Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2015

Napędy i Sterowanie
numer 09/2015


Nowoczesne systemy połączeń metali w wyrobach przemysłowych
Łączenie metali jako kontrolowany proces służący do trwałego połączenia elementów jest powszechnie stosowany w wyrobach przemysłowych. Istnieje kilka technik łączenia metali, z których spawanie jest jedną z podstawowych form. Doświadczenie i postępy technologii umożliwiły innowacje w dziedzinie łączenia metali, co z kolei umożliwiło postęp w tworzeniu zaawansowanych elementów dla wielu gałęzi przemysłu łącznie z przemysłem lotniczym. Do najbardziej popularnych elementów łączonych ze sobą w procesie zgrzewania należą: stal nisko- i wysokowęglowa, ale również takie materiały, jak miedź, mosiądz, srebro czy też aluminium.

***
Krzysztof Gołąb
PLC FATEK – przegląd oferty oraz przykładowe realizacje w Polsce
W ciągu ponaddziesięcioletniej obecności firmy FATEK na polskim rynku sterowniki tej marki znalazły zastosowanie w tysiącach różnego rodzaju aplikacji wdrożonych w licznych rodzimych przedsiębiorstwach. W tym samym czasie przeszkolono z obsługi i programowania ponad 5000 osób w kraju. Sprawiło to, że FATEK stał się jednym z popularniejszych producentów PLC w Polsce. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy tych sterowników oraz wybrane przykłady aplikacji.

***
Elementy ułatwiające poziomowanie maszyn i urządzeń
Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, w ostatnim czasie wprowadziła do swojej oferty kolejne produkty ułatwiające wypoziomowanie maszyn, urządzeń i przyrządów. Nowa grupa składa się poziomic wykonanych w różnych wariantach oraz innowacyjnych elementów przeznaczonych do mocowania, regulacji i zablokowania położenia elementu w żądanej pozycji.

***
Extendery USB firmy Icron
Interfejs USB jest niewątpliwie najpopularniejszym interfejsem komunikacyjnym wykorzystywanym do podłączenia urządzeń peryferyjnych do komputerów. Wykorzystywany jest zarówno w popularnych urządzeniach domowych i biurowych, jak i w specjalizowanych urządzeniach stosowanych w różnych branżach, np. moduły pomiarowe, urządzenia medyczne, kamery przemysłowe itp. O popularności standardu USB decydują jego liczne zalety: duża prędkość transmisji, łatwa współpraca z komputerem czy też możliwość zasilania urządzeń peryferyjnych. Natomiast wadą interfejsu USB jest stosunkowo niewielki dystans transmisji, który wynosi 5 m w przypadku USB 2.0 oraz zaledwie 3 m w przypadku USB 3.0.

***
Systemy sterowania napędem elektrycznym podajników – Danfoss VLT® FlexConcept®
W ostatnich kilku latach rozproszone systemy sterowania napędami pozostają w centrum zainteresowania inżynierów oraz osób zarządzających wysoko wydajnymi procesami produkcyjnymi w różnych sektorach przemysłu spożywczego.

***
Przetwornice czętotliwości VLT® AutomationDrive FC302 wspomagają proces dozowania biomasy do węgla kamiennego
Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Od lat nazwa VLT® określa przetwornice częstotliwości i softstarty o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Napędy VLT® pracują w aplikacjach na całym świecie, a Danfoss oferuje najbardziej rozległą sieć doświadczonych specjalistów i Partnerów z zakresu techniki napędowej.

***
Innowacja wyprodukowana w Varvelu
W rocznicę swoich 60. urodzin firma Varvel zaprezentowała na Targach w Hanowerze szereg nowości. Między innymi światową premierę miała przekładnia RO-2, oryginalna przekładnia stożkowo-walcowa.

***
Mechanizm zaciskowy – Kipp Positive Clamping System
Minimalizacja kosztów, duża elastyczność oraz możliwość szybkiego reagowania na ciągle zmieniające się potrzeby rynku to główne wyzwania, z którymi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy z branży metalowej w Polsce. Jednym z czynników, które pomagają sprostać tym zadaniom, jest warsztat dobrze wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na błyskawiczne, pewne i – co najważniejsze – precyzyjne zamocowanie detalu.

***
Pozwól, abyśmy podzielili się z Tobą naszą wiedzą. Szkolenia inżynierskie SEW-EURODRIVE
Centrum szkoleniowe firmy SEW-EURODRIVE DriveAcademy® zapewnia elastyczną i wszechstronną ofertę szkoleń spełniających najwyższe standardy edukacyjne. W komfortowo przygotowanych do nauki warunkach i z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu dydaktycznego centrum DriveAcademy® w najlepszy możliwy sposób przygotowujemy pracowników do realizacji stawianych przed nimi wyzwań zawodowych.

***
Prędkość przepływu do 240 litrów na minutę
Innowacyjny system sprzęgający VOSWINKEL do maszyn rolniczych z mocnymi przyłączanymi urządzeniami. Nie tylko nowoczesne maszyny rolnicze stają się coraz bardziej wydajne, ale odpowiednio dopasowane do nich urządzenia przyłączane z przodu i z tyłu również wchodzą na nowe obszary. Jest to dobra wiadomość dla ich użytkowników, ponieważ znacznie poszerza to zakres zastosowania ich inwestycji.

***
 Krzysztof Kania
Vacon nxp System Drive – modułowy napęd systemowy
Użytkownicy w przemyśle ciężkim, takim jak: hutniczy, górniczy, papierniczy, morski, chemiczny, wymagają solidnych, dopasowanych do szczególnych potrzeb, niezawodnych napędów AC. Dla takich zastosowań powstał modułowy napęd AC Vacon NXP System Drive.

***
Redundantne konwertery RS/światłowód
Interfejs szeregowy został opracowany ponad 50 lat temu, lecz pomimo upływu czasu wciąż jest bardzo popularny w automatyce, energetyce, transporcie i systemach zabezpieczeń. Za pośrednictwem RS-a komunikują się m.in. liczniki energii, moduły pomiarowe, centralki alarmowe itd. Pomimo upływu lat RS zdaje się nie tracić na popularności, ponieważ jest prosty w implementacji, tani, a jednocześnie stabilny i niezawodny. Trzeba jednak pamiętać, że interfejs szeregowy ma też swoje ograniczenia.

***
SIRIUS ACT – łatwy montaż, eleganckie wzornictwo. Aparatura sterownicza i kontrolna niskiego napięcia
Nie trzeba nikogo przekonywać, jak istotne są przyciski i lampki sterownicze, stanowiące podstawowy interfejs pomiędzy człowiekiem a maszyną. Te niewielkie urządzenia stosowane są w tak dużych ilościach, że nawet nieznaczne usprawnienia w ich konstrukcji przynoszą wymierne korzyści zarówno przy projektowaniu, jak i w zastosowaniu praktycznym. Zalety nowatorskich przycisków i lampek sterowniczych SIRIUS ACT docenią inżynierowie, monterzy oraz osoby obsługujący instalacje.

***
Kamil Tomaszewski
Najnowsza odsłona filtra aktywnego przeznaczonego dla obiektów użytkowych
Najbardziej kompaktowy filtr aktywny firmy ABB w rodzinie PQF, z oznaczeniem S, przeszedł kompleksową modernizację, by stać się jeszcze lepszym produktem do poprawy jakości energii elektrycznej.

***
Wysoko wydajne systemy zarządzania energią dla zastosowań 48 V DC. Rozwiązania systemowe od jednego dostawcy
Systemy zarządzania energią 48 V DC stają się coraz bardziej popularne, ponieważ stanowią ekonomiczne rozwiązanie dla aplikacji przesyłania energii na długich dystansach. Nie tylko dlatego, że dwa razy więcej energii można przesyłać tym samym prądem, lecz również dlatego, że można do tego celu użyć przewodu o mniejszym przekroju.

***
Tymczasowa fabryka na fundamencie z marzeń
Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, które odbędą się w Poznaniu w dniach 6–9 października 2015 r., składać się będą nie tylko z ekspozycji, na której zaprezentowana zostanie oferta maszyn, urządzeń, technologii i usług, od transportu drewna, poprzez jego obróbkę, do zaawansowanych technologii w przemyśle meblarskim, ale także ze stref specjalnych, które urozmaicą zwiedzanie. Goście Targów będą mogli zobaczyć pracujące na żywo maszyny, zapoznać się z najnowszymi technologiami i podglądać tajniki pracy specjalistów.

***
Rozrusznik silnikowy z regulacją prędkości DE1 firmy Eaton w świetle europejskich regulacji, dotyczących efektywności energetycznej i ich skutków dla producentów maszyn i urządzeń
Unia Europejska od wielu lat podejmuje szereg działań mających na celu redukcję emisji CO2 do atmosfery. Podstawowym narzędziem do osiągnięcia tego celu jest oczywiście ograniczenie zużycia energii, które można osiągnąć, wdrażając nowe technologie służące poprawie efektywności energetycznej w skali pojedynczych urządzeń i całych systemów.

***
Mirosław Łukiewski
Wyższe harmoniczne i zakłócenia elektryczne zagrożeniem dla urządzeń i procesów przemysłowych
Zapewnienie ciągłości procesów przemysłowych jest ważnym aspektem działalności przedsiębiorstwa. Poważnym zagrożeniem dla pewności zasilania i prawidłowej pracy urządzeń przemysłowych jest występowanie zakłóceń elektrycznych oraz obecność wyższych harmonicznych w napięciu i prądzie. Szczególnie wrażliwe na oddziaływanie zakłóceń elektrycznych są układy sterowania maszyn i procesów przemysłowych.

***
Jak dobrać odpowiedni soft start?
Dla właściwego doboru soft startu musisz znać następujące parametry: rodzaj aplikacji (pompa, wentylator, kruszarka itp.); znamionowa moc silnika (kW lub HP); znamionowy prąd silnika (A); znamionowe napięcie silnika (V); prędkość synchroniczna silnika (obr/min); ...

***
Innowacyjne rozwiązania, czyli Parker Hannifin partnerem producentów maszyn dla przemysłu spożywczego
Firma Parker Hannifin, specjalizująca się w technologiach napędów i sterowań, posiada zakres produkcji obejmujący wiele technologii przeznaczonych dla różnych gałęzi przemysłu. Dla rynku maszyn spożywczych posiadamy pełne spektrum produktów w zakresie pneumatyki, zaworów procesowych, filtracji procesowej, w tym filtracji cieczy i gazów, przygotowania sprężonego powietrza oraz hydrauliki siłowej czy uszczelnień.

***
Falowniki – a jakby tak dwa w jednym…
Falowniki (ang. inverter), a tak naprawdę poprawnie przemienniki częstotliwości (ang. frequency converter) czy też przekształtniki prądu przemiennego (wg. PN-EN 61800-2), w okresie ostatnich 10–20 lat stały się tak samo popularne w przemyśle, jak telefon komórkowy w życiu codziennym. Popularność tę można wytłumaczyć dwoma względami: wysoką funkcjonalnością oraz coraz niszą ceną zakupu lub raczej skumulowaną ceną zakupu i eksploatacji.

***
Oszczędność przestrzeni w systemach łączeniowych szaf sterowniczych. Złącza łączeniowe i terminale krosowe o strukturze plastra miodu z zastosowaniem technologii push-in
Rosnąca optymalizacja procesów pracy stawia technologii automatyzacji coraz wyższe wymagania. Wiąże się z tym, między innymi, coraz większa liczba czujników i napędów integrowanych i podłączanych do systemów. Dla uniknięcia dodatkowych kosztów systemy łączeniowe muszą charakteryzować się zwartą budową i łatwością instalacji w szafach sterowniczych. Dwa nowe systemy łączeniowe wyprodukowane przez Phoenix Contact z połączeniami push-in zostały zaprojektowane z myślą o sprostaniu tym wymaganiom.

***
Szafy i obudowy sterownicze
Firma Sabaj-System specjalizuje się w produkcji kompleksowych systemów zabezpieczeń, kontroli i transmisji energii elektrycznej. Oferowane spektrum produktów i usług obejmuje: rozdzielnice niskiego napięcia z blachy stalowej i tworzyw sztucznych, systemy sterownicze i teletransmisyjne, zaawansowane technologie wykrawania laserowego oraz kompleksowe usługi w zakresie obróbki blach.

***
Dagmara Hangiel-Kozieł
Oprogramowanie EPLAN staje się jeszcze lepsze
Stale rosnące wymagania związane z dokumentacją dla maszyn i urządzeń stawiają w centrum uwagi wykorzystywane narzędzia i metody projektowania. Od ponad 30 lat EPLAN Software & Service wyznacza światowe standardy w oprogramowaniu i dostarczaniu gotowych rozwiązań informatycznych dla procesów projektowania elektrycznego, inżynierii płynów i utrzymania ruchu. W tym czasie firma EPLAN S&S stała się światowym liderem rozwiązań technologicznych.

***
Paski Poly Chain® Carbon™ Volt®
Paski Poly Chain® firmy Gates są obecne na rynku od ponad 30 lat. Oferują doskonałe przenoszenie mocy i wytrzymałość, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w wielu zastosowaniach. W trakcie tych 30 lat wprowadziliśmy wiele innowacji, które zwiększyły uniwersalność i moc znamionową pasków. Niektóre z nich, jak wprowadzenie kordu opartego na technologii włókien węglowych, znacznie zwiększyły moc znamionową i trwałość pasków. Inne z kolei, takie jak poprawa odporności na działanie wysokich temperatur i olejów, zwiększyły liczbę środowisk, w których pasy mogą działać.

***
Zoeller Tech wybiera dźwignice ABUS
Producenci, którzy kładą nacisk na jakość, wybierają urządzenia transportowe spełniające odpowiednie standardy trwałości i niezawodności. Wymagania te spełniają urządzenia dźwignicowe ABUS.

***
Nowa gama mechanizmów linkowych – szeroki zakres wariantów do wielu zastosowań
Nowy asortyment mechanizmów linkowych firmy Pepperl+Fuchs charakteryzuje modułowa architektura produktów. Oferujemy wyjątkowe zróżnicowanie – od prostych zastosowań z kompaktowymi konstrukcjami po solidne wersje przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Doskonale dopasowane komponenty zapewniają prostą integrację systemu i jego prostą obsługę. W połączeniu z odpowiednimi akcesoriami pozwala to uzyskać optymalne rozwiązanie spełniające niemal wszystkie wymogi oraz umożliwiające stworzenie niezawodnych, długotrwałych procesów.

***
System sterowania ANIRO dla wieży chłodniczej wysokiej wydajności
Zespołowi inżynierskiemu firmy ANIRO zlecono realizację systemu sterowania dla strategicznej inwestycji firmy należącej do potentatów przemysłu przetwórstwa mleka z północnej Polski. Partnerami firmy ANIRO, realizującymi opisywaną inwestycję, jest firma Climaveneta Polska z Legionowa oraz warszawska firma ALGRA. Każdy z partnerów w utworzonym zespole firm otrzymał do realizacji inną część zadania. Za opracowanie koncepcji systemu chłodzenia wyparki oraz prowadzenie inwestycji odpowiadał Pan mgr inż. Marek Richter, właściciel firmy ALGRA. Dostawcą wieży chłodniczej, jednego z wiodących francuskich producentów Jacir, była firma Climaveneta Polska. Firmie ANIRO powierzono zaprojektowanie oraz całościowe wykonanie systemu sterowania układu chłodzenia wyparki.

***
Szymon Gumółka
Czujniki pojemnościowe Balluff SmartLevel w czekoladowym raju. Bezbłędna regulacja poziomu
Czujniki pojemnościowe to rozwiązanie wygodne i niezwykle elastyczne, mogące np. skutecznie wykrywać poziomy cieczy, proszków i granulatów bezpośrednio przez ściany niemetalowych zbiorników. Czujniki w tego typu przypadkach nie wchodzą więc w kontakt z badanym medium, co w aplikacjach branży spożywczej jest szczególnie pożądane.

***
Portfolio systemów pomiaru liniowego Küblera
W automatyce przemysłowej możemy spotkać wiele metod pomiarowych dotyczących pomiaru długości i przesunięcia liniowego. Obecnie automatyzacja wychodzi również poza branżę maszynową i pomiary liniowe możemy spotkać w bardzo wielu różnych specjalistycznych aplikacjach. Są to m.in. pomiary wysokości w automatycznych systemach magazynujących, pomiary przesunięcia w dużych suwnicach, pomiary długości wysunięcia kosza w pojazdach straży pożarnej, jak również pomiary odchylenia łóżka chirurgicznego, pozycjonowanie systemów solarnych itp.

***
Sprzęgła jednokierunkowe firmy Ringspann – budowa, zasady działania, zastosowanie
Wolnobiegi są elementami maszyn posiadającymi szczególne właściwości, które: w jednym kierunku umożliwiają połączenie pomiędzy pierścieniem zewnętrznym i wewnętrznym; wolnobieg jest w stanie napędzania i może przenosić wysoki moment obrotowy; w drugim kierunku brak połączenia pomiędzy pierścieniem zewnętrznym i wewnętrznym; nie ma przekazania napędu; wolnobieg obraca się swobodnie w ruchu jałowym.   

***
Robert Siwek
PROMOTIC METERING
Od ponad 24 lat firma MICROSYS opracowuje oraz rozwija PROMOTIC SCADA system. Jest to kompleksowy obiektowy system programowy do wytwarzania aplikacji wizualizujących, monitorujących i sterujących procesami technologicznymi w różnych branżach przemysłu. Łączy on w sobie cechy najbardziej dziś poszukiwane przez wdrożeniowców i użytkowników.

***
Rittal Blue E+: światowa nowość w klimatyzacji szaf sterowniczych
W 2015 r. Rittal prezentuje klimatyzatory generacji Blue e+ − światową nowość w klimatyzacji szaf sterowniczych i milowy krok w kwestiach ekonomiczności. Poza znacznie wyższą efektywnością energetyczną w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami, urządzenia imponują także elastycznością, bezpieczeństwem i łatwością obsługi.

***
Przekładnie planetarne Rossi – optymalne rozwiązanie napędowe
Jako alternatywa dla klasycznych przekładni walcowych oraz stożkowo-walcowych coraz większą popularnością na rynku cieszą się napędy planetarne. Klienci doceniają wysoką niezawodność ich pracy, ogromny zakres dostępnych przełożeń oraz mnogość opcji wykonania, przy jednocześnie zwartych gabarytach, niskiej masie i bardzo konkurencyjnej cenie.

***
Cezary Bureta
AMET SC – nowa aplikacja internetowa dla klientów oraz nowości w ofercie
W ostatnim czasie firma AMET ponownie rozszerzyła swój asortyment elementów hydrauliki siłowej. Zwracając uwagę na dość istotną kwestię, jaką jest utrzymanie prawidłowej temperatury oleju w układzie, wprowadziliśmy do oferty wymienniki ciepła. Obecnie w układach hydrauliki siłowej stosowane są przede wszystkim dwa rodzaje chłodnic – powietrzno-olejowe oraz wodno-olejowe.

***
Pomiary temperatury w elektrowniach  i elektrociepłowniach – GUENTHER POLSKA Sp. z o.o. EkaTECH – czujniki temperatury do zadań specjalnych
Przewodność cieplna na poziomie osłony z metalu, wysoka wytrzymałość mechaniczna, niesamowita odporność na ścieranie, niespotykana żywotność przy mediach agresywnych, aż do temperatury 1600°C. Czy to możliwe? Tak, to właśnie EkaTECH.

***
Powered by NORD – szukaj produktów oznaczonych tym znakiem
Rosnące wymogi rynku i oczekiwania klientów z jednej strony co do jakości oferowanych wyrobów, a z drugiej strony do uzyskania jak najlepszej ceny oraz coraz większa konkurencja wymaga stosowania niestandardowych rozwiązań marketingowych, które wzmocnią pozycję na rynku. Klient kupując dane urządzenie pragnie nabyć dobry produkt, cechujący się bardzo dobrymi parametrami, jak również wysoką jakością zastosowanych komponentów. Z drugiej strony chce, aby za to sprawdzone rozwiązanie zapłacić jak najmniej. Niewątpliwie wszystkie zabiegi mające na celu poprawienie wizerunku urządzenia mają wpływ na wielkość sprzedaży, a co za tym idzie – na zysk firmy. Niestety te dwa aspekty nie idą w parze. Nie można pogodzić  coraz to niższych cen z niezmienną jakością stosowanych komponentów. W świetle powyższego, NORD DRIVESYSTEMS udostępnił producentom kotłów prestiżowe oznakowanie, informujące o zastosowaniu przekładni NORD. Dzięki niemu kupujący ma pewność, że dostaje produkt z napędem najwyższej jakości.

***
Klaudiusz Szymczak
ISO 9001, ISO 14001, inne to „biurokracja” czy skuteczne narzędzie w zarządzaniu firmą?
Skuteczny system zarządzania jest bardzo dobrym narzędziem, który firmy wykorzystują w kierowaniu procesami. Istotne jest tutaj słowo „skuteczny”. Jeśli firma wie, po co chce wdrożyć dany system zarządzania, robi to w określonym celu, a nie po to, aby tylko zadowolić klientów, nigdy nie będzie narzekać, że system to dla niej niepotrzebne obciążenie.

***
Urszula Bizoń-Żaba
Efektywne zarządzanie pracą turbin i elektrowni wiatrowych dzięki oprogramowaniu zenon Energy Edition
Bardzo często zdarza się, że do budowy elektrowni wiatrowych firmy przygotowujące projekty oraz realizujące zlecenia wykorzystują urządzenia różnych producentów turbin wiatrowych, które najczęściej dostarczane są również z własnymi systemami sterowania obejmującymi sterownik, panel z oprogramowaniem HMI oraz inne komponenty. Obecność interfejsu HMI (Human Machine Interfejs) daje doskonałą możliwość do wdrożenia oprogramowania zenon, które zrewolucjonizowało sposoby projektowania, budowy oraz zarządzania pojedynczymi elektrowniami, jak i całymi farmami wiatrowymi.

***
Oferta katalogowa Invertek Drives w Polsce
Invertek Drives  od ponad 20 lat skutecznie zmierza do bycia światowym liderem w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie napędów elektrycznych (przemienników częstotliwości) przeznaczonych do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych w wielu różnych zastosowaniach przemysłowych, publicznych i energetyce.

***
Rune Friis-Knutzen
Geniusz prostych silników
IE3 w systemach transportu poziomego: Jakie faktycznie znaczenie mają obowiązujące od 2015 roku przepisy dotyczące skuteczności energetycznej urządzeń w dziedzinie przepływu materiałów? Czy obecnie zaczyna się przechodzenie całej branży na nowe silniki, czy też w kierunku przemienników częstotliwości? Przyjmijmy jako tezę następującą odpowiedź: Ponieważ duża ilość napędów w poziomym przepływie materiałów, z powodu zbyt niskiej mocy, nie jest objętych przepisami IE3, to można przyjąć, że wywołany przepisami trend nie będzie miał żadnego znaczenia. Lecz prognoza ta nie oznacza, że efektywności wykorzystania energii w przenośnikach rolkowych czy taśmowych nie należy przypisywać bardzo dużego znaczenia. Sama technika, zapewniająca oszczędność, jest poszukiwana ze względu na koszty jak nigdy dotąd, szczególnie z możliwie jak najmniejszą różnorodnością wariantów urządzeń.

***
Regulacja współczynnika mocy przy użyciu osprzętu LOVATO Electric
Z powodu coraz większej liczby i rodzajów urządzeń elektrycznych stosowanych w przemyśle pogarsza się jakość napięcia i współczynnik mocy, co wymusza zastosowanie aparatów i urządzeń poprawiających te parametry. Odpowiedzią są nowe regulatory współczynnika mocy produkcji LOVATO Electric: seria DCRL oraz DCRG8, przekaźnik nadzorczy prądu biernego DCRM2 oraz osprzęt dodatkowy wykorzystywany w bateriach kondensatorów, taki jak styczniki, moduły tyrystorowe, rozłączniki izolacyjne czy podstawy bezpieczników. LOVATO Electric jest liderem w sektorze przemysłowej poprawy współczynnika mocy dzięki pełnej gamie produktów dedykowanych do tego typu aplikacji. Projektowanie, rozwój i ciągłe innowacje prowadzone są we współpracy z największymi na świecie producentami baterii kondensatorów.

***
Bezsmarowne rolki do przenośników, łatwo konfigurowalne jedynie w trzech krokach. Nowe rozwiązanie systemowe od igus z aluminiowymi tubami i polimerowymi łożyskami kulkowymi w piastach
Firma igus opracowała system rolek do przenośników, które bardzo dobrze sprawdzają się w przemyśle pakującym (etykieciarki, transportery, maszyny znakujące, maszyny do folii stretch) oraz spożywczym (przemysł mleczarski, mięsny i zimnych napojów). Rolki od igus mogą być skonfigurowane za pomocą kilku kliknięć, a zamówienia można dokonać online. Każda rolka składa się z ciągnionych z dużą precyzją anodowanych tub aluminiowych oraz dwóch łożysk kulkowych kołnierzowych z tworzywa sztucznego. Bieżnie łożysk wykonane są z wysoko wydajnego polimeru xirodur B180. Z tego powodu to innowacyjne rozwiązanie działa bardzo płynnie, ma niski współczynnik tarcia i atrakcyjną cenę.

***
.steute – wyłączniki linkowe do zadań specjalnych
Firma steute jest doskonale znana na rynku jako dostawca szerokiej gamy wyłączników linkowych bezpieczeństwa, powszechnie stosowanych w przemyśle, głównie w systemach awaryjnego zatrzymania przenośników taśmowych. Tym, co odróżnia tę firmę od konkurentów, jest możliwość zaoferowania produktów customizowanych, dostosowanych do szczególnych wymagań klienta bądź specyficznych warunków środowiskowych.

***
Marcin Skórka, Janusz Szeląg
Energia odnawialna
W ostatnich latach w Polsce stale wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z roku na rok, mimo kampanii promującej ekologiczny tryb życia, prądu zużywamy coraz więcej. Wprawdzie modernizacje oraz nowe inwestycje pozwalają na zwiększenie produkcji, jednak popyt rośnie szybciej niż podaż. Z tego tylko powodu w najbliższych latach grozi nam deficyt energii elektrycznej, a tym samym drastyczny wzrost jej ceny. A to nie jedyny problem.

***
Rodzina czujników serii Q4X powiększyła się o wersje z wyjściem analogowym oraz dedykowane do wykrywania obiektów przezroczystych. Nowe czujniki laserowe przeznaczone do trudnych aplikacji
Firma Turck, jako wyłączny przedstawiciel firmy Banner Engineering, rozszerzyła ofertę laserowych czujników odległości rodziny Q4X o dwa nowe wykonania. Dało to realne możliwości wykorzystania urządzeń w wielu dodatkowych aplikacjach. Seria wzbogaciła się o wersje z wyjściem analogowym do pomiaru odległości oraz o czujnik z wyjściem dwustanowym, dedykowany do aplikacji detekcji kontrastu lub wykrywania obiektów przezroczystych.

***
VIPA – długoterminowe bezpieczeństwo inwestycji
W 30-letniej historii firmy VIPA ewoluowała od dostawcy komponentów do dostawcy rozwiązań. Kluczową rolę odgrywa tutaj przynależność do grupy YASKAWA, która otwiera nowe możliwości i umacnia firmę VIPA na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest oferowanie kompletnych systemów automatyki.

***
Otwarcie nowej siedziby Phoenix Contact we Wrocławiu
Międzynarodowy koncern otwiera nowe biura we Wrocławskim Park Biznesu.

***
Silniki prądu stałego w maszynach przemysłowych
Silniki prądu stałego to nieodłączny element różnorodnych maszyn i systemów z każdej branży. Służą one jako napęd do taśm produkcyjnych, uruchamiania pomp, łopatek itp. Firma WObit proponuje zastosowanie doskonałej jakości silników szczotkowych i bezszczotkowych dwóch niemieckich producentów: Dunkermotoren oraz Buehler Motor.

***
10 lat ELGORU!
Zbliża się jubileusz jednego z najważniejszych wydarzeń branży górnictwa odkrywkowego w Polsce! Zarejestruj się już dziś!

***
Tomasz Haliniak
Automatyczny system zmiany nastaw Lika
Firma Lika jest wiodącym producentem systemów pomiaru przesunięć liniowych i kątowych. Produkowane od ponad 30 lat układy pomiarowe nie wyczerpują jednak bogatego portfolio firmy. Na uwagę zasługują m.in. pozycjonery nastawcze CANopen, Profibus lub Modbus.

***
Nowoczesny elektroenergetyczny sprzęt ochronny
Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA jest znanym w kraju i za granicą producentem sprzętu ochronnego stosowanego do prac przy urządzeniach elektroenergetycznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia.

***
Jerzy Sobczak
Nowy energooszczędny falownik SX1000
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, firma Sanyu stworzyła najwyższej jakości urządzenia, które w dużej mierze zaspokajają wymagania klientów. Przemienniki częstotliwości serii SY6600, SY7000, SY8000 i softstarty SJR2-3000, SJR2-5000 są znane i chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak: maszynowy, wydobywczy, metalurgiczny, chemiczny.

***
SEMITOP®. Elastyczność w doborze topologii i chipów w małej obudowie
SEMIKRON udostępnił moduł SEMITOP® z dwoma rodzajami połączeń z płytą PCB: poprzez wyprowadzenia do lutowania lub w technologii Press-Fit. Montaż Press-Fit jest alternatywnym uzupełnieniem montażu z lutowaniem przy zachowaniu całkowitej kompatybilności wyprowadzeń obu wersji, co umożliwia łatwe zmiany sposobu montażu. Użytkownik, mając do wyboru dwa rodzaje interfejsu, może zoptymalizować proces produkcyjny. Umieszczenie pinów na krawędziach modułu daje dodatkową wolną powierzchnię w środku płytki, na której można umieścić dodatkowe elementy.

***
Karolina Sztaba
Znakowanie pieczywa    
Jakie informacje powinny znaleźć się na etykietach i opakowaniach pieczywa? Jakie błędy najczęściej są powtarzane? Na co zwrócić uwagę, by dobrze oznakować swój produkt? Które technologie najlepiej wykorzystać?

***
Karolina Pyrek
Ocena ryzyka wybuchu dla etapu projektowego instalacji – na przykładzie firmy Lajkonik Snacks Sp. z o.o.
W 1910 roku w podkrakowskiej Skawinie kupiec Henryk Franck założył Fabrykę Surogatów Kawowych „Henryk Franck i Synowie”. Początkowo zakłady zajmowały się suszeniem, mieleniem i prażeniem cykorii, jednak już rok po rozpoczęciu produkcji asortyment rozszerzono o kawę zbożową.

***
Anna Drabik
Nowoczesna linia do produkcji mas czekoladowych
Młyny perełkowe od wielu lat stosowane są do produkcji proszków w skali mikro i nano, które następnie wykorzystywane są do produkcji farb, lakierów, tuszy, produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, a nawet ceramiki. W ostatnim czasie młyny perełkowe zyskują na znaczeniu również w branży spożywczej, gdzie z powodzeniem stosowane są do produkcji mas czekoladowych. Dlaczego wypierają one inne rozwiązania i technologie, w tym zasłużone dla branży młyny walcowe?

***
Marian A. Partyka, Agnieszka Tiszbierek
Zastosowanie logicznych algorytmów minimalizacyjnych do komputerowego wspomagania wyznaczania rangi ważności parametrów w układach automatyki i sterowania
Streszczenie: Przedstawiono program komputerowy obliczający rangę ważności parametrów konstrukcyjno-eksploatacyjnych danego układu, oparty na decyzyjnej wersji algorytmu Quine’a-McCluskeya minimalizacji wielowartościowych funkcji logicznych. Podano wyniki etapowych obliczeń decyzyjnych dla zmiennych decyzyjnych zgodnie z kryterium, że na danym piętrze musi być pozostawiona zmienna, która zapewnia minimum gałązek decyzyjnych drzewa decyzyjnego. Zastosowano program komputerowy do obliczeń rangi ważności poszczególnych sprawności pompy zębatej.

ENG APPLICATION OF LOGIC MINIMIZATION ALGORITHMS TO COMPUTATION OF PARAMETER IMPORTANCE RANK IN CONTROL SYSTEMS
Abstract: This paper presents a computer program that calculates the importance rank of construction-operation parameters of a given system, based on the decision version of the Quine-McCluskey algorithm for minimization of multi-valued logic functions. Results of stage decision calculations are presented for the decision variables according to the criterion that at each level there must be a variable left, which provides the minimum of the decision branches in the decision tree. The computer program is used for calculating the importance rank for various efficiencies of the gear pump.

***
Waldemar Dołęga
Standardy i protokoły komunikacyjne systemów sterowania i nadzoru w stacjach elektroenergetycznych
Streszczenie: W artykule przedstawiono standardy i protokoły komunikacyjne stosowane w systemach sterowania i nadzoru w stacjach elektroenergetycznych. Omówiono model struktury komunikacyjnej OSI, media transmisyjne, standardy komunikacji szeregowej i protokoły komunikacyjne. Przeprowadzono analizę normy PN-EN 61850 (IEC 61850), będącej  obecnie podstawową normą dotyczącą systemów sterowania i nadzoru w stacjach elektroenergetycznych. Norma ta definiuje standard projektowania systemów automatyzacji stacji elektroenergetycznych oraz protokół komunikacyjny, który bazuje na sieci Ethernet i ujednolica zasady wymiany danych pomiędzy urządzeniami stacji elektroenergetycznych.

ENG Standards and communication protocols of monitoring and control systems in substations
Abstract: In this paper, standards and communication protocols used in monitoring and control systems in substations are shown. Model of OSI communication structure, transmission means, standards of serial communication and communication protocols are discussed. Analysis of  PN-EN 61850 (IEC 61850) norm, which is now basic norm for monitoring and control systems in substations, is made. This norm defines standard for design of station automation systems and communication protocol, which is based on Ethernet network and integrates rules for exchanges between substation devices.

***
Agnieszka Maczyszyn
Metoda sumy mocy strat jako sposób określania współczynników ki strat energetycznych występujących w silniku hydraulicznym
Streszczenie: W artykule pokazano zastosowanie metody sumy mocy strat w ocenie strat energetycznych występujących w silniku hydraulicznym obrotowym w sytuacji, gdy nie dysponujemy wszystkimi danymi laboratoryjnymi lub gdy korzystamy z danych zawartych w kartach katalogowych. Metoda ta pozwala na określenie współczynników ki strat energetycznych występujących w silniku. Metoda sumy mocy jest oparta na spojrzeniu proponowanym przez Z. Paszotę w pracach [3–9]. Metoda polega na dodawaniu strumienia mocy strat energetycznych występujących w silniku do strumienia mocy wyjściowej i porównaniu tej sumy z mocą wejściową. Zastosowanie metody sumy mocy strat przedstawiono na przykładzie silnika hydraulicznego A6VM.

ENG Abstract: The article shows how to use the method sum of power loss. This method allows to determine the coefficients ki energy losses in the hydraulic motor in a situation where we do not have all the laboratory data, or when we use the data contained in the data sheets. The method sum of power loss is a method based on the look proposed by Z. Paszotę in [3–9]. The method consists in adding power flow of energy losses in the machine to power flow output, as shown in Figure 1. The method sum of power loss is shown on the example of the hydraulic rotational motor A6VM.
































 

Reklama