Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2011

Napędy i Sterowanie
numer 02/2011


NI SoftMotion. Stwórz własny sterownik ruchu na dowolnej platformie sprzętowej, korzystając z LabVIEW
Sterowanie ruchem wiąże się z precyzyjną kontrolą położenia, prędkości i momentu obrotowego dla ruchów liniowych lub obrotowych. Technologia wykorzystana w oprogramowaniu NI LabVIEW i module NI SoftMotion to nowa generacja sterowania pozwalająca zdefiniować własny, niestandardowy sterownik ruchu, współpracujący z dowolnym procesorem i układem we/wy, odpowiadający wymogom klienta dotyczącym ceny i wydajności.

***
Daniel Czapski
Nowe obudowy stojące Spacial SF i Spacial SM – swoboda projektowania
Przez wiele lat obecności na rynku obudowy SAREL S6000 i S18500 zdobyły uznanie Partnerów Handlowych, jak i Klientów Finalnych. Chwalone były za wysoką jakość wykonania oraz odporność na codzienne użytkowanie. Niestety przyszedł czas rozstania – takie są nieubłagane reguły cyklu życia produktów.

***
Krzysztof Ćwidak
Straty mocy wkładek topikowych
Parametrem bezpieczników, na który użytkownicy najczęściej nie zwracają uwagi, są straty mocy wkładek topikowych. Mniejsze straty mocy prowadzą nie tylko do oszczędności energii w czasie eksploatacji wkładek topikowych, ale również do niższych przyrostów temperatury w miejscach ich zainstalowania. Szczególnie jest to ważne w przypadku wielopolowych, kompaktowych rozdzielnic o obudowach z tworzyw sztucznych, a więc o utrudnionym chłodzeniu.

***
Napędy Nord. Decentralizacja kontra serwo
Firma Inotec AP GmbH została założona w 1996 r. w Wettenbergu w Niemczech. Z dostawcy projektów i konstrukcji firma stała się producentem kompletnych układów dla automatyki i technologii kontroli. Firma rozrosła się z trzech początkowo zatrudnionych tam osób do 11 pracowników, którzy obecnie specjalizują się w rozwoju, projektach, produkcji i sprzedaży. W oparciu o lata doświadczeń na polu projektowania i tworzenia wyspecjalizowanych urządzeń firma Inotec AP dostarcza zarówno rozwiązania indywidualne, jak również różnorodne produkty z dziedziny automatyki w rodzaju podzespołów układów.

***
Napęd zintegrowany z filtrem aktywnym oraz filtry aktywne AAF firmy Danfoss
Firma Danfoss – wprowadzając na rynek napędy dużych mocy HPD (High Power Drives) w zakresie do 1,4 MW – zadbała jednocześnie o ich właściwą współpracę z siecią zasilającą, a tym samym ograniczyła do minimum negatywne oddziaływanie napędów HPD na inne odbiorniki energii elektrycznej. Rozwiązania filtracji pasywnej, ograniczające emisję wyższych harmonicznych do sieci zasilającej, zawsze uzupełniały ofertę napędów dużych mocy firmy Danfoss. Niedawno Danfoss wprowadził na rynek filtry aktywne oraz napęd LHD, które są dalszym krokiem w kierunku precyzyjnej redukcji wyższych harmonicznych generowanych przez przetwornice częstotliwości do sieci zasilającej.

***
Mechatroniczny System Napędowy. MOVIGEAR®
Firma psb intralogistics GmbH opracowuje i wdraża zintegrowane systemy przepływu materiałów do celów produkcyjnych i dystrybucyjnych. Dotyczy to również nowej fabryki przekładni przemysłowych firmy SEW-EURODRIVE w Bruchsal. Zrealizowana jednostka logistyczna w dziale odbioru towarów składa się z bufora paletowego oraz linii transportowej z przenośnikiem pionowym transportującym dostarczany towar do magazynu drobnych części.

***
Piotr Augustynek
Bezszczotkowy serwonapęd DC z interfejsem EtherCAT
W trakcie odbywających się w dniach 23–25 listopada 2010 r. w Norymberdze Targów Napędów i Robotyki SPS/IPC/DRIVES firma Dunkermotoren GmbH zaprezentowała silniki BLDC ze zintegrowanym interfejsem EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology).

***
Wydajność energetyczna zgodna z certyfikatem. SEW-EURODRIVE otrzymuje Certyfikat TÜV SÜD
TÜV SÜD certyfikatem „Technologia energooszczędnych systemów” potwierdza poprawną analizę zużycia energii poszczególnych komponentów napędowych firmy SEW-EURODRIVE. Określone zapotrzebowanie na energię, koszty zużycia energii oraz emisja CO2 stanowią podstawę do tworzenia indywidualnych energooszczędnych rozwiązań napędowych.

***
Technika napędowa oraz elektryczna jest naszą pasją
Doskonale wiemy, że precyzyjne funkcjonowanie tych produktów jest kluczem, istotnym środkiem realizacji określonych funkcji w systemie napędowym oraz elektrycznym. Ich właściwe działanie gwarantuje bezawaryjną pracę i istotnie wypływa na poziom generowanych kosztów.

***
Andrzej Przytulski
Poczet wrocławskich elektryków. Oskar Oliven – prekursor wspólnej energetycznej Europy
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej przez Europę przetaczała się fala nacjonalizmu. Przeciwko temu niebezpiecznemu zjawisku występowała odważnie grupa intelektualistów, przemysłowców i inżynierów, lansując tezę o wzajemnej pokojowej współpracy i tworzeniu dobrobytu dla wszystkich narodów zamieszkujących stary kontynent. Urzeczywistnianie tej idei miało się rozpocząć od powołania wspólnej unii celnej, a zakończyć utworzeniem Stanów Zjednoczonych Europy.

***
Kompaktowy sterownik ICS-7 firmy Schleicher Electronic
W niniejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować Państwu nowy kompaktowy sterownik typu ICS-7 firmy Schleicher Electronic. Urządzenie po raz pierwszy zostało zaprezentowane podczas ubiegłorocznych Targów SPS w Norymbergii, gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających.

***
Nowe jednostki sterujące typu CU240B-2 oraz CU240E-2. SINAMICS G120 – zaawansowana funkcjonalność w przystępnej cenie
Podobnie jak wszystkie pozostałe jednostki sterujące przekształtnika SINAMICS G120, CU240B-2 posiadają wbudowane gniazdo pamięci zewnętrznej – karty typu MMC lub SD. Za pomocą opcjonalnej karty pamięci możliwe jest zapamiętanie do 100 różnych nastaw parametrów przekształtnika częstotliwości.

***
Jürgen Weczerek
Komunikacja Bluetooth w budowie maszyn. Sprawdzone w eksploatacji
Bluetooth to preferowana technologia łączności bezprzewodowej, jeśli chodzi o proste i bezbłędne wdrażanie zadań łączności radiowej w środowisku automatyki przemysłowej. Jak do tego doszło? Poprzez doświadczenie nabyte w dziesiątkach tysięcy zastosowań, w których standard łączności bezprzewodowej działa niezawodnie w środowiskach przemysłowych. Dalej wyjaśnimy, dlaczego Bluetooth jest popularny i do jakich w szczególności zastosowań jest odpowiednim rozwiązaniem.

***
Frank Quast
Forma przystająca do funkcji
Złącze Han-Yellock® charakteryzuje się potencjalnymi możliwościami rozbudowy, znakomitą niezawodnością, wykluczeniem ryzyka błędnego połączenia i szerokim zakresem zastosowań. Firma HARTING opracowała je, rozwijając znacznie funkcjonalność i upraszczając obsługę.

***
Nowe możliwości w zdalnej telemetrii GSM. Połączenie Moxa ioLogik W5340 z serią E1200
Zadaniem telemetrii jest umożliwienie przeprowadzania pomiarów lub kontroli obiektów znajdujących się w niedostępnych miejscach lub w znacznej odległości od centrum nadzoru. Urządzenia przeznaczone do tego typu zastosowań muszą posiadać kilka interfejsów komunikacyjnych, najlepiej przewodowe LAN oraz bezprzewodowe WLAN lub GSM. Dodatkowo muszą się charakteryzować dużą liczbą wejść i wyjść cyfrowych oraz analogowych, ponieważ w tego typu zadaniach często ograniczeniem jest przestrzeń na instalację urządzeń.

***
Zasilacze do automatyki budynkowej i systemów LED
Diody LED coraz częściej zaczynają być wykorzystywane jako źródła światła, zastępując tradycyjne żarówki i świetlówki. Warunkiem długotrwałego i optymalnego użytkowania diod LED jest zapewnienie im poprawnego zasilania.

***
Nowa rodzina innowacyjnych przetworników poziomu Endress+Hauser. Levelflex Evolution Series: wyższy poziom radarów falowodowych
Badania i rozwój radarów falowodowych Endress+Hauser Levelflex, które w ciągu ostatnich 12 lat doczekały się setek tysięcy zadowolonych użytkowników na całym świecie, doprowadziły do utworzenia kolejnego, wyższego poziomu technologicznego i jakościowego w tym segmencie rynku.

***
Anna Szymczak
Tegoroczne dotacje na rozwój firm
Coraz głośniej mówi się o końcu dotacji inwestycyjnych dla firm. Tłuste lata dotacji za nami, jednak to jeszcze nie koniec. Środków jest mniej, ale to jeszcze nie dno unijnej kasy.

***
Polska droga do energii nuklearnej
W Stoczni Gdańskiej 26 stycznia br. została podpisana umowa o współpracy, która otwiera drogę do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

***
Przekaźniki bezpieczeństwa MIRO SAFE. Optymalna ochrona pracowników i maszyn
Awaryjne wyłączenie ma nie tylko uchronić przed zniszczeniem obrabiane materiały oraz maszyny, lecz przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo uczestniczącym w produkcji pracownikom. Murrelektronik oferuje wydajne rozwiązanie kwestii zabezpieczenia procesów produkcyjnych: przekaźniki bezpieczeństwa MIRO SAFE. Od niedawna dostępne są dwa nowe komponenty systemu: MIRO SAFE SSO do zastosowań z dużą liczbą przełączeń oraz cechujący się szczególną uniwersalnością MIRO SAFE Flex.

***
Safety@Festo. Bezpieczeństwo w automatyce
Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich maszyn oraz instalacji przemysłowych i związane jest z odpowiednimi przepisami lub dyrektywami Unii Europejskiej.

***
Technologia połączeń podstawą nowoczesnej komunikacji.
Technologie, produkty i ich zastosowanie przedstawił Krzysztof Ewiak, produkt manager w firmie Harting Polska.

***
HydroSilesia. Dwa dni branżowych spotkań i konferencji
Przed nami kolejna, trzecia edycja Targów Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej HydroSilesia 2011, która odbędzie się w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 13–14 października br. Tradycyjnie, podczas tegorocznego wydarzenia planowane są liczne spotkania i konferencje z udziałem specjalistów z branży.

***
Konferencja „Zastosowania Komputerów w Elektrotechnice”
W dniach 11–13 kwietnia 2011 r. w Poznaniu odbędzie się XVI Konferencja Naukowa „Zastosowania Komputerów w Elektrotechnice”. Konferencja ZKwE organizowana od 1996 r. przez Instytut Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Poznańskiej objęta została patronatem Komitetu Elektrotechniki PAN oraz IEEE – Poland Section. Merytoryczny nadzór nad ZKwE sprawują Komitet Programowy pod przewodnictwem prof. dr. inż. Stanisława Bolkowskiego i Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy prof. dr hab. inż. Ryszard Nawrowski.

***
Projekt Abbey Mills
Branża dźwignicowa niegdyś była kojarzona wyłącznie z przemysłem ciężkim: stoczniowym, hutniczym, metalurgicznym. Dzisiaj urządzenia przeznaczone do transportu bliskiego dzięki swojej modułowej budowie, indywidualnej parametryzacji oraz rozwiązaniom konstrukcyjnym mają swoje zastosowanie także w przemyśle lekkim i w mniejszych obiektach. Jednak prawdziwym testem elastyczności oraz nowoczesności urządzenia jest dopasowanie go do dziewiętnastowiecznych standardów.

***
Ireneusz Burszczan
Monitoring zaawansowanych układów hydraulicznych
Nowoczesne, zaawansowane maszyny i urządzenia są często wyposażone w skomplikowane układy hydrauliczne połączone ze sterowaniem elektrycznym, co pozwala zapewnić wysoką dokładność i precyzję ruchów roboczych przy jednocześnie wysokiej niezawodności. Niestety w przypadku awarii i przy bardzo złożonych napędach hydraulicznych trudno jest czasem zdiagnozować przyczynę. Czasem wiąże się to z długotrwałym przestojem, a tym samym ze stratami finansowymi. W związku z tym producenci maszyn i urządzeń podejmują różne kroki mające na celu usprawnienie procesu diagnozowania i napraw. Firma HYDAC, mając to na uwadze, kieruje swoją szeroką ofertę układów pomiarowo-diagnostycznych do tych właśnie producentów i użytkowników.

***
Antoni Kalukiewicz
Innowacyjne Maszyny i Technologie – Bezpieczeństwo
Siódma Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Innowacyjne Maszyny i Technologie – Bezpieczeństwo” prezentowała zagadnienia BEZPIECZEŃSTWA. Udział wybitnych specjalistów świadczy, że jest to zagadnienie, któremu producenci i instytuty poświęcają sporo uwagi. Patronat nad konferencją objęli KGHM POLSKA MIEDŹ SA, Katowicki Holding Węglowy SA, Kompania Węglowa SA, Lubelski Węgiel BOGDANKA SA, Południowy Koncern Węglowy SA, GRUPA FAMUR, HYDAC, LOTOS Oil SA, SANDVIK. Konferencja organizowana jest cyklicznie przez miesięcznik naukowo-techniczny „Napędy i Sterowanie” przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Górnictwa Odkrywkowego POLTEGOR, Politechniką Gdańską, Politechniką Śląską, Politechniką Wrocławską.

***
SMART GRID. Inteligentna Sieć Energetyczna
Energia elektryczna jest najbardziej popularną formą energii na świecie. Poziom zużycia, niezawodność i jakość energii elektrycznej jest ściśle powiązana z poziomem rozwoju ekonomicznego kraju. Głównym trendem na światowym rynku energetycznym jest wzrost zapotrzebowania na energię. Przewiduje się, że światowa konsumpcja energii wzrośnie na przestrzeni lat 2006–2030 o 44% (źródło: Energy Information Administration, USA 2009).

***
Specjalistyczne Targi jesienią w Expo Silesia
Przemysłowa jesień w Expo Silesia to cykl imprez o charakterze branżowym, które odbywają się od września do grudnia. Wśród targowych propozycji można znaleźć m.in.: Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo, Targi Automatyzacji i Robotyzacji w Przemyśle ROBOTshow, Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX oraz Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA.

***
Elementy mechaniczne ITM
Od 15 lat zajmujemy się wykonawstwem różnych elementów mechanicznych dla producentów wyrobów finalnych w takich branżach, jak: elektronika, elektromedycyna, automatyka, aparatura kontrolno-pomiarowa i innych.

***
Zbigniew Goryca, Mariusz Malinowski
Generator do elektrowni wiatrowej małej mocy
Stały wzrost cen energii elektrycznej powoduje wzrost zainteresowania wykorzystaniem siły wiatru do produkcji tej energii. Istnieje duża grupa odbiorców indywidualnych zainteresowanych małymi konstrukcjami przeznaczonymi do zasilania domów jednorodzinnych lub przeznaczonymi do wspomagania systemów grzewczych w takich domach. W celu obniżenia kosztów i podwyższenia sprawności przetwarzania energii wiatru w energię elektryczną buduje się bezprzekładniowe konstrukcje [1, 3, 7, 8, 9], w których turbina wiatrowa mocowana jest bezpośrednio na wale generatora. Powoduje to konieczność budowy wolnoobrotowych, wielobiegunowych generatorów. W publikacji przedstawiono konstrukcję takiego generatora zapewniającą mały moment zaczepowy, co pozwala na start elektrowni przy małej prędkości wiatru. Zaletą tej konstrukcji jest także mała masa wynikająca z zastosowania lekkiego wirnika.

***
Ryszard Sikora, Michał Zeńczak
Magazynowanie energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym
W systemie elektroenergetycznym moc odbierana powinna być zbilansowana mocą wytwarzaną. Moc wytwarzana może pochodzić z aktualnie pracujących źródeł konwencjonalnych i niekonwencjonalnych oraz z zainstalowanych zasobników energii. W referacie przeanalizowano możliwość magazynowania energii w różnych zasobnikach. Analiza ta uwzględnia możliwość magazynowania rozproszonego i scentralizowanego. Metody porównano pod kątem wad i zalet.

***
Świetlana przyszłość zielonego miasta
Położone na Florydzie w Stanach Zjednoczonych Babcock Ranch w ciągu najbliższych lat stanie się w całości zasilanym przez energię pochodzącą ze słońca. Ambitnego planu budowy ekomiasta podjęli się deweloperzy z firmy Kitson & Partners.

***
Wojciech Litwin
Projekt i budowa regatowo-badawczej łodzi zasilanej energią słoneczną
Studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz członkowie Koła Naukowego KORAB od kilku lat budują nietypowe jednostki pływające i biorą udział w międzynarodowych regatach.

***
Robert Piotrowski
Napowietrzanie w oczyszczalni ścieków – od modelu do sterowania
W artykule przedstawiono dynamiczny model instalacji napowietrzającej, a następnie opracowano nieliniowy predykcyjny układ sterowania tym obiektem. Przedstawiono wyniki sterowania instalacją pracującą w oczyszczalni ścieków w Kartuzach.

***
Czy energia elektryczna jest towarem deficytowym?
Zaczyna brakować energii elektrycznej, dlatego nieodzowna jest zmiana sposobu myślenia, a w konsekwencji systemu jej wykorzystania. Rosnące zużycie energii oraz idące za tym wysokie jej ceny sprzyjają coraz większemu zainteresowaniu płaceniem niższych rachunków. W ślad za tym pojawiają się pomysły, jak aktywnie wpływać na bardziej świadomy sposób wykorzystania energii elektrycznej.

***
Krzysztof Kolano
Układ napędowy zasilany z baterii ogniw fotowoltaicznych współpracujący z siecią elektroenergetyczną
Z uwagi na stosunkowo duże koszty energii pozyskiwanej z baterii fotowoltaicznych najkorzystniej jest zasilać z nich urządzenia o małym zapotrzebowaniu na energię w znacznym oddaleniu od sieci zasilającej (tzw. systemy autonomiczne). Konieczność budowy linii zasilającej, stosowne pozwolenia itp. sprawiają, że wyższe koszty poniesione na budowę urządzenia zasilanego z baterii PV są przynajmniej częściowo kompensowane. Jako przykłady takich rozwiązań można podać przydrożne znaki aktywnie informujące o przejściu dla pieszych bądź punkcie pomiaru prędkości

***
Marian A. Partyka, Grzegorz Zima, Rafał Łuszczyna
Analiza porównawcza funkcjonalności przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego „Napędy i Sterowanie” z zakresu lat 2007–2010
Przedstawiono firmy działające na polskim rynku w ujęciu znalezienia odpowiednich urządzeń i usług, m.in. w zakresie hydrauliki, pneumatyki i napędów. Wykazano złożoność informacyjną zagadnienia i podano formalizację graficzną z punktu widzenia przydatności zarówno dla przemysłu, jak i klientów indywidualnych. Przedstawiono zmienność istnienia przedsiębiorstw na polskim rynku w latach 2007–2010.

Reklama