Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 08/1999

Napędy i Sterowanie
numer 08/1999


Agata Panek
Harmony Telemecanique - pełna gama nowych możliwości
Harmony Telemecanique to nowa rodzina elementów sterowania i sygnalizacji. Na ofertę składają się zarówno produkty skompletowane, jak i takie, które użytkownik może zestawić samodzielnie. Proponujemy szeroki wybór przycisków, przełączników oraz wskaźników świetlnych o średnicy Ć 16 i Ć 22 mm. Rodzina Harmony odznacza się ergonomią i estetyką wykonania. Jest funkcjonalna dzięki prostej i innowacyjnej metodzie montażu, doskonale nadaje się do stosowania w przemysłowych maszynach i urządzeniach.(...)

***
Marek Pietruszka
Baterie kondensatorów w systemie rozdzielczym PRISMA P
System Prisma P wykorzystywany jest do budowy rozdzielnic głównych i oddziałowych o prądzie znamionowym do 3200 A, w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Dzięki modułowej konstrukcji Prismy istnieje wiele możliwości rozbudowy i przystosowania jej do nowych funkcji związanych ze zmianami w instalacji. Specjalne płyty montażowe umożliwiają montaż wszystkich typów urządzeń rozdzielczych i sterowniczych. W systemie rozdzielczym Prisma P montowane są również urządzenia do kompensacji mocy biernej.(...)

***
Technologia cyfrowa w ważeniu
Ostatnimi czasy w ofercie jednej z czołowych firm wagowych pojawiły się wagi skonstruowane w oparciu o najnowsze czujniki tensometryczne wykonane w technice cyfrowej. Równocześnie ze strony firm reprezentujących bastion starszej technologii analogowej rozległy się głosy deprecjonujące technologię cyfrową i określające je miarą gorszej czy niepoważnej. Nie wiem skąd biorą się takie głosy i aby wyjaśnić na czym polega koncepcja wagi w oparciu o czujniki cyfrowej, oraz co również istotne pokazać przewagę tej technologii przybliżę podstawowe różnice między nową i starą technologią.(...)

***
Syndrom roku 2000
Od dłuższego już czasu media alarmują, że w nocy z 31 grudnia 1999r. na 1 stycznia 2000 grozi światu katastrofa, która zostanie spowodowana przez błędne odczyty w urządzeniach i systemach informatycznych, które mają wbudowany zegar czasu rzeczywistego w postaci dwucyfrowej. Komputer rozpoznaje wówczas rok 2000 jako mniejszy, czyli jako rok 1900. Co zrobiły firmy, aby uchronić swoich klientów od kłopotów z tym związanych? Czy rzeczywiście możemy spokojnie świętować koniec obecnego stulecia? Redakcja zwróciła się do kilkunastu firm z prośbą o wypowiedź na ten temat(...)

***
Andrzej Żymalski, Zbigniew Marcinkowski, Ryszard Smolarek, Jerzy Tenerowicz, An
Moc bierna problem, który można rozwiązać
W artykule omówiono możliwości stosowania kompensacji mocy biernej w podziemnych sieciach średniego i niskiego napięcia na przykładzie rozwiązań w Oddziale Zakłady Górnicze .LUBIN. KGHM Polska Miedź S.A. oraz wyniki prób i doświadczeń w zakresie prowadzenia kompensacji mocy biernej za pomocą statycznych kondensatorów zainstalowanych w podziemnych sieciach średniego i niskiego napięcia zakładu górniczego. (...)

***
Mały napęd, wysoka sprawność
Producenci maszyn i urządzeń coraz częściej przechodzą na modułowe koncepcje budowy produktu, aby w oparciu o taki przemyślany system modułowy móc stworzyć pewną specyficzną wersję urządzenia. Tego typu wyroby pozwalają stopniowo dopasować oraz zmodyfikować pewne części urządzenia, bez konieczności przestawiania przy tej okazji całej produkcji. Ten rozwój w połączeniu ze stale rozszerzającymi się możliwościami elektronicznych urządzeń sterujących i kontrolnych prowadzi do decentralizacji instalowanych napędów. (...)

***
Sławomir Banaszek, Józef Rybczyński
Zależności położenia czopa w łożyskach
Przykład zastosowania symulacji komputerowej dla określenia położenia czopa w łożyskach w zależności od obciążenia i stabilności łożysk turbogeneratora dużej mocy. znajomość związków między stanem dynamicznym lub statycznym maszyny a położeniem czopów w łożyskach może być użyteczna z punktu widzenia diagnostyki, a przedstawienie wspomnianych zależności może stanowić uzupełnienie bazy wiedzy diagnostycznej danego obiektu.

***
Mateusz Pierzchała
Co nowego w sterownikach przemysłowych GE Fanuc Automation
W 1999 roku firma GE Fanuc Automation dokonała znaczącego uzupełnienia swojej oferty w zakresie sterowników programowalnych. Do sprzedaży zostały wprowadzone nowe rodziny sterowników: VersaMax oraz OCS. Ponadto swoją premierę miały również programy narzędziowe przeznaczone dla tych sterowników: VersaPro oraz Cscape. VersaMax to pierwszy z nowych sterowników GE Fanuc. Jest on sterownikiem o budowie modułowej. Poszczególne moduły instalowane są w niezależnych podstawkach montowanych bezpośrednio na listwę montażową typu DIN. (...)

***
Donald Morrison
Filtry do napędów silnikowych. Projektowanie dla specyficznych wymagań Odbiorcy
Każdy inżynier projektujący urządzenia napędowe zasilane z przekształtników częstotliwości powinien zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Większość nowoczesnych wysokowydajnych przekształtników inwerterowych wykorzystuje półprzewodniki mocy o dużej szybkości przełączania i krótkich czasach narastania przebiegów elektrycznych, którym z szeregu Fouriera odpowiada pasmo harmonicznych rzędu dziesiątków megaherców. Dla spełnienia wymagań EMC w tym przypadku konieczne jest stosowanie dolnoprzepustowych filtrów o szerokim i ciągłym paśmie tłumienia zarówno w konfiguracji symetrycznej jak i asymetrycznej.(...)

***
I Konferencja Techniczna - Ustroń `99
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, redakcja czasopisma .Napędy i Sterowanie. wspólnie z wydawnictwem Druk-Art. s.c. zorganizowali konferencję techniczną, tematycznie związaną z wydawanym miesięcznikiem, pn. .Napędy, Sterowanie, Automatyka Przemysłowa.. Konferencja odbyła się w dniach 3 - 5 listopada br. w Hotelu NARCYZ w Ustroniu z udziałem przedstawicieli uczelni technicznych i członków Rady Programowej miesięcznika: przewodniczący Rady - dr inż. Dariusz Raczkowski, członek Rady - profesor Politechniki Łódzkiej dr hab. inż. Zbigniew Pawelski, dr inż. Mieczysław Nowak . dyrektor Ośrodka Promocji Badań z zakresu Energoelektroniki Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Marian Perlikowski z Politechniki Łódzkiej . Katedry Mechaniki Maszyn Włókienniczych. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele zakładów przemysłowych oraz firm z terenu Polski.(...)

***
Mieczysław Nowak
Jakość energii elektrycznej . problem dla energoelektroniki przełomu stuleci
Energia elektryczna jest produktem pożądanym, o określonych i zróżnicowanych kosztach wytwarzania (wielu różnych wytwórców) i jednolitym systemie dystrybucji. Jako produkt sprzedawany . towar . podlega konsekwencjom wynikającym z wad (energia elektryczna o niewłaściwych parametrach może być powodem strat u jej odbiorcy). Producenci i dystrybutorzy energii elektrycznej chcą zarobić i nie mieć kłopotów z odbiorcami. Odbiorca chce mieć zapewniony stały dopływ energii o jakości uwzględniającej jego wymagania.(...)

***
Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc
Czy przemienniki częstotliwości o napięciu 6 kV zdobędą polski rynek?
"Napędy przemysłowe NP.99" oraz "Oddziaływanie napędów i innych odbiorników na sieć zasilającą ONS.99. " to tematy V seminarium szkoleniowo-dyskusyjnego zorganizowanego przez Zakład Napędu Elektrycznego w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej. Seminarium odbyło się 23 listopada w Ośrodku Szkoleniowo-Konferencyjnym BOSS w Warszawie Miedzeszynie. Spotkanie, stanowiące szerokie forum dyskusyjne producentów i użytkowników nowoczesnych urządzeń energoelektronicznych i układów napędowych, zgromadziło ponad 100 uczestników.(...)

***
Wanda Piechocka
ASTOR - zarządzanie informacją z procesów technologicznych
W Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie odbyło się w dniu 15 listopada br. zorganizowane prze firmę ASTOR seminarium pn. "Wonderware - rewolucja w zarządzaniu i komputeryzacji produkcji". Temat obejmował nowości z dziedziny oprogramowania przemysłowego, szczególnie za pomocą przemysłowej bazy danych Industrial SQL Server. Przedstawione zostały także kierunki rozwoju zintegrowanego zestawu oprogramowania dla przemysłu Wonderware Factory Suite.

Reklama