Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2005

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2005


Ireneusz Jakubowski
Easy 2 Combine – pneumatyka Rexroth
Prosty i elastyczny system kojarzenia i łączenia pneumatycznych elementów wykonawczych, takich jak chwytaki, siłowniki z prowadnicami, moduły napędu liniowego i obrotowego, portale pneumatyczne oraz serwonapędy pozycjonujące to nowa propozycja w ofercie Bosch Rexroth. System ten uzupełniają „inteligentne” wyspy zaworowe LP 04 oraz nowoczesne zespoły przygotowania powietrza AS2.

***
SEW-Eurodrive dywagacje na temat...Pozycje pracy – samouczek
Jak ważna jest pozycja pracy dla osiągnięcia pożądanego efektu, nie trzeba nikomu tłumaczyć... Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, SEW opracował system układów pracy, w którym rozróżnia się sześć pozycji pracy przekładni M1.....M6. Nie jest ich zbyt wiele, lecz odpowiednio stosowane zapewniają pełną satysfakcję użytkownikowi.

***
Christoph Heidenriech
Małe interfejsy analogowe. Z zewnątrz małe, a w środku upakowane!
W czasach przemysłowych magistral i cyfrowej rejestracji danych praca w sieciach i decentralizacja są modniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Niemniej jednak trudno sobie wyobrazić instalacje przemysłowe i zestawy maszyn bez uniwersalnych przetworników (patrz rys. 1). Wydajność ekonomiczna, niezawodność technologiczna, niskie koszty instalacji i elastyczność są ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

***
Szkoła enkoderów – część II. Optyka enkoderów
Zasadniczą częścią optoelektrycznych impulsatorów obrotowych jest płytka kodowa zamocowana na ułożyskowanym wałku. Wzorzec kodu zostaje utworzony na płytce, która jest zamontowana na wałku. Dzięki temu można wyprodukować enkoder z dowolną liczbą impulsów o najkrótszych możliwych czasach przebiegu.

***
NORD – specjalista w branży napędów
Rozmowa z Ireneuszem Nawalanym – kierownikiem Działu Techniczno- -Handlowego firmy NORD Napędy
Firma NORD istnieje już 40 lat na niemieckim rynku napędów. Czy również w Polsce osiągnęła pozycję lidera w tej dziedzinie?
Ireneusz Nawalany – Firma NORD została utworzona przez G.A. Kuchenmeistera. Przed jej założeniem w 1965 r., G.A. Küchenmeister oraz G. Schlicht przez wiele lat działali w branży konstrukcji napędów. Küchenmeister jako specjalista od marketingu, a Schlicht jako ekspert w zakresie projektowania i produkcji. W 1965 r. obaj przedsiębiorcy stwierdzili, że istnieje znakomita okazja do wypróbowania własnej strategii. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność 1 kwietnia 1965 r., zatrudniając zaledwie kilku pracowników w wynajętych pomieszczeniach. Liczebność załogi na koniec roku nie przekraczała 10 osób. Aktualnie firma na całym świecie posiada około 100 przedstawicielstw oraz filii. Firma NORD jest obecna na rynku polskim od 1989 r. W tym roku bowiem powstała firma Radius, która w zakresie swojej działalności miała sprzedaż reduktorów, motoreduktorów i przetwornic częstotliwości firmy NORD, sprzęgieł KTR Kupplungstechnik oraz wyrobów produkowanych przez Eaton. W 1998 r. doszło do przekształcenia Radiusa w firmę NORD Napędy Sp. z o.o. Na rynku polskim NORD Napędy współpracuje rocznie z ponad 1200 firmami. Do dnia dzisiejszego zostało sprzedanych ponad 60 tys. jednostek napędowych, pracujących w urządzeniach na terenie całego świata.

***
Kompatybilność elektromagnetyczna w aplikacjach z przetwornicami częstotliwości. Wybrane zagadnienia ograniczania zakłóceń w obwodach zasilania
Andrzej Gizicki Kompatybilność elektromagnetyczna jest to zdolność urządzeń, instalacji lub systemów do poprawnej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym bez wprowadzania dodatkowych zaburzeń elektromagnetycznych do tego środowiska lub do innych urządzeń, których poprawna praca mogłaby być z tego powodu zakłócona. Przez środowisko elektromagnetyczne rozumie się miejsce użytkowania urządzenia określone poziomem i charakterem zaburzeń (nazywanych zakłóceniami) pochodzących od ich źródeł.

***
Witold Ober
Przekładnie planetarne kołnierzowe PLFE
Oprócz klasycznych przekładni planetarnych z wałem napędowym umieszczonym centralnie w osi przedłużonej silnika firma Neugart produkuje przekładnie kołnierzowe, w których napęd przekazywany jest osią zakończoną kołnierzem. Mocowanie takiej przekładni za kryzę i sposób przekazania napędu ułatwiają budowę stołów obrotowych, robotów, mechanizmów wykonawczych czy innych urządzeń.

***
Paweł Naglik
Podłączanie enkoderów jest teraz prostym zadaniem. Kompletne rozwiązania dla technik napędowych
W ciągu kilku ostatnich lat rozwój technologiczny i nowe trendy w konstrukcjach i rozwiązaniach wprowadziły stałe zmiany na rynku techniki napędowej. Ciągle rosną wymagania, szczególnie dla enkoderów. Nawet dobrze technicznie wykonane produkty z pomysłowymi i wyszukanymi cechami mogą już dłużej nie wystarczać dla gwałtownie wrastających wymagań na rynku techniki napędowej.

***
Marcin Klimecki
Nowa generacja przetwornic częstotliwości FR-S500 Evolution Mitsubishi Electric
Koncern Mitsubishi Electric wyposażył sprawdzoną i popularną serię kompaktowych przetwornic FR-S500 w zaawansowane funkcje zarezerwowane dotąd tylko dla urządzeń wyższej klasy. Dzięki tym zmianom znacznie zwiększył się zakres aplikacji, w których może być ona obecnie wykorzystywana.

***
Najnowsza technika sterowania kompleksem ścianowym Sterowanie elektrohydrauliczne
Centrum Hydrauliki Sp. z o.o. jest dynamicznie rozwijającą się firmą produkcyjną. Na bogatą ofertę przedsiębiorstwa realizowaną we współpracy z firmą Hennlich składają się m.in.: hydraulika sterownicza, sterowania pilotowe, sterowania elektrohydrauliczne i ręczne, przewody hydrauliczne, owężowanie układów hydraulicznych; projektowanie, rurociągi magistralne szybkoskrętne i kołnierzowe, wycinanie metodą strumieniowo-ścierną, filtry i urządzenia filtracyjne wraz z układami zasilającymi pompowymi.

***
Czas cewek, transformatorów i konfekcji kabli ERA
Cewki cienko-zwojowe ERA, konfekcje kabli ERA, a w szczególności transformatory ERA znajdują zastosowanie w pralkach, suszarkach, zmywarkach, piekarnikach, kuchenkach, przyrządach do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, elektrycznych szczoteczkach do zębów, tosterach, technice grzewczej i klimatyzacji, a także w wielu innych zakresach.

***
Silniki skokowe – część III. Silniki reluktancyjne
Witold Jaszczuk, Michał Szymański W poprzednim artykule z tej serii, opublikowanym w numerze 7/8-2004 miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, opisano najczęściej występujące typy uzwojeń silników skokowych, rodzaje ich połączeń wewnątrz silników i wyprowadzeń zewnętrznych. Przedstawiono też schemat budowy i komutacji najprostszego silnika o magnesie trwałym w wirniku. W tej publikacji opisana zostanie budowa i zasada działania silników reluktancyjnych, a w kolejnym artykule – przyczyny błędów skoku silników.

***
Więcej możliwości przy mniejszym ciężarze: nowa seria MASTER
W dobie redukcji kosztów i komputeryzacji przemysłu nie można zadowalać się jedynie wysoką jakością pracy maszyn. Konieczna jest również najwyższa wydajność, z czego wynika konieczność automatyzacji procesów produkcyjnych. Nie byłaby ona możliwa bez szybkiego i bezpiecznego prowadzenia energii. W dziedzinie tej KabelSchlepp wychodzi naprzeciw konstruktorów, producentów i użytkowników.

***
Obudowy naścienne serii A-48 firmy SCHROFF
Maciej Kowalski Firma SCHROFF GmbH, wchodząca w skład grupy Pentair Enclosures, uznawana jest za wiodącą markę na europejskim rynku szaf i obudów. Na międzynarodowym rynku firma jest obecna od ponad 40 lat.W jej ofercie znajdują się szafy w systemie 19-calowym oraz metrycznym, stelaże, kasety 19-calowe, różnego typu obudowy, elementy mechaniki 19-calowej dla systemów komputerów przemysłowych oraz urządzenia sterowania klimatem. Firma uznawana jest za prekursora w dziedzinie 19-calowych kaset, których pierwsze egzemplarze znalazły się w ofercie już w 1965 roku.

***
Przede wszystkim rozwój. Niezawodne łożyska toczne
Firma COMPLEX jest producentem i dystrybutorem łożysk tocznych, tulei łożyskowych oraz elementów przenoszenia napędu. Dostarcza produkty techniki łożyskowej na potrzeby przemysłu, motoryzacji i rolnictwa. Produkowane przez nią łożyska marki CX® podbiły rynek krajowy i światowy. Dynamiczny rozwój sprawił, że jest jedną z wiodących firm w branży łożyskowej nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

***
18. edycja bielskich Targów ENERGETAB 2005
W dniach od 13 do 15 września 2005 r. na terenach wystawowych ZIAD BIELSKO-BIAŁA SA odbędą się 18. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2005. Od wielu lat są to największe targi energetyczne w Polsce. Energetycy upodobali sobie wrześniowe spotkania w Bielsku i gremialnie tutaj przyjeżdżają. Powoduje to, że zarówno liczba wystawców, jak i zajmowana powierzchnia terenów targowych, co roku wzrasta – ma to miejsce także i w tym roku.

***
Rozwiązanie dla transportu i przemysłu. Kontroler przemysłowy BOXER model AEC 6820
BOXER to nowa oryginalna linia produktów firmy AAEON. Ta seria produktów projektowana została, by osiągnąć wysoką wydajność obliczeniową, zachowując podstawowe zalety produktów typu „embedded”, takich jak: praca bez wentylatora, niski pobór prądu, odporność na wstrząsy i wibracje, szeroki zakres temperatury pracy, niewielka i sztywna obudowa.

***
Polskie wypalarki gazowe i plazmowe ZAKMET
Ludwik Orpiszewski Firma ZAKMET jest jednym z dwóch największych w Polsce producentów wypalarek gazowych i plazmowych sterowanych numerycznie. Jest to jedyny na naszym rynku producent maszyn w pełni polskich – wyposażonych w: polski system automatyki, polskie sterowanie CNC, polskie oprogramowanie CAD/CAM, polski system filtrowentylacji. Zasadniczą ideą konstrukcji wypalarek jest rozdzielenie pracy operatora maszyny i inżyniera projektanta w taki sposób, aby uczynić ich pracę jak najbardziej efektywną. Dynamika wzrostu firmy i zastosowane rozwiązania pozwalają na pozycjonowanie firmy jako jednego z najbardziej innowacyjnych producentów wypalarek działających na naszym rynku.

***
Dźwiękowe systemy ostrzegawcze
- Powstaje coraz więcej obiektów handlowych, biurowych czy kulturalnych, w których jednocześnie może przebywać wiele osób, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie bezpiecznego opuszczenia tych obiektów przez człowieka w razie niebezpiecznej sytuacji. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że formą o wiele efektywniejszą od dźwięku syren i dzwonków alarmowych jest komunikat głosowy. Taki komunikat pozwoli na opuszczenie budynku przede wszystkim właściwą drogą i w możliwie najkrótszym czasie.

***
SRB PROTECT – nowa generacja przekaźnikowych modułów bezpieczeństwa
- Zaostrzające się w Polsce przepisy bezpieczeństwa wymuszają stosowanie coraz nowocześniejszych i coraz bardziej rozbudowanych systemów zabezpieczających osoby i maszyny pracujące w zakładach przemysłowych. Jednym z najistotniejszych elementów w całym łańcuchu urządzeń bezpieczeństwa są moduły przekaźnikowe.

***
Vision Builder for Automated Inspection 2.6
Firma National Instruments zaprezentowała 18 maja br. Vision Builder for Automated Inspection 2.6, najnowsze uaktualnienie do interaktywnego oprogramowania służącego do konfiguracji, mierzenia wydajności i tworzenia kompletnych aplikacji obsługujących wizję, które nie wymaga programowania. Inżynierowie mogą obecnie znacznie rozszerzyć możliwości Vision Buildera AI za pomocą kontrolek Active X, jak również dzięki narzędziom pozwalającym na zintegrowanie National Instruments LabVIEW VI ze skryptami do przeglądu i tworzenia odpowiednich kroków.

***
Bogdan Partyka
Wyłączniki bezpieczeństwa firmy Euchner
Wraz z rozwojem automatyzacji procesów produkcyjnych coraz większego znaczenia nabiera technika bezpieczeństwa. Celem jej jest z jednej strony zapobieganie wypadkom przy pracy, które mogą być spowodowane nieuwagą pracownika lub zawodnością maszyn, z drugiej zaś strony wyeliminowanie kosztownych przestojów w produkcji wynikających z błędów popełnionych przez obsługę lub z awarii urządzeń.

***
Kurtyny świetlne serii MC4700

Witold Nantka Od ponad 50 lat prym w zakresie ochrony zdrowia i życia obsługi maszyn wiodą optoelektroniczne systemy bezpieczeństwa zorientowane na wykrywanie obiektów przekraczających granicę obszaru bezpiecznego. Jedną z podstawowych grup kurtyn świetlnych, znajdujących się w ofercie firmy STI, jest seria MicroSafe MC4700.

***
Niskie nakłady montażowe igus wprowadza na rynek uniwersalny prowadnik przewodów
- W związku z pojęciem bezpiecznego prowadzenia energii użytkownicy i nabywcy myślą przede wszystkim o prowadnikach przewodów do bardzo profesjonalnych, dynamicznych zastosowań. Nie tylko ze względu na finanse często zbyt szybko pomija się przy tym codzienne zastosowania. Na przykład przechylna ściana wyświetlacza, obrotowe drzwi szafy, komputer, wsuwane i wyciągane szuflady serwera oraz wszelkiego rodzaju przedmioty biurowe, bankomaty, automaty z kawą i inne automaty serwisowe, windy, kable ułożone statycznie lub przy niewielkim stopniu ruchomości, takie jak np. element zabezpieczenia wejścia pod dywanikiem w samochodzie osobowym lub regulacja siedzeń w samolocie.

***
Nowe solidne prowadnice liniowe firmy igus do najbardziej ekstremalnych warunków otoczenia. Pył, szlam, bryzgi: elementy ślizgowe „nie do pokonania”
Kolońska firma igus GmbH, specjalizująca się w niewymagającej smarowania ani konserwacji technice liniowej z zastosowaniem polimerowych elementów ślizgowych do stosowania w trudnych warunkach, skonstruowała teraz nowy system prowadnicy liniowej przeznaczony do warunków ekstremalnych.

***
Do trudnych warunków Rodzina Connect 3
Czasami klient w poszukiwaniu rozwiązań do swojej aplikacji zmuszony jest przeglądać całe tomy katalogów producentów fotoprzekaźników. Connect 3 jest odpowiedzią na wszelkie – również specjalizowane – zapotrzebowania klientów. W serii zawarto trzy rodzaje wcześniej już sprawdzonych, udoskonalonych wersji czujników drugiej generacji W4-2, W18-2, W27-2. Z poprawioną elektroniką i optyką, czujniki oferują nowe możliwości w dziedzinie czujników zbliżeniowych, refleksyjnych (współpracujących z odbłyśnikiem) oraz barierowych.

***
Andrzej Balawender, Ryszard Jasiński
Prace badawcze w Katedrze Hydrauliki i Pneumatyki. Nowe rozwiązania w hydraulice przemysłu maszynowego
Producenci polscy, dążąc do wdrożenia nowych konkurencyjnych wyrobów, muszą zwykle rozwiązać przed podjęciem produkcji wiele problemów technicznych. Osiągnięcie wymaganego poziomu jakości wyrobu wiąże się z wyprzedzającymi badaniami modeli i prototypów prowadzonymi w ośrodkach naukowych i uczelniach. Jednocześnie uczelnie spełniają też ważną misję edukacyjną kadr technicznych, wpływając pośrednio na poziom nowych opracowań i wdrożeń.

***
CeMAT 2005. Premiera w Hanowerze
Żywe zainteresowanie międzynarodowe z pewnością wzbudzi nowa impreza wystawiennicza, którą są Międzynarodowe Targi Intralogistyki CeMAT 2005. Premiera targów CeMAT, będzie miała miejsce w dniach 11-15 października br. w Hanowerze. CeMAT, nowa pozycja na międzynarodowej scenie specjalistycznych imprez targowych, prezentuje najnowsze, światowe osiągnięcia z zakresu organizacji i techniki przepływu materiałów i systemów logistycznych. Zestawienie obydwu wymienionych dziedzin w programie tej samej imprezy ułatwia zrozumienie nowo wykreowanego pojęcia „Intralogistyka”. Obejmuje ono procesy i zjawiska dotyczące wewnątrzzakładowego przepływu materiałów między kluczowymi punktami logistycznymi przedsiębiorstwa i związany z tym strumień informacji odnoszących się do produkcji oraz strumień informacji z centrów rozprowadzania towarów, z portów morskich i lotniczych. Światowe Targi Intralogistyki CeMAT będą się odbywać co trzy lata.

***
Początki rywalizacji w katalogu branżowym
Antoni Wojtulewicz Odkąd uruchomiliśmy system do pozycjonowania informacji w naszych Serwisach Branżowych, w kilkunastu kategoriach naszego katalogu branżowego rozpoczęła się prawdziwa walka o wyższe lokaty na listach.

***
Podnieśmy konkurencyjność, bo nas zjedzą!
Anna Nozdryn-Płotnicka Wyniki badania przeprowadzonego w maju br. pokazują, że małe i średnie firmy cechuje brak świadomości, wiedzy i informacji o możliwościach zwiększania konkurencyjności poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych. Spośród ankietowanych 66% zadeklarowało, że nie widzi potrzeby korzystania ze szkoleń informatycznych. Prawie dwie trzecie badanych firm nigdy nie korzystało z takich szkoleń, mimo że jest to sposób podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych. Spora część pracodawców uważa, że pracownicy powinni sami dbać o swoją wiedzę. Część z nich woli powiedzieć, iż nie widzi potrzeby lub że szkolenia czy np. narzędzia internetowe są za drogie, niż przyznać się do braku pieniędzy. Wielu nawet nie chce zapoznać się z możliwościami.

***
Kompatybilność elektromagnetyczna – o EMC bez stresu – część III. Przygotowanie urządzenia do badań EMC i opracowanie programu badań
Jerzy Borowiec, Zbigniew Jóskiewicz W trzeciej części autorzy prezentują działania poprzedzające wykonanie testów kompatybilności elektromagnetycznej. Na przykładzie hipotetycznego urządzenia – przekaźnika zabezpieczeniowego – przedstawiono krok po kroku metodykę opracowania programu badań EMC. Zaprezentowano także wskazówki umożliwiające ograniczenie czasu i kosztów badań EMC, które są podstawą do złożenia przez producenta deklaracji zgodności urządzenia z Dyrektywą EMC.

***
Tomasz Wilk
Praskie spotkanie z firmą Rockwell Automation. Automation University 2005
Na zaproszenie firmy Rockwell Automation nasza redakcja miała możliwość uczestniczenia w Automation University, zorganizowanym w dniach 1–2 czerwca br. w Pradze. Spotkanie to było unikalną okazją do poznania najnowszych trendów i kierunków rozwoju w automatyce przemysłowej.

***
Rytro 2005. Pytania, które nie pozostały bez odpowiedzi
Ewa Osiecka Obraz polskiej automatyki, a przede wszystkim nieustannie zmieniające się jej oblicze, był przedmiotem obrad majowej, a w tym roku zorganizowanej już po raz 9., Konferencji Automatyków w Rytrze. To z pewnością jedno z najpoważniejszych wydarzeń branżowych przygotowanych z myślą o konsolidacji środowiska technicznego.

***
Tomasz Wilk
ITM Polska. Targi polskiego przemysłu
W dniach 20–23 czerwca 2005 r. odbyły się w Poznaniu Targi Innowacje – Technologie – Maszyny ITM Polska. Targi te z założenia mają być istotnym katalizatorem procesu unowocześniania polskiego przemysłu, służąc promocji nowych technologii, tworzeniu platformy bezpośrednich spotkań specjalistów, przedstawicieli przemysłu i nauki stosowanej, a także wymiany wiedzy i doświadczeń. Honorowy patronat nad imprezą objął minister gospodarki i pracy, Jacek Piechota, oraz minister nauki i informatyzacji, prof. Michał Kleiber.

***
ProgiLog 2005
Targi oprogramowania do zarządzania logistyką, produkcją przemysłową oraz sprzedażą odbędą się w dniach od 30 listopada do 1 grudnia 2005 r. na terenie CNIT – La Défense w Paryżu. W programie dwudniowego ProgiLog 2005 znajdą się konferencje i ekspozycje, które mają pomóc przedsiębiorstwom zoptymalizować procesy w relacji klient – dostawca. Podczas zeszłorocznej edycji imprezy obecnych było 77 wystawców oraz 3500 zwiedzających, ponadto zorganizowano 11 konferencji oraz 28 warsztatów.

***
Tomasz Wilk
Renishaw – nowości na Targi EMO 2005
Poznańskie Targi Innowacje-Technologie-Maszyny Polska to dla wielu firm doskonała okazja do przedstawienia swoich najnowszych produktów. Większość przedsiębiorstw wykorzystuje tą możliwość prezentując swoje rozwiązania na stoiskach wystawienniczych. Jednak targi to również możliwość bezpośredniego spotkania z potencjalnymi klientami i przedstawicielami prasy, np. na specjalnych konferencjach. Z tej formy promocji skorzystała firma Renishaw prezentując nowości przygotowane pod kątem Targów EMO 2005 w Hanowerze.

***
Marek Kosiński
Piąta rocznica firmy FlexLink
Firma FlexLink jako globalny dostawca z 25-letnim doświadczeniem w zakresie dostaw systemów automatyzujących procesy produkcyjne, posiada bardzo szeroką ofertę rynkową, opracowaną szczególnie dla wymagających międzynarodowych klientów.

***
Nowe trendy w branży wodno-kanalizacyjnej WOD-KAN 2005
- W dniach 18–20 maja 2005 r. na terenie bydgoskiej hali widowiskowo-sportowej „Łuczniczka” już po raz 13. spotkali się przedstawiciele branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Przez trzy dni swoją propozycję dla tej gałęzi rynku przedstawiło zwiedzającym 307 wystawców reprezentujących firmy z 20 państw z całego świata, m.in. z: Austrii, Belgii, Lichtensteinu, Japonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii i USA.

Reklama