Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2012

Napędy i Sterowanie
numer 04/2012


Damian Dudło
Tecnomatix®. Cyfrowe zarządzanie produkcją
Podjęcie właściwych decyzji ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zamierzonego celu. Wymaga to zebrania odpowiedniej ilości informacji oraz rozwiązywania problemów, które są zjawiskiem naturalnym. Tylko klarowność oraz rzetelność zgromadzonych danych będą determinować trafność decyzji. W dobie gospodarki wysoko konkurencyjnej jako element budujący przewagę niezwykle istotny staje się krótki czas reakcji. Dokonanie właściwego wyboru umożliwiają systemy komputerowe dostarczające niezbędne dane w krótkim czasie. Po rewolucji związanej z systemami ERP coraz śmielej na polskim rynku pojawiają się dobrze znane zachodnim sąsiadom systemy do zarządzania cyklem życia produktu (PLM). Rozwiązania te koncentrują się na produkcie i procesach produkcyjnych.

***
AUTOSTRADA. Duże sprzęgła dla dużych inwestycji
Ponieważ wydanie tego numeru branżowego, który trzymacie Państwo w rękach, towarzyszy imprezie, jaką są Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego „Autostrada-Polska”, polecamy Państwa uwadze sprzęgła, mające zastosowanie w różnych maszynach budownictwa drogowego, między innymi w kruszarkach, pogłębiarkach, frezarkach ulicznych i nie tylko.

***
Tomasz Depta
Rodzina układów łagodnego rozruchu SMC marki Allen-Bradley
Dużą popularnością na rynku energoelektronicznych systemów napędowych cieszą się układy łagodnego rozruchu, potocznie zwane softstartami. Wykorzystywane są one wszędzie tam, gdzie wymagany jest łagodny rozruch silnika połączony z kontrolą jego stanu pracy oraz jego pełnym zabezpieczeniem. Wszystkie powyższe wymogi spełniają softstarty rodziny SMC marki Allen-Bradley, stanowiąc tym samym nowoczesną propozycję na rynku systemów łagodnego rozruchu silników asynchronicznych.

***
Napędy NORD w słonecznej elektrowni cieplnej Gemasol
Dla większości ludzi wytwarzanie energii z promieni słonecznych kojarzy się nieodłącznie z ogniwami fotowoltaicznymi. Ale niewiele osób wie o innej technologii wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem promieni słonecznych, która osiągnęła poziom opłacalności rynkowej: są to słoneczne elektrownie cieplne. Instalacje takie od dawna działały jako zakłady demonstracyjne, dostępne jedynie w zakładach R&D, ale teraz szybko przekształcają się w pełnoprawne aplikacje przemysłowe.

***
II Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi
Stworzenie forum wymiany doświadczeń, dotyczących aktualnych problemów górnictwa rud miedzi w Polsce i na świecie, stało się podstawą do zorganizowania II Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi. Inicjatywę taką podjął po raz kolejny Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Lubinie przy poparciu Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

***
Technika napędowa oraz elektryczna – to nasza pasja
Technika napędowa oraz elektryczna to nasza pasja. Doskonale wiemy, że precyzyjne funkcjonowanie tych produktów jest kluczem, istotnym środkiem realizacji określonych funkcji w systemie napędowym oraz elektrycznym. Ich właściwe działanie gwarantuje bezawaryjną pracę i istotnie wypływa na poziom generowanych kosztów.

***
Przekaźniki pomiarowe i monitorujące firmy Schleicher Electronic
Dzisiejszy artykuł kończy prezentację przekaźników firmy Schleicher Electronic. Ostatnią grupę stanowią przekaźniki pomiarowe i monitorujące.

***
Tylko cztery produkty, a pełny zakres usług. Już wiosną dostępna rodzina produktów zenon
Dzięki oprogramowaniu HMI/SCADA zenon i zintegrowanemu środowisku straton soft-logic firma COPA-DATA już teraz służy wielu użytkownikom w zastosowaniach automatyki w przemyśle. Aplikacje zenon Editor oraz zenon Runtime dla platformy CE są również wykorzystywane jako warianty środowiska zenon i specjalnie zaprojektowane dla systemów wbudowanych (embedded). Aby przygotować naszych Klientów na przyszły rozwój, zmiany w przemyśle i budowie instalacji, dokonaliśmy restrukturyzacji portfolio oferowanych przez nas produktów. Począwszy od wiosny 2012 roku, proponujemy zróżnicowany zakres produktów z: zenon Logic, zenon Operator, zenon Supervisor i zenon Analyzer, składający się na rodzinę produktów zenon.

***
Bartosz Toczko
Proste i efektywne pozycjonowanie. SINAMICS S110
Firma Siemens, jako lider w dziedzinie automatyki przemysłowej, posiada pełne portfolio w zakresie techniki serwonapędowej. Podstawowym napędem w tej rodzinie jest Sinamics S110. Jest to rozwiązanie dedykowane dla prostych maszyn jedno- lub wieloosiowych (przy założeniu, że osie pracują autonomicznie), realizujących technologię prostego pozycjonowania.

***
Układy łagodnego rozruchu do mocy 250 KW – takie małe, a tyle mogą
Silniki elektryczne prądu przemiennego są obecnie największą grupą odbiorników energii na świecie. Większość napędów przemysłowych wymaga stosowania indukcyjnych silników prądu przemiennego. Największym problemem, jaki pojawia się w przypadku zastosowania tych silników, jest ich rozruch. Rozruch bezpośredni czy rozruch gwiazda – trójkąt jest już rozwiązaniem niewystarczającym. Przy takim rozruchu występuje wiele niekorzystnych i kosztownych zjawisk, takich jak udary mechaniczne, udary napięcia w sieci zasilającej i wiele innych. Aby wyeliminować te niekorzystne zjawiska, wprowadzono do użytku układy łagodnego rozruchu. Zmiany parametrów ruchu przy użyciu tych urządzeń odbywają się bez gwałtownych zrywów, w tym także z bezskokową regulacją napięcia zasilającego silnik.

***
RCP-2000. Zasilacze do szaf rack 19˝
Firma Mean Well – znana z produkcji niezawodnych urządzeń zasilających – aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty o większej mocy, wprowadziła do oferty nowy model RCP-2000. Urządzenie idealnie nadaje się do zasilania systemów elektroenergetycznych, serwerowni, urządzeń telekomunikacji, aplikacji przechowywania danych itp.

***
Społeczna odpowiedzialność biznesu wg SA 8000
W ostatnim czasie popularna jest aktywna troska przedsiębiorcy o społeczeństwo, w którym funkcjonuje. Przedsiębiorstwa podejmują wiele działań, które mają je zbliżyć do społeczności i na odwrót. Norma SA 8000 zawiera szereg wymagań, które może wykorzystać firma chcąca systemowo wdrożyć problematykę społecznej odpowiedzialności w swojej działalności. Dodatkowo norma SA 8000 może stanowić podstawę certyfikacji przez niezależną jednostkę certyfikującą, która potwierdzi, że firma prowadzi społecznie odpowiedzialny biznes.

***
Cezary Ziółkowski
Moxa W406. Komputery wbudowane z komunikacją bezprzewodową GPRS/EDGE
W gamie komputerów wbudowanych firmy Moxa produktem, który zasługuje na szczególną uwagę, jest model W406. Cechy, które wyróżniają tę serię, to obsługa technologii  EDGE oraz wejścia/wyjścia cyfrowe, w które wyposażono urządzenia.

***
Najnowsze wersje modułów liniowych MLA w ofercie WObit. Część II
Zamiana ruchu obrotowego na ruch liniowy to problem, przed którym wielokrotnie staje aplikant w branży automatyki przemysłowej. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych sposobów, aby tego dokonać. Do najpopularniejszych należą użycie śruby i nakrętki kulowej, napęd łańcuchowy, napęd mimośrodowy czy też pasowy. Firma WObit posiada w swojej ofercie serię modułów liniowych wykonywanych na wymiar pod życzenie klienta. Zamiana ruchu obrotowego w tym przypadku odbywa się właśnie poprzez napęd paskowy.

***
Komponenty przemysłowe nagrodzone za konstrukcję
Cztery produkty firmy igus zostały wyróżnione renomowaną nagrodą „iF Produkt Design Award 2012”. Produkty firmy igus GmbH, stosowane w milionach aplikacji, udowadniają, że dobra konstrukcja odpłaca się trwałością i wydajnością kosztową. Również jury renomowanego konkursu „iF Product Design-Award” docenia design produktów specjalisty w dziedzinie tworzyw sztucznych – firmy igus z Kolonii. Od roku 1987 wyróżniono już ponad 20 zgłoszonych do konkursu produktów firmy. W roku 2012 cztery produkty z dziedziny prowadnic liniowych oraz automatyki niskokosztowej otrzymały nagrody w kategorii „Przemysł”.

***
Cezary Kalista
Oferta rozwiązań sieciowych firmy AAXEON
W ostatnich latach sieć Ethernet zyskała bardzo dużą popularność. Przemysłowe sieci Ethernet zapewniają stabilną i szybką komunikację na poziomie urządzeń, np. między PLC i panelami HMI, oraz łączność na poziomie informacyjnym między komputerami w przedsiębiorstwie.

***
Pierwszorzędny produkt jeszcze lepszy!
Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia Murrelektronik zaprojektował cały szereg innowacyjnych produktów przeznaczonych dla instalacji sieciowych: moduły pasywne, kompaktowe moduły sieciowe oraz wtykowe przyłącza czujników i urządzeń wykonawczych. W zeszłym dziesięcioleciu firma przedstawiła modułowy system Cube67. Innowacyjny modułu węzła Cube67+, to kontynuacja konsekwentnego rozwoju technologii instalacji zdecentralizowanych.

***
Mariusz Snowacki
Premiera na Targach Automaticon 2012. Przemiennik E-1000 IP55
Podczas tegorocznej edycji Targów AUTOMATICON® na stoisku firmy HF Inverter Polska odbyła się premiera nowego produktu – przemienników częstotliwości w obudowie IP55 serii E-1000 IP55 firmy EURA®.

***
Ryszard Klencz
PRODUKT ROKU 2012 – INNOWACJE W AUTOMATYCE
Rozstrzygnięto konkurs, zorganizowany przez miesięcznik „Napędy i Sterowanie”, na najbardziej innowacyjny produkt roku 2012. Posiedzenie Komisji Konkursowej odbyło się w dniu 16.03.2012 r. w Katedrze Automatyki, Wydz. Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, AGH w Krakowie.

***
SKAMER ma już 25 lat
Firma SKAMER powstała w 1987 r.  jako prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie. Od początku jako cel swojego istnienia przyjęła pomoc wszystkim potrzebującym w sensownym wdrażaniu automatyki.

***
Rozdano nagrody. Złote Wzrosty ASTOR
Na spotkaniu Partnerów ASTOR 5 marca 2012 r. rozdano nagrody – Złote Wzrosty ASTOR za najlepsze wyniki sprzedaży rozwiązań z oferty firmy ASTOR w minionym roku oraz przyznano Certyfikaty Partnerstwa na rok 2012.

***
Rolls-Royce kupuje urządzenia ABUS
Rolls-Royce to marka, która od lat kojarzona jest z luksusem i najwyższą jakością. W ubiegłym roku powstało w Gdyni nowoczesne Morskie Centrum Usług Serwisowych Rolls-Royce. Zgodnie z założeniami projektowymi transport wewnętrzny miał być realizowany m.in. z wykorzystaniem dwóch suwnic pomostowych oraz żurawia halowego. Standardy jakościowe firmy muszą spełniać urządzenia pracujące w jej zakładach, w tym urządzenia transportowe.

***
Maciej Wachowicz, Grzegorz Drabik
Elementy sterowania napędami mechanizmu jazdy podwozia koparki K42 – projekt zrealizowany dla KWB Bełchatów przez Partner Serwis i SIEMENS
W pracy opisano zmodernizowany napęd jazdy koparki K42 z omówieniem wybranych części algorytmu sterowani, łącznie z próbą wspomagania napędu śruby skrętu. Rozważania zostały poparte i zweryfikowane wykonaniem pomiarów momentów obrotowych silników na poszczególnych napędach. W powyższych pracach wykorzystano wieloletnie doświadczenia w programowaniu przekształtników prądu zmiennego niskiego napięcia, komunikacji przemysłowej i sterowników PLC, w szczególności w sterowaniu maszyn podstawowych górnictwa odkrywkowego węgla brunatnego.

***
Jacek Korski
Kombajnowe kompleksy ścianowe do eksploatacji cienkich pokładów węgla – nowe spojrzenie
W gospodarce światowej, w przeciwieństwie do europejskiej, rosną wydobycie i konsumpcja węgla kamiennego. Wydobycie tego surowca z podziemnych kopalń zdominowane jest przez dwa podstawowe systemy – ścianowy i komorowo-filarowy. W dalszej perspektywie, w miarę wyczerpywania się płytko zalegających pokładów węgla, należy oczekiwać dominacji systemów ścianowych lub nowych rozwiązań. Grubość eksploatowanego pokładu węgla stanowi istotne ograniczenie w doborze systemów mechanizacyjnych.

***
Kombajn chodnikowy klasy MR600 – prezentacja produktu
W referacie przedstawiono kombajn chodnikowy klasy 600 umożliwiający urabianie mechaniczne skał o twardościach do 140 MPa. Ponadto omówiono wyposażenie opcjonalne maszyny, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia kotwienia.

***
Zdzisław Kimel
Bezpieczne i efektywne kompleksy ścianowe Grupy Kopex
Fabryki Grupy Kopex, od lat produkujące maszyny i urządzenia dla górnictwa, ciągle doskonalą swoje wyroby, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom użytkowników i spełniając nawet najostrzejsze wygania norm i przepisów, w tym w odniesieniu do zapewnienia bezpieczeństwa pracy i uzyskiwania wysokiej efektywności przez przedsiębiorstwa górnicze. Kierują się w swej działalności wymogami, określonymi m.in. w Polskich Normach, zharmonizowanych z Dyrektywą Maszynową, zapewniając najwyższe standardy

***
Safety@Festo. Bezpieczeństwo w automatyce
Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich maszyn oraz instalacji przemysłowych i związane jest z odpowiednimi przepisami lub dyrektywami Unii Europejskiej.

***
Maciej Świstek
Proficy Historian – bezpieczna i niezawodna przemysłowa baza danych
Kluczem do sukcesu i sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem w przemyśle jest sprawny i bezpieczny dostęp do informacji z procesu technologicznego. Coraz większe wymagania co do wydajności systemów informatycznych oraz łatwości ich wdrażania i administrowania sprawiają, że znalezienie szybkiego, łatwego w obsłudze systemu do zbierania niezliczonych danych jest niełatwym zadaniem. Firma GE Intelligent Platforms, rozumiejąc potrzeby klientów, pomaga zmierzyć się z wyzwaniami, jakie wiążą się z zarządzaniem danymi, rozwijając swoje repozytorium danych – Proficy Historian, tak aby maksymalnie zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa XXI w.

***
HIMA. Bezpieczna logistyka bagaży na lotnisku
We Frankfurcie nad Menem, w zachodnich Niemczech, znajduje się jedno z największych i najnowocześniejszych lotnisk europejskich o dużej częstotliwości przylotów i odlotów.

***
Zbigniew Szulc
Zwiększenie bezpieczeństwa zasilania elektroenergetycznego pompowni wodociągowej
Sieć wodociągowa składa się z kilku ważnych elementów oraz z wielu urządzeń, które dzięki współpracy umożliwiają transport wody od producenta (ujęcie wody, stacja uzdatniania wody) do konsumenta (użytkownika indywidualnego lub przemysłowego). Jednym z ważniejszych elementów tej sieci jest pompownia. Nowoczesna pompownia wymaga źródła energii elektrycznej dla wszystkich swoich odbiorników tego rodzaju energii. Praktycznie wszystkie napędy pomp (silniki napędowe), układy sterowania i monitorowania są odbiornikami energii elektrycznej. Zanik napięcia zasilającego pompownię lub nawet obniżenie jego wartości poniżej dopuszczalnej powoduje najczęściej wyłączenie większości odbiorników elektrycznych. Konsekwencją tego zjawiska jest wstrzymanie dostawy wody do odbiorców. W zależności od typu odbiorcy możliwe są różne dopuszczalne czasy przerw w pracy pompowni.

ENG SAFETY ENHANCEMENT OF THE ELECTRICAL SUPPLY IN THE PUMPING STATION
Abstract: Pumping stations needst to be fed by the electric energy. Quality of this energy is important factor of its correct work. In this article were presented factors that not allow its working correctly, because of this quality. The article also presents examples of changes this quality (voltage decay). Contemporary electrotechnics makes changing this quality possible. Application generator and UPS device makes pumping stations working correctly, although disruption of electricity supply may still exist.

***
Andrzej Korczak, Grzegorz Peczkis
Przepompownie ścieków – konstrukcje i charakterystyki
Streszczenie: W artykule omówiono podstawowe zagadnienia związane z rurowym transportem ścieków. Omówiono zależność między okresem cyklu pracy pompowni a objętością zbiornika retencyjnego. Pokazano typowe charakterystyki pomp wyporowych i pomp wirowych oraz zmiany punktu pracy pompowni po zmianie charakterystyki rurociągu. Przedstawiono typowe przepompownie ścieków, wyposażone w pompy wyporowe, pompy wirowe i pompy pneumatyczne. Przedstawiono schemat i opisano przepompownię ścieków nowej konstrukcji, wyposażoną w pompy przeponowe zasilane cieczą pośredniczącą.

ENG SEWAGE PUMPING STATIONS – CONSTRUCTIONS AND CHARACTERISTICS
Abstract: The paper presents the basic subjects connected with pipe transport of sewage. The dependence between the period of work of pumping station and a volume of retention reservoir are elaborated. The typical characteristics of positive displacement pumps and centrifugal pumps as well as the changes of the working point of a pumping station after the alteration of the characteristic of a pipeline are shown in the paper. Typical sewage pumping stations equipped with positive displacement pumps, centrifugal pumps and pneumatic pumps are introduced. The paper includes schema and description of the new construction of pumping station equipped with diaphragm pumps which are supplied by intermediary liquids.

***
Kazimierz Oboza, Sławomir Waluś
Doświadczenia AQUA w eksploatacji przepompowni ścieków
Streszczenie: W AQUA SA jedną z podstawowych jest działalność w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków. Jest ona wykonywana za pośrednictwem personelu technicznego spółki, odpowiedzialnego za utrzymanie sieci kanalizacyjnej o długości ok. 1100 km, w ostatnich latach dynamicznie rozbudowywanej, oraz dwóch mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków przystosowanych do usuwania związków biogennych. Spółka od wielu lat eksploatuje 32 przepompownie ścieków zlokalizowane na sieci kanalizacyjnej, dalsze są w fazie budowy lub projektowania. Kilka kolejnych przepompowni pracuje na oczyszczalniach ścieków. W artykule zostały opisane nabyte przez użytkownika istotne doświadczenia i wnioski eksploatacyjne. Doświadczenia z eksploatacji sprowadzają się do wdrażania takich rozwiązań planistycznych, w wyniku których minimalizuje się konieczność budowy kolejnych przepompowni ścieków i preferuje eksploatacyjnie tańsze oraz mniej zawodne systemy grawitacyjnego odprowadzania ścieków. Konieczność zapewnienia ciągłości świadczenia usługi odbioru i oczyszczania ścieków oraz optymalizacji kosztów eksploatacji przepompowni ścieków wymaga systemowego podejścia, w którym możliwe jest prowadzenie eksploatacji przepompowni bez stałej obsługi na miejscu oraz zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego pomp i wyposażenia przepompowni, jak również zapewnienie ciągłości pracy i przeciwdziałanie blokadom. W praktyce oznacza to konieczność utrzymywania lub współpracy z ekipą wykwalifikowanych i odpowiednio przeszkolonych służb prowadzących serwis i naprawy awarii przepompowni oraz systemów automatyki i sterowania zgodnie z wymogami DTR, BHP i instrukcji technologicznych przepompowni.

ENG Abstract: Collection of sewage is one of the basic activities of AQUA SA. It is performed by the company's technical staff who are responsible for the maintenance of the sewage system the length of which is approximately 1100 km, which has been dynamically expanded in recent years, and two mechanical biological treatment plants adapted to nutrient removal. For many years, the company has been operating 32 sewage pumping stations, located in the sewerage system; others are being constructed or designed. Several subsequent pumping stations operate in sewage treatment plants. The paper describes major experience and conclusions relating to operations that the user has gained. Experience relating to operation involves implementation of such planning solutions that result in minimising the need to build more sewage pumping stations and prefer less expensive and more operationally reliable gravity sewage systems. The need to ensure continuity of sewage collection and treatment, as well as optimisation of operating costs of sewage pumping stations requires a systemic approach, in which it is possible to carry out operation of the pumping station with no permanent on-site personnel and ensuring the reliability of power supply for pumps and pumping equipment, as well as ensuring continuity of operation and prevention of blockage. In practice, this means the need to maintain or cooperate with a team of qualified and adequately trained staff carrying out maintenance and repair of failures of pumping stations and automation and control systems as required by operation and maintenance documentation, health and safety regulations, and procedure specifications for pumping stations.

***
Piotr Dudek, Dariusz Dzida
Ograniczanie strat wody – doświadczenia praktyczne
Streszczenie: Artykuł zawiera opis problemu strat wody. Autorzy charakteryzują poszczególne składniki wielkości wody niesprzedanej: wycieki z nieszczelnych przewodów, niedokładności pomiarów zużycia wody, woda zużyta na płukanie, kradzieże wody. Głównym źródłem strat wody w systemach wodociągowych są nieszczelności przewodów. Autorzy opisują sposoby ograniczania tej wielkości poprzez opomiarowanie, systematyczną kontrolę sieci oraz szybkie usuwanie awarii.

ENG Abstract: This article contains a description of water losses problem. The authors describe the size of individual components of unsold water: leakages form pipes, inaccurate measurements of water consumption, water consumed for flushing and theft of water. The main source of water losses in water supply systems are the pipes leak. The authors describe experiences with reducing this size by metering, systematic control and fast network reparing.

***
Tadeusz Żaba, Anna Langer
Monitoring strat wody elementem ograniczenia kosztów działalności przedsiębiorstwa
W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie dużego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego bez sprawnie działającego systemu kontroli i monitoringu wszystkich istotnych elementów decydujących o sprawności i niezawodności dostawy wody i odbioru ścieków. Stosowane są różne rozwiązania w tym zakresie, natomiast łączy je wspólny cel, jakim jest zapewnienie możliwości ciągłego zaspokajania potrzeb mieszkańców oraz optymalizacja kosztów prowadzonej działalności.

ENG Abstract: Efficient and reliable work of a large water and savage company is impossible without a proper operational system of monitoring, checking and control of all relevant elements. Different solutions to these problems are applied but all of them have, the possibility of continuous providing for inhabitants' needs and optimizing the costs of the business, in view. One of the important elements in the reduction of maintenance costs of water distribution system is monitoring of losses and a wide range of activities aiming at decreasing them. The article shows the structure of the monitoring system of water supply in waterworks Krakow and its impact on reducing losses.

***
Tadeusz Żaba, Anna Langer
Monitoring strat wody elementem ograniczenia kosztów działalności przedsiębiorstwa
W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie dużego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego bez sprawnie działającego systemu kontroli i monitoringu wszystkich istotnych elementów decydujących o sprawności i niezawodności dostawy wody i odbioru ścieków. Stosowane są różne rozwiązania w tym zakresie, natomiast łączy je wspólny cel, jakim jest zapewnienie możliwości ciągłego zaspokajania potrzeb mieszkańców oraz optymalizacja kosztów prowadzonej działalności.

ENG Abstract: Efficient and reliable work of a large water and savage company is impossible without a proper operational system of monitoring, checking and control of all relevant elements. Different solutions to these problems are applied but all of them have, the possibility of continuous providing for inhabitants' needs and optimizing the costs of the business, in view. One of the important elements in the reduction of maintenance costs of water distribution system is monitoring of losses and a wide range of activities aiming at decreasing them. The article shows the structure of the monitoring system of water supply in waterworks Krakow and its impact on reducing losses.

***
Wanda Piąstka
Zabezpieczenie dostawy wody w warunkach bardzo zmiennych rozbiorów
Streszczenie: Jednym z obiektów systemu zaopatrzenia miasta Łodzi w wodę jest Przepompownia „Telefoniczna”, która pracuje w warunkach bardzo zróżnicowanych rozbiorów. Projektowana była pod potrzeby nigdy niewybudowanego osiedla mieszkaniowego, z planowanym pierwotnie wysokim budownictwem mieszkaniowym. Obecnie tłoczy wodę w dwie strefy ciśnień – do rozległej sieci wodociągowej osiedla z niskimi zabudowaniami i przyległymi do nich działkami ogrodniczymi. Pierwotnie pracowała w oparciu o układ hydroforowy i jako przewymiarowana generowała wysokie koszty eksploatacji. W 2011 roku przeprowadzono jej kompleksową modernizację, z zastosowaniem najnowszej generacji rozwiązań technicznych w układzie technologicznym i elektrycznym. W pompowni zainstalowanych jest w sumie 9 pomp, sterowanych automatycznie poprzez przetwornicę częstotliwości, co zapewniło ciągłą, o tych samych parametrach ciśnienia, dostawę wody do odbiorców, niezależnie od aktualnych rozbiorów w sieci. Obsługa pompowni ograniczona jest tylko do kilku godzin dziennie, ale obiekt jest non stop monitorowany i wizualizowany komputerowo w kilku miejscach nadzoru. Pracę urządzeń Przepompowni „Telefoniczna” charakteryzuje wysoki stopień niezawodności i niskie koszty eksploatacji. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w systemie zaopatrzenia miasta Łodzi w wodę.

ENG Abstract: The Telefoniczna Pumping Station is one of the facilities making up the water distribution system of the city of Łódź. The station is characterised by a highly non-uniform water demand. It was designed to supply water to the tall-building housing area which was never erected. Currently it pumps water into two separate pressure zones: a widespread water system of low-building housing district and neighbouring allotments. Originally the station’s system was based on hydrophore pumps and, as it was overdesigned, its operation costs were high. In 2011 it was modernised and latest technological solutions were implemented in its electrical and processing systems. There are nine pumps mounted in the station. These are controlled automatically by a frequency converter, which provides for a continuous supply of constant-pressure water, irrespective of the momentary demand. The station needs to be attended for only a couple hours daily, it is constantly monitored and computer visualisations are available at several supervision sites. All the devices of the Telefoniczna Pumping Station are highly reliable and inexpensive to run. Presently, it is one of the most modern installations of its kind in the water supply system of Łódź.

***
Targi AUTOMATICA 2012 przedstawiają bezpieczną współpracę człowieka z maszyną. Ręka w rękę z robotem
Monachium. Już od wielu lat nie można sobie wyobrazić przemysłu bez robotów. Ich zalety to: siła, prędkość, wytrzymałość. Ograniczenia: ze względów bezpieczeństwa naprawdę wykazać mogą się jedynie na odizolowanych stanowiskach pracy. Przyszłość: coraz więcej murów ochronnych zostanie zniesionych. Bezpieczeństwo, jakie zapewniają nowoczesne technologie, pozwala człowiekowi pracować ręka w rękę z robotem. Goście odwiedzający targi AUTOMATICA 2012 będą mogli poznać szerokie perspektywy i możliwości płynące z „bezpiecznej współpracy człowieka i robota”. Piąte Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki odbędą się w dniach od 22 do 25 maja 2012 r. na monachijskich terenach targowych Messe München.

***
Ryszard Klencz
MONITORING I STEROWANIE SIECIĄ WODOCIĄGOWĄ – 2012
IX Konferencja naukowo-techniczna „Monitoring i sterowanie siecią wodociągową 2012” to spotkanie ludzi nauki i praktyków z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego. Pozwoliło ono na dokonanie przeglądu nowoczesnych rozwiązań monitoringu, pomiarów i automatyki. Konferencję cyklicznie organizuje miesięcznik „Napędy i Sterowanie” przy współpracy Katedry Automatyki AGH, Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej, Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej. Patronat został objęty przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, MPWiK Kraków SA, Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o., ZWiK Sp. z o.o. Łódź, AQUA SA Bielsko-Biała, SIEMENS.

***
Targi przemysłowe easyFairs® w Krakowie
Szybkie zmiany technologiczne zachodzące w szeroko pojętej branży przemysłowej sprawiają, że niezbędnym narzędziem dla osób spragnionych aktualności z branży staje się forum wymiany opinii i czerpania wiedzy o najnowszych rozwiązaniach. Dlatego też tak potrzebne są spotkania branżowe, gdzie oferta wielu firm zebrana jest w jednym miejscu i czasie, zapewniając możliwość swobodnego porównania produktów oraz wybrania najbardziej właściwej oferty dostosowanej do potrzeb. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Firma easyFairs® dla wszystkich związanych z branżą przemysłową przygotowała imprezy targowe, które z pewnością pomogą zapoznać się z nowoczesnym sprzętem, wzbogacić wiedzę oraz rozważyć możliwość wdrożenia nowych produktów i usprawnień w Państwa firmie.

***
Technologiczne nowości, tysiące zwiedzających, liczne konferencje, warsztaty i spotkania branżowe
V Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań PNEUMATICON, będące odpowiedzią na oczekiwania branży hydraulicznej i pneumatycznej, odbyły się w tym roku w Targach Kielce równolegle z Targami Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz Targami Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia.

***
Poznań innowacjami stoi
W przemyśle liczą się nie tylko pomysły na rozwój, ale przede wszystkim innowacyjne rozwiązania technologiczne, maszyny i urządzenia, które pozwalają na ich realizację. A te znaleźć można podczas Targów ITM Polska w Poznaniu (29.05–1.06). Swoją ofertę rozwiązań dla biznesu zaprezentują jednostki badawcze, wyższe uczelnie, firmy i instytucje wspierające innowacje oraz transfer technologii do przemysłu.

***
AUTOMATICON 2012. Innowacje w automatyce
Marcowe spotkanie branży automatyki w warszawskim Centrum Expo XXI na 18-tej edycji Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów – AUTOMATICON 2012, to wydarzenie z zakresu automatyki, automatyzacji i technik pomiarowych. Największe w Polsce spotkanie automatyków, to odpowiednie miejsce do prezentacji nowych produktów, spotkań biznesowych z przedstawicielami firm.

***
Kacper Maćkowiak
Energetyczne technologie jutra na EXPOPOWER 2012
Najnowsze produkty i innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także liczne seminaria i warsztaty czekają na specjalistów z branży elektroenergetycznej, którzy zjadą w maju do Poznania, by wziąć udział w Międzynarodowych Targach Energetyki EXPOPOWER

Reklama