Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2006

Napędy i Sterowanie
numer 06/2006


Napędy elektromechaniczne Festo. E-Drives
Festo nieustannie rozszerza i unowocześnia swoją ofertę, wskazując nowe kierunki rozwoju automatyzacji. Nowe napędy elektromechaniczne E-Drives są rozwinięciem oferty napędów pneumatycznych i umożliwiają zwiększenie wydajności, dokładności i precyzji urządzeń montażowych i manipulatorów.

***
75 lat SEW-Eurodrive. Pionier nowoczesnego wieku przemysłu
Wraz z rozwojem pierwszych napędów elektrycznych wyznaczono koniec maszyny parowej jako siły napędowej industrializacji. Pojawiły się pierwsze wydajne silniki elektryczne, potem motoreduktory, a wreszcie rozpowszechnione dziś na całym świecie napędy regulowane za pomocą przetwornic częstotliwości. Sięgając wzrokiem wstecz do początków kultury przemysłowej, można stwierdzić, że niewiele decydujących wynalazków i odkryć miało wpływ na świat produkcji.

***
Targi WOD-KAN 2006. Wszystko, co potrzebne dla czystego środowiska
Tegoroczna edycja Targów WOD-KAN w Bydgoszczy okazała się wyśmienitą okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji najnowocześniejszych osiągnięć technicznych z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Szerokie grono fachowców polskich i zagranicznych przybyło na tereny wystawiennicze w dniach 17–19 maja br., by uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji.

***
Michael Herr
Nowe elektroniczne przekaźniki przeciążeniowe 3RB2 do ochrony silników i urządzeń. Ułatw sobie życie
Dzięki nowym elektronicznym przekaźnikom przeciążeniowym do zastosowań standardowych i specjalistycznych można zapewnić ciągłą ochronę silników i urządzeń w zakresie od 0,1 do 630 A. Ze względu na zwiększone możliwości regulacji ten zakres prądowy może być teraz obsługiwany przez mniejszą liczbę aparatów o zredukowanej ilości wariantów, która w porównaniu do „klasycznych” przekaźników bimetalowych zmniejszyła się o prawie 90 procent.

***
Wałeczkowe prowadnice szynowe Rexroth wielkości 100 przeniosą masę Airbusa. Kolejna wielkość dla dużych obciążeń
Wprowadzając nowe prowadnice szynowe wałeczkowe wielkości 100, Bosch Rexroth poszerza program wysoko precyzyjnych prowadnic do przenoszenia dużych mas w budowie maszyn i urządzeń. Ta nowa wielkość osiąga statyczną nośność do 1218 kN. Dynamiczna nośność długich wózków wynosi 632 kN, co odpowiada masie startowej samolotu Airbus A318. Bosch Rexroth oferuje prowadnice szynowe wałeczkowe wielkości 100 w klasach dokładności H, P i SP, jak również pokryte chromem twardym wykonanie odporne na korozje.

***
Adam Modzelewski
Altivar 21 – najlepszy w systemach zarządzania budynkiem
Altivar 21 jest przemiennikiem częstotliwości – wykonania IP20 oraz IP54 – dedykowanym do napędu 3-fazowych silników asynchronicznych o mocach do 30 kW w aplikacjach zmiennomomentowych HVAC – nawiew ogrzanego powietrza, wentylacja oraz klimatyzacja. Korzyści wynikające z zastosowania napędu w systemach zarządzania budynkiem to przede wszystkim oszczędność energii, uproszczenie instalacji hydraulicznych w wyniku eliminacji zaworów oraz dławnic przepływu, redukcja poziomu hałasu pracy oraz duża elastyczność integracji z różnymi producentami urządzeń oraz systemów HVAC.

***
Hannover Messe 2006 Targi dowodem na poprawę koniunktury w gospodarce
- Targi HANNOVER MESSE po raz kolejny udowodniły, że są najważniejszym barometrem sytuacji w gospodarce. Pięciodniowa impreza przyciągnęła 5175 firm z 66 krajów, które oceniły udział w Targach jako w pełni udany i spełniający wszelkie pokładane w nim oczekiwania. Równie pozytywnie uczestnicy ocenili sytuację w swoich branżach: uznano, że obecna koniunktura jest najlepsza od trzech lat. Na tegorocznych Targach aż 155 tysięcy zwiedzających podziwiało ofertę wystawców zaprezentowaną na 154 800 m2 powierzchni wystawienniczej i po raz kolejny przekonało się o ogromnym potencjale przemysłu dóbr inwestycyjnych.

***
SMD-ek z Lenze w ciągach transportowych!
Odkąd przemiennik smd stał się częścią asortymentu Lenze, obserwujemy poruszenie na rodzimym rynku energoelektroniki. Nie dość, że posiada on cechy rasowych przemienników częstotliwości, to na dodatek charakteryzuje go wyjątkowo atrakcyjna cena. Jednakże koncern Lenze nie upatruje swojej szansy w oferowaniu jedynie najtańszego falownika na rynek. Naszym celem jest zapewnienie 100% satysfakcji klienta. Zatem kluczem do sukcesu Lenze jest uniwersalizm jego produktów.

***
Ryszard Dindorf, Paweł Łaski
Symulacja ruchu pneumatycznego manipulatora równoległego
Łańcuchy kinematyczne manipulatorów składają się z kilku ogniw czynnych umożliwiających przestrzenne przemieszczanie i orientację końcówki roboczej (efektora) związanej z narzędziem lub chwytakiem. Manipulatory o kinematyce szeregowej mają otwarte łańcuchy kinematyczne, a manipulatory o kinematyce równoległej zbudowane są z zamkniętych łańcuchów kinematycznych. Jednostkę kinematyczną manipulatora tworzą mechanizmy kinematyczne wraz z napędem. Mechanizm maszyny manipulacyjnej określają dwa parametry syntetyczne, ruchliwość i manewrowość. Oprócz tych parametrów mechanizm jednostki kinematycznej manipulatora opisuje się przez podanie jego ogólnych właściwości geometrycznych, czyli tak zwanej struktury kinematycznej.

***
Grzegorz Walaszek
Commander SK – teraz do mocy 132 kW
Prezentowany niedawno na łamach „Napędów i Sterowania” przemiennik częstotliwości Commander SK będzie w drugiej połowie bieżącego roku dostępny w Apator Control w Toruniu w szerokim zakresie mocy aż do 132 kW. Po kilkunastu miesiącach doświadczeń eksploatacyjnych odnośnie rodziny SK w kraju oraz na podstawie doniesień z zagranicznych ośrodków napędowych można już dzisiaj śmiało powiedzieć, iż jest to napęd, który w bardzo krótkim czasie dołączył do ścisłej czołówki światowej w kategorii technologicznie zaawansowanych wektorowych przemienników częstotliwości do pracy w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego.

***
Szkoła enkoderów – część XII. Nowe enkodery absolutne O 58 mm
Mamy przyjemność zaprezentować nowe enkodery absolutne jedno- i wieloobrotowe firmy „Leine&Linde”. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim jako elementy sprzężenia zwrotnego, które umożliwiają kontrolę prędkości i pozycjonowanie urządzenia. Firma „Leine&Linde” od kilku lat intensywnie pracuje nad udoskonalaniem platformy enkoderów absolutnych w obudowie O 58 mm. Enkodery bazują na optycznym skanowaniu oraz posiadają szeregowy lub równoległy interfejs i zaawansowany standard fieldbus.

***
B&R specjalistą w automatyzacji maszyn
Właściwe rozpoznanie potrzeb Klienta, wyznaczanie trendów w automatyzacji, najnowsze technologie, profesjonalnie wyszkoleni inżynierowie zapewniający wsparcie techniczne, szkolenia oraz doradztwo – to główne przymioty firmy B&R, która od 27 lat przyczynia się do sukcesu rynkowego wielu producentów maszyn oraz firm inżynierskich. Zlokalizowana w Austrii firma B&R jest obecnie największą prywatną firmą w sektorze automatyzacji, osiągnąwszy w 2005 roku obrót 190 milionów EURO przy liczbie zatrudnionych 1300 osób. Globalna obecność firmy zapewniona jest poprzez 120 biur w 50 krajach.

***
Dynamiczny rozwój B&R. Dochód firmy powiększył się o 15%
Specjalista w dziedzinie automatyzacji, firma Bernecker + Rainer Industrie Elektronik GmbH, z siedzibą w austriackim Eggelsberg, osiągnęła sprzedaż na poziomie 190 mln EURO, co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 15% (z poziomu 165 mln EURO). Ten sukces pozwala na kontynuowanie umacniania pozycji firmy jako lidera w dziedzinie innowacyjnych technologii dla automatyzacji.

***
Wspomagany komputerowo dobór napędów – część II. Przewodnik po programie Nord AAP
Poprzednio prezentowaliśmy program Elcat, dzięki któremu, na podstawie znanej mocy i wymaganych obrotów wyjściowych mogliśmy w prosty sposób dokonać doboru silnika i reduktora do założonych warunków konstrukcyjno-technologicznych. W niniejszym artykule zaprezentujemy kolejny program firmy Getriebebau NORD o nazwie AAP, który pomoże nam obliczyć podstawowe parametry: moc silnika i obroty wyjściowe, aby potem móc dobrać właściwy motoreduktor.

***
XII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL. Rekord za rekordem
- Wystawa ta od kilku lat cieszy się niesłabnącą i rosnącą z roku na rok frekwencją, a w branży odlewniczej uznawana jest obecnie za jedną z najbardziej prestiżowych w Europie. Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL już po raz dwunasty organizują w tym roku Targi Kielce. Ubiegłoroczna edycja METAL-u była rekordowa zarówno pod względem wystawców, jak i ilości zwiedzających. Udział wzięło w niej 330 firm z 27 krajów, wynajęto blisko 3,5 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, wśród targowych gości akredytowało się ponad 2700 specjalistów i dziennikarzy z 20 krajów. Tegoroczne ekspozycje zapowiadają się jeszcze bardziej okazale.

***
Najważniejszy czynnik bezawaryjnej pracy maszyn: Prawidłowy dobór odpowiednich jednostek napędowych
Obsługa klientów oparta jest na profesjonalnym doradztwie technicznym. Korzystamy z wiedzy najlepszych fachowców w tej dziedzinie. Opieramy się na wieloletnim doświadczeniu, rozwiązując wiele trudnych problemów technicznych naszym klientom, jak też współpracując z renomowanymi firmami i instytutami zajmującymi się techniką napędów mechanicznych. Zaplecze techniczne pozwala nam poszukiwać i wdrażać najlepsze aplikacje.

***
Michał Górny
Bezpieczeństwo osłon ognioszczelnych w temperaturach poniżej –20°C
Ostatnia zima, która na szczęście już za nami, na pewno nikogo nie oszczędzała. Dotyczy to również urządzeń. Można by nawet zaryzykować twierdzenie, że teoria ocieplania się klimatu nie zwalnia nas z ryzyka narażenia na niskie temperatury. Temperatury spadające poniżej –20°C były dotkliwe zarówno dla ludzi, jak i dla całej otaczającej przyrody. Mrozy nie ominęły też urządzeń i instalacji technicznych. Niejeden z nas miał problemy z dojazdem czy nawet z uruchomieniem samochodu.

***
Bogusława Luchowska
Silniki do stosowania w strefach pyłowych
W obiektach przemysłowych, w których powstają pyły palne oraz odbywa się transport i składowanie łatwopalnych substancji sypkich, istnieje niebezpieczeństwo pożaru lub wybuchu otaczającej atmosfery.

***
Wizualizacja w zintegrowanej architekturze Rockwell Automation – cz. I. ViewAnyWare
Niniejszą publikacją rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych nowej koncepcji – ViewAnyWare – wizualizacji w automatyce, pomysłu Rockwell Automation. Dzisiejszy artykuł wprowadza nas w świat zintegrowanej architektury sterowania, a ściślej w sferę wizualizacji, prezentując rozwiązania i produkty z oferty ViewAnyWare.

***
Nowości w ofercie firmy JBC-electronic
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Wenglor Sensoric wyprodukowała, a firma JBC-electronic wprowadziła na polski rynek kolejne nowe modele czujników optoelektronicznych, w tym również pierwszy na świecie sensor z eliminacją wpływu tła w obudowie M8 oraz precyzyjny sensor laserowy o dwóch progach przełączania. Nowy model czujnika laserowego o symbolu CP25QXVT80 z zakresem pracy od 40 do 240 mm jest następnym sensorem z serii zapoczątkowanej – cieszącym się dużym zainteresowaniem – sensorem CP70QXVT80 o zakresie pracy od 60 do 660 mm. W nowym modelu uzyskano mniejszą histerezę przełączania, wyższą częstotliwość pracy i mniejsze błędy nieliniowości w trybie pomiaru odległości.

***
Cykl szkoleń dla integratorów firmy SABUR
Od marca b.r. firma SABUR rozpoczęła cykl spotkań dla integratorów. Szkolenia te, mające na celu zapoznanie Partnerów z nowościami w ofercie firmy, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i dotychczas odbyły się w Warszawie, Katowicach, Gdyni i Bydgoszczy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Partnerów, firma zdecydowała się na kontynuację cyklu – w najbliższym czasie spotkania odbędą się w kolejnych miastach, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie, Poznaniu oraz w Warszawie.

*** 
KOL – modułowe przekaźniki czasowe SAIA-Burgess
Jeszcze kilkanaście lat temu takie urządzenia, jak przekaźniki czasowe czy liczniki impulsów, prawie wyłącznie były wykonywane jako urządzenia elektromechaniczne lub z wykorzystaniem prostej elektroniki analogowej. Obecnie – dzięki rozwojowi techniki i technologii produkcji – nikogo nie dziwi już szerokie stosowanie elektroniki cyfrowej w tego typu urządzeniach, a nawet techniki mikroprocesorowej – tak jak w przypadku przekaźników czasowych szwajcarskiej firmy SAIA–Burgess.

*** 
Mirosław Łukiewski
Transformatorowy układ Scotta
Połączenia między dwoma różnymi obwodami elektrycznymi lub między odbiornikiem a siecią elektryczną często realizuje się, stosując elementy pośredniczące. Urządzenia te dopasowują parametry energii elektrycznej lub konfigurację sieci zasilającej do potrzeb odbiornika. Doskonałym przykładem elementu pośredniczącego w połączeniu sieć – odbiornik jest transformatorowy układ Scotta. Historia powstania układu Scotta: Charles F. Scott w 1885 roku, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, rozpoczął pracę na wydziale matematyki i fizyki Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

*** 
Ian C. Evans, Tony Hoevenaars, Edward Szmit
W harmoniczne wyceluj z Lineatora™
American Bureau of Shipping od nowego roku przystąpiło do elity instytucji klasyfikacyjnych, takich jak: DnV, PRS, MRS, GL, posiadających wymagania w zakresie jakości energii elektrycznej, takie jak np. wartości graniczne całkowitych zniekształceń napięcia harmonicznymi na wysokości 5% dla nowo budowanych statków. W ten sposób przemysł okrętowy i offshore oraz operatorzy i armatorzy jednostek podlegających tej instytucji otrzymali również rodzaj upomnienia, by zwracać uwagę na powagę problemu, gdzie zniekształcenia napięcia nierzadko przekraczają sześciokrotnie ustalony limit.

***
Relacja z warsztatów dla certyfikowanych integratorów. ASTOR zgotował przyjaciołom „Ucieczkę z Alcatraz”
24 i 25 kwietnia w Mszczonowie pod Warszawą odbyło się 2-dniowe spotkanie zorganizowane przez firmę ASTOR dla swoich partnerów. Uczestnikami byli certyfikowani integratorzy systemów ASTORA z tytułami „Autoryzowany Integrator Systemów ASTOR” i „Integrator Systemów ASTOR” oraz dziennikarze. W sumie impreza zgromadziła 70 osób. Organizator przygotował dla gości część merytoryczną, na którą składały się sesje biznesowa i techniczna, oraz część rozrywkową.

*** 
Konferencja w Ustroniu „Systemy czasu rzeczywistego”
Po raz kolejny malowniczo położony w Beskidzie Śląskim Ustroń wybrany został na miejsce XIII Konferencji „Systemy czasu rzeczywistego” organizowanej przez Instytut Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Spotkanie zaplanowane w dniach 11–14 września br. tradycyjnie odbywać się będzie Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik”. W przygotowanie Konferencji SCR’06 włączyli się również: Katedra Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Wrocławskiej oraz Instytut Automatyki i Robotyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

*** 
Tomasz Śliwakowski
Uniwersalny falownik Fuji Frenic MULTI
Tegoroczną nowością w ofercie Fuji Electric, obok specjalizowanego falownika do napędów dźwigowych Frenic LIFT, jest uniwersalny falownik wektorowy o nazwie Frenic MULTI. W niniejszym artykule przedstawimy właściwości Frenic MULTI, które pozwalają w odniesieniu do niego używać określenia „falownik uniwersalny”. Frenic MULTI najłatwiej porównywać do falownika FVR-E11S, który jest produkowany w zakresie mocy od 0,1 kW do 2,2 kW w wersji jednofazowej oraz od 0,4 kW do 7,5 kW w wersji trójfazowej.

*** 
Targi METAV Düsseldorf 2006. Koniunktura sprzyja METAV – krajowi klienci nadal inwestują
Ponad 900 międzynarodowych producentów z 21 krajów zaprezentuje swoją ofertę w dniach od 20 do 24 czerwca na METAV Düsseldorf 2006, Międzynarodowych Targach Techniki Produkcji i Automatyki. Targi skierowane są do odbiorców z wszystkich dziedzin przemysłu od samochodowego poprzez maszynowy, lotniczy i kosmiczny, przetwórstwa metali, elektryczny aż po technikę medyczną. W programie znajdują się zarówno rozwiązania kompleksowe dla odbiorców wielkoprzemysłowych, jak i pojedyncze maszyny do wydajnej produkcji w małych zakładach zaopatrzeniowych.

*** 
Marek Bombor
Sterowniki serii Jazz firmy Unitronics
Sterowniki serii Jazz są nową serią sprzętu firmy Unitronics. Jest to odpowiedź firmy na zapotrzebowanie rynku na niewielkie sterowania połączone z funkcjonalnym panelem operatorskim, na którym można wyświetlać i wprowadzać różnego rodzaju parametry, dane, zmienne itp. Sterownik Jazz może mieć 10 wejść (w tym 2 wejścia uniwersalne: do wyboru analogowe lub cyfrowe plus 2 wejścia analogowe). W sterowniku tym dwa wejścia mogą pracować jako wejścia licznikowe (5 kHz, 16-bitowa rozdzielczość) lub jako normalne wejścia cyfrowe. Jako wyjścia mamy do wyboru wyjścia tranzystorowe lub przekaźnikowe.

*** 
Sinus M i N – nowe serie falowników firmy SANTERNO
Na początku bieżącego roku firma ELDAR wprowadziła na polski rynek nowe serie falowników: Sinus M oraz Sinus N, które zastąpiły dotychczasowe Vega i Orion Drive. Przetwornice otrzymały estetyczne, czarne obudowy. W przypadku Sinusa M zmniejszeniu uległy gabaryty, ponadto został on wyposażony w nowy algorytm pracy: bezczujnikowe sterowanie wektorowe. Poszerzeniu uległy zakresy mocy wyjściowych. I tak przemienniki Sinus M o zasilaniu 1-fazowym 200–230 V AC posiadają moce z przedziału 0,4–7,5 kW, podobnie w przypadku zasilania 3-fazowego 380–480 V AC. Falowniki Sinus N są w pełni kompatybilne ze swoimi poprzednikami (nap. zas. 1-fazowe 200–230 V AC, moc 0,4–3 kW).

*** 
Przemysław Kołodziej
Kasety sterownicze do wind i suwnic GIOVENZANA
W ofercie włoskiej firmy Giovenzana, poza urządzeniami sterowniczymi i elementami automatyki, znajdują się także kasety sterownicze do wind oraz do suwnic, które są niezastąpione wszędzie tam, gdzie występuje sterowanie urządzeniami ruchomymi, jak np. suwnice i windy. Szczególnie w tych miejscach zapewnienie bezpieczeństwa staje się sprawą priorytetową. Kasety sterownicze do wind można generalnie podzielić na dwa rodzaje: kasety jazdy rewizyjnej (inspekcyjne) oraz kasety do podszybia.

***
Nowe urządzenia w ofercie firmy Schmersal
Na targach w Hanowerze firma Schmersal zaprezentowała kilka niezwykle ciekawych produktów. Należą do nich ergonomiczne i wytrzymałe wyłączniki nożne do zastosowań przemysłowych oraz innowacyjne wyłączniki linkowe z praktycznym i wygodnym urządzeniem napinającym. Wyłączniki nożne serii F 232. Wyłączniki te są dostępne w wykonaniu jedno- lub dwupedałowym, z lub bez osłony ochronnej oraz mogą być wyposażone w maksymalnie cztery zestyki. Ergonomiczne i eleganckie wzornictwo tych urządzeń pozwala na bezpieczne i łatwe używanie pedałów, nawet jeśli użytkownik nosi obuwie ochronne. Wersja podwójna posiada metalową przegrodę pomiędzy pedałami, która zapobiega przypadkowemu naciśnięciu.

***
Skanery laserowe w kontroli dostępu
Występująca różnorodność technicznych środków ochrony dostępu pozwala optymalnie dopasować odpowiednie urządzenia do rangi i ważności chronionych obiektów. W grupie tych najbardziej zaawansowanych technologicznie można zwrócić uwagę na laserowe skanery ochrony dostępu. Zanim jednak w pełni zaczniemy rozumieć, jak bardzo szerokie możliwości otwierają przed projektantami skanery laserowe, nie należy zaczynać od razu od wyszukiwania zastosowań w najbliższym otoczeniu, a najpierw poznać i zrozumieć podstawy działania tych urządzeń. Pozwoli to od początku stworzyć system o najwyższym stopniu bezpieczeństwa i najmniejszej z możliwych liczbie fałszywych alarmów.

***
Witold Ober
Bezstykowy pomiar grubości i profilu taśm, płyt i rur
Czujnikami drogi można przy dzisiejszym stanie techniki rozwiązywać znacznie więcej problemów pomiarowych i zadań kontrolnych niż kiedyś. Wyrafinowane oprogramowanie, wiedza z zakresu mechatroniki i wysublimowanych czujników – to czynniki, dzięki którym firma MicroEpsilon znana jest jako kompetentny partner na całym świecie. Poniżej opisano jeden z systemów wykorzystujących różne fizykalne metody pomiarowe dla sprostania wymaganiom klienta.

***
Targi EuroBLECH 2006
W dniach od 24 do 28 października 2006 na Targach EuroBLECH w Hanowerze ponad 1400 wystawców z 30 krajów świata zaprezentuje innowacyjne rozwiązania z zakresu obróbki blach. W centrum uwagi znajdą się w tym roku technologie służące optymalizacji procesów oraz zwiększeniu produktywności – tematy szczególnie ważne w obliczu rosnącej konkurencji na rynku globalnym. Targi EuroBLECH to nie tylko światowy lider wśród imprez wystawienniczych z zakresu obróbki blach, ale także miejsce spotkań szerokiego grona fachowców z branży.

***
UFM 3030 – uniwersalny pomiar przepływu dla cieczy nieprzewodzących
Przepływomierz ultradźwiękowy stanowi idealne rozwiązanie w sytuacji, w której nie da się zastosować tradycyjnego przepływomierza elektromagnetycznego – np. przy pomiarze przepływu mediów nieprzewodzących lub mediów o niskiej wartości przewodności. Z problemem takim mamy często do czynienia przy pomiarach przepływu wody zdemineralizowanej lub uzdatnionej oraz w przypadkach wynikających ze specyficznych własności mediów w konkretnych procesach technologicznych.

***
„Micro Flizz” zamiast szynoprzewodu
Nowość: igus z rozwiązaniem z zakresu prowadników przewodów do zastosowań poziomych – teraz przewody zasilające, przewody transmisji danych i przewody pneumatyczne są zintegrowane w jednym systemie. Specjalnie na potrzeby układnic regałowych i urządzeń do obsługi regałów wysokiego składowania, ale także na potrzeby przemysłowych bram rolowanych i wyposażenia miejsc pracy, w których narzędzia są przesuwane ręcznie, firma igus (Kolonia) rozwinęła niekonwencjonalny produkt. „Micro Flizz” to specjalnie zaprojektowany prowadnik przewodów, który poprzez przebiegający w dole wózek rolowany lub ślizgowy zasila w prąd ruchomy odbiornik. Prowadnik przewodów biegnie w kanale prowadzącym wykonanym z aluminium, który oddziela od siebie – w sposób redukujący ciężar – dolny i górny odcinek cięgna prowadnika.

***
Perspektywy rozwoju kogeneracji w Polsce i na wspólnym rynku europejskim
Zorganizowana w dniu 10 maja 2006 r. przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA międzynarodowa konferencja pt. „Perspektywy rozwoju kogeneracji w Polsce i na wspólnym rynku europejskim” postawiła sobie za cel przybliżenie jej uczestnikom zagadnień związanych z problematyką kogeneracji oraz w szczególności z aktualnym stanem wdrażania Dyrektywy 2004/8/WE, a także zaprezentowanie na tym tle warunków rozwoju kogeneracji w Polsce, w kontekście obecnych i planowanych regulacji prawnych, przewidywanych działań w sektorze gazowym, jak również występujących obecnie wielu barier i ograniczeń w tej dziedzinie.

***
Szeregowa transmisja danych: Stosowanie nowej, zaawansowanej technologii światłowodowej to prostota, bezpieczeństwo i wysoka wydajność
Dotychczas użytkownicy mieli obawy przed stosowaniem kabli światłowodowych w strukturach łączności przemysłowej. Nowe produkty rozwiewają wiele z tych wątpliwości. Teraz technologię światłowodową w sposób wygodny i oszczędny dla użytkownika można stosować prawie w każdym systemie komunikacji szeregowej. Ponadto rosnące ilości danych oraz wzrastająca szybkość transmisji coraz częściej zmuszają do zmiany sposobu transmisji. Kable światłowodowe, jeśli chodzi o niezawodność i wydajność przenoszenia danych, stanowią optymalny noś- nik transmisji.

***
Seminarium naukowo-techniczne 2006. „Wizualizacja. Automatyka. Napędy”
Firma PROLOC od momentu, w którym powstała, rokrocznie organizuje seminaria naukowo-techniczne, których celem jest nie tylko prezentacja własnych osiągnięć, ale również przedstawianie nowoczesnych technologii i rozwiązań technicznych, wychodzących naprzeciw stale rosnącym wymaganiom różnych gałęzi przemysłu i usług w zakresie informatycznych systemów sterowania, regulacji i wizualizacji procesów przemysłowych. Domeną firmy PROLOC, mocno zakorzenionej w nauce polskiej, jest projektowanie i realizacja „pod klucz”, informatycznych rozproszonych systemów czasu rzeczywistego, zawierających między innymi przemienniki częstotliwości. Stąd hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Wizualizacja. Automatyka. Napędy”.

***
A. Budzyński, W. Bieniaszewski, S.Kościanowski, M. Bachan
Kompletna biblioteka łączników gwintowych wg polskich norm dla systemu Solid Edge v18
Jednym ze sposobów znacznego przyspieszenia wspomaganych komputerowo prac konstrukcyjnych 3D MCAD (ang. Mechanical Computer Aided Design) jest wykorzystanie cyfrowych bibliotek normaliów. Dzięki stosowaniu bibliotek MCAD możliwe jest szybkie i łatwe wstawienie do projektu gotowych obiektów znormalizowanych, często pojawiających się wielokrotnie. Współcześnie stosuje się zarówno biblioteki symboli 2D (np. elementy ideowych schematów hydraulicznych, pneumatycznych itd.), jak również biblioteki modeli 3D (np. typowe elementy złączne lub komponenty form wtryskowych).

***
XV Seminarium Techniczne BOBRME „Komel”. Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych
W dniach 17–19 maja br. w Ustroniu--Jaszowcu (woj. śląskie) po raz XV spotkali się uczestnicy Seminarium Technicznego „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych”, organizowanego przez Branżowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Elektrycznych „Komel” z Katowic. Tematyka referatów prezentowanych na Seminarium skupiona była na następujących zagadnieniach: - eksploatacja, diagnostyka i monitoring maszyn i napędów elektrycznych; -wpływ warunków eksploatacji na pracę silników; - awaryjność silników i układów napędowych; ...

***
Nowa generacja enkoderów absolutnych SENDIX firmy Kübler
Kübler stworzył nową generację enkoderów absolutnych serii SENDIX. Absolutne enkodery z wałem i otworem pod wał, oferowane jako wersje jednoobrotowe (z rozdzielczością max 17 Bit) i wieloobrotowe (z rozdzielczością max 29 Bit), wyznaczają nowe standardy szybkości i bezpieczeństwa. Enkodery wyposażone są w interfejs SSI z przesyłaniem danych w czasie rzeczywistym (z opcją SIN/COS), a w niedługim czasie także w nowy cyfrowy, dwukierunkowy interfejs BiSS, w różne sieciowe standardy oraz Ethernet.

***
HPS 2006
VI MIĘDZYNARODOWE TARGI HYDRAULIKI, PNEUMATYKI, STEROWANIA I NAPĘDÓW HPS 2006 odbędą się w terminie 19–21 października br. w hali widowiskowej SPODEK w Katowicach przy al. Korfantego 35. W tym roku wyjątkowo organizatorzy zapraszają do odwiedzenia Targów w inne miejsce – do centrum miasta, do obiektów Spodka. Tegoroczna edycja Targów HPS zapowiada się interesująco, swoją ofertę zaprezentuje ok. 130 firm z kilku krajów, obiekty Spodka są całkowicie wypełnione. Targom towarzyszyć będzie kilka imprez.

***
Potęga praktycznej wiedzy w osiąganiu doskonałości operacyjnej WonderWorld – forum użytkowników już wkrótce w Polsce
W dniach 3–4 października 2006 roku w Warszawie odbędzie się organizowana przez firmę ASTOR – polskiego dystrybutora oprogramowania Wonderware – konferencja użytkowników oprogramowania przemysłowego pod hasłem „WonderWorld 2006 – The Power of Applied Knowledge for Operational Excellence”. Konferencja przeznaczona jest dla kadry zarządzającej firm produkcyjnych i zakładów przemysłowych oraz dla przedstawicieli działów IT, automatyki i służb utrzymania ruchu tych przedsiębiorstw.

***
Apoloniusz Kida
Urządzenia energoelektroniczne w modernizowanych koparkach wielkogabarytowych
Softstarty MCI i przetwornice częstotliwości FC302 znalazły zastosowanie w koparkach KWK106 pracujących w Zakładzie Hydrotechnicznym ZG Piaskowni Obora w KGHM POLSKA MIEDŹ. Firma JADAN Automatyka Przemysłowa, autoryzowany dystrybutor i partner serwisowy urządzeń energoelektronicznych produkcji DANFOSS, już od 10 lat specjalizuje się we wdrożeniach przetwornic częstotliwości i softstartów w przemyśle. W oparciu o nabyte doświadczenia podjęła się zadania modernizacji także koparek KWK106 pracujących na terenie Zakładu Górniczego Piaskowni.

***
Krzysztof Barbusiński
Nowoczesne metody oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych
Nowoczesne oczyszczalnie ścieków komunalnych są skomplikowanymi obiektami technologicznymi, w których wysoki efekt oczyszczania zależy nie tylko od właściwego zaprojektowania i wykonania, ale także od prawidłowego sterowania procesami technologicznymi przez wykwalifikowany personel. Z kolei do efektywnego oczyszczania niektórych rodzajów „trudnych” ścieków przemysłowych nie wystarczają już klasyczne metody fizyko-chemiczne, jak: koagulacja, sorpcja, flotacja, ekstrakcja itp. W takich przypadkach coraz powszechniej wdraża się na świecie tzw. procesy pogłębionego utleniania (AOPs – Advanced Oxidation Processes).

***
Ryszard Klencz
Monitoring i automatyka w ochronie środowiska
Konferencja „Automatyka w ochronie środowiska – 2006”, która miała miejsce w Szczyrku w dniach 5–6 czerwca br., stworzyła forum dyskusyjne pomiędzy pracownikami naukowymi i przedstawicielami firm automatyki oraz praktykami zajmującymi się automatyką w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych, oczyszczalniach komunalnych i przemysłowych, umożliwiając wymianę doświadczeń. W konferencji uczestniczyło 110 osób. Prof. Lech Płotkowski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej napisał do uczestników konferencji: „Mam nadzieję, że Konferencja przyczyni się do wzrostu znaczenia technologii zapewniających czystą i energooszczędną produkcję”.

***
Ryszard Klencz
Hydrauliczne jednostki tłokowe osiowe firmy Bosch Rexroth. Układy sterowania i regulacji
11 kwietnia 2006 r. na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się sympozjum naukowo-techniczne na temat „Hydrauliczne jednostki osiowo-tłokowe firmy Bosch Rexroth – układy sterowania i regulacji”. Firmę Bosch Rexroth, światowego lidera w zakresie napędów i sterowań, reprezentowali m.in. Andrzej Kołdras z Polski oraz Udo Ostendorff i Rudolf Kiler z Niemiec. W pierwszej części sympozjum wystąpił Udo Ostendorff, który przedstawił najnowsze rozwiązania hydraulicznych układów napędu do pojazdów i maszyn roboczych.

***
Rajmund Mann, Ryszard Klencz
Szkoła Mechanizacji i Automatyzacji Górnictwa. Mechatronika w górnictwie
Tegoroczna edycja Szkoły Mechanizacji i Automatyzacji Górnictwa miała miejsce w dniach 24–26 kwietnia br. w Wiśle Malince. Rangę tego szczególnego wydarzenia dodatkowo podniosły obchody jubileuszu 60-lecia Zakładów Naprawczych Przemysłu Węglowego REMAG, nadając spotkaniu uroczystego charakteru. Było zatem sprawą naturalną, że jedna z sesji poświęcona była rodzimym rozwiązaniom kombajnów chodnikowych, a jednym z tematów wiodących Szkoły – „Kombajny chodnikowe”.

***
Florian G. Piechurski
Monitoring w eksploatacji sieci wodociągowej
Monitoring sieci wodociągowej jest to zespół czynności polegających na stałym nadzorowaniu określonych parametrów pracy sieci wodociągowej w celu podejmowania racjonalnych i optymalnych decyzji w zakresie zapewnienia stałej dystrybucji wody. Zazwyczaj dotyczy to ciśnienia panującego w sieci, schematu przepływu wody w sieci, jakości wody oraz jej natężenia przepływu. W ujęciu tradycyjnym monitorowanie kojarzy się z wizualizacją stanu pracy poszczególnych urządzeń lub obiektu na specjalnej tablicy synoptycznej lub ekranie monitora. Informacja ta jest użyteczna dla operatora przy podejmowaniu optymalnych decyzji. Techniczna realizacja procesu wizualizacji polega na przekazaniu sygnalizacji o stanie pracy urządzenia i ewentualnie o jego sprawności lub uszkodzeniu.

Reklama