Archiwum - numer 12/2003
Prowadnice szynowo-kulkowe Rexroth dla maksymalnej prędkości do 10 m/sProwadnice szynowe kulkowe Rexroth, sprzedawane do roku 2001 pod marką Star, są w ten sposób zaprojektowane, aby móc osiągać prędkości do 10 m/s i przyspieszenia do 500 m/s2. Decydujące dla tych nadzwyczajnych parametrów dynamicznych są geometria, jak również wybór odpowiedniego tworzywa do produkcji elementów prowadzących i nawracających kulki w wózku tocznym. Same wózki toczne z kulkami stalowymi są zaprojektowane do maksymalnej prędkości 5 m/s. Dla ekstremalnych zastosowań, przy których wymagana jest prędkość 10 m/s, jako element toczny stosowane są kulki ceramiczne. Dzięki znacząco mniejszym masom, w porównaniu do stalowych, siły odśrodkowe redukują się, a więc również obciążenia działające na element zawracający kulki w wózku tocznym są mniejsze.
***
Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Przekładnie ślimakowe serii "W"
Przekładnie ślimakowe serii "W" BONFIGLIOLI stosowane są w przypadkach, gdy zależy na dużej liczbie przełożenia i znacznej równomierności przenoszenia ruchu przy zachowaniu możliwie największej cichobieżności. Przekładnie serii "W" zastępują dotychczas produkowane przekładnie ślimakowe serii "VF" [1], przy czym są z nimi w pełni wymienialne. Przekładnie ślimakowe "W-EP" z korpusem pokrytym specjalną warstwą tworzywa epoksydowego, elementami przekładni wykonanymi ze stali kwasoodpornej oraz specjalnymi uszczelnieniami, zalecane są w przemyśle spożywczym.
***
Wojciech Kubak, Krzysztof Kania
Rozwój serii przemienników częstotliwości Vacon NX
Fińska firma VACON Oyj, producent przemienników częstotliwości niskiego napięcia, dostrzegając zapotrzebowanie rynku na przemiennik częstotliwości o zwartej konstrukcji, opracowała i wprowadziła do sprzedaży ponad trzy lata temu serię przemienników częstotliwości Vacon NX.
***
Jacek Barszcz
Sterowniki B&R bliżej technologii komputerowej
Współczesny rozwój technologii przemysłowej, jak i coraz wyższe wymagania, stawiane przez użytkowników końcowych, wymuszają zastosowanie w systemach sterowania rozwiązań wykraczających poza dotychczasowe standardy. Obok coraz wyższych prędkości obliczeniowych dobrze widziane jest, by system umożliwiał wykonanie dowolnego zadania sterowania (standardowe regulacje, wizualizacja czy zarządzanie zespołami napędowymi od prostego pozycjonowania po systemy CNC), przy zachowaniu ogólnie znanej i dostępnej technologii komunikacji Internet/Intranet z implementacją Web Serwer włącznie.
***
Michał Hennig
Rapid Link - zdecentralizowany system automatyki dla układów transportowych
W poprzednim miesiącu została przedstawiona koncepcja budowy systemu oferowanego przez firmę Moeller pod nazwą Rapid Link. Niniejsza część zawiera opis poszczególnych elementów systemu, które poprzednio zostały jedynie wymienione. Sześć rodzajów elementów wchodzi w skład systemu Rapid Link. Uzupełnieniem jest szeroka gama akcesoriów, przewody oraz narzędzia, które służą do budowy kompletnego układu.
***
Mieczysław Briger, Andrzej Waliszewski
Przemienniki częstotliwości w suwnicach i żurawiach
APATOR CONTROL Sp. z o.o. to uznany na rynku producent aplikacji przemienników częstotliwości, softstartów oraz napędów prądu stałego. Firma projektuje i wykonuje systemy sterowania zgodnie z potrzebami klientów, wykorzystując najnowsze dostępne rozwiązania techniczne.
***
Marcin Witkowski
Czteroosiowa karta LMKPCI-4P - ekonomiczne i łatwe rozwiązanie problemu pozycjonowania i sterowania wieloosiowego
Karta rozszerzenia do PC pracująca na magistrali PCI - LMKPCI-4P jest zaawansowanym, czteroosiowym sterownikiem służącym do kontroli silników krokowych lub serwonapędów sterowanych impulsowo. Jest ona doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zależnego lub niezależnego sterowania do czterech osi. Może ona służyć za podstawę do budowy obrabiarek sterowanych numerycznie, robotów przemysłowych itp.
***
Zbigniew Szulc, Jerzy Przybylski
Zastosowanie przekształtników energoelektronicznych średniego napięcia do układów napędowych potrzeb własnych elektrowni z blokami energetycznymi 200 MW
Układy napędowe dla potrzeb własnych elektrowni z blokami energetycznymi 200 MW w większości oparte są o silniki indukcyjne klatkowe średniego napięcia 6 kV. Moce znamionowe tych silników wynoszą od kilkuset kW do 3150 kW. Napędzane maszyny robocze to wentylatory (powietrzne do kotła, spalin, młynowy), pompy (kondensatu, chłodząca, zasilająca), młyny węglowe. Maszyny te regulują procesy technologiczne poprzez zmianę parametrów czynników tłoczonych sprężanych lub mielonych. Parametry, które najczęściej są zmieniane, to ciśnienie (wysokość podnoszenia, spiętrzenie) lub natężenie przepływu (przepływ, wydajność). Najczęściej dotychczas zmianę tych parametrów uzyskuje się poprzez aparaty kierownicze, zmianę kąta łopatek wirnika, przesłony (wentylatory) lub dławienie zasuwami (pompy). Do najbardziej ekonomicznych metod zmian ciśnienia i wydajności należy regulacja prędkością obrotową wymienionych wyżej maszyn roboczych. Z tych względów do pomp wody zasilającej kocioł (silniki napędowe o mocy 3150 kW i napięciu 6 kV) stosuje się sprzęgło hydrokinetyczne. Pozwala ono regulować prędkość obrotową pompy wody zasilającej, ale występują w nim duże straty mocy, tym większe, im większy jest zakres regulacji.
***
Grzegorz Purzycki
Wskaźnik OEE, czyli jak w ciągu kilku miesięcy znacząco zwiększyć efektywność produkcji
Redukcja kosztów o przysłowiową złotówkę przynosi firmie większy zysk, niż wzrost sprzedaży o tę samą kwotę. Poprzez optymalne wykorzystanie zasobów produkcyjnych firmy produkcyjne zwiększają zyski płynące z każdej zainwestowanej kwoty. Aby podnieść efektywność procesu produkcyjnego, potrzebne są wszechstronne, wiarygodne i sprawdzone dane na temat aktualnej wydajności linii produkcyjnych. Choć pomiarów wydajności dokonuje się w wielu przedsiębiorstwach, to jednak bardzo często nie uwzględnia się w nich przestojów maszyn powodujących obniżenie wydajności i nie analizuje przyczyn tychże przestojów. Dodatkowo zagadnienie komplikuje się, gdy przeprowadzana analiza dotyczy różnych pomiarów liczbowych oraz danych post factum.
***
Wojciech Wąsik
Redundancja w systemie CitectSCADA® V5.5
30-letnie doświadczenie australijskiej firmy Citect w zakresie oprogramowania do wizualizacji procesów przemysłowych gwarantuje wysoką wydajność, stabilność i niezawodność systemu CitectSCADA. Dokładnie 30 lat temu australijska firma Citect wprowadziła na rynek swój pierwszy system do wizualizacji procesów przemysłowych typu SCADA. Dzisiaj, opierając się na wielo-letnim doświadczeniu, udostępnia nam nowoczesne rozwiązania w zakresie oprogramowania do wizualizacji, jak również zarządzania informacją w procesach przemysłowych.
***
Sterowniki PLC firmy Beckhoff - rozwiązanie dla każdego typu instalacji
Sterowniki PLC wraz z modułami wejść/wyjść stanowią pod-stawowy trzon oferty handlowej firmy Beckhoff w zakresie systemów automatyki. Ze względu na ogromne zainteresowanie tymi urządzeniami Beckhoff wprowadza na rynek coraz to nowsze serie urządzeń, które w jeszcze szerszym zakresie spełniają wymagania klientów. Aby sprostać wysokiemu poziomowi zaawansowania technologicznego współczesnych instalacji, firma Beckhoff ukierunkowała swoje działania przede wszystkim na dostarczanie innowacyjnych rozwiązań przy zachowaniu konkurencyjnych cen oraz wysokiej jakości i niezawodności produkowanych urządzeń.
***
Maciej Bernatt
Remontować czy wymieniać stare silniki elektryczne średniej i dużej mocy?
Silnik elektryczny indukcyjny należy uznać za wyrób tani: koszt zakupu nowego silnika klatkowego równoważy się z kosztem kilkunastomiesięcznej eksploatacji. Silniki elektryczne starzeją i zużywają się z reguły szybciej niż napędzane nimi urządzenia mechaniczne. W rozwiniętych krajach Europy przeciętny okres eksploatacji silników indukcyjnych klatkowych o mocy powyżej 250 kW wynosi nie więcej niż 20 lat. W tym okresie silnik bywa jeden lub dwa razy przezwajany, natomiast eksploatacja silników starszych niż 20-letnie uważana jest za technicznie i ekonomiczne nieracjonalną. Spodziewany okres dalszej bezawaryjnej pracy dwudziesto-letniego silnika jest kilkakrotnie mniejszy niż silnika nowego.
***
Anna Nozdryn-Płotnicka
Wy możecie zmieniać świat, a my postaramy się w tym pomóc
Próba udowadniania, że Internet i automatyka są dziedzinami, bez których dzisiejszy świat nie może się obyć, są równe próbie przekonywania, że Ziemia kręci się wokół Słońca. Niczym odkrywczym także nie jest teza, że informacja jest jednym z najważniejszych narzędzi. Do czego więc zmierzam? Powiedzenie, że od przybytku głowa nie boli, zdecydowanie mija się z prawdą w odniesieniu do tysięcy informacji, którymi jesteśmy każdego dnia bombardowani. Czy jest ktoś, kto wszedłszy do Internetu w poszukiwaniu niezbędnych mu wiadomości, nie zdenerwuje się, będąc zmuszony do "przekopywania się" przez gąszcz notek, tytułów, linków...? Co jest takie denerwujące? Marnowanie czasu na klikanie na kolejne linki itp.
***
Adam Modzelewski
OSIconcept Telemecanique: Oferta proSta w wyniku Innowacji
Detekcja jest istotną funkcją układów automatyki, jej "zmysłem percepcji". Schneider Electric prezentuje w niniejszym artykule nową ideę, której zadaniem jest optymalne uproszczenie doboru aplikacyjnego, magazynowania, instalacji, nastawy oraz użytkowania.
***
Pół wieku na rynku automatyki
Największy polski producent aparatury pomiarowo-regulacyjnej, LUMEL SA, obchodził w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Wydarzenie to zapoczątkowała w maju br. rocznicowa konferencja pod hasłem "Polska myśl techniczna - europejska klasa" zorganizowana z okazji półwiecza istnienia LUMEL-u na rynku automatyki. Traktowała o historii oraz obecnych osiągnięciach zakładu. Podsumowaniem jubileuszy był natomiast uroczysty koncert w Filharmonii Zielono górskiej, który odbył się w sobotę, 8 listopada br.
***
Artur Hisz, Tomasz Grzegocki
Systemy kontroli towarów paczkowanych
Przyłączenie Polski do struktur europejskich wymaga dostosowania się wytwórców do licznych uregulowań i wymogów obowiązujących w przemyśle. Jednym z nich jest nowa ustawa o towarach paczkowanych z dnia 6 września 2001 roku, obowiązująca w ograniczonym zakresie od początku 2003 roku, zaś w pełni - z dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej. Ustawa nakłada na producentów towarów paczkowanych i butelkowanych obowiązek usystematyzowanej kontroli procesu pakowania, wprowadza jednolity, ściśle określony system oznaczeń obowiązujący na terenie UE.
***
System zasilania z ochroną przed zabrudzeniem i wiórami
Do zalet serii systemów zasilania E6 firmy igus należy zaliczyć niezwykle spokojną, charakteryzującą się znikomymi wibracjami, pracę prowadnika, modułową konstrukcję oraz solidność. Teraz, obok niezwykle atrakcyjnego wzornictwa, pojawił się jeszcze jeden istotny argument, przemawiający za nabyciem tego produktu: ochrona przed drobnymi zabrudzeniami, wiórami i odpryskami.
***
Przewód Profibus ze zintegrowanymi żyłami zasilającymi
Chainflex CF11 Profibus ze zintegrowanymi żyłami zasilającymi to nazwa prezentowanego obecnie przez firmę igus kolejnego przewodu specjalnego do ruchomych systemów zasilających.
***
Elektryczne złącza obrotowe VAHLE
Elektryczne Złącza Obrotowe (zwane też czasem "centralnymi zbieraczami prądu") służą do przekazywania energii elektrycznej pomiędzy stacjonarnymi, a obracającymi się częściami maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je w dźwigach, obrotnicach, maszynach wirujących, wieżach wiertniczych, obrotowych stołach badawczych i probierczych, obrotowych panelach reklamowych, zwijakach kablowych i wielu innych zastosowaniach. EZO zdolne są do przenoszenia prądów od pojedynczych miliamperów do kilku tysięcy amperów, przy czym liczba biegunów jest ograniczona praktycznie jedynie ilością dostępnego miejsca.
***
NI-DAQ 7 - nowa generacja szybkich sterowników
National Instruments zaprezentowało dzisiaj NI-DAQ 7, następnej generacji sterownik wiodących w przemyśle programowych przyrządów akwizycji danych. Z NI-DAQ 7 oraz LabVIEW 7 Express inżynierowie mogą przeprowadzać równoległe operacje od 100 do 1000 razy szybciej niż w poprzednich wersjach sterowników oraz wykonywać pomiary z niespotykaną łatwością za pomocą automatycznie generującego kod DAQ Assistant (asystenta akwizycji danych).
***
LabWindows/CVI 7.0
National Instruments 14 sierpnia 2003 r. zaprezentował NI LabWindows/CVI 7.0, najważniejsze wydanie w 15-letniej historii wypróbowanego środowiska programowania ANSI C dla stanowisk testowych i pomiarowych. LabWindows/CVI 7.0 oferuje w pełni zintegrowane środowisko pracy, asystenta konfiguracji sprzętu generującego odpowiedni kod oraz przeprojektowany interfejs akwizycji danych, co powoduje radykalne przyspieszenie tworzenia aplikacji, zapewniając przy tym elastyczność, wydajność oraz stabilność oprogramowania tworzonego w ANSI C.
***
Naciskowe urządzenia bezpieczeństwa w systemach automatyki
Szybkie przeobrażenia zachodzące w świecie techniki, pojawianie się z dnia na dzień nowych technologii oraz coraz nowszych maszyn i urządzeń, pociągają za sobą coraz większe zagrożenia dla życia i zdrowia osób pracujących przy ich obsłudze oraz osób postronnych, które mogą znaleźć się w ich pobliżu.
***
SEW-EURODRIVE - technika przyszłości
Nowoczesne urządzenia napędowe wykonane z iście niemiecką precyzją, strategia produkcji nastawiona na jakościowy sukces oraz serwis i logistyka przygotowana pod klienta - to główne, choć z pewnością nie jedyne zasady, którymi kieruje się znana na świecie firma SEW-EURODRIVE GmbH & Co. KG.
***
Monika Firla
Uczestniczyliśmy w "GE FANUC TOUR 2003"
Seminaria "GE FANUC TOUR 2003" cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Do udziału w nich zgłosiło się blisko 550 osób z całej Polski. Odbywały się kolejno: w Hotelu "Renusz" w Gdańsku-Sobieszewie (15.10 ), w "Pałacu Sczanieckich" w Wąsowie koło Poznania (16.10), w Pałacu w Jabłonnie nieopodal Warszawy (17.10), w Hotelu "Noma-Residence" w Promnicach koło Tychów (21.10) oraz w Centrum Hotelowo-Konferencyjnym "Witek" w Modlnicy koło Krakowa (22.10).
***
Marcin Legutek
Oprogramowanie wizualizacyjne (SCADA) Wonderware InTouch - cz. II
Ożywianie grafiki - Po utworzeniu obiektu lub elementu graficznego może on zostać ożywiony przez przypisanie mu połączeń animacyjnych. Połączenia animacyjne powodują zmianę wyglądu obiektu odzwierciedlającą zmiany wartości zmiennej. Na przykład pompa może mieć kolor czerwony, gdy jest wyłączona, a zielony podczas pracy. Pompa jako obiekt może pełnić również rolę wyłącznika przyciskowego, który umożliwia jej wyłączanie i włączanie z poziomu ekranu. Ten oraz wiele innych efektów animacyjnych można uzyskać, definiując odpowiednie połączenia animacyjne dla wybranego elementu lub obiektu. Niektóre połączenia animacyjne umożliwiają wykorzystanie (poza samymi zmiennymi) wyrażeń logicznych do obliczania wartości zmiennych, uaktywniania lub wyłączania innych połączeń animacyjnych itp. […]
***
Ewa Majewska
POLEKO 2003 - Ochrona środowiska w Unii Europejskiej - korzyści i wyzwania dla Polski
Piętnasta edycja Targów "Poleko" stanowiła platformę spotkań organizacji i instytucji wyspecjalizowanych w różnych działaniach na rzecz ochrony środowiska, firm oferujących nowoczesne technologie i urządzenia oraz ich odbiorców. W ramach prezentacji targowej wydzielono salony: Czystej Energii, Recyklingu oraz ekspozycje Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.
***
Dariusz Mokry
Jubileuszowy INTERWELDING
W dniach 21-23 października na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich odbyły się X Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Spawalnictwa INTERWELDING. W ekspozycji wzięło udział ponad 150 wystawców z branży spawalniczej z 16 krajów świata, m.in. z Austrii, Belgii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Japonii i USA.
***
ELEKTRO-ENERGY 2003
VIII Targi Elektrotechniki, Elektroniki i Elektroenergetyki ELEKTRO-ENERGY 2003 odbyły się w obiektach Centrum Targowego "Chemobudowa - Kraków" SA, w dniach 19-21 listopada br. Imprezie od kilku lat towarzyszy seminarium: "Jakość i użytkowanie energii elektrycznej". W tegorocznej edycji tematami bloków seminaryjnych były: "Energia odnawialna - wykorzystanie biomasy" oraz "Niezawodność zasilania urządzeń lektrycznych"