyższym poziomie
Bardzo wysoko ocenić należy prezentacje firm wystawiających się podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów AUTOMATICON, które odbyły się w dniach 1–4 kwietnia br. w Warszawie. Organizatorami tej 14. już ekspozycji branżowej byli tradycyjnie Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz MVM Sp. z. o.o. Na długo przed tym najważniejszym – jak na razie jedynym w Polsce – wydarzeniem w branży automatyki czynione były przygotowania do możliwie najciekawszego wyeksponowania oferowanych na Targach nowoczesnych rozwiązań technicznych, które nie pozostają bez wpływu na automatyzację polskiej produkcji, czyniąc ją bardziej wydajną i opłacalną, a przez to konkurencyjną.

***
Wręczyliśmy statuetki i dyplomy „Produkt Roku 2007”
Pierwszego dnia Targów AUTOMATICON na stoisku miesięcznika „Napędy i Sterowanie” podsumowaliśmy drugą edycję konkursu na najlepsze produkty minionego roku. W otoczeniu zaproszonych gości i współpracowników wydawnictwa, statuetki i dyplomy wręczył przedstawiciel Rady Programowej pisma, dr inż. Zbigniew Szulc z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz redaktor Ryszard Klencz.

***
Sławomir Szymaniec
Pomiary on-line stanu izolacji uzwojeń silników indukcyjnych wysokonapięciowych w przemyśle
Prowadząc od wielu lat badania diagnostyczne off-line stanu izolacji uzwojeń silników w przemyśle, autor gromadził elementy uzwojenia silników elektrycznych WN, które w trakcie ich remontów można było pozyskać. Gromadzono również w miarę możliwości tzw. cewki zapasowe – to znaczy cewki, które w trakcie produkcji danego silnika WN są cewkami rezerwowymi, wykorzystywanymi w wyjątkowych sytuacjach.

***
Jan Subocz, Marek Szrot, Janusz Płowucha
Nowoczesne metody diagnostyki izolacji silników i generatorów WN
W artykule omawia się mechanizm degradacji izolacji typu epoxy-mica-glass oraz wpływ warunków pracy na jego kinetykę. Stwierdzono jednak, że jakość produkcji jest tu dominująca. Omówiono podstawy stosowania spektroskopii dielektrycznej w dziedzinie czasu i częstotliwości do oceny kondycji izolacji WN. Badania na modelach układów izolacyjnych pokazały, że dobrym wskaźnikiem kondycji izolacji jest wartość ładunku i czasu relaksacji w zakresie niskich częstotliwości. Pokazano przykłady zastosowania pomiarów FDS do oceny jakości technologii na podstawie badań wyrobu, a następnie sposobu klasyfikacji izolacji silników i generatorów WN o różnym okresie eksploatacji za pomocą metody FDS oraz testu rampy napięciowej. Analiza procesów relaksacyjnych w zakresie niskich częstotliwości w materiale epoxy-mika-szkło potwierdziła dużą zgodność wyników pomiarów laboratoryjnych próbek izolacji z badaniami eksploatacyjnymi silników WN. Jest to metoda dokładna, która pozwala identyfikować wadliwą technologię produkcji oraz izolację zestarzoną w eksploatacji.

***
HANNOVER MESSE 2008. Targi przełomowych technologii
Energetyka, automatyka przemysłowa i robotyka, badania i rozwój oraz inicjatywa promująca młodych inżynierów, to tylko niektóre z branż prezentowanych podczas HANNOVER MESSE, które odbyły się 21–25 kwietnia br. Tegorocznym partnerem Targów była Japonia, jako kraj fascynujących innowacji i światowy lider technologiczny. W tym roku odnotowano znaczny wzrost odwiedzających w stosunku do poprzedniej edycji (ponad 25%), którzy w liczbie niemal 200 tys. przybyli do Hanoweru, by uczestniczyć w największym światowym wydarzeniu branżowym i na własne oczy zobaczyć, jaki potencjał tkwi w poszczególnych sektorach przemysłu.

***
Anna Szymczak
Dotacje na nowe technologie
Polskie firmy coraz częściej sięgają po nowe technologie w procesie produkcji czy obróbki; nierzadko są one innowacyjne. Niestety są to zazwyczaj spore wydatki, co studzi zapały wielu chętnych. Pomocne mogą się okazać dotacje unijne, gdyż nowe technologie to obszar priorytetowy, przeznaczony do wsparcia. Nabór wniosków zaplanowano od 12 maja do 31 lipca 2008 r.

***
Ryszard Klencz
Serce z węgla
Sympozjum dotyczące dorobku 10-lecia Zakładu Maszyn Górniczych GLINIK Sp. z o.o. z siedzibą w Gorlicach stało się szczególnym wydarzeniem dla ludzi związanych z górnictwem. Sympozjum zorganizowano w ramach obchodu jubileuszu 125-lecia istnienia firmy GLINIK, w dniach 10–12 kwietnia br. w Centrum Hotelowo-Konferencyjnym GLIMAR. W sympozjum uczestniczyli licznie zaproszeni goście: przedstawicie spółek i kopalń polskiego górnictwa węglowego, Główny Instytut Górnictwa, WUG oraz ludzie nauki reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Śląską, Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG, a także przedstawiciele firm współpracujących z producentami maszyn górniczych.

Reklama