Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2011

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2011


Nasze doświadczenie pomaga naszym Klientom odnosić sukcesy
Istotą dobrych rozwiązań jest nie tylko doskonałość techniczna, lecz także stojące za nią wiedza specjalistyczna i doświadczenie. Schneider Electric od ponad 40 lat dostarcza rozwiązania dla przemysłu wytwórczego i procesowego. Doskonale rozumiemy potrzeby przedsiębiorstw w dziedzinie automatyzacji i gospodarki energetycznej.

***
Jarosław Nowak
Tryb ewakuacji z użyciem przetwornic częstotliwości NORD
Projektowanie nowoczesnych wind, bram i systemów transportu często stawia przed projektantem zadanie rozwiązania kwestii bezpieczeństwa związanych z funkcjonalnością układu, z chwilą utraty zasilania lub pracą w trybie awaryjnym, po planowym wyłączeniu zasilania np. wskutek pożaru. Szczególnie dotyczy to systemów transportu ludzi (windy, schody ruchome) i dróg ewakuacji (drzwi podnoszone, rozsuwane lub obrotowe, bramy przeciwpożarowe).

***
Tobiasz Witor
Zintegrowane bezpieczeństwo w przemiennikach Lenze
W firmie Lenze poważnie zajęliśmy się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem pracy, czego efektem jest Drive-based Safety. Zagrożenia dla osób obsługujących czy konserwujących stanowią ruchome części maszyn. Pracownicy muszą być zawsze zabezpieczeni przed wynikającym z tego ryzykiem, a najlepiej jest to zrobić bezpośrednio w urządzeniu, gdzie powstaje ruch mogący stanowić zagrożenie, bezpośrednio w przemienniku częstotliwości. Funkcjonalne bezpieczeństwo w przemienniku częstotliwości określamy jako Drive-based Safety – skoncentrowanie działań na usuwaniu wszelkich potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

***
„Mazowsze +45: komponent automatyka”. Szkolenie „Napędy przemiennikowe”
Firma Schneider Electric Polska w lutym br. rozpoczęła realizację projektu pt. „Mazowsze +45: komponent automatyka”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Celem głównym projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych osób z województwa mazowieckiego poprzez przeprowadzenie praktycznych szkoleń z zakresu podstaw automatyki przemysłowej.

***
Leon Majdak
Energooszczędne silniki elektryczne ABB na rynkach całego świata
Bezpieczeństwo energetyczne i zmiany klimatyczne mają charakter globalny i wymagają globalnej odpowiedzi. Gwałtownie rosnące ceny energii i troska o powodowane przez człowieka zmiany klimatyczne wywoływane emisjami dwutlenku węgla przeniosły zagadnienie energii elektrycznej na sam szczyt agendy publicznej debaty i polityki.

***
Architektura zarządzania procesami i gospodarki energetycznej
Współczesne przedsiębiorstwa potrzebują systemów sterowania, które będą nie tylko łatwe we wdrożeniu i utrzymaniu, lecz również w przejrzystej formie informować będą o przebiegu procesu.

***
Przekładnie planetarne BONFIGLIOLI w wymagających aplikacjach dla przemysłu górniczego
Współczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia stawiają przed projektantami układów napędowych wysokie wymogi techniczne oraz wymagania niezawodności. Odpowiedzią na te wyzwania są nowoczesne rozwiązania w technice napędowej BONFIGLIOLI pozwalające na indywidualne skonfigurowanie optymalnego układu napędowego dla konkretnej aplikacji.

***
„Mazowsze +45: komponent automatyka” Szkolenie „Sterowniki programowalne. Działanie i podstawy programowania”
W szybko rozwijającym się współczesnym świecie kompetencje zawodowe muszą nadążać za zmianami. Dziś bardziej niż kiedykolwiek niezbędne staje się ciągłe poszerzanie wiedzy, aby sprawnie i bezpiecznie stosować nowe rozwiązania techniczne.

***
Dłuższa trwałość łożysk do przekładni nawet w warunkach stosowania zanieczyszczonych środków smarnych Technologia oparta na rozwiązaniach firmy NSK
We wszystkich rodzajach przekładni łożyska stanowią elementy o znaczeniu krytycznym i mogą być poddane bardzo wymagającym reżimom roboczym wynikającym nie tylko z podwyższonej temperatury pracy, spowodowanej wysokimi obciążeniami i obrotami, lecz również ostrymi warunkami zewnętrznymi oraz stosowaniem środków smarnych, które mogą ulegać zanieczyszczeniu. Pomimo tych niekorzystnych warunków eksploatacyjnych producentom łożysk ciągle są stawiane wymagania zapewnienia coraz dłuższej żywotności eksploatacyjnej, w niektórych przypadkach, jak np. w przekładniach turbin wiatrowych oczekiwana żywotność projektowa musi wynosić nawet od 15 do 25 lat.

***
Przekładnie P I V POSIRED EXPRESS
Przekładnie napędowe P I V są produkowane w jednym z wielu programów produkcji. Kluczowym obszernym programem jest typ POSIRED, w którym oferowane są przekładnie walcowe i stożkowo-walcowe. Ponadto prezentujemy nowy tryb POSIRED EXPRESS.

***
Jakub Wojtkiewicz
DCREG Nowoczesny napęd prądu stałego
Elettronica SANTERNO od ponad 40 lat zajmuje się budową nowoczesnych układów napędowych prądu stałego i zmiennego. Początkowo były to proste regulatory jednokwadrantowe prądu stałego, które z biegiem lat ulegały ciągłym modyfikacjom i rozwojowi. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu powstały nowoczesne i niezawodne napędy serii DCREG.

***
Klaudiusz Szymczak
Mamy certyfikat i co dalej? Doskonalenie skuteczności systemu zarządzania
Wdrożenie systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 lub innego kończy się auditem certyfikującym i wydaniem certyfikatu. Wiele zakładów jako cel stawia sobie właśnie pozyskanie i utrzymanie tego certyfikatu i nie ma pomysłu, co dalej robić z systemem zarządzania.

***
ec4more. Nowa rodzina silników BLDC w firmie Buehler Motor
Napędy bezszczotkowe stają się coraz bardziej popularne w zastosowaniach wymagających dużej dynamiki i ciągłej pracy. Systemy kasowników biletowych, układy pobierające i wydające gotówkę to przykładowe aplikacje, w których świetnie sprawdzają się wyżej wspomniane jednostki napędowe. Coraz niższa cena tego typu rozwiązań ma w tej chwili istotny wpływ na wybór serwonapędu prądu stałego w konkurencji do klasycznych układów prądu przemiennego.

***
Katarzyna Potaczek
Schneider Electric przedstawia architekturę PlantStruxure
16 czerwca br. w Hotelu „Angelo” w Katowicach miała swoją premierę innowacyjna architektura PlantStruxure – otwarte rozwiązanie do automatyzacji procesów, które optymalizuje wydajność poprzez ułatwienie dostępu do informacji. Rozwiązanie zaprezentowane przez firmę Schneider Electric udostępnia kompleksowe ujęcie informacji pochodzących z całego zakładu. Pozwala połączyć systemy automatyki z systemami korporacyjnymi. W czasie rzeczywistym dostarcza informacji tym użytkownikom, którzy ich potrzebują. Architektura PlantStruxure zaspokaja potrzeby w sferze automatyzacji, ogranicza koszty realizacji projektów, ogólne koszty eksploatacji i zużycie energii, zachowując wysokie standardy bezpieczeństwa.

***
Rozwiązania dla przemysłu metalurgicznego. Motoreduktory przeznaczone do stołów samotokowych
Koncern Danfoss Bauer dostarcza nowoczesne rozwiązania napędowe do wszystkich sektorów przemysłu, w których wymagany jest transport surowca. Klient korzysta na niezawodności i trwałości naszych produktów. Prosta i niedroga instalacja, niewielkie wymogi w zakresie konserwacji oraz wysoka wydajność energetyczna zmniejszają koszty w całym okresie wykorzystywania napędu.

***
Targi ENERGETAB 2011
Przed nami kolejna, 24. edycja Międzynarodowych Targów Energetycznych w Bielsku-Białej. ENERGETAB to najważniejsze i największe w Polsce wydarzenie prezentujące innowacyjne rozwiązania dla przemysłu energetycznego. W dniach 13–15 września br. Bielsko-Biała tradycyjnie stanie się więc miejscem międzynarodowej prezentacji najnowszych osiągnięć służących podniesieniu efektywności wytwarzania i użytkowania energii elektrycznej oraz niezawodności w jej przesyłaniu i dostarczaniu do odbiorców.

***
Budowa, właściwości, zalety. Sprzęgła jednokierunkowe
Szczególne właściwości wolnobiegów sprawiają, że znajdują zastosowanie w kilku dziedzinach napędów.

***
MB CAP ULTRA. Awaryjne zasilanie zapobiega przestojom
Napięcie sieciowe podlega wahaniom i nigdy nie można całkowicie wykluczyć jego zaniku lub spadku, dlatego też systemy zasilające stosowane w instalacjach automatyki przemysłowej należy konsekwentnie zabezpieczać. Konstruktorzy maszyn i urządzeń zadają sobie przy tym najczęściej pytanie o to, czy zabezpieczenie zasilania na wypadek awarii realizować za pomocą baterii czy ultrakondensatorów.

***
Andrzej Kęsy, Pablo De La Fuente, Marcin Migus
Wywoływanie obciążeń dynamicznych w badaniach stanowiskowych podzespołów hydrokinetycznych
W artykule przedstawiono, na podstawie własnych doświadczeń oraz analizy literatury, sposoby wywoływania obciążeń dynamicznych podczas badań stanowiskowych nieustalonych stanów pracy podzespołów hydrokinetycznych. Artykuł zakończono wnioskami dotyczącymi wytycznych co do stosowania omówionych sposobów wywoływania obciążeń dynamicznych.

ENG REALIZATION OF DYNAMIC LOADS IN TEST RIG INVESTIGATION OF HYDRODYNAMIC SUB–ASSEMBLIES
Abstract: In the paper ways of dynamic loads realization in a test rig investigation of hydrodynamic sub–assemblies was described. It was done based on authors experiences and literature analysis. In the result instructions of dynamic loads application for the test rigs were given.

***
Najbardziej zaawansowany laserowy skaner bezpieczeństwa S3000 Expert
Skanery laserowe to najbardziej zaawansowane urządzenia bezpieczeństwa stosowane w bezpieczeństwie maszyn. Służą do nadzorowania wcześniej określonego obszaru niebezpiecznego. Wtargnięcie człowieka lub innego obiektu w strefę działania powoduje zatrzymanie lub zamianę parametrów pracy maszyny.

***
Nowa generacja pulpitów dotykowych Delta Electronics serii DOP-B
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, Delta Electronics do swojej oferty wprowadziła nową generację pulpitów dotykowych serii DOP-B. Panele serii DOP-B oferowane są w rozmiarach od 5,6" do 10,4". Do końca 2011 r. planowane jest rozszerzenie serii o panele 12- 15- oraz 4-calowe.

***
Dwa enkodery firmy Leine & Linde w jednej obudowie
Aplikacje, w których określamy pozycję, wymagają zastosowania enkodera absolutnego jako elementu sprzężenia zwrotnego. Jeżeli mamy za zadanie określić prędkość obrotową lub liniową, zalecane jest zastosowanie enkodera inkrementalnego.

***
Paweł Podsiadło
Sieci bezprzewodowe bez tajemnic
Systemy bezprzewodowej transmisji danych wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie połączenie kablowe jest trudne do wdrożenia lub jest zbyt drogie w realizacji. Z perspektywy użytkownika, transmisja bezprzewodowa przyczynia się do wyraźnego zmniejszenia kosztów bieżącej eksploatacji (redukcji kosztów personelu, ograniczenia zużycia mediów) oraz do podniesienia dostępności obiektów (zmniejszenia awaryjności urządzeń, skrócenia przestojów). Główne obszary zastosowań tej technologii stanowią: zdalny monitoring i sterowanie, przesyłanie alarmów, pomiary GPS, logistyka i zarządzanie magazynem, systemy drogowe oraz dystrybucja energii. Niniejszy artykuł opisuje kluczowe elementy sieci bezprzewodowych oraz zagadnienia towarzyszące projektowaniu i użytkowaniu systemów bezprzewodowej transmisji danych.

***
Redukcja kosztów według Mitsubishi Electric – MAPS
Partner firmy Mitsubishi Electric i e-F@ctory – Adroit Technologies rozwiązał problem tradycyjnych narzędzi integracyjnych PLC-SCADA, stosując pakiet MAPS – Mitsubishi Adroit Process Suite. To kompletne narzędzie do automatyzacji całego cyklu życia produktu jest niezwykle przydatne w fazie projektowania i integracji projektu. Zwiększa ono także integralność rozwiązań dostarczanych w określonej konfiguracji i umożliwia klientom standardowe rozbudowywanie i konserwację wszelkich rozwiązań automatycznych.

***
Niezawodny nadzór i kontrola dla zakładów energetycznych, sieci dystrybucyjnych i podstacji. Pod napięciem – zenon Energy Edition
Ograniczanie wydatków, zwiększanie produktywności – to główne potrzeby klientów w sektorze energetycznym. Co jest najważniejsze, aby te potrzeby realizować? Kilka czynników, a jednym z nich jest oprogramowanie, jakie jest używane w celu zapewnienia czytelnego obrazu instalacji do produkcji i dystrybucji energii, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę takie kwestie, jak ograniczenie nakładów na obsługę czy zadowolenie klientów.

***
Mariusz Czechowicz
XX Jubileuszowe Seminarium Naukowo-Techniczne BOBRME Komel. „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych”
Projektowanie, zastosowanie, modernizacja, diagnostyka oraz bezpieczeństwo w eksploatacji maszyn i napędów elektrycznych to tylko niektóre spośród wielu zagadnień naukowo-technicznych, które od lat przyciągają do Rytra k. Nowego Sącza zarówno znanych przedstawicieli świata nauki, jak i specjalistów licznych dziedzin przemysłu.

***
Expo Silesia. Dwa dni dla wody i ekologii
Przed nami kolejna, trzecia edycja Targów Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej HydroSilesia 2011, która odbędzie się w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 13–14 października br. W tym samym terminie odbędą się nowe wydarzenia: Targi Melioracji i Urządzeń Wodnych, Infrastruktury i Urządzeń Przeciwpowodziowych MELIORACJE oraz Targi Gospodarki Odpadami, Recyklingu i Technik Komunalnych EkoWaste. Tradycyjnie planowane są liczne spotkania i konferencje z udziałem branżowych specjalistów.

***
Wydajny tandem suwnic ABUS
Różnorodność zastosowań urządzeń dźwignicowych ABUS powoduje, że skupiają one zainteresowanie wielu gałęzi przemysłu. Wielowariantowość konfiguracji, w których mogą pracować suwnice niemieckiego producenta, umożliwia wykorzystanie tego samego zestawu urządzeń nie tylko do powtarzalnych procesów przepływu materiałów, ale do wielu unikalnych operacji i ruchów na hali.

***
Targi WOD-KAN 2011. Z myślą o największych polskich inwestorach
XIX Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2011 skończyły się. Organizator – Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” pozostawia wystawcom i gościom ocenę ich przebiegu i odniesionych korzyści.

***
Systemy komunikacji w infrastrukturze transportowej i kolejnictwie
W ostatnich latach można zaobserwować bardzo szybki rozwój technologii przewodowych i bezprzewodowych przeznaczonych na rynek transportowy i dla kolejnictwa. Technologie te dostarczają nowe możliwości w zakresie bezpieczeństwa i komfortu podróży dla pasażerów. Jednak aby systemy działały sprawnie i bezawaryjnie przez długi czas, muszą spełniać określone wymagania, posiadać pewne dodatkowe funkcjonalności niespotykane np. w sprzęcie biurowym. W większości przypadków niezbędna jest również zgodność z określonymi normami przemysłowymi i standardami.

***
Międzynarodowa ekspansja Tooleksu
Już za kilka miesięcy wystawcy związani z branżą obróbki metalu oraz tematyką prototypowania i wirtualizacji procesów wypełnią halę Expo Silesia. Szeroka oferta, międzynarodowy zasięg ze wsparciem coraz liczniejszych partnerów sprawiają, że tego najważniejszego wydarzenia w sezonie jesiennym nie będzie można pominąć.

***
Nowe modele sterowników Vision350 i Vision130 firmy Unitronics z szybkimi wyjściami tranzystorowymi do 200 kHz
W przypadku użycia silników krokowych albo serwonapędów – precyzja i dokładność to priorytet w każdym systemie sterowania ruchem.

***
Wiktor Górny
Zdalny monitoring przyszłością w konserwacji suwnic
Gdańska spółka Konecranes należy do fińskiego koncernu Konecranes Plc. zajmującego się produkcją urządzeń transportu bliskiego od 1910 r. Dzięki stuletniemu doświadczeniu posiadamy najbardziej dopasowane i sprawdzone rozwiązania dla poszczególnych klientów i rodzajów przemysłu. Jako producent zapewniamy trwałe i bezawaryjne urządzenia.

***
Herbert Wirth, Krzysztof Kubacki, Jarosław Ziemkiewicz
Strategia KGHM Polska Miedź SA na lata 2009–2018
W artykule przedstawiona została strategia KGHM Polska Miedź SA na lata 2009–2018. Poruszone są w nim zagadnienia dotyczące podejścia do zewnętrznej i wewnętrznej analizy strategicznej KGHM, budowy strategii i jej prezentacji. We wnioskach poruszono kwestie implementacji strategii w spółce oraz jej realizacji.

***
Przeciwwybuchowe zawory proporcjonalne z nabudowaną elektroniką
Idealne rozwiązanie dla systemów produkcyjnych pracujących w warunkach niebezpiecznych.

***
Nowoczesna wiertnica pracująca w KGHM
Intensywny rozwój elektroniki w technice hydraulicznych sterowań maszyn mobilnych pozwala na doskonalenie konstrukcji maszyn górniczych. Zastosowanie elementów układów hydraulicznych, które mogą być sterowane za pomocą sieci CANopen, pozwala na „wyprowadzenie” z kabiny operatora rozdzielaczy hydraulicznych.

***
Bezpieczniki do specjalnych zastosowań
Nietypowe warunki środowiskowe wymagają użycia przystosowanych do tych warunków bezpieczników. Takie nietypowe warunki występują np. w podziemiach kopalń. Firma SIBA, wychodząca naprzeciw potrzebom użytkowników, w swej ofercie posiada bezpieczniki przeznaczone do stosowania w górnictwie.

***
Andrzej Jagiełło, Paweł Nowak
Wpływ wprowadzania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych na bezpieczeństwo pracy
W artykule przedstawiono na przykładzie kombajnu chodnikowego MR 340Ex stosowane rozwiązania i technologie gwarantujące wysokie parametry ruchowe i niezawodność kombajnu, ale również stałe zwiększanie bezpieczeństwa pracy obsługi.

***
Andrzej Wieczorek
Badanie wpływu dodania preparatu MOTOR-LIFE PROFESSIONAL do olejów na ubytek masy współpracujących elementów
W opracowaniu przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań doświadczalnych z zakresu modyfikowania warunków pracy węzłów tarcia preparatem MOTOR-LIFE PROFESSIONAL. Wykazano istotną poprawę właściwości tribologicznych węzłów tarcia – zmniejszenie zużycia, wpływającą na trwałość i niezawodność działania maszyn i urządzeń.

ENG Abstract: The paper presents results from the completed experimental studies dedicated to modification of co-operating conditions in friction nodes with use of the MOTOR-LIFE PROFESSIONAL lubricant. Substantial improvement of tribological properties in friction nodes is demonstrated – reduced wear that consequently affects lifetime and operational reliability of machinery and equipment.
Powrót
 
Artur Mazur
Koncepcja monitoringu ładowarek kopalnianych z automatycznym wyliczaniem wskaźników wydajnościowych. Efektywność i skuteczność w eksploatacji rud
W artykule przedstawiono podstawowe parametry i funkcje oraz konstrukcję nowych ładowarek kopalnianych, przystosowanej do eksploatacji złóż niskich rud miedzi w kopalniach należących do KGHM Polska Miedź SA. Zastosowanie mechatronicznych systemów sterowania i kontroli nad ładowarką umożliwia wzbogacanie funkcjonalności ładowarki o systemy monitoringu, których celem jest m.in. wzrost wydajności pracy. Artykuł przedstawia koncepcję wykorzystania systemów ładowarki do nadzorowania stanów pracy maszyny oraz do monitorowania efektywności i skuteczności wykorzystania ładowarki w eksploatacji złóż rud miedzi.

ENG Abstract: In the paper has been presented basic parameters, functions and construction of new mining loaders. These loaders are applying in underground copper mine of KGHM Polish Copper Company.
The mechatronic systems of control installed on the LKP-0900B enable to expand the functionality to machine’s monitoring which can directly increase the work efficiency of loader. The paper presents a concept of exploitation of loader’s systems to control the states of machine and to monitor the loader’s efficiency and productivity in the exploitation of low copper’s ores.

***
Kombajnowy kompleks ścianowy grupy KOPEX
Pęd człowieka w kierunku ograniczenia lub wręcz zastąpienia jego pracy fizycznej przez maszyny stanowi część naszej natury. Od dawna zastanawiamy się, jak ułatwić, usprawnić czy też zautomatyzować sobie pracę. Wyniki tych działań obserwowane są we wszystkich dziedzinach naszego życia, począwszy od żelazka, które posiada automatyczny system regulacji temperatury, a skończywszy na zaawansowanych technologicznie implantach słuchowych bądź programach lotów kosmicznych. Wszystkie działania mają wspólny cel – ułatwić życie człowiekowi, pomóc w osiągnięciu lepszych wskaźników, rezultatów podejmowanych działań i przedsięwzięć, czyli krótko mówiąc w jego egzystencji.

***
Maciej Korczyński, Joachim Zlotos
Układy sterowania i napędowe kombajnów chodnikowych produkowanych przez WAMAG SA
Opisano koncepcję budowy kombajnów chodnikowych spełniających wymogi najnowszych przepisów. Przedstawiono system sterowania, budowę oryginalnie zaprojektowanych podzespołów układów przeniesienia mocy, zasygnalizowano spostrzeżenia wynikające z eksploatacji zaprojektowanych kombajnów typu KTW.

ENG Abstract: New conception of road header designed in accordance with new European Standards is presented. Authors show function of control system, original designed systems for power transmission and results of using road headers named KTW.

***
Dariusz Jasiulek, Joanna Rogala-Rojek, Krzysztof Stankiewicz
Możliwości implementacji technik sztucznej inteligencji w układach sterowania kombajnów chodnikowych
W artykule przedstawiono analizę możliwości zastosowania technik sztucznej inteligencji w układach sterowania maszyn górniczych na przykładzie kombajnów chodnikowych. Przedstawiono wyniki badań modelowych, w których wykorzystano dane zarejestrowane w trakcie procesu drążenia wyrobiska kombajnem chodnikowym. Odpowiednio przetworzone dane wykorzystano w etapie przygotowywania algorytmów sterujących.

***
Mirosław Janik, Piotr Świeczak, Krzysztof Augustyniak, Krzysztof Fitowski, Mar
Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do zasilania sekcji obudów zmechanizowanych w kompleksach ścianowych w kopalni „Ziemowit”, ze szczególnym uwzględnieniem sterowań elektrohydraulicz
W artykule zwrócono szczególną uwagę na wykorzystanie programów wspomagających proces projektowania układów hydraulicznych. Przedstawiono proces projektowania układu hydraulicznego zasilania sekcji obudowy zmechanizowanej kompleksu ścianowego, doboru parametrów urządzeń zasilających w ciecz roboczą oraz magistrali w zależności od parametrów pracy kombajnu ścianowego. Zaprezentowano nowoczesne rozwiązania zasilania sekcji obudowy zmechanizowanej z wykorzystaniem wizualizacji, możliwości rozbudowy posiadanych sterowań hydraulicznych do sterowania elektrohydraulicznego oraz wnioski i kierunki rozwoju w zakresie układów hydraulicznych sterowania sekcji obudowy zmechanizowanej. Ponadto ukazano zalety monitoringu i diagnostyki parametrów pracy urządzeń, które pozwalają na sprawowanie stałego nadzoru oraz ułatwiają podejmowanie optymalnych decyzji w przypadku nieprawidłowej pracy urządzeń.

***
Jan Gil, Ryszard Kubisa, Kazimierz Stoiński
Wykorzystanie unifikacji konstrukcji zmechanizowanej obudowy ścianowej dla poprawy bezpieczeństwa
Na podstawie doświadczeń Kompanii Węglowej SA przedstawiono kierunki postępowania celem zwiększenia bezpieczeństwa pracy zmechanizowanej obudowy ścianowej z równoczesnym zwiększeniem efektywności ekonomicznej eksploatacji. Przeprowadzono analizę stanu posiadania obecnych i przyszłych potrzeb, w których zostały pokazane w szczególności problemy zagrożenia wstrząsami górotworu. W wyniku przeprowadzonej analizy zaproponowano: ujednolicenie wymagań dla konstrukcji, prowadzenie dodatkowych badań oraz sposób prowadzenia zakupów w drodze przetargu publicznego.

ENG Abstract: Based on Coal Company SA experience, there have been shown directions how to conduct an increase in safety of mechanized long wall housing with a simultaneous increase in economic efficiency of exploitation. There has been performed an analysis of the state ownership of current and future needs, which have been shown, in particular, problems of shock rock risk. As a result of, following solutions were proposed: harmonization of requirements for design, conducting of additional researches and conducting of purchases through public tender.

***
Daniel Grudzień, Michał Psiuk, Adam Walczyński
Platforma FAMAC DATA. Kompleksowy monitoring procesów eksploatacyjnych w kopalniach węgla
Wyzwania stojące przed nowoczesnym górnictwem węgla kamiennego wymuszają wdrażanie informatycznych systemów nadzoru nowej generacji. W przeciwieństwie do swoich poprzedników systemy te muszą stanowić spójny, w pełni zintegrowany pomost pomiędzy warstwą procesową (autonomiczne systemy sterowania i automatyki) a warstwą biznesową (systemy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem).

***
Przemysław Wiszniowski, Dariusz Babecki, Krzysztof Zych
Bezprzewodowy system wspomagania logistyki WLSS™ jako element poprawy bezpieczeństwa transportu kopalnianego
W artykule omówiono system bezprzewodowego wspierania logistyki dla transportu podziemnego WLSS™. Scharakteryzowano podstawowe funkcje realizowane przez opracowane rozwiązanie. Zwrócono uwagę na te cechy systemu, które wpasowują się w potrzeby rynku górniczego w zakresie dostarczania dysponentom ruchu informacji krytycznych z punktu widzenia efektywnego zarządzania ruchem taboru podziemnego. Przedstawiono możliwości komunikacyjne systemu, jego modularność i opcje rozbudowy. Podkreślono aspekt ekonomiczny polegający na minimalnych kosztach niezbędnej infrastruktury oraz bezpieczeństwa transportu.

***
Kompleksowe usługi w zakresie odmetanowania kopalń
Koncentracja wydobycia oraz prowadzenie eksploatacji na coraz większych głębokościach przyczynia się do wzrostu zagrożeń naturalnych, w szczególności zagrożenia metanowego. W 2010 r. na 31 czynnych kopalń węgla kamiennego 27 uznano za kopalnie metanowe. W 23 kopalniach stwierdzono i rejestrowano wydzielanie metanu do powietrza wentylacyjnego. W 2010 r. z górotworu objętego wpływami eksploatacji wydzieliło się 834,86 mln m3 metanu. Wydzielający się podczas eksploatacji metan stanowi nie tylko duże zagrożenie dla pracującej załogi, ale jest wielokrotnie barierą dla ekonomicznie efektywnej eksploatacji, powodując zmniejszenie zdolności wydobywczej kopalni. Ponadto metan odprowadzany z powietrzem wentylacyjnym do atmosfery powoduje ujemne skutki ekologiczne, pogłębiając efekt cieplarniany.
Powrót
 
Marek Wituła, Piotr Widera
Z doświadczeń Carbomech. Wdrożenie systemowego rozwiązania jazdy ludzi przenośnikami taśmowymi na przykładzie KWK „Jas-Mos”
Wykorzystując doświadczenia górnictwa europejskiego w zakresie jazdy ludzi przenośnikami taśmowymi, a w szczególności badania i zalecenia zawarte w planie badawczo-rozwojowym opracowanym w górnictwie niemieckim [4] oraz w oparciu o rozwiązania konstrukcyjne firmy B+N Berbautechnik Gmbh, Carbomech Sp. z o.o. od kilku lat prowadzi prace nad systemowymi rozwiązaniami związanymi z transportem ludzi przenośnikami taśmowymi.
Powrót
 
Polska węglem stoi
Debata na temat węgla kamiennego i funkcjonowania górnictwa w Polsce nie ustaje, co więcej na kilkanaście dni przed rozpoczęciem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Energetyki i Metalurgii – „KATOWICE 2011” jej poziom wzrasta. Przy utrzymujących się na wysokim poziomie cenach nośników energii pierwotnej, a szczególnie ropy i gazu, rola węgla jako źródła energii jest bardzo istotna dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Powrót
 
Mariusz Rudziński, Artur Block
ANACONDA i TITANEX. Węże i kable dla górnictwa
HELUKABEL® posiada ofertę produktową dla producentów maszyn przemysłu chemicznego, sektora spożywczego, jak i przemysłu ciężkiego. Nasza oferta to sprawdzone produkty dające pewność połączenia i niezawodność pracy wszystkich aplikacji.
Powrót
 
Andrzej Wnuk
Modernizacja przenośników taśmowych ciągów węglowych na odkrywkach w KWB „Konin” z wykorzystaniem przetwornic częstotliwości VLT® firmy Danfoss
Danfoss Drives, czołowy dostawca regulowanych napędów elektrycznych, dzięki planowym działaniom osiąga sukces, zwiększając swój udział w ogólnoświatowym rynku automatyki przemysłowej. Przetwornice częstotliwości firmy Danfoss dzięki zastosowaniu nowoczesnych algorytmów sterowania znajdują zastosowanie w wymagających i odpowiedzialnych aplikacjach. W technologii budowy maszyn ważny obszar projektowania i modernizacji istniejących instalacji to zmniejszenie kosztów eksploatacji i między innymi zwiększenie energooszczędności. Niezwykle istotną rolę stanowią tu napędy elektryczne. W chwili obecnej są one najbardziej efektywnym rozwiązaniem pozwalającym szybko i w istotny sposób zredukować zużycie energii, a także ograniczyć zużycie podzespołów mechanicznych instalacji przemysłowej. W artykule przedstawiono zastosowanie przetwornic do napędu przenośników taśmowych w kopalni odkrywkowej KWB w Koninie.
Powrót
 
Marcin Kawa
Bezpieczeństwo w systemach transportu ciągłego
Obecnie stosowane normy dotyczące bezpieczeństwa na przenośnikach taśmowych do transportu materiałów masowych określają jednoznacznie metody zabezpieczania owych urządzeń przenośnikowych. Firma Rockwell Automation posiada pełną gamę produktów służących do zapewnienia bezpieczeństwa operatorom w strefach potencjalnego zagrożenia.
Powrót
 
Stefan Gierlotka
Rozwój górniczych maszyn wyciągowych – od pary po elektryczność
Pierwotny górnik wydobywał minerały i węgiel z płytkich szybów za pomocą kubła i konopnej liny. Później zastosował prymitywną maszynę wyciągową – wał drewniany z korbą, na który nawijała się lina. Gdy wielkość kopalni wzrosła tak, iż wyrobiska pionowe zastąpiono podziemnymi wyrobiskami poziomymi, odległymi od szybu nieraz o kilka kilometrów, zaprzęgnięto wtedy do pracy konie, parę, a wreszcie elektryczność.
Powrót
 
Konferencja ELGOR 2011. Zintegruje branżę górnictwa odkrywkowego
W dniach 14–16 września br. w Trzebieszowicach k. Lądka Zdroju odbędzie się szósta edycja Konferencji Naukowo-Technicznej ELGOR. Konferencja należy do najważniejszych wydarzeń branży górnictwa odkrywkowego w Polsce.
Powrót
 
Kamery termograficzne w górnictwie i innych strefach Ex
Kamery termograficzne muszą spełniać szereg wymagań wynikających z obowiązujących przepisów oraz warunków panujących w kopalniach. Ponieważ większość kopalni w Polsce to kopalnie metanowe, urządzenia instalowane na stałe muszą być iskrobezpieczne, szczelne oraz odporne na wybuch metanu. Konieczne jest, aby spełniały normy Ex.
Powrót
 
Marek Trajdos
Wybrane zagadnienia bezpiecznego układu sterowania maszyn górnictwa odkrywkowego
W pracy omówiono zasady realizacji wybranych elementów układu bezpieczeństwa maszyny w odniesieniu do podstawowych maszyn górnictwa odkrywkowego. Przedstawiono znaczenie analizy i oceny ryzyka w odniesieniu do maszyn po raz pierwszy wprowadzanych na rynek WE. Rozważania poparto przykładami określania, obliczania i realizacji funkcji bezpieczeństwa dla wymienionych wyżej maszyn.

EN The chosen questions of the safe arrangement of control the machines of the opencast mining
Abstract: In the work talked over the principle of the realization of the chosen units of the arrangement of the safety of machine in reference to the basic machine of the opencast mining. It was introduced the meaning the analysis and the opinion the risk analysis and risk assessment in the reference to machine the first time introduced on the market CE. The considerations were supported the examples define, calculation and realization of the function of the safety for exchanged higher machines.
Powrót
 
Jerzy Alenowicz, Marian Wygoda
Modernizacja mechanizmu napędu układu urabiania koparek wielonaczyniowych kołowych
Przedstawiono stan dotychczasowy oraz przyczyny dotyczące podejmowania działań modernizacyjnych mechanizmów napędów układów urabiania koparek wielonaczyniowych kołowych eksploatowanych w krajowych kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego. Podano szczegółowe zakresy modernizacji mechanizmów napędów układów urabiania koparek kołowych KWK 1400, SchRs 1200, KWK 1500 w KWB „Turów”. Przedstawiono zakresy modernizacji mechanizmów napędów układów urabiania koparek kołowych eksploatowanych w pozostałych krajowych kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego. Zaprezentowano korzyści wynikające z powyższych działań oraz wykazano celowość ich kontynuacji.

EN Modernization of driving gear of digging system of bucket wheel excavators
Abstract: State of the art and reasons of undertaken activities of modernization of driving gear of digging systems of bucket wheel excavators operating in national brown coal opencast mines have been discussed in the paper. Detailed scopes of modernization of driving gear of digging systems of KWK 1400, SchRs 1200, KWK 1500 bucket wheel excavators in Turów Brown Coal Mine have been presented. Scopes of modernization of driving gear of digging systems of bucket wheel excavators exploited in other domestic brown coal opencast mines have been indicated. Benefits of above mentioned activities have been presented and advisability of their continuation has been pointed out.
Powrót
 
Antoni Kalukiewicz, Jan Marianowski
Nowe rozwiązanie zabezpieczeń funkcjonowania upodatnionej obudowy zmechanizowanej
W artykule przedstawiona została idea zastosowania zaworu upustowego w rdzenniku wewnętrznym stojaka i próbę jej technicznego rozwiązania. Sprecyzowano warunki zastosowania takiego zaworu. Konstrukcję poddano próbom na specjalnie do tego celu zaadaptowanej prasie kuźniczej. Podano przykładowe rezultaty pomiarów.

EN NEW SOLUTIONS OF SAFETY LOCK OPERATION OF A FLEXIBLE MECHANIZED SHIELD SUPPORTS
Abstract: In the article an idea of implementation of extraction valve into inner upper prop of mechanized shield supports prop as well as an approach of its technology solution have been presented. The application conditions of such a valve have also been defined. The construction has been put to the tests against a forging press which was particularly adapted to this aim. The example results of carried out measurements were given.
Powrót
 
Stefan Wojciech Szepietowski
Obciążenie przy udarowym zatrzymaniu ruchu koła czerpakowego na przykładzie koparki SRs 1200
Przy uderzeniu czerpaka koparki kołowej w nieurabialną przeszkodę (np. w przypadku występowania w urabianym ośrodku głazów narzutowych) następuje raptowne zatrzymanie ruchu koła i wynikające z tego duże dynamiczne obciążenie o charakterze impulsu. Odpowiednie badania obciążeń impulsowych przeprowadzono na koparce SRs1200 podczas urabiania glin zwałowych z licznymi głazami narzutowymi. Wyniki badań wykazały, że przy uderzeniowym zatrzymaniu ruchu koła w ustroju nośnym wysięgnika urabiającego powstają naprężenia dynamiczne o wartości 4,4 razy większe od wynikających z maksymalnej dopuszczalnej siły urabiania, przyjętej do obliczeń wytrzymałościowych.

EN Abstract: Near stroke of bucket of BWE in obstacle (the in case of occurrence in kneaded centre of erratic stones) the stop the movement of wheel follows sudden and resulting from this the large dynamic burden with character of impulse. The experienced investigations conducted on excavator SRs 1200 during digging from numerous erratic stones the boulder clays made possible with quantitative opinion coming into being in such situation of relative value of dynamic tensions in jib of wheel, brought back to tensions from maximum, received to calculations of system of excavator, static digging power.
Powrót
 
Poznań stolicą światowych innowacji
Jubileusz 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich sprawił, że w tym roku na kolejną edycję Targów Innowacje – Technologie – Maszyny ITM Polska do Poznania zjechało wielu specjalistów czołowych branż przemysłu z kraju i z zagranicy. Stolica Wielkopolski, w ciągu czterech dni, od 14 do 17 czerwca br. stała się więc miejscem ekspozycji światowych innowacji. W tegorocznych targach udział wzięło ponad 900 wystawców z 32 państw, którzy zaprezentowali przeszło 100 światowych rynkowych premier. Z okazji obejrzenia wystawy nowoczesnych technologii skorzystało 16 800 osób.
Powrót
 
Jubileuszowa podróż po świecie Siemensa
Siemens Sp. z o.o. obchodzi w tym roku 20-lecie swego istnienia. W Polsce bowiem firma powstała 1 marca 1991 r. Jubileusz był doskonałą okazją do zaprezentowania ogromnego potencjału możliwości, jakie firma przejawia we wszystkich dziedzinach, jakimi się zajmuje, wraz z pełną ofertę dla polskiego rynku.

Reklama