Archiwum - numer 11/2007
Willi BökePółprzewodnikowe aparaty łączeniowe. Półprzewodniki łączą znacznie częściej
Znów rośnie różnorodność możliwych rozwiązań napędu dla konstruktorów maszyn i urządzeń. Powód: nowe półprzewodnikowe aparaty łączeniowe odznaczają się lepszą dyspozycyjnością i wymagają mniej nakładów na konserwację. Napędy z większą częstością załączania pracują teraz lepiej niż kiedykolwiek. W 2003 r. wprowadzone zostały na rynek jednofazowe półprzewodnikowe aparaty łączeniowe do obciążeń omowych i indukcyjnych. Od 2006 r. są one również dostępne jako aparaty trójfazowe do odbiorników omowych, jak np. elementy grzewcze pracujące w układach prądu trójfazowego.
***
Melanie Gill, Thomas Hund
Kompaktowe moduły tyrystorowe dla układów łagodnego rozruchu. Łagodny rozruch przez całe „życie”
W układach łagodnego rozruchu półprzewodniki podlegają ekstremalnym wahaniom temperatury i dlatego muszą być bardzo niezawodne, jeśli chodzi o zmiany obciążeń. Na podstawie zaprojektowanych specjalnie do takich zastosowań modułów tyrystorowych dostępne są na rynku bardzo kompaktowe, stosunkowo niedrogie i niezawodne przyrządy. Dział firmy Siemens Automation & Drives (A&D) wybrał producenta półprzewodników mocy, firmę Semikron, aby zaprojektowała dla jego nowej generacji układów łagodnego rozruchu Sirius odpowiednie moduły tyrystorowe.
***
Tobiasz Witor
Komponenty napędu zdecentralizowanego z Lenze to znakomita funkcjonalność zapewniająca pełne wykorzystanie zdecentralizowanych koncepcji!
Według opinii wytwórców, poddostawców i organizacji branżowych trend w kierunku decentralizacji inżynierii mechanicznej i systemowej nie słabnie. Podstawą tego trendu są zalety zdecentralizowanych architektur, szczególnie dla systemów, które są wzajemnie od siebie odseparowane. Dotyczy to również pojedynczych napędów,takich do pomp i wentylatorów.Każdy kolejny etap działalności zakładów mechanicznych i firm dostarczających system, począwszy od projektu, poprzez zbudowanie i uruchomienie gotowego systemu, można zoptymalizować, wykorzystując wszystkie te zalety.
***
Poszerzona oferta typoszeregu reduktorów i motoreduktorów firmy BEFARED SA
Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED SA blisko dziesięć lat temu zaoferowała nowy typoszereg „H” reduktorów i motoreduktorów. Obecnie typoszereg „H” jest już sprawdzony jako uniwersalny, bezawaryjny napęd, dobrze oceniany przez klientów. Projekt typoszeregu „H” został w całości opracowany w systemie CAD wspartym szeregiem programów obliczeniowych, bazujących na wynikach kompleksowych badań prowadzonych w sposób ciągły na własnych stanowiskach badawczych. Typoszereg „H” obejmuje obecnie dwanaście podstawowych wielkości reduktorów i motoreduktorów (100, 125, 140, 160, 180, 200, 225, 250, 280, 315, 355, 400).
***
Nowości w technice napędów. Simmerring® – oryginał z przyszłością
Simmerring® PTS – Poly Tech Seal. Pierścienie uszczelniające wał to sprawdzone elementy maszyn, które przez wiele tysięcy godzin pracy warunkują szczelność przepustów obrotowych. Ponieważ wymagania techniczne odnośnie pierścieni uszczelniających wał ciągle rosną, inżynierowie Simrita projektują nowe, które je spełniają. Nowe syntetyczne, wysoko domieszkowane smary lub również materiały słabo smarujące mogą znacznie wpływać na szczelność uszczelnień elastomerowych, szczególnie gdy równocześnie od danych urządzeń wymaga się większej mocy i sprawności.
***
IT w Przemyśle GigaCon 2007
2 października br. w Hotelu Qubus Prestige odbyła się konferencja: IT w Przemyśle GigaCon 2007. To pierwsze wydarzenie z cyklu GigaCon – skierowane do przedstawicieli branży przemysłowej – poświęcone było najnowszym rozwiązaniom informatycznym oraz technologiom dla przedsiębiorstw produkcyjnych.
***
Nowa fabryka NORD w Nowej Soli
Firma NORD Napędy Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. działa w Nowej Soli od ponad roku, ale oficjalne otwarcie z udziałem właścicieli i zaproszonych gości odbyło się 28 września br. Wśród gości honorowych znaleźli się założyciele firmy Gustaw A. Küchenmeister i Günter Schlicht, przedstawiciele władz miasta oraz liczne grono klientów. Nowy zakład, którego budowa trwała 2 lata, należy teraz do najnowocześniejszych fabryk koncernu. Uroczystość odbyła się w hali produkcyjnej, przy pracujących maszynach i przy obsługujących je pracownikach. Gustaw A. Küchenmeister i Günter Schlicht przecięciem wstęgi dokonali oficjalnego otwarcia zakładu.
***
Falowniki skalarne X200 firmy Hitachi
Niespełna trzy lata od momentu wprowadzenia na rynek kompaktowych przemienników częstotliwości serii L200 i SJ200 koncern Hitachi przedstawia nowy produkt należący do tego segmentu: serię falowników skalarnych X200. Zamierzeniem konstruktorów było stworzenie falownika posiadającego wszystkie sprawdzone i uznane przez użytkowników cechy swojego poprzednika serii L200. Klienci podkreślali do tej pory takie zalety, jak: niezawodność, uniwersalność zastosowań, dobra relacja ceny w stosunku do jakości produktu. Wszystko to musiało w naturalny sposób znaleźć się w nowym urządzeniu.
***
„Nowoczesne standardy komponentów pneumatycznych”
Od 50 lat Festo kreuje trendy w dziedzinie napędów oraz sterowań pneumatycznych. W programie produkcyjnym, zawierającym aktualnie około 23 000 pozycji katalogowych, corocznie pojawia się kilkadziesiąt nowości. Rozwiązania uznawane dotychczas za typowe zostają zastępowane nowymi, doskonalszymi. Wybrany z aktualnego katalogu Festo program pod nazwą: „Nowoczesne standardy komponentów pneumatycznych” obejmuje aktualne produkty rekomendowane do najbardziej typowych zastosowań. Festo Polska, promując nowe standardy, oferuje je swoim Klientom na specjalnych warunkach.
***
Przekładnie krokowe do pozycjonowania urządzeń przemysłowych
W artykule przedstawimy Państwu sprawdzone w wielu procesach technologicznych przekładnie krokowe służące do pozycjonowania urządzeń mechanicznych, na przykładzie przekładni RD 80. Przekładnie krokowe, przykład: 80 RDM - Przekładnie krokowe serii RDM nadają się szczególnie do napędu stołów roboczych: - kompletny pakiet napędowy z silnikiem; - małe wymiary; - dostępna duża powierzchnia montażowa o dużej nośności i sztywności dzięki zastosowaniu łożysk 4-punktowych; - duża średnica przejściowa...
***
Marek Sudolski
Przemienniki częstotliwości do zastosowań windowych dla każdych wymagań i na każdą kieszeń
Rynek napędów windowych oczekuje nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań zarówno dla potrzeb zastosowań modernizacyjnych, jak i dla nowych instalacji. Zwłaszcza rozwiązania efektywne kosztowo są szczególnie oczekiwane przez firmy zajmujące się modernizacjami tego typu urządzeń. Uwzględnić tu trzeba koszty zakupu materiałów oraz koszty związane z uruchomieniem aplikacji. Przemienniki częstotliwości do tego typu zastosowań powinny posiadać następujące cechy...
***
Proficy HMI/SCADA – iFIX 4.5
Oprogramowanie Proficy HMI/SCADA – iFIX w najnowszej wersji 4.5 zostało rozbudowane o wiele cech i zaawansowanych funkcji, które jeszcze bardziej ułatwiają korzystanie z aplikacji. Główne usprawnienia w nowej wersji programu: Wsparcie Windows® Vista™. Proficy iFIX 4.5 w pełni wykorzystuje możliwości najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft® – Windows® Vista™. Aplikacja integruje się z nową powłoką systemu.
***
Ryszard Dindorf
Modernizacja napędu płyt podawacza worków do paletyzatora
Ekonomiczna dystrybucja wielu różnych produktów, a szczególnie materiałów sypkich, wymaga odpowiedniego pakowania, paletyzowania, transportu, załadunku i rozładunku oraz magazynowania. Do tego celu stosuje się różne urządzenia pakujące, paletyzujące, ekspedycyjno-transportujące. Rozwojem systemów i urządzeń do paletyzowania oraz wprowadzaniem standardów wydajnego paletyzowania zajmuje się m.in. firma Möllers, która od pięćdziesięciu lat jest pionierem rozwoju automatycznego paletyzowania. Wiele wyspecjalizowanych firm oferuje automatyzację i robotyzację paletyzacji, która wymaga dodatkowych urządzeń służących do przygotowania załadunku, stabilizacji ładunków przez foliowanie palet.
***
System transportu podwieszonego HB firmy ABUS
System HB jest oparty na nowoczesnych rozwiązaniach techniki dźwignicowej, spełniających wymagania współczesnej logistyki transportu bliskiego i humanizacji stanowisk pracy. System ten posiada unikalne walory użytkowe wynikające z racjonalnego i wysoce efektywnego wykorzystania skojarzonych możliwości ruchowych wciągnika i suwnicy. Modułowość budowy tego systemu zapewnia jego wysoką wszechstronność, pozwalającą na dokładne dostosowywanie go do indywidualnych potrzeb użytkowników, począwszy od odpowiedniego wyposażania pojedynczych stanowisk pracy, a skończywszy na realizacji kompletnych systemów przepływu materiałów.
***
Forum dla biznesu i produkcji WonderWorld 2007
W dniach 9–10 października 2007 r. w Warszawie odbyło się po raz drugi w Polsce Forum WonderWorld zorganizowane przez krakowską spółkę ASTOR. Celem konferencji było przekazanie firmom produkcyjnym najskuteczniejszych sposobów zarządzania operacyjnego, możliwości zwiększania elastyczności produkcji, podnoszenia zyskowności oraz efektywnej redukcji kosztów m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych. Podczas WonderWorld 2007 po raz pierwszy zaprezentowane zostały najnowsze przemysłowe rozwiązania informatyczne Wonderware zgodne z systemem operacyjnym Microsoft Vista.
***
Anna Szymczak
O dotacjach unijnych przed jesiennymi targami
Trwa promocja dotacji i właśnie zbliża się najgorętszy okres w tym zakresie, gdyż prace nad warunkami programów zbliżają się ku końcowi. Banki i firmy doradcze prześcigają się w akcjach promujących swoje usługi i niejednokrotnie próbują stworzyć wrażenie: dotacja jest na wyciągnięcie ręki. Do tej grupy dochodzą jeszcze potencjalni dostawcy, którzy w dotacjach upatrują sposób na zwiększenie sprzedaży, wskazując dotację jako oczywisty zwrot kosztów zakupu. Warto jednak uświadomić sobie kilka kwestii, aby uniknąć rozczarowania i nie zamknąć sobie drogi po dotację.
***
Kontrola poziomu cieczy w zbiorniku za pomocą falownika Sinus K firmy SANTERNO
Szeroki zakres mocy (1,3–900 kW), niezawodność – 3 lata gwarancji – oraz cena sprawiają, że falowniki Sinus K to obecnie jedna z najlepszych ofert na rynku przemienników częstotliwości. Dwa tryby pracy IFD (sterowanie skalarne) oraz VTC (bezczujnikowe sterowanie wektorowe) powodują, że falowniki Sinus K doskonale radzą sobie zarówno z prostymi, jak i bardzo złożonymi aplikacjami. Przykładem może być system kontroli poziomu cieczy w zbiorniku ze stałym dopływem. Jako czujnik pomiarowy zastosowano sondę hydrostatyczną z wyjściem prądowym 4–20 mA.
***
Tachogeneratory jako istotny element systemów serwo
Czołowy producent serwonapędów – firma MAVILOR – aby utrzymać wysoką jakość precyzyjnych układów napędowych, wyposaża swoje silniki w wysokiej jakości elementy, m.in. w opisane poniżej tachogeneratory. Jest to niezbędny element służący do uzyskiwania informacji na temat pracy napędu, która wykorzystywana jest w układzie sterującym. Tachogeneratory ROLIVAM są projektowane i produkowane przez wiodącego producenta precyzyjnych serwonapędów AC i DC.
***
Kompleksowa obsługa ze światową gwarancją
TMEIC z siedzibą w Tokio, wraz z oddziałami TMEIC Europe z siedzibą w Londynie oraz TM GE w Salem Virginia, to firmy powstałe przez połączenie trzech przodujących w świecie dostawców kompleksowych systemów sterowania: Toshiba, Mitsubishi i General Electric. Połączona energia,wiedza i ogromne doświadczenie pracowników oraz szeroki wybór urządzeń sterowania czynią TMEIC Europe uniwersalnym dostawcą systemów sterowania dla przemysłu. Za tymi markami stoją sprawdzone technologie i wyjątkowe rozwiązania w zakresie napędów, silników elektrycznych i systemów automatyzacji.
***
Łożyska baryłkowe o podwyższonej nośności dynamicznej w ofercie ABEG
Łożyska baryłkowe, zwane popularnie baryłkami, należą do grupy łożysk wałeczkowych ze względu na wałeczkowy kształt elementów tocznych. Mają one swoje zastosowanie w wielu urządzeniach, gdzie wymogiem jest przenoszenie dużych obciążeń dynamicznych i kompensacja zjawiska niewspółosiowości. Bez baryłek nie można sobie wyobrazić funkcjonowania np. maszyn do przemysłu papierniczego, przekładni, urządzeń przenoszenia napędu, maszyn specjalistycznych do obróbki metalu lub drewna. Oprócz baryłek do grupy łożysk wałeczkowych należą m.in. łożyska cylindryczne, stożkowe, wzdłużne.
***
SCADA system PROMOTIC – interesujące aplikacje
SCADA system PROMOTIC jest przeznaczony do tworzenia aplikacji monitorujących, wizualizujących i sterujących procesami technologicznymi w sferze automatyki przemysłowej. Jak to przedstawiliśmy w poprzednim numerze niniejszego czasopisma, system PROMOTIC zawiera wszelkie niezbędne komponenty do wytwarzania rozległych lub prostych systemów wizualizacji i sterowania: szeroki pakiet sterowników komunikacyjnych dla sterowników PLC do łącza szeregowego i do Ethernetu, interfejsy standardowe (np. OPC, ODBC do komunikacji z bazami danych, w zakresie technologii internetowych protokoły TCP/IP, HTTP i XML itd.).
***
POLSKIE nowoczesne napędy firmy KACPEREK
Firma Mechanika Maszyn Andrzej Kacperek od 1982 roku produkuje nowoczesne napędy: motoreduktory, reduktory, przekładnie ślimakowe (kątowe) i zębate (liniowe). Dostarcza zamienne części uzębione: ślimaki, ślimacznice, koła zębate, koła łańcuchowe oraz śruby trapezowe. W ofercie firmy znajdują się również falowniki, silniki elektryczne, sprzęgła, koła pasowe, pasy zębate, wariatory. NOWOŚĆ: wariatory hydrostatyczne. Nowością w naszej ofercie są wariatory hydrostatyczne o mocach z zakresu 0,18–22 kW. Są to przekładnie zbudowane z pompy, która jest podłączana do silnika elektrycznego oraz silnika hydraulicznego.
***
Jacek Turski
Czujniki firmy TWT AUTOMATYKA
TWT AUTOMATYKA – polska firma produkująca indukcyjne czujniki zbliżeniowe, indukcyjne czujniki ruchu i czujniki optyczne do kontroli położenia, przemieszczeń i ruchu mechanizmów związanych ze sterowanymi urządzeniami. Nowoczesne konstrukcje czujników TWT, wysoka jakość wykonania, technologie stosowane w procesie produkcji poparte wieloletnim doświadczeniem zespołu konstruktorów gwarantują precyzyjne i niezawodne działanie czujników w trudnych warunkach przemysłowych. Duża różnorodność produkowanych czujników znajduje szerokie zastosowanie w większości gałęzi przemysłu.
***
Jakub Markowiak
System monitorowania styczników CMD firmy Moeller
Elementy sterowania zapewniające bezpieczną pracę służą do wyłączania urządzenia w sytuacjach zagrożenia. W aplikacjach 3 i 4 kategorii bezpieczeństwa wymagane jest stosowanie do tego celu 2 styczników połączonych szeregowo. Alternatywnym rozwiązaniem może być użycie prezentowanego w artykule przekaźnika CMD. Niepoprawne działanie tych sekcji jest niedopuszczalne nawet w przypadku awarii pozostałych elementów. Z tego względu musimy zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, takie jak dodatkowy układ wyłączania.
***
Systemy bezpieczeństwa z protokołem Safety over EtherCAT®
Współczesne zaawansowane technologicznie systemy komunikacyjne nie tylko zapewniają w pełni deterministyczną transmisję danych sterujących, ale pozwalają również, korzystając z tego samego medium komunikacyjnego, przesyłać informacje dotyczące bezpieczeństwa urządzeń. Przykładem może być rozwiązanie o nazwie Safety over EtherCAT® firmy Beckhoff. Dotychczas w instalacjach automatyki przemysłowej funkcje systemów bezpieczeństwa opracowywane były niezależnie od funkcji sterowania, a ewentualna ich integracja realizowana na poziomie odrębnych urządzeń, w końcowych etapach organizacji np. linii produkcyjnych.
***
Paweł Łoś
Misja na Marsa
Po 2010 roku ORION ma zastąpić wahadłowiec w lotach wokół Ziemi na niskiej orbicie, z późniejszymi planami lądowania czterech astronautów na Księżycu przed rokiem 2020. Następnie ORION wyruszy w półroczną podróż na Marsa z sześcioosobową załogą na pokładzie. „Gotowy do podróży: DAVI walcuje w celu odkrywania przestrzeni kosmicznej” – to dumne hasło używane przez Promau-DAVI do ogłoszenia decyzji NASA o zastosowaniu maszyn DAVI do zbudowania ORIONA. NASA stosuje 4-walcowe walcarki do produkcji modułu załogowego oraz serwisowego, jak również łącznika statku kosmicznego.
***
Radosław Petluszewski
Czy Relpol może nas ochronić?
Ochrona przeciwprzepięciowa nie należy do nowości. W dobie mikroprocesorów niestosowanie ograniczników przepięć może mieć katastrofalne konsekwencje dla większości firm oraz urządzeń. Dzisiejszemu środowisku elektrycznemu potrzeba ochrony przeciwprzepięciowej. Z nadejściem mikroprocesora świat doświadczył rozpowszechnienia się czułych komponentów elektronicznych w każdej sferze życia poprzez różnorodność używanych urządzeń elektronicznych oraz urządzeń gospodarstwa domowego. Nasz głód poziomu życia zapewnianego przez te zdobycze integracji i miniaturyzacji układów nie zmniejsza się. Jednak postęp niesie ze sobą również koszty – mniejszą odporność układów na interferencje i większą ich podatność na uszkodzenia wywoływane przepięciami.
***
Precyzyjny interpolator sygnałów sinusoidalnych HEAG 158 firmy BaumerHübner
Enkodery z wyjściem sinusoidalnym firmy BaumerHubner bardzo często pracują w trudnych warunkach środowiskowych. Sygnał wyjściowy w postaci sinusoidy jest narażony na działanie zakłóceń pochodzących od czynników zewnętrznych. Aby zminimalizować wpływ zakłóceń, należy sygnał wyjściowy przetworzyć z sinusoidalnego na impulsowy. Dodatkowo można go interpolować i w ten sposób uzyskać znacznie wyższą rozdzielczość niż w enkoderze inkrementalnym. Precyzyjny interpolator sygnałów sinusoidalnych HEAG 158 jest dostępny z podwójnym wyjściem w standardzie TTL lub HTL. Kolejną zaletą interpolatora jest możliwość wprowadzenia mnożnika z zakresu od 1 do 16384, oraz dzielnika od 1/2 do 1/2048.
***
Tomasz Lange
Enkoder optyczny kontra enkoder magnetyczny
Niemiecka firma Kübler GmbH w ostatnim roku wprowadziła do swojej oferty kilka nowych typów enkoderów magnetycznych. W przyszłości rodzina tych enkoderów ma się znacznie zwiększyć. Wielu producentów coraz bardziej skupia się na rynku enkoderów magnetycznych. Z czego to wynika? Czym sugerować się przy doborze zasady działania enkodera? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule. Przedstawiamy krótko zasadę działania enkodera optycznego i magnetycznego, gdyż właśnie stąd wynikają zalety i wady obu rozwiązań. Mechanizm odczytu informacji w enkoderze optycznym składa się z diody (diod) nadawczej, odbiorczej i tarczy (najczęściej szklanej, czasami metalowej).
***
Maciej Kowalski
Sposoby wentylacji i kontroli warunków atmosferycznych w szafach
W celu zagwarantowania stabilnej i bezawaryjnej pracy pojedynczym modułom bądź też całym zintegrowanym systemom konieczne jest odprowadzenie ciepła, które zostało wytworzone podczas pracy przez urządzenia zamknięte w obudowach bądź szafach. Aby chłodzenie było możliwie najbardziej efektywne, można zastosować m.in. kratki wentylacyjne, wentylatory bądź dmuchawy z regulowanym przepływem powietrza, klimatyzatory, powietrzno-wodne systemy chłodzenia. Ponadto istnieją sposoby chłodzenia poszczególnych modułów bądź wręcz indywidualnych komponentów zainstalowanych w szafie; w tym przypadku wytworzone ciepło jest odprowadzane dokładnie z miejsca, w którym zostało wytworzone, np. z mikroprocesora.
***
Harald Grewe, Florian Parske
Jednolity system wejść/wyjść dla przemysłowej sieci Ethernet. Technologia IT w przemyśle
Rozwoju sieci przemysłowych Ethernet nie można ignorować. Istotą problemu jest pełna integracja maszyn i systemów z siecią w celu osiągnięcia wygodnej realizacji różnych funkcji za pośrednictwem sieci. Jednolity system wejść/wyjść o stopniu ochrony IP20 i IP67 oferuje znaczne korzyści w osiąganiu tego celu. Transmisja danych rozwinęła się w kluczową technologię we wszystkich obszarach współczesnego społeczeństwa. Umożliwia ona natychmiastowy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji i danych, praktycznie w każdym miejscu na całej Ziemi. Obecnie transmisja danych odbywa się często przy użyciu technologii Ethernet, najczęściej z powodu prostych i uniwersalnych możliwości jej stosowania.
***
Cezary Ziółkowski
ThinkCoreW300 – komputery wbudowane z transmisją bezprzewodową
Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej w aplikacjach przemysłowych niesie ze sobą wiele korzyści. Sieci bezprzewodowe są tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Nie ma potrzeby instalowania okablowania, a urządzenia mogą bez żadnego problemu zmieniać swoją lokalizację. Bardzo ciekawą propozycją dla integratorów, którzy chcą wykorzystać w swoich aplikacjach komunikację bezprzewodową, jest najnowsza seria komputerów wbudowanych ThinkCoreW300 firmy MOXA. W skład serii wchodzi łącznie sześć modeli, które można podzielić na dwie grupy różniące się standardem interfejsu bezprzewodowego. Dostępne są urządzenia z komunikacją WLAN 802.11a/b/g oraz GSM/GPRS. Komputery, w zależności od modelu, wyposażono w jeden, dwa lub cztery programowalne porty szeregowe RS232/422/485.