Archiwum - numer 11/2012
Cezary KalistaProdukty Power Over Ethernet firmy Aaxeon
Sieć Ethernet po raz pierwszy została zastosowana w rozwiązaniach komercyjnych w roku 1980, a 20 lat później pojawiły się pierwsze próby wprowadzenia tego standardu do sieci przemysłowych. O ile na początku było wielu sceptyków takiej koncepcji, to od kliku lat Ethernet bezdyskusyjnie jest najpopularniejszym standardem w automatyce przemysłowej. Śledząc ciągły rozwój sieci Ethernet, wyraźnie widać, że wszelkie nowinki techniczne wprowadzane są do automatyki z opóźnieniem. Wynika to z faktu, że w przemyśle rację bytu mają tylko sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Podobnie rzecz miała się z technologią Power Over Ethernet. Standard 802.3af został wprowadzony już w 2003 roku, ale w automatyce przemysłowej dopiero od roku obserwujemy bum na rozwiązania Power Over Ethernet.
***
Krzysztof Gołąb, Krzysztof Lewandowski
Sterowniki PLC FATEK – przegląd oferty, przykłady aplikacji na terenie Polski
Firma FATEK dostarcza do Polski sterowniki PLC od 2004 roku. Rok 2011 oraz 2012 wniósł kilka zmian w ofercie firmy. Wzrosła funkcjonalność, pojawiły się nowe moduły rozszerzeń, a także nowa seria sterowników micro PLC.
***
Marcin Kawa
Sensoryka w jakości Allen-Bradley
Każda dziedzina przemysłu cechuje się wysokimi wymaganiami technicznymi stawianymi elementom pomiarowym. Zarówno metoda pomiaru i wykrywania, jak i warunki materiałowe są podstawowymi aspektami doboru czujników.
***
Nowe silniki serii EDRS oraz EDRE firmy SEW-Eurodrive, dedykowane do pracy w atmosferze potencjalnie zagrożonej wybuchem
Portfel produktów silników SEW-Eurodrive poszerzony został o silniki serii EDRS oraz EDRE, dedykowane do pracy w atmosferze potencjalnie zagrożonej wybuchem.
***
System sterowania procesami B&R APROL
Jeszcze kilka lat temu systemy klasy DCS były rozwijane tylko przez firmy historycznie wyspecjalizowane w automatyce procesowej, a ich podstawowe zastosowanie dotyczyło przede wszystkim największych instalacji, m.in. w przemysłach ciężkich. Obecnie takie cechy, jak spójne zarządzanie nawet największą liczbą danych w całym systemie, integracja wielu różnych sieci fieldbus, jedna platforma dla akwizycji danych, sterowania i wizualizacji, możliwość pracy równoległej wielu użytkowników, sprawiły, że diametralnie zwiększył się obszar zastosowań tych systemów oraz liczba oferujących je dostawców.
***
Dariusz Kasperski, Anna Trąbała
Układy wielopulsowe rozwiązaniem problemu wysokiego THD
Obecny od dłuższego czasu na polskim rynku, znany i sprawdzony przez wielu naszych klientów napęd prądu stałego Mentor MP to doskonały wybór dla modernizacji urządzeń z zachowaniem istniejącego silnika, zasilania, osprzętu zewnętrznego oraz sieci komunikacyjnych. Zastosowanie Mentora MP to nowe możliwości przy minimalnych kosztach modernizacji.
***
Zdecentralizowana technika napędowa NORD do napędów pomp
Regulowane napędy pomp? Oczywiście! Jak inaczej można dostosować ciśnienie lub natężenie przepływu do aktualnego zapotrzebowania bez utraty energii na zaworach i klapach? Jakie inne korzyści oferuje taki napęd? Może on pracować całkowicie niezależnie. Po dokonaniu stałej nastawy lub w wyniku ręcznej regulacji przez wbudowany potencjometr przetwornica perfekcyjnie dostosowuje zużycie energii do aktualnego zapotrzebowania mocy („Automatyczna adaptacja strumienia magnesującego”).
***
Układy łagodnego rozruchu DS7 firmy Eaton z wbudowanym złączem SmartWire-DT
Softstartery serii DS7 przeznaczone są do łagodnego rozruchu silników o mocy do 110 kW/400 V napędzających lekkie maszyny. Występują w dwóch wariantach napięć sterujących: 24 V AC/DC oraz 230 V AC. Rodzina DS7 została rozszerzona o urządzenia wyposażone w komunikację SmartWire-DT.
***
Automatyzacja maszyn z interfejsem IO-Link. Najlepsza technologia sieciowa – pewny przesył danych i zwiększona wydajność
Wdrożenie zaawansowanych rozwiązań komunikacyjnych z możliwością dalszego rozwoju oraz standaryzacja urządzeń prowadząca do uproszczenia stosowanych systemów to ogromne wyzwania dla dostawców automatyki opartej na technologii sieci przemysłowych. Powyższe wymogi z zakresu inżynierii budowy maszyn i projektowania systemów dotyczą wszystkich obszarów komunikacji przemysłowej – od wysokopoziomowej komunikacji na poziomie przedsiębiorstwa, przez komunikację na poziomie maszyn i systemów, do komunikacji na poziomie czujnik/element wykonawczy. Firmie Balluff udało się idealnie połączyć komunikację sieciową na poziomie systemu, z interfejsem IO-Link na poziomie czujników/elementów wykonawczych. Rozwiązania te stają się powoli standardem komunikacji w świecie automatyki.
***
Andrzej Okoniewski
Profesjonalne zintegrowane sterowniki PLC+HMI firmy Pro-face
Firma Pro-face od roku 1989 produkuje profesjonalne panele operatorskie, a od roku 1993 roku dostarcza również zintegrowane sterowniki PLC+HMI. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma Pro-face dostarcza nie tylko sprawdzone, znane z wysokiej jakości produkty, ale również profesjonalne oprogramowanie do systemów sterowania.
***
Sterowniki firmy Fuji Electric z serii MICREX-SX dostępne na rynku polskim
Sterowniki serii MICREX-SX mogą współpracować z szeroką gamą innowacyjnych modułów sprzętowych, umożliwiających optymalizację systemów automatyki sterujących produkcją. Jednostka CPU stanowi podstawę systemu sterowania, dlatego też seria MICREX-SX oferuje kilka linii produktów jednostek centralnych. Zapewniają one wysoką wydajność i funkcjonalność przy jednoczesnym zachowaniu niskich cen. Dzięki temu wszelkie, nawet najbardziej złożone i różnorodne, potrzeby użytkowników końcowych mogą być skutecznie realizowane.
***
Innowacyjne rozwiązania z Polski jadą do Argentyny
29 października na terenie zakładu KOPEX Machinery w Wałbrzychu odbył się oficjalny odbiór techniczny dwóch dołowych przenośników taśmowych B = 1000 mm z dotychczas niestosowanym w Polsce dynamicznym systemem napinania taśmy. W wydarzeniu wzięli udział inspektorzy argentyńskiego inwestora Yacimiento Carbonifero Rio Turbio (YCRT), główny koordynator z ramienia ministerstwa Argentyny, reprezentant firmy Koparco – głównego przedstawiciela KOPEX SA w Argentynie oraz gospodarze.
***
Mateusz Sikorski
Możliwości zdalnej telemetrii w automatyce przemysłowej na przykładzie zdalnych bram firmy HMS
Wraz z rozwojem przemysłu na świecie wzrosła także potrzeba kontroli pomiarów oraz monitoringu w miejscach, o których jeszcze nie tak dawno mówiło się, że nie wymagają kompleksowych systemów automatyki. Najczęściej były to problemy związane z odległością od centrum nadzoru oraz z ekstremalnie wysokimi lub niskimi temperaturami. Urządzenia przeznaczone do tego typu zastosowań powinny posiadać przynajmniej dwa interfejsy komunikacyjne, przewodowe LAN lub bezprzewodowe GSM/GPRS. Ważną ich cechą jest również możliwość rozbudowy o dużą liczbę wejść i wyjść analogowych oraz cyfrowych.
***
Anna Szymczak
Uwaga na oszustów w dotacjach unijnych
Zbliża się koniec unijnych środków na wsparcie przedsiębiorców, więc zainteresowanie dotacjami jest ogromne. Dodatkowo trwające różne kampanie promocyjne efektów funduszy unijnych wzmagają szum wokół tematu. Kreowane jest wrażenie: „Dotacje są na wyciągnięcie ręki”. W takich warunkach jeszcze wielu przedsiębiorców zostanie prawdopodobnie naciągniętych przez nieuczciwych pseudofachowców od dotacji.
***
Wojciech Gościniak
Nowe serie zasilaczy bez obudowy – źródło „zielonej energii”
Zasilacze impulsowe zdobywają coraz większe uznanie konstruktorów i są coraz powszechniej stosowane w różnych aplikacjach, m.in. w elektronice precyzyjnej, medycznej, tele- i radiokomunikacji. Czynniki takie, jak ciągła poprawa parametrów technicznych oraz jakości dostarczanego napięcia, sprawiają, że bardziej opłaca się skorzystać z dostępnego gotowego rozwiązania, niż od podstaw konstruować źródło zasilania do danego urządzenia, tym bardziej, że dostępność modeli o różnych mocach, napięciach wyjściowych i wymiarach jest coraz większa.
***
arc Advisory Group ocenia. Siemens liderem we wszystkich segmentach oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu
Renomowana firma analityczna ARC Advisory Group opublikowała niedawno raport, w którym uznała firmę Siemens PLM Software za lidera we wszystkich segmentach rynku rozwiązań do zarządzania cyklem życia produktu (PLM). Segmenty te to: „zarządzanie innowacjami”, „rozwój i wdrażanie nowych produktów (NPDI)” oraz „zarządzanie portfolio”, „projektowanie oparte na współpracy (CAD/CAM/CAE)”, „zarządzanie danymi produktu (PDM)”, „zarządzanie procesem produkcji (MPM)/cyfryzacja produkcji”, a także „zarządzanie serwisem/pomocą techniczną/treścią”.
***
Nowości produktowe Festo. Partner w automatyzacji procesów przemysłowych
Festo jest liderem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i automatyzacji procesów. Wprowadzając rocznie na całym świecie ok. 100 nowych produktów i posiadając 2800 patentów, zapewnia najwyższą produktywność w automatyzacji produkcji i procesów technologicznych.
***
HIMA SIL 4 CENELEC – systemy bezpieczeństwa w kolejnictwie
Bezpieczeństwo w technice kolejowej jest jednym z najważniejszych zagadnień decydujących o kierunkach rozwoju branży i modernizacjach istniejącej bazy transportowej. Ocenia się, że wzrost popularności pasażerskiego transportu kolejowego przyczynia się do rozwoju kolejnictwa do około 2,5% rocznie. Wymaga on też wprowadzania nowoczesnych systemów zabezpieczeń zarówno dla przejazdów kolejowych, sygnalizacji, jak też taboru kolejowego. Bezpieczeństwo pasażerów oraz zapewnienie ciągłości pracy przeznaczonych do tego celu systemów zabezpieczeń może być zagwarantowane tylko przez nowoczesne rozwiązania w technice COTS w najwyższym stopniu bezpieczeństwa w SIL 4 CENELEC. W takich rozwiązaniach specjalizuje się firma HIMA, której produkty stosowane są w technice kolejowej już od 20 lat.
***
Hamulce do prowadnic liniowych Nexen
W aplikacjach wykorzystujących ruch liniowy często zachodzi potrzeba precyzyjnego i szybkiego zatrzymania przesuwanego elementu, jak również zapewnienia bezpieczeństwa maszyny. W sytuacjach, w których prócz precyzyjnego trzymania istotna jest możliwość szybkiego hamowania, idealnym rozwiązaniem są hamulce do prowadnic liniowych produkcji amerykańskiej firmy Nexen, której firma WObit jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce.
***
Internetowy program szkoleniowy z hydromechaniki i hydrauliki
Program e-learningowy firmy Bosch Rexroth to narzędzie służące do pogłębiania wiedzy z zakresu hydrauliki, pneumatyki oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu. Internetowy program szkoleniowy eHTG obejmuje kursy od podstaw z zakresu hydromechaniki oraz hydrauliki siłowej. Prowadzi uczestników przez jasno określone cele nauczania w oparciu o najnowsze rozwiązania dydaktyczne.
***
Przekaźniki bezpieczeństwa MIRO SAFE. Optymalna ochrona pracowników i maszyn
Awaryjne wyłączenie ma nie tylko uchronić przed zniszczeniem obrabiane materiały oraz maszyny, ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo uczestniczącym w produkcji pracownikom. Murrelektronik oferuje wydajne rozwiązanie zabezpieczenia procesów produkcyjnych: przekaźniki bezpieczeństwa MIRO SAFE. Od niedawna dostępne są nowe komponenty systemu, nazwane MIRO SAFE+.
***
System sterowania posypywarką ISC
Kolejnym rozwiązaniem firmy Bosch Rexroth dedykowanym dla maszyn komunalnych jest system o handlowej nazwie ISC, umożliwiający producentom posypywarek precyzyjne dozowanie materiału z możliwością płynnej regulacji w zakresie gęstości posypywania [g/m2], szerokości posypywania oraz asymetrii posypywania [m].
***
Energooszczędne rozwiązania w zakresie czystej produkcji. Higiena w przemyśle spożywczym
Motoreduktory dla przemysłu spożywczego ze stopniem ochrony IP66, pokryte farbą kwasoodporną na działanie alkaliów. Mororeduktory przeznaczone dla przemysłu spożywczego oraz wszelkich zastosowań, którym towarzyszy częste czyszczenie lub trudne warunki pod względem zanieczyszczenia, np. kurz, pył itp.
***
Trzy powody, dla których warto zastosować RSTi I/O w warstwie układów wejść-wyjść
Układy wejść-wyjść to nieodłączny elementy każdego systemu sterowania. Pomimo tego, że zadanie, które realizują, jest proste, dobór odpowiedniego rozwiązania nie zawsze jest tak oczywisty, jakby się mogło wydawać. Jest to spowodowane tym, że każda instalacja ma inne potrzeby. Do wspólnego mianownika wszystkich układów wejść-wyjść można jednak sprowadzić trzy parametry, na które zwraca uwagę każdy integrator, bez względu na to, w jakiej aplikacji będzie pracował układ wejść-wyjść. Są to: niezawodność, uniwersalność oraz przede wszystkim cena. Parametry nowych rozwiązań RSTi I/O od GE Intelligent Platforms, które do oferty zostały wprowadzone w tym roku, na pewno zainteresują wszystkich tych, którzy chcą ograniczyć koszty, nie rezygnując z wysokiej funkcjonalności, która jest dla nich niezbędna.
***
Radosław Petluszewski
Przekaźniki modułowe MPC, MPI i MPN firmy ANIRO
Seria nowych przekaźników modułowych firmy Aniro obejmuje przekaźniki czasowe z serii MPC, przekaźniki interfejsowe z serii MPI o uniwersalnym napięciu zasilania 12–240 V AC/DC oraz przekaźniki pomiarowo-nadzorcze z serii MPN. Produkty przeznaczone są do montażu na szynie 35 mm.
***
Rynna szybkiej instalacji do suwnic halowych. Czas montażu systemu prowadnika krótszy o 80% w porównaniu z rozwiązaniami standardowymi
Firma igus GmbH z Kolonii, specjalista w dziedzinie zasilania, prezentuje nową rynnę prowadzącą do szybkiego i prostego montażu. Rynna „guidefast” została skonstruowana specjalnie na potrzeby montażu bocznego w standardowych belkach suwnic przemysłowych i halowych. Modułowa konstrukcja i zredukowana ilość komponentów pozwalają na znaczne obniżenie czasu montażu: w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami z zakresu zasilania suwnic halowych – nawet do 80%. Ta ekonomiczna rynna prowadząca jest dostępna w różnych rozmiarach i materiałach wykonania.
***
Ryszard Klencz
Lokomotywa górniczego bezpieczeństwa
Z okazji 90-lecia WUG, wywiadu naszemu miesięcznikowi udzielił dr inż. Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
***
Nowa Mobilna Jednostka Operacyjna firmy Schleicher Electronic
Mobilna Jednostka operacyjna firmy Schleicher Electronic przeznaczona jest do zadawania parametrów pracy dla urządzeń sterowanych numerycznie.
***
Ryszard Klencz
Kongres SILESIA INNOVATICA 2012
W Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich 17 października 2012 roku został otwarty kongres SILESIA INNOVATICA INNOWACJE W BRANŻY GÓRNICZEJ. Kongres w dniach 17–19 października zgromadził przedstawicieli z branży górniczej, naukowców i firmy związane z branżą górniczą.
***
Andrzej Kwiecień, Michał Maćkowski
Analiza kodu programu mikroprocesora na podstawie rejestracji zmian napięcia zasilającego
Streszczenie: Ochrona systemów informatycznych przed dostępem do informacji niejawnych przez osoby niepowołane jest zagadnieniem niezwykle ważnym. Praca traktuje o pewnym aspekcie tego problemu wynikającym stąd, iż twórca na przykład oprogramowania systemu wbudowanego nie zdaje sobie sprawy z tego, iż możliwe jest, jeśli nie w całości to w pewnym zakresie na pewno, poznanie kodu programu bez bezpośredniej ingerencji w pamięć programu. Prezentowana praca ma charakter eksperymentalny. Analiza zmian napięcia na bazie prezentowanych założeń badawczych pozwoliła na dość znaczną skuteczność rozkodowania programu bez ingerencji w strukturę wewnętrzną. Uzyskane rezultaty zwracają uwagę na możliwości niekontrolowanego dostępu do kodów programów. Uzyskane rezultaty uzasadniają konieczność szukania i opracowywania odpowiednich metod zabezpieczania oprogramowania.
ENG Abstract: Protection of computer systems from an unauthorized access to the classified information is a very essential issue. The research deals with some aspect of this problem resulting from the fact, that for instance, an author of a software for embedded system is not aware that it is possible to identify partly or entirely, program code. This paper has an experimental character. The research focuses on analysis of microprocessor voltage supply changes. Such analysis based on the presented research assumptions allowed for a rather high efficiency of decoding program without interference in the internal structure of microprocessor. The obtained results show, that there is a possibility of uncontrolled access to program codes. Thus, it is necessary to search for and develop appropriate methods used for protecting program.
***
Michał Sawicki
Porównanie interfejsów USB i IEEE 1394A na podstawie czasu realizacji asynchronicznego transferu danych
Streszczenie: W tym artykule przedstawiono założenia i koncepcję modelu idealnego interfejsu komunikacyjnego dla portów USB i IEEE 1394, na podstawie którego pokazano zależności czasów realizacji transferu danych z zewnętrznego dysku twardego do komputera od rozmiaru odczytywanego pliku. Następnie zestawiono stanowisko badawcze, na którym przeprowadzono pomiary czasów wykonania transferu danych dla dwóch portów USB i IEEE 1394A, po czym oceniono przyjęte modele i porównano interfejsy USB i FireWire. Otrzymane wartości pomiarów potwierdziły poprawność przyjętych modeli co do charakteru badanych zależności. Wykazano również, że w przypadku systemu komunikacyjnego złożonego ze stanowiska komputerowego i zewnętrznej pamięci masowej należy wykorzystać do komunikacji port FireWire, uzyskując tym samym krótsze czasy realizacji transferu danych.
ENG Abstract: This paper presents the principles and the concept of the model of ideal communication interface for USB and IEEE 1394. Based on these models, depending the time of data transfer from an external hard drive to a computer on the size of a file is shown. Then the communication system was built on which the time measurements were executed. Then models of communication system were assessed and USB and FireWire interfaces were compared. Obtained values have confirmed the correctness (character of formulas) of communication system models. In the case of a communication system consisting the computer workstation and external storage it is good to use a FireWire port for communication to provide faster data transfer.
***
Marta Woźniak, Zenon Jędrzykiewicz
Program komputerowy wspomagający projektowanie schematów układów hydrostatycznych
Streszczenie: Proces projektowania, w tym także projektowania układów hydrostatycznych, wymaga od projektanta wiedzy teoretycznej, doświadczenia praktycznego oraz inwencji twórczej. Istnieją jednak możliwości wspierania projektanta w jego pracy. Zastosowanie opisanego tutaj programu HydroCAD-Schematy, wspomagającego projektowanie, umożliwia uzyskanie poprawnie zbudowanych schematów funkcjonalnych, co pozwala na uczestnictwo w projektowaniu nawet niedoświadczonym projektantom. Dodatkowo program umożliwia uzyskanie jednocześnie kilku poprawnych schematów, co daje projektantom możliwość wybrania schematu najlepiej dostosowanego do konkretnych warunków pracy.
ENG Software used in schemes drawing of hydraulic drive systems
Abstract: The article presents the design stages of hydrostatic systems implemented in the computer program named HydroCAD-Schematy. The main task of this program is to help the designer in his work. As a result of the program, the designer obtains a few variants of functional scheme, which are comply with the users requirements. These schemes can be used in further stages of designing of hydrostatic systems. Presented version of program is a subject to development. For this version are planned the following improvements: introduce to the program the option’s interference in the final form of the schema, including to create new schemas; further testing and introduce possible improvements in the set of corrective rules, or replace it by using the relational system or the expert system.
***
Stefan Gierlotka
Nowoczesne napędy elektryczne dzwonów
Streszczenie: W artykule omówiono historię powstania dzwonów. Przedstawiono najbardziej znane dzwony na świecie i w Polsce. Opisano różne rodzaje napędów dzwonów stosowanych w przeszłości. Zaprezentowano nowoczesny napęd dzwonów z wykorzystaniem elektrycznego silnika liniowego. Modern electric drives of bells
ENG Abstract: The article discusses the origins of the bells. Presents the most famous bells in the world and in Poland. Describes the different types of bells drives used in the past. Presented modern bells drive using a linear electric motor.
***
Monika Gomółka
SyMas i MAINTENANCE 2012 Krakowska odsłona innowacyjnych technologii
Najnowsze rozwiązania w zakresie obróbki, magazynowania, transportu i logistyki materiałów sypkich i masowych oraz utrzymania ruchu, planowania i optymalizacji produkcji oraz specjalistyczne konferencje wypełniły tradycyjnie czas wystawców i zwiedzających Targi SyMas i MAINTENANCE. Impreza odbyła się w dniach 3–4 października br. a jej gospodarzem była firma easyFairs Poland.
***
5. Targi TOOLEX – kolejny wzrost i dobra inwestycja
Liderzy branży obróbki metalu już w trakcie trwania Targów TOOLEX, 2–4 października 2012 roku, zadeklarowali chęć udziału w kolejnej edycji. To wszystko za sprawą bardzo udanego jubileuszu Targów, podczas którego organizatorzy postawili wysoką poprzeczkę. Zaoferowali gościom odwiedzającym Expo Silesia dostęp do największej liczby nowości i ofert rynkowych, a Wystawcom rzeszę profesjonalnych klientów: w głównej mierze specjalistów i menedżerów.
***
VI Forum Służb Utrzymania Ruchu
10 i 11 października br. w Częstochowie odbyło się VI Forum Służb Utrzymania Ruchu, które zorganizowała MOVIDA Conferences. Przyjęta formuła Masterclass gwarantowała wysokiej jakości wiedzę popartą wieloma przykładami wdrożeń w zakładach produkcyjnych.
***
ELGOR 2012
Konferencja ELGOR zgromadziła największą liczbę uczestników w swej historii. Patronem medialnym wydarzenia był miesięcznik „Napędy i Sterowanie”.
***
Relacja z IV Konferencji „Straty wody w systemach wodociągowych”
Czwarta edycja konferencji „Straty wody w systemach wodociągowych”, zorganizowana przez firmę Dendros odbyła się w dniach 20–21 września 2012 roku w Hotelu Diament w Ustroniu. Spotkanie zgromadziło 100 uczestników, a swoje opinie dotyczące m.in. skutecznych narzędzi, monitoringu sieci wodociągowej oraz opomiarowania w celu zmniejszenia strat wody w systemach wodociągowych przedstawiło liczne grono specjalistów.
***
Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS 2012 zakończone sukcesem
W czwartek, 25 października, zakończyła się 9. edycja Międzynarodowych Targów Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS 2012 – jedynych, zdaniem Wystawców, tego typu targów w Polsce, znaczących w Europie. Na powierzchni ponad 3500 m2 swoją ofertę zaprezentowało ponad 100 firm z Austrii, Czech, Holandii, Niemiec, Włoch i Polski.
***
Monika Gomółka
Taropak 2012. Zautomatyzowany charakter spożywki
Przez cztery dni (8–11 października), na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas Targów Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK swoją ofertę prezentowało niemal 600 firm z 30 krajów świata. Ekspozycja zajmowała powierzchnię 30 000 m2. Targi odwiedziło 44 600 zwiedzających. Ta imponująca statystyka stawia tę imprezę w panteonie gwiazd Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także w europejskiej czołówce targów skierowanych do odbiorców najnowszych produktów i usług z dziedziny pakowania oraz logistyki. A tych wystawcy zgłosili aż 130 i wiele z nich miało swoją premierę właśnie w Poznaniu. W tym samym miejscu i terminie odbyły się Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych POLAGRA-TECH, Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych POLAGRA-FOOD, Międzynarodowe Targi Gastronomiczne POLAGRA GASTRO, Targi Wyposażenia Hoteli INVEST HOTEL.