Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2009

Napędy i Sterowanie
numer 11/2009


Specjalistyczne napędy maszyn serii ACSM1
ABB wprowadziło do swej oferty przemienniki częstotliwości serii ACSM1, które pretendują do miana najbardziej uniwersalnych na rynku. Mogą one sterować pracą zarówno silników asynchronicznych, jak i synchronicznych, w otwartej lub zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Dzięki temu, użytkownik może wykorzystać jeden rodzaj napędu do różnych typów silników elektrycznych, określając tylko, jakie jest w danej aplikacji wymagane sprzężenie zwrotne.

***
Online DriveConfigurator SEW = szybkość, elastyczność, wizualizacja
DriveConfigurator jest kolejnym po DriveCAD, SEW Workbench narzędziem internetowego portalu klienta firmy SEW – portalu DriveGate.

***
SIMATIC S5 – kto pomoże? – INEE
Napędy i sterowania w wielu zakładach produkcyjnych były, a nawet jeszcze są oparte na sterownikach PLC firmy Siemens z serii Simatic S5. Te wprowadzone na rynek ponad 30 lat temu sterowniki niezawodnie pracowały przez wiele lat i na całym świecie wdrażane były w  prostych maszynach, jak i redundantnych sterowaniach, gdzie liczyła się pewność i ciągłość pracy systemu.

***
Tobiasz Witor
Przemiennik częstotliwości serii 8400 – certyfikowany według nowych norm – Lenze
Technika bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę przede wszystkim tam, gdzie w strefie zagrożenia wywołanego działaniem maszyn czy urządzeń przebywają ludzie. W tym wypadku najważniejsze jest bezpieczne zatrzymanie ruchu – szybkie i pewne – aby wykluczyć zagrożenie dla człowieka oraz uszkodzenie maszyny. W wielu aplikacjach wystarczy do tego celu odłączenie momentu, podczas którego napęd oddzielony zostaje od źródła mocy. Dlatego firma Lenze integruje tę funkcję również w swoim nowym przemienniku częstotliwości serii 8400. Dzięki temu, urządzenie to można zastosować do najróżniejszych aplikacji, wszędzie tam, gdzie przemiennik częstotliwości ma przejąć funkcje sterowania i kontroli procesów.

***
Inteligentne Systemy Napędowe – wspólnie możemy poruszyć więcej. Wirtualne stoisko firmy NORD
NORD zaprasza na wirtualne, interaktywne stoisko wystawowe. Nowoczesna technologia multimedialna umożliwia zwiedzanie stoiska, jakie firma zaprezentowała na Targach w Hanowerze. Podobnie jak na prawdziwym stoisku, można zobaczyć eksponaty z kilku różnych punktów widzenia i spojrzeć na nie z bliska. Na stoisku, oprócz pełnej gamy naszych motoreduktorów, z dumą prezentujemy również nową serię dużych przekładni przemysłowych, a także elektronikę sterującą i aplikacje zdecentralizowane.

***
Nowa generacja sterowników SIMATIC firmy Siemens
W Hotelu InterContinental w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Siemens, której tematem było wprowadzenie do sprzedaży nowej rodziny kompaktowych sterowników swobodnie programowalnych SIMATIC S7-1200.

***
Paweł Zając
Dokładność, łatwość sterowania oraz mały pobór prądu. Serwonapęd
Serwonapęd – zwany również serwomotorem, stanowi integralną część serwomechanizmu jako urządzenie wykonawcze, najczęściej w postaci silnika elektrycznego. Przetwarza on sygnał sterujący małej mocy na przesunięcie liniowe bądź kątowe o dużej sile lub momencie siły.

***
Silniki serwo EMMS-AS i pozycjoner CMMP-AS firmy Festo
Seria pozycjonerów silników serwo CMMP-AS to rozwiązanie o wyjątkowo wysokiej funkcjonalności. Pozwala na stosowanie wysoko zaawansowanej funkcji krzywki elektronicznej oraz realizację funkcji bezpieczeństwa zgodnie z normą EN 954-1.

***
Bartosz Toczko
Proste i efektywne pozycjonowanie. Napęd jednoosiowy SINAMICS S110 – Siemens
W marcu br. Siemens, jako lider w dziedzinie automatyki przemysłowej, wprowadził na rynek napęd jednoosiowy SINAMICS S110. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, firma uzupełniła tym samym swoją ofertę w zakresie serwonapędów. Jest to rozwiązanie opracowane specjalnie dla prostych maszyn jedno- lub wieloosiowych (przy założeniu, że osie pracują autonomicznie), realizujących technologię prostego pozycjonowania.

***
Grzegorz Andrzejczyk
Technologia PLUG & PLAY – Mitsubishi Electric MELSERVO J3
Serwonapędy przez wielu automatyków są traktowane jako technologia skomplikowana, trudna w zastosowaniu, ale niewątpliwie niosąca wyraźny wzrost wydajności aplikacji. Mitsubishi Electric już od ponad 20 lat udowadnia, że wysoka wydajność i prostota obsługi mogą iść w parze. W 1988 r. po raz pierwszy, wraz z zaprezentowaniem serii napędów MR-J, japoński gigant rynku automatyki wdrożył w swoich napędach serwo technologię autotuningu.

***
Piotr Lato
Serwonapęd Lexium 32 Schneider Electric. Precyzja i dynamika
Nowa rodzina serwonapędów Lexium 32 to najnowsza technologia sterowników ruchu motion, specjalnie zaprojektowana dla maszyn o najwyższej precyzji i dynamice. Coraz częściej inżynier OEM stoi przed wyborem czy zaimplementować układ serwo, czy wybrać tradycyjny układ z silnikiem asynchronicznym. Wybór w obecnej technice jest tylko jeden – serwonapęd. Ciągłe wymagania co do niezawodności i szybkości układów sterowania ruchem skłoniły inżynierów Schneider Electric do ujednolicenia rodziny serwonapędów LXM05 & LXM15 z nową gamą Lexium 32.

***
Cyfrowa technika serwoproporcjonalna – Atos Polska
Nowe cyfrowe serwoproporcjonalne zawory firmy Atos występują w setkach zaawansowanych aplikacji elektrohydraulicznych. Precyzyjne działanie tłoczka w tulei sterującej, zamknięty obieg ze sprzężeniem zwrotnym, zintegrowana elektronika, krótki czas reakcji oraz niezawodność to czynniki które, sprawiają, że zawory firmy Atos są tak często stosowane.

***
Marian Rybicki, Jacek Leśnikowski, Janusz Zięba
Napęd pozycyjny maszyny szyjącej z zadajnikiem prędkościowym
W artykule opisano napędowy układ pozycyjny maszyny szyjącej. Układ napędowy jest sterowany z softwarowego zadajnika prędkości, który zawiera tachogramy sterujące prędkością szycia. Konfiguracje tachogramów zostały opracowane na podstawie analizy przebiegu procesu technologicznego.

***
Kazimierz Karwowski, Krzysztof Karwowski, Sławomir Mandra, Mirosław Mizan, And
Algorytmy sterowania dla poprawy jakości regulacji położenia w serwonapędach
W napędach maszyn sterowanych numerycznie konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu dokładności regulacji położenia przy dużej dynamice napędu. Kaskadowa struktura, obejmująca regulację położenia, prędkości i momentu silnika, z klasycznymi regulatorami PID, nie daje zadowalających rezultatów. Z reguły występują duże błędy nadążania podczas przyspieszania i hamowania serwonapędu lub podatność układu na oscylacje w stanie ustalonym.

***
Hamulec elektromagnetyczny DH 12 FEM i sprzęgło bezluzowe Desch Mini – RADIUS-RADPOL
Sprzęgła Desch Mini wykonane są jako bezluzowe, sztywne skrętnie, sprężyste i niewymagające konserwacji sprzęgła, wyprodukowane z jednego kawałka materiału. Nadają się szczególnie do układów napędowych sterujących i regulujących dynamiczne procesy w małej przes- trzeni zabudowy. Dotyczy to dziedzin budowy maszyn, takich jak: automatyczne linie obrabiarkowe, roboty, technika medyczna, budowa modeli itp.

***
Wojciech Lasota
Bezpieczeństwo w środowisku przemysłowym. Bezpieczne rozwiązania z Preventą – Schneider Electric
Urządzenia bezpieczeństwa, które firma Schneider Electric ma w swojej ofercie, to takie elementy wyposażenia elektrycznego maszyn, których zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo i chronić zdrowie osób narażonych na wypadek w miejscu pracy. Urządzenia te są elementami aktywnymi, niezbędnymi do prawidłowego działania maszyny. Ich stosowanie pozwala spełnić wymagania dotyczące maszyn zawarte w Dyrektywach Europejskich, co jest szczególnie ważne w przypadku maszyn niebezpiecznych, podlegających próbie CE.

***
Michał Wilk
Nowości w ofercie PLC firmy ABB. Sterowniki AC500-eCo
Bieżący rok przyniósł wiele ciekawych zmian w ofercie aparatury sterującej ABB. Na przykład platforma automatyzacji AC500/S500, która była opisywana w październikowym magazynie „Napędy i Sterowanie”, została wzbogacona o nowe CPU AC500-eCo oraz o nowe moduły we/wy S500-eCo. Omawiane urządzenia należą do klasy rozwiązań kompaktowych i stosowane są w mniejszych aplikacjach, które są często niezależne od dużych systemów.

***
Jacek Straszewski
Sterowanie linią surowców wtórnych w przemyśle drzewnym i papierniczym – KDM-automatyka
Oszczędzanie i racjonalizacja użytkowania to często priorytetowe kwestie zarządzania surowcami w zakładach przemysłowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie produkcji odpadów oraz recykling surowców wchodzących w ich skład.

***
Jacek Zarzycki
Panele operatorskie przeznaczone do pracy w strefie wybuchowej EX oraz ze stopniem ochrony IP69K – Moeller Electric
Oferta Eaton – Moeller Electric w zakresie dotykowych paneli operatorskich obejmuje jednostki przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Panele wielkości 10 oraz 12 cali w obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej są zaprojektowane, wykonane i dopuszczone do stosowania w strefie 1 kategorii 2G. Wykonanie 5,7 cala pozwala natomiast zastosować dotykowy panel operatorski w obszarze wymagającym bardzo wysokiego stopnia ochrony IP69K, gwarantującego jego pewne działanie w przemyśle chemicznym i spożywczym. Całość oferty dopełniają panele mobilne serii XVM.

***
Lutz Rahlves, Robert Wilmes
Protokół Profinet – elastyczna platforma komunikacji systemów sterowania. Sterownik ILC 390 PN 2TX-IB – Master sieci Profinet z Phoenix Contact
Poprzez lata technologia sterowania dostosowywała się do szerokiego zakresu najróżniejszych wymagań użytkowników. Chociaż liczba tradycyjnych połączeń automatyki z każdą maszyną wzrastała nieznacznie, w stosunku do liczby czujników i urządzeń wykonawczych, to jednak przetwarzanie danych i komunikacja w programie sterującym wzrosły w znacznym stopniu. Poza operacjami bitowymi, sterowniki również przejmują zadania układu sterowania, co powoduje konieczność zwiększania mocy procesora.

***
Marcin Krzewski
Moduły kontrolno-pomiarowe z wbudowanym 2-portowym switchem Ethernet. Moxa ioLogik E1200 – Elmark Automatyka
Dodawanie nowych punktów pomiarowych i sterujących jest obecnie znacznie prostsze, dzięki funkcji połączenia łańcuchowego nowej serii modułów Moxa ioLogik E1200.
Powrót
 
Michał Wilczyński
Sprawne zarządzanie projektem z perspektywy automatyka programisty – B&R
Praca nad złożoną aplikacją dostarcza wielu doznań: potu na czole, niepewności, irytacji, a jak wszystko dobrze pójdzie, to i owszem, satysfakcji tworzenia. Jak sprawić, by praca nad złożoną aplikacją stała się przyjemna, a inżynierowie programiści mogli w końcu rozwinąć skrzydła? W poniższym artykule, skupiając się tylko na etapie realizacji, spróbuję podać kilka wskazówek mogących przybliżyć odpowiedź na wyżej postawione pytania.

***
Maciej Świstek
Proficy iFIX w komputerach panelowych – VIX Automation
Nowoczesne zakłady produkcyjne wymagają sprawnej wymiany danych pomiędzy kadrą zarządzającą a działem nadzorującym proces przemysłowy. Dostęp do danych procesowych z dowolnego miejsca pozwala w pełni i bezpiecznie kontrolować produkcję, stąd pomysł na rozszerzenie oferty Ge Fanuc Intelligent Platforms o kolejne oprogramowanie z rodziny iFIX.

***
Maciej Kowalski
Cztery strefy do efektywnego zarządzania okablowaniem w szafach serii Varistar – ELTRON
W zastosowaniach sieciowych, szafy LAN i szafy rozdzielcze służą do pomieszczenia okablowania strukturalnego i różnych podzespołów sieciowych, takich jak np. panele połączeń, przełączniki i routery. Aby pomieścić przewody miedziane i światłowodowe, które często występują w dużych ilościach, szafy muszą z jednej strony wytrzymać spore naprężenia, a z drugiej umożliwiać uporządkowane prowadzenie, instalowanie i mocowanie przewodów.

***
Lech Grodzki
Wielokanałowa rejestracja zdarzeń przy pomocy mikrokontrolera FPSLIC
Jednym z zadań pomiarowych jest rejestracja ciągu zdarzeń w czasie. Zagadnienie to staje się niebanalnym, gdy należy odnotowywać szybko następujące po sobie zjawiska. Ponieważ niewiele mikrokontrolerów posiada wbudowane peryferia umożliwiające realizację tego typu zadań, wskazane jest użycie dodatkowych obwodów zewnętrznych. Innym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie układów FPSLIC, zawierających w jednej obudowie rdzeń mikrokontrolera i matrycę FPGA. W artykule przedstawiono opis koncepcji realizacji rejestratora zdarzeń w oparciu o taki właśnie układ.

***
Sterownik serii XCx 1100 firmy Schleicher Electronic – TERM
W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu sterownik serii XCx 1100 firmy Schleicher Electronic. To bez wątpienia sterownik o największych możliwościach – przeznaczony do najtrudniejszych zadań.

***
Tomasz Ochocki, Bartłomiej Szydłowski
Technika przekaźnikowa – podstawowe informacje techniczne – cz. II – Relpol
W kolejnej części artykułu dotyczącej podstawowych informacji na temat przekaźników elektromagnetycznych chcielibyśmy przybliżyć techniczne aspekty takiego elementu, jakim jest cewka przekaźnika elektromagnetycznego, której zadaniem jest wytworzenie siły elektromagnetycznej poruszającej część przełączającą przekaźnik.

***
Józef Krzak
Układy kogeneracyjne w centralnym systemie ciepłowniczym
Podstawowym problemem w przetwarzaniu energii jest sprawa jak najefektywniejszego wykorzystania energii pierwotnej. W ciepłownictwie, w procesie wytwarzania ciepła z paliw jest to również czynnik najważniejszy.

***
Kompaktowy moduł sieciowy. Impact67 – Murrelektronik
W przemyśle występuje tendencja zastępowania drogich i wymagających skomplikowanego okablowania skrzynek rozdzielczych modułami sieciowymi. Murrelektronik wychodzi temu naprzeciw, umożliwiając umieszczenie systemu I/O tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny – bezpośrednio na maszynie, w pobliżu czujników i elementów wykonawczych. Impact67 jest modułem idealnym dla ekonomicznej decentralizacji, dzięki prostocie okablowania, łatwej diagnostyce oraz szczelności IP67.

***
Piotr Bogusz, Mariusz Korkosz, Jan Prokop
Napęd elektryczny robota kuchennego z silnikiem reluktancyjnym przełączalnym
Jednym z obszarów, w którym istnieją potencjalnie duże możliwości oszczędzania energii elektrycznej, jest sprzęt gospodarstwa domowego. W wielu urządzeniach AGD stosowe są technologie, które zaliczane są do nieefektywnych z punktu widzenia sprawności przetwarzania energii elektrycznej i niezawodności, np. urządzenia z silnikami z komutatorem mechanicznym. Wprawdzie układy napędowe tych urządzeń budowane są relatywnie na niewielkie moce – od kilkunastu watów do kilku kilowatów, jednak biorąc pod uwagę liczbę zainstalowanych urządzeń, która jest szacowana w miliardach na całym świecie, potencjalne możliwości oszczędności energii elektrycznej są znaczące.

***
Nowoczesna technologia w zasięgu ręki. Elastyczne czujniki siły – WObit
Rosnąca zależność od komputerów i innych elektronicznych urządzeń spowodowała powstanie nowego trendu, którym jest poszukiwanie intuicyjnego interfejsu łączącego człowieka z maszyną. Jako główne zadanie postawiono sobie uproszczenie interfejsu i stworzenie nowatorskich metod komunikacji z maszyną.

***
Osprzęt dla robotów. Wiele nowych rozwiązań w dostarczaniu energii i danych – igus®
Pakiet osprzętu dla robotów „Triflex R” eksperta od prowadników przewodów – firmy igus GmbH z Kolonii, obejmuje ponad 200 komponentów. Mają one wiele zastosowań, od dużych robotów spawalniczych do małych robotów paletyzujących. Zgodnie z hasłem „Poprawić technikę i obniżyć przy tym koszty” firma prezentuje obecnie sześć nowości dla producentów i użytkowników robotów.

***
O 50% większa wytrzymałość na rozciąganie. Głowica przegubowa „igubal” z wkładką – igus®
Głowice przegubowe z tworzywa sztucznego z serii wymiarowej E/K z programu „igubal“ firmy igus GmbH z Kolonii, pracują na sucho i są bezobsługowe. Te lekkie, bardzo trwałe elementy charakteryzują się odpornością na korozję, chemikalia, zabrudzenia, pyły i włókna oraz wyrównują odchyłki prostoliniowości i kompensują obciążenia krawędziowe.

***
Nowe modele sterowników Vision130 i Vision350 z bardzo szybkimi I/O do 200 kHz – Elmark Automatyka
Unitronics jest prekursorem w zakresie integracji sterownika z panelem operatorskim. Niepodważalnymi zaletami zintegrowania są mniejsze wymiary całego „zestawu”, brak dodatkowych kosztów związanych z łączeniem panelu operatorskiego ze sterownikiem (niepotrzebny dodatkowy przewód połączeniowy), jak również jedno oprogramowanie służące do programowania zarówno samego sterownika, jak i panelu operatorskiego wraz z programowalną klawiaturą.

***
Robert Gramsz
Ekonomiczne rozwiązania dla wymagających
Oferta handlowa firmy Transfer Multisort Elektronik poszerzyła się o rodzinę samodzielnych modułów telemetrycznych oraz o powiadomienia GSM „EXPANDER GSM” produkowane przez polską firmę Gwardia – Megaelektronik.pl.

***
Maciej Piwowarski
Nowy analizator jakości energii elektrycznej C.A 8335 (Qualistar +) – Merazet
Analizatory jakości energii elektrycznej cieszą się coraz większym powodzeniem wśród osób zajmujących się utrzymaniem ruchu i konserwacją maszyn w dużych i małych firmach przemysłowych, jak również w zakładach energetycznych, jednostkach badawczych oraz firmach usługowych. Odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku jest model C.A 8335 (Qualistar +) firmy Chauvin – Arnoux, producenta aparatury pomiarowej już od 116 lat. Sprzedażą i dystrybucją produktów tej marki w Polsce zajmuje się firma Merazet SA w Poznaniu.

***
Anna Szymczak
Dotacje – czy kolejność złożenia wniosku ma znaczenie?
W ostatnim czasie kraj obiegła informacja, że przedsiębiorcy, aby uzyskać dotacje, muszą wstawać skoro świt i ustawiać się w kolejkach społecznych w celu złożenia wniosku o dotacje. Sprawę podgrzewało pytanie – czy kolejność składania wniosków ma znaczenie przy ich udzielaniu?

***
Adam Babś, Adam Redlarski
Zwiększenie zdolności przesyłowych sieci 110 kV poprzez wykorzystanie dynamicznych rezerw obciążalności. System DOL – Dynamiczna Obciążalność Linii – KARED
System wyznaczania dynamicznej obciążalności linii DOL, opracowany przez Instytut Energetyki w Gdańsku i producenta miernika temperatury – firmę KARED w Gdańsku, ma za zadanie zwiększyć zdolności przesyłowe sieci 110 kV, poprzez wykorzystanie dynamicznych rezerw obciążalności linii elektroenergetycznych.

***
Andrzej Kwiecień, Piotr Gaj
XVI Międzynarodowa Konferencja „Computer Networks 2009” – CN’09. Sieci komputerowe w technologiach jutra
Stały i bardzo intensywny rozwój informatyki powoduje również szybki rozwój sieci komputerowych. Sieci komputerowe, jak i z resztą cała informatyka podlegają stałym przemianom, spowodowanym ogólnym postępom technologii, ale także oddziaływaniom nowych technologii stricte informatycznych.

***
Włodzimierz Zieliński
System diagnostyki komutatorów maszyn elektrycznych prądu stałego
W artykule autor prezentuje kompleksowy system diagnostyki komutatorów maszyn elektrycznych prądu stałego. Dotychczasowy brak zadawalającego technicznie systemu diagnostycznego komutatorów elektrycznych maszyn komutatorowych prądu stałego spowodował podjęcie przez autora prac, mających na celu opracowanie metody i nowoczesnego stanowiska badawczego opartych na systemach komputerowych. System ten polega na sprzęgnięciu układu komputerowego wspomagającego proces pomiarowy, analizatora iskrzenia oraz eksperckiego centrum serwisowego.

***
Filip Kral
Terenowe piecyki kalibracyjne firmy FLUKE – Merazet
Nowa seria metrologicznych piecyków kalibracyjnych 914X dostarcza wysoką jakość wykonania do zastosowania w aplikacjach przemysłowych. Urządzenia doskonale nadają się do zastosowania w terenie, charakteryzują się dużą szybkością nagrzewania i chłodzenia oraz wysoką funkcjonalnością z metrologiczną dokładnością.

***
Marcin Stachowicz, Piotr Niemczyk
Maszyny i urządzenia zwiększające efektywność wydobycia w zakładach górniczych
Obecny kryzys światowy sprawił, że przed kopalniami węgla kamiennego stoją bardzo trudne zadania natury ekonomicznej. Obserwowana w zakładach górniczych presja na obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie efektywności wykorzystania maszyn oraz wydobycia węgla, przy zachowaniu bezpieczeństwa pracy to zagadnienia, które trudno ze sobą pogodzić.

***
Andrzej Przytulski
210,2 km/h – rekordową prędkością na torach w 1903 r.
Maksymalna prędkość kolei niemieckich na przełomie XIX i XX wieku nie przekraczała 90 km/h. Było to spowodowane brakiem tras z odpowiednim wyposażeniem technicznym oraz brakiem wypróbowanych parowozów dużej mocy, bo przecież to one we wspomnianym okresie ciągnęły pociągi pasażerskie i towarowe. Chcąc uzyskać większe prędkości, należało zastosować lokomotywy elektryczne. Do działań przystąpiły więc dwie bardzo już znane i od pewnego czasu znajdujące się w Berlinie firmy przemysłu elektrotechnicznego – Siemens & Halske (S & H) i Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft (AEG).

***
Ewa Osiecka
20 lat Grupy ZAMEL CET. Porcelanowy jubileusz firmy z charakterem
Stary gród Kraka, a więc miasto, które przepełnione historią stanowi niepowtarzalny klimat do refleksji, obrała sobie pszczyńska firma ZAMEL CET na świętowanie jubileuszu 20-lecia swego istnienia. W dniach 9–11 października br. przygotowana została uroczystość w krakowskim Hotelu Best Western Union, która stała się nie tylko okazją do wspomnień, ale również do doskonałej zabawy.

***
Marian Bartoszuk, Leszek Gomółka
Obrabiarki NC/CNC – od podstaw – cz. II
Początki numerycznego sterowania obrabiarek sięgają lat 50. Wtedy to wojskowy przemysł lotniczy i agencje związane z lotami kosmicznymi Stanów Zjednoczonych wymagały, aby produkowane elementy dużych statków powietrznych były wytwarzane jako elementy jednolite, bez wykorzystania nitowania czy spawania.

***
Sabina Mostek
Robotyzacja procesu spawania
Pierwotnym zadaniem stawianym robotom przemysłowym było zastępowanie ludzi przy pracy w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Dlatego też spawanie – często określane jest jako proces 3D: dirty, dusty, dangerous (brudny, zapylony, niebezpieczny) – od zawsze należało do najczęściej robotyzowanych technologii wytwarzania. Teraz jednak, w czasach kryzysu gospodarczego, inwestorzy zwracają uwagę przede wszystkim na opłacalność ekonomiczną robotyzacji. Analizę kosztów i zysków płynących z wdrożenia systemu zrobotyzowanego spawania należy przeprowadzać indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki danego regionu oraz profilu produkcji zakładu.

***
Sabina Mostek
Automatyzacja produkcji nie wyklucza robotów
Fabryka Kotłów RAFAKO SA w Raciborzu jest producentem zarówno całych kotłów energetycznych, jak również ich elementów, głównie w zakresie części ciśnieniowych oraz instalacji ochrony środowiska. Zajmuje się także modernizacją, remontami i wymianą poszczególnych urządzeń. Korzysta przy tym z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w oparciu o obowiązujące normy i przepisy prawne.

***
Najnowszy robot Fanuc Robotics M-1iA. Robotyzacja procesu produkcyjnego
Naturalnym kierunkiem rozwoju każdej technologii, szczególnie w okresie stagnacji gospodarczej, jest ciągła poprawa parametrów, celem wyeliminowania wszelkich wad i usterek w procesie wytwórczym. Aktualnym wyznacznikiem rozwoju jest zwiększająca się z roku na rok automatyzacja i robotyzacja wielu etapów produkcji.

***
Zygmunt Paszota
Parametry badań sprawności energetycznej pomp i silników hydraulicznych. Pole pracy układu napędu hydrostatycznego
Maszyny robocze z napędem i sterowaniem hydrostatycznym, a także z serwomechanizmami hydraulicznymi są, z racji cech napędu i sterowania, niezwykle szeroko rozpowszechnione w gospodarce światowej. Jednakże projektanci tych maszyn, producenci stosowanych w nich pomp, silników hydraulicznych i hydrostatycznych układów napędowych nie dysponują narzędziem symulacyjnego, dokładnego określania ich zachowania energetycznego w pełnym polu zmiany parametrów i warunków pracy. Uniemożliwia to ocenę sprawności energetycznej napędu w dowolnym punkcie pola jego pracy oraz poszukiwanie rozwiązań energooszczędnych.

***
Ryszard Dindorf
Hydrauliczne urządzenie podnoszenia
W pracy przedstawiono urządzenie podnoszenia sterowane hydraulicznie, powstałe w wyniku modernizacji wózka jezdniowego podnośnikowego widłowego z napędem diesla. Mechaniczne urządzenie podnoszenia zbudowane jest z masztu i ruchomej karetki z zawieszonymi widłami. Układ hydrauliczny zawiera siłownik pochylenia masztu i siłownik podnoszenia wideł. Siłowniki hydrauliczne sterowane zaworem rozdzielającym dwusekcyjnym utrzymują właściwe położenie masztu i wideł. Zasilacz hydrauliczny jest wyposażony w pompę zębatą napędzaną elektrycznie. Hydrauliczne urządzenie podnoszenia może być wykorzystane na stanowiskach badawczych lub dydaktycznych.

***
O solidarności, ochronie środowiska i bezpieczeństwie energetycznym na forum
Ponad 2000 uczestników z Europy, Azji, Ameryki wzięło udział w zorganizowanym w dniach 9–12 września br. XIX Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju. Największe w Europie Środkowo-Wschodniej, coroczne spotkanie ekonomistów, polityków i ludzi biznesu, nazywane często „polskim Davos” tradycyjnie zgromadziło międzynarodowe grono ekspertów i liderów życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego, którzy dyskutowali o wyzwaniach stojących przed współczesnym światem, a szczególnie przed Europą.

***
Konferencja Użytkowników Systemów B&R
Przekazanie nowych informacji z zakresu systemów automatyzacji B&R i utrwalenie wcześniej poznanych rozwiązań to główne założenie IV Konferencji Użytkowników Systemów B&R, która zorganizowana została w dniach 30.09–1.10 br. w Hotelu Magda w Licheniu Starym.

***
Agnieszka Sawicka
„Napędy i Sterownia Hydrauliczne i Pneumatyczne” 2009. Nauka i przemysł w syntezie!
Od prawie 50 lat organizowana jest Międzynarodowa Konferencja pn. „Napędy i Sterowania Hydrauliczne i Pneumatyczne” we Wrocławiu. Impreza odbywająca się w cyklu dwu- lub trzyletnim, gromadzi wielu wybitnych naukowców i inżynierów, jak również firmy związane z sektorem hydrauliki i pneumatyki.

***
Ryszard Klencz
Konferencja CYLINDER 2009. Układy hydrauliki i pneumatyki, a ich uniwersalność w przemysłowym zastosowaniu
Układy hydrauliczne i pneumatyczne od projektowania poprzez konstruowanie, badania, wytwarzanie i eksploatację, aż po utylizację – to główne zagadnienia XIX Konferencji Naukowo-Technicznej „Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych”, która odbyła się w dniach 21–23 września br. w Szczyrku.

***
Agnieszka Sawicka
Targi EUROTOOL 2009. Krakowskie święto obrabiarek
Czternastoletnia tradycja krakowskich Targów EUROTOOL objawiła się w pełnej krasie, kiedy w dniach 21–23 października br. w największej imprezie branżowej w Krakowie, zaprezentowało się blisko 7 tys. specjalistów z 20 krajów i 600 producentów obrabiarek, narzędzi i oprzyrządowania technologicznego. Ekspozycja zajęła w sumie trzy hale wystawiennicze o powierzchni 3500 m2.

***
Targi CONTROL-TECH i METAL 2009. Kieleckie spotkania w branży pomiarowej i odlewniczej
Na przełomie września i października odbyły się: 10. edycja Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-TECH oraz 15. edycja Międzynarodowych Targów dla Technologii Odlewnictwa METAL.

***
Agnieszka Sawicka
Targi METAV 2010. Czas, by wyjść z kryzysu!
Od 30 lat Międzynarodowe Targi Techniki, Produkcji i Automatyzacji METAV w Dusseldorfie są czołową imprezą targową, predestynującą do największych branżowych imprez światowych.

***
Agnieszka Sawicka
II Raciborskie Dni Nauki i Techniki. Nauka i technika blisko człowieka
Spotkania naukowe, wykłady, prezentacje nowości technicznych oraz wystawy – to wydarzenia, które składały się na bogaty program II Raciborskich Dni Nauki i Techniki zorganizowanych w dniach 8–10 października br. w Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu.
 

Reklama