Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2010

Napędy i Sterowanie
numer 01/2010


Bartłomiej Orzechowski
ACS850 – nowa generacja przemysłowych napędów ABB
W pierwszym kwartale 2010 r. ABB rozszerzy swoją ofertę napędów niskiego napięcia o przemienniki częstotliwości serii ACS850-04. Pod tą nazwą kryje się nowa rodzina przemysłowych napędów w wykonaniu modułowym, o zakresie mocy od 1,1 do 500 kW i napięciu zasilania od 380 do 500 V.

***
NORD Napędy w Polsce. Inteligentna technologia w fabryce XXI wieku
NORD Napędy Zakłady Produkcyjne w Nowej Soli należą do najnowocześniejszych fabryk koncernu Getriebebau NORD. Polska fabryka produkuje wały i koła zębate oraz prowadzi montaż i serwis napędów. Polska już dzisiaj należy do jednych z najważniejszych nabywców napędów NORD, dlatego też większa część tych produktów przeznaczona jest bezpośrednio na polski rynek.

***
Wiesław Monkiewicz
Safety Evaluation Tool. Koncepcja bezpiecznej maszyny
Oprogramowanie Safety Evaluation Tool umożliwia zaprojektowanie maszyny zgodnie z nowymi normami ISO 13849-1 oraz IEC 62061. Jest to narzędzie online z programu Safety Integreted firmy Siemens, przetestowane i certyfikowane przez jednostkę certyfikującą TÜV. Dzięki temu narzędziu można szybko i niezawodnie ocenić funkcje bezpieczeństwa danej maszyny, w rezultacie czego otrzymujemy raport zgodny z wymaganiami nowych norm, który może być dołączony do dokumentacji jako dowód bezpieczeństwa.

***
Paweł Szymula
Budowa i zasada działania prądowego przemiennika częstotliwości średniego napięcia na przykładzie PowerFlex 7000 firmy Rockwell Automation
W artykule przedstawiona została budowa i zasada działania prądowego przemiennika częstotliwości średniego napięcia PowerFlex 7000 firmy Rockwell Automation. Opisano zalety zastosowania przemiennika częstotliwości względem alternatywnych rozwiązań umożliwiających rozruch i regulację prędkości silnika indukcyjnego, a także względem napięciowych przemienników częstotliwości średniego napięcia. Zaprezentowano przeznaczenie poszczególnych elementów pasywnych, cechy prostownika, falownika, elementów półprzewodnikowych oraz skrócony opis zasad sterowania.

***
Krzysztof Kędzia
Wyznacznik zmienności cyklu obciążenia jako kryterium stosowania wieloźródłowego hydrostatycznego układu napędowego
W obecnych czasach zwrot z inwestycji ROI – (ang. Return On Investment) jest bardzo ważnym wskaźnikiem przy podejmowaniu decyzji o realizacji danego przedsięwzięcia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to czas, po którym dana inwestycja się zwróci. W zależności od branży, czas ten waha się od kilku miesięcy (branża wytwórców sprzętu AGD) do kilku lat (branża budowlana). Artykuł zawiera propozycję narzędzia dla inżynierów projektujących układy napędowe, do szybkiego oszacowania ewentualnych zysków i czasu amortyzacji, wynikających z inwestycji w wieloźródłowy układ napędowy, w szczególności hydrostatyczny, do napędu wybranej maszyny roboczej. Rozważania ograniczono do zagadnień związanych ze wskaźnikami energetycznymi.

***
Edward Kulig
Nowość na rynku napędów! Przemienniki 650S dla silników bezszczotkowych
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Sterowania Napędów w Toruniu od wielu lat zajmuje się techniką napędową. Ośrodek oferuje własne rozwiązania oraz wykonuje aplikacje przemysłowe w oparciu o napędy firmy PARKER.

***
Schleicher-Dialog i ProCANopen. Narzędzia diagnostyczne firmy Schleicher Electronic
Kontynuując prezentację firmy Schleicher Electronic, chcielibyśmy zaprezentować narzędzia diagnostyczne przeznaczone do sterowników PLC/CNC.

***
Jeden serwis dla wszystkich maszyn
Od kilkunastu lat użytkownicy maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle często borykają się ze znalezieniem firmy serwisowej, która mogłaby zapewnić profesjonalny serwis dla podzespołów napędowych w ich zakładach produkcyjnych. Z powodu różnorodności typów oraz różnych producentów posiadanych urządzeń wydaje im się, że jest to niemożliwe, są jednak w błędzie. Na terenie Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Bułgarii istnieje firma, która naprawia podzespoły napędowe w urządzeniach wszystkich producentów na świecie.

***
Krzysztof Sanecki, Wojciech Kordas
Sposoby na obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Napędy elektryczne
Aktualne statystyki podają, że około 70% energii elektrycznej wykorzystywanej w przemyśle zużywane jest przez asynchroniczne silniki elektryczne. Oszczędność energii elektrycznej, a co za tym idzie ochrona środowiska naturalnego mogą być łatwo zrealizowane poprzez zwiększenie efektywności napędów elektrycznych, a zwłaszcza poprzez stosowanie wysokosprawnych silników elektrycznych. W samych Niemczech szacuje się, że potencjał możliwych do uzyskania oszczędności wynosi 20 TWh, co przekłada się na możliwość wyłączenia z eksploatacji około 8 bloków energetycznych opalanych węglem lub ujmując to inaczej – można zaoszczędzić tylko w gospodarce niemieckiej 1,5 biliona euro na rok oraz zmniejszyć emisję CO2 o 11 milionów ton na rok.

***
Igor Morozov
Ograniczenie fali odbitej w przekształtnikowych układach napędowych
Powodem przejścia producentów przemienników częstotliwości (PCZ) na używane w falownikach tranzystory typu IGBT (bipolarne tranzystory z izolowaną bramką) było to, że tranzystory typu IGBT mają dużo mniejszy czas przełączenia w porównaniu z poprzednikami. W związku z tym zmniejszają się straty energii przy przełączeniu kluczy i pojawia się możliwość zwiększenia częstotliwości PWM do 20 kHz, co z kolei obniża poziom wyższych harmonicznych w prądzie wyjściowym.

***
Maksymalna elastyczność i optymalna wydajność świetlna
Maksymalna elastyczność wyboru i układu kolorów to podstawowa cecha kolumny świetlnej Modlight70. Dzięki modułowej budowie, pięciu różnym elementom sygnałowym w pięciu kolorach, może być zainstalowana w najbardziej dogodny sposób.

***
Agnieszka Sawicka
Serwonapędy Lenze wraz z indeksem trafiły na uczelnię
Przykładem dla polskich uczelni wyższych i wyspecjalizowanej kadry zakładów produkcyjnych jest współpraca firmy Lenze i Politechniki Śląskiej. Lider systemów napędowych z długim doświadczeniem na rynku europejskim i jedna z lepszych wyższych szkół technicznych w Polsce, 15 grudnia 2009 r. uroczyście przypieczętowali przekazanie stanowiska dydaktycznego.

***
Nowa seria paneli operatorskich Rockwell Automation. PanelView Plus Compact
Jeśli w danej aplikacji musisz zastosować średniej wielkości sterownik i panel operatorski, skorzystaj z niedrogiego rozwiązania oferującego zaawansowaną integrację ze sterownikami z rodziny Logix.

***
Uwe Nolte
Utrzymywanie pod kontrolą szerokiego asortymentu modeli Sprinter. Nowa sieć produkcyjna firmy DaimlerChrysler oparta na technologii Ethernet
Od początku 2006 r. firma DaimlerChrysler produkuje nowy model udanego samochodu dostawczego Sprinter w swym zakładzie produkcyjnym w miejscowości Ludwigsfelde, leżącej w Brandenburgii w Niemczech. Ten położony na południe od Berlina zakład produkcyjny, rozbudowany przez DaimlerChrysler Corporation w celu produkowania w nim nowego samochodu dostawczego, jest dziś jednym z najnowocześniejszych zakładów na świecie. Aby ułatwić produkcję tak szerokiego asortymentu rozmaitych modeli, zbudowana została elastyczna sieć produkcyjna oparta na technologii Ethernet.

***
Kompleksowe rozwiązania monitoringu i transmisji danych w pojazdach szynowych
Firma Moxa poszerzyła swą ofertę sprzętu sieciowego o szereg urządzeń zgodnych z normą EN50155. Norma ta określa wymagania i badania dotyczące wyposażenia elektronicznego stosowanego w taborach kolejowych. Ze względu na specyficzne warunki pracy panujące w pojazdach szynowych, urządzenia tam stosowane muszą spełniać szereg wymagań gwarantujących ich niezawodną pracę. Mowa tu przede wszystkim o odporności na drgania, zapewnieniu pewnego połączenia pomiędzy urządzeniem a kablem transmisyjnym oraz możliwości pracy urządzenia w szerokim zakresie temperatur.

***
Tomasz Schweitzer
Takie będą normy, jakie napiszecie
Od 1994 roku obowiązuje w Polsce system normalizacji dobrowolnej (społeczny), wprowadzony z powodu zmiany systemu gospodarczego z planowego na wolnorynkowy. W systemie planowym nakazowy system normalizacji (urzędowy) spełnia swoje zadania, jednak w systemie wolnorynkowym staje się hamulcem konkurencyjności i wprowadzania postępu technicznego.

***
Adam Fenzlan
Simatic S7-1200 – nowa rodzina kompaktowych sterowników S7 w zastosowaniu praktycznym
Z końcem 2009 r. firma Siemens wprowadziła do swojej oferty nową rodzinę modułowych sterowników kompaktowych serii S7-1200, jednocześnie przyczyniając się do rozszerzenia grupy produktów identyfikowanych z ideą promującą całkowite zintegrowanie systemów automatyki (Totally Integrated Automation).

***
Jak postawić małą przydomową elektrownię wiatrową?
Powyższe pytanie postawiła sobie wrocławska firma Eltron – dystrybutor komponentów i podzespołów branży automatyki, elektroniki i elektrotechniki. Odpowiedź – choć niełatwa, bo wymagająca wielu szczegółowych wskazówek – zwięźle została przedstawiona w formie krótkiej instrukcji, w której krok po kroku objaśniono zawiłości związane z tą jakże niemałą inwestycją.

***
Christian Kaemmerer
Precyzyjny pomiar geometrii. Dostawca chmury punktów
Najważniejszym elementem precyzyjnej maszyny pomiarowej jest czujnik do zbierania danych pomiarowych. Maszyny koordynatowe wykorzystują najczęściej stykowe, czyli dotykowe czujniki, tzw. tastery pomiarowe. Jednak trend zarysowuje się w kierunku pracujących bezstykowo czujników optycznych, gdyż te mogą dostarczać danych pomiarowych bardzo szybko i bez fizycznego dotykania i oddziaływania na mierzony obiekt. Dla osiągnięcia wysokiej jakości pomiaru, należy jednak zwrócić uwagę na istotne aspekty takiej techniki pomiaru.

 ***
Nowe możliwości rafametowskiej odlewni
Blisko 10 mln zł kosztowało wdrożenie nowoczesnego systemu topienia i obróbki pozapiecowej metalu do produkcji odlewów w Zespole Odlewni RAFAMET Sp. z o.o. w Kuźni Raciborskiej. Dzięki inwestycji, spółka córka Fabryki Obrabiarek RAFAMET SA może teraz produkować wysokogatunkowe żeliwa nie tylko dla przemysłu maszynowego, ale i energetycznego.

***
SIBA – nasze zabezpieczenie, Twoja korzyść
To idea przyświecająca firmie SIBA, od ponad 60 lat specjalizującej się w produkcji bezpieczników topikowych. SIBA jest jednym z najwszechstronniejszych i zarazem największych europejskich producentów tych wyrobów. Wytwarza bezpieczniki wysokonapięciowe, niskonapięciowe, miniaturowe, subminiaturowe, a od niedawna oferuje również bezpieczniki polimerowe PTC. W katalogach firmy wymienionych jest ponad 4500 rodzajów wkładek topikowych, podstaw bezpiecznikowych i elementów uzupełniających.

***
SIMLOGIC. – Centrum Rozwiązań Automatyki Procesowej, Systemów Napędowych, Sieci Przemysłowych i Szkoleń Specjalistycznych. Podsumowanie 2009 roku i plany rozwojowe
SIMLOGIC. to wyspecjalizowana firma inżynieryjna działająca w sferze nowych technologii i łącząca naukę z przemysłem na bazie realizacji aplikacyjnych i zastosowań naukowo-technicznych. Specjalizujemy się w zadaniach trudnych, a czasem „niemożliwych”.

***
Henryk Chrostowski, Zygmunt Popczyk, Jolanta Szadkowska
Krajowy, europejski i globalny rynek maszyn i urządzeń w okresie kryzysu
Światowy finansowy i gospodarczy kryzys spowodował duże zaburzenia na rynku dóbr konsumpcyjnych. W wyniku tego wywołany został kryzys na rynku dóbr inwestycyjnych, w szczególności maszyn i urządzeń. W artykule przedstawiono rynek przemysłu maszynowego i jego głównych udziałowców. Wzrosty (spadki) produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń były analizowane w powiązaniu z ogólną sytuacją ekonomiczną wyrażoną poprzez wzrost PKB. Na podstawie danych OECD (EURO-STAT), VDMA, CETOP i International Statistic Committee oraz GUS przedstawiono dynamikę sprzedaży i zamówień w różnych branżach przemysłu maszynowego i elektromaszynowego, porównując 2008 r. do 2007 i 2009 r. do 2008. Zamieszczone dane dotyczyły takich krajów, jak: USA, Niemcy, Japonia, Chiny. Dane te wskazują na 30–40%, a nawet 70% spadek zamówień, w takich branżach, jak: maszyny górnicze i energetyczne, maszyny budowlane i obrabiarki. Na tym tle pokazano aktualny stan krajowego przemysłu, w szczególności maszyn i urządzeń.

***
Napędy pneumatyczne Puretorq. Nowatorskie napędy pneumatyczne na najwyższym poziomie
Nowoczesne napędy pneumatyczne łopatkowe Puretorq zostały wynalezione i zaprojektowane w Kanadzie. W celu zwiększenia efektywności produkcji, w 2005 r. zarząd firmy Puretorq zdecydował się na przeniesienie części działalności do Tajwanu, gdzie nieustannie prowadzona jest pod ścisłym nadzorem inżynierów z kanadyjskiego działu kontroli jakości.

***
Marek Czaban
HYBOX® – modułowe agregaty hydrauliczne
Z analizy rynku wynika, że w bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z systemami hydraulicznymi, w założeniach niewiele różniącymi się między sobą, a przeznaczonymi do pracy w różnych urządzeniach, zastosowanych często w bardzo odległych od siebie branżach.

***
Rafał Mirek, Marek Dębiński
Praktyczne aspekty zastosowania najnowszych środków smarnych LOTOS Oil w maszynach górniczych
W pracy przedstawiono opis środków smarnych LOTOS Oil oraz wyniki badań przeprowadzonych w KWK Anna-Rydułtowy oraz KGHM PM SA O/ZG Rudna. Do badań wytypowano oleje hydrauliczne: Hydromil Super L-HV 68, olej przekładniowy Transmil Synthetic 320 oraz smar Sulfocal 801.

***
Stefan Dworzak, Łukasz Dworzak
Bezpieczeństwo w układach pneumatyki
W niniejszej publikacji przedstawiono podejście do bezpieczeństwa układów pneumatycznych zalecane przez normę PN-EN 13849-1 zharmonizowaną z dyrektywą 2006/42/WE. Przedstawiono zalety stosowania certyfikowanych elementów składowych oraz zaprezentowano wybrane komponenty firmy Festo, umożliwiające realizację wymagań normy w odniesieniu do podzespołów wykorzystujących sprężone powietrze.

***
Edward Tomasiak
Wybrane zagadnienia projektowania hydraulicznych napędów mechatronicznych
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia zaprojektowanych i zastosowanych napędów w różnych urządzeniach i maszynach technologicznych. Aplikacje dotyczyły zbudowania napędów hydraulicznych dla różnego ich zastosowania, a także wprowadzenia wzmacniaczy elektronicznych sterowanych od programowalnych sterowników logicznych.

***
Andrzej Kęsy, Paweł Sarnik
Budowa modelu bryłowego kół łopatkowych przekładni hydrokinetycznej
Podzespoły hydrokinetyczne, takie jak przekładnie, sprzęgła i hamulce hydrokinetyczne są często stosowane w napędach hydraulicznych maszyn. Decydują o tym ich zalety, głównie zdolność do tłumienia drgań i duży stosunek przenoszonej mocy do masy. Podstawowymi elementami podzespołu hydrokinetycznego są koła łopatkowe. Koła te posiadają kanały utworzone przez łopatki i ściany boczne kół łopatkowych. Kanały wszystkich kół łopatkowych stanowią przestrzeń roboczą, w której krąży ciecz robocza.

***
Paweł Śliwiński
Metodyka badań rozwojowych nowego typu silników i pomp satelitowych
W laboratorium Katedry Hydrauliki i Pneumatyki Politechniki Gdańskiej prowadzone są prace, w ramach projektu badawczo-rozwojowego nr R0300103, nad nowym typem silników i pomp satelitowych SM o bardzo małej geometrycznej objętości roboczej od 5 do 34 cm3/obr. Prace te prowadzone we współpracy z producentem maszyn – firmą Stosowanie Maszyn w Katowicach, mają na celu udoskonalenie ich konstrukcji, a tym samym podwyższenie sprawności i poprawę trwałości.

***
Henryk Chrostowski, Zygmunt Popczyk, Jolanta Szadkowska
Krajowy, europejski i globalny rynek techniki płynowej w okresie kryzysu
CETOP – Europejski Komitet ds. Hydrauliki i Pneumatyki oraz ISC Area Fluid Power zbierają, gromadzą, analizują i udostępniają swoim członkom aktualne dane o rynku. W pracy przedstawiono globalny i europejski rynek maszyn i urządzeń, a w szczególności rynek hydrauliki oraz jego głównych udziałowców: USA, Chiny, Japonię i kraje CETOP. Pokazano dynamikę przemian rynku globalnego, europejskiego, a także w kilku znaczących w tej dziedzinie krajach. Gwałtowność spadku sprzedaży wyrobów hydrauliki i pneumatyki odniesiono do spadku produkcji maszyn i urządzeń oraz ogólnej sytuacji ekonomicznej, gospodarek będących w stanie spowolnienia, recesji bądź kryzysu. Analiza stanu sektora hydrauliki i pneumatyki w kilkunastu najważniejszych krajach opiera się na porównaniach poziomu sprzedaży i zamówień oraz prognozach 2008 do 2007 r. Przedstawiono również najświeższe dane styczeń–lipiec 2009 do 2008 r.

***
Anna Szymczak
Kredyt technologiczny obniży koszty inwestycji
W kwietniu br. przed przedsiębiorstwami inwestującymi w nowoczesne wyposażenie produkcyjne pojawi się szansa na obniżenie kosztów inwestycji. Ogłoszony zostanie nabór w ramach programu „Kredyt technologiczny”, podczas którego uzyskać można umorzenie spłaty kredytu, nawet do 70% jego wartości. Jest to dodatkowy instrument wsparcia firm, oprócz dobrze już znanych dotacji, adresowany do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które spełniają poniższe wymogi.

***
Ewa Osiecka
Prezentacje w atmosferze integracji
Nowości produktowe, nowoczesne rozwiązania sieciowe w automatyce przemysłowej, sterowanie i zabezpieczenie silników, elektroniczna regulacja prędkości silników, a także kompleksowość w dostawach usług – to najważniejsze zagadnienia, które przedstawione zostały podczas cyklu prezentacji zorganizowanych przez Schneider Electric Polska Sp. z o.o.

***
Krótka historia o... kryzysie
Temat kryzysu – tak ważki dla wielu ludzi – był wielokrotnie rozpatrywany w ub.r. z każdej wręcz strony przez wielu specjalistów ds. ekonomicznych i gospodarczych, nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Jednak teraz, na początku nowego roku, kiedy gospodarka mozolnie – ale jednak – wychodzi na prostą, możemy pozwolić sobie na małe podsumowanie, poczynając od pamiętnego września 2008 r. O opinię dotyczącą tego okresu zapytaliśmy nie specjalistów–teoretyków, lecz fachowców, dla których kryzys w sposób namacalnie odczuwany jest – bardziej lub mniej – w rodzimych firmach i przedsiębiorstwach produkcyjnych

Reklama