Archiwum - numer 09/2014
Nowe softstarty zaawansowane PSTX z ABBABB poszerza swoją ofertę rynkową o nowe softstarty typu PSTX. Jest to grupa zaawansowanych technologicznie aparatów, wyposażonych w wiele użytecznych funkcji niezbędnych do pełnej optymalizacji rozruchu silnika asynchronicznego. Softstarty PSTX są przeznaczone dla silników napędzających rozmaite maszyny w różnych warunkach pracy. Doskonale współpracują z 3-fazowymi silnikami asynchronicznymi i posiadają pełną regulację 3-fazową, zapewniającą możliwość zastosowania w tzw. wewnętrznym trójkącie. Aktualnie zakres mocy silników współpracujących z tym typem softstartów obejmuje jednostki do 200 kW / 400 V AC. Docelowo linia PSTX-ów zostanie wzbogacona o dalsze modele dla silników o mocach ponad 1 MW.
***
Vekamaf – profesjonalne doradztwo gwarantujące sukces Klientów
Viking Masek to czołowy dostawca maszyn pakujących oraz wyposażenia dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i chemicznego. Specjalizuje się w produkcji zarówno pojedynczych, jak i kompletnych linii pakujących – maszyn pionowo pakujących, saszetarek, urządzeń typu stick pack, kartoniarek, dozowników.
***
Krzysztof Kalinowski
Multiprojekt – dostawca komponentów pneumatyki firmy E.MC
Oferta firmy Multiprojekt skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, takich jak: biura projektowe, producenci maszyn i urządzeń, firmy integratorskie, osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu oraz wiele innych.
Multiprojekt jako dostawca sterowników FATEK, paneli operatorskich Weintek, serwonapędów ESTUN i ABB oraz mechaniki precyzyjnej wprowadza do swojej oferty rozwiązania wchodzące w skład pneumatyki. W niniejszym artykule zostaną przedstawione rozwiązania firmy E.MC.
***
SIZEI – 64 lata produkcji transformatorów i społecznej odpowiedzialności
Profil produkcji. Producent transformatorów małej mocy, cewek, dławików, elektromagnesów. Produkujemy transformatory i inne podzespoły indukcyjne seryjnie i jednostkowo. Często są to konstrukcje unikalne, dedykowane naszym klientom. Wszystkie nasze konstrukcje są zgodne z wymogami obowiązujących norm, co potwierdzamy deklaracjami zgodności CE. Ponadto wyroby są zgodne z wymogami dyrektywy ROHS. Stosujemy surowce i komponenty o najwyższej jakości, unikając substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska.
***
Grzegorz Wilk
Softstarty – układy łagodnego rozruchu silników o mocy do 250 kW
Silniki elektryczne prądu przemiennego są obecnie największą grupą odbiorników energii na świecie. Większość napędów przemysłowych wymaga stosowania indukcyjnych silników prądu przemiennego. Największym problemem, jaki pojawia się w przypadku zastosowania tych silników, jest ich rozruch. Rozruch bezpośredni czy rozruch gwiazda – trójkąt są już rozwiązaniami niewystarczającymi. Przy takich rozruchach występuje wiele niekorzystnych i generujących koszty zjawisk, takich jak udary mechaniczne, udary napięcia w sieci zasilającej i wiele innych. Aby wyeliminować te niekorzystne zjawiska, wprowadzono do użytku układy łagodnego rozruchu. Zmiany parametrów ruchu przy użyciu tych urządzeń odbywają się bez gwałtownych zrywów,
a także z bezskokową regulacją napięcia zasilającego silnik.
***
Andy Parker-Bates
Pozyskiwanie i konwersja nieograniczonych zasobów naturalnych sposobem na rozwiązywanie problemów przyszłości
Stopniowe wyczerpywanie się coraz droższych światowych zasobów naturalnych przy jednoczesnym wzroście świadomości problematyki ochrony środowiska i niezaspokojonym zapotrzebowaniu na energię, zgłaszanym przez populacje na całym świecie, stawiają różne formy energii odnawialnej w centrum uwagi w ostatnim dziesięcioleciu. Technologia, innowacje i edukacja końcowych użytkowników energii mogą przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na moc, ale jest to równoważone przez potrzeby rosnącej populacji globalnej oraz produktów i infrastruktury ją wspierającej.
***
Piotr Gocłowski
Smart Grid na obiekcie – integracja urządzeń do pomiaru energii elektrycznej
Inteligentne czujniki funkcjonują już w przemyśle od wielu lat, a ich „inteligencja” najczęściej objawia się wygodnym interfejsem komunikacyjnym, dzięki któremu w stosunkowo prosty sposób można się dostać do danych pomiarowych lub je udostępnić. Jeszcze parę lat temu pomiar energii elektrycznej ograniczał się do periodycznego bezpośredniego odczytu stanu licznika, co często bywało kłopotliwe. Dzisiaj dostępny jest szereg urządzeń ułatwiających zdalny monitoring sieci elektrycznych za pośrednictwem sieci LAN oraz WAN.
***
PowerFlex – wydajność i niezawodność.
System transportu węgla w elektrowni w oparciu o przemienniki PowerFlex7 marki Allen-Bradley
W układach transportu węgla za pomocą taśmociągów o długościach rzędu kilkuset lub więcej metrów mamy do czynienia z problemami dotyczącymi precyzyjnego współdziałania mechaniki, elektryki i automatyki. Wymogi stawiane przez inwestorów sprawiają, że systemy transportu muszą wykazywać się coraz wyższą funkcjonalnością, niezawodnością oraz efektywnością energetyczną. To z kolei wymusza tworzenie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań inżynierskich po stronie wykonawcy inwestycji.
***
Elementy firmy Elesa+Ganter® do zabudów przestrzeni roboczych maszyn i urządzeń wykonanych z ogólnie dostępnych profili aluminiowych z rowkami teowymi
Wraz z pojawiającymi się kolejnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi bezpieczeństwa w przemyśle maszyn i urządzeń producenci tej branży stoją przed wyzwaniem stworzenia odpowiednich projektów, które będą bezpieczne dla ludzi. Prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku z udziałem operatora czy osoby postronnej zmniejsza zarówno odpowiednio zaprojektowany mechanizm maszyny, jak i samo ograniczenie dostępu do jej przestrzeni roboczej.
***
Przełączniki Ethernet w automatyce przemysłowej
W automatyce przemysłowej komunikacja za pomocą sieci Ethernet stała się standardem. Nowoczesne przełączniki ethernetowe w sposób optymalny porządkują przebieg komunikacji, niezależnie od nośnika. Połączenie routera przemysłowego VPN i portali VPN ułatwia zdalną obsługę niemal w każdym systemie, wykorzystującym sieć internet. Istotnie przyczynia się do tego fakt, że internet jest coraz szerzej dostępny, a prędkość transmisji znacznie wzrosła (w porównaniu do standardów sprzed 10 lat), umożliwiając bezproblemową wymianę danych, wymaganą do zapewnienia prawidłowego procesu zdalnego nadzoru lub konserwacji.
***
Zapewniamy ciągłość produkcji
Ruch powstaje tam, gdzie jest energia. Tam, gdzie wiedza i technologia idealnie się uzupełniają. Tam, gdzie jest SEW-EURODRIVE – powstaje ruch. Naszą siłą jest wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i budowy systemów napędowych.
***
Ewa Kania
Oleje elektroizolacyjne – właściwości oraz badania w toku eksploatacji
Oleje elektroizolacyjne, zwane również cieczami elektroizolacyjnymi, to mineralne lub syntetyczne oleje transformatorowe, które spełniają funkcje: izolacyjną (dielektryk); chłodzącą (medium odprowadzającego ciepło).
***
Przemysłowe routery Antaira
Technologia LTE (Long Term Evolution) staje się nowym standardem dla sieci komórkowych, ponieważ dzięki LTE internet mobilny może oferować parametry zbliżone do łączy stacjonarnych. LTE jest następcą systemów trzeciej generacji (UMTS) i co ważne, jest w pełni kompatybilny ze standardami 3G. Dzięki temu modem, który znajdzie się poza zasięgiem LTE, automatycznie przełączy się na transmisję w innej dostępnej technologii. Poza szybkością transmisji danych LTE ma kilka dodatkowych zalet, m.in.: większą pojemność sieci, znacznie mniejsze opóźnienia oraz większą odporność na zakłócenia.
***
QuickPanel+. Nowe panele operatorskie od GE Intelligent Platforms w ofercie ASTOR
GE Intelligent Platforms, jeden z czołowych producentów automatyki na świecie, wprowadza do oferty nową linię paneli operatorskich QuickPanel+, która zastąpi dobrze znaną i popularną serię QuickPanel CE. Pierwsze dwa modele o przekątnej 7˝ i 12˝ już są w ofercie, a producent deklaruje, że pozostałe będą dostępne do końca 2014 roku.
***
Modemy GSM od Astraada
ASTOR rozbudował swoją ofertę o nową serię przemysłowych modemów o oznaczeniu AS30 od Astraada. Oznacza to, że w ofercie krakowskiego dystrybutora dostępna jest kompleksowa oferta w zakresie komunikacji bezprzewodowej, którą w łatwy i szybki sposób można zintegrować z dowolnym systemem sterowania i wizualizacji.
***
Serwisowanie serwocylindrów hydraulicznych do sterowania turbin gazowych i parowych
Bosch Rexroth oferuje pełną gamę rozwiązań hydraulicznych dla sterowania zaworami turbin gazowych i parowych o mocy od 25 do 1600 MW. Oferta obejmuje serwocylindry, agregaty hydrauliczne, instalację hydrauliczną, uruchomienie oraz serwis.
***
Cezary Ziółkowski
Icron – oferta extenderów USB
Interfejs USB jest jednym z najpopularniejszych interfejsów w historii urządzeń cyfrowych. Znajduje zastosowanie w różnorakich urządzeniach peryferyjnych podłączanych do komputera. Popularny jest zarówno w urządzeniach domowych i biurowych, takich jak klawiatury, myszy komputerowe, drukarki, skanery, dyski twarde itp., jak i w specjalizowanych urządzeniach stosowanych w różnych branżach, np.: różnego rodzaju urządzenia do wyświetlania reklam, kamery przemysłowe, urządzenia medyczne, moduły pomiarowe, systemy nadzorujące pracę urządzeń i wiele innych. O popularności interfejsu USB świadczy fakt, że od początku jego istnienia sprzedano łącznie ponad 10 mld urządzeń wyposażonych w ten interfejs.
***
Tobiasz Witor
Silniki Lenze Smart Motor tworzą nową jakość silników AC wykorzystywanych do przemieszczania materiałów.
Innowacyjne napędy z Lenze wyzwalają nowe korzyści
Standardowe asynchroniczne silniki AC sprawdziły się w przypadku większości przemysłowych napędów pod względem niskich kosztów i wysokiej niezawodności. Teraz firma Lenze dodała do tego jeszcze nową jakość w postaci inteligencji. Silniki AC Lenze Smart Motor wynoszą technologię silników na nowy poziom, wzbogacając ją o moment obrotowy, nowe wymiary, większy zakres prędkości. Przeznaczone do aplikacji o ustalonej prędkości, szczególnie w przypadku urządzeń do mechanicznego przemieszczania materiałów, silniki Smart Motor zapewniają możliwość ustawiania prędkości powyżej zakresu 5:1. Jeden silnik Lenze Smart Motor, pracując przy różnych wymaganych prędkościach, może zastąpić kilka motoreduktorów. Prędkości można zaprogramować i regulować przy pomocy aplikacji na smartfon. W ten sam sposób można również zaprogramować indywidualne rampy łagodnego rozruchu i zatrzymania.
***
Niezawodność produkcji w przemyśle spożywczym. Pionierskie produkty Festo z serii Clean Design
Ochrona klienta i reputacji marki producenta to dwa kluczowe elementy higienicznej i sprawnej automatyzacji w branży produkcji żywności. Głównym celem takiego działania jest wysoka produktywność i najwyższa jakość produktów. Bezpieczeństwo w produkcji żywności jest zapewnione przez międzynarodowe dyrektywy i standardy, takie jak np.: dyrektywa maszynowa Unii Europejskiej 2006/42/EC lub norma EN ISO 14159. Aby ułatwić producentom żywności oraz producentom maszyn dla przemysłu spożywczego sprostanie tym wymaganiom, Festo opracowało pionierskie rozwiązania do stosowania w środowisku higienicznym oraz poddawanym intensywnemu czyszczeniu.
***
Motoreduktory dla efektywnych dźwigów
Firma Saalfelder Hebezeugbau GmbH ma 60-letnie doświadczenie w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży żurawi i ich elementów. Zakres usług obejmuje również konwersje dźwigu, usługi i ekspertyzy z zakresu dźwigów, a tekże projektowanie i rozwój systemów automatycznego parkowania. Żurawie SHB można znaleźć niemal w każdym sektorze przemysłu. Przykładowo, firma dostarcza dźwignice hutnicze, suwnice lejnicze i odlewnicze oraz dźwignice chwytakowe. W ofercie znajdują się również dźwigi standardowe.
***
XTS firmy Beckhoff. Innowacyjne rozwiązanie dla systemów transportowych
Użyteczne i nowatorskie produkty często wymagają odejścia od zakorzenionych schematów myślenia. Tym tropem podążyła firma Beckhoff, łącząc ze sobą w jednym urządzeniu dwa podstawowe typy ruchu: obrotowy i posuwisty, a także postawiła na bezprzewodowy mechanizm zamiany energii elektrycznej na mechaniczną.
***
Perfekcyjne rozwiązania to nasz cel
W tym roku mija 56 lat, od kiedy w laboratorium firmy Pepperl+Fuchs wynaleziono czujnik zbliżeniowy. Przyrząd, który był pomyślany jako nietypowe, samoistne i iskrobezpieczne rozwiązanie do szczególnego zastosowania w przemyśle chemicznym, stał się standardem przemysłowym uznawanym na całym świecie do bezkontaktowego przełączania. Czujnik zbliżeniowy jest jednym z najstarszych elektronicznych komponentów stosowanych w automatyce. Dzięki nieustającemu rozwojowi ulepszyliśmy odległość detekcji, klasę ochrony IP, parametry, odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, opracowaliśmy modele do eksploatacji w skrajnych warunkach otoczenia. Ponadto do czujników zostały wbudowane wzmacniacze, obwody mocy, a nawet mikrosterowniki. W ten sposób historia czujnika indukcyjnego stała się również opowieścią o sukcesie firmy Pepperl+Fuchs, a element ten dziś jest nieodłącznym komponentem współczesnej automatyki przemysłowej.
***
Cube20S. Nowy członek rodziny Cube
Rodzina produktów Cube jest znana nie tylko jako rozwiązanie modułowe, ale również atrakcyjne cenowo. Najnowszym członkiem tej rodziny produktów jest seria Cube20S – kompaktowe, wydajne moduły komunikacyjne przeznaczone do instalowania w szafach rozdzielczych.
***
Targi OILexpo, HAPexpo, SilesiaRUBBER kolejny raz w listopadzie
Expo Silesia zaprasza na Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo 2014, Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo 2014 oraz Targi Przemysłu Gumowego, Silikonu i Kauczuku SilesiaRUBBER 2014. Wydarzenia te odbędą się w dniach 5–7 listopada 2014 r., w Centrum Targowo-Konferencyjnym w Sosnowcu.
***
Moduły liniowe firmy SCHUNK. Rozwiązania specjalne z elementów standardowych
Firma SCHUNK, największy na świecie producent chwytaków, oprzyrządowania do robotów oraz modułów obrotowych, oprócz wymienionych powyżej grup produktów w swojej ofercie automatyki posiada również szeroką gamę modułów liniowych.
***
System SmartWire-DT firmy Eaton w praktyce – maszyna do spawania detali
Technologia SmartWire-DT to nowoczesny system łączenia komponentów, który umożliwia optymalizację szaf sterowniczych na wszystkich etapach ich budowy – począwszy od projektu, poprzez montaż i uruchomienie, aż do utrzymania ruchu. Jest to jedyny na rynku system łączący bezpośrednio tak wiele podzespołów elektrycznych w obrębie szafy sterowniczej – elementów sterowania, łączenia, techniki napędowej oraz kontroli i sygnalizacji. Co więcej – system wciąż intensywnie się rozwija. Dzięki nowym składnikom, takim jak np. przemienniki częstotliwości PowerXL, SmartWire-DT stanowi kompleksowe rozwiązanie bardzo chętnie wykorzystywane w układach sterowania. Ciekawym przykładem zastosowania jest maszyna realizująca zautomatyzowany proces spawalniczy.
***
ELBOK SC
Firma ELBOK działa od 1996 r., produkując urządzenia automatyki mające zastosowanie w przemyśle.
***
Rodzina „PREMY” powiększyła się o nowy zawór dozujący typu VDPA
Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” SA jest największym polskim producentem pneumatyki siłowej. Nieprzerwanie od 1976 roku zajmujemy się produkcją siłowników pneumatycznych, zaworów rozdzielających, elementów przygotowania sprężonego powietrza. Podstawą naszej działalności jest zaspokajanie wciąż rosnącego zapotrzebowania na asortyment związany z układami i urządzeniami pneumatycznymi. Stale poszerzamy naszą ofertę, wychodząc naprzeciw dynamicznie rozwijającemu się rynkowi.
***
Adam Więch
steute Wireless. Nowe urządzenia radiowe w ofercie
Ostatnie lata to czas niezwykle dynamicznego rozwoju technologii radiowych wykorzystywanych w przemyśle. Obok systemów bezprzewodowej transmisji danych procesowych na popularności zyskują także bezprzewodowe czujniki, łączniki i osprzęt tablicowy. Niemiecka firma steute, ze swoim działem Wireless, oferuje szeroką gamę urządzeń radiowych, co roku powiększaną i uzupełnianą o kolejne pozycje.
***
CENTRUM SZKOLENIOWE SIEMENS w ŁODZI. Uznany standard w dziedzinie szkoleń z techniki napędowej
Centrum szkoleniowe w Łodzi prowadzi specjalistyczne szkolenia w zakresie obsługi, programowania i serwisowania napędów marki Siemens.
***
Połączenie liniowych łożysk ślizgowych z rolkami zapewnia niskie siły napędowe bez potrzeby smarowania. „Toczenie i ślizg”: hybrydowe łożyska liniowe drylin W
W aplikacjach, gdzie występuje regulacja przesuwu, na przykład w przesuwnych osłonach, drzwiach bezpieczeństwa, panelach sterowania oraz rozwiązaniach scenicznych w teatrach, cicha praca bez wymogu smarowania jest w 100% możliwa dzięki hybrydowym łożyskom liniowym drylin W.
***
Dagmara Hangiel-Kozieł
Najnowsza wersja Platformy EPLAN – już dostępna!
Stale rosnące wymagania związane z dokumentacją dla maszyn i urządzeń stawiają w centrum uwagi wykorzystywane narzędzia i metody projektowania. Od ponad 30 lat EPLAN Software & Service wyznacza światowe standardy w oprogramowaniu i dostarczaniu gotowych rozwiązań informatycznych dla procesów projektowania elektrycznego, inżynierii płynów i utrzymania ruchu. W tym czasie firma EPLAN S&S stała się światowym liderem rozwiązań technologicznych.
***
Własna elektrownia słoneczna z dotacją Prosument
Instalacja systemów umożliwiających pozyskiwanie energii ze Słońca, która do tej pory kojarzyła się z wysokimi kosztami, zmienia swoje oblicze. Już w III kwartale 2014 roku wchodzi w życie program Prosument, czyli dotacja w wysokości 40% kwoty inwestycji na zakup i montaż elektrowni fotowoltaicznych do 40 kW.
***
Waldemar Bukalski, Jerzy Sobczak
Pompa urobku w żwirowni, zasilana falownikiem SANYU serii SY8000
Jedno z ostatnich naszych zleceń dotyczyło nietypowej aplikacji napędowej – instalacji falownika na pływającej barce w żwirowni. Silnik pompy ssącej o mocy 132 kW/980 obr/min, zasilany z agregatu prądotwórczego o odpowiedniej wydajności, uruchamiany był w klasycznym układzie rozruchowym gwiazda – trójkąt.
***
Klaudiusz Szymczak
Troska o środowisko w firmie
Ochrona środowiska zdobywa coraz większe znaczenie na świecie. W społeczności postawionej przed tak wielkim zagrożeniem zaczęła wzrastać troska o środowisko, w którym żyjemy. Znajduje to również swoje przełożenie na działalność przedsiębiorstw. Zrównoważony rozwój jest z jednym z kluczowych elementów, na które przedsiębiorstwa zwracają uwagę. Powoduje to, że wśród czynników decydujących o konkurencyjności przedsiębiorstwa, oprócz jakości, istotne staje się jego podejście do środowiska.
***
KEW 6315 – nowy, atrakcyjny analizator jakości energii firmy Kyoritsu
KEW 6315 to nowy, atrakcyjny analizator jakości energii firmy Kyoritsu skierowany do szerokiego grona użytkowników kontrolujących jakość energii elektrycznej. To kompaktowe urządzenie o wymiarach 120 × 68 × 175 mm i masie poniżej 1 kg oferuje użytkownikowi szerokie możliwości pomiarów parametrów elektrycznych oraz analizy jakości energii zgodnie ze standardami IEC61000-4-3 klasa S oraz EN50160, a także rejestrację oraz bezprzewodowy przesył danych za pomocą Bluetooth zarówno do komputerów PC, jak i coraz popularniejszych urządzeń Android, takich jak tablety czy smartfony – darmowe oprogramowanie dostępne jest w sklepie Google Play.
***
Czujniki wizyjne i czytniki kodów. Nowe możliwości w zaawansowanych aplikacjach
Nowa seria czujników wizyjnych iVu Plus Gen2 wyposażona została w możliwość wyboru rozdzielczości, co optymalizuje szybkość i jakość analizy obrazu.
***
Robotyka jesienią w Expo Silesia
Przed nami nowa odsłona Targów Robotyzacji i Automatyzacji ROBOTshow 2014, teraz z mocnym wsparciem Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING. Wydarzenia te odbędą się wspólnie w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu, w dniach od 14 do 16 października 2014 roku.
***
Budowa optymalnego układu napędowego gwarancją jakości pracy urządzeń
Budując lub remontując układy napędowe składające się z wielu elementów, mamy często problemy z właściwym ich wyborem. Radius-Radpol jest firmą inżynierską zapewniającą doradztwo techniczne i serwis. Pomożemy zaprojektować i zbudować optymalny układ napędowy.
***
Eurotrafo – produkty i możliwości
Firma Eurotrafo Sp. z o.o. powstała w roku 2003. Zaczynaliśmy od zaledwie 7 osób, obecnie jednak tworzymy już 45-osobowy zespół, rozwijamy się.
***
Napędy z podwyższonym stopniem ochrony
W ofercie WObit dostępne są napędy o podwyższonym stopniu ochrony, pozwalające na zastosowanie w maszynach i wyposażeniu hal produkcyjnych, np. w przemyśle spożywczym, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie zalet silników komutowanych elektronicznie.
***
Case study: rozwiązanie firmy Jomet, działające w oparciu o technologię firmy Omron. Opakowania dostosowywane na bieżąco
Był czas, gdy wielu dostawców korzystało z ręcznych systemów do wytwarzania niestandardowych opakowań wtórnych, które chroniły produkty podczas dostawy z centrum dystrybucji do klienta lub sklepu detalicznego. Jednak w sytuacji, gdy ilość towarów oferowanych przez internetowych sprzedawców wzrasta o 40% rocznie, ręczne pakowanie nie jest już zwykle opłacalne.
***
Powerlink odporny na włamania
Industry 4.0, szeroko popularyzowany, rewolucyjny projekt przemysłowy oparty na Internecie przedmiotów (Internet of Things) dodatkowo zwiększy zapotrzebowanie na szybkie, otwarte sieci przemysłowe. Jednak wielu producentów nie pali się do podłączania swoich maszyn i urządzeń produkcyjnych do sieci zewnętrznych, nie wspominając już o usługach w chmurze – stoi za tym strach przed hakerami i złośliwymi atakami mogącymi wstrzymać produkcję. Pomimo to istnieje już sieć przemysłowa zapewniająca wysoką prędkość i bezkompromisową otwartość, której architektura chroni przed koniecznością stosowania zewnętrznych zabezpieczeń. Ta sieć to POWERLINK.
***
SEMITOP® Press-Fit
W maju bieżącego roku SEMIKRON zaprezentował moduły SEMITOP® Press-Fit, poszerzając w ten sposób ofertę produktów SEMITOP® o alternatywne do lutowania metody montażu. Użycie konektorów wciskanych zapewnia łatwy i szybki montaż modułu i PCB i redukuje czas i koszt składania urządzenia poprzez eliminację lutowania konektorów. Umiejscowienie konektorów w nowych modułach jest całkowicie kompatybilne z wersjami lutowanymi. Ponadto moduły SEMITOP® Press-Fit posiadają identyczne charakterystyki elektryczne i cieplne jak istniejące moduły do lutowania, co znacznie upraszcza wybór sposobu montażu w ramach rodziny produktów SEMITOP®.
***
Nowości w przekaźnikach firmy FINDER. Przegląd oferty 2014
Finder to najbogatsza oferta przekaźników przemysłowych, czasowych, nadzorczych i elektroinstalacyjnych z długoletnią tradycją i doświadczeniem.
***
VIPA – GREEN SOLUTION. Oszczędne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej
Od 2013 roku istnieją wymogi stawiane przez europejską Ustawę Odnawialnych Energii dotyczące oszczędnego zużycia energii elektrycznej. Świadoma gospodarka energetyczna jest ważna nie tylko dla ochrony środowiska naturalnego. Rosnące koszty energii elektrycznej są znaczną częścią wydatków, które tym samym redukują zyski – niemalże w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym istnieją potencjalne możliwości oszczędności energii elektrycznej. Celem proponowanego przez VIPA rozwiązania o nazwie GREEN SOLUTION jest wygospodarowanie w zakładach produkcyjnych potencjalnych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a tym samym zmniejszenie kosztów.
***
Sposób wykrywania i sygnalizowania zakłóceń w pracy młyna węglowego średniobieżnego
Przedmiotem rozwiązania pracowników Instytutu dla elektrowni konwencjonalnych jest sposób wykrywania i sygnalizowania zakłóceń w pracy młyna węglowego średniobieżnego, zwłaszcza zakłóceń powstających w wyniku zawieszania się węgla w zasobnikach przykotłowych podczas przygotowywania pyłu węglowego przeznaczonego do spalania w kotle energetycznym.
***
Nowości Hitachi
W obecnych czasach od przemienników częstotliwości wymagana jest duża niezawodność, uniwersalność zastosowań oraz prosta obsługa. Często użytkownik, który po wielu latach eksploatacji falownika podejmuje decyzję o zakupie nowej jednostki tego samego producenta, oczekuje, że jej obsługa będzie intuicyjna, że wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie eksploatacji starego modelu wystarczą do parametryzacji nowego urządzenia. Pewną trudność może stanowić również montaż nowej jednostki, gdyż ogólnoświatowym trendem jest miniaturyzacja i zmniejszanie gabarytów nowszych urządzeń. Rodzi to konieczność ponownego wykonywania otworów mocujących. Problem ten został w prosty sposób rozwiązany w nowej serii falowników Hitachi SJ700B będących następcą, sprawdzonych już od wielu lat, skalarnych falowników serii L300P.
***
Drema 2014 – międzynarodowe spotkanie branży
Targi Drema są miejscem prezentacji kompleksowej oferty w zakresie maszyn i urządzeń dla sektora drzewnego i meblarskiego. W jednym miejscu zapoznać się można z szeroką gamą rozwiązań od obróbki drewna okrągłego do zaawansowanych technologii w przemyśle meblarskim. Oprócz firm i przedstawicieli tych dziedzin, na Targach znaleźć można również ofertę z zakresu leśnictwa, szerokiej gamy chemii do drewna oraz biomasy. Można tu spotkać nie tylko klienta końcowego czy dystrybutora, ale również kooperanta, dostawcę materiałów czy podzespołów potrzebnych do rozwoju i usprawnienia działania firmy.
***
Nowa rodzina napędów Unidrive M
Firma Apator Control Sp. z o.o. od wielu lat ściśle współpracuje z firmą Control Techniques, należącą do grupy Emerson Industrial Automation. Firma Control Techniques to jeden z liderów rynku produkcji układów napędowych. Najnowsza generacja przemienników Unidrive M potwierdza tylko tę opinię. Napędy rodziny Unidrive M zaprojektowane są ze szczególnym uwzględnieniem wymagań współczesnych systemów automatyki przemysłowej.
***
ABSORBER – zaawansowana technologia
Firma KUBARA LAMINA opracowała i wdrożyła bardzo nowatorską technologię w zakresie budowy przyrządów o specjalnym zastosowaniu.
***
M. Zając, D. Kamiński, A. Stępień, J. Molenda, M. Wolszczak, M. Wrona
Dehydratacja olejów transformatorowych za pomocą barbotażu osuszonym powietrzem
Jednym z niekorzystnych zjawisk zachodzących podczas eksploatacji urządzeń energetycznych jest wzrost w oleju transformatorowym zawartości wody, szczególnie negatywnie wpływającej na jego właściwości funkcjonalne. Obniżenie zawartości wody do poziomu określonego w dokumentacji technicznej pozwala na uniknięcie wielu niekorzystnych zjawisk podczas eksploatacji urządzeń elektrycznych, takie jak wyładowanie niezupełne i łukowe oraz degradacja termiczna izolacji powodowana lokalnym nadmiernym przyrostem temperatury, a tym samym uniknięcie poważnych awarii urządzeń energetycznych [1–4].
***
Obrabiarki CNC od STYLE CNC MACHINES – Maszyny idealne do obróbki pojedynczych egzemplarzy oraz krótkich serii…
Szybsze i łatwiejsze programowanie, szybsza produkcja, szybsze przełączanie detali i pełna wygoda – obrabiarki STYLE są dostosowane do wysokich wymagań współczesnego rynku. Dzięki innowacyjnemu sterowaniu STYLE 4 CONTROL zaprogramowanie nawet najbardziej złożonych detali nie stanowi problemu dla operatora maszyny.
***
Pierwsze wnioski z eksperymentu podziemnego zgazowania węgla
Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa wspólnie z górnikami z kopalni Wieczorek KHW dowiedli z powodzeniem, że proces PZW (czyli podziemnego zgazowania węgla) na skalę przedprzemysłową jest bezpieczny i całkowicie sterowalny z powierzchni.
– Możemy mówić o sukcesie. Niektóre z wyników okazały się nawet lepsze niż w teoretycznych założeniach – ocenia prof. Krzysztof Stańczyk z GIG, koordynator projektu.
***
Uroczyste otwarcie Miilux Poland
Czwartego września odbyło się uroczyste otwarcie mieszczącej się w Tarnowskich Górach Spółki Miilux Poland. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele udziałowców fińskiej Grupy Miilukangas oraz Grupy Kopex, przedstawiciele lokalnych władz oraz mediów. Miilux Poland jest producentem blach trudno ścieralnych oraz części do maszyn i urządzeń przemysłowych.
***
Falowniki Yaskawa V1000 w układach dozowania
Seria falowników V1000 firmy Yaskawa nie bez powodu zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku napędów. Sprzyjają temu przede wszystkim bogate wyposażenie standardowe, szeroki zakres mocy i wyjątkowa niezawodność. Jednym z wielu zastosowań serii V1000 są układy dozowania.
***
Sławomir Wiśniewski, Radomir Kaczmarek
Analiza porównawcza efektywności pracy układów ORC i parowego zasilanych energią cieplną spalin z turbiny gazowej
Streszczenie: W niniejszym referacie przedstawione zostały zagadnienia związane z wykorzystaniem spalin opuszczających zespół turbiny gazowej do zasilania dodatkowego układu ORC lub układu parowego. W pracy przyjęto założenie, że zespół turbiny gazowej zasilany jest gazem pochodzącym ze zgazowania biomasy, przy czym sam układ zgazowania biomasy nie był analizowany. Przyjęto, że taki układ istnieje, a produkowany strumień gazu jest wystarczający do zasilania analizowanego zespołu turbiny gazowej. W analizowanym układzie założono, że spaliny wyprowadzone z układu turbiny gazowej kierowane są do wymiennika siłowni pracującej według obiegu porównawczego Clausiusa-Rankine’a. W analizie uwzględniono siedem czynników obiegowych tej siłowni. Trzy czynniki z grupy czynników mokrych: woda, metanol i etanol oraz cztery czynniki z grupy czynników suchych: dodekan, MD4M, D6 i oleinian metylu. Uzyskane wyniki analizy wskazują na to, że spośród analizowanych czynników przy przyjętych założeniach najkorzystniej pod względem mocy uzyskiwanej w siłowni z obiegiem Clausiusa-Rankine’a wypada czynnik z grupy czynników mokrych – metanol.
ENG Abstract: In this paper are presented issues associated with the use of exhaust gas leaving team of gas turbine auxiliary power system ORC or steam system. The study assumes that the team gas turbine is supplied with gas derived from gasification biomass, wherein the biomass gasification system itself does not was analyzed. It was assumed that such a system exists, and produced the gas flow is sufficient to power the analyzed a gas turbine unit.
***
Sławomir Wiśniewski
Chłodzenie ogniwa paliwowego typu PAFC z wykorzystaniem układu ORC z mokrymi i suchymi czynnikami obiegowymi
Streszczenie: W niniejszym referacie przedstawione zostały zagadnienia związane z wykorzystaniem energii pochodzącej z chłodzenia ogniwa paliwowego typu PAFC do zasilania układu siłowni ORC (Organic Rankine Cycle). W pracy przyjęto, że w siłowni ORC realizowany jest podkrytyczny obieg Clausiusa-Rankine’a, a układ ogniwa paliwowego zasilany jest gazem pochodzącym ze zgazowania biomasy (układ zgazowania biomasy nie był analizowany). W analizie efektywności pracy układu ORC uwzględniono między innymi następujące czynniki obiegowe z grupy tak zwanych czynników suchych: pentan, R236fa oraz z grupy czynników mokrych: metanol, etanol. W układzie ORC z suchym czynnikiem obiegowym zastosowano wewnętrzną regenerację ciepła, a para doprowadzana do turbiny układu ORC jest parą nasyconą suchą. W układzie ORC z mokrym czynnikiem obiegowym zastosowano przegrzew pary doprowadzanej do turbiny tak, aby minimalny stopień suchości pary na wypływie z turbiny przy izentropowym rozprężaniu wynosił x = 0,95. Dla obu grup czynników obiegowych przyjęto temperaturę skraplania wynoszącą 30°C. Przeprowadzona analiza wykazała, że dla przyjętych założeń najkorzystniej wypadł układ ORC z suchym czynnikiem obiegowym z zastosowaniem wewnętrznej regeneracji ciepła. Układ ORC wykorzystujący ciepło chłodzenia ogniwa paliwowego pozwala na osiągnięcie 27% wzrostu mocy całego układu.
ENG Abstract: In this paper are presented issues associated with the use of energy from cooling the fuel cell of the type PAFC to supply the gym ORC (Organic Rankine Cycle). In this work it is assumed that in the gym ORC is implemented subcritical flow Clausiusa-Rankine'a, A fuel cell system is powered by a gas-source from gasification of biomass (biomass gasification system was not evaluated).
***
Andrzej Modzelewski
Konkurencyjność energetyki rozproszonej oraz możliwy jej wpływ na krzywe Krajowego Systemu Elektroenergetycznego
Streszczenie: W założeniach opublikowanych przez polskie Ministerstwo Gospodarki na temat bezpieczeństwa energetycznego przewidywane jest, iż przy wycofaniu 6,5 GW mocy do 2020 roku, stale rosnącym szczytowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną rezerwa operacyjna może spaść w roku 2017 do poziomu 5%, wobec rekomendowanych 9%. W teorii ekonomicznej taki obraz powinien dawać idealne warunki inwestycyjne w nowe moce wytwórcze. Praktyka pokazuje jednak, że europejskie rynki energii zostały znacznie zachwiane między innymi poprzez nadpodaż węgla wywołaną pojawieniem się gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych, spadającą dynamikę zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie Zachodniej, pojawienie się znaczącej ilości OZE, które ingerują bezpośrednio w krzywą kosztów krańcowych (merit order). Wyżej wymienione czynniki spowodowały, iż inwestowanie w nowe moce wytwórcze stało się niezmiernie ryzykownym przedsięwzięciem.
Niniejszy artykuł opisuje, w jakim stopniu na podstawie metodyki LCOE nowe technologie, na przykładzie technologii PV, mogą być konkurencyjne. Ponadto opisane zostało, jak energetyka prosumencka, aktywne zarządzanie odbiorem poprzez Demand Side Management (DSM) mogą mieć odzwierciedlenie w krzywej Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
ENG Abstract: According to the assumptions of the Polish Ministry of Economy regarding energy security it is assumed that 6,5 GW of existing power generation capacities will have to be decommissioned until 2020, and by constant growing energy demand the operational reserve in the TSO system will fall to 5% compared to recommended 9%. In economic theory such a situation should create an ideal environment for investments into new generation capacities. In reality the picture looks different, where the European energy markets have been disrupted, among others by the oversupply of hard coal connected with the shale gas production un the USA, falling of energy demand in Western Europe, strong development of renewable energy resources (RES), which influence directly the merit order. The above mentioned aspects have led to a situation, where investments into new generation capacities are connected with substantial risks.
This article describes based on the LCOE methodology and using the example of PV how new technologies can be competitive on energy markets. Beside this the article analyses how the prosumer technologies (PV), active customer consumption based on Demand Side Management (DSM) might have an influence on the load curves of the national energy system.
***
Tomasz Jarmuda, Grzegorz Trzmiel, Dorota Typańska
Pomiary elektryczne modeli laboratoryjnych turbiny wiatrowej i ogniwa PV
Streszczenie: W artykule autorzy zaprezentowali możliwości wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakimi są wiatr i Słońce. W pracy zaprezentowano wyniki badań laboratoryjnych urządzeń wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na przykładzie modelu turbiny wiatrowej i modelu ogniwa PV. W opracowaniu przeanalizowano wpływ ustawienia kątowego łopat modelu siłowni wiatrowej na wartość mocy wyjściowej generatora, a także przebadano wpływ kąta nachylenia modułu fotowoltaicznego (PV) polikrystalicznego względem źródła światła na wybrane parametry pracy.
ENG ELECTRICAL MEASUREMENTS OF LABORATORY MODELS OF THE WIND TURBINE AND PV CELL
Abstract: In this article the authors present the production of electricity from renewable energy sources, which are wind and Sun. This paper presents the results of laboratory facilities producing electricity from renewable energy sources by the example of the wind turbine and PV cell model. The study analyzed the effect of angular blades of a wind turbine model for the output power of the generator, and examined the impact of the angle of the photovoltaic module (PV) polycrystalline relative to the light source to the selected operating parameters.
***
Andrzej Białas, Robert Rossa
Napęd elektryczny „E-KIT” dla miejskiego samochodu osobowego
Streszczenie: Artykuł dotyczy nowoczesnego napędu elektrycznego o szeroko regulowanej prędkości obrotowej E-Kit, dedykowanego do elektryfikacji używanych, małych miejskich samochodów osobowych z silnikami spalinowymi. Opisano główne założenia przyjęte przy pracach nad napędem E-Kit. Przedstawiono rozwiązania dotyczące zastosowanego silnika elektrycznego, falownika energoelektronicznego, metody sterowania silnikiem, rozwiązania dotyczącego konstrukcji baterii trakcyjnej i zastosowanych w niej modułów bateryjnych. Przedstawiono także charakterystyki elektromechaniczne napędu E-Kit dla samochodu osobowego zmierzone w trakcie prób laboratoryjnych.
ENG ELECTRIC „E-KIT” DRIVE FOR CITY PASSENGER CAR
Abstract: The paper deals with the modern variable-speed electric drive named E-Kit, dedicated to electrification of used small passenger cars with combustion engines. The main assumptions taken into account when designing E-Kit drive are described in the paper. The chosen technical solutions of electric motor, power electronic inverter, method of electric motor control and traction battery used in the E-Kit are described. The electromechanical characteristic curves of electric motor torque and mechanical power vs. rotor speed measured during laboratory tests of E-Kit drive are also presented.
***
Znakowanie laserowe kartonów
Na wszystkich kartonach powinny się znajdować oznakowania o wysokiej jakości, lecz nie wszystkie metody kodowania mogą ją zapewnić. Firmy potrzebują też rozwiązań minimalizujących koszty operacyjne i zapewniających ciągłość produkcji. W niniejszej nocie aplikacyjnej opisano zalety laserowego znakowania kartonów i czynniki, z których wynika jego przewaga nad innymi technologiami znakowania.
***
Minimalizowanie błędów kodowania podczas zmian na linii produkcyjnej w branży mięsnej i drobiarskiej
Nanoszenie kodów na produkty mięsne i drobiowe jest coraz bardziej złożone. Ze względu na rosnący popyt na gotowe do wystawienia w sklepie, zapakowane mięso oraz coraz bardziej wyśrubowane międzynarodowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa żywności producenci z branży mięsnej i drobiarskiej są zmuszeni do używania większej liczby kodów niż kiedykolwiek wcześniej. Bardziej niepowtarzalne kody zwiększają ryzyko błędów podczas nanoszenia nadruków, co może wiązać się ze znacznymi kosztami ponownego wykonania pracy, grzywien ustawodawczych czy wycofywania produktów z rynku.
***
Wytrzymałe drukarki termotransferowe do pracy w zakładach mięsnych i drobiarskich wymagających spłukiwania sprzętu
Zapewnienie ochrony drukarek termotransferowych (TTO) pracujących na liniach produkcyjnych, wymagających intensywnego zmywania, w zakładach mięsnych i drobiarskich bywa czasochłonne i kosztowne. Korzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie drukarek termotransferowych, które zaprojektowano specjalnie do pracy w takich środowiskach.
***
Znakowanie w branży napojów
Producenci napojów mają do czynienia z najbardziej wymagającymi środowiskami produkcyjnymi –
od pracujących z dużą szybkością linii po warunki wysokiej wilgotności.
***
Co robią roboty w branży spożywczej? Trendy, wyzwania, skala oszczędności
Sortowanie, pakowanie i paletyzacja różnorodnych produktów oraz wzrost oczekiwań wobec wydajności maszyn produkcyjnych – to według analityków firmy ASTOR kluczowe trendy, związane z automatyzacją i robotyzacją branży spożywczej w 2014 roku. Eksperci podkreślają, że wdrożenie nowoczesnych rozwiązań może przynieść producentom żywności oszczędności rzędu 20 tysięcy złotych dziennie i nawet stuprocentowy wzrost wydajności.