Archiwum - numer 03/2020
Kondensatory energoelektroniczne nowej generacji – podwyższone parametry użytkowe dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów oraz technologiiJeden z największych producentów kondensatorów – firma Ducati Energia – wprowadza systematycznie na rynek nowe serie produktów o podwyższonych parametrach użytkowych dla spełnienia wymagań odbiorców z branży energoelektronicznej.
***
Oferta firmy Linteli – od projektu poprzez montaż do rozruchu
Marka Linteli istnieje na rynku od 2001 roku, świadcząc usługi w zakresie sprzedaży urządzeń rozdzielczych i transformujących nN/SN/WN, zabezpieczeń sieciowych, transformatorów, silników elektrycznych i przemienników częstotliwości.
***
Monitorowanie stanu za pomocą inteligentnych napędów
Na początku tego tysiąclecia byliśmy świadkami głębokiej zmiany w technologii, która zapoczątkowała zupełnie nowy sposób pracy w świecie cyfrowym. To czwarta rewolucja przemysłowa. Pierwsza rewolucja przemysłowa, która nastąpiła w XVIII i XIX wieku, była rewolucją mechaniczną zapoczątkowaną przez wynalezienie silnika parowego. Pod koniec XIX i na początku XX wieku rozwinęła się druga rewolucja przemysłowa w wyniku zaadaptowania masowej produkcji, elektryfikacji i zmian komunikacji. Okres ten jest znany również jako Rewolucja Elektryczna. Pod koniec XX wieku nastąpiła trzecia rewolucja przemysłowa, która przyniosła korzyści z zastosowania półprzewodników, komputeryzacji i internetu. Okres ten jest znany również jako Rewolucja Cyfrowa. Czwarta rewolucja przemysłowa nastała w wyniku połączenia komputerów, ludzi i urządzeń z siecią w celu umożliwienia wymiany danych i uczenia maszynowego. Pomimo iż pojęcie „Przemysł 4.0” jest dość mgliste, można go zdefiniować jako inteligentne tworzenie sieci ludzi, urządzeń oraz integrowanie systemów poprzez wykorzystanie wszystkich możliwości cyfryzacji w całym łańcuchu.
***
Elbok – nowoczesna sygnalizacja w każdym calu
Firma ELBOK działa od 1996 r., produkując urządzenia automatyki mające zastosowanie w przemyśle.
***
O firmie MASZCZYK
Firma MASZCZYK jest wiodącym polskim producentem obudów z tworzyw sztucznych do urządzeń elektronicznych oraz dostawcą systemów dla elektroniki.
***
Piotr Kowalik
Skuteczna diagnostyka przekładni zębatych. Spektrum drgań: użyteczna wiedza na temat stanu przekładni
Flender w monitorowaniu stanu skupia się przede wszystkim na bezpośrednim pomiarze drgań oraz analizie jego spektrum. Bardzo ważnym elementem badań jest także pomiar i analiza obciążenia momentem obrotowym bezpośrednio na wale przekładni lub sprzęgłach. Wraz z dodatkowymi informacjami na temat parametrów pracy przekładni, takich jak: ruch wału pływającego, temperatury czy ciśnienie, pomiary te pozwalają zdiagnozować stan przekładni w powiązaniu z czynnikami wpływającymi na jej pracę.
***
EVC1000 – szybkie ładowarki DC dla elektromobilności
Aby możliwe było efektywne zastąpienie tradycyjnych samochodów spalinowych pojazdami elektrycznymi, konieczne jest skrócenie czasu ładowania ich baterii, co umożliwi funkcjonowanie tych pojazdów na zasadach zbliżonych do znanych nam obecnie. Dlatego też bardzo istotną rolę w rozwoju branży e-mobility odgrywa rozwój układów ładowania baterii pojazdów. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku jest zaprezentowana rodzina szybkich ładowarek DC EVC1000 produkcji ZE TWERD, przeznaczonych do zabudowy w stacjach ładowania pojazdów elektrycznych.
***
Małgorzata Tylska
MAXOLUTION® – nowe oblicze automatyzacji
Rozwiązania systemowe MAXOLUTION® firmy SEW-EURODRIVE do automatyzacji fabryk oraz maszyn stworzone zostały w oparciu o innowacyjne technologie. Oferujemy nasze wsparcie w zakresie wiedzy i doświadczenia już od etapu planowania aż po uruchomienie aplikacji.
***
Marta Osińska
Darmowe szkolenia dla przedsiębiorców
Od czerwca ubiegłego roku trwa kolejna odsłona Akademii PARP, czyli portalu edukacyjnego, w ramach którego można skorzystać z bezpłatnych szkoleń internetowych. Bieżąca edycja cieszy się dużym powodzeniem – w styczniu br. zapisów na kursy było już ponad 20 000!
***
PS100 i PS300 – polskie inwertery dla OZE
W ostatnim czasie obserwowany jest rozwój instalacji prosumenckich oraz wzrost liczby odnawialnych źródeł energii podłączonych do sieci elektroenergetycznej. Wpływ na taki stan rzeczy mają rosnące ceny energii elektrycznej, związane z wymaganiami UE dotyczącymi emisji CO2, ale również programy dofinansowań instalacji prosumenckich i wytwórczych. W związku z powyższym na rynku bardzo wyraźnie rysuje się zapotrzebowanie na inwertery dedykowane dla prosumentów, współpracujące z instalacjami fotowoltaicznymi, generatorami wiatrowymi, jak i oboma tymi źródłami odnawialnymi jednocześnie.
***
Najlepsze miejsce do zdobywania wiedzy technicznej
U progu czwartej rewolucji przemysłowej duże znaczenie dla firm produkcyjnych ma rozwój kompetencji technicznych. Przez ponad dekadę gliwickie Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems wspiera przedsiębiorców w tym zakresie. Blisko 170 szkoleń technicznych znajdujących się w ofercie całościowo pokrywa potrzeby współczesnego przemysłu.
***
Marcin Podsiadły
Strefa kompetencji automatyka
Urządzenia przemysłowe z dnia na dzień stają się coraz szybsze, prostsze w konfiguracji oraz posiadają coraz większą liczbę zaawansowanych funkcji. Rozwój technologii z kolei stawia coraz większe wymagania, a w związku z większymi możliwościami urządzeń sterujących oczekuje się, iż dodatkowe informacje będą przez nie przechwytywane i wyświetlane na przykład na panelach operatorskich lub systemach SCADA. W celu oprogramowania urządzeń takich, jak sterowniki PLC, wymagany jest znacznie szerszy zakres wiedzy niż do tej pory. Omawiany temat dotyczy zarówno automatyków i programistów działów integratorskich, jak i działów utrzymania ruchu wdrażających modyfikacje na istniejących instalacjach.
***
DYNEO energooszczędne silniki elektryczne z magnesami trwałymi ogólnego zastosowania w przemyśle do mocy 500 kW
Rosnące koszty energii w przedsiębiorstwach to jeden z najważniejszych obszarów, na który należy obecnie zwrócić szczególną uwagę. Oprócz możliwości negocjowania cen bilateralnie i zakupu na giełdzie TGE istnieje również opcja redukcji jej zużycia dzięki energooszczędnym napędom.
***
Większa efektywność projektowania dzięki TwinCAT Analytics z funkcją One-Click Dashboard. Projektowanie 4.0: pulpit nawigacyjny generowany jednym kliknięciem
Poszukując nowych modeli organizacji procesów, wielu integratorów i producentów maszyn zwraca się ku zbiorom danych dostarczanych przez maszyny i urządzenia, wykorzystując je jako podstawę organizacji produkcji. Aby jednak dostosować bazujące na nich usługi do indywidualnych potrzeb klienta, konieczne jest ograniczenie kosztów i uproszczenie projektowania interfejsów. Możliwość taką oferuje oprogramowanie TwinCAT Analytics, w którym dzięki funkcji One-Click Dashboard pulpit nawigacyjny generowany jest automatycznie za pomocą jednego kliknięcia.
***
Łatwo i niedrogo – integrujemy system wizyjny
Jak wdrożyć system wizyjny do nowego lub istniejącego już systemu produkcyjnego, nie ponosząc przy tym nadmiernych kosztów i nie angażując zbyt wiele czasu? Odpowiedź poznali już pierwsi klienci firmy B&R. Spilker, producent wykrawarek i kompletnych linii dla przemysłu poligraficznego, etykietowania, motoryzacyjnego, farmaceutycznego i opakowaniowego, jako jeden z pierwszych zaoferował swoim klientom rozwiązania oparte na zintegrowanej technologii wizyjnej B&R. Teraz firma dzieli się wrażeniami z przebiegu projektu pilotażowego.
***
Camozzi Automation i Camozzi Digital: Udany efekt współpracy dla rozwiązań IIoT i systemów cyberfizycznych dedykowanych Industry 4.0
Dzięki współpracy między liderem grupy Camozzi, Camozzi Automation i Camozzi Digital, zaprezentujemy swoje wspólne rozwiązania dla Przemysłu 4.0 podczas tegorocznych Targów AUTOMATICON 2020 w Warszawie (stoisko C2/D1, hala 1) od 17 do 19 marca.
***
KE600A – falownik wektorowy pracujący w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego
KE600A jest wszechstronnym urządzeniem, posiadającym możliwość sterowania w takich trybach, jak: bezczujnikowe sterowanie wektorowe, sterowanie wektorowe w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, sterowanie skalarne V/F oraz sterowanie momentem. Modułowa konstrukcja falownika umożliwia dostosowanie go do określonej aplikacji, przez zwiększenie funkcjonalności oraz stabilności w działaniu. Dzięki sterowaniu w trybie wektorowym ze sprzężeniem zwrotnym KE600A może zmaksymalizować poziom kontroli nad pracą silników asynchronicznych oraz synchronicznych.
***
Kurtyny świetlne bezpieczeństwa z interfejsem Bluetooth. Pierwsza kurtyna świetlna bezpieczeństwa z interfejsem Bluetooth od firmy Schmersal
Seria SLC440/COM z BLE (Bluetooth Low Energy) jest elektroczułym urządzeniem ochronnym, w którym można w czasie rzeczywistym odczytywać status urządzenia oraz dane diagnostyczne za pomocą smartfonu lub tabletu. Interfejs Bluetooth ułatwia także pierwsze uruchomienie kurtyny dzięki funkcji zdalnej kontroli ustawienia i pozycjonowania nadajnika względem odbiornika. Istnieje także opcja zapisywania danych, które można potem wykorzystać na przykład do dokumentowania testów urządzenia lub na potrzeby predykcyjnego utrzymania ruchu.
***
Falownik SJ-P1 – nowy standard Hitachi
Już ponad rok temu producent przemienników częstotliwości, firma Hitachi, powiększył paletę oferowanych falowników o nową serię SJ-P1, która zastępuje sprawdzone już od wielu lat wektorowe falowniki serii SJ700B/SJ700D.
***
Zabezpieczamy Twoje produkty i Twój sukces
W naszej palecie produktów prezentowanych podczas tegorocznej edycji Targów Automaticon na szczególną uwagę zasługują dwa produkty z oferty firmy E-T-A Elektrotechnische Apparate GmbH.
***
Automatyzacja produkcji z Lenze. Tylko wspólnie można stworzyć coś wyjątkowego
Krótsze cykle życia innowacji, wyższe wymagania klientów, rosnący popyt na produkty i usługi spełniające indywidualne życzenia, jak również najkrótszy okres Time To Market to wyzwania, w obliczu których staje każdy producent maszyn. Dodatkowo należy to skonfrontować z postępującą cyfryzacją, nieustannym rozwojem funkcjonalności urządzeń oraz wysokimi wymaganiami Przemysłu 4.0. Zintegrowana platforma automatyki Lenze oraz świadczone wsparcie techniczne pozwala producentom maszyn swobodnie się poruszać i korzystać z najnowszych rozwiązań automatyki.
***
Czy aplikacje zdalnego monitoringu są bezpieczne?
Przemysł 4.0 to integracja maszyn i systemów w sposób pozwalający na gromadzenie wszelkich danych o produkcji, infrastrukturze i wyrobach gotowych. Dane procesowe pobierane z wielu urządzeń i sensorów mogą być analizowane na bieżąco, co pozwala na optymalizację procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym, przewidywanie nadchodzących awarii. Zgromadzone dane pozwalają na lepsze rozumienie procesu i jego optymalizację dającą zwiększenie wydajności, jakości i efektywności. Dostęp do danych na odległość pozwala zredukować koszty związane z obsługą systemu w terenie.
***
Murrelektronik to idealny partner w przygotowaniu maszyn i fabryk do przejścia z protokołu Profibus na Profinet. Przejście na PROFINET ułatwione!
W nowoczesnych sieciach produkcyjnych, maszynach i fabrykach konieczne jest łączenie ich poszczególnych elementów. Procesy można dopracować w najdrobniejszych szczegółach, umożliwiając osiąganie najwyższych poziomów automatyzacji i maksymalne skrócenie terminów realizacji. Jednocześnie nasze produkty umożliwiają tworzenie struktur sieciowych poddawanych częstym konserwacjom ze względu na nowe roboty wymagające częstych zmian narzędzi i dodatków podczas pracy.
***
Nowa przetwornica częstotliwości firmy NORD: uniwersalna, sieciowa, wydajna
NORD DRIVESYSTEMS wprowadził na rynek serię produktów NORDAC PRO SK 500P – najnowocześniejszych przetwornic częstotliwości do zabudowy w szafie sterowniczej, opartych o najlepsze komponenty technologiczne i optymalny poziom funkcjonalności, połączeń sieciowych oraz modułowości. Nowe falowniki posiadają imponującą liczbę interfejsów komunikacyjnych i protokołów magistral polowych, wiele innowacyjnych funkcji, a także szereg możliwości rozbudowy, dzięki czemu można je łatwo zintegrować ze wszystkimi architekturami automatyki. Nowe przetwornice częstotliwości z rodziny NORDAC PRO zapewniają najwyższy poziom funkcjonalności, połączeń sieciowych i modułowości.
***
Nie obawiaj się wdrożenia cobota
Często powtarzanym hasłem dotyczącym robotów współpracujących jest możliwość elastycznego wdrożenia do wielu rodzajów aplikacji i gałęzi przemysłu. Wśród przykładów podawanych przez producentów pojawiają się takie procesy, jak paletyzacja, pakowanie, kontrola jakości, obsługa maszyn CNC i wiele, wiele innych. Z pomocą w optymalnym dostosowaniu oprzyrządowania robota przychodzi cała gama urządzeń zbudowanych przez firmy partnerskie.
***
Miał być rekord… i jest rekord!
Sukcesem zakończyły się największe targi odnawialnych źródeł energii. Na tegorocznej edycji ENEX/ENEX Nowa Energia pojawili się wystawcy ze 176 firm z 14 krajów oraz 8 tysięcy zwiedzających.
***
Szkoła enkoderów firmy LeineLinde.Cz. 2. Mechanika (dokładność w impulsatorach z wzorcami przyrostowymi)
Kontynuując cykl „Szkoła enkoderów”, mamy przyjemność zaprezentowania Państwu kolejnego artykułu o mechanice enkoderów.
***
eDrive firmy HBM dostępny również dla maszyn 6-fazowych
HBM eDrive Testing to niestandardowy system pomiarowy do testowania maszyn elektrycznych zasilanych przez inwerter. W przeciwieństwie do konwencjonalnych analizatorów mocy, system zapewnia wyjątkowe i znacznie przyspieszone opcje gromadzenia i analizy danych. Ponadto system ten zapewnia efektywne odwzorowywanie w minutach, a nie w dniach, a zatem wykracza daleko poza konwencjonalne rozwiązania wykorzystujące mierniki mocy i późniejsze analizy komputerowe. Modułowy system pomiarowy można w dowolnym momencie zmodernizować z 3 do 51 kanałów mocy na jeden układ akwizycji. Jest idealny do zastosowań trójfazowych, a wraz z najnowszym ulepszeniem również do zastosowań z wieloma kanałami, takimi jak maszyny 6-fazowe, hybrydowe lub wielosilnikowe.
***
Krzysztof Jaskulski
Napęd liniowy a silnik liniowy. Co to jest napęd liniowy
Celem niniejszego artykułu jest próba uporządkowania nazewnictwa i pojęć stosowanych w słownictwie technicznym. Język polski (inne zapewne też) bogaty jest w synonimy, ale do ich używania w języku technicznym powinniśmy podchodzić bardzo ostrożnie. Technika wymaga stosowania ścisłych określeń, a używanie zamiennych pojęć [3] nie może wprowadzać czytelnika (szczególnie inżyniera) w błąd.
***
RACK-DIN35. Najpopularniejsze modułowe obudowy kasetowe
Nowoczesne obudowy uniwersalne firmy ARMEL są dokładne i terminowo wykonywane oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki doświadczeniu od 1982 roku wykonujemy nawet najbardziej skomplikowane modele i prototypy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
***
Przyszłość należy do kompozytów i utrzymania ruchu!
27 lutego 2020 r. zakończyła się kolejna edycja Targów Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting oraz Salonu Technologii Kompozytowych KOMPOZYTmeeting, podczas których mogliśmy poznać nowości z zakresu utrzymania ruchu, materiałów kompozytowych oraz szeroko pojętych nowoczesnych technologii przemysłowych. Firmy zaprezentowały odwiedzającym zarówno dotychczasowe rozwiązania i produkty, jak również rynkowe nowości, a targi były doskonałą okazją do odświeżenia dotychczasowych kontaktów oraz do nawiązania nowych relacji biznesowych.
***
Marcin Świetliński
MP240 – monitoring i wizualizacja
Monitor produkcji MP240 – opracowany i produkowany przez SEM – jest rejestratorem przebiegu pracy, a zarazem tablicą elektroniczną. MP240 zlicza wykonane sztuki, również braki, analizuje czas, tempo i regularność pracy, wylicza wskaźniki OEE oraz zapisuje zgłoszone przez operatora zdarzenia. Spowolnienia i przestoje produkcji są rejestrowane automatycznie, a operator jest obligowany do podania powodów zatrzymań.
***
Ryszard Klencz
Szkoła Eksploatacji Podziemnej w Krakowie – czas wyzwań!
XXIX Szkoła Eksploatacji Podziemnej miała miejsce w Krakowie, 24–26 lutego b.r. Przez trzy dni naukowcy oraz przedstawiciele górniczych spółek debatowali o transformacji energetycznej i roli węgla.
***
Napędzamy szybką automatyzację…
5sAUTOMATE – powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Klientów. Jesteśmy preferowanym dystrybutorem Universal Robots – duńskiego producenta robotów współpracujących oraz wielu światowej klasy partnerów. Dzięki ich rozwiązaniom oferujemy systemy out-of-the-box / plug-and-play, pozwalające na szybką automatyzację procesów.
***
Targi Elektrotechnika 2020 za nami – podsumowujemy najważniejsze elementy wydarzenia
Już po raz 18. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się międzynarodowe Targi Elektrotechnika. Pokaz innowacji z obszaru elektrotechniki, automatyki, teletechniki i nowych technologii, a także rozwiązań z branży elektromobilności trwał przez 3 dni. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 7 tys. osób, w tym odwiedzający z zagranicy. W specjalistycznych szkoleniach wzięło udział prawie 1350 architektów, projektantów, inspektorów nadzoru, instalatorów, samorządowców, inwestorów, deweloperów oraz także kilkaset osób pracujących w spółkach energetycznych i firmach wykonawczych, w zakładach przemysłowych oraz usługowych. Przestrzeń targową uzupełniały specjalne Strefy: Elektromobliności, OZE, Automatyki Budynkowej, Oświetlenia Terenów Publicznych oraz Teletechniki, w ramach których odwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami rozwiązań oferowanymi przez wystawców.
***
Ryszard Tadeusiewicz
Roboty chirurgiczne
Wielka precyzja i powtarzalność pracy robotów wykorzystywanych w przemyśle prowokowały wręcz do tego, by to nowoczesne narzędzie spróbować wykorzystać w chirurgii. Pierwszym, który to zrobił, był dr Yik San Kwoh w Long Beach Hospital (Kalifornia). Zastosował on w 1985 roku robota PUMA 200 do wprowadzenia igły biopsyjnej do mózgu pacjenta.
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Zrobotyzowany montaż
Do najbardziej złożonych systemów wytwarzania wykorzystujących roboty przemysłowe należą zrobotyzowane systemy montażowe. Związane jest to głównie z wymogami dużej wydajności, elastyczności oraz sprawności. Z uwagi na fakt, że podczas montażu konieczne jest często chwytanie i manipulowanie różnymi obiektami o złożonych kształtach, niezbędne jest zastosowanie dodatkowego osprzętu (czujników, ustalaczy i stołów pozycjonujących).
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Rodzaje gniazd montażowych
W gnieździe montażowym z jednym robotem i nieruchomym stołem robot (R) pobiera zorientowane części z magazynów i montuje je na przyrządzie montażowym (PM) umiejscowionym na nieruchomym stole, skąd gotowy podzespół lub wyrób jest odkładany do pojemnika. W czasie montażu bardziej złożonych zespołów w konfiguracji zrobotyzowanego stanowiska montażowego jest stosowany układ więcej niż jednego chwytaka montowanego na robocie lub system wymiany narzędzi (SWN). Opcjonalnie stanowisko może być wyposażone w takie elementy sensoryczne, jak czujnik siły czy wizyjny sprawdzający poprawność montażu.
***
Jakub Bernatt, Stanisław Gawron, Tadeusz Glinka, Emil Król
Przekładnia magnetyczna prędkości obrotowej
Streszczenie: Przekładnia magnetyczna przedstawiona w artykule składa się z wirnika zewnętrznego, wirnika wewnętrznego i nieruchomego pierścienia umieszczonego między tymi wirnikami. Na jarzmach od strony pierścienia magnetycznego są przymocowane magnesy trwałe. Wirnik zewnętrzny jest wolnoobrotowy (n1) o liczbie par biegunów p1. Wirnik wewnętrzny jest szybkoobrotowy (n2) o liczbie par biegunów p2. Stosunek prędkości obrotowej wirników wynosi . Pierścień zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej ma żłobki. Uzwojenie jest umieszczone w żłobkach. Przekładnia ma dużą gęstość momentu i jest ekologiczna (nie ma oleju). Przekładnia może zmieniać kierunek obrotów i może pracować jako hamulec.
ENG Rotational speed magnetic gear
Abstract: The magnetic transmission presented in the article consists of an external rotor, an internal rotor and a fixed ring between these rotors. On the yokes, permanent magnets are attached from the side of the magnetic ring. The external rotor is low speed (n1) with the number of pole pairs (p1). The internal rotor is high-speed (n2) with the number of pole pairs (p2). The rotor speed ratio is . The ring has grooves on both the outside and the inside. The winding is placed in nurseries. The gearbox has a high torque density and is ecological (there is no oil). The gearbox can change direction of rotation and can work as a brake.
***
Jakub Bernatt, Stanisław Gawron, Tadeusz Glinka
Trakcyjny układ napędowy z silnikami indukcyjnymi
Streszczenie: Trakcyjne silniki indukcyjne klatkowe mają inne charakterystyki mechaniczne niż silniki prądu stałego o wzbudzeniu szeregowym. Układy napędowe pojazdów trakcyjnych składają się z dwóch lub trzech zespołów dwumaszynowych zabudowanych na wózkach jezdnych. W pociągach szybkobieżnych silniki są zamocowane pod podłogą wagonów. Zespół dwumaszynowy jest zasilany z jednego falownika. Wszystkie silniki mają tę samą liczbę par biegunów. W artykule przedstawiono układ napędowy lokomotywy Bo-Bo zabudowany na dwóch skrajnych wózkach, przy czym na jednym wózku są umieszczone silniki o liczbie par biegunów p = 3, a na drugim silniki o liczbie par biegunów p = 2. Taki układ napędowy korzystniej wpisuje się w charakterystyki trakcyjne pojazdu.
ENG Traction propulsion system with induction motors
Abstract: Traction squirrel-cage induction motors have different mechanical characteristics than DC motors with series excitation. Traction vehicles’ drive systems consist of two or three two-machine units built on trolleys. In high-speed trains, the engines are mounted under the wagon floor. The two-machine unit is powered from one inverter. All motors have the same number of pole pairs. The article presents the propulsion system of the Bo-Bo locomotive built on two extreme bogies, with engines with the number of pole pairs p = 3 placed on one bogie and engines with the number of pole pairs p = 2 on the other. Such a propulsion system fits more favorably in vehicle traction characteristics.
***
Piotr Sosnowski
Nowoczesne technologie mobilne w magazynowaniu w świetle koncepcji Internet of Things
Proces magazynowy jest definiowany jako „zespół działań operacyjnych związanych z przyjmowaniem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem dóbr materialnych w odpowiednio przystosowanych do tego miejscach i przy spełnieniu określonych warunków organizacyjnych i technologicznych”. W zarządzaniu łańcuchem dostaw należy rozpatrywać procesy magazynowe zarówno u dostawcy, producenta, jak i dystrybutora ze względu na dążenie do ich integracji.
***
Systemy termowizyjne
Z punktu widzenia zasady działania detektorów promieniowania podczerwonego, systemy termowizyjne dzielimy na bolometryczne i fotonowe. Jak wspomniano wcześniej, w kamerach bolometrycznych energia promieniowania podczerwonego jest zamieniana na ciepło, a detektory fotonowe (kwantowe) działają na zasadzie oddziaływania fotonów z elektronami, w wyniku czego zmienia się koncentracja nośników elektrycznych i przewodność elektryczna półprzewodnika (fotorezystor).