Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2004

Napędy i Sterowanie
numer 11/2004


Optoelektroniczne przetworniki obrotowo-impulsowe i obrotowo-kodowe – cz. II - Budowa i wskazówki aplikacyjne
Przetworniki kąta znajdują wszech-stronne zastosowanie w przemyśle na liniach produkcyjnych i w urządzeniach wykonawczych, branży samochodowej, sprzęcie powszechnego użytku i wszelkiego rodzaju urządzeniach pomiarowych wielkości geometrycznych. Firma WObit, od 14 lat specjalizując się w dostawach przetworników do pomiaru kąta, szczególnie w technologii optoelektronicznej, ma w swojej ofercie wyszukane z rynku światowego rozwiązania w każdej technologii i najniższej grupie cenowej.

***
Nowe czujniki do pomiaru drogi
Firma Megatron z Niemiec, reprezentowana z górą 10 lat w Polsce przez firmę WObit z Poznania, przyzwyczaiła rynek do dostępności atrakcyjnych cenowo czujników drogi w kilku różnych technologiach: rezystancyjnej, indukcyjnej, optoelektronicznej, foliowej i ostatnio magnetostrykcyjnej. Bazując na sprawdzonej technologii elementu rezystancyjnego z tworzywa przewodzącego, opracowana została seria czujników drogi REM13, która dzięki bezkontaktowej technice przenoszenia suwaka odznacza się istotnymi zaletami. Najważniejsze z nich to bardzo dobry stosunek ceny do możliwości, jak też niewielka przestrzeń zabudowy. Dzięki stopniowi ochrony IP67 czujniki te szczególnie nadają się do zastosowania w trudnych warunkach przemysłowych. Odporność na ciśnienie do 20 barów pozwala stosować je w cylindrach pneumatycznych. Czujniki serii REM13 dostępne są w długościach pomiarowych 50 mm, 100 mm, aż do 1000 mm co 100 mm. W zależności od długości czujnika wartość rezystancji wynosi od 5 do 20 kohm. Czujniki o zakresie 200 mm do 1000 mm mają liniowość ±0,05%. Żywotność określana jest na 100 mln przemieszczeń. Zakres dopuszczalnych temperatur pracy wynosi od –30oC do +100oC. Maksymalna szybkość przesuwu wynosi 5 m/s. W zależności od przyspieszenia suwaka pojawia się dynamiczny błąd pozycji rzędu ułamka milimetra, ale ze względu na absolutny charakter pomiaru czujnik tego rodzaju jest najczęściej używany do określania pozycji i chwilowy błąd jest mniej istotny, a ważniejsza jest ogromna rozdzielczość technologii, sięgająca powyżej 0,01 mm.

***
Porady praktyczne – część II - Zalety i konfiguracja funkcji kontroli momentu obciążenia w wybranych przekształtnikach AC
Standardowe przekształtniki częstotliwości z serii MICROMASTER 430 i 440 posiadają bardzo przydatną w praktyce funkcję kontroli momentu obciążenia. Działanie tej funkcji polega na ciągłym monitorowaniu siły przenoszonej pomiędzy silnikiem i maszyną roboczą w zdefiniowanym obszarze częstotliwości. Kontrola momentu obciążenia znajduje zastosowanie m.in. do rozpoznawania zerwania pasków klinowych, suchobiegu pompy lub do rozpoznawania przeciążenia taśmociągu. Przy kontroli momentu obciążenia aktualna wartość częstotliwości i momentu porównywana jest z zaprogramowaną charakterystyką częstotliwości/momentu (patrz P2182 – P2190). W zależności od ustawienia parametru P2181 monitorowane jest przekroczenie w górę lub w dół dopuszczalnej charakterystyki momentu. Jeśli aktualna wartość leży poza pasmem tolerancji, to po upływie czasu opóźnienia ustawionego w parametrze P2192 generowany jest alarm ostrzegawczy A0952 lub błąd F0452 powodujący wyłączenie napędu.

***
POWERBOSS COMPACT
Analiza pracy trójfazowych silników asynchronicznych, zasilanych poprzez inteligentny trójfazowy kontroler silnika POWERBOSS COMPACT, jest kompleksową pracą badawczą zleconą przez firmę „Proton” z Jastrzębia Zdroju. Brak dokładnych pomiarów dotyczących kontrolera nie dawał gwarancji bezawaryjnego stosowania kontrolera w różnego rodzaju napędach z wykorzystaniem silników asynchronicznych. Pomiary były prowadzone od 2003 r. do 2004 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu Zdroju i odbywały się podczas produkcji zasilając silnik tokarki.

***
Aplikacja SEW: stół obrotowy
W zautomatyzowanych systemach logistyki i przenośników istnieje wiele odcinków transportu materiału, które wymagają sterowania. Główną rolę grają tu ruchy liniowe w mechanizmach jazdy czy posuwu, jak również ruchy obrotowe. Do realizacji tych ostatnich niezwykle przydatna okazuje się aplikacja opracowana przez SEW Eurodrive – stół obrotowy. Aplikacja oferowana jest szczególnie do zastosowań przy: - mechanizmach obrotowych; - skokach obrotowych; - ramionach obrotowych; - sterowaniu posuwem.

***
Richard Kaszper
Bezszczotkowe silniki prądu stałego - Idealne rozwiązanie napędu w automatyce
Bezszczotkowe silniki DC posiadają zalety jednokierunkowych silników w połączeniu z długą żywotnością i niezawodnością. Bezszczotkowe silniki firmy Northrop Grumman – Poly Scientific zostały zaprezentowane w 2004 r. na Międzynarodowych Targach Maszynowych w Brnie oraz na targach elektrotechniki AMPER 2004 w Pradze. Wśród napędów używanych w automatyce najczęściej można się spotkać z małymi indukcyjnymi silnikami, silnikami krokowymi i silnikami prądu stałego o klasycznej oraz nowoczesnej konstrukcji z mechanicznym komutatorem. Obecnie, dzięki swoim bardzo interesującym właściwościom, coraz popularniejsze są silniki prądu stałego z elektroniczną komutacją, tzw. silniki bezszczotkowe lub silniki EC (electronic commutation).

***
Tobiasz Witor
Automatyzacja zdobywa mleczne salony
Jest szósta rano, przyległe łąki i pobliski potok spowija jeszcze gęsta mgła. Wieś budzi się do życia. W idylliczną rzeczywistość wpisuje się głośne muczenie dobiegające z obory Pana Kowalskiego. Zniecierpliwione krowy czekają na porę dojenia. Niegdyś Kowalski wstawał o czwartej rano, by zdążyć oporządzić swój inwentarz. Dojenie było bardzo praco- i czasochłonnym zajęciem. Odkąd zdecydował się na zautomatyzowanie tego procesu, może spać znacznie dłużej. Dziś, kiedy należymy już do Unii Europejskiej, automatyzacja procesu dojenia stała się faktem na polskiej wsi. To jedyna droga, by produkt, jakim jest mleko, było wytwarzane i sprzedawane po cenach konkurencyjnych. Producenci rolni zdają sobie sprawę, iż muszą inwestować, by utrzymać się na rynku unijnym.

***
Wolnobiegi, blokady ruchu, hamulce przemysłowe, sprzęgła przeciążeniowe
Kolejny artykuł poświęcimy firmie RINGSPANN GmbH, wiodącemu producentowi wolnobiegów, blokad ruchu, ruchów taktujących, hamulców przemysłowych, techniki mocowań m.in. pierścieni rozprężno-zaciskowych i sprzęgieł Helical. Wolnobiegi posiadają szczególne właściwości wykorzystywane w budowie maszyn. Skuteczne i dokładne działanie, bezawaryjne, bezobsługowe, łatwe w montażu. Zalety te pozwoliły wykorzystać wolnobiegi przy konstruowaniu maszyn, upraszczając niejednokrotnie skomplikowane rozwiązania. Ze względu na zastosowanie wolnobiegi możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: - wolnobiegi taktujące; - sprzęgła jednokierunkowe rozłączające; - blokady ruchu powrotnego.

***
Napędy elektryczne i pneumatyczne - Automatyzacja armatur odcinających i regulacyjnych
Ręcznie sterowany zawór kulowy, kurkowy albo przepustnica w okresie powszechnej automatyzacji jest elementem odchodzącym do lamusa. Nowoczesne procesy produkcyjne wymagają pełnej automatyzacji i możliwości sterowania oraz kontroli z punktu centralnego. Elementami wykonawczymi w takich procesach mogą być zarówno napędy elektryczne, jak również siłowniki pneumatyczne. Stosowanie jednego bądź drugiego rozwiązania uzależnione jest od dostępności źródła energii elektrycznej, bądź sprężonego powietrza.

***
Wojciech Wąsik
GOT – pulpity operatorskie Mitsubishi Electric
Japoński koncern Mitsubishi Electric to producent szerokiej gamy urządzeń automatyki przemysłowej. Obok znanych już dobrze na polskim rynku sterowników PLC, serwonapędów, przetwornic częstotliwości czy też precyzyjnych robotów przemysłowych, Mitsubishi Electric produkuje bogatą linię dotykowych pulpitów operatorskich. „GOT” to nazwa, która identyfikuje dwie linie paneli: GOT F o przekątnej od 2,6” do 7” oraz GOT A – od 5,7” do 12”. Te pierwsze z uwagi na przystępną cenę, wysoką jakość i zaawansowaną funkcjonalność cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Zaawansowane pulpity GOT A są niezastąpione w dużych obiektowych instalacjach, wymagających bardzo szybkiej wymiany danych, pracy w sieciach oraz dostępu do PLC nawet na poziomie edycji i diagnostyki programu sterownika.

***
Zbigniew Pawelski
Normy Unii Europejskiej Rozwój konstrukcji układów napędowych w samochodzie
W XXI wiek motoryzacja wkroczyła w stanie technicznej dojrzałości doświadczeń gromadzonych od ponad stu lat. Jednocześnie od ponad pięćdziesięciu lat rozwinięte społeczeństwa są świadome zagrożeń wobec środowiska, w których współuczestniczy motoryzacja. Stąd techniczny i organizacyjny rozwój motoryzacji jest poddawany coraz silniejszym naciskom ograniczania pierwotnych priorytetów. Początkowo były to własności dynamiczne, których popularną miarą była maksymalna moc silnika. Od czasów kryzysu energetycznego w latach siedemdziesiątych ub. wieku pierwszeństwo uzyskały własności ekonomiczne, tj. zużycie paliwa. Ostatnie dwadzieścia lat to już zdecydowanie priorytet własności ekologicznych, często utożsamianych tylko z emisją substancji szkodliwych dla środowiska. Istnieje świadomość, że własności ekologiczne pojazdów zależą od różnych uwarunkowań, a motoryzacja jest tylko jednym z wielu oddziaływań.

***
Dolnośląska Fabryka Maszyn Elektrycznych Sp. z o.o.
Powstała w czerwcu 2003 roku w wyniku trwającego wiele lat procesu zmian własnościowych przedsiębiorstwa państwowego DZWME „Dolmel”. DFME kontynuuje bezpośrednio tradycje i działalność byłego Dolmelu oraz ABB Dolmel Drives Ltd. DFME wykorzystuje należące wcześniej do Dolmelu i ABB Dolmel Drives Ltd. hale produkcyjne, park maszynowy, dokumentację konstrukcyjną, znak towarowy DOLMEL. Zapewniamy wysoką jakość naszych wyrobów i usług, najnowsze konstrukcje oraz produkcję zgodną z certyfikowanym systemem jakości wg normy ISO 9001:2000.

***
Filip Gasperowicz
TBOX + oprogramowanie narzędziowe TWinSoft
O sile każdego rozwiązania telemetrycznego decydują możliwości dostosowania jego cech funkcjonalnych do indywidualnych wymagań użytkownika. T-BOX RTU (Remote Terminal Unit) z oprogramowaniem TWinSoft stanowi doskonałe narzędzie pozwalające Integratorowi Systemów oferować bardzo szeroką funkcjonalność budowanego systemu telemetrycznego, uwzględniającego indywidualne potrzeby zamawiającego. W niniejszym artykule zostaną opisane najważniejsze cechy T-BOX RTU oraz możliwości oprogramowania narzędziowego TWinSoft.

***
Merlin Gerin
Mierniki parametrów sieci elektroenergetycznej serii PM800
-- Firma Schneider Electric wprowadza do swojej oferty kolejne produkty służące do pomiaru energii i jej parametrów – mierniki serii PM800 Merlin Gerin. Po bardzo popularnej serii PM500 i zaawansowanym analizatorze CM4000, seria PM800 uzupełnia lukę pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, zastępując jednocześnie serię PM600. Nowa seria mierników została wyposażona w szereg nowatorskich rozwiązań, niespotykanych w urządzeniach tej klasy cenowej. Poniżej zostaną one zaprezentowane.

***
ELEKTROENERGY 2004
W dniach 17–19 listopada br. w Centrum Targowym „Chemobudowa – Kraków” SA przy ul. Klimeckiego 14 odbywać się będą IX Targi Elektrotechniki, Elektroniki i Elektroenergetyki ELEKTRO-ENERGY 2004.

***
Sylwester Chomiak
PILZ – pionier w technice bezpieczeństwa
Ochrona ludzi i urządzeń przed zagrożeniem, jakie stwarzają ruchome części maszyn, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa przynosi realne oszczędności wynikające z redukcji ilości wypadków powodujących przestoje i straty w produkcji. Dlatego jest to istotny argument przemawiający za stosowaniem wszelkiego rodzaju systemów bezpieczeństwa w przemyśle. Grupa produktów kryjących się pod oznaczeniem PNOZ jest jednym z filarów techniki bezpieczeństwa pochodzących z firmy PILZ. W roku 1987 PILZ jako pierwszy opracował moduł zapewniający jednocześnie ochronę człowieka i maszyny: pierwszy przekaźnik awaryjnego stopu PNOZ. Kolejne produkty przeznaczone dla innych aplikacji powstawały jako odpowiedź na potrzeby przemysłu po szczegółowej analizie ekspertyz technicznych i uwag klientów. Obecnie, oprócz klasycznych funkcji E-STOP, PILZ dostarcza moduły przeznaczone do monitorowania bram i zasuw, barier bezpieczeństwa, sterowania dwuręcznego, mat bezpieczeństwa, obsługi funkcji mutigu i znacznie więcej.

***
LabVIEW Real-Time
Inżynierowie mogą tworzyć teraz niezawodne systemy testujące, pracujące w czasie rzeczywistym z wydajnym, modułowym sprzętem firmy National Instruments, który zapewnia 24-bitową dokładność lub próbkowanie na poziomie 200 MS/s. Ta nowa kompatybilność jest rezultatem zaktualizowanego, modułowego sterownika programowego, który ściśle integruje się ze środowiskiem programowania LabVIEW Real-Time. Przez użycie LabVIEW Real-Time z modułowymi instrumentami PXI firmy National Instruments inżynierowie mogą projektować wysoko wydajne, złożone wirtualne instrumenty z niezawodnością systemu czasu rzeczywistego i autonomicznym działaniem. Systemy czasu rzeczywistego oferują wyższy poziom niezawodności, ponieważ są okrojone, aby używać mniej zasobów i wyeliminować słabości standardowych systemów operacyjnych. LabVIEW Real-Time zapewnia korzyści systemów operacyjnych czasu rzeczywistego bez wymagania od inżynierów znajomości niskopoziomowych szczegółów środowiska. Inżynierowie mogą użyć graficznego środowiska programowania LabVIEW do tworzenia swoich aplikacji, a następnie załadowania ich do sprzętu docelowego, pracującego w czasie rzeczywistym. Zwiększona stabilność wbudowanych systemów operacyjnych czasu rzeczywistego jest ważna w testach, które są kosztowne do odtworzenia, włączając w to testy niszczące prototypy, wykonywane w długim okresie czasu czy wymagające drogich zasobów, jak tunel aerodynamiczny.

***
PCI-CAN/XS Seria 2
PCI-CAN/XS Seria 2 firmy National Instruments jest jednoportowym przetwornikiem interfejsu CAN zaprojektowanym do komunikacji z szybkimi, wolnymi lub jednoprzewodowymi urządzeniami CAN. Przeznaczenie przetwornika dla każdego portu jest wybierane w narzędziach konfiguracyjnych lub w aplikacji. Moduł NI CAN dla PCI używa kontrolera CAN SJA1000 firmy Philips, zapewniając zaawansowaną funkcjonalność taką, jak nasłuchiwanie, echo i tryb zaawansowanego filtrowania i dla nowych przetworników tryb uśpienia.

***
Innowacja w czujnikach optoelektronicznych
Widzieć, co jest widziane – oto idea nowego wzmacniacza światłowodowego firmy Balluff GmbH. Wyposażony w uniwersalny wyświetlacz, umożliwia wizualizację wszystkich konfigurowalnych ustawień. Posiada funkcjonalność ważną w branży montażowej oraz niewielkie gabaryty tam, gdzie istotna jest ilość miejsca do zamontowania czujnika. Laserowy czujnik odległości, w którym zastosowano pomiar czasu propagacji światła, jest innowacyjnym rozwiązaniem przeznaczonym do stosowania w trudnych warunkach otoczenia oraz przy detekcji niewielkich elementów z dużej odległości.

***
Wacław Kollek, Michał Stosiak
Rozwój rynku elementów mikrohydrauliki
W ostatnich latach, na przełomie wieków XX i XXI, zaznaczył się wyraźny rozwój i szeroki obszar zastosowań napędów i elementów hydraulicznych ze szczególnym uwzględnieniem elementów mikrohydraulicznych. Obserwuje się wiele dziedzin, w których napędy hydrauliczne wyparły dotychczas stosowane klasyczne napędy mechaniczne czy elektryczne. Konkurencyjność napędu hydraulicznego i jego elementów staje się jeszcze bardziej ostra dzięki intensywnemu rozwojowi mechatroniki (a w jej obrębie hydrotroniki) oraz mikrohydrauliki. Podyktowane jest to m.in. tym, że układy hydrotroniczne i mikrohydrauliczne stosunkowo łatwo poddają się automatyzacji, zwłaszcza przy zastosowaniu elementów proporcjonalnych w układach regulowanych mikroprocesorowo [1].

***
Rozliczeniowe pomiary poziomu Endress+Hauser
Instalacje do rozliczeniowych pomiarów poziomu cieczy są ostatnio w obszarze szczególnych zainteresowań w wielu gałęziach inżynierii procesowej ze względu na nowe akty prawne związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Rozliczenia są konieczne m.in. w sektorze rafineryjno-paliwowym, przemysłowej inżynierii chemicznej oraz branży energetycznej, w których użytkownicy mają najczęściej do czynienia z mediami akcyzowymi. Instalacje pomiarowe z zatwierdzeniem typu GUM, z uwagi na wymaganie wysokiej dokładności, muszą być wyposażone w system z precyzyjnym poziomowskazem i układem do korekcji pomiaru od zmian geometrii zbiornika oraz gęstości cieczy.

***
Niezawodny w ciężkich warunkach - Heavy Duty do wysokich obciążeń dodatkowych i prędkości
Kiedy dźwigi pracują w spalarniach śmieci i dużych portach, urządzenia działają w strefie off-shore, maszyny w gipsowniach i cementowniach, kompostowniach lub wyrobiskach odkrywkowych – mamy do czynienia z pracą w ciężkich warunkach. W takich warunkach zastosowania ruchome prowadniki przewodów muszą sprostać zabrudzeniom i dużym prędkościom przesuwu, a mimo to pozostać niezawodnymi i prowadzić ciężkie przewody przez długie odcinki transportowe. Z myślą o tego rodzaju ekstremalnych obciążeniach firma igus (Kolonia) uzupełniła teraz swój system prowadzenia przewodów E4/4 o zupełnie nowy wariant Heavy Duty.

***
Prowadzenie przewodów – jak przez duchy - Seria prowadników przewodów pełna nowych pomysłów
„Ciszej! Lżej! Bez szarpnięć!” Takie wymagania są coraz silniej formułowane przez wielu użytkowników małych i najmniejszych prowadników przewo-dów. Zwłaszcza konstruktorzy maszyn z branż produkcji półprzewodników, mechaniki precyzyjnej i optyki, pick & place, handling i roboty, aparatura medyczna i technologia przepływu materiału ciągle dowiadują się od swoich klientów o nowych wymaganiach w zakresie cichobieżności i długiej żywotności. Aby sprostać tym wymaganiom, firma igus prezentuje obecnie rodzinę produktów „system E3”, skonstruowaną specjalnie na potrzeby cichej pracy w warunkach minimalnej powierzchni konstrukcyjnej.

***
Trendy w automatyzacji produkcji
W dniach 21–22 września br. w Pałacu Kawalera w Świerklańcu k. Tarnowskich Gór odbyły się seminaria poświęcone trendom i nowościom w zakresie automatyzacji produkcji. Organizatorem seminariów był śląski oddział firmy ASTOR, dystrybutor urządzeń i oprogramowania do automatyzacji produkcji. Podczas seminarium zaprezentowane zostały trendy w rozwoju oprogramowania firmy Wonderware do zarządzania informacją procesową i produkcyjną, opartego na przemysłowej architekturze ArchestrA. Konsultanci z działu oprogramowania i komputerów przemysłowych firmy ASTOR podczas swoich wystąpień przedstawili system nadrzędny nowej generacji o nazwie Industrial Application Server oraz najnowszą wersję oprogramowania wizualizacyjnego InTouch 9.0; obydwa produkty powstały dzięki wykorzystaniu architektury ArchestrA. Uzupełnieniem wystąpienia dotyczącego oprogramowania Wonderware była prezentacja nowości w ofercie ASTOR w zakresie panelowych i przenośnych komputerów przemysłowych Wonderware zintegrowanych z oprogramowaniem InTouch oraz przemysłowych switchy i hubów serii CTRLink firmy Contemporary Controls.

***
25 lat „Perfekcji w Automatyzacji” firmy B&R
B&R Industrie Elektronik obchodzi 25-lecie istnienia firmy. Początkowo lokalny dostawca systemów sterowania, dziś – firma o międzynarodowym zasięgu z kompletną ofertą produktów na potrzeby rynku automatyki przemysłowej. Obecnie B&R wykazuje sprzedaż na poziomie ponad 160 mln euro rocznie i posiada ponad 85 biur w 50 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, w Poznaniu. Firma została założona przez dwóch austriackich inżynierów, Erwina Berneckera i Josepha Rainera, w 1979 roku. Już rok później taśmę produkcyjną opuściły pierwsze linie produktów: wyspecjalizowane liczniki Unicount i sterowniki programowalne Unicontrol.

***
Zapytanie ofertowe w serwisie branżowym
Na pytania dotyczące mechanizmu zapytań ofertowych w Serwisach automatyka.pl i wodkaneko.pl odpowiada Piotr Buryło – odpowiedzialny za prawidłowe działanie systemu.

***
Ewa Osiecka
Konferencja w Wiśle - Oblicza automatyki a Unia Europejska
Tendencje w przemyśle, promocja najnowszych wyrobów i aplikacji oferowanych przez firmy na polskim rynku, przede wszystkim zaś rozwój myśli technicznej zmieniającej oblicze krajowej gospodarki – to problematyka, która stała się przedmiotem X Konferencji Naukowo-technicznej „Napędy – Sterowanie – Automatyka przemysłowa – nowe podejście do rynku Unii Europejskiej”, zorganizowanej 7–8 października br. w Hotelu „Stok” w Wiśle. Jubileuszowe spotkanie, przygotowane tradycyjnie przez nasz miesięcznik techniczno-informacyjny „Napędy i Sterowanie”, miało na celu nie tylko poinformowanie zaproszonych gości o tym, co ciekawego dzieje się w branży, ale służyło również wymianie doświadczeń między uczestnikami konferencji, a jednocześnie sygnalizowało oczekiwania przedstawicieli przemysłu. Problematykę doskonale połączył w jedną całość prof. nadzw. dr hab. inż. Zbigniew Pawelski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej, który podjął się prowadzenia dwudniowego spotkania, nadając mu ton, a jednocześnie podnosząc jego rangę.

***
HPS 2004 - Targi dobrych interesów
Taka opinia towarzyszyła zorganizo-wanym w dniach 19–21 października br. V Międzynarodowym Targom Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS 2004, które odbywały się na terenach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Katowickich. Tegoroczna edycja była największą ze wszystkich, jakie dotychczas odbyły się w Katowicach. Zaprezentowało się tam ponad 200 firm z 13 krajów: Austrii, Czech, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Korei, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, USA, Włoch i Polski. W tym roku katowicki HPS zwiedziło prawie 6000 specjalistów. Goście Targów HPS 2004 zapoznali się z ofertą handlową znanych firm, jak m.in. Bosch Rexroth, Hydac, Tubes, Sauer-Danfoss, Internormen Technology, Parker Hannifin, Rectus, Ara Pneumatik, Prema, Ponar, Hydromar, Hydroster, Festo, Ticon, KTR, SMC, Denison Hydraulics, IOW Trade, Inco Veritas, Gossler, Economos, Lotos, Petro-Oil, Bibus-Menos, Waryński-Hydraulika, Waryński-Stargard, Stomil Bydgoszcz, Hansa-Flex, Oiltech, C.C. Jensen, Manuli Hydraulics, Katpol, Metal Work, Sumitomo Drive Technologies, Ulmer, Hallite Seals Intern czy Hydrokrak.

***
Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV – 2004
Pozycję lidera wśród branżowych wydarzeń targowych roku 2004 w Europie Środkowo-Wschodniej potwierdziły Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV w Brnie. Zorganizo-wane w dniach 20–24 września br. połączyły w jedno dwa ważne wydarzenia targowe „Automatizace” z 4. Międzynarodowymi Targami Obrabiarek i Maszyn do Obróbki Plastycznej IMT. Rozmach, z jakim przygotowano tę imprezę wystawienniczą, najlepiej obrazuje powierzchnia pawilonów, która wraz z terenami na zewnątrz obiektów targowych – w sumie 70 tys. m2 – zajęta została przez wystawców czeskich i zagranicznych do ostatniego miejsca. W efekcie na Targach MSV w Brnie zaprezentowało się 2250 wystawców z 33 krajów.

***
Andrzej Kwiecień, Piotr Gaj
Systemy czasu rzeczywistego
Pojęcie systemów informatycznych czasu rzeczywistego staje się coraz szersze. Wynika to przede wszystkim stąd, że stale rośnie zakres i obszar stosowania technik informatycznych, co powoduje z kolei, iż rośnie liczba problemów zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, które należy rozwiązać. Ponadto systemy czasu rzeczywistego przestały być już tylko systemami hermetycznie zamkniętymi, a stają się coraz częściej elementami większych struktur. Rodzi to kolejne problemy i stawia przed badaczami coraz to nowe zadania. Wszystko to powoduje stały i szybki rozwój dziedziny, jaką są systemy czasu rzeczywistego

Reklama