Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 12/2005

Napędy i Sterowanie
numer 12/2005


Saia-Burgess otworzyła fabrykę w Dąbrowie Górniczej
Szwajcarska grupa Saia-Burgess oficjalnie otworzyła w Polsce nowy zakład montażowy swoich produktów. Zakład znajduje się w Dąbrowie Górniczej i będzie produkował szeroką gamę produktów, w tym: przełączniki, silniki krokowe i synchroniczne, solenoidy oraz podzespoły do wyżej wymienionych części. Aż 25% wszystkich przełączników na rynku europejskim jest wytwarzanych w zakładach Saia-Burgess. W zakładzie produkcyjnym w Dąbrowie Górniczej będzie wytwarzana aż połowa produkcji mikroprzełączników tej firmy.

***
System z rozproszoną inteligencją do projektowania, sterowania i testów LabVIEW 8 firmy National Instruments
Nowa wersja zawiera Zintegrowane Środowisko Tworzenia Aplikacji Rozproszonych (Streamlined Distributed System Development) oraz narzędzie do zarządzania projektami (LabVIEW Project). National Instruments, światowy lider w dziedzinie oprzyrządowania wirtualnego, zapowiedział dzisiaj wydanie LabVIEW 8, znaczącej aktualizacji Lab VIEW (major upgrade), graficznego środowiska programowania dla aplikacji kontrolno-pomiarowych, zwiększającego wydajność pracy inżynierów i naukowców. Nowa wersja programu wprowadza rozproszoną inteligencję – potężny pakiet z nowymi możliwościami, ułatwiający projektowanie, podział zadań i synchronizację urządzeń i systemów inteligentnych. LabVIEW 8 jest wyposażone również w nowe, zorientowane na projekty środowisko do tworzenia i zarządzania aplikacjami dużej skali, a także w najnowsze rozwiązania w zakresie techniki Express technology, ułatwiającej sterowanie przyrządami pomiarowymi.

***
Wortal z przyszłością
Od lutego 2005 roku rozpoczął swoją działalność nowy Wortal branżowy Energoelektronika.pl. W chwili obecnej Wortal odwiedza coraz większe grono stałych użytkowników, którzy oprócz ciekawych informacji z branży i nowinek ze świata energoelektroniki, energetyki i automatyki, mogą tutaj znaleźć mnóstwo innych ciekawych informacji. Energoelektronika.pl oprócz wspomnianych już interesujących informacji z „branży” oferuje odwiedzającym zawsze aktualny kalendarz wydarzeń, ciekawe artykuły branżowe oraz rozbudowany słownik techniczny (polsko-angielski, angielsko-polski).

***
Thomas Hund – Siemens AG
Łagodnie i kompaktowo do 250 kW. Nowa gwiazda wśród softstartów Sirius
Istnieją dwie istotne innowacje, które umożliwiły zaprojektowanie nowego, tak małego i kompaktowego urządzenia łagodnego rozruchu, jak Sirius 3RW40: po pierwsze Siemens Automation and Drives (A&D) stworzył i opatentował nową metodę sterowania zwaną Polarity Balancing (równoważenie biegunowości), która pozwoliła na rozbudowę sterowanej dwufazowo rodziny softstartów do 250 kW. Wykorzystujące ją urządzenia Sirius 3RW40 umożliwiają rozruch tak łagodny i cichy, jak żadne inne urządzenia przeznaczone do tych zakresów mocy. Po drugie działowi Siemens A&D udało się z powodzeniem przeszczepić własne know-how w dziedzinie projektowania styczników do nowej generacji softstartów. Powstały w ten sposób system styków bocznikujących urządzeń Sirius 3RW40 oraz 3RW44 jest w oferowanym kształcie unikatowy na rynku softstartów w zakresach mocy do 250 kW.

***
Marian A. Partyka, Marcin Sojka, Cyprian Grabowski
Analiza drzewiasta rangi ważności parametrów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych. Projektowanie na przykładzie pompy wirowej śmigłowej
W opracowaniu przedstawiono zastosowanie logicznych drzewiastych metod optymalizacji dyskretnej do analizy parametrów pompy wirowej śmigłowej w ruchu turbinowym. Uwzględniono wyniki badań dla różnych wartości parametrów konstrukcyjno-eksploatacyjnych: przełyk turbiny Q, spad H, moc N, sprawność ?, prędkość obrotowa n,kąt ustawienia łopatek wirnika ?. Ponadto w opracowaniu podano wybrane interakcje parametrów konstrukcyjno-eksploatacyjnych, wynikające z wyników badań śmigłowej turbiny doświadczalnej, oraz odpowiednie logiczne drzewa decyzyjne, jako opisy graficzne wytycznych projektowania z uwzględnieniem doboru wielowartościowości logicznych. Wnioski potwierdzają największą rangę ważności dla n oraz ?, ale jednocześnie uzasadniają konieczność przeprowadzenia dalszych badań.

***
POLEKO 2005. Najważniejsze to czyste środowisko
Już po raz 16. odbyły się Targi Ekologiczne w Poznaniu, które są największym wydarzeniem o tej tematyce w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza stworzyła doskonałą okazję do nawiązania współpracy z przedsiębiorstwami i samorządami lokalnymi, jak również z partnerami przybyłymi z terenów Zachodniej oraz Wschodniej Europy. Możliwości zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami oraz technologiami z dziedziny ekologii umożliwiły firmy z 21 krajów. W sumie od 15 do 18 listopada br. na 14 000 m2 zaprezentowało swoje oferty ponad 900 wystawców. Niewątpliwym udogodnieniem okazał się nowy podział ekspozycji według sektorów branżowych i grup tematycznych, takich jak: woda, energia, odpady, edukacja ekologiczna, wystąpienia narodowe, powietrze i hałas oraz Salon Investcity – środowisko.

***
Grzegorz Walaszek
Serwonapędy DC rodziny Maestro
Na początku bieżącego roku w Amsterdamie miała miejsce kolejna światowa konferencja brytyjskiej firmy Control Techniques, podczas której dokonano między innymi analizy bieżących trendów w zakresie technologii serwonapędowych w energoelektronice. Uznano bezsprzecznie ich rolę, jako naczelną dominantę elektrycznych układów napędowych początku naszego stulecia. Pomimo wielorakich zalet układów prądu przemiennego, ekonomiczna grupa serwonapędów prądu stałego Control Techniques rodziny Maestro, w wersji Mini, Midi oraz Maxi, jest z niesłabnącym powodzeniem stosowana do dzisiaj na całym świecie. W parze z szeroką gamą serwosilników szczotkowych z magnesami trwałymi, o oryginalnej nazwie Matador, zapewnia wysokie walory użytkowe, prostotę instalowania oraz eksploatacji przy niskim poziomie kosztów zarówno napędu, jak i silnika.

***
Gerhard Hofmann, Witold Ober
Atrakcyjny cenowo bezszczotkowy silnik prądu stałego do zastosowań długotrwałych. Długodystansowiec
Żywotność bezszczotkowego napędu zależy wyłącznie od łożyskowania rotora i jest z reguły wielokrotnie wyższa od żywotności silnika szczotkowego. W zależności od wykonania i klasy mocy bezszczotkowy wariant jest z reguły dwu-, trzykrotnie droższy. Dla niektórych aplikacji istnieje jednak dobry kompromis: relatywnie prosto zbudowany silnik bezszczotkowy o mocy do 30 W umożliwia tanią konstrukcję. Do elementów głównych określających funkcje silnika należą rotor i stator. Jak jego koledzy wyposażeni w szczotki, jest on zasadniczo zbudowany jako tzw. „wewnątrzbiegowy”, rotor znajduje się więc wewnątrz systemu. W przeciwieństwie do silnika szczotkowego magnesy trwałe są osadzone na osi rotora. Uzwojenie znajduje się w statorze na pakiecie blach, który składa się z czterech wytłoczonych biegunów. Efektem są dobre własności termiczne, dzięki leżącym na zewnątrz szpulom uzwojenia.

***
Liquicap M – pojemnościowe sondy poziomu z gamą nowych zalet
Pomiar poziomu metodą pojemnościową jest znany od wielu lat i stosowany w wielu gałęziach inżynierii procesowej. Proste i ekonomiczne sondy umożliwiają monitorowanie poziomu cieczy, szczególnie w małych zbiornikach magazynowych i technologicznych. Doskonale sprawdzają się w pracy z produktami o tendencji do tworzenia osadów, w aplikacjach wysokotemperaturowych i/lub wysokociśnieniowych oraz w procesach szybkozmiennych. Sondy pojemnościowe to również klasyczne rozwiązanie pomiaru rozdziału faz cieczy, najlepsze w aplikacjach z występowaniem emulsji.

***
Zbigniew Damm
Silniki asynchroniczne klatkowe synchronizowane momentem reluktancyjnym
Silnik asynchroniczny synchronizowany momentem reluktancyjnym (ASMR) jest budową bardzo zbliżony do silnika indukcyjnego klatkowego. Zasadniczą cechą różniącą go od standardowego silnika klatkowego jest budowa wirnika. Dzięki charakterystycznemu, niesymetrycznemu rozmieszczeniu wąskich i szerokich prętów klatki wirnika dochodzi do powstania momentu reluktancyjnego, który przy prędkościach bliskich prędkości synchronicznej powoduje wciągnięcie silnika w synchronizm i pracę z prędkością synchroniczną (zależną od liczby par biegunów silnika oraz częstotliwości napięcia zasilającego) tak długo, dopóki moment obciążenia nie przekracza momentu maksymalnego synchronicznego (Mmax).

***
Dni Otwarte w AVII
W dniach 17 i 18 listopada br., już po raz drugi, znany polski producent obrabiarek precyzyjnych AVIA SA zorganizował Dni Otwarte w salonie wystawowym fabryki w Warszawie. Ekspozycja pozwoliła zaobserwować zmiany profilu produkcji i ciągłe dążenie do rozszerzenia gamy oferowanych produktów. AVIA zaczynała od produkcji konwencjonalnych frezarek narzędziowych, później sterowanych numerycznie, a obecnie w ofercie fabryki znajdują się także najnowocześniejsze pionowe centra obróbkowe i tokarki CNC ze skośnym łożem. Na ponad 350 m2 powierzchni wystawowej salonu zaprezentowano: pionowe centrum obróbkowe VMC 1000 HS.

***
Szkoła enkoderów – część VI. Wpływ prądów łożyskowych
Impulsatory umieszcza się często na silnikach elektrycznych, gdzie służą do regulowania prędkości i ustalania pozycji. Wiadomo, że rotor (zwłaszcza w dużych silnikach asynchronicznych) z powodu asymetrii elektrycznej lub magnetycznej łatwo wytwarza napięcie odbiegające od napięcia statora. W silnikach zasilanych bezpośrednio z sieci rozwiązano problem poprzez przemyślane i staranne konstrukcje. Coraz większa jest też ilość przemienników częstotliwości stosowanych do regulowania prędkości, przez co napięcie zasilające silnik otrzymuje znaczną część wyższych harmonicznych. Te fale wytwarzają silniejsze asymetrie niż fale harmoniczne podstawowe i indukują niepożądane napięcia i prądy błądzące, które są trudne do wygaszenia.

***
Falownik Sinus K: jeden produkt, trzy funkcje
- Firma Elettronica SANTERNO posiada 35-letnie doświadczenie w produkcji przemienników częstotliwości. Niezawodne rozwiązania oraz wysokie standardy jakościowe zaprocentowały uzyskaniem Certyfikatu UNI EN ISO 9001 wydanym przez Det Norske Veritas w 1997 roku. Konsekwencją tego jest udzielana przez firmę Elettronica SANTERNO trzyletnia gwarancja na jej produkty. Elettronica SANTERNO jest jedną z nielicznych firm na rynku oferujących falowniki w zakresie mocy do 1200 kW, zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi normami EMC dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej. Dzięki zastosowaniu ekranowanej metalowej obudowy, zintegrowanych filtrów RFI w całym zakresie mocy oraz szeroko zakrojonym testom uzyskano zwiększoną odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz niski poziom emisji zakłóceń.

***
Bogdan Partyka
Z Eltronem w Świat Automatyki
I oto już kolejny rok spotkań Eltronu z Czytelnikami NiS dobiega końca. W każdym tegorocznym numerze można było na bieżąco śledzić ciekawe wydarzenia ze świata automatyki odkrywanego przez firmę Eltron. Koniec roku jest jednak doskonałą okazją do przypomnienia i podsumowania ważniejszych wydarzeń w firmie. Już ponad 10-letnia obecność Eltronu na rynku polskim wciąż ewoluuje. Zaczęło się od reprezantacji firmy Phoenix Contact w 1992 roku. Potem doszły firmy Balluff i EAO. Do dziś poszukujący wysokiej jakości złączek, czujników zbliżeniowych czy oprzyrządowania pulpitów sterowniczych pytają o produkty tych firm w Eltronie.

***
Ryszard Dindorf, Paweł Łaski, Jakub Takosoglu
Badania pneumatycznego manipulatora równoległego z regulatorem rozmytym
Rozwój automatyzacji i robotyzacji produkcji zwiększa zainteresowanie wieloosiowymi napędami pneumatycznymi w manipulatorach i robotach o strukturze kinematycznej szeregowej i równoległej. Wieloosiowe manipulatory pneumatyczne o kinematyce szeregowej, charakteryzujące się niekorzystnym rozkładem naprężeń i odkształceń, zastępuje się równoległymi strukturami kinematycznymi z osiami pneumatycznymi (liniowymi napędami pneumatycznymi) [1, 2].

***
E-strategia, czyli jak wykorzystać Internet w firmie
Michael Dell powiedział: „Lepsza od Internetu byłaby tylko telepatia”. Trudno nie przyznać mu racji. Internet w Polsce jest stosunkowo młodym medium, które jednak rozwija się w zaskakująco szybkim tempie – 50 milionów użytkowników radio miało po 38 latach, telewizja po 13, Internet po 5. Gdy w sierpniu 1991 r. dokonano pierwszego połączenia z siecią na Uniwersytecie Warszawskim, Internet wydawał się być abstrakcją. Początkowo istniało przeświadczenie, że służyć on będzie wyłącznie do rozrywki. Obecnie żyjemy w czasach, których Internet jest nieodłączną częścią.

***
Polska marka. Styczniki i przekaźniki termiczne
Dariusz Dudek Firma Relpol SA, mająca swoje miejsce na rynku polskim od 1958 roku, wprowadza do swojej oferty nową serię styczników i przekaźników termicznych o znamionowym prądzie łączeniowym do 400 A w kategorii AC-3. Nowa seria CR... obejmuje styczniki na moce od 2,2 kW do 200 kW przy zasilaniu 380 V/AC3. Styczniki te podzielone są ze względu na zdolności przyłączenia prądów oraz wymiary na trzy grupy. Produkty te posiadają dużą gamę akcesoriów zewnętrznych, takich jak: przekaźniki termiczne, styki pomocnicze, blokady mechaniczne. Zarówno styczniki, jak i przekaźniki mogą być montowane niezależnie na szynach TS, jak i płytach montażowych. Wyroby spełniają wszystkie kategorie użytkowania, które są podane w normach IEC 947, VDE 0660.

***
Polska ropa węglowa
- Nikola Tesla twierdził, że energia elektryczna jest wszech- obecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw. Co więcej, uważał, że powinna być bezpłatnie dostępna dla każdego. Niestety szans na to, przynajmniej w najbliższej przyszłości, nie ma. Za to Polska ma szanse na produkcję własnej ropy. Pytanie tylko, czy nie zaprzepaścimy tej szansy?

***
Adam Panasiewicz, Marcin Klimecki
Trzecia generacja sterowników kompaktowych Mitsubishi Electric
Mitsubishi Electric wprowadza na rynek nową serię sterowników kompaktowych FX3U. Jest to trzecia generacja bardzo cenionej przez użytkowników rodziny sterowników kompaktowych o nazwie MELSEC???FX. Nowa seria została stworzona od podstaw wg międzynarodowych standardów. Zawiera unikalny system adapter bus. Jest w pełni kompatybilna z obecną serią sterowników kompaktowych. FX3U zastąpi znaną od prawie 7 lat serię FX2N.FX3U jest najnowszym osiągnięciem Mitsubishi Electric w dziedzinie sterowników kompaktowych. Poprzednie modele w ciągu 25 lat zastosowano na całym świecie w ponad 6 milionach aplikacji.

***
Nowoczesny standard przemysłowy – PROFInet
Najnowsze rozwiązania sieciowe oraz ich zastosowania w aplikacjach przemysłowych były tematem II Konferencji Organizacji PROFIBUS PNO Polska „Sieci przemysłowe PROFInet/PROFIBUS w Polsce”. Dwudniowe spotkanie, zorganizowane w pięknych wnętrzach Hotelu „Belvedere” w Zakopanem, ułatwiło nie tylko bliższe poznanie założeń sieci PROFInet, ale także bardziej wnikliwe zapoznanie się z możliwościami, które z pewnością już za kilka lat pozwolą na jej powszechne stosowanie.

***
Systemy czasu rzeczywistego
Andrzej Kwiecień Systemy czasu rzeczywistego charakteryzują się silnymi ograniczeniami czasowymi (ang. timing constraints). Czas, jako parametr, staje się w tych systemach wielkością krytyczną. Systemy czasu rzeczywistego można podzielić na dwie grupy:– systemy, w których toleruje się przekraczanie ograniczeń czasowych (ang. soft real-time systems); – systemy, w których tolerowanie przekraczania ograniczeń czasowych albo nie jest dopuszczalne, albo dopuszcza się je, ale w wyjątkowych przypadkach lub ograniczonym zakresie (ang. hard real-time systems).

***
Condition Monitoring do dużych instalacji prowadników przewodów
Systemy prowadzenia przewodów stanowią w wielu dziedzinach budowy maszyn moduł konstrukcyjny, z którego nie można zrezygnować, jeżeli chodzi o doprowadzanie energii i danych do ruchomych urządzeń odbiorczych. W przypadku budowy dźwigów, przenośników w elektrowniach, instalacjach chemicznych, a więc wrażliwych urządzeniach z dłuższymi drogami transportowymi, wymagania w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji są szczególnie wysokie. Wynika to z tego, że nieplanowane przestoje mogą powodować powstanie niezwykle wysokich kosztów. Teraz firma igus (Kolonia) zaprezentowała w tej dziedzinie system Remote Condition Monitoring przeznaczony do dużych instalacji prowadników przewodów. Nowe narzędzie diagnostyczne (skrót PPDS, oznaczający Push Pull Force Detection System) monitoruje siły przesunięcia prowadników przewodów i pomaga uniknąć uszkodzeń i awarii w systemie zasilania poprzez prewencyjną konserwację lub zdalną ingerencję w system.

***
Lekkie, wytrzymałe na obciążenia, zapewniające oszczędność miejsca: nowe łożysko przegubowe i stojakowe wykonane w całości z tworzywa sztucznego. Dwa razy Mini
Firma igus (Kolonia) rozszerzyła swój system „igubal”, obejmujący bezobsługowe elementy łożyskowe wykonane w całości z tworzywa sztucznego, o dwa nowe produkowane seryjnie łożyska typu mini. Oba produkty są niezwykle lekkie, pozwalają oszczędzić powierzchnię konstrukcyjną, są proste w montażu i dopasowują się do wszystkich przesunięć kątowych. W dziedzinie technologii łożyskowej tego rodzaju komponenty maszynowe wykonane z wysoko sprawnych polimerów mieszanych znajdują coraz większe zastosowanie w systemach manipulacyjnych, laboratoriach i budowie urządzeń. Mogą one bowiem – w zależności od rodzaju tworzywa – pracować na sucho, nie wymagają więc konserwacji i nawet w warunkach silnych zabrudzeń nie potrzebują uszczelnienia, a ich wysoka odporność na korozję umożliwia pracę w kontakcie z cieczami, a nawet chemikaliami.

***
Sławomir Demianiuk
RANGER – szybki i dokładny
Zapewne nie trzeba już nikogo przekonywać o rosnącej roli systemów wizyjnych we współczesnej automatyce. W krańcowo różnych gałęziach przemysłu, od zaawansowanej elektroniki po przemysł spożywczy lub drzewny, wszędzie tam, gdzie stawia się na utrzymanie najwyższych standardów jakości, wprowadzane są automatyczne metody kontroli wizyjnej.

***
Jan Rduch
Maszyny i urządzenia hydrauliczne w energetyce – cz. I
Maszyny i urządzenia energetyczne to środki techniczne, w których jest przetwarzana:-praca w energię – maszyny robocze;- energia w pracę – silniki;- energia w energię – urządzenia. Maszyny i urządzenia hydrauliczne to maszyny i urządzenia energetyczne, w których nośnikiem energii są ciecze:- hydrauliczne maszyny robocze – przenośniki cieczy (czerpadła i pompy);- silniki hydrauliczne – koła wodne, turbiny hydrauliczne, hydrauliczne silniki wyporowe;-urządzenia hydrauliczne – zbiorniki, hydroakumulatory, rurociągi, zawory itp.;- mechanizmy hydrauliczne (zamiana pracy w pracę) – sprzęg- ła hydrokinetyczne, przekładnie hydrauliczne itp.

***
PLM dla średniej wielkości przedsiębiorstw
- W dużych przedsiębiorstwach coraz więcej uwagi zwraca się na znaczące korzyści wynikające z zarządzania cyklem życia produktu (PLM). Jak wygląda jednak PLM w średniej wielkości przedsiębiorstwach? Konieczność wprowadzania udoskonaleń, praca zespołowa, redukcja czasu cyklów produkcji i zarządzanie złożonymi procesami – potrzeby zaspokajane przez systemy PLM – to problemy typowe dla wszystkich przedsiębiorstw produkcyjnych, zarówno dużych, jak i małych. Czy często stajesz twarzą w twarz z poniższymi wyzwaniami?

***
Serwisy xtech.pl – 10 porad dla firm
Poniżej zgromadziliśmy 10 krótkich porad, które mogą posłużyć do efektywniejszego wykorzystania narzędzi zgromadzonych w Serwisach branżowych xtech.pl. Więcej informacji na stronach Serwisów: automatyka.pl, wodkaneko.pl oraz energetyka.xtech.pl.

***
Zastosowanie przemiennika częstotliwości w napędzie ssawy konwertora tlenowego
Jan Śreniawski, Andrzej Wilczyński Jednym z założonych przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych zmierzających do minimalizacji kosztów produkcji w Hucie Katowice, m.in. przez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, jest stosowanie przemienników częstotliwości w układach zasilania silników prądu przemiennego dużych mocy (powyżej 1000 kW). Na terenie Huty zainstalowanych jest ponad 100 silników prądu przemiennego o mocy znamionowej 1000–11 000 kW. W zdecydowanej większości są to silniki indukcyjne klatkowe.

***
Magdalena Grzonka
Bosch dla hutnictwa
W górzystej scenerii Szczyrku – miejscowości turystycznej z niepowtarzalnym widokiem na zielone szczyty Beskidu Śląskiego – w dniach 8–9 listopada br. odbyło się sympozjum zorganizowane przez firmę Bosch Rexroth Polska. Firma od wielu lat jest liderem wśród dostawców elementów, zespołów oraz układów napędów i sterowań.

***
Miłosz Ciążyński
Nowoczesny tester firmy Gossen Metrawatt przeznaczony do badania stanu bezpieczeństwa przenośnego sprzętu elektrycznego stosowanego w przemyśle, jak i w medycynie. SECUTEST SIII
Tester Secutest SIII sprawdza między innymi stan ochrony przeciwporażeniowej urządzeń tuż po wyprodukowaniu, po naprawach w warsztatach serwisowych,a także w czasie badań kontrolnych i przeglądów. Do urządzeń tych zaliczyć można: elektryczną aparaturę kontrolno-pomiarową, sprzęt gospodarstwa domowego, urządzenia medyczne oraz urządzenia przetwarzające dane.

***
Gabriela Dutkowska
Konferencja prasowa HANNOVER MESSE 2006. Nowatorskie technologie dla przemysłu
Największa i zarazem najważniejsza dla światowego przemysłu prezentacja innowacyjnych technologii i osiągnięć, czyli kolejna edycja HANNOVER MESSE, odbędzie się 24–28 kwietnia 2006 r. Zgromadzi ona pod jednym dachem 10 specjalistycznych targów branżowych, dotyczących m.in. automatyzacji procesów, produkcji oraz budynków przemysłowych, odnawialnych źródeł energii, sieci rurociągów i kanałów przesyłowych, systemów informatycznych i telekomunikacyjnych, monitorowania, a także mikrosystemów i nanotechnologii.

***
Tomasz Wilk
Wonderware and Microsoft Solution Provider Conference. Najnowsze rozwiązania dla przedsiębiorstw
Konferencja „Wonderware and Microsoft Solution Provider Conference”, która odbyła się w Krakowie 2 grudnia br., to kolejna odsłona światowego cyklu konferencji – wspólnego przedsięwzięcia firm Wonderware i Microsoft. Krakowskie spotkanie zostało zorganizowane przez firmę Astor, a jego miejscem było Międzynarodowe Centrum Kultury. Redakcja naszego miesięcznika objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

***
ASTOR nagrodzony za system monitoringu i zdalnego sterowania
Podczas odbywającego się w dniach 26–28 października 2005 r. w Krakowie sympozjum branży wodno-kanalizacyjnej WOD-KAN-EKO, rozstrzygnięty został konkurs KLUCZ SUKCESU dla najlepszego produktu/urządzenia oraz najlepszego rozwiązania/technologii w branży wod-kan. Firma ASTOR została nagrodzona wyróżnieniem w kategorii „Najlepszy produkt/urządzenie” za „System monitoringu i zdalnego sterowania”, składający się z oprogramowania Wonderware, systemów sterowania GE Fanuc oraz radiomodemów Satel.

***
Magdalena Grzonka
Technicon – coś więcej niż „Napędy i Sterowanie”
Czas na zmianę przyzwyczajeń. Targi odbywające się dotychczas pod doskonale znaną nam nazwą „Napędy i Sterowanie oraz Elektroinstalacje” od 2005 roku zmieniają swoją formułę, wzbogacając o kolejne dziedziny szeroki już zakres tematyczny. Występujące od tego roku pod nową nazwą Targi TECHNICON, objęte patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Wojewody Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańsk, zostały poszerzone o zagadnienia związane z mechatroniką, automatyką, robotyką oraz technologiami informacyjnymi.

***
Pierwsze polskie falowniki wektorowe
ZE TWERD rozszerza swoją ofertę o wektorowe falowniki serii MFC710. Zastosowana metoda DTC-SVM (z ang. Direct Torque Control – Space Vector Modulator) zapewnia wysoki moment mechaniczny przy niskiej prędkości kątowej, łącząc zalety sterowania polowo zorientowanego oraz DTC. Zastosowany modulator adaptacyjny, minimalizując straty łączeniowe, ogranicza zużycie erergii elektrycznej i pozwala na zmniejszenie radiatora, a przez to gabarytów całego falownika.

***
Tomasz Wilk
Targi PROTECH 2005. Profesjonalne forum dla inżynierów
PROTECH 2005 – targi i cztery seminaria w tym samym czasie i w tym samym miejscu – takim hasłem reklamowana była 1. edycja Międzynarodowych Targów Produkcji i Technologii PROTECH 2005. Targi odbyły się w dniach 16–17 listopada br. w warszawskim Centrum EXPO XXI, a nasza redakcja objęła nad tą imprezą patronat medialny. Targi PROTECH, zorganizowane przez Trade Media Events Sp. z o.o., były połączeniem typowej formuły wystawy, na której producenci i dystrybutorzy mieli możliwość prezentowania swojej oferty, a jednocześnie dały możliwość uczestniczenia w szeregu seminariów, tematycznie związanych z zagadnieniami technologii produkcji przemysłowej.

Reklama