Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2010

Napędy i Sterowanie
numer 04/2010


Krzysztof Soboń
Nowe jednostki wielotłokowe firmy Bosch Rexroth o wysokim ciśnieniu pracy
Z początkiem 2014 r. wchodzą w życie nowe normy dotyczące maksymalnych wartości emisji spalin dla silników o zapłonie samoczynnym (Diesela) stosowanych m.in. w maszynach budowlanych, drogowych, żurawiach i w ciągnikach. Stanowią one dla producentów maszyn ogromne wyzwanie. Aby spełnić wymagania Tier IV Final, większość rozwiązań technicznych musi zostać od podstaw, na nowo opracowanych. Dlatego już teraz, w 2010 r. okaże się, dla kogo nowe, przyszłe normy są szansą, a dla kogo barierą nie do przejścia.

***
Nowoczesna technologia napędowa do zastosowań dźwigowych – Nord
Czasy, gdy dźwigi były prostymi urządzeniami do pod­noszenia, dawno minęły. Oczywiście nadal są używane do ładowania i rozładowywania, ale obecnie najważniejsza jest precyzja. W montowniach, fabrykach, magazynach oraz w budownictwie dźwigi powinny podnosić ładun­ki i umieszczać je dokładnie w wyznaczonym miejscu.

***
Precyzyjne wały przegubowe. Rozwiązania „szyte” na miarę – Radius-Radpol
Wybranie właściwego wału przegubowego wymaga uwzględnienia różnych czynników. Z uwagi na różnorodność możliwych zastosowań nie można wyznaczyć jednoznacznych, dokładnych zasad doboru. Poniższe wskazówki pokazują jednak, jakie parametry mają istotny wpływ na dobór odpowiedniego wału. Co należy zatem wziąć pod uwagę?

***
Andrzej Przytulski
110 lat układu napędowego Leonarda–Ilgnera
Na przełomie XIX i XX wieku napędy elektryczne zyskiwały coraz bardziej na znaczeniu. Wynalezione przez Michała Dolivo-Dobrowolskiego i opatentowane w 1888 r. indukcyjne silniki klatkowe dzięki prostocie budowy i dużej niezawodności znajdowały coraz szersze zastosowanie. Również maszyny prądu stałego nie zamierzały „ustąpić pola” silnikom prądu przemiennego. We wszystkich rodzajach tych nowych natenczas napędów występowały określone problemy, które były wyzwaniem dla ówczesnych konstruktorów i inżynierów.

***
Seria XCx 800 i XCx 400. Nowa generacja sterowników firmy Schleicher Electronic
Dzięki nowej generacji kontrolerów w sprawdzonej serii XCx, firma Schleicher Electronic rozszerza swoją ofertę o modułowy system zintegrowanych rozwiązań PLC i CNC. Serię sterowników XCx charakteryzuje szeroki zakres funkcji – zapewnia użytkownikowi możliwość ich wyboru, dopasowując się do indywidualnych wymagań. Firma Schleicher Electronic wprowadza na rynek nowy sterownik serii XCx 800, który cechuje wyposażenie uwzględniające potrzeby nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

***
Piotr Lato
Zelio Logic. Logiczna ścieżka uproszczeń
Od czasu pierwszego sterownika PLC sprzed 40 lat, Zelio Logic jako część Schneider Electric stanowi wciąż innowacyjne rozwiązania automatyki. Jednym z elementów rozwiązań dla prostych układów sterowania są przekaźniki programowalne Zelio Logic, które coraz częściej wypierają tradycyjne sposoby tworzenia połączeń elektrycznych.

***
Złote Wzrosty rozdane
Podczas uroczystej Gali, która odbyła się 3 marca 2010 roku w Pałacu Lubomirskich w Warszawie (siedzibie Business Center Club), przedstawiciele firm partnerskich odebrali z rąk Stefana Życzkowskiego, prezesa firmy ASTOR Sp. z o.o., certyfikaty partnerstwa i nagrody „Złoty Wzrost ASTOR”.

***
Lampy MACH LED firmy WALDMANN. Błyszczą możliwościami adaptacji
Oprawy oświetleniowe MACH LED to zmienność w nowym wymiarze, jest to szczególna rodzina opraw oświetleniowych, które można dostosowywać do indywidualnych oczekiwań i wymagań stawianych oświetleniu. Pod względem wzornictwa oprawy te wyróżniają się szlachetnością i czystością linii, ich cechy charakterystyczne to:

***
Krzysztof Sywula
Przekaźniki programowalne easy800 i panel dotykowy XV100 – czyli EasyNet w sterowaniu budynkiem – Eaton Electric
Połączenie przekaźnika z serii easy800, panelu dotykowego XV100 i dodatkowe dołączenie kolejnych aparatów easy800 do sieci easyNet pozwala realizować coraz ciekawsze aplikacje. Popularnym ostatnio zastosowaniem staje się rozproszone sterowanie oświetleniem w obiektach biurowych i użyteczności publicznej, gdzie cały budynek nadzorowany jest centralnie na panelu dotykowym.

***
IV Międzynarodowe Targi AUTOMATICA 2010. Marzec sprzyja rozmowom o automatyce
Międzynarodowe Targi AUTOMATICA, organizowane w cyklu dwuletnim w Monachium, to szerokie spektrum zagadnień dotyczące robotyki, automatyki, przemysłowego przetwarzania obrazu, a także techniki montażu. 24 marca w Warszawie, w hotelu Hilton odbyła się konferencja prasowa poświęcona Monachijskim Targom AUTOMATICA, które odbędą się w dniach 8–11 czerwca 2010 r.

***
Targi ELEKTROTECHNIKA 2010. Elektroinstalacje, energetyka, OZE i oświetlenie w trzech odsłonach
VIII Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego, Energetyki i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2010 oraz Wystawa Czystej Energii CENERG odbyły się w dniach 4–6 marca br. w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI.

***
Nowe perspektywy rozwoju – SIMLOGIC.
Miło nam jest poinformować Państwa, że firma SIMLOGIC. aktywnie rozwija zakres swoich działań przemysłowych oraz poszerza ofertę w zakresie usług specjalistycznych i dedykowanych. Jest to możliwe dzięki podpisaniu umowy o ścisłej współpracy z działem SC (Sensors and Communication – Pomiary procesowe i transmisja danych) firmy Siemens Sp. z o.o.

***
Michał Wilk
Nowości w ofercie PLC firmy ABB. Środowisko programistyczne Control Builder AC500 w wersji 1.3
Jednym z powodów pojawienia się w ofercie nowej wersji oprogramowania jest duża liczba nowości sprzętowych dla platformy AC500/S500, wprowadzonych przez ABB do oferty w 2009 r. Dodatkową motywacją do regularnego uaktualniania omawianego pakietu inżynierskiego są nieustannie rosnące wymagania klientów w zakresie oprogramowania. W artykule zaprezentowano nowe i przypomniano wcześniejsze cechy produktu.

***
Enkodery Fieldbus o zwiększonej rozdzielczości firmy Lika – Eldar
Systemy Fieldbus są często stosowane do połączenia układów pomiaru i kontroli w maszynach i urządzeniach przemysłowych. Pozwalają one na znaczną redukcję kosztów podczas planowania, a potem rozruchu i konserwacji. Bezproblemowa praca poszczególnych elementów jest gwarantowana przez międzynarodowe standardy protokołów.

***
Abus – lider w produkcji dźwignic halowych
Firma ABUS Kransysteme powstała w Niemczech w 1963 r. (niem. Kransysteme = systemy dźwignicowe). W 1964 r.rozpoczęto produkcję żurawi warsztatowych. W 1965 r. w Lantenbach, dzielnicy miasta Gummersbach niedaleko Kolonii powstała pierwsza hala produkcyjna należąca do firmy. ABUS zatrudniał wtedy 20 pracowników. Od początku istnienia firma miała silne tradycje rodzinne. Tradycje kojarzące się w świecie ze „starą dobrą” niemiecką, wysoką jakością wynikającą z bezpośredniej dbałości właścicieli o przedsiębiorstwo. W latach osiemdziesiątych przy produkcji urządzeń dźwignicowych pracowało 110 osób, a na początku lat dziewięćdziesiątych liczba ta sięgała już 550. ABUS realizował nieprzerwany plan ekspansji poza granice Niemiec: w 1992 r. otwarto przedstawicielstwo w Singapurze, a w 1997 r. w Szanghaju (Chiny).

***
Ochrona przed wiórami dla obrabiarek. Nowy samonośny prowadnik przewodów dla przesuwów do 50 metrów
Na długich drogach przesuwu w obrabiarkach, jeżeli prowadniki przewodów muszą być zastosowane w sposób ślizgowy, wióry metalowe stanowią duży problem. Dlatego konstruktorzy z firmy igus GmbH w Kolonii opracowali poziome podparcie górnego prowadnika o nazwie „Guidelok”. Nowe rozwiązanie prowadnika E-Chain jest przystosowane do długich przesuwów do 50 m bez podpory w środowisku, w którym występują wióry.

***
Paweł Szczepkowski
Paszportyzacja obiektów technicznych – KDM-automatyka
W każdej z firm wykorzystujących system komputerowy w obszarze zarządzania eksploatacją i ruchem pojawia się potrzeba zbierania informacji na różnych poziomach. Szczególnie widoczne jest to w firmach o geograficznie szerokim obszarze działania, takich jak spółki dystrybucyjne energii elektrycznej.

***
Komunikacja przemysłowa w systemach OEM. Anybus CompactCom – Elmark Automatyka
Oczywistym jest, że urządzenia pracujące w systemach rozproszonych muszą posiadać zaawansowaną zdolność komunikowania się. Paleta systemów sieciowych wspieranych przez wielkie korporacje branży przemysłowej jest jednak ogromna. Wymusza to na mniejszych producentach dostosowanie się do istniejących standardów. To powoduje, że – aby być konkurencyjnym – należy wyprodukować urządzenia w kilku różnych wersjach komunikacyjnych lub wprowadzić pewną modułowość polegającą na komplementacji urządzenia z kilku funkcjonalnych części, z których jedna będzie odpowiedzialna za komunikację. I tu z alternatywą przychodzi szwedzka firma HMS Industrial Networks, proponująca uniwersalne i co najważniejsze – zamienne moduły sieciowe do zabudowy.

***
Combiplast – nowa linia obudów aluminiowych w ofercie TME
Znaczącą częścią oferty handlowej firmy TME są obudowy do urządzeń elektronicznych. Wprowadzona niedawno do sprzedaży rodzina aluminiowych obudów Combiplast otwiera przed konstruktorami nowe możliwości, zapewniając między innymi doskonałą ochronę mechaniczną, dobre warunki chłodzenia i bezproblemowy montaż płytek drukowanych.

***
Przed rozliczeniem dotacji unijnej
Przedsiębiorcy, którym udało się skutecznie aplikować o środki unijne, stoją właśnie przed problemem rozliczenia się z zapisów w umowie o dotację. Dużo mówi się o zdobywaniu dotacji, gdzie ukoronowaniem wysiłków jest podpisanie umowy o dofinansowania, tymczasem umowa to dopiero połowa drogi. Zdaniem wielu fachowców od dotacji – rozliczanie jest bardziej pracochłonne od etapu aplikacji.

***
Marcin Krzewski
Moduły portów szeregowych z interfejsem USB – Elmark Automatyka
Współcześnie nie sposób sobie wyobrazić wymiany danych bez wykorzystania standardu USB. Telefony komórkowe, odtwarzacze MP3 oraz wiele innych urządzeń wyposażonych jest dzisiaj w złącze USB, a dzisiejsze komputery posiadają więcej niż jeden port tego typu.

***
Czujniki linkowe w medycynie – WObit
Tam, gdzie urządzenia samodzielnie się przemieszczają, używa się czujników do kontroli ruchu. Wyniki pomiarów służą do regulacji pozycji lub przyporządkowania wyników pomiarów, jak to ma miejsce np. w tomografii komputerowej. Czujniki linkowe drogi nadają się do wielu zastosowań w technice medycznej.

***
Marek Trajdos
Maszyna jaka jest, każdy widzi
Wejście Polski w obszar wspólnego, europejskiego rynku wiązało się ze znaczącymi zmianami prawnymi, które musieli zaakceptować zarówno krajowi producenci, jak i użytkownicy maszyn. Zmiany te, choć wprowadzone kilka lat temu, nadal stanowią w praktyce znaczny problem w skali gospodarki. Ma on naturę wielopłaszczyznową, od finansowej po szeroko pojętą kulturę techniczną. Lecz jedną z głównych trudności stanowi znaczna dynamika zmian, która jest trudna do zaakceptowania dla uczestników rynku. Na rysunku 1. przedstawiono w uproszczeniu najważniejsze fakty istotne dla producentów i użytkowników maszyn w Polsce.

***
Wyłączniki MICO – Murrelektronik
W obecnie działających systemach automatyki instalacje 24 V DC zabezpieczane są z użyciem standardowych mechanicznych wyłączników. Gdy jedna z gałęzi jest przeciążona, wtedy zwykle dochodzi do gwałtownego spadku napięcia oraz wystąpienia dodatkowych szkodliwych dla instalacji efektów. Plątanina kabli jest szczególnie narażona na zagrożenie pożarem.

***
Łukasz Wiatrzyk
Wybrane aspekty europejskiego podejścia do bezpieczeństwa i higieny pracy – Schmersal-Polska
O ile bezpieczeństwo i higiena pracy są generalnie (podobnie jak stosowanie wyposażenia roboczego podczas pracy) powiązane z celami polityki społecznej każdego kraju na świecie, podejście europejskie* cechują pewne istotne różnice. Europejskie podejście jest dobrze znane i wysoko cenione jako jeden z najskuteczniejszych i najefektywniejszych systemów ochrony ludzi przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami występującymi podczas pracy. W konsekwencji liczba wypadków przy pracy w Europie w ciągu ostatnich lat nieustannie spada, np. w Niemczech o ponad 50% w ciągu ostatnich 10 lat.

***
Bezpieczeństwo w automatyce. Safety@Festo
Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich maszyn i instalacji, które muszą spełniać odpowiednie standardy lub wytyczne Unii Europejskiej. Od dawna inżynieria bezpieczeństwa jest ważnym zagadnieniem w odniesieniu do sterowania prasami i do aplikacji dla przemysłu samochodowego. Bezpieczeństwo maszyn wymaga stosowania bezpiecznych układów sterowania.

***
Bezpieczniki ultraszybkie – SIBA Polska
Bezpieczniki o charakterystyce bardzo szybkiej (ultraszybkiej) – aR lub gR – przeznaczone są do ochrony elementów półprzewodnikowych, tj. diod i tyrystorów. Charakteryzują się wysoką zwarciową zdolnością wyłączania, silnym ograniczaniem prądów zwarciowych i małymi całkami Joule’a wyłączania (I2t wyłączania).

***
Zdzisław Dyduch
Zagrożenia wybuchem pyłów w świetle dyrektyw Unii Europejskiej
W artykule podjęto próbę opisu zasad oceny zagrożenia wybuchem pyłu, zdefiniowanych w dyrektywach 1999/92/WE i 94/9/WE, a także metod realizacji tych zasad opisanych w odpowiednich normach europejskich. Przedstawiono specyficzne własności pyłów i obłoków pyłów odróżniające je od mieszanin gazów i par cieczy palnych z powietrzem. Omówiono parametry określające skłonność pyłów do zapalenia i skutki wybuchu. Z powodu szczególnych własności, jakimi charakteryzują się pyły i ich mieszaniny z powietrzem, zasadniczą treść artykułu poprzedzono kilkoma uwagami na ten temat.

***
Maciej M. Spychalski, Wojciech L. Spychalski, Krzysztof J. Kurzydłowski
Zapewnienie bezpieczeństwa instalacji przemysłowych z wykorzystaniem metod badań nieniszczących
W celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji instalacji przemysłowych konieczne jest diagnozowanie stanu technicznego na każdym etapie ich „życia”, zarówno w trakcie produkcji, jak i eksploatacji. Badania na etapie produkcji pozwalają na wykrycie wad materiałowych w elementach instalacji przed ich montażem, zmniejszając w ten sposób ewentualne koszty wymiany wadliwych elementów podczas uruchamiania instalacji lub już w okresie jej eksploatacji. Na tym etapie wytwarzania badania te można prowadzić zarówno metodami niszczącymi na próbkach materiału wykorzystywanego do produkcji, jak i metodami nieniszczącymi na gotowych elementach instalacji.

***
Marek Polak
Wpływ wentylacji na ocenę zagrożenia wybuchem akumulatorni
W artykule przybliżono sprawy związane z bezpieczeństwem eksploatacji akumulatorni z akumulatorami kwasowo-ołowianymi i co za tym idzie – zagrożenia powodowane przez emitowany podczas ładowania i pracy awaryjnej akumulatorów wodór. W opracowaniu autor dzieli się z czytelnikami wynikami analizy zagrożeń wykonanej w sześciu akumulatorniach na terenie jednego z zakładów przemysłowych, w którym sprawy bezpieczeństwa wydawać by się mogło postawiono na dość wysokim poziomie.

***
Ryszard J. Katulski, Jacek Stefański, Jarosław Sadowski, Sławomir J. Ambrozia
Globalny system monitoringu ładunków kontenerowych
Transport kontenerowy rozwija się bardzo dynamicznie od początku swojego istnienia, czyli od drugiej połowy lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Obecnie ponad 90% światowego handlu ładunkami drobnymi odbywa się przy wykorzystaniu kontenerów, co przy wszystkich zaletach tego rodzaju transportu – niesie ze sobą wiele zagrożeń. Związane jest to z faktem, iż podczas transportu kontenera, jego zawartość pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Z tego względu literatura fachowa określa kontener mianem konia trojańskiego XXI wieku i porusza wciąż aktualny problem monitorowania ładunków kontenerowych podczas ich transportu.

***
Ryszard Gałąź
Problemy bezpieczeństwa układów hydraulicznych
Zaprojektowany produkt (maszyna, narzędzie itp.) powinien przede wszystkim dobrze spełniać funkcje, do jakich jest przeznaczony. Musi być przy tym bezpieczny w użytkowaniu (określają to przepisy prawa i uzupełniająco normy). Wymagania bezpieczeństwa stawiane projektowanemu produktowi znajdują się w dwóch dokumentach: w dyrektywie jako wymagania zasadnicze [21.2] i rozporządzeniu ministra gospodarki wprowadzające do prawa krajowego przepisy dyrektywy maszynowej 2006/42/WE [2.2, 2.3].

***
Urządzenie do pielęgnacji oleju transformatorowego typu TCU. TransformerCare Unit gwarancją żywotności i niezawodności pracy transformatorów
Transformator, jako urządzenie strategiczne każdej elektrowni, huty, odlewni albo innych dużych zakładów będących odbiorcami energii elektrycznej, wymaga sporych nakładów i pracy, celem utrzymania go w należytym stanie technicznym. Niebagatelne kwoty pieniędzy, jakie należy przeznaczyć na kupno nowej jednostki, a później na jej utrzymanie oraz eksploatację, powodują, że przeprowadza się liczne prace badawcze, które mają na celu zdiagnozowanie najczęściej występujących usterek.

***
Grzegorz Wiciak, Włodzimierz Ogulewicz, Daniel Węcel, Henryk Łukowicz
Rozwój i badania ogniw paliwowych na potrzeby techniki i energetyki
W Polsce podjęto działania zmierzające do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki w obszarze produkcji i wykorzystania wodoru w energetyce. Jednym z podjętych działań jest komercjalizacja i praktyczne zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych na potrzeby polskiej i europejskiej gospodarki.

***
Sylwester Robak
Farmy wiatrowe – wybrane aspekty
W dziedzinie energetyki wiatrowej obserwuje się tendencję do koncentracji wielu jednostek wytwórczych i przyłączania ich razem do sieci. Osiągane w ten sposób moce całej farmy wiatrowej (FW) mogą przekraczać setki MW. Duża atrakcyjność ekonomiczna w obszarze energetyki odnawialnej powoduje obecnie lawinowy przyrost projektów związanych z budową farm wiatrowych w Polsce.

***
Daniel Węcel, Włodzimierz Ogulewicz, Grzegorz Wiciak, Henryk Łukowicz
Badania ogniwa paliwowego PEMFC w układzie z ogniwem fotowoltaicznym i generatorem wodoru
Coraz większe znaczenie odgrywają odnawialne źródła energii, m.in. energia promieniowania słonecznego i energia wiatru. Niestety są to źródła, w których nie da się przewidzieć ilości energii, jaką możemy pozyskać w dłuższym okresie czasu. Dla zaspokojenia potrzeb odbiorców konieczne jest magazynowanie energii w innej postaci, np.: ciepła, energii chemicznej akumulatorów, wodoru jako paliwa.

***
Włodzimierz Ogulewicz, Grzegorz Wiciak
Ogniwa paliwowe PEMFC chłodzone cieczą – koncepcja wykorzystania ciepła odpadowego
W instalacji stanowiska badawczego ogniwa paliwowego PEMFC zbudowanej w Instytucie Maszyn i Urządzeń Energetycznych w ramach projektu badawczo-rozwojowego zastosowano stosy ogniw paliwowych chłodzonego cieczą. Praktyczna realizacja koncepcji stanowiska badawczego zespołu ogniwo fotowoltaiczne–generator wodoru–ogniwo paliwowe PEMFC wymaga dodatkowo rozwiązania zagadnień związanych z wykorzystaniem ciepła wytwarzanego przez obciążone ogniwo paliwowe.

***
Innowacje i tradycje Targów AUTOMATICON®2010
Automatyka jest wszechobecna jak azot w atmosferze. Występuje wszędzie – w pralkach, komputerach, bankomatach czy telefonach komórkowych. Zautomatyzowane przedmioty użytku codziennego dowodzą, że nie sposób nie patrzeć na automatykę jak na coś wszechobecnego, rozwijającego się w sposób szybki i dynamiczny. Potrzeba dużej wyobraźni, żeby uzmysłowić sobie zakres i siłę oddziaływania tej gałęzi przemysłu.

***
Monika Gomółka
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań PNEUMATICON oraz Targi Energetyki ENEX. Energetyka i pneumatyka w jednym miejscu
Na początku lutego br. kieleckie centrum wystawiennicze odwiedziło ponad 6 000 specjalistów z branży energetyki, hydrauliki, napędów i pneumatyki. Równolegle z Międzynarodowymi Targami Energetyki ENEX, po raz trzeci zorganizowane zostały Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań – PNEUMATICON, a także XI Targi Ekologiczne, Komunalne, Surowców Wtórnych, Utylizacji i Recyklingu EKOTECH, podczas których blisko 250 wystawców z całego świata zaprezentowało swoje produkty i usługi.

Reklama