Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2001

Napędy i Sterowanie
numer 10/2001


ABB
Prądy łożyskowe w nowoczesnych systemach napędowych
W niektórych nowych instalacjach napędowych może wystąpić awaria łożysk zaledwie kilka miesięcy po rozruchu. Może to być spowodowane prądami łożyskowymi, które indukują się w wale silnika i przypływają do ziemi przez łożyska. Prądy łożyskowe występowały od momentu powstania silników elektrycznych, ale występowanie awarii z ich powodu znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat. Dzieje się tak, ponieważ w nowoczesnych napędach zasilanych z przemienników częstotliwości, z płynną regulacją prędkości i bardzo dużą stromością narastania pulsów napięcia oraz wysoką częstotliwością przełączania, mogą wystąpić impulsy prądowe przechodzące przez łożyska, których ciągłe wyładowania mogą stopniowo powodować erozje bieżni łożysk.

***
Wiesław Tomaszkiewicz, Radosław Dzik
Uniwersalny podajnik elementów długich (wiotkich i sztywnych) jako przykład zastosowania produktów firmy Stegmann
W warunkach przemysłowych obniżanie kosztów materiałowych i robocizny oraz podnoszenie jakości jest powszechnym zadaniem. Prosta mechanizacja procesów technologicznych z wykorzystaniem produktów firmy Stegmann służy temu celowi. Mówimy tu najczęściej o przypadkach, gdy ręcznie wykonywaną pracę zastąpimy pracą automatyczną czy też półautomatyczną.

***
Jacek Kęsy
Motoreduktory Drive 6000
W bieżącym roku firma Sumitomo Cyclo Europe wprowadziła na rynek nowy produkt - reduktory i motoreduktory cykloidalne serii Drive 6000. Jako kontynuacja dotychczas produkowanych urządzeń Drive 4000, nowy produkt wzbogacony został o wyniki wieloletnich badań i doświadczeń eksploatacyjnych.

***
Stoeber
Proste i tanie falowniki wektorowe serii FAS4000 dla waszej automatyki
W szerokim zakresie potrzeb użytkowych automatyzacji falowniki FAS4000 rozwijać będą wydajność pracy przy optymalnej cenie. Super szybka możliwość przyłączenia komunikacji sieciowej: PROFIBUS-DP i CAN-BUS poprzez dodatkową kość KOMMUBOX.

***
Tadeusz Minksztym, Edward Kowalewski
Przetwornice częstotliwości VLT5000 i VLT6000
Danfoss oferuje zaawansowane technicznie i funkcjonalnie urządzenia przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach. VLTŽ5000 jako niezawodny napęd przemysłowy oraz VLTŽ6000 HVAC jako oszczędny napęd do układów pompowo-wentylatorowych. Wraz z wprowadzeniem czterech nowych rozmiarów przetwornic Danfoss zwiększa zakres mocy z 0,75÷200 kW do 500 kW (450 kW - HVAC) przy napięciach zasilających 380-500 V (460 V - HVAC).

***
Janusz Rokicki
Seria C oraz L łączników krzywkowych firmy Kraus & Naimer o wysokiej obciążalności prądowej
Seria tzw. "błękitna" łączników krzywkowych firmy Kraus & Naimer (Austria) jest przewidziana dla szerokiego zakresu obciążeń prądowych. Jednak ze względu na zaobserwowany wzrost zainteresowania na polskim rynku łącznikami o wyższej obciążalności prądowej, przedstawiamy poniżej opis techniczny - wraz z podstawowymi kryteriami doboru - tej części serii C i L, której prąd znamionowy ciągły wynosi od 100 A do 2400 A.

***
Controlmatica ZAP-PNEFAL Sp. z o o.
Siłowniki elektryczne
Zdobywane przez lata doświadczenia produkcyjne, opinie od użytkowników, wnioski z eksploatacji, badań rynku i obserwacja trendów rozwojowych w tym asortymencie produktów stanowiły podstawę do ukierunkowania prowadzonych prac rozwojowych. W wyniku ich realizacji powstała bogata oferta siłowników elektrycznych.

***
Krzysztof Skura
Factory Line - przemysłowe koncentratory oraz przełączniki Ethernet firmy Phoenix Contact
W celu zbudowania segmentu sieci Ethernet w środowisku przemysłowym firma Phoenix Contact proponuje nową rodzinę modularnych koncentratorów (Hub) oraz przełączników sieciowych (Switch). Urządzenia te, zamontowane bezpośrednio w szafie sterowniczej, umożliwiają budowanie sieci lokalnych o rozbudowanej i strukturalnej architekturze. Słowo "przemysłowy" w nazwie urządzeń sieciowych oznacza tu: posiadający możliwość montażu na szynie przemysłowej, posiadający niewielką i mocną obudowę, redundantne zasilanie napięciem 24 V DC, dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne i łatwe w obsłudze oprogramowanie konfiguracyjne.

***
Paweł Łoś
Wielozadaniowy system operacyjny sterowników B&R
Powoli mijają czasy, kiedy to sterownik PLC kojarzony był tylko z prostym urządzeniem zastępującym grupę przekaźników na maszynie, a bardziej skomplikowane algorytmy sterowania wymagały stosowania zaawansowanych układów dedykowanych. Obecnie producenci sterowników coraz częściej starają się oferować układy z systemami operacyjnymi mogącymi sprostać najtrudniejszym zadaniom. Firma B&R od początku swojego istnienia oferuje sterowniki standardowo wyposażone w wielozadaniowy system operacyjny czasu rzeczywistego.

***
Elwira Klencz
INTERKAMA 2001
INTERKAMA to impreza kompleksowo i międzynarodowo odzwierciedlająca potrzeby rynku procesów automatyki. Stara się identyfikować rozwój tego rynku i podążał w tym kierunku. Zgodnie z zamierzeniem organizatorów po dwóch latach od poprzedniej imprezy targowej - w dniach 24-28.09.2001 r. odbyły się w Düsseldorfie (Niemcy) międzynarodowe targi INTERKAMA 2001 poświęcone nowym rozwiązaniom w automatyzacji procesów produkcji.

***
Adam Panasiewicz
Terminale operatorskie z serii E - szeroka oferta ekranów tekstowych i graficznych
Programowanie terminali operatorskich jest tak proste, jak rysowanie i opisywa-nie tego, co operator chciałby zobaczyć. Każdy blok zawiera to, co jest widoczne w okienku. Chcąc wprowadzić stały lub dynamiczny tekst lub grafikę bezpośrednio na ekran, można użyć gotowych symboli lub narysować własne. Po dołączeniu (zlinkowaniu) dynamicznego tekstu lub grafiki do statycznej części projektu można zobaczyć, co dzieje się w procesie. Dynamiczny tekst lub grafika może zostać użyta również do zmiany wartości zadanych. Konstrukcja menu zależy całkowicie od inwencji programisty i pozwala na tworzenie dowolnej hierarchii połączeń pomiędzy blokami, analogicznie do typowego menu rozwijanego, stosowanego w programach komputera.

***
Adam Panasiewicz
Dlaczego warto stosować terminale operatorskie Mitsubishi Electric?
Współczesny użytkownik systemów sterowania procesami przemysłowymi wymaga coraz więcej informacji na temat procesu i jego systemu sterowania. Wszelkiego rodzaju urządzenia typu HMI (Human Machine Interface - Interfejs Człowiek Maszyna), pozwalają na bezpośredni dialog człowieka (operatora) i maszyny (systemu sterowania), stając się idealnym uzupełnieniem do sterowników PLC. W niezliczonych aplikacjach te bardzo elastyczne urządzenia są inteligentną i oszczędną alternatywą do dużych i nieporęcznych konsoli sterujących.

***
Wojciech Kmiecik
Nowoczesne metody zarządzania produkcją - system MES
W ostatnich latach rozwój gospodarczy w Polsce pociągnął za sobą zauważalne zmiany w zwyczajach i sposobach działania podmiotów na rynku. Czasy dużej liczby nisz rynkowych oraz niskiego poziomu konkurencji minęły bezpowrotnie. Zwiększanie efektywności działania przedsiębiorstwa wymuszane jest przez rynek, oczekujący wysokiej jakości produktów i niskiego poziomu cen. W tych warunkach podstawą do podejmowania trafnych decyzji, prowadzących do uzyskania przewagi konkurencyjnej, jest sprawne zarządzanie informacjami (danymi).

***
Oparte na rozproszonych modułach wejść/wyjść i LabVIEW Inteligentne systemy pomiarowo - kontrolne
AUSTIN, Texas 15 sierpnia 2001 - Inżynierowie mogą teraz użyć LabVIEW firmy National Instruments osadzonego w przemysłowe węzły wejścia/wyjścia do tworzenia rozproszonych systemów kontrolno-pomiarowych czasu rzeczywistego. Tworząc węzły przy pomocy nowej rodziny modułów sieciowych FieldPoint 2000, można budować niezawodne, autonomiczne systemy pomiarowe i kontrolne.

***
Andrzej Czerniakowski
KOL - modułowe przekaźniki czasowe
Jeszcze kilkanaście lat temu takie urządzenia jak przekaźniki czasowe czy liczniki impulsów, prawie wyłącznie były wykonywane jako urządzenia elektromechaniczne lub z wykorzystaniem prostej elektroniki analogowej. Obecnie - dzięki rozwojowi techniki i technologii produkcji - nikogo nie dziwi już szerokie stosowanie elektroniki cyfrowej w tego typu urządzeniach, a nawet techniki mikroprocesorowej - tak jak w przypadku przekaźników czasowych szwajcarskiej firmy SAIA-Burgess

***
Właściwa waga oznacza słodki sukces za granicą
Brytyjscy producenci, działający pod znaną międzynarodową marką artykułów spożywczych, eksportują codziennie na cały świat produkty o łącznym ciężarze kilku milionów funtów. Nie zawsze jest to zadanie łatwe do rozwiązania, jako że prawie każdy kraj ma odmienne regulacje prawne dotyczące opakowania. Dlatego ważne jest, aby wszystkie opakowania przeznaczone dla danego kraju spełniały odpowiednie wymagania graniczne dotyczące ciężaru i napełnienia. Eksporterzy muszą sprostać wyzwaniu stosowania najprostszej i najdokładniejszej metody pomiaru tych parametrów jakościowych, przy czym dotyczy to każdego produktu z szerokiego asortymentu firmy.

***
Józef Kozłowski
Sieć elektroenergetyczna z kondensatorami obciążona prostownikami - cz. 2

***
Robert Pastuszka, Marek Trajdos
Jakie kable lubią falowniki?
Wszystkie współczesne przekształtniki prądu przemiennego pracują w oparciu o zasadę modulacji szerokości impulsu (PWM). Powyższe warunkuje występowanie w widmie harmonicznych napięcia zasilającego silnik poza pierwszą harmoniczną o regulowanej częstotliwości (zwykle w zakresie 0-60 Hz) pasm wyższych harmonicznych będących wielokrotnością podstawowej częstotliwości modulacji, która jest z reguły nastawiana jednym z parametrów konfiguracyjnych falownika.

***
Antoni Wojtulewicz
Kalendarium branży www.automatyka.pl
Serwis automatyka.pl uruchomił kolejny dział, który dostarcza informacji o życiu branży. Kalendarium daje przejrzysty przegląd aktualnych wydarzeń: prowadzonych szkoleń, kursów, konferencji naukowych oraz imprez targowych. Wkrótce do tego zestawienia zarejestrowane w Serwisie firmy będą mogły dodawać wiadomości o prowadzonych promocjach.

***
Nowości Solid Edge wersja 10
Solid Edge w wersji 10. prezentuje obszerny zestaw usprawnień przeznaczonych dla konstruktorów maszyn, wyrobów elektromechanicznych, jak również szeroko pojętego oprzyrządowania dla przemysłu samochodowego i lotniczego. Wersja 10. Solid Edge w dalszym ciągu kładzie nacisk na usprawnienie narzędzi do modelowania, narzędzi do projektowania dużych złożeń oraz tworzenia ich dokumentacji. Te wszystkie cechy ugruntowują wiodącą pozycję Solid Edge na rynku jako najłatwiejszego w nau-ce i użyciu pakietu MCAD.

***
Ewa Majewska
Międzynarodowe Targi Górnictwa, Energetyki, Metalurgii i Chemii - Wszystkie branże na jednym terenie
W dniach 4 - 7 września bieżącego roku odbyły się w Katowicach Międzynarodowe Targi Górnictwa, Energetyki, Metalurgii i Chemii KATOWICE 2001. W tym roku, po raz pierwszy wszystkie branże prezentowano na jednym terenie. Było to możliwe m.in. dzięki oddaniu do użytku, przez Międzynarodowe Targi Katowice w ubiegłym roku nowoczesnego pawilonu wystawienniczego o powierzchni 10 000 m2 oraz przeprowadzeniu generalnego remontu na zewnętrznym terenie ekspozycji.

***
Piotr Puk
Złota polska jesień
W dniach 11-14 września br., na terenach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się dwie imprezy: Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego - POLAGRA--FOOD i Międynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki - TAROPAK

***
Anna Nozdryn-Płotnicka
Niestraszny nawet zanik prądu
Bielsko-Biała w dniach 18 - 20 września po raz 14 gościła wystawców i zwiedzających Międzynarodowe Energetyczne Targi ENERGETAB. Impreza ta jest ewenementem na skalę kraju; podczas gdy na pozostałych zmniejsza się liczba wystawców, tu z roku na rok organizatorzy zwiększają powierzchnię wystawienniczą, bo zgłasza się coraz więcej chętnych do zaprezentowania swoich ofert.

***
Ireneusz Bujalski
JAKOŚĆ - DROGA DO SUKCESU RYNKOWEGO TQM - kompleksowe zarządzanie przez jakość - Cz. I. Definicje
Pojęcia TQM nie było w pierwszych wydaniach norm ISO, ale z czasem coraz częściej zaczęto się nim posługiwać jako określeniem pewnego specjalnego rodzaju podejścia. W wydaniu normy ISO 8402 z roku 1994 znajdujemy definicję: TQM to sposób zarządzania organizacją, skoncentrowany na jakości, oparty na udziale wszystkich członków organizacji i nakierowany na osiągnięcie długotrwałego sukcesu dzięki zadowoleniu klienta oraz korzyściom dla wszystkich członków organizacji i dla społeczeństwa

Reklama