Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2005

Napędy i Sterowanie
numer 02/2005


Precyzyjne przekładnie planetarne
Z początkiem roku 2005 Sumitomo Drive Technologies wprowadziło na rynek nową rodzinę precyzyjnych przekładni planetarnych, będącą uzupełnieniem dotychczas oferowanych urządzeń z serii MC-IB. Nowe przekładnie przeznaczone są do współpracy z silnikami serwo w aplikacjach o bardzo różnych wymaganiach dotyczących jakości przeniesienia napędu. Odzwierciedla to budowa przekładni oraz kwalifikacja do jednej z pięciu grup wielkości luzu wewnętrznego.

***
Napędy SEW w branży papierniczej - Pakowanie z perfekcją
W ostatnim czasie branża papiernicza i opakowań w Polsce i na świecie przeżyła wielki rozwojowy boom. W ślad za tym pojawiają się coraz to nowe rozwiązania i maszyny wykorzystywane w produkcji papieru, tektury, opakowań kartonowych. Producentom tektury, opakowań lub producentom maszyn takim, jak na przykład fińska ELTETE TPM Ltd., SEW Eurodrive proponuje przemyślane rozwiązania. Bazując na produktach SEW Eurodrive, Eltete rozwinęła technikę produkcji materiałów wykorzystywanych przy pakowaniu materiałów do transportu (kartonowe profile ochronne). Przez ponad 20 lat istnienia na rynku Eltete nie tylko stała się specjalistą w swojej branży, ale też mogła przekonać się do rozwiązań oferowanych przez SEW specjalnie dla branży papierniczej i opakowań. Zbudowanie maszyny do produkcji kartonowych profili ochronnych wymaga użycia wielu motoreduktorów, przekładni planetranych, serwonapędów, falowników i systemów Motion Controll. Dostawcą tych wszystkich komponentów może być SEW Eurodrive. Eltete zdecydowała się właśnie na kompleksową obsługę. Kluczowym argumentem są tu gotowe rozwiązania dostosowane do branży opakowań i oferowane przez SEW Eurodrive.

***
Rozbudowany panel sterowania - ACS550 – mówimy po polsku
Wektorowe przemienniki częstotliwości ACS550 firmy ABB wyznaczają nowe standardy jakościowe uwzględniające indywidualne potrzeby użytkowników. W tym artykule prezentujemy niskonapięciowy napęd prądu przemiennego DriveIT serii ACS550. Napędy z bezstopniową regulacją obrotów tanich i prostych konstrukcyjnie standardowych silników asynchronicznych stały się powszechne. Coraz rzadziej stosowane są rozwiązania, w których możliwa jest skokowa zmiana prędkości pracy części wirujących. Powoli odstępuje się od przekładania pasków klinowych na kołach pasowych, przełączania uzwojeń silników wielobiegowych czy wyboru przełożeń za pomocą skrzynek przekładniowych. Nawet najprostsze maszyny regulowane są bardzo precyzyjnie w sposób płynny, najczęściej zadajnikiem potencjometrycznym. Takie udogodnienie pozwala na optymalną regulację procesu wytwarzania. Stało się to przyczyną rozwoju napędów energoelektronicznych z modulacją szerokości impulsów napięcia wyjściowego. Coraz częściej stosuje się przemienniki częstotliwości, niesłusznie, choć powszechnie, nazywane falownikami. Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama urządzeń różnych producentów. Oczywiście urządzenia te nie są niczym nowym i w zastosowaniach przemysłowych tego typu rozwiązania stosuje się z powodzeniem już od kilkunastu lat.

***
UPROX+ – rewolucja wśród czujników indukcyjnych
Czujniki indukcyjne to jedne z najpopularniejszych urządzeń bezstykowej detekcji. Jednak pomimo szerokiego i ogólnego ich zastosowania czujniki te posiadają pewne ograniczenia. Przestały one w znacznej mierze obowiązywać wraz z pojawieniem się nowego produktu firmy TURCK – czujników serii UPROX+. UPROX+ to nie tylko poprawione poszczególne osiągi, ale również całkiem nowe podejście do konstrukcji czujnika indukcyjnego pozwalające na znaczne poprawienie kluczowych jego parametrów. Seria UPROX+ charakteryzuje się w szczególności:

***
UNIBLOC – motoreduktor ślimakowy do wielu zastosowań
Nasz serwis obsługuje z łatwością 1001 reduktorów! Jednoczęściowa konstrukcja korpusu przekładni NORD została zastosowana przy opracowywaniu nowej serii przekładni ślimakowych wchodzących na rynek pod nazwą UNIBLOC. Nowe przekładnie ślimakowe UNIBLOC są montowane w obudowach z aluminium, dla których nie przewidywano żadnej pokrywy ani żadnych uszczelnień połączeń. Sztywny blok obudowy zapewnia doskonałą niezawodność operacyjną, nawet przy pełnym obciążeniu, a przy kilku różnych opcjach wyposażenia spełnia również kryteria ekonomiczne. Dzięki swojej modularnej budowie reduktory ślimakowe serii Unibloc zapewniają więcej swobody konstrukcji, montażu i serwisu. Daje to obniżkę kosztów w tych dziedzinach i skraca czas dostawy. Z kilku podstawowych elementów uzyskuje się ponad sto tysięcy wariantów przekładni i każdy magazyn części zamiennych stanowi dla nich zaplecze. Projektując nowy układ napędowy, zadajemy czasami różne pytania, szukając właściwego rozwiązania:

***
Przetworniki optoelektroniczne z kołem pomiarowym
Przetworniki optoelektroniczne z kołem pomiarowym do pomiaru drogi stosowane są najczęściej do pomiaru długości przewijanego materiału na liniach technologicznych. Do współpracy przetworniki wymagają licznika zliczającego impulsy i wskazującego wynik na wyświetlaczu, względnie urządzenia ślącego zliczone impulsy do komputera lub sterownika PLC w celu dalszej obróbki danych. Przetworniki zawierają przetwornik impulsowy optoelektroniczny najczęściej z zawieszonym na osi kółkiem pomiarowym o znanej średnicy, którego bieżnia ma specjalnie ukształtowaną charakterystykę. Zwykle jest to specjalne pokrycie silikonem lub poliuretanem, względnie gumą w celu zapewnienia dobrego kontaktu z podłożem dla wyeliminowania poślizgu. Zależnie od użytego urządzenia zliczającego impulsy przetwornik można użyć do pomiaru względnego długości, sterowania procesem cięcia na długość materiału (np. rolek papy), a nawet zliczania dziennej produkcji czy wydajności maszyny produkcyjnej.

***
SIMATIC ET 200S FC – peryferyjna regulacja prędkości
W ostatnim czasie byliśmy świadkami wprowadzenia na rynek nowej rodziny przekształtników częstotliwości firmy Siemens. Chodzi tu mianowicie o serię przekształtników SIMATIC ET 200S FC. Nazwa SIMATIC jest bardzo dobrze rozpoznawalna szczególnie w środowisku automatyków. Nazwa ta jest kojarzona oczywiście ze sterownikami PLC firmy Siemens z serii np. S7-300. Ale skąd pochodzi nazwa SIMATIC dla przekształtników częstotliwości? Rozwiązanie tej zagadki znajdą Państwo w niniejszym artykule.

***
Jan Błaż
Beijer Electronics ustanawia nowe standardy w projektowaniu inteligentnych urządzeń HMI
Jeśli chodzi o aktualne i przyszłe wymagania stawiane urządzeniom HMI, nikt nie może odmówić firmie Beijer Electronics pasji w oferowaniu użytkownikowi najnowocześniejszych technologii i zdolności do przełamywania kolejnych barier w dążeniu do tworzenia środowiska przyjaznego użytkownikowi. Jej najnowszy produkt, seria paneli EXTER, jest ogromnym krokiem naprzód w projektowaniu urządzeń HMI – oferuje użytkownikom rozwiązanie całkowicie konfigurowalne i skalowalne. EXTER jest rezultatem długoletniego doświadczenia firmy Beijer Electronics w tworzeniu urządzeń HMI i wiele rozwiązań odziedziczył po udanej serii paneli Cimrex, których popularność spowodowała, że Beijer Electronics jest liderem na światowym rynku. Wprowadzenie bardzo oczekiwanej rodziny paneli EXTER z pewnością zapewni dominację na rynku na lata.

***
Józef Maćkiewicz
Model dynamiczny sprzęgania ciernego momentem tarcia liniowo narastającym w czasie, czynnych i biernych członów układów napędowych
Wstęp Zależność wiążącą chwilowy moment tarcia Mt(t), jaki zjawia się pomiędzy czynnymi i biernymi elementami sprzęgła w procesie jego włączania, z różnicą chwilowych prędkości kątowych strony czynnej w1(t) i biernej w2i(t) układu napędowego oraz chwilową pracą tarcia Lt(t), przedstawia się zwykle w postaci równania (1): [...]

***
Rozłączniki i rozdzielnice w ofercie „Spamel”
Łączniki krzywkowe SK (10, 16, 20, 25, 32, 40 A) są elektrycznymi obrotowymi łącznikami wielotorowymi przeznaczonymi do załączania i wyłączania prądów o natężeniu do 40 A. Łączniki z grupy SK znajdują zastosowanie w obwodach instalacji elektrycznych niskiego napięcia, zwłaszcza jako wyłączniki, rozłączniki, przełączniki oraz łączniki sterownicze. Łączniki krzywkowe mogą być instalowane w pomieszczeniach zamkniętych (3 stopień zanieczyszczenia – przeznaczenie przemysłowe) w temperaturze od –5°C do +40°C. Łączniki spełniają wymagania normy EN 60947-3.

***
Nowe moduły do zabudowanych systemów – większa dokładność, szybkość i rozdzielczość - Konfigurowalne moduły I/O rozszerzają platformę CompactRIO
Firma National Instruments zaprezentowała sześć nowych modułów, które rozszerzają możliwości I/O wbudowanej platformy CompactRIO dla przemysłowego monitorowania wibracji i sterowania. Z tymi nowymi modułami inżynierowie mogą przeprowadzać wysoce dokładne pomiary dźwięku i wibracji, osiągając szybkość próbkowania wejść analogowych do 800 kS/s, próbkując sygnały napięciowe do ±60 V i używając modułów 32-kanałowych do rozszerzenia liczby kanałów pomiarowych systemów CompactRIO.

***
National Instruments prezentuje... - 12-bitowy digitizer dla PCI oferujący 200 MS/s
National Instruments zaprezentowało NI PCI-5124, popularny 12-bitowy digitizer z 200 MS/s w wersji dla magistrali PCI. Digitizery NI PXI-5124 oraz NI PCI-5124 używają najnowszej komercyjnej technologii, aby zapewnić zakres dynamiczny SFDR na poziomie 75 dBc dla dwóch równolegle próbkowanych wejść ze 150 MHz pasmem. Te dwie karty oparte są o architekturę NI Synchronization and Memory Core (SMC), zapewniając maksymalnie 512 MB pamięci na kanał, szybki transfer danych i ścisłą synchronizację. Projektanci i inżynierowie mogą synchronizować modułowe instrumenty oparte o SMC z dokładnością rzędu kilkudziesięciu pikosekund w wielokanałowych i różnosygnałowych aplikacjach.

***
National Instruments przedstawia pięć tanich, cyfrowych kart I/O ze złączem 37-pinowym - 24 V logika, optyczna izolacja i liczniki z zabezpieczeniem
National Instruments prezentuje pięć nowych cyfrowych kart I/O, które są niezwykle łatwe w użyciu i oferują deterministyczną wydajność przy niskiej cenie dla przemysłowych pomiarów i sterowania dla niespotykanych aplikacji OEM. Karty te zawierają w zestawie technologię NI-DAQmx dla systemów Windows i NI LabVIEW Real-Time, jak również wysoce wytrzymałe przemysłowe złącze 37-pinowe na panelu karty dla łatwego połączenia z tanimi akcesoriami.

***
Nowy moduł multipleksera rozszerza możliwości ponad 1000 oferowanych produktów PXI
Inżynierowie, automatycy i testerzy mogą teraz używać platformy PXI do tworzenia gęsto upakowanych aplikacji skanujących dużą liczbę kanałów. Nowy moduł przełącznika PXI firmy National Instruments może multipleksować ponad 3000 kanałów do jednego cyfrowego multimetru w jednej obudowie PXI o wielkości 3U, czyniąc zestaw idealnym do aplikacji rejestrujących dane w motoryzacji, lotnictwie i elektronice konsumenckiej.

***
Analogowe sensory laserowe do zadań pomiarowych
Firma Wenglor wprowadziła do oferty trzy nowe modele sensorów do zadań pomiarowych: zupełnie nowy CP08MHT80 oraz zmodernizowane wersje czujników CP24MHT80 i CP35MHT80. Dokonane w tych modelach zmiany konstrukcyjne tak znacząco poprawiły ich parametry, że uznać je można za całkiem nowe urządzenia. Zmiany te dotyczą zastosowania w układzie optycznym sensorów liniowej matrycy CMOS (zamiast matrycy fotodiodowej) oraz układu sterowania opartego na procesorze sygnałowym DSP. Uzyskano dzięki temu wysoką rozdzielczość, dużą szybkość działania, minimalny błąd nieliniowości i niski dryft temperaturowy. Wyniki pomiarów dokonywanych przez sensory są niemal niezależne od koloru, jasności i charakteru powierzchni badanego obiektu. Czujniki serii CP umożliwiają prawidłowy pomiar bardzo ciemnych i matowych obiektów, np. czarnej gumy.

***
Widzenie 3D w robotyce – LMS400
Dokładne lokalizowanie przedmiotów w przestrzeni roboczej jest jednym z głównych problemów przy konstruowaniu robotów. Często, aby dostarczyć maszynie informacji o rozmieszczeniu obiektów, ich kształcie i ułożeniu, buduje się mniej lub bardziej zaawansowane systemy obróbki obrazu oparte o kamery wizyjne. Zauważylibyśmy w takich rozwiązaniach dużo analogii do widzenia stereoskopowego, tak zresztą doskonale rozwiniętego przez naturę. Jednak sami najlepiej wiemy, jakie są ograniczenia naszego wzroku. Wystarczy, że jest zbyt słabe lub zbyt silne oświetlenie, a nasze zmysły zawodzą. Podobnie w systemach opartych o kamery wizyjne – bardzo ważne jest odpowiednie i bardzo stabilne oświetlenie strefy detekcji.

***
Mocne miejsce w przemyśle
LOTOS Oil jest zdecydowanym liderem na rynku olejów silnikowych do samochodów osobowych z udziałem ok. 30%, a marka LOTOS jest spontanicznie wymieniana jako pierwsza w kategorii olejów silnikowych. Konsolidacja z rafineriami południowymi pozwoliła na wzbogacenie asortymentu oferowanych produktów, zwłaszcza smarów przemysłowych. W ubiegłym roku w tym segmencie zanotowano kilkudziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży. To efekt wykorzystania zdolności produkcyjnych i technologicznych zakładów na południu. – Będziemy ten segment nadal rozwijać – podkreśla Leszek Stokłosa, prezes zarządu LOTOS Oil SA. Oferta LOTOS Oil obejmuje oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne, turbinowe, sprężarkowe, elektroizolacyjne, maszynowe, oleje do obróbki metali, smary plastyczne i inne. Produkty te wykorzystywane są we wszystkich gałęziach przemysłu, w rolnictwie i leśnictwie.

***
National Instruments dodaje moduły PXI do synchronizacji i taktowania do rodziny urządzeń korzystających z LabVIEW FPGA
Projektanci i inżynierowie mogą teraz używać oprogramowania LabVIEW FPGA firmy National Instruments z dwoma nowymi modułami PXI do synchronizacji i taktowania w dostosowanych dla użytkownika aplikacjach, zawierających złożone wyzwalanie, system sterowania timingiem, synchronizację wielu urządzeń i szybkie analogowe liczniki.

***
Rafał Cupek, Piotr Gaj, Andrzej Kwiecień
Zastosowanie protokołu TCP/IP na poziomie swobodnie programowalnych sterowników przemysłowych
Celem niniejszego artykułu jest przegląd oraz analiza możliwości zastosowania rozwiązań komunikacyjnych bazujących na stosie protokołów TCP/IP, wykorzystywanych na poziomie węzła rozproszonego systemu automatyki przemysłowej. W artykule opisane zostały mechanizmy prezentacji informacji w sieci Internet, pobieranej w sposób bezpośredni z węzła systemu czasu rzeczywistego, oraz omówiono przykładowe rozwiązania sieci przemysłowych najniższego poziomu, bazujące na stosie protokołów TCP/IP. Rozwiązania oparte o protokół TCP/IP zestawiono z klasycznymi rozwiązaniami sieci stosowanymi w systemach automatyki przemysłowej. Celem artykułu jest przegląd dostępnych współcześnie mechanizmów komunikacyjnych opartych o protokół TCP/IP, widzianych przez pryzmat wymagań stawianych przed węzłem systemu czasu rzeczywistego. Autorzy starali się znaleźć zarówno słabe, jak i mocne strony opisywanych rozwiązań, i na ich podstawie określić zakres stosowalności prezentowanych w pracy przykładów. Omówione obszary zastosowania protokołu TCP/IP zilustrowano na przykładzie możliwości komunikacyjnych rodziny sterowników swobodnie programowalnych PACSystem będących propozycją firmy GEFanuc.

***
Elektryczne złącza obrotowe VAHLE
Elektryczne złącza obrotowe, zwane też czasem „centralnymi zbieraczami prądu” lub (niesłusznie) „komutatorami pierścieniowymi”, służą do przekazywania energii elektrycznej pomiędzy nieruchomymi a obracającymi się częściami maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je w dźwigach, obrotnicach, maszynach wirujących, wieżach wiertniczych, obrotowych stołach badawczych i probierczych, obrotowych panelach reklamowych, zwijakach kablowych i wielu innych zastosowaniach. EZO zdolne są do przenoszenia prądów od pojedynczych miliamperów do kilku tysięcy amperów, przy czym ilość biegunów jest ograniczona praktycznie jedynie ilością dostępnego miejsca.

***
Mirosław Łukiewski
Medyczne transformatory separacyjne
Separacyjny transformator medyczny jest podstawowym elementem zestawu zasilającego izolowaną sieć elektryczną w pomieszczeniu medycznym. Bezawaryjna praca transformatora separacyjnego w dużym stopniu wpływa na niezawodność całego systemu zasilania gwarantowanego. Dlatego transformatorom tym stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne decydujące o bezawaryjnej i bezpiecznej eksploatacji. W artykule przedstawiono jednofazowe i trójfazowe transformatory separacyjne.

***
Seminarium 7SPE-2005 – „Problemy eksploatacyjne elektroenergetyki, elektromechaniki i energoelektroniki”
Podobnie jak w latach ubiegłych, w dniach 25–27 kwietnia 2005 r. odbędzie się Seminarium 7SPE-2005 „Problemy eksploatacyjne elektroenergetyki, elektromechaniki i energoelektroniki”, na którym omówione zostaną problemy dotyczące: diagnostyki napędów elektrycznych i transformatorów; zabezpieczeń elektroenergetycznych; rynku energii i efektywności ekonomicznej w elektroenergetyce, jakości energii elektrycznej i układów przekształtnikowych. Na miejsce trzydniowego spotkania wybrano ośrodek wypoczynkowy „Chrobry” w Pokrzywnej koło Głuchołaz, rezerwując pierwszy dzień na obrady w Elektrowni Opole w Brzeziu, połączone z jej zwiedzaniem. Zaplanowano również wycieczkę do obiektu energetycznego na terenie Czech. Tradycyjnie w programie znajdzie się pogadanka historyczna.

***
Kable i osprzęt w zasięgu myszki...
Wychodząc naprzeciw wymaganiom współczesnego rynku, firma HELUKABEL Polska uruchomiła bezpośrednią sprzedaż internetową wyselekcjonowanych wyrobów dla odbiorców końcowych (Business-to-Customer B2C). Głównymi atutami tego rozwiązania są m.in.: - szybkość dostawy – bezpośrednio z magazynu HELUKABEL Polska; - możliwość korzystania z cotygodniowych promocji na wybrane artykuły; - wysyłka pod różne adresy zamawiającego; - lojalnościowy system rabatowy; - szybki dostęp do wyszukiwanego towaru.

***
Edmund Ciesielski
Pewne i niezawodne przekaźniki półprzewodnikowe
Żądania i wymagania stawiane przekaźnikom w obwodach niskonapięciowych sterowań i zasilań mają tendencję silnie wzrostową w każdego rodzaju sieci stanowiącej szeroko rozbudowany układ automatyki przemysłowej, automatyki w maszynach czy tworzonej automatyzacji. Moduły załączeniowe muszą gwarantować niezawodność i spełniać cały szereg dodatkowych cech związanych z częstotliwością załączania przy uwzględnieniu wzrostu zwiększania się zadań łączeniowych związanych ze wzrostem produkcji.

***
Ultramałe czujniki do różnych zastosowań - Miniczujniki firmy Balluff
Zajmujące mało miejsca podzespoły maszyn, takie jak miniaturowe czujniki, są przyszłością nowoczesnego przemysłu. Firma Balluff GmbH wykorzystuje zalety najnowocześniejszej technologii w konstrukcji i rozwoju swoich czujników, tak aby były one jak najmniejsze, zapewniając jednocześnie lepsze parametry. Wykorzystywane technologie, takie jak hybrydy, chip on board, wire bond and flip chip, powodują, iż Balluff w swojej ofercie ma coraz mniejsze czujniki do wielu zastosowań.

***
Nadające się do stosowania w prowadnikach przewodów i gwarantujące pracę bez zakłóceń przy 4 x d - Nowość: Przewód sterowniczy Chainflex CF98 do wąskich promieni gięcia
Dla użytkowników bardzo małych prowadników przewodów wybór odpowiedniego przewodu stanowi bardzo istotną kwestię. Ze względu na niewielką przestrzeń konstrukcyjną i bardzo wąskie promienie gięcia powinien on charakteryzować się niezwykłą wytrzymałością. Jeżeli bowiem np. w drzwiach automatycznych tramwaju po kilku tysiącach cykli nastąpi pęknięcie tylko jednej żyły, w celu dokonania naprawy drzwi konieczna jest wiążąca się z wysokimi kosztami wymiana, dotycząca eksploatacji prawie całego tramwaju. W przypadku bankomatów lub automatów do montażu powierzchniowego półprzewodników dochodzi zresztą do całkowitej awarii.

***
INDUSTRIE Lyon 2005 – nowe, wielkie targi przemysłowe
W związku z ogłoszeniem definitywnej rezygnacji z organizowania we Francji Światowych Targów Obrabiarek, francuski sektor dóbr inwestycyjnych (przemysłu maszynowego, obrabiarek, przetwórstwa metali…) powołał inną wielką branżową imprezę, którą zaplanowano na lata nieparzyste. INDUSTRIE Lyon 2005 zorganizowane zostaną na terenie Eurexpo w dniach 8–11 marca 2005 r. i odbywać się będą na przemian z paryskimi targami przemysłowymi INDUSTRIE Paris, które przypadają na lata parzyste.

***
Chłodnice cieczy i powietrza
Dlaczego jakość jest tak ważna Chłodnice są bardzo istotnymi i newralgicznymi elementami wszelkich maszyn i pojazdów. Nieprawidłowo zaprojektowany układ chłodzący i źle dobrane bądź nietrwałe, złej jakości chłodnice przyczyniają się często do obniżenia sprawności i wydajności maszyny, jej przyspieszonego zużycia, zwiększenia awaryjności, a w konsekwencji do znacznego podwyższenia kosztów jej eksploatacji. Wszelkie awarie chłodnic prowadzą do nieprzewidywalnych przestojów maszyn i urządzeń produkcyjnych, a niewykryta w porę poważna awaria chłodnicy może doprowadzić wręcz do zniszczenia najważniejszych i najdroższych części maszyny.

***
Jacek Majewski
Magnetorezystancyjne sensory cienkowarstwowe – przykład osiągnięć nowoczesnej sensoryki
Zewnętrzne pole magnetyczne może w różny sposób wpływać na przewodzenie prądu przez metale lub półprzewodniki. Wśród zjawisk z tym związanych największe zainteresowanie skupia efekt Halla (HE) oraz efekty magnetorezystancyjne (MR), m.in. z uwagi na możliwość bezstykowych pomiarów za pomocą sensorów opartych na tych efektach. Spośród sensorów MR najwcześniej, bo w latach 70. ub. wieku, zaczęto produkować na skalę przemysłową sensory działające na zasadzie anizotropowego zjawiska magnetorezystancyjnego (oznaczanego skrótem: AMR). Sensory AMR mogą np. określać położenie pedału gazu lub przepustnicy w silniku samochodowym, położenie wału korbowego, kół zębatych w przekładni, wykrywać obecność lub ruch pojazdów (np. wojskowych) lub okrętów. Dzięki swym szerokim możliwościom sensory AMR znajdują zastosowanie w sterowaniu robotami przemysłowymi lub obrabiarkami, a także przebiegiem całych procesów produkcji.

***
Internetowe serwisy branżowe xtech.pl – oferta współpracy dla firm - Rozmowa z Patrykiem Lange – odpowiedzialnym za dział sprzedaży w Spółce automatyka.pl
- Do kogo kierowane są Serwisy branżowe: automatyka.pl, wodkaneko.pl i wkrótce uruchamiany serwis o energetyce? Patryk Lange – Serwisy branżowe grupy xtech.pl kierowane są do specjalistów różnych sfer gospodarki: prowadzony przez nas od czterech lat Serwis automatyka.pl trafia do odbiorców związanych z automatyką, wodkaneko.pl – do osób związanych z branżą wodociągowo-kanalizacyjną. Nasz trzeci serwis skierujemy do branży energetycznej. Wszystkie funkcjonować będą pod nową wspólną marką xtech.pl. [...]

***
Laboratorium XXI wieku
Podczas VII Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2005, które odbędą się od 9 do 11 marca br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wystawcy zaprezentują kompleksową ofertę obejmującą analitykę chemiczną, czyli: projektowanie i wyposażenie laboratoriów, a także ich akredytację oraz badania biegłości, aparaturę analityczną, akcesoria, sprzęt optyczny, kontrolno-pomiarowy i online, elementy wyposażenia laboratoriów, substancje chemiczne, gazy specjalne, oprogramowanie. Na Targach można znaleźć również niezbędne w laboratoriach: środki dezynfekcyjne, czystości, odzież ochronną i zabezpieczenia osobiste.

Reklama