Archiwum - numer 12/2019
Rafał DuszyńskiAutomatyka budynkowa według Findera
Finder jest wiodącym na świecie producentem przekaźników oraz innych elementów automatyki przemysłowej i budynkowej. Ideologia firmy „Switch to the Future” (w dosłownym tłumaczeniu: przełącz się w przyszłość) oznacza, że Finder na pierwszym miejscu stawia na jakość i innowacyjność, dzięki czemu nasze produkty są przemyślane i przystosowane do teraźniejszych oraz przyszłych potrzeb użytkowników.
***
Ładunek organiczny pod kontrolą – pomiary ChZT
W ostatnich latach monitoring ładunku organicznego nabrał dużego znaczenia w aspekcie codziennego funkcjonowania komunalnych i przemysłowych oczyszczalni ścieków. Mimo rozbudowanej analizy laboratoryjnej efektywny i pewny pomiar tego parametru poprzez urządzenia quasi-online jest bardzo poszukiwany. Firma Endress+Hauser proponuje do tego zadania nowoczesny analizator Liquiline System CA80COD.
***
Bosch Rexroth wprowadza na rynek kompaktowy silnik tłokowy promieniowy do napędów łańcuchowych. Krótki, lekki, o wysokiej sprawności: silnik tłokowy promieniowy MCR-S
Bosch Rexroth rozszerza swoją ofertę silników tłokowych promieniowych o model MCR-S. Ten idealnie nadający się do napędów łańcuchowych nowy silnik wyróżnia się dogodną w montażu budową, a także stabilnym działaniem przy zwiększonej mocy i ulepszonej sprawności rozruchowej.
***
Nowa seria 40 wysokociśnieniowej osiowej pompy tłokowej A11VO do szczególnie wymagających zastosowań
Maszyny leśne charakteryzują się bardzo wysokimi wymaganiami w zakresie dynamiki i stabilności hydrauliki narzędzi układu roboczego, która musi zapewniać maksymalną wydajność. Pierwsze zastosowania w sprzęcie ciężkim potwierdziły, że nowa osiowa pompa tłokowa o zmiennej wydajności A11VO serii 40 firmy Bosch Rexroth przyspiesza zachowanie układu sterowania o 10%, jednocześnie osiągając sprawność do 93%.
***
Daniel Sybilski
MONITOUCH seria TECHNOSHOT TS2000 – ekonomiczne rozwiązania dla aplikacji przemysłowych
Upowszechniająca się automatyzacja aplikacji przemysłowych daje możliwość coraz większej centralizacji zarządzania procesami produkcyjnymi. O ile przy projektowaniu linii mamy możliwość swobodnej konfiguracji zestawu urządzeń i wyboru ich protokołu komunikacji, o tyle przy modernizacji już istniejących często spotykanym problemem jest brak obsługi wspólnego protokołu dla wszystkich komponentów.
***
Marcin Chochla
Weryfikacja osiągniętego poziomu bezpieczeństwa maszyn w procesie certyfikacji CE
Proces certyfikacji CE maszyny zgodnie z dyrektywą maszynową stawia szereg wymagań, które należy spełnić, by ostatecznie producent mógł wydać deklarację zgodności na wykonany produkt. Pozytywne przejście tego procesu oznacza, że maszyna jest bezpieczna i może być używana na terenie Unii Europejskiej.
***
Krzysztof Kamiński
Przetwornice częstotliwości SANYU SX1000 w laboratorium WEiA Politechniki Gdańskiej
W celu modernizacji laboratorium Integracji i Wizualizacji Systemów Automatyki przyjęto założenie budowy elastycznych w zastosowaniu stanowisk dydaktycznych, obejmujących proste obiekty sterowania. Obiekty sterowania mają mieć możliwość współpracy ze sterownikami różnych producentów, łatwość obsługi i rozbudowy oraz charakteryzować się szybkim działaniem, aby umożliwić ich łączenie, programowanie i testowanie w czasie cyklu standardowych, dwugodzinnych modułów zajęć.
***
Nowe wydarzenie w Expo Silesia
27 i 28 listopada w Expo Silesia w Sosnowcu odbyła się premierowa edycja Targów Hydrauliki, Pneumatyki, Automatyki w Procesach Przemysłowych HPAmeeting. To nowe wydarzenie, którego celem jest prezentacja najnowszych produktów, technologii i urządzeń stosowanych w hydraulice, pneumatyce i automatyce. Targi umożliwiają nawiązanie kontaktów biznesowych i rozmów pomiędzy dostawcami a odbiorcami branżowych usług i rozwiązań.
***
Jubileusz 20-lecia firmy SITI-POL
Rozmowa ze Sławomirem Pachniakiem – dyrektorem handlowym przedsiębiorstwa SITI-POL.
***
Technologia i innowacja dla elektrowni wiatrowych lądowych i morskich. Elektrohydraulika do regulacji pitch control
Rosnące na całym świecie zapotrzebowanie na czyste i odnawialne źródła energii stale zwiększa ogólne zainteresowanie ZIELONĄ ENERGIĄ.
***
Budujemy międzynarodowy biznes. Targi BUDMA – wyższy poziom budownictwa
W pierwszym tygodniu lutego 2020 roku Poznań stanie się międzynarodowym centrum branży budowlanej. Na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA przyjedzie prawie 50 tysięcy fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów – ciekawych nowości i gotowych na podjęcie nowych wyzwań biznesowych. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich czekać będzie na nich niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata.
***
Piotr Kowalik
Rola diagnostyki w nowoczesnym utrzymaniu ruchu
Utrzymanie ruchu, jako jeden z podstawowych procesów w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, ma na celu zapewnienie ciągłości produkcji, dostępności i pracy maszyn na wymaganym poziomie. Każdy zakład, w zależności od charakteru swojej działalności czy funkcji poszczególnych urządzeń, wybiera różne strategie działań w tym zakresie.
***
Komputery Moxa z systemem Linux przystosowane do aplikacji IIoT
Internet Rzeczy przez kilka ostatnich lat rozpala umysły i wyobraźnię inżynierów, a także dostawców sprzętu i oprogramowania. W przemyśle mamy do czynienia z tzw. IIoT (Industrial Internet of Things), który jest powiązany z koncepcją Przemysłu 4.0. Mówi się, że będzie to główny motor napędowy rozwoju branży komputerów przemysłowych i systemów embedded przeznaczonych dla nowych aplikacji IIoT. Chociaż historia komputerów w przemyśle jest już długa, dopiero w ostatnich latach zagościły one na dobre w przemyśle. Obecnie należą one do kluczowych elementów systemów pomiarowych i akwizycji danych.
***
Polskie certyfikowane rozwiązanie zasilania do systemów ppoż. UZS-230V-1kW-1F
EVER Sp. z o.o. – doświadczony polski producent, znany głównie z produkcji zasilaczy UPS – wprowadza na rynek specjalistyczny zasilacz UZS-230V-1kW-1F dedykowany do współpracy z napędami bram stosowanymi w systemach kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła, zasilanymi z jednofazowej sieci energetycznej ~230 V, o zapotrzebowaniu na moc nie większym niż 1 kVA / 1 kW.
***
Rozproszone systemy automatyki
Zaawansowane układy instalacji elektrycznych w sposób optymalny pod względem kosztów łączą w konstrukcji maszyn lub systemów wszystkie czujniki i elementy wykonawcze ze sterownikiem lub rozwiązaniem usług sieciowych. Kluczem do wykonania najlepszej z możliwych instalacji elektrycznej jest uwzględnienie wszystkich etapów cyklu życia maszyny lub systemu. Producenci maszyn i systemów, podobnie jak przyszli użytkownicy, również powinni odnosić korzyści z wyboru właściwego projektu instalacji elektrycznej. Koncentrujemy się na redukcji „całkowitego kosztu posiadania” oraz na „cyklu życia”, które generują zyski dla wszystkich partnerów.
***
Moduł PROFIsafe zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo funkcjonalne instalacji i maszyn ma kluczowe znaczenie w praktyce produkcyjnej. Moduł opcji NORD SK TU4-PNS oferowany przez NORD DRIVESYSTEMS pomaga w łatwej implementacji funkcji bezpieczeństwa. Wykorzystując moduł PROFIsafe w połączeniu ze sterownikiem bezpieczeństwa PLC, elektronika napędowa niezawodnie komunikuje się z istniejącą magistralą PROFINET. Moduł NORD SK TU4-PNS PROFIsafe spełnia najsurowsze normy bezpieczeństwa i gwarantuje bezpieczną komunikację w środowiskach PROFINET.
***
Marcin Bolach
Problemy spotykane w układach sterowania na podstawie normy PN EN ISO 13849-1
Norma PN EN ISO 13849-1 jest chyba jedną z najczęściej używanych norm przez osoby zajmujące się projektowaniem maszyn przemysłowych. Jest to norma będąca przedmiotem wielu szkoleń, wystąpień i artykułów. Niestety, analizując wnikliwie układy sterowania związane z bezpieczeństwem w odniesieniu do konkretnej maszyny, można spotkać swego rodzaju uchybienia czy niedociągnięcia w tworzonych strukturach.
***
Przemysł 4.0 – bezpieczeństwo techniczne we współczesnej gospodarce
Przemysł 4.0 i zagrożenia dla jego funkcjonowania to problematyka, która wyznacza główne kierunki dyskusji w ramach Jesiennej Szkoły Bezpieczeństwa Technicznego. W tym roku odbyła się druga edycja tej konferencji, organizowanej przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Technicznego „Klub Paragraf 34”, konferencji, która już zyskała sobie opinię jednego z ważniejszych spotkań poświęconych współczesnej działalności produkcyjnej.
***
Ryszard Klencz
Konferencja Górnictwo. Zmiany w strategiach spółek węglowych
Za nami Konferencja Górnictwo – najważniejsze spotkanie sektora górnictwa węgla kamiennego. Podczas paneli dyskusyjnych prelegenci poruszyli kluczowe tematy dla branży: aktualna sytuacja sektora, kluczowe dane i fakty, przyszłość górnictwa w świetle polityk i programów gospodarczych, inwestycje, kadry, organizacja i bezpieczeństwo pracy, kwestie społeczne, sprawiedliwa transformacja, inwestycje, innowacje i nowe technologie, koniunktura i dywersyfikacja działalności, transformacja sektora energii i paliw.
***
Druk 3D w teorii i praktyce
8 października 2019 roku w hali EXPO Kraków miała miejsce IV Konferencja Forum Druku 3D. Podczas wydarzenia można było dowiedzieć się więcej o kondycji polskiej branży druku 3D, a także poznać praktyczne wskazówki i zastosowania technologii addytywnych. Nieodłącznym elementem Forum Druku 3D była również wystawa urządzeń. W tym roku uczestnicy mogli zobaczyć kilka premierowych drukarek 3D, a także skanery 3D i tablety graficzne.
***
Warsaw Industry Week 2019 – podsumowanie
Za nami IV edycja bardzo udanych Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych WARSAW INDUSTRY WEEK, które na trzy dni zmieniły Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo w przemysłową stolicę Polski. Dopisali wystawcy i frekwencja gości. Opinie przedstawicieli branży na temat zakończonej edycji są bardzo pozytywne.
***
Zbigniew Hilary Żurek, Piotr Duka
Obciążalność termiczna kolejowej sieci jezdnej
Streszczenie: Obciążalność prądowa systemu styków kolejowych jest równa prądowi, który może być pobierany z sieci bez przekraczania dopuszczalnych parametrów systemu. Dopuszczalna wartość prądu wynika z temperatury otoczenia, mocy promieniowanej przez Słońce, warunków wymiany ciepła oraz czasu poboru prądu (prędkość jazdy). Parametry mechaniczne układu poboru prądu, w tym przewód jezdny, limitują wartość prądu pobieranego. Określona obciążalność prądowa (w efekcie cieplna) obowiązuje dla danej konstrukcji układu zasilania sieci jezdnej. Wśród głównych zmiennych wpływających na straty mocy można wymienić prąd, czas, pojemność cieplną, przewodnictwo cieplne, konwekcję i promieniowanie. Zwykle zakłada się niesprzyjające warunki (prędkość wiatru, temperatura otoczenia i moc promieniowana przez Słońce). W artykule przedstawiono model dynamicznego obciążenia termicznego sieci trakcyjnej. Model ten umożliwia monitorowanie – wspólnie lub osobno – różnych czynników wpływających na zmiany temperatury. Celem modelu jest jakościowe obrazowanie obciążenia cieplnego dla różnych systemów zasilania i sposobu rozdziału prądu. Obliczenia ilościowe obciążenia sieci są również możliwe po uwzględnieniu rzeczywistych warunków przejazdu.
ENG Abstract: The current capacity of the rail contact system is equal to the current that can be taken from the network without exceeding the permissible system parameters. The permissible current value is determined by the ambient temperature, the power emitted by the sun, the heat transfer conditions and the value/time of the input current (operating speed). The mechanical parameters of the power system, including the lead wire, limit current consumption. The indicated current carrying capacity (actually thermal) is valid for this OCL power system design. The main variables that affect power loss include current, time, heat capacity, thermal conductivity, convection, and radiation. Adverse conditions (wind speed, ambient temperature, and power radiated by the sun) are usually assumed. This article presents a model of the dynamic thermal load of an air contact line that allows you to track – together or separately – various factors affecting temperature changes. The aim of the model is a qualitative display of the heat load for various power supply systems and current distribution methods. Quantitative calculations of network load are also possible after taking into account the actual conditions of the trip.
***
Waldemar Nowakowski
Wpływ technologii HIMA COTS na rozwój bezpiecznych systemów sterowania ruchem kolejowym
Streszczenie: Systemy sterowania ruchem kolejowym (srk) pełnią ważną rolę w zapewnieniu bezpiecznego przemieszczania się osób i przewozu ładunków. Dlatego też muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, rozumianego jako brak niedopuszczalnego ryzyka. W automatyce kolejowej aktualnie przeważa stosowanie technologii dedykowanych, co wynika z konieczności zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jednak coraz częściej można spotkać się z tendencją budowania systemów srk w oparciu o standardowe technologie określane mianem commercial off-the-shelf (COTS). Przykładem takiego podejścia może być wykorzystanie specjalizowanych elementów sterowania należących do rodziny produktów HIMA. Zakłada się, że sterowniki COTS, które są sprzedawane w dużych ilościach jako komponenty standardowe i stosowane w różnych sektorach przemysłu, będą również coraz częściej stosowane w systemach związanych z bezpieczeństwem, w tym również w systemach srk.
ENG Impact of HIMA COTS technology on the development of safe railway traffic control systems
Abstract: Railway traffic control systems play an important role in ensuring the safe movement of persons and goods. They must therefore meet high safety requirements, understood as the absence of unacceptable risks. In railway automation, the use of dedicated technologies prevails at present - that comes from the need to guarantee an adequate level of safety. However, more and more often one can observe a tendency to build railway traffic control systems based on standard technologies called “commercial off-the-shelf” (COTS). An example of such approach is the use of special control elements belonging to the HIMA product family. It is assumed that COTS controllers, which are sold in large quantities as standard components and used in various industrial sectors, will also be increasingly used in safety-related systems, including railway traffic control systems.
***
Radosław Gonet
Nowe maszyny – nowe problemy
Streszczenie: Kilkanaście lat członkostwa w Unii Europejskiej oraz obowiązywania wymagań zasadniczych nauczyło kupujących nowe maszyny, że ich producenci powinni wraz z dokumentacją dostarczyć Deklarację zgodności WE, w treści której na własną odpowiedzialność deklarują oni spełnienie wymagań Dyrektywy maszynowej. Posiadanie Deklaracji zgodności WE uznawane jest powszechnie za uwolnienie pracodawcy od odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa maszyny, w którą wyposażył stanowisko pracy. Jednak analiza przepisów Kodeksu pracy wykazuje, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo maszyn ciąży także na pracodawcy, a posiadanie deklaracji zgodności z takiej odpowiedzialności nie zwalnia. Jednocześnie kontrole organów nadzoru rynku oraz niezależnych ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem maszyn wykazują, że znaczna część maszyn nowych nie spełnia wymagań zasadniczych, w tym z zakresu urządzeń i systemów bezpieczeństwa.
W artykule wskazany zostanie przykład niespełnienia przez nową maszynę wymagań bezpieczeństwa oraz prawne aspekty odpowiedzialności pracodawcy.
ENG New machinery – new problems
Abstract: Several years of membership in the European Union and the application of essential requirements have taught the buyers of new machines that machinery manufacturers should provide the EC Declaration of Conformity together with the documentation, in which they declare, on their own responsibility, that they meet the requirements of the Machinery Directive. Having a Declaration of Conformity is widely recognized for the release of the employer from liability for safety of the machinery which he has equipped workstation with. However, when analyzing the provisions of the Labor Code, it turns out that the responsibility for the safety of the machines is also on the employer, and having a declaration of conformity does not release the employer from the liability. At the same time, inspections by market surveillance authorities and independent experts in the field of machine safety show that a significant proportion of new machinery does not meet the essential requirements, including safety equipment and systems.
The article will indicate the rank of the problem and example of non-compliance with the safety requirements of the new machine, as well as the legal aspects of the employer’s liability.
***
Leszek Kasprzyczak
Zmiany w szóstej edycji EN 60204-1
W październiku 2016 r. międzynarodowa organizacja International Electrotechnical Commission opublikowała 6 edycję normy IEC 60204-1 pt. Safety of machinery – Electrical equipment of machines – Part 1: General requirements. W 2018 r. norma ta została opublikowana jako norma europejska EN z modyfikacjami wprowadzonymi przez CENELEC. W grudniu 2018 roku Polski Komitet Normalizacyjny zatwierdził ją jako Polską Normę PN. Norma zawiera dwa załączniki powołujące się na harmonizacje z dyrektywą maszynową 2006/42/WE oraz niskonapięciową 2014/35/UE. Harmonizacje norma uzyska z chwilą opublikowania jej w Oficjalnym Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (OJEU). Ze względu na precyzyjne wymagania i wytyczne w opracowywaniu układów elektrycznych maszyn norma ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony producentów maszyn i układów sterowania. W artykule omówiono najważniejsze zmiany pomiędzy kolejnymi edycjami normy.
***
Marek Dźwiarek
Projektowanie urządzeń logicznych do blokowania i ryglowania osłon
Streszczenie: Osłony maszyn są popularnymi środkami bezpieczeństwa. Celem badań było określenie możliwości i ograniczeń w zastosowaniu układów logicznych zapewniających bezpieczeństwo poprzez blokowanie i ryglowanie osłon ruchomych. Szczególną uwagę zwrócono na zapobieganie obchodzeniu osłon. W dalszych pracach przewidziano opracowanie metodyki doboru i projektowania tych urządzeń.
ENG Design of logical devices that perform guard interlocking and locking function
Abstract: Machine guards are commonly used safety measures. The aim of the research was to determine the possibilities and limitations in the application of logic circuits providing interlocking and locking safety functions associated with guards. Particular attention was paid to the prevention of the defeating of guards. In further works it is planned to develop a methodology for the selection and design of those devices.
***
Piotr Patrosz, Paweł Załuski, Ryszard Jasiński
Metodologia badania zaworów hamulcowych
Streszczenie: Artykuł opisuje metodologię statycznego i dynamicznego badania zaworów hamulcowych. Stanowisko badawcze zaprojektowano i zbudowano na Politechnice Gdańskiej jako część projektu badawczo-rozwojowego pt.: „Zaprojektowanie i zbadanie innowacyjnych podsystemów ładowarek kołowych firmy Hydro-Metal”, dofinansowanego przez PARP w ramach programu „Bon na innowacje”. Ponadto przedstawiono szczegóły konstrukcyjne i funkcje najczęściej spotykanych zaworów hamulcowych oraz zaprezentowano przykładowe wyniki badań i wykryte wady badanych zaworów.
ENG Test stand for counterbalance valves
Abstract: The article describes methodology of static and dynamic tests on counterbalance valves. The test stand was designed and built at Gdansk University of Technology as a part of a R&D project for Hydro-Metal Company: “Design and research of Hydro-Metal telehandlers subsystems”, cofounded by PARP as a part of program Bon na innowacje. Article also presentsthe design and functions of most common counterbalance valves. The article includes the exemplary test results and detected faults.
***
Marek B. Horyński
Inteligentne instalacje elektryczne w projektowaniu i programowaniu energooszczędnych obiektów handlowych w warunkach wiejskich
Streszczenie: Niektóre regiony Europy czeka całkowite wyludnienie. Chodzi tu również o część Polski wschodniej. W celu ożywienia wyludniających się rejonów należy mieszkańcom zapewnić korzystanie z usług na wysokim poziomie, nieodbiegającym od spotykanego w miastach. Jednocześnie można promować energooszczędną gospodarkę. Uzyskanie energooszczędnego budynku wymaga wielu zintegrowanych działań, które zaczynają się od projektowania architektury budynku, przegród zewnętrznych, izolacji, a kończą na sprawnie działających systemach automatyki zainstalowanych w budynkach. Nie bez znaczenia jest też właściwe zidentyfikowanie potrzeb użytkowników. Jest to bardzo ważne zarówno w apartamentach i budynkach osób prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Artykuł dotyczy zastosowania inteligentnej instalacji elektrycznej typu KNX w energooszczędnym zarządzaniu energią małego sklepu rodzinnego.
ENG INTELLIGENT ELECTRICAL INSTALLATIONS IN THE DESIGN AND PROGRAMMING OF ENERGY-SAVING COMMERCIAL FACILITIES IN RURAL CONDITIONS
Abstract: Some regions of Europe will be completely depopulated. It is also part of eastern Poland. In order to enliven depopulated areas, residents should be provided with high-quality services that do not differ from those found in cities. At the same time, you can promote an energy-efficient economy. Obtaining an energy-efficient building requires many integrated activities that start with the design of the building architecture, external partitions, insulation, and end with efficiently operating automation systems installed in the buildings. It is also important to correctly identify the needs of users. This is very important in apartments and buildings of private persons, as well as in public buildings. The article concerns the use of KNX type intelligent electrical installation in energy-saving energy management of a small family store.
***
Krzysztof Duszczyk, Andrzej Dubrawski, Albert Dubrawski, Marcin Pawlik, Mariusz Szafrański
Inteligentny budynek. Podstawowe pojęcia
Rodzaje sieci: LAN (Local Area Network) – sieć lokalna, tworzona na niewielkim obszarze, np. w budynku; MAN (Metropolitan Area Network) – sieć miejska, tworzona na większym obszarze, np. miasta; WAN (Wide Area Network) – sieć rozległa, obejmująca duży obszar (kraj, kontynent), np. internet.
***
Krzysztof Duszczyk, Andrzej Dubrawski, Albert Dubrawski, Marcin Pawlik, Mariusz Szafrański
Inteligentny budynek. System LCN
LCN został stworzony przez niemieckiego inżyniera (obecnie profesora) Eberharda Issendorffa w 1992 r. Założeniem było skonstruowanie systemu sterowania optymalizowanego pod kątem sterowania budynkami, ponieważ w owym czasie do tego celu używano głównie systemów przemysłowych. Główną ideą była możliwość wykorzystania standardowego okablowania przy stosunkowo dużej prędkości przesyłania sygnałów. W założeniach bardzo duży nacisk położono na intuicyjny interfejs, co umożliwiłoby specjaliście łatwiejsze sterowanie budynkiem. Dopóki konkurencja w tym obszarze działania będzie duża, powinny być widoczne efekty w postaci atrakcyjnych cen, co jest szczególnie istotne w kontekście kosztów początkowych i dalszego utrzymania.