Archiwum - numer 04/2016
Przekładnie Transtecno® IRON – moc w żeliwnej obudowiePrzekładnie zębate są stosowane zarówno w małych mechanizmach zegarowych, jak i w napędach olbrzymich statków. Szczególne znaczenie mają przekładnie przenoszące duże moce, które często mają zastosowanie jako napęd główny. Od prawidłowej pracy takich przekładni zależy nie tylko właściwa praca maszyn, ale również i całego zakładu.
***
Zawory bezpieczeństwa z funkcją wolnego startu i odpowietrzenia. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Zabezpieczenie ludzi i maszyn poprzez zawory bezpieczeństwa MS..-SV-E, -D , -C oraz VOFA zapewnia, że komponenty o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu są bardzo szybko odpowietrzane i wyłączane w przypadku wystąpienia zagrożenia lub awarii. Stan bezpieczny skutecznie zapobiega niebezpieczeństwu. Co więcej, wszystkie zawory MS..- SV posiadają zintegrowaną funkcję wolnego startu, aby łagodnie i bezpiecznie uruchomić system.
***
Tobiasz Witor
Mniej znaczy więcej!
Firma Lenze w swoim najnowszym przemienniku częstotliwości serii i500 zredukowała wszystko, co zbędne, pozostawiając to, co jest faktycznie istotne. Każdy dodatek powoduje wzrost nie tylko ceny urządzenia, ale i stopnia jego komplikacji. Inżynierowie Lenze z działu badań i rozwoju postawili sobie trzy cele przy projektowaniu nowej serii przemienników.
I500 miał być kompaktowy, o modułowej budowie oraz prosty w obsłudze!
***
Enkoder w ciągu 24 godzin?
Tak – to jest możliwe. Z myślą o potrzebach klientów firma Fritz Kübler GmbH stworzyła nową usługę 24ONE. W ramach tej usługi wybrane enkodery inkrementalne z serii SENDIX 5000 lub SENDIX 5020 produkowane są tego samego dnia.
***
Krzysztof Kania
Niski poziom harmonicznych THDi oraz zwrot energii przez napęd elektryczny do sieci zasilającej. Marka VACON® uzupełnia ofertę Danfoss – NXC® AFE przetwornica z aktywnym modułem wejściowym
Odpowiadając na rosnące wymagania „czystości” energii elektrycznej pobieranej przez układy falownikowe oraz potrzeba zwrotu energii do sieci doprowadziły do skonstruowania przetwornicy częstotliwości VACON NXC z aktywnym mostkiem prostowniczym.
***
UniStream firmy Unitronics
UniStream to seria sterowników firmy Unitronics o modułowej budowie. Zawiera wszechstronny i potężny procesor, wiele dotykowych i kolorowych paneli HMI, bardzo łatwe w montażu moduły komunikacyjne i moduły I/O, wymagając minimalnego okablowania.
***
Hydraulic Integrated Circut (HIC) – rozwiązanie dostosowane do potrzeb klienta
W dzisiejszych rozwiązaniach coraz częściej można spotkać produkty zaprojektowane pod konkretną maszynę, a także programy na sterownik elektroniczny napisane dla wybranej aplikacji. Podobny trend pojawia się również w układach hydraulicznych.
***
Przekładnia hydrostatyczna składająca się z pompy A24VG oraz silnika (silników) A6VM serii 71
Przekładnia hydrostatyczna składająca się z pompy A24VG oraz silników A6VM serii 71 to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń montażową w maszynie oraz jej masę w odniesieniu do tradycyjnego układu dwóch pomp 2xA4VG. Dzięki temu uzyskano niższe koszty eksploatacji maszyny oraz zredukowano zużycie paliwa. Przekładnia hydrostatyczna została wyróżniona medalem podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2015”.
***
Anna Szymczak
Bon na innowacje – przepustką do dużych dotacji dla firm
Już w maju Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi nabór wniosków w bardzo ciekawym programie dla małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu za nawet 20% wartości będzie możliwe nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych, które stanowić mogą przepustkę do środków na znaczące inwestycje w park maszynowy czy rozbudowę firmy.
***
Zwiększona wydajność i elastyczność w zakresie instalacji rur, przewodów, węży i uchwytów kablowych. Alternatywa: spawanie tulejek
W wielu miejscach spawanie tulejek jest uważane za najbardziej ekonomiczny sposób mocowania elementów i niekiedy jest jedynym rozwiązaniem technicznie wykonalnym. Ponieważ tulejka jest połączona z konstrukcją nośną na całej powierzchni bez pustych obszarów, można osiągnąć spoiny o wysokiej wytrzymałości.
***
Targi Budowlane SIBEX 2016. Budowlana wiosna i kiermasz ogrodniczy w Expo Silesia
W pierwszy poświąteczny weekend (1–3 kwietnia 2016 r.) w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się 9. Targi Budowlane SIBEX oraz premierowe Targi Działki i Ogrody. Z ofertą 150 firm zgromadzonych w Expo Silesia zapoznało się ponad 6,5 tys. osób, które w ten piękny wiosenny weekend odwiedziły targowy obiekt w Sosnowcu.
***
Filtry harmonicznych dla przekształtnikowych układów napędowych
Artykuł przedstawia zagrożenia i straty związane z występowaniem harmonicznych w prądzie zasilającym przekształtniki z wejściem 6-pulsowym. Filtry pozwalają zachować wysoką jakość napięcia sieci zasilającej, redukują straty mocy, a tym samym koszty eksploatacji oraz zwiększają niezawodność i sprawność przekształtnikowych układów napędowych.
***
Tomasz Kruszec, Marcin Szczurkowski
Układy radiowego sterowania kombajnem chodnikowym firmy Elsta Elektronika
Obecne rozbudowane górnicze kompleksy chodnikowe wymagają nowych bezpiecznych i wydajnych systemów wspomagających, wśród których priorytetowe miejsce zajmują systemy radiowego sterowania i monitoringu maszyn.
***
Oświetlenie sygnalizacyjne Murrelektronik
Maksymalna elastyczność wyboru i układu kolorów to podstawowa cecha kolumny świetlnej Modlight70. Dzięki modułowej budowie elementy sygnałowe w 5 kolorach mogą być zainstalowane w najbardziej dogodny sposób.
***
Zintegrowane sterowanie zmniejsza koszty energii
Sprzęgając układy zasilania, ogrzewania i chłodzenia, giełda owocowa w Mittelbaden w Niemczech zdołała zredukować koszty energii związane z działaniem chłodni o 50%. Zasadniczym elementem sieci jest centralny sterownik oparty na panelu operatorskim serii Power Panel firmy B&R, który zapewnia współdziałanie poszczególnych układów między sobą z optymalną skutecznością.
***
PRZEMYSŁOWA WIOSNA największa w historii. Targi STOM 2016 – wielkim sukcesem
Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce, cykl imprez organizowanych od wielu lat w marcu, cieszy się z każdą edycją coraz większym zainteresowaniem. Rok 2016 okazał się dla tego wydarzenia szczególnie rekordowy.
***
Nowy robot AGV42 firmy WObit
Transport surowców i wyrobów gotowych między stanowiskami lub produkcją i magazynem to pracochłonny proces, często stanowiący tzw. „wąskie gardło”. Zastosowanie robotów AGV do automatyzacji tych procesów to rozwiązanie spełniające wymogi fabryki jutra.
***
Wyłączniki kompaktowe 3VA do ochrony silników i kombinacji rozruchowych
Monitoring zużycia energii, dziennik zdarzeń, elastyczne nastawy zabezpieczenia nadmiarowoprądowego czy kontrola biegu jałowego to zaledwie kilka spośród wielu zaawansowanych funkcji nowych wyłączników kompaktowych z serii 3VA – przeznaczonej do ochrony silników. Zanim jednak przedstawiona zostanie ich charakterystyka, warto zaznaczyć obecność kompletnego systemu 3VA. System ten jest dostosowany do prądu od 11 do 630 A.
***
Przełomowe nowości w rodzinie falowników Hitachi
Najnowszym wprowadzonym przez HITACHI na rynek modelem falownika jest seria WL200. Falownik ten jest następcą znanego i cenionego za niezawodność modelu X200, mającego zastosowanie w aplikacjach pomp, wentylatorów oraz w wielu innych aplikacjach napędowych niewymagających stosowania zaawansowanego sterowania wektorowego lub bezpośredniego sterowania momentem.
***
Harald Pott
VOSS Fluid. Bezpieczne układy hydrauliczne dzięki wysokojakościowej technice połączeń
Wysoka sprawność, zmienne warunki temperaturowe i częsta zmiana obciążenia – układy hydrauliczne stacjonarnych i mobilnych maszyn produkcyjnych są wystawione na ciągłe obciążenia. Aby przez długi czas zapewnić maksymalną funkcjonalność układów, konieczne jest stosowanie odpornej na korozję i precyzyjnej techniki połączeń.
***
Dariusz Ways
Zastosowanie SIMOCODE pro w celu ochrony pompy przed zablokowaniem
System zarządzania pracą napędów SIMOCODE pro z powodzeniem może zostać wykorzystany w celu realizacji zabezpieczenia przed zablokowaniem się pomp pracujących w oczyszczalniach ścieków.
***
XTS firmy Beckhoff – przełomowe rozwiązanie w systemach transportowych
Klasyczne podejście do tematu systemów transportowych opiera się na połączeniu dwóch rodzajów urządzeń napędowych: obrotowych oraz liniowych. Firma Beckhoff przełamała ten schemat, tworząc system XTS, w którym unoszone siłą elektromagnetyczną karetki poruszają się po dowolnie ukształtowanym torze na wzór nowoczesnych azjatyckich pociągów.
***
KOMEKO 2016. 17 Konferencja Naukowo-Techniczna. INNOWACYJNE I PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA TECHNIKI I TECHNOLOGIE PRZERÓBKI SUROWCÓW MINERALNYCH. BEZPIECZEŃSTWO – JAKOŚĆ – EFEKTYWNOŚĆ
W dniach 16–18.03. br. odbyła się 17 Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu KOMEKO,
zorganizowana przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG w hotelu „Klimczok” w Szczyrku.
***
Przemysłowe routery Antaira
Technologia LTE (Long Term Evolution) jest nowym standardem dla sieci komórkowych i dzięki niej po raz pierwszy w historii internet mobilny może oferować parametry zbliżone do łączy stacjonarnych. LTE jest następcą systemów trzeciej generacji (UMTS) i – co ważne – jest w pełni kompatybilny ze standardami 3G. Dlatego modem, który znajdzie się poza zasięgiem LTE, automatycznie przełączy się na transmisję w innej dostępnej technologii. Poza szybkością transmisji danych LTE ma kilka dodatkowych zalet, m.in.: większa pojemność sieci, znacznie mniejsze opóźnienia oraz większa odporność na zakłócenia.
***
Jarosław Nowak
Regulowane napędy rusztów z zabezpieczeniem przeciążeniowym
Ruszty pieców niosą ze sobą specyficzne wymogi dla zastosowanej techniki napędowej. Zastosowane napędy muszą być dostosowane do trudnych warunków środowiskowych związanych z zapyleniem i temperaturą otoczenia. Odpowiednio dobrane systemy napędowe muszą być odporne na przeciążenia, ale zarazem nie powinny mieć dużego zapasu momentu obrotowego, aby w przypadku zablokowania rusztu nie doprowadzić do jego uszkodzenia. Aby regulować wydajność, oczekuje się, aby napęd posiadał możliwość regulacji prędkości. Oczywiście użytkownik wymaga też, aby zachowana była wieloletnia trwałość i bezobsługowość komponentów.
***
Expopower: światowi eksperci o rynku energii
Majowe Targi Expopower stanowią jedno z kilku wydarzeń odbywających się w Poznaniu z myślą o branży energetycznej. W ramach tzw. Energy Future Week w dniach 10–13 maja odbędą się kongresy i konferencje, podczas których spotkają się przedstawiciele grup energetycznych oraz eksperci i praktycy z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. Biznes, innowacje, problemy i wyzwania będą głównymi tematami spotkań.
***
Nasze stoisko na Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów „Automaticon” w Warszawie
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić krótką relację z udziału naszej firmy w odbywających się w dniach 1–4 marca 2016 roku Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów „Automaticon”. Składamy podziękowania Czytelnikom miesięcznika „Napędy i Sterowanie” oraz pozostałym Klientom, którzy odwiedzili nasze stoisko. Mamy nadzieję, że dotychczasowi Klienci nadal będą z nami współpracować, a nowi klienci rozpoczną współpracę.
***
Anna Kocurek, Janusz Szopa
Modernizacja zwałowarko-ładowarki
Spośród wielu modernizacji maszyn i urządzeń wykonanych w minionym roku przez firmę Apator Control na uwagę zasługuje modernizacja zwałowarko-ładowarki, urządzenia niezbędnego w procesie technologicznym transportu rudy żelaza do pieców hutniczych.
***
Katarzyna Zając
AUTOMATICA: Rozpoczęła się nowa era automatyzacji
Dnia 17 marca br. w Warszawie, w restauracji Florian, odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiono program oraz inne szczegółowe informacje o Targach AUTOMATICA, których najbliższa edycja będzie miała miejsce w dniach 21–24 czerwca 2016 r. tradycyjnie w Monachium.
***
Industry 4.0 – Bezpiecznie i inteligentnie na drodze do zintegrowanej produkcji
Inicjatywa Industry 4.0 jest częścią strategii rządu Niemiec w zakresie zaawansowanej technologii do roku 2020. Ma ona na celu zapewnienie konkurencyjności w przemyśle, poprzez wykorzystanie technologii internetowych w procesach produkcyjnych, co umożliwia zwiększenie elastyczności i wydajności produkcji. Głównymi czynnikami sukcesu inicjatywy Industry 4.0 są wzajemne oddziaływania pomiędzy bezpieczeństwem i ochroną danych oraz rozproszenie inteligentnych systemów sterowania.
***
Piotr Żurek
Innowacyjne i wysokowydajne wentylatory filtrujące STEGO
Wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na aparaty elektryczne i podzespoły elektroniczne pracujące w szafach sterowniczych czy rozdzielczych. Zbyt wysoka temperatura może powodować zakłócenia w pracy układów, w wielu przypadkach może także dojść do zatrzymania procesu produkcyjnego. Firma STEGO od lat produkuje i rozwija szeroką gamę wentylatorów z filtrami. Najnowszym produktem jest innowacyjna seria FFP (FilterFan PLUS)
***
Dławnice kablowe z grupy Unidicht
W ofercie firmy Ex-Con znajdują się m.in. dławnice kablowe z grupy UNIDICHT firmy Pflitsch.
***
Klaudiusz Hornowski
SensoControl® – nowoczesne systemy pomiarowe firmy Parker Hannifin
Stopień zautomatyzowania procesów produkcji, jak również zaawansowanie współczesnych pojazdów i maszyn mobilnych, wymusza na producentach oraz użytkownikach tychże maszyn konieczność stosowania coraz większej ilości wszelkiego rodzaju systemów elektrycznych i elektronicznych, niezbędnych do prawidłowego sterowania i monitorowania prawidłowej pracy używanych maszyn.
***
Radosław Gonet
Ryzyko poważnych urazów podczas eksploatacji maszyn w aspekcie skuteczności zabezpieczeń uniemożliwiających dostęp do stref niebezpiecznych
Streszczenie: W artykule dokonano analizy przyczyn i okoliczności ciężkich wypadków przy pracy, których źródłem był brak skutecznego zabezpieczenia przed dostępem do miejsc niebezpiecznych. Wskazano techniczne przyczyny wypadków w aspekcie naruszeń przepisów prawa oraz normy, które wskazują rozwiązania będące właściwymi sposobami zabezpieczeń stref niebezpiecznych.
ENG Abstract: The article presents the analysis of circumstances and causes of serious accidents at work resulting from lack of effective protection against access to hazardous areas. The article indicates technical reasons of accidents in terms of violations of laws and standards that suggest appropriate methods of protecting hazardous areas. (Preparation of Papers for VIII Symposium of Paragraf 34 – Risk of serious injuries during the use of machinery in terms of the effectiveness of safeguards preventing access to dangerous areas).
***
Tomasz Strawiński
Formułowanie wymagań dotyczących wyposażenia bezpieczeństwa wykorzystującego technikę RFID
Streszczenie: W celu uzyskania możliwości implementacji funkcji bezpieczeństwa zgodnie z wymaganiami zasadniczymi dyrektywy 2006/42/WE niezbędne jest określenie wymagań dotyczących wyposażenia bezpieczeństwa wykorzystującego technikę RFID. Wymagania te powinny zmierzać w kierunku zapewnienia spełnienia wymagań zasadniczych w sposób dotyczący elementów bezpieczeństwa wymienionych w ich orientacyjnym wykazie (załącznik V do dyrektywy 2006/42/WE).
ENG Abstract: In case of intention to implement safety function according the essential requirements of directive 2006/42/WE, the safety equipment which applies the RFID technology shall satisfy the suitable particular requirements. These requirements directed be directed on the essential requirements of safety elements listed in Annex V do directive 2006/42/WE. (Preparation of Papers for VIII Symposium of Paragraf 34 – The setting of requirements for safety equipment using RFID technology).
***
Krzysztof Pietrusewicz
Projektowanie mechatroniczne. Technika Hardware-in-the-loop a założenia Industry 4.0
W artykule niniejszym przedstawiono technikę symulacji, w ramach której w reżimie czasu rzeczywistego weryfikacji podlega część oprogramowania związanego ze sterowaniem, model obiektu sterowania wraz z czujnikami oraz elementami wykonawczymi, jak również środowisko (otoczenie), w którym obiekt sterowania funkcjonuje. Założenia Industry 4.0 kładą duży nacisk na techniki symulacji procesów produkcji oraz funkcjonowania maszyn w otoczeniu produkcyjnym. Technika Hardware-in-the-loop wspiera te założenia, zapewniając bezpieczny dla otoczenia sposób weryfikacji innowacyjnych strategii oraz algorytmów sterowania.
ENG Abstract: Nowadays Industry 4.0 is one of the most interest discussion topic within technical community. Digitalization, Internet of Things, process and machine simulation, virtual prototyping (including Hardware-In-the-Loop technique) are its basis. The article explains the approach of HIL real-time simulation with the illustrative example of 3-axis milling machine numerical control system. Some software and hardware tools that enable HIL implementation possible are referenced.
This is second paper from the series “Mechatronic Design”,
***
Mirosław Wnuk
Wyznaczanie optymalnych parametrów pojazdu trakcyjnego w warunkach zakłócenia ruchu pociągów
Streszczenie: W artykule przedstawiona została metoda wyznaczania optymalnych parametrów pojazdu trakcyjnego [9] dla procesu transportowego, który odbywa się w warunkach zakłócenia ruchu pociągów na odcinku sk. Optymalne parametry pojazdu trakcyjnego zostały wyznaczone z funkcji aproksymacyjnych zużycia energii w zależności od mocy pojazdu trakcyjnego.
Słowa kluczowe: optymalne parametry pojazdu trakcyjnego, jazda w warunkach zakłócenia ruchu
ENG Determination of traction vehicle optima parameters under conditions of railway traffic disturbances
Abstract: In the paper a method to determine traction vehicle optimal parameters for transport process [9] realized under conditions of railway traffic disturbances along sk section is presented. The traction vehicle optimal parameters have been derivate from approximation function of energy consumption in relation to traction vehicle power.
Keywords: traction vehicle optimal parameters, service under conditions of railway traffic disturbances
***
Adam Ilnicki, Mariusz Rząsa
Nowe rozwiązanie konstrukcyjne silnika pneumatycznego
Streszczenie: Celem pracy jest opisanie nowego polskiego wynalazku silnika pneumatycznego według patentu PL 214371. W pracy przedstawiono budowę oraz zasadę działania, opisano stanowisko badawcze, wstępne wyniki pomiarów oraz wyznaczono podstawowe kierunki dalszych prac badawczych.
ENG Abstract: The aim of this thesis is to describe a new, Polish pneumatic engine invention according to patent nr PL 214371. The construction, principals of functionality, the inspection facility, were described in the thesis. Initial measurement results and main directions of further research were also provided.
***
Monika Czop
Zintegrowany system zagospodarowania tworzyw sztucznych ze strumienia odpadów komunalnych
Streszczenie: Zintegrowane i racjonalne zagospodarowanie tworzyw sztucznych odzyskiwanych ze strumienia odpadów komunalnych stanowi poważny problem. Zagadnienie to, postrzegane dotychczas jako problem lokalny, nabrało znaczenia globalnego. Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, boryka się z problemem kompleksowego zagospodarowania gwałtownie rosnących ilości tych odpadów, gromadzonych często na „dzikich wysypiskach”. Artykuł porusza problemy związane z systemem gospodarki odpadowymi tworzywami sztucznymi z sektora komunalnego. Jego celem jest próba przedstawienia możliwości zagospodarowania tworzyw sztucznych drogą stopniowej eliminacji metody deponowania. W artykule przedstawiono informacje dotyczące produkcji, zapotrzebowania oraz stopnia odzysku odpadowych tworzyw sztucznych w Polsce oraz Europie.
ENG Integrated system of management of plastics from the municipal wastes stream
Abstract: Integrated and rational management of plastics recovered from the stream of municipal wastes poses a serious problem. The issue considered so far as a local problem got a global meaning. Poland, just like other European Union countries, fights with the problem of complex management of fast growing amounts of these wastes, often deposited in illegal landfills. The article deals with the issues related to the management system of plastic wastes from the municipal sector. The purpose of the article is to try to present directions of plastic wastes management with the goal to gradually eliminate their depositing. The article presents information concerning production, demand and recovery level of plastic wastes in Poland and Europe.
***
Krzysztof Pikoń, Magdalena Bogacka
Gospodarowanie odpadami a odzysk energii
Streszczenie: Gospodarka odpadami zazwyczaj kojarzy się z unieszkodliwianiem substancji uznawanych za zbędne. Mogą one jednak być źródłem znaczących ilości energii. Do metod używanych do odzysku energii z odpadów należy spalanie, zgazowanie, piroliza, jak również fermentacja metanowa. Znaczący wpływ na bilans energetyczny kraju ma również recykling materiałowy. Z reguły energia potrzebna do wytworzenia produktów z surowców pierwotnych jest znacznie większa niż z surowców wtórnych. Energia wytworzona lub zaoszczędzona dzięki systemom gospodarki odpadami z znaczącej części może być zaliczona do OZE.
ENG ENERGY FROM WASTE
Abstract: Waste management is usually treated as utilization of unnecessary substances. Waste may, however, be a source of significant amount of energy. The methods used to recover energy from waste include incineration, gasification, pyrolysis and anaerobic digestion. A significant impact on the energy balance of the country could have material recycling as well. Generally, the energy required to manufacture the products from raw materials is much higher than recycled ones. Energy generated or saved through waste management systems in a significant part may be treated as the RES.
***
Michał Krystkowiak, Michał Gwóźdź
Prototyp energoelektronicznego przekształtnika solarnego współpracującego z siecią energetyczną prądu przemiennego
Streszczenie: W artykule zaprezentowano część silnoprądową oraz sterującą opracowanej struktury przekształtnika energoelektronicznego, pełniącego funkcję sprzęgu między siecią energetyczną prądu przemiennego a źródłem energii odnawialnej OZE – paneli fotowoltaicznych PV. Opisano zaimplementowane rozwiązania mające m.in. na celu uzyskanie możliwie wysokiej sprawności energetycznej całego systemu przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej jakości parametrów przekształcanej energii, uwzględniając m.in. zastosowany algorytm MPPT oraz niekonwencjonalną strukturę regulatora prądu. Przedstawiono także wybrane wyniki wstępnych badań symulacyjnych oraz eksperymentalnych układu.
ENG PRTOTOTYPE OF POWER ELECTRONICS SOLAR CONVERTER WORKING WITH ENERGETIC GRID
Abstract: In this paper the elaborated structures of main circuit and control circuit of power electronics converter working as a coupling between energetic grid and photovoltaic panels were presented. The implemented solutions, including elaborated MPPT algorithm and unconventional structure of current regulator, which were used in order to obtain the highest possible efficiency of the whole system, were also described. The chosen simulation and experimental results of research were analyzed.