Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2011

Napędy i Sterowanie
numer 05/2011


Krzysztof Gołąb
Z oferty FATEK Automation Corporation – producenta sterowników przemysłowych. Nowe serie sterowników micro PLC – B1 oraz B1z
Firma Multiprojekt jest wyłącznym dystrybutorem sterowników PLC firmy Fatek na terenie Polski od 2004 r. Niezawodność, znakomite parametry techniczne, łatwość programowania, dostępność oraz rozsądna cena powodują, że urządzenia te od czasu pojawienia się na polskim rynku zyskują coraz większą popularność. Znalazły zastosowanie w różnego rodzaju aplikacjach, od modernizacji prostych maszyn po skomplikowane systemy sterowania (praca kilkunastu sterowników w sieci, wiertarki współrzędnościowe, cięcie w locie, regulacja PID temperatury i sygnałów analogowych, komunikacja bezprotokołowa i inne).

***
Maciej Sakowicz
Nowości w ofercie. Panele operatorskie Weintek
Firma WEINTEK, producent paneli dotykowych HMI, wprowadziła kilka zmian w produktach znajdujących się w jej ofercie. Poniżej można znaleźć podstawowe zmiany dotyczące aktualnie produkowanej serii MT6000/MT8000, jak również informację o nowym produkcie, jakim jest panel w aluminiowej obudowie WT3010.

***
Rozwiązania dla branży spożywczej Danfoss Bauer. Hygienic Drive & Aseptic Drive
W branży spożywczej swoje zastosowanie znajdują trójfazowy silnik synchroniczny z magnesem trwałym – Hygienic Drive, ewentualnie trójfazowy silnik asynchroniczny – Aseptic Drive.

***
Bartosz Toczko
Proste i efektywne pozycjonowanie. SINAMICS S110
Siemens jako lider na rynku automatyki przemysłowej posiada pełne portfolio komponentów pozwalających na kompleksową realizację zadań w dziedzinie automatyzacji. Szeroka i elastyczna oferta w zakresie serwonapędów pozwala na wykorzystanie ich niemal w każdej aplikacji, niezależnie od stopnia zaawansowania czy mocy. W jednoosiowych układach napędowych realizujących funkcje prostego pozycjonowania doskonale sprawdzają się napędy serwo SINAMICS S110.

***
Przetwornice częstotliwości VLT® AutomationDrive firmy Danfoss napędzają bęben suszarni koncentratu w KGHM w Głogowie
Danfoss Drives, czołowy dostawca regulowanych napędów elektrycznych, dzięki planowym działaniom osiąga sukces, zwiększając swój udział w ogólnoświatowym rynku automatyki przemysłowej. Przetwornice częstotliwości firmy Danfoss dzięki zastosowaniu nowoczesnych algorytmów sterowania znajdują zastosowanie w wymagających aplikacjach. W technologii budowy maszyn ważny obszar projektowania i modernizacji istniejących instalacji to zmniejszenie kosztów eksploatacji i m.in. zwiększenie energooszczędności. Niezwykle istotną rolę stanowią tu napędy elektryczne.

***
Elektrownie węglowe bardziej przyjazne środowisku
Z Pierpaolo Mazza – Power Generation Sales General Manager GE Energy – rozmawiał redaktor Ryszard Klencz.

***
Nasze zaangażowanie buduje naszą reputację
Partner Serwis jest dostawcą szerokiego zakresu usług wspomagających proces produkcji zakładów przemysłowych.

***
Jarosław Nowak
Oszczędzanie energii
Doświadczenie dostawców systemów napędowych wykazuje rosnącą z roku na rok świadomość i znaczące zwiększenie potrzeb klientów w zakresie stosowania rozwiązań energooszczędnych. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt wejścia w życie w połowie 2011 r. dyrektywy UE nakazującej producentom silników wykonywanie swoich wyrobów zgodnie z nowymi standardami energooszczędności.

*** 
Tomasz Kochanowski
Ruch pod pełną kontrolą. Przemienniki częstotliwości Astraada Drive
Przemienniki częstotliwości jako urządzenia płynnej regulacji silników elektrycznych stały się nieodzownym elementem instalacji przemysłowych. Podstawowe parametry falowników różnych producentów są do siebie zbliżone, dlatego o wyborze właściwego rozwiązania oprócz odpowiedniej funkcjonalności decydują dodatkowe czynniki: niezawodność, prostota konfiguracji oraz akceptowalna cena.

***
Zbigniew Pawelski
Korzyści wynikające z mechatronicznego sterowania układów napędowych pojazdów
W pracy porównano układy napędowe, w których zastosowano mikroprocesorowe systemy sterowania. Z wyboru silnika spalinowego jako źródła napędu wynika koncepcja sterowania, która pozwala zbliżać się do opracowania jednego algorytmu modyfikowanego odpowiednio do zastosowanej przekładni: stopniowej i bezstopniowej.

***
Piotr Augustynek
Napęd liniowy szyty na miarę!
Roboty kartezjańskie, systemy podajników czy też przestrzenne układy pomiarowe wymagają zamiany, z określoną precyzją, ruchu obrotowego na liniowy. Firma PPH WObit E.K.J. OBER SC posiada w swojej ofercie moduł liniowy typu MLA zaprojektowany z myślą o tego typu aplikacjach.

***
Smart Grid – cz. II. Inteligentne linie energetyczne średniego i niskiego napięcia
W poprzednim artykule zatytułowanym „Sieć inteligentna – cz. I” omówiono sposób wykorzystania oprogramowania zenon do dostarczania, magazynowania i zarządzania danymi. Niniejszy artykuł opisuje sieć inteligentną od stacji transformatorowej do odbiorcy końcowego w zakresie średniego i niskiego napięcia.

***
Sterowanie i wizualizacja w kompaktowej jednostce. Sterownik 3200 C rodem z Lenze
Redukcja kosztów, oszczędność czasu i wzrost jakości to wyzwania przyszłości. Firma Lenze podjęła to wyzwanie i stworzyła L-force – rodzinę napędów i systemów automatyzacji oraz wzajemnie dopasowanych interfejsów i komponentów do szybszego projektowania i uruchamiania, większej wydajności i wyższej elastyczności produkcji.

***
Jacek Zarzycki
Nowe komponenty systemu SmartWire-DT firmy Eaton Moeller
SmartWire-DT to nowatorski system budowania szaf sterowniczych firmy Eaton Moeller, który podlega ciągłemu rozwojowi. Obecna oferta została uzupełniona o nowe moduły wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, dzięki którym istnieje możliwość zbudowania kompletnego układu sterowania bez konieczności stosowania klasycznych, rozproszonych wejść/wyjść. Dodatkowo nowy moduł M22-SWD-NOP (C) stanowiący wirtualnego uczestnika pozwala zarezerwować przestrzeń adresową dla urządzenia, które będzie dodane w przyszłości, np. przy rozbudowie aplikacji.

***
Serwis napędów przemysłowych
Użytkownicy maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle niejednokrotnie borykają się ze znalezieniem firmy serwisowej, która mogłaby zapewnić profesjonalny serwis dla podzespołów napędowych w ich zakładach produkcyjnych. Z powodu różnorodności typów oraz różnych producentów posiadanych urządzeń wydaje im się, że jest to niemożliwe. Na terenie Polski, Czech, Słowacji, Litwie, Bułgarii i Rumunii istnieje firma, która naprawia podzespoły napędowe w urządzeniach wszystkich producentów na świecie.

***
Złoty Medal Targów AUTOMATICON 2011 dla ACOPOSmicro firmy B&R
ACOPOSmicro – cyfrowy napęd do silników serwo i krokowych został wyróżniony Złotym Medalem Targów AUTOMATICON. Rodzina produktów ACOPOSmicro to kompletna linia zawierająca serwonapędy, serwosilniki z różnymi opcjami i rozwiązaniami enkoderowymi (hamulec, resolwer, EnDat 2.2) oraz okablowanie.

***
Olbrzymie możliwości oszczędności energii z technologią serwonapędów firmy B&R
Ze względu na wzrost świadomości ekologicznej i możliwości skorzystania z nowego potencjału biznesowego, producenci maszyn oraz systemów coraz częściej decydują się na wdrażanie innowacyjnych technologii w zakresie techniki napędowej. Jeśli silniki i układy napędowe przy obciążeniu znamionowym pracują na poziomie wydajności bliskiej 100%, warto przyjrzeć się składnikom drugorzędnym systemu napędowego.

***
COPA-DATA rozwija działalność w Europie Środkowej i Wschodniej. Założenie oddziału w Polsce
Inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej realizowane przez międzynarodowego lidera oprogramowania dla automatyki przemysłowej, firmę COPA-DATA, poprzedziło założenie nowych jednostek w USA, Europie i Azji. Obecnie COPA-DATA GmbH CEE z siedzibą w Salzburgu odpowiada za rynek sprzedaży obejmujący łącznie 19 państw: od Europy Środkowej i Wschodniej po kraje Europy Południowo-Wschodniej, takie jak Grecja oraz kraje Bliskiego Wschodu, jak Arabia Saudyjska. W Polsce również od niedawna działa nowy oddział podlegający pod COPA-DATA GmbH Central Eastern Europe (CEE). Decyzja o utworzeniu polskiej jednostki nie była przypadkowa.

***
Projekt „Mazowsze +45: komponent automatyka”
Firma Schneider Electric Polska, globalny specjalista w zarządzaniu energią elektryczną, rozpoczęła realizację projektu pt. „Mazowsze +45: komponent automatyka”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) Europejskiego Funduszu Społecznego, którego podstawowym założeniem jest wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwa dla przedsiębiorstw.

*** 
Diagnostyka w rozproszonych modułach I/O
Maksymalizacja produktywności maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych jest celem stawianym przed osobami zajmującymi się wdrażaniem w zakładach przemysłowych systemu TPM (Total Productive Maintenance). Czynności prowadzone w ramach TPM przyczyniają się m.in. do wyeliminowania źródeł potencjalnych awarii oraz ciągłego udoskonalania procesów produkcyjnych.

***
Wyłączniki MICO
W obecnie działających systemach automatyki instalacje 24 V DC zabezpieczane są z użyciem standardowych mechanicznych wyłączników. Jeżeli jeden z obwodów jest przeciążony, wtedy zwykle dochodzi do gwałtownego spadku napięcia oraz wystąpienia dodatkowych szkodliwych dla instalacji efektów, plątanina kabli natomiast jest szczególnie narażona na zagrożenie pożarem.

***
Mocne przewody BUS’owe do wszystkich rodzajów ruchów
Firma igus® GmbH z Kolonii, ekspert w dziedzinie odpornych na zginanie przewodów do bardzo dynamicznych zastosowań w prowadnikach przewodów, rozszerzył swój szeroki asortyment produktów z rodziny przewodów BUS’owych o kolejne poziomy jakościowe. Obecnie w magazynie dostępna jest nowość – przewody CAT5e/GigE CFBUS.PVC.045 przeznaczone do pomieszczeń suchych oraz CFBUS.PUR.045 do środowisk zaolejonych.

***
System Guidelok i Slimline (SL). Niezawodnie na wysokości
W pionowych zastosowaniach prowadników przewodów wysokości masztów stają się coraz większe, drogi przesuwu coraz dłuższe, a wszystko to dzieje się przy dużych prędkościach i błyskawicznych przyspieszeniach. Szybko może więc dojść do sytuacji, w której – przede wszystkim przy gwałtownych przyspieszeniach poprzecznych – prowadnik przewodów ulegnie bocznemu odchyleniu, np. w kierunku konstrukcji regałowej. Jeżeli prowadnik uderzy przy tym jeszcze o metalowy wspornik czy palety, to przy tak ogromnej dynamice zerwanie prowadnika jest w zasadzie przesądzone. Na potrzeby takich właśnie sytuacji ekspert w dziedzinie systemów zasilania, firma igus GmbH z Kolonii skonstruowała obecnie system Guidelok Slimline (SL). Na masztach i wieżach o wysokości 50 m i wyżej prowadnik nadal pozostaje stabilny w swoim torze.

***
Andrzej Przytulski
Z historii rosyjskiej elektrotechniki. Paweł Nikołajewicz Jabłoczkow – konstruktor „rosyjskiego światła”
Najstarszą lampą elektryczną jest tzw. lampa łukowa. Źródłem światła jest w niej łuk elektryczny powstający między dwoma elektrodami. Pierwsze elektrody wykonane były z węgla, który podczas pracy rozżarzał się do białości. Lampy te miały zasadniczą wadę – w miarę wypalania się elektrod odstęp między ich końcami zwiększał się i lampa dość szybko gasła. Wielu ówczesnych konstruktorów wprowadzało do lamp łukowych wynajdowane przez siebie regulatory odstępu. W pełni udaną, pracującą przez przynajmniej 90 minut lampę skonstruował w 1876 r., przebywający wówczas w Paryżu, Paweł Nikołajewicz Jabłoczkow. Wykorzystana została do oświetlenia wielu paryskich ulic, placów i budowli. W Berlinie otrzymała ona nazwę „rosyjskiego światła” (russisches Licht).

***
Przekształtniki do zasilania silników DC i silników pierścieniowych
BTT AUTOMATYKA działa na polskim rynku napędów od 17 lat. Przedstawiamy przekształtniki do zasilania silników DC i silników pierścieniowych angielskiej firmy SPRINT ELECTRIC.

***
Anna Szymczak
Mała dotacja pomocna przy dużych programach. „Bon na innowacje” 2011
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła w kwietniu br. IV edycję programu „Bon na innowacje”. To dotacja w wysokości 15 000 zł i może wynieść nawet 100% wydatków kwalifikujących. Program dotyczy usług badawczych świadczonych przez jednostki naukowe. Ze względu na niewielką wartość wsparcia program nie cieszy się zawrotnym zainteresowaniem, a szkoda, bo może to być dobry punkt wyjścia na drodze po duże dotacje.

***
System bezprzewodowej komunikacji Modbus pracujący w topologii MESH
Nowy system komunikacji radiowej DX80 Data Radio Multi-Hop uzupełnia ofertę systemu SureCross o wykonania do transmisji danych na odległość nawet do 20 km. Komunikacja taka odbywa się poprzez stacje pośredniczące rozstawione maksymalnie co 3 km w linii widzenia. Cecha ta może być również wykorzystana w celu ominięcia przeszkód (np. wzgórze) pojawiających się na bezpośredniej drodze sygnału.

***
Dariusz Kasperski
1 MW mocy w tunelu wiatrowym
Firma Apator Control Sp. z o.o. coraz częściej współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi. Pozwala nam to na udział w ciekawych i rozwojowych projektach, często bardzo odbiegających od rozwiązań przemysłowych.

***
ITM Polska. Innowacje gwarancją rozwoju
Oferta wystawców z kilkudziesięciu krajów, premiery rynkowe, pokazy maszyn w ruchu, bogaty program wydarzeń – tak interesująco zapowiada się kolejna edycja Targów Innowacje – Technologie – Maszyny Polska, które odbędą się w Poznaniu w dniach 14–17 czerwca 2011 r.

***
Nowy produkt firmy HMS serii Netbiter – WebSCADA
WS200 Netbiter WebSCADA jest to wbudowany serwer WWW do zarządzania alarmami i rejestrowania danych. Netbiter WS200 to rozwiązanie w jednej obudowie, które umożliwia zdalny dostęp poprzez GSM/GPRS, Ethernet LAN i Internet. Do urządzenia można podłączyć nadajnik GPS, co pozwala na wskazanie położenia urządzenia na mapie geograficznej w serwisie NETBITER ARGOS. WS200 posiada wbudowany serwer WWW, który jest używany do wszystkich konfiguracji i prezentacji danych za pomocą zwykłych przeglądarek internetowych bez dodatkowych narzędzi Windows lub edytorów HTML.

***
Rafał Setlak, Marcin Fice, Przemysław Kuś
Regulacja temperatury cieczy chłodzącej w układzie napędowym Mild Hybrid
W artykule opisano projekt automatycznego systemu podgrzewania bloku silnika, który umożliwia skrócenie czasu wtrysku paliwa zaraz po uruchomieniu silnika spalinowego. Skutkuje to zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza podczas fazy nagrzewania. Automatyczny system podgrzewania bloku silnika powinien być wyposażony w elektroniczną regulacją temperatury cieczy chłodzącej, która jest realizowana przez zastosowanie elektrycznej pompy cieczy.

***
ABUS: 30 metrów wzwyż
Passion – Performance – Perfection (Pasja – Osiągnięcia – Perfekcja) – tak brzmi motto wytwórcy luksusowych jachtów Hessen (www.hessenyachts.nl). Holenderski producent plasuje się w światowej czołówce w swoim segmencie. Przez 30 lat skonstruował ponad 150 unikalnych jachtów, które niejednokrotnie zdobywały uznanie w światowych klasyfikacjach i konkursach.

***
Złote Wzrosty ASTOR 2010 rozdane!
W Pałacu Lubomirskich, warszawskiej siedzibie Business Centre Club, 5 kwietnia br. firma ASTOR zorganizowała coroczną Galę Złotych Wzrostów. Uroczystość połączona była ze spotkaniem Certyfikowanych Partnerów ASTOR i z przyznaniem Certyfikatów Partnerstwa na rok 2010.

***
Koncepcja spójnego układu sterowania z zastosowaniem terminala elektrycznego CPX
Maksymalna modułowość, elastyczność i integracja funkcji – to główne zalety terminala CPX, który umożliwia w prosty sposób łączenie pneumatycznych i elektrycznych elementów regulacji w jeden układ automatycznego sterowania. To rozwiązanie w zależności od konkretnej konfiguracji zapewnia możliwość stworzenia kompletnego układu sterowania obejmującego aż 512 we/wy.

***
Arkadiusz Szojer
Kompleksowy system sterowania oparty na sieci Ethernet/IP
Systemy automatyki przemysłowej w coraz szerszym zakresie wymagają łatwej integracji systemów sterowania procesami, maszynami, systemów wizualizacji oraz systemów nadrzędnych opartych na bazach danych. Dzięki takiej integracji możliwe jest łatwiejsze zarządzanie i optymalizacja procesów produkcyjnych. Kompleksowy system sterowania, wizualizacji i akwizycji danych firmy Rockwell Automation pozwala zrealizować wszystkie konieczne zadania.

***
Olimpiada przepustką na wyższe uczelnie
W ramach działań edukacyjnych skierowanych do młodego pokolenia inżynierów firma Multiprojekt – dystrybutor komponentów automatyki przemysłowej – został patronem merytorycznym i sponsorem nagród w grupie mechatronicznej na XXXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, która odbyła się w dniach 31 marca – 1 kwietnia br.

***
Dekada aktywnie tworzonej – kompleksowej oferty marki Helukabel
Helukabel Polska świętuje w tym roku 10-lecie swej obecności na polskim rynku. Firma rozpoczęła działalność w grudniu 2000 r., zatrudniając natenczas czterech pracowników. Biuro oraz magazyn spółki mieściły się w Wilkowej Wsi k. Leszna.

***
Polski Gaz promuje paliwo ekologiczne
Z Pawłem Bielskim, prezesem Zarządu Polski Gaz, rozmawiał Ryszard Klencz.

***
Zakłady Kablowe BITNER – 15 lat rozwoju
Zakłady Kablowe BITNER to firma oparta na nowoczesnej technologii oraz sprawdzonym zespole doświadczonych pracowników. Do produkcji kabli i przewodów wykorzystuje nowoczesny park maszynowy oraz surowce pozwalające uzyskać najwyższą jakość produkowanych wyrobów. Procedury i wymagania określa wdrożony zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem, co potwierdzone jest uzyskanymi certyfikatami ISO 9001:2008, AQAP 2120:2003 i ISO 14001:2004 oraz wymaganymi certyfikatami i homologacjami na wyroby.

***
Udo Tappe, Rafał Sypniewski
Nowe wymagania bezpieczeństwa dla instalacji turbin wiatrowych. Proste wdrażanie w oparciu o certyfikowane rozwiązania
Turbiny wiatrowe muszą spełniać wymagania dyrektywy maszynowej, tym samym realizować odpowiednie warunki w obszarze bezpieczeństwa eksploatacji, które rozpatrywane są w normie EN ISO 13849-1. Dotyczy ona prawdopodobieństwa awarii istotnych dla bezpieczeństwa elementów systemu sterowania w całym okresie użytkowania instalacji turbiny wiatrowej, od czujnika po układ logiczny urządzenia wykonawczego.

***
Piąty bieg firm na Targach Hanowerskich 2011
Za nami najważniejsza międzynarodowa impreza technologiczna – HANNOVER MESSE 2011, która w tym roku osiągnęła wskaźniki najwyższe od dziesięciu lat. Podczas zakończonych 8 kwietnia br. Targów Hanowerskich swe produkty i usługi zaprezentowało aż 6500 firm z 65 krajów świata.

***
Certyfikowane zabezpieczenie antykolizyjne firmy Fotoelektrik Pauly
Bezpieczeństwo maszyn jest jednym z wielu segmentów rynku, na którym swoje produkty oferuje firma Fotoelektrik Pauly z Niemiec. Produktem, który chcielibyśmy zaprezentować w niniejszym artykule, jest kompleksowy system zabezpieczenia antykolizyjnego suwnic. W skład systemu wchodzą refleksyjna bariera świetlna, specjalny reflektor oraz element mocujący całość do suwnicy.

***
Krystyna Horemska
XVI Konferencja Naukowa „Zastosowania Komputerów w Elektrotechnice”
W dniach od 11 do 13 kwietnia br. w Poznaniu odbyła się XVI konferencja naukowa na temat zastosowań komputerów w elektrotechnice. Konferencja odbyła się pod patronatem Polskiej Akademii Nauk – Komitetu Elektrotechniki, Polskiej Sekcji IEEE oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

***
NH wkładki topikowe niskiego napięcia
Użytkownicy oczekują niezawodnego i ekonomicznego dostarczania energii elektrycznej. Stawia to wysokie wymagania bezpiecznikom zabezpieczającym sieci niskich napięć. Stałe ulepszanie sprzętu i urządzeń zabezpieczających sieci, a szczególnie stały rozwój i poprawa jakości bezpieczników niskiego napięcia NH, powodują, że powinny one być zawsze stosowane, tam gdzie potrzebne jest niezawodne i ekonomiczne zabezpieczenie kabli i przewodów.

***
Stefan Gierlotka
Porażenia prądem elektrycznym o częstotliwościach wyższych niż częstotliwość przemysłowa
W artykule opisano skutki rażenia człowieka prądem o częstotliwości większej od 50 Hz. Zagrożenie takie występuje przy urządzeniach energoelektronicznych stosowanych między innymi we współczesnych napędach elektrycznych.

***
Standardowy program przekładników
W 2011 r. firma Noratel Sp. z o.o. – najbardziej uniwersalny zakład produkcyjny grupy Noratel, znanego na całym świecie producenta transformatorów, dławików i zasilaczy – wprowadzi na polski rynek standardowy program przekładników. Przekładniki Noratel spełniają wymagania normy prądowej EN 60044-1 i napięciowej EN 60044-2 oraz posiadają Certyfikat CE.

***
Maciej Bożejewicz, Tadeusz Gajewski
Zintegrowane układy hydrauliczne wspomagające pracę turbin gazowych w energetyce
Turbiny gazowe stosowane w przemyśle energetycznym wspomagane są przez szereg systemów pomocniczych niezbędnych do ich prawidłowej i w pełni efektywnej pracy. Systemy te oparte są na złożonych rozwiązaniach z hydrauliki, elektroniki, automatyki i sterowania.

***
Robert Szulim, Tadeusz Zborowski
Rozproszony system pomiarowo-rejestracyjny z komunikacją przewodową i bezprzewodową
W artykule zaprezentowano możliwości rozproszonego systemu pomiarowo-rejestracyjnego wykorzystującego przewodowe i bezprzewodowe pomiarowe przetworniki obiektowe. Scharakteryzowano przetworniki, ich budowę i możliwości oraz program komputerowy opracowany do nadzorowania ich pracy. Program współpracuje z bazą danych oraz pozwala na prezentacje obrazów synoptycznych z naniesionymi wartościami pomiarów z przetworników. Przedstawiono również przykładowe obszary zastosowań systemu.

***
USMC Uniwersalny system mocowania czujników firmy Elesa+Ganter
Uniwersalny system mocowania czujników jest zestawem zestandaryzowanych produktów przeznaczonych do tworzenia uchwytów mocujących różnego typu elementy pomiarowe (czujniki, fotokomórki itp.).

***
Sławomir Szymaniec
Pomiary wyładowań niezupełnych maszyn elektrycznych przy użyciu czujników antenowych
W artykule przedstawiono doświadczenia autora w stosowaniu czujników antenowych do pomiarów wyładowań niezupełnych (wnz) w izolacji maszyn elektrycznych. Pomiary te miały na celu ocenę stanu izolacji uzwojeń off-line i on-line. Autor przedstawił wyniki badań własnych, w szczególności omawiając anteny na bazie termorezystorów RTD, anteny paskowe, pętlicowe i przenośne. Autor wykazał bardzo dużą użyteczność w pomiarach wnz silników układów antenowych typu termorezystory RTD wraz z zespołami antenowymi. Pomiary wnz, przez poszczególne termorezystory umieszczone w silniku, dają możliwość lokalizowania miejsc generowania wnz, czyli miejsc osłabienia izolacji uzwojeń. Czujniki antenowe są bardzo przydatne do pomiarów wnz i diagnostyki stanu izolacji uzwojeń on-line. Proponowane przez autora własne rozwiązania czujników do pomiarów wnz w maszynach elektrycznych w warunkach przemysłowych sprawdziły się.

***
Trzynastą edycję „Konkursu ASTOR na najlepszą pracę dyplomową” czas zacząć!
Rusza najnowsza, trzynasta już edycja „Konkursu ASTOR na najlepszą pracę dyplomową” organizowanego przez firmę ASTOR – dostawcę rozwiązań dla przemysłu. Startować w konkursie mogą studenci, którzy do dnia zgłoszenia obronili swoją pracę dyplomową.

***
Piotr Giera
Nowoczesne sensory i czujniki
Najnowsze technologie produkcji półprzewodnikowych elementów elektronicznych w znaczącym stopniu wpływają na konstrukcję czujników i sensorów na potrzeby pomiarów, detekcji i monitorowania. Otrzymane z czujników dane mogą w dalszym etapie być przetwarzane, analizowane i służyć np. do sterowania procesami technologicznymi. Jednym z celów budowy nowoczesnych sensorów jest ich miniaturyzacja. Umożliwia ona budowanie urządzeń pomiarowych o niewielkich rozmiarach, a co za tym idzie także zwiększyć liczbę i możliwości ich zastosowań. Warunkiem koniecznym uzyskania czujników (sensorów) o niewielkich rozmiarach jest poszukiwanie nowoczesnych materiałów, które pozwoliłyby otrzymać element o wystarczającej trwałości, wytrzymałości mechanicznej, chemicznej oraz termicznej.

***
Florian G. Piechurski
Próba oceny metod i urządzeń do pomiaru przepływu ścieków
Pomiar przepływu należy do najczęściej wykonywanych i najważniejszych pomiarów w gospodarce wodno-ściekowej. Pomiary te dokonywane są od miejsca poboru wody aż do jej odprowadzenia w formie ścieków do oczyszczalni.

***
Ryszard Klencz
Monitoring, automatyzacja, eksploatacja w inżynierii środowiska – 2011
Konferencja z cyklu „Monitoring, automatyzacja, eksploatacja w inżynierii środowiska 2011” to wydarzenie, które na trwałe zapisało się w terminarzu imprez branżowych, skupiając naukowców i praktyków zajmujących się gospodarką wodno-ściekową.

***
Andrzej Korczak, Wołodimir A. Marcinkowski, Grzegorz Peczkis, Andriej W. Zagoru
Badania uszczelnień czołowych ze szczeliwem elastoplastycznym
W artykule opisano konstrukcję i działanie konstrukcji zwykłej dławnicy z wypełnieniem elastoplastycznym oraz typowego uszczelnienia czołowego mechanicznego. Pokazano konstrukcję uszczelnienia czołowego ze szczeliwem elastoplastycznym, będącego połączeniem cech konstrukcji dwóch pierwszych uszczelnień. Przytoczono analizę porównawczą tych trzech typów uszczelnień. Opisano laboratoryjne stanowisko przeznaczone do badań uszczelnień czołowych ze szczeliwem elastoplastycznym. Przedstawiono wyniki badań wybranych elastoplastycznych materiałów uszczelniających. Badania przeprowadzono zmieniając: regulowaną napięciem sprężyn siłę osiową działającą na powierzchnię czołową uszczelnienia, prędkość obwodową wirującego pierścienia i regulowany przez wstępne dławienie spadek ciśnienia w uszczelnieniu. Czynnikiem uszczelnianym była woda o temperaturze otoczenia. Wyniki badań empirycznych przedstawiono na wykresach.

***
Ryszard Klencz
Inwestycje w Energetyce – Bezpieczeństwo
Do kalendarza naszego wydawnictwa wpisała się na stałe Konferencja „Inwestycje w Energetyce” tradycyjnie już organizowana w Hotelu „Wodnik” w Słoku k. Bełchatowa. Jednym z głównych tematów trzynastej już konferencji z tego cyklu było bezpieczeństwo energetyczne.

***
Ewa Osiecka
Targi AUTOMATICON® w Warszawie. Specjalistyczna wystawa automatyki, pomiarów i elektroniki przemysłowej
Czy targi będziemy traktować jako efektywne narzędzie marketingu bezpośredniego, czy też jako wydarzenie prestiżowe akcentujące aktywną obecność firmy na rynku branżowym – to bezsprzecznie zawsze ciekawe miejsce komunikacji biznesowej. Wystawcom oraz odwiedzającym stoiska gościom pozwala szerzej spojrzeć na rozwój i nowe trendy w technice.

Reklama